Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy naprawdę wszytkie religie są równe?
 |  Wersja do druku
Arek_Sz
 sierpień 29 2008 11:43   
Forum

Status: offline

angelo - to w takim razie ci co piszą, że religie powstały ze szczerego pragnienia Boga się mylą?

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
angelo
 sierpień 29 2008 12:03   
Forum

Arek Sz

angelo - to w takim razie ci co piszą, że religie powstały ze szczerego pragnienia Boga się mylą?
Na pewno prorocy Boga przekazywali jedną prawdę Bożą,tworząc jedną religię.Kiedy ludzie zaczęli tworzyć nowe,swoje własne dogmaty będąc sterowanymi przez siły ciemności,to w wyniku tego powstały różne religie.To jednak co jest w nich wspólnym ziarnem prawdy,tworzy jedną religię.

===

aureo

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 sierpień 29 2008 12:29   
Forum

Quote by angelo: Arek Sz

Na pewno prorocy Boga przekazywali jedną prawdę Bożą,tworząc jedną religię.Kiedy ludzie zaczęli tworzyć nowe,swoje własne dogmaty będąc sterowanymi przez siły ciemności,to w wyniku tego powstały różne religie.To jednak co jest w nich wspólnym ziarnem prawdy,tworzy jedną religię.

Co za teologiczny sofizmat. Siły ciemności? Równie dobrze Twoje siły światła mogą być tymi samymi siłami ciemności, dlatego możesz myśląc, że żyjesz oświecony, żyć w ciemnocie.

PS. Ile masz lat?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 sierpień 29 2008 13:02   
Forum

BLyy

Dla wielu miłosierdziem jest komuś skrócenie męk jeśli osoba umierająca o nie prosi. Szczerze, gdybym ja cierpiał na łóżku w szpitalu zwijając się z bólu, wiedząc, iż tak umrę, skorzystałbym z eutanazji. I jeśli lekarz by się zgodził, dla mnie jest to akt miłosierdzia.

Spodziewałam się takiej odpowiedzi.
Nie każdy jest chory i umierający, ale wielu jest nieszczęśliwych, ubogich, odrzuconych, więzionych...
Czy i tacy ludzie jako jedyną szansę ratunku mają śmierć?

Angelo, nie wiem o jaką wypowiedź z podanego linku lub o jaki jej fragment Ci chodzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 29 2008 13:49   
Forum

Quote by Arek_Sz: angelo - to w takim razie ci co piszą, że religie powstały ze szczerego pragnienia Boga się mylą?

nie szczerego pragnienia Boga
tylko "szczerego pragnienia szukania/znalezienia Boga (przez ludzi wszystkich czasów i kontynentów)
Arku - nie wszystko jest takie proste jak byśmy chcieli, nie wszystko wiemy i umiemy wyjaśnic
jesteśmy tylko ułomnymi ludźmi , którzy próbują określić Nieokreślone i opisać Nieopisane.
pamiętaj o tym - nawet najtęższe głowy teologiczne mówią wyraźnie, że tylko probują nieudolnie opisać i zrozumieć.

Prawie każda wielka religia u swego początku miała mądre idee i szczytne przykazania ( w bardzo wielu punktach zbieżne lub identyczne z naszymi - sprawdziłem)
ale ułomni ludzie im dalej od Nauczyciela tym więcej dodają od siebie, tym więcej rytuałów, formy, celebry i muszą się zjawiać tacy jak Franciszek z Asyżu, którzy współczesnym i hierarchii przypomną o korzeniach i sensie (zagubionym) wiary.
Pamiętaj, że to jak świat czy dana religia wygląda to nie tylko "sprawka Boga", ale
naszej wolnej woli
Przeciwnika/Szatana/(pana)księcia tego świata

A w kwestii zaniku wiary chrześcijańskiej w Europie - jest to sprawa smutna, ale postawie tezę - pozorna!
Odejście jest raczej od Kościoła niż od Boga
z moich wakacyjnych i zaprzyjaźnionego księdza obserwacji wynika wspólny wniosek - ja Anglia on Francja;
Mimo , że tam kościoły są puste a u nas pełne, to tam praktyczna miłość bliźniego jest o wiele bardziej praktykowana i odczuwalna niż w praktykującej Polsce
szalom

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 29 2008 15:23   
Forum

Dez - mądrze to napisałeś, ale wrócę jeszcze do koranu, o którym wcześniej wspomniałem. Objawienie koranu Mahometowi możemy uznać za początek Islamu. Skoro piszesz, że cele zawsze były na początku słuszne, to czy koran, na którym do dziś opiera się cała religia, jak my na Biblii też mówi o słusznych celach.
Jeśli tak, to czy może pochodzić od "sił ciemności" (jak określał to angelo)?
Czy szatan objawiając koran mógł mieć "słuszne dla nas cele"? Nie wydaje mi się. Sam nigdy nie widziałem koranu i nie wiem o czym on mówi, dlatego nie będę oceniał, czy jest on "poprawny moralnie", czy w jakiś inny sposób.
I jeszcze jedno - wszyscy wiemy o atakach samobójczych. Czy o śmierci w ten sposób i zabrani przy okazji życia innym pisze koran dosłownie, czy wynika to z interpretacji ludzkiej?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 29 2008 16:05   
Forum

O isalm - to lepiej nie pytaj - juz niejedna wojna na jego temat przetyoczyła sie przez to forum - było ostro i nieekumenicznie - więc nie wywołuj wilka z lasu
przeczytaj koran i wyrób sobie sam zdanie o jego pochodzeniu;
57 W tym Dniu
nie pomoże tym, którzy byli niesprawiedliwi,
ich usprawiedliwienie
i nie zostaną oni wysłuchani.

58 Przytoczyliśmy ludziom w tym Koranie
wszelkie przypowieści.
Lecz jeśli ty przychodzisz do nich
ze znakiem,
to z pewnością
ci, którzy nie uwierzyli,
będą mówili:
"Wy jesteście tylko głosicielami fałszu."

59 W ten sposób Bóg pieczętuje serca tych,
którzy nie wiedzą.

60 Miej więc cierpliwość!
Zaiste, obietnica Boga jest prawdą!
I niech cię nie zachwieją
ci, którzy nie są przekonani o prawdzie!

a tu całość
here
a jednym zdaniem - jak zwykle tak i u muzułmanów :
praktyka i rzeczywistość dnia codziennego jest tylko marnym odbiciem Koranu

A według Mahometa Koran powstał bo "Bizantyjczyczy" czyli chrześcijanie"
" 12 Tego Dnia, kiedy nadejdzie Godzina,
grzesznicy będą zrozpaczeni.

13 I nie będą mieli orędowników
spośród tych, których uznali za współtowarzyszy;
i oni wyrzekną się swoich współtowarzyszy;

14 tego Dnia, kiedy nadejdzie Godzina,
oni się rozdzielą między sobą.

15 Ci, którzy uwierzyli i pełnili dobre czyny,
będą się radować w Ogrodzie kwitnącym.

16 A ci, którzy nie uwierzyli
i którzy za kłamstwo uznali Nasze znaki,
jak i spotkanie życia ostatecznego,
będą skazani na karę.

19 On wyprowadza żyjącego ze zmarłego;
On wyprowadza zmarłego z żyjącego;
On ożywia ziemię po jej śmierci
- w ten sposób zostaniecie wyprowadzeni.

30 Przeto zwróć swoje oblicze ku religii,
jak człowiek gorliwie pobożny,
zgodnie z naturą, jaką Bóg
obdarzył ludzi przy stworzeniu.
- Nie ma żadnej odmiany w stworzeniu Boga! -
To jest religia prawdziwa,
lecz większość ludzi nie wie.

32 Ani też spośród tych,
którzy podzielili swoją religię,
tworząc sekty;
przy czym każda frakcja odszczepieńcza
cieszy się tym, co zachowuje.

33 A kiedy ludzi dotknie jakieś nieszczęście,
to oni wzywają swego Pana,
nawracając się do Niego.
Potem jednak, kiedy On da im zakosztować
Swojego miłosierdzia,
niektórzy z nich
dodają swemu Panu współtowarzyszy.

(...)

38 Daj więc krewnemu, co mu się należy,
i biednemu, i podróżnemu!
To jest dobro dla tych,
którzy chcą oblicza Boga.
I tacy będą szczęśliwi.

39 A to, co dajecie na lichwę,
by powiększyło się kosztem majątku innych ludzi,
nie powiększy się u Boga.
Lecz to, co dajecie jako jałmużnę,
poszukując oblicza Boga
- oni otrzymają to w dwójnasób.

40 Bóg jest Tym, który stworzył was
i zaopatrzył;
potem sprawi, że pomrzecie,
a następnie przywróci was do życia.
Czy wśród tych,
których wy Mu dodajecie jako współtowarzyszy,
jest taki, który zrobi coś podobnego?
Niech Jemu będzie chwała!
On jest wyniosły ponad to,
co wy Mu dodajecie jako współtowarzyszy!

41 pojawiło się zepsucie
na lądzie i na morzu
przez to, co zdziałały ręce ludzi,
żeby On mógł im dać zakosztować
część tego, co oni uczynili.
Być może, oni się nawrócą!

42 powiedz:
"Wędrujcie po ziemi i popatrzcie,
jaki był ostateczny koniec tych,
którzy żyli poprzednio;
większość z nich to bałwochwalcy."

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 29 2008 16:15   
Forum

Nie wiedziałem, że o tym już było tyle dyskusji, ale chcę poznać jakieś stanowisko Kościoła (albo chociaż tylko wasze). Skoro Koran należy uznać za pismo wyjątkowe nie napisane przez człowieka, to czy zostało objawione przez szatana? Proszę o odpowiedź nawet taką w prost - Tak/nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 sierpień 30 2008 08:52   
Forum

Quote by Arek_Sz: Nie wiedziałem, że o tym już było tyle dyskusji, ale chcę poznać jakieś stanowisko Kościoła (albo chociaż tylko wasze). Skoro Koran należy uznać za pismo wyjątkowe nie napisane przez człowieka, to czy zostało objawione przez szatana? Proszę o odpowiedź nawet taką w prost - Tak/nie.

Daj w wyszukiwarce forum słowo "islam" i sam zobacz ile było na ten temat wypowiedzi, w większości rozproszonych po innych wątkach.

Co do Twojego pytania, to nie wiem czy otrzymasz odpowiedź, pytasz bowiem o zdanie konkurencję.

Moim zdaniem mimo dużego zainteresowania tą religią, islam w Europie jeszcze długo nie będzie konkurencyjny dla chrześcijaństwa. Czy może liczyć na zwycięstwo religia, która w sposób widoczny dyskryminuje 50% swoich wiernych tj. kobiety?

Kobieta jest w nim zniewolona.
Od narodzin aż do smierci jest pod władzą mężczyzny, który wyraża zgodę na jej małżeństwo, wybór uczelni, pracę, podróż itd. Nie ma ona też prawa dziedziczenia, praw wyborczych, nierówność wobec prawa (słowo jednego mężczyzny jest równe świadectwu 2 kobiet), czyli od narodzin aż do smierci jej status jest prawie równy dziecku, ale dziecko płci męskiej jest w lepszej sytuacji, bo kiedyś będzie samodzielne.

Dla mężczyzny jest to może religia idealna: może mieć 4 żony, rozwieść się kiedy chce, a w niebie służy mu harem kobiet.

Dezerter, jak zwykle bardzo ciekawie piszesz...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 31 2008 12:46   
Forum

Kasandra - pamiętaj, że mało brakowało, a zapewne cała Europa wyznawałaby Islam. Przecież gdyby nie odsiecz wiedeńska...

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 sierpień 31 2008 16:30   
Forum

Quote by Arek_Sz: Kasandra - pamiętaj, że mało brakowało, a zapewne cała Europa wyznawałaby Islam. Przecież gdyby nie odsiecz wiedeńska...

Obecnie odsiecz jest zbędna, Europa sama islamizuje się.

Jeśli status kobiety w islamie się zmieni (w co wątpię), to może nie byłby on tak straszny?
Nie wyobrażam sobie współczesnej kobiety bez prawa do nauki, pracy, prawa wyborczego, jednym słowem do wolności...

ALe nie tak dawno również Europa chrześcijańska tego jej zabraniała.
Te prawa kobieta wywalczyła sobie na początku XX wieku, więc może problemem jest brak rozdzielności kościołów od państwa??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 31 2008 16:46   
Forum

Tak, tylko, gdy islam wyznawał (do dziś z resztą wyznaje) przekonanie, że kobieta jest tylko narzędziem mężczyzny - średniowieczni rycerze zabijali się w pojedynkach, by zdobyć serce ukochanej...

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 sierpień 31 2008 19:21   
Forum

Quote by Arek_Sz: Tak, tylko, gdy islam wyznawał (do dziś z resztą wyznaje) przekonanie, że kobieta jest tylko narzędziem mężczyzny - średniowieczni rycerze zabijali się w pojedynkach, by zdobyć serce ukochanej...

No nie wiem...
Ale w sumie istotne jest to co jest dzisiaj.
A jak to jest współcześnie..?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 31 2008 20:12   
Forum

Nie jest problemem rozdzielnosc Kosciola od panstwa.
Ale wlasciwe odczytanie prawa naturalnego, którego obopólne przestrzeganie będzie jednoczyć państwo i Kościół.

Czy Koran to dzielo szatana?
Nie sądzę. Ale też nie wierzę, że jest ksiegą objawioną.
Mówi się o jakiejś niezwykłości Koranu...pierwsze słyszę.
Na czym ta niezwykłość miałaby polegać?
Mnie np zadziwia 'Pan Tadeusz'. Uważam, że dzisiejsza technika też by nie potworzyła takiej książki. Bo tutaj potrzeba literackiego geniuszu, który też jest darem Boga. Technika nic tu nie zdziała.
Wg mnie Koran to księga święta, bo zawiera pewne wskazania religijne i zasady moralne, które prowadzą do Boga, i zostały przynajmniej częściowo spisane pod wpływem Ducha Swiętego. W Koranie dostrzegałbym te ziarna prawdy. Ale widzę, ze ta księga jest dla tych, którzy nie mają przejść na chrzescijanstwo, ale móc być zbawionym w Jezusie przez Koran.
Nie jest natomiast dla chrzescijan, bo ci mają najdoskonalszy dostęp do Prawdy, ze wszystkich religii na świecie.

Czy Bóg chciał rozdziału religijnego?

Religia to zespół działań o charakterze działań osobowych wypływajacych z relacji człowieka z Bogiem.
Ta relacja u każdego człowieka jest inna. Te relacje przez swoją odmienność nie są złe. Różnorodnośc nie jest zła. Złe jest dopiero wtedy, kiedy inność w jednej relacji jest zaprzeczeniem inności w drugiej relacji.
Patrząc globalnie tam napotykamy zło w religii, kiedy w swojej inności występuje przeciw elementom innej religii. Pozostaje tylko ocenić, które elementy są fałszywe, które religie mają tylko ziarna prawdy, a która posiada Prawde w sposób najpełniejszy.
Uważam, że tą religią jest chrzescijanstwo, a ściślej katolicyzm dlatego, że odpowiedź Boga dana człowiekowi w TEJ religii, jest najbogatsza. Poszczególne relacje ludzi z Bogiem należących do danej religii były najbardziej "przepustowe". Ci ludzie byli szczególnie otwarci na Ducha Świętego.
Kościół Chrystusowy jest jeden. Wszyscy ludzie w nim w różnym stopniu są. W tym Kościele różne są nurty - religie.
Chrzescijanstwo postzregam jako dar, jako wynik szczególnej wspołpracy człowieka i Boga.
Bóg woła zawsze tak samo każdego po imieniu, ale ludzie różnie odpowiadają. Jedno na 99% procent, inni na 20% inni zamykają się na działanie Boga w ich życiu.

Wierzę że w historii chrzescijanstwa jest więcej niz w innych religiach takich ludzi którzy potrafili się na Boga otworzyć calkowicie.
Ja teraz mogę korzystać z tych wszystkich owoców, które otwarcie moich poprzedników przyniosło.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 wrzesień 08 2008 12:16   
Forum

Quote by Arek_Sz:zabijali się w pojedynkach, by zdobyć serce ukochanej...

Naprawde sadzisz, ze w tamtej kulturze to sie nie zdazalo?... No ale to juz raczej pytanie retoryczne - co by nie robic z tego watku OfTop'a...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,40 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty