Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy naprawdę wszytkie religie są równe?
 |  Wersja do druku
skans
 marzec 29 2007 17:26   
Forum

Status: offline

Co to bylby za Bog,gdyby kierowal sie naszymi pojeciami. Przeciez tylu ludzi rodzi sie w roznych czesciach swiata,w roznych religiach.Czy Bog zostawiby ich bez zbawienia.A przeciez kazdy odczuwa potrzebe
czegos duchowego.Wiec wydaje mi sie,ze religje sa po to,aby glosic zbawienie,przyciagac ludzi do Boga,pomagac isc wlasciwa droga prawdy.Kto ma uszy,niechaj slucha. Do kazdego musi dojsc dobra nowina.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 marzec 29 2007 17:50   
Forum

skans

Przeciez tylu ludzi rodzi sie w roznych czesciach swiata,w roznych religiach.Czy Bog zostawiby ich bez zbawienia.A przeciez kazdy odczuwa potrzebe
czegos duchowego.Wiec wydaje mi sie,ze religje sa po to,aby glosic zbawienie,przyciagac ludzi do Boga,pomagac isc wlasciwa droga prawdy.Kto ma uszy,niechaj slucha. Do kazdego musi dojsc dobra nowina

Bóg nie zostawił nikogo bez zbawienia,bo wszyscy jesteśmy dziećmi Boga.W każdym z nas jest obecny Chrystus przez Swojego Ducha Świętego.Wcześniej czy poźniej,każdy musi iść Drogą,którą On prowadzi.Bo innej Drogi nie ma.

O obecności Chrystusa w każdym człowieku,pisze nawet w Ewangelii Magdaleny :

"Bądźcie czujni i nie pozwólcie nikomu, by zwódł was mówiąć:"Tu On jest" lub"Jest tam".Albowiem to w was mieszka Syn Człowieczy.Idźcie doń,albowiem ci,którzy Go szukają,znajdą Go.Idźcie i głoście Ewangelię o Królestwie".

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 29 2007 19:06   
Forum

Quote by eviva:Bóg nie zostawił nikogo

Szczegolnie ten w pojeciu panteistycznym, gdyz wszystko jest w nim zawarte i wszystko ma swoj cel...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kobieta
 marzec 29 2007 20:28   
Forum

O obecności Chrystusa w każdym człowieku,pisze nawet w Ewangelii Magdaleny :

Cztery Ewangelie, zaliczone do Nowego Testamentu zostały napisane w ciągu czterdziestu lub pięćdziesięciu lat po śmierci Jezusa.
William F. Albright - jeden z najwybitniejszych archeologów biblijnych powiedział:
"Możemy z naciskiem stwierdzić, że nie ma już żadnych solidnych podstaw, by datować którąkolwiek z ksiąg Nowego Testamentu na później niż około 80 r po Chrystusie."
Doktor John A.T. Robinson - wybitny angielski krytyk Nowego Testamentu - zaszokował świat uczonych, gdy ogłosił, że cały Nowy Testament został napisany przed upadkiem Jerozolimy, przed rokiem 70.
I te cztery Ewangelie były już oficjalnie uznawane za cztery filary wiary w całym świecie chrześcijańskim.

Pierwsi chrześcijanie chronili i przekazywali te pisma, które pochodziły autentycznie od Apostołów i ostrzegali przed innymi pismami, roszczącymi sobie prawo do autentyczności, wykorzystując imię uczniów Jezusa.

Historia, którą wypadałoby poznać, zanim napisze się niewiarygodne i nie mające oparcia w faktach informacje, pokazuje, że innych pism nie ujęto w kanonie między innymi właśnie dlatego, że uważane były za fałszywe przez przeważającą większość pierwszych chrześcijan na całym świecie.

We wczesnym okresie Kościół nie był jeszcze organizacją, co raczej organizmem. Kościół to byli ludzie, tacy jak ojciec Orygenesa i wielu jego przyjaciół, którzy ponieśli śmierć męczeńską, bo odmówili zrzeczenia się wiary w Jezusa.
To było wciąż rosnące grono wierzących, którzy uznali pisma Apostołów i posługiwali się nimi. A z czasem ugruntowała się powszechna zgoda co do tego, które z pism są wiarygodne, a które fałszywe.

Proszę więc Evivo udowodnij historyczną wiarygodność ewangelii, na którą się w swojej wypowiedzi powołujesz!

Bo pismo nazwane "Ewangelia Marii Magdaleny" jest tekstem gnostycznym, napisanym w drugim wieku, nie wiadomo przez kogo!

A co tam jest napisane........

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 02 2007 22:32   
Forum

Chrześcijaństwo a religia Nowej Ery:

http://www.effatha.org.pl/zagrozenia/newage3.htm

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 03 2007 09:28   
Forum

Quote by kobieta: Chrześcijaństwo a religia Nowej Ery:

http://www.effatha.org.pl/zagrozenia/newage3.htm

Kolejny link z twojej kolekcji niezmiernie obiektywnych zasobow? To ja pozwole sobie to uzupelnic powolujac sie zwyczajnie na Wiki...

===

Cytat 
kobieta
 kwiecień 03 2007 10:53   
Forum

Kolejny link z twojej kolekcji niezmiernie obiektywnych zasobow?

Yes, yes, yes!

New Age niszczy chrześcijaństwo i moralność:
http://www.michaeljournal.org/newagep.htm

Byłem kapłanem New Age:
http://www.niewyjasnione.pl/Byłem_Kapłanem_New_Age-t8702.html

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 03 2007 11:06   
Forum

Quote by kobieta:
Kolejny link z twojej kolekcji niezmiernie obiektywnych zasobow?

Yes, yes, yes!

New Age niszczy chrześcijaństwo i moralność:
http://www.michaeljournal.org/newagep.htm

Byłem kapłanem New Age:
http://www.niewyjasnione.pl/Byłem_Kapłanem_New_Age-t8702.html

Lubimy swiadczyc? Szkoda tylko, ze przez umniejszanie innym systemom... A generalnie watek do zapodawania "ciekawych" linkow jest tutaj (moze przy okazji opanuj poprawne umieszczanie linkow w tekscie?).

===

Cytat 
kobieta
 kwiecień 03 2007 11:16   
Forum

Lubimy swiadczyc? Szkoda tylko, ze przez umniejszanie innym systemom... A generalnie watek do zapodawania "ciekawych" linkow jest tutaj (moze przy okazji opanuj poprawne umieszczanie linkow w tekscie?)

Dziękuję za konstruktywną uwagę i proszę o podpowiedź jak, bo męczę się już z tym od dłuższego czasu?

Nic nie poradzę na to, że przy chrześcijaństwie inne systemy tracą

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 03 2007 11:28   
Forum

Quote by kobietaBig Grinziękuję za konstruktywną uwagę i proszę o podpowiedź jak, bo męczę się już z tym od dłuższego czasu?

Masz znaczek URL na gorze, przy edycji swojej wypowiedzi. Najprosciej zaznaczyc (jak fragment tekstu w wordzie) juz wstawiony do tresci link i dopiero wcisnac guzik - przed zapisem sprawdz jednak czy nie zdyblowalo kodu 'http://'. Warto tez zmienic nazwe linku na bardziej przejrzysty... Mozesz tez podejrzec jak to wyglada cytujac wypowiedz osoby, ktora taki link zamiescila.

Quote by kobieta:Nic nie poradzę na to, że przy chrześcijaństwie inne systemy tracą

...szczegolnie jesli czerpie sie wylacznie z tak niezmiernie obiektywnych zrodel, jak te prezentowane przez ciebie (tudzez wychodzacych z przekonania o niezbednosci tzw. zabwienia, na ktore dodatkowo ma sie monopol).

===

Cytat 
WcWojen
 kwiecień 03 2007 12:15   
Forum

Quote by kobieta:New Age niszczy chrześcijaństwo i moralność
ale jaką moralność? chrześcijańska czy może katolicką?
Quote by kobieta:Byłem kapłanem New Age:
A nie przypadkiem kapłanem odłamu NA opartym na Biblii?

===

Cytat 
Zeld
 kwiecień 05 2007 23:06   
Forum

Trudno mi powiedzieć by były wszystkie równe. Chyba że mowa tu o równe i równiejsze. Każda religia twierdzi że ich bóg/bogowie są prawdziwi a każdy inny jest fałszywy albo że jest jakimś demonem. Gdzie tu równość?

===

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 kwiecień 08 2007 22:21   
Forum

Według ludzi -podział -musi być...ale według Boga:

..".-Ja was nie dzielę, na dobrych i złych, niewierzących i wierzących katolików i wyznawców buddyzmu, "czarnych", "żółtych" czy " białych". Wszystkich was pragnę uszczęśliwić, wszystkich mieć w Domu Moim.
Ten jest najbliżej mnie, który w każdym człowieku{niezależnie od różnic} widzi brata, bowiem na braci sobie wzajem was przeznaczyłem.
Dlatego nie ten kto woła "Panie ,Panie", a ludziom złorzeczy, krzywdzi ich, poniża ,segreguje i skłóca, lecz ten, który miłuje ich, chociażby nigdy o Mnie nie słyszał, jest prawdziwie Synem Moim. Do niego przyznam się, a od obłudników odwrócę!"

-Ja jestem miłością, mocą, dobrocią, wy jesteście nicością; beze Mnie - nicością spragnioną i głodną. Nie macie nic własnego, wszystko otrzymujecie ode Mnie. Pomyśl, Anno, czyż istnieje w waszej ludzkiej rzeczywistości cokolwiek, czego nie otrzymalibyście ode Mnie? To co ludzkiego (w sensie: humanistycznego, godnego człowieka) dokonał człowiek, zawsze, od zarania ludzkości dokonywał dzięki moim darom. Spójrz, jakie one są. Dałem wam zmysły wrażliwe na wszelakie piękno. Dałem wam rozum pozwalający rozpoznać prawidłowość i nieprawidłowość, sumienie jasno wołające, co dobrem jest, a co nim nie jest. Podzieliłem się z wami moim dobrem - to dar twórczości, tworzenia, ulepszania, doskonalenia. Udzieliłem wam mojej miłości, dobroci, miłosierdzia, abyście stawali się do Mnie podobni. I mimo że marnotrawicie je, profanujecie i szydzicie z nich, nie cofam darów moich, nie odbieram też miłości mojej najgorszemu z bluźnierców - bo Ja jestem Ojcem waszym prawdziwym. Kocham was. Z powodu słabości waszej i grzechu, miałkości waszych pragnień i wysiłków, szybkości przemijania, kruchości uczuć kocham was jeszcze mocniej."....

Wiara -to w ustach człowieka brzmi dumnie ...czasami zbyt dumnie...

Caty z :
www.do-nieba.republika.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 10 2007 07:59   
Forum

Quote by bodyw: Według ludzi -podział -musi być...ale według Boga:

..".-Ja was nie dzielę, na dobrych i złych, niewierzących i wierzących katolików i wyznawców buddyzmu, "czarnych", "żółtych" czy " białych". Wszystkich was pragnę uszczęśliwić, wszystkich mieć w Domu Moim.
Ten jest najbliżej mnie, który w każdym człowieku{niezależnie od różnic} widzi brata, bowiem na braci sobie wzajem was przeznaczyłem.
Dlatego nie ten kto woła "Panie ,Panie", a ludziom złorzeczy, krzywdzi ich, poniża ,segreguje i skłóca, lecz ten, który miłuje ich, chociażby nigdy o Mnie nie słyszał, jest prawdziwie Synem Moim. Do niego przyznam się, a od obłudników odwrócę!"

-Ja jestem miłością, mocą, dobrocią, wy jesteście nicością; beze Mnie - nicością spragnioną i głodną. Nie macie nic własnego, wszystko otrzymujecie ode Mnie. Pomyśl, Anno, czyż istnieje w waszej ludzkiej rzeczywistości cokolwiek, czego nie otrzymalibyście ode Mnie? To co ludzkiego (w sensie: humanistycznego, godnego człowieka) dokonał człowiek, zawsze, od zarania ludzkości dokonywał dzięki moim darom. Spójrz, jakie one są. Dałem wam zmysły wrażliwe na wszelakie piękno. Dałem wam rozum pozwalający rozpoznać prawidłowość i nieprawidłowość, sumienie jasno wołające, co dobrem jest, a co nim nie jest. Podzieliłem się z wami moim dobrem - to dar twórczości, tworzenia, ulepszania, doskonalenia. Udzieliłem wam mojej miłości, dobroci, miłosierdzia, abyście stawali się do Mnie podobni. I mimo że marnotrawicie je, profanujecie i szydzicie z nich, nie cofam darów moich, nie odbieram też miłości mojej najgorszemu z bluźnierców - bo Ja jestem Ojcem waszym prawdziwym. Kocham was. Z powodu słabości waszej i grzechu, miałkości waszych pragnień i wysiłków, szybkości przemijania, kruchości uczuć kocham was jeszcze mocniej."....

Wiara -to w ustach człowieka brzmi dumnie ...czasami zbyt dumnie...

Caty z :
www.do-nieba.republika.pl

Wspaniale brzmi fragment który Ty zacytowałeś.
Tez tak czuję, chociaż nieudalnie to wyrażam w wypowiedziach.
Też uważam że podziały na religie gorsze i lepsze, wiarę gorszą i lepszą, Boga chrześcijan, Boga islamu, Boga żydów, Boga buddystów....czynią ludzie.
Jest JEDEN Bóg, ale różne Drogi które do Niego wiodą.
Pokój z Tobą za te słowa.

No i Pokój wszystkim forumowiczom po Świetach i z okazji minionego Święta.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 11 2007 22:22   
Forum

Chrześcijanie twierdzący, że wiara chrzescijańska jest wyjatkowa i ostateczna, zawsze słyszą, że nie jest to prawdą, bo Jezus Chrystus nie jest kimś wyjątkowym, nie jest jedyną drogą do poznania prawdziwego i żywego Boga , że wszyscy wierzymy w tego samego boga, a tylko zwracamy się do niego innymi imionami i, że dróg dochodzenia do Prawdy, do Boga jest wiele, mimo że Chrystus powiedział, że jedyną drogą jest ON sam.
----------------------------------------------------------------------------------
Jednak porównanie chrześcijaństwa z innymi kultami pokazuje, że niemożliwe jest pogodzenie go z religiami niechrzescijańskimi, świeckimi, okultystycznymi i innymi pochodzącymi od ludzi.
Najważniejszą rzeczą jest, że to nie chrześcijaństwo zaatakowało powstające nowe kulty, ale raczej to one bezustannie atakują chrzescijaństwo, które w związku z tym musi podjąć obronę, aby przeciwstawić się wypaczeniom prawdziwej doktryny chrześcijańskiej.

Współczesny człowiek może sobie swobodnie wybierać swoje przekonania religijne, ale jeśli pewne grupy publicznie twierdzą, że ortodoksyjne chrzescijaństwo istniejące od dwóch tysięcy lat jest pogrążone w błędzie, a one są prawdziwą reprezentacją Boga na ziemi, to chrześcijanie muszą dać odpór takim twierdzeniom.
Tak nakazuje nam Biblia:
1P 3,15
" Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest."

To ma być nasza odpowiedź dla tych, którzy atakują chrześcijaństwo historyczne i zastępują je własnymi doktrynami, obrona jest odpowiedzią na oskarżenia.
Naszą normą na płaszczyźnie teologicznej jest Biblia i Kościół, które pozwalają oddzielić prawdę od błędu, bo prawie każda herezja odgradza potrzebującego człowieka, od czekającego na niego Boga, poprzez zaprzeczanie fundamentalnym prawdom zawartym w ewangeliach.
Apostoł Paweł piszw w 2 liście do Koryntian:
"Jeśli bowiem przychodzi ktoś i głosi wam innego Jezusa, jakiegośmy wam nie głosili, lub bierzecie innego ducha, któregoście nie otrzymali, albo inną Ewangelię, nie tę, którąście przyjęli - znosicie to spokojnie (...) Ci fałszywi apostołowie to podstępni działacze, udający apostołów Chrystusa. I nic dziwnego. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości. Nic przeto wielkiego, że i jego słudzy podszywają się pod sprawiedliwość. Ale skończą według swoich uczynków."

----------------------------------------------------------------------------------
Dzisiejsze kulty możemy podzielić na trzy grupy: kulty zachodnie, kulty wschodnie, kulty New Age, chociaż tak naprawdę niektóre ich nauki pokrywaja się z sobą.

1. Kulty zachodnie wyznają grupy, które oderwały się od chrześcijaństwa, zaprzeczają podstawowym doktrynom naszej wiary choć Jezus Chrystus jest u nich postacią centralną, Biblię traktują jako jedno ze swoich źródeł i czasami twierdzą, że są jedyną prawdziwą reprezentacją chrześcijaństwa.

2. Kulty wschodnie nie wywodzą swoich twierdzeń z Biblii, Jezus Chrystus nie jest konieczny w ich systemie, fundamenty ich wierzeń tkwią w hinduizmie, buddyzmie lub taoizmie. Czasami podają się za zgodne z chrzescijaństwem.

3. Kulty New Age jednoczą w jedno wierzenia kultów wschodu i zachodu, Biblię wykorzystują tylko wtedy, gdy może poprzeć ich doktryny, Jezusa cytują dla swoich własnych korzyści, a ich światopogląd jest monistyczny, albo panteistyczny.

Ludzie przyłączają się do kultów z różnych powodów.
Kulty podają intelektualne odpowiedzi tak, aby upadła natura człowieka czuła się usatysfakcjonowana.
Udzielają autorytatywnych odpowiedzi na podstawowe pytania: kim jestem, dlaczego jestem tutaj, dokąd idę. Nie znaczy to jeszcze, że te odpowiedzi są prawdziwe, mimo że są satysfakcjonujące.Niestety zapewniają one fałszywe poczucie bezpieczeństwa dzięki filozofiom tego świata.
Kulty żerują na ignorancji ludzi niezorientowanych w swojej wierze, a poprzez pozory naukowości wywierają dobre wrażenie na osobach niekompetentnych i nieugruntowanych w swojej wierze. Tak czynią np. Świadkowie Jehowy zasypując nas cytatami z Biblii.
Kulty wykorzystują podstawowe potrzeby emocjonalne człowieka: potrzebę miłości, poczucia sensu i kierunku w życiu, koncentrując się na zdobyciu nowego wyznawcy wtedy gdy dotykają nas różnego rodzaju kryzysy.
Zaspokajają społeczną potrzebę człowieka, wykorzystując obłudę lub grzech jakiegoś chrześcijańskiegoś przywódcy, utożsamiając część z całością i odrzucając chrzescijaństwo lub dany Kościół z powodu błędów pojedyńczych członków.

Mimo że kulty nie mają żadnej prawdy duchowej, a może właśnie dlatego, że dopasowują ją swobodnie do potrzeb człowieka, zyskują sobie nowych członków, bo wielu chrześcijanom nie chce się podjąć wysiłku, aby zaznajomić się z biblijnymi fundamentami chrześcijaństwa. Przyjmują gotowe 'prawdy' od przywódców innych Kościołów, odrzucając nauczania własnych, bo nie dostali ich gotowych na tacy, a muszą sami je odnaleźć i przeczytać. Nie chce im się tego robić, a różne grupy religijne wykorzystują ten grzech lenistwa i zaniechania do szerzenia swoich fałszywych doktryn.
cdn.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 12 2007 09:02   
Forum

Quote by kobieta: Chrześcijanie twierdzący, że wiara chrzescijańska jest wyjatkowa i ostateczna, zawsze słyszą, że nie jest to prawdą, bo Jezus Chrystus nie jest kimś wyjątkowym, nie jest jedyną drogą do poznania prawdziwego i żywego Boga , że wszyscy wierzymy w tego samego boga, a tylko zwracamy się do niego innymi imionami i, że dróg dochodzenia do Prawdy, do Boga jest wiele, mimo że Chrystus powiedział, że jedyną drogą jest ON sam.
Jednak porównanie chrześcijaństwa z innymi kultami pokazuje, że niemożliwe jest pogodzenie go z religiami niechrzescijańskimi, świeckimi, okultystycznymi i innymi pochodzącymi od ludzi.
Najważniejszą rzeczą jest, że to nie chrześcijaństwo zaatakowało powstające nowe kulty, ale raczej to one bezustannie atakują chrzescijaństwo, które w związku z tym musi podjąć obronę, aby przeciwstawić się wypaczeniom prawdziwej doktryny chrześcijańskiej.

Tradycyjnie punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia... Mozna dyskutoac o tym na ile dane systemy wyznaniowe sa podobne lub rozne, ale ma to sens jedynie wowczas, gdy zachowuje sie pewien pozim obiektywizmu... Chrzescijanizm, a konkretnie kilka jego wersji, juz u podstaw swojej ideologi przyjmuje zalozenia ze tylko on jest "tym prawdziwym". A to stanowiska zdecydowanie nie sprzyja obiektywnej dyskusji i wolnej od uprzedzen ocenie. Istnienje np. (nawet nie hipotetycznie) pewien zwiazek wyznaniowy (politeistyczny), ktory od swoich czlonkow nie wymaga wylacznosci - przystapic moga do niego osoby nalezace takze do innych Kosciolow (ow zwiazek nie wymaga aktu wypisania sie z nich, apostazji)... takze Katolicy. Czesto wowczas ze strony np. katolikow pod adresem tegoz zwiazku padaja zarzuty, ze to niemozliwe, niewykonalne... Ze przynaleznosc np. do KRK calkowicie wyklucza taka mozliwosc... I zasadniczo jest to prawda, gdyz w warunkach przynaleznosci do KRK zawarte jest zgrabnie kilka punktow z rodzaju paragrafu 22. Z tym, ze problem ten przewija sie tak dlugo, jak dlugo postrzegany jest przez pryzmat ideologi tegoz KRK jako problem... Ten problem nie wystepuje natomiast zupelnie z punktu widzenia wspomnianego wczesniej wyznania politeistycznego, gdyz z jego zalozen wielobustwo jest czyms naturalnym. Czyje wiec zalozenia sa tak naprawde przewazajace? I kto ma o tym decydowac? Zaleznie od tego, po ktorej stronie zanjdowac sie bedzie oceniajacy, przyjmowane stanowisko bedzie rozne. I pisanie ze "że to nie chrześcijaństwo zaatakowało powstające nowe kulty, ale raczej to one bezustannie atakują chrzescijaństwo" top troche z tym pijanym - jak mu mowi jedna osoba ze nie jest wstanie prowadzic auta, to mozna sie sprzeczac... ale jak mowia mu to wszyscy obecni na party, to moze jednak warto sie chociaz nad tym zastanowic i moze troche przespac... Inna kwestia - w cytacie mowa jest o nowych kultach... ale chocby na podstawie przeszlosci, wielowikowych praktykach - jakie mozna wysunac wnioski? Z jeszcze innej strony - co sie dziwi monopolista ze inni oskarzaja go o praktyki monopolistyczne i zadaja rownego traktowania? Co sie dziwi ktos kto sie dorobil zagrabiajac np. cudze miejsca kultu, ze spadkobiercy domagaja sie zadoscuczynienia?... To jeszcze nie atak...

===

Cytat 
kobieta
 kwiecień 12 2007 10:28   
Forum

Tradycyjnie punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia... Mozna dyskutoac o tym na ile dane systemy wyznaniowe sa podobne lub rozne, ale ma to sens jedynie wowczas, gdy zachowuje sie pewien pozim obiektywizmu..

Ja nie badam innych systemów, tylko porównuję je z mojego punktu widzenia z chrześcijaństwem, które uważam za Prawdę jedyną.

Chrzescijanizm, a konkretnie kilka jego wersji, juz u podstaw swojej ideologi przyjmuje zalozenia ze tylko on jest "tym prawdziwym

Chrześcijaństwo nie ma kilku wersji, jest jedno konkretne, reszta to podróbki. Ono nie jest ideologią i nie zakłada, że jest prawdziwe, ono jest Prawdą, którą można przyjąć lub nie! I to właśnie chyba innych denerwuje najbardziej, że ktoś w dzisiejszym rozmemłanym świecie, śmie twierdzić coś kategorycznie.
Oparte jest o Jezusa Chrystusa, a On sam to powiedział, że jest jedyną drogą do Boga! Jest Drogą, Życiem i Prawdą!
Taki, jakiego opisują ewangeliści!

Istnieje np. (nawet nie hipotetycznie) pewien zwiazek wyznaniowy (politeistyczny), ktory od swoich czlonkow nie wymaga wylacznosci - przystapic moga do niego osoby nalezace takze do innych Kosciolow (ow zwiazek nie wymaga aktu wypisania sie z nich, apostazji)... takze Katolicy.

Związków, o których piszesz, takich dla wszystkich jest wiele, ale ja uważam, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego!
Ale decyzja należy indywidualnie do każdego człowieka, po której stronie się opowiada!

I pisanie ze "że to nie chrześcijaństwo zaatakowało powstające nowe kulty, ale raczej to one bezustannie atakują chrzescijaństwo" top troche z tym pijanym
Co sie dziwi ktos kto sie dorobil zagrabiajac np. cudze miejsca kultu, ze spadkobiercy domagaja sie zadoscuczynienia?... To jeszcze nie atak...

Sorry, że nie chcesz przyjąć oczywistej prawdy - wszak chrześcijaństwo jest pierwotne w stosunku do innych uzurpujących sobie prawo do nazywania się tak innych kultów.

Z jeszcze innej strony - co sie dziwi monopolista ze inni oskarzaja go o praktyki monopolistyczne i zadaja rownego traktowania? .

Twierdzenie , że prawda stosuje praktyki monopolistyczne, to opieranie się na filozofii relatywistycznej,, mówiącej że nie ma jednej prawdy, a wszystko zależy od... ,na której z kolei opiera się ideologia marksizmu -leninizmu, największy wróg chrześcijaństwa, stojacy w opozycji do niego.

Ta sztuczka jest stara jak świat, pochodzi z Księgi Rodzaju, to szatan jako pierwszy zakwestionował, że Bóg jest Prawdą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 12 2007 11:48   
Forum

Quote by kobieta:Ja nie badam innych systemów, tylko porównuję je z mojego punktu widzenia z chrześcijaństwem, które uważam za Prawdę jedyną.

I o tym wlasnie mowilem wczesniej z czego juz tylko maly kroczek do fanatyzmu. Skoro swoja uwazasz za prawda jedyna to jak inne (czyli z zalozenia klamstwa) mozesz w ogole z nia porownywac?

Chrześcijaństwo nie ma kilku wersji, jest jedno konkretne, reszta to podróbki.

Przyjmujesz chocby mozliwosc, ze to "jedno konkretne" nie koniecznie jest tym wyznawanym przez ciebie?
PS. Jesli sie myle to prosze mnie poprawic ale czy nawet w obrebie KRK nie dizala kilka wspolnot rozniacych sie w pewnych zalozeniach?

Ono nie jest ideologią i nie zakłada, że jest prawdziwe, ono jest Prawdą,

Ale ktora? Bo podobna sa ich przynajmniej az 3...

którą można przyjąć lub nie!

...przy czym, w tym drugim przypadku i tak nie pozowolimy o sobie zapomniec?

I to właśnie chyba innych denerwuje najbardziej, że ktoś w dzisiejszym rozmemłanym świecie, śmie twierdzić coś kategorycznie.

No to teraz juz doskonale zdaje sobie sprawe z jakiego powodu ludzie wsciekaja sie na fanatycznych fundamentalistow...

Oparte jest o Jezusa Chrystusa, a On sam to powiedział, że jest jedyną drogą do Boga! Jest Drogą, Życiem i Prawdą! Taki, jakiego opisują ewangeliści!

I to ma mnie niby przekonac?... To mi przypomina pewna moja dyskusje z pewnym panem, w tym watku (s.6)...

Związków, o których piszesz, takich dla wszystkich jest wiele, ale ja uważam, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego!

Wiesz czym jest politeizm albo henoteizm?

Ale decyzja należy indywidualnie do każdego człowieka, po której stronie się opowiada!

W historii twojego wyznania nie koniecznie bylo to takie oczywiste...

Sorry, że nie chcesz przyjąć oczywistej prawdy - wszak chrześcijaństwo jest pierwotne w stosunku do innych uzurpujących sobie prawo do nazywania się tak innych kultów.

W tajkim razie nie jest taka znow oczywista... byc moze, chocby dla tego, ze wcale nie jest prawda? A jak jest pierwotne, mozna sobie przesledzic na zapozyczeniach jakie dokonalo z innych kultur wczesniejszych.

Twierdzenie , że prawda stosuje

Domniemywana przez ciebie rownowaznosc terminow "prawda" i "chrzescijanstwo", jest tu niniejszym dalece dyskusyjna...

praktyki monopolistyczne, to opieranie się na filozofii relatywistycznej,, mówiącej że nie ma jednej prawdy, a wszystko zależy od... ,na której z kolei opiera się ideologia marksizmu -leninizmu, największy wróg chrześcijaństwa, stojacy w opozycji do niego.

Jeden totalitaryzm nie znosi drugiego? Czemu mialoby mnie to dziwic?

===

Cytat 
kobieta
 kwiecień 12 2007 12:21   
Forum

Ale ktora? Bo podobna sa ich przynajmniej az 3...

To jest ciągle to samo chrześcijaństwo w ramach innych Kościołów.
Doktryna Boga jest taka sama we wszystkich trzech Kościołach chrześcijańskich, wszystkie opierają się na autorytecie Biblii, Jezus we wszystkich trzech denominacjach jest drugą osobą Boga, Duch Święty trzecią, wszystkie uznają ofiarę Jezusa jako zadośćuczynienie Bogu i wypełnienie sprawiedliwej kary,
wierzą w cielesne zmartwychwstanie Jezusa, a doktryna zbawienia związana jest z jego śmiercią.

------------------------------------------------------------------------------------
Nie mogę przyjąć, że ja sie mylę, wyznając Boga, bo On działa każdego dnia w moim życiu, więc mam pewność i nie muszę zastanawiać się jakie są dowody na istnienie Boga - ja je mam i na tej podstawie opieram moje przekonania o słuszności wyznawanej przeze mnie wiary!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 12 2007 12:41   
Forum

Quote by kobieta:Nie mogę przyjąć, że ja sie mylę, wyznając Boga, bo On działa każdego dnia w moim życiu, więc mam pewność i nie muszę zastanawiać się jakie są dowody na istnienie Boga - ja je mam i na tej podstawie opieram moje przekonania o słuszności wyznawanej przeze mnie wiary!

Z pewnoscia takie podejscie czyni z ciebie zdecydowanie lepszego czlowieka (pomijajc, ze ja wcale - przez caly ten czas - nie kwestionuje istnienia Boga)... Jak dla mnie w tej konkretnej materii EOT.

===

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 12 2007 22:03   
Forum

Ciekawy głos w dyskusji - poglądy JPII na temat równości religii według biskupa tęskniącego za "porządkiem przedsoborowym"
Nie muszę chyba dodawać, że to co on uważa za największe zarzuty - jest dla mnie największą zasługą JPII!

za
http://www.ultramontes.pl/Apostazja.htm

Tekst wykładu wygłoszonego przez J. Ex. Biskupa Daniela L. Dolana

"Jan Paweł II jest ekumenistą, a nie katolikiem. Ekumenista to ktoś kto wierzy, że wszystkie religie posiadają pewien stopień prawdy, jedne więcej inne mniej. Z tego też powodu wszystkie one mają pewną wartość. Dla ekumenisty wszystkie religie są prawdziwymi religiami. Niektóre wszakże są lepsze od innych.

Ekumeniści są skorzy przyznać, co najwyżej, że Kościół katolicki posiada “pełnię prawdy”, podczas gdy inne wyznania cieszą się jedynie posiadaniem “cząstkowej prawdy”.

Rozróżniają też między " Kościołem" i " Kościołem katolickim" . " Kościół" to dla nich cała ludzkość, jako że, jak głosi, w konstytucji " Gaudium et Spes" ,Sobór Watykański II Chrystus, na mocy Swojego Wcielenia, zjednoczył się w pewien sposób z każdym człowiekiem:
«Skoro w nim [w Chrystusie] przybrana natura nie ulega zniszczeniu, tym samym została ona wyniesiona również w nas do wysokiej godności. Albowiem On, Syn Boży, przez swoje wcielenie zjednoczył się w pewien sposób z każdym człowiekiem» . (Gaudium et Spes, n. 22)
Jan Paweł II powtórzył to w swojej pierwszej encyklice i faktycznie uczynił z tego centralny temat swojej doktryny. Posłuchajmy kilku innych fragmentów tekstów Jana Pawła II. Mówiąc o pan-chrześcijańskim, ekumenicznym dniu w Asyżu, który miał miejsce w dniu 27 października 1986, stwierdził on:
«Taki dzień wydaje się wyrażać, w widzialny sposób, ukrytą lecz istotną jedność jaką Słowo ustanowiło pośród mężczyzn i kobiet tego świata... fakt wspólnego przybycia do Asyżu jest jak znak głębokiej jedności tych, którzy poszukują duchowych wartości w religii... Sobór ustanowił łączność między tożsamością Kościoła i jednością całego rodzaju ludzkiego» . (Lumen Gentium, nn. 1 i 9; Gaudium et Spes, n. 42)
Zatem każdy człowiek, skoro został zjednoczony ze Słowem jedynie na mocy Jego Wcielenia, tym samym stał się członkiem Kościoła Chrystusowego. Kościół Chrystusowy jest więc niczym innym, jak całym rodzajem ludzkim i to bez żadnego wyjątku. W tym samym przemówieniu Jan Paweł II kontynuuje ten temat objaśniając, że boskim porządkiem rzeczy jest jedność wszystkich ludzi poszukujących wartości religijnych. Różnice w wierzeniach i w dziedzinie moralności, jakie występują pomiędzy poszczególnymi religiami są efektem działań ludzkich, które zepsuły boski porządek rzeczy. (...)

Zacytujmy przemowę Jana Pawła II:
«Różnice religijne ukazują się jako należące do innego porządku. Jeżeli porządek jedności jest boskim porządkiem, różnice religijne są dziełem ludzkim i muszą być przezwyciężone w procesie zmierzającym do realizacji wspaniałego celu jedności, jaki przyświeca stworzeniu. Możliwe jest, że ludzie nie są świadomi swojej faktycznej jedności wynikającej z pochodzenia i z faktu przynależenia do tego samego boskiego planu. Lecz mimo tych podziałów, są oni włączeni w ten wspaniały, jedyny plan Boga w Jezusie Chrystusie, który zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem (Gaudium et Spes, 22), nawet jeżeli nie jest on tego świadomy» .
(...)
Posłuchajmy znów Jana Pawła II:
« Do tej katolickiej jedności Ludu Bożego powołani są wszyscy ludzie, do tej jedności należą, w różnych formach, katolicy oraz ci, którzy z wiarą patrzą na Chrystusa, a w końcu wszyscy ludzie bez żadnego wyjątku» "

Nastają takie czasy, że wszyscy ludzie ( i religie/kościoły) wierzący w Boga zaczynają zauważać wspólnotę interesów i konieczność współdziałania w celu odparcia naporu ateistyczno/nihilistyczno/komercyjnego świata.
Mi jest po drodze ze wszystkimi, którzy chcą budować cywilizację miłości - czy to będzie protestant, buddysta, czy ezoteryk kierujący się "czystą bezwarunkową miłością" - wszyscy są mi braćmi a Ojcem naszym Bóg Który Jest Miłością.
Miłość jest najważniejsza!
Reszta to szczegół - wart uwagi -ale jednak szczegół, który nie może przesłaniać najważniejszego!

Pozdrawiam myślących/czujących podobnie
(reszte też kocham )

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
bodyw
 kwiecień 12 2007 23:34   
Forum

Quote by Dezerter:

Mi jest po drodze ze wszystkimi, którzy chcą budować cywilizację miłości - czy to będzie protestant, buddysta, czy ezoteryk kierujący się "czystą bezwarunkową miłością" - wszyscy są mi braćmi a Ojcem naszym Bóg Który Jest Miłością.
Miłość jest najważniejsza!
Reszta to szczegół - wart uwagi -ale jednak szczegół, który nie może przesłaniać najważniejszego!

Pozdrawiam myślących/czujących podobnie
(reszte też kocham )

Też pragnę pozdrowić myślących sercem ...

Miłość –źródło jedyne –bijące z Serca Boga ....gdzie ją znaleźć?
Wszyscy obmyci i zanurzeni w nim jesteśmy –ale jaka jest nasza odpowiedź –na ten wspaniały Boski dar ?:

-Każdy z was ma w planach moich wyznaczone zadanie i do jego wykonania zostaje odpowiednio wyposażony. Potem widzę, że ci z synów moich, którym dałem najwięcej - dla budowy mojego królestwa na ziemi - budują, lecz sobie, ziemskie, krótkotrwałe pałace, przywłaszczywszy sobie to, co im zaledwie użyczone zostało; a moja budowla oczekuje na robotników. Dlatego fundamenty zaledwie stoją, a mógłby mój dom pomieścić już całą biedną, błądzącą, nieszczęśliwą i zbolałą ludzkość ziemi. Ze względu na jej cierpienia gniew mój spada na przeniewierców, i nie ma dla nich miejsca w domu Ojca, o ile nie nawrócą się prosząc o zmiłowanie. Dlatego surowość moja dla tych, którzy Mnie się oddali na służbę, a potem lekceważą ją i obracają na własne korzyści, jest wielka: równa darom, których rozrzutnie używali dla dobra swego, a nie - bliźnich.

Ten sługa mój, który najwięcej otrzymał, najbardziej też jest zagrożony. Dlatego pilnie śledzę jego poruszenia i nie zaniedbam rzucania kamieni na jego drodze. Jeśli one nie pomogą, położę większe kłody. Dla niego lepiej będzie, aby wcale nie mógł Mi służyć, niż aby służył sobie okłamując siebie i Pana swego. Za każdy upadek, za każdy cios, każdy ból błogosławić Mnie będziecie. Dlatego już teraz przyjmujcie nauki z wdzięcznością, bo grzech jest nieodłącznym waszym cieniem. Do końca życia zdolni jesteście do zaparcia się Mnie, o ile nie umocnię was i nie napełnię was sobą.

Bóg, będąc miłością bezinteresowną, takiejże miłości pożąda.

-Pragnę tego, lecz zostawiajcie Mi otwarte drzwi waszej duszy. Nie wejdę tam, gdzie gospodarzowi dobrze ze sobą w zawartej izbie. Nie jestem mu potrzebny, a nawet mógłbym być wyrzutem sumienia, którego jego wola nie chce słuchać. Tam wchodzę, gdzie gospodarz przed drzwiami domu oczekuje Mnie z zapalonym światłem i zaprasza Mnie, bo jest samotny, smutny, bezradny i spragniony pomocy i rady przyjaciela.”

Jesteś mi bratem w Miłości Chrystusa....a to więcej znaczy niż wszystkie słowa o prawdzie jedynej i słusznej...
Pozdrawiam !

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 13 2007 07:36   
Forum

Dezerter
czw 12 kwi 2007 22:03:11 CEST

Ciekawy głos w dyskusji - poglądy JPII na temat równości religii według biskupa tęskniącego za "porządkiem przedsoborowym"
Nie muszę chyba dodawać, że to co on uważa za największe zarzuty - jest dla mnie największą zasługą JPII!

za
http://www.ultramontes.pl/Apostazja.htm

Tekst wykładu wygłoszonego przez J. Ex. Biskupa Daniela L. Dolana

"Jan Paweł II jest ekumenistą, a nie katolikiem. Ekumenista to ktoś kto wierzy, że wszystkie religie posiadają pewien stopień prawdy, jedne więcej inne mniej. Z tego też powodu wszystkie one mają pewną wartość. Dla ekumenisty wszystkie religie są prawdziwymi religiami. Niektóre wszakże są lepsze od innych.

No proszę, JPII myśli podobnie o religiach jak my...
Też widzi we wszystkich religiach dążenie do Boga.

Dzieki Dezerter za ten cały przytoczony fragment.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 kwiecień 14 2007 09:13   
Forum

kobieta

I te cztery Ewangelie były już oficjalnie uznawane za cztery filary wiary w całym świecie chrześcijańskim.

Pierwsi chrześcijanie chronili i przekazywali te pisma, które pochodziły autentycznie od Apostołów i ostrzegali przed innymi pismami, roszczącymi sobie prawo do autentyczności,wykorzystując imię uczniów Jezusa.
W początkach chrześcijaństwa nie istnialy żadne Ewangelie,bo o takich Jezus nigdy nie mówił.Z bardzo prostego powodu.Mówił,ze On będzie w każdym człowieku,jako Słowo Boże,Syn,Duch Chrystusowy,Osobisty Zbawiciel każdego człowieka.Nie było porzeby,żeby pisać jakieś Ewangelie.Nawet Ewangelia Marii Magdaleny zawiera tylko 2-3 strony i mówi o tym najważniejszym dla naszego zbawienia fakcie.Potem pojawiły się dopiero inne Ewangelie.Upłynęło sporo czasu,kiedy stały się one oficjalne,ale trudno mi zrozumieć,dlaczego została usunięta Ewangelia Marii Magdaleny.

Teraz też z tego co Wy piszecie,uważacie Słowo Boże za Biblię,a nie za obecnego w nas Ducha Chrystusowego.Jest tak jak napisał wcześniej requly:"Biblia zastąpiła Boga.

A co tam jest napisane........
Każdy może przeczytać i się sam przekonać.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 14 2007 12:09   
Forum

Skąd wiadomo co było w Biblii przed usunięciem?
Czy są jakieś stare manuskrypty świadczące o tym, że Biblia zawierała inną treść niż teraz?
Kto to pousuwał i jakie są na to dowody, bo same oszczerstwa, to za mało.
Nie mów fałszywego świadectwa, przeciw bliźniemu swemu!

Tylko osoby, którym brak podstawowej wiedzy na ten temat, mogą pleść tego typu androny, nie mając dowodów, mieszają fakty z mitami.
I to już przestaje być śmieszne!
Z tego co wiem, wszystkie trzy kościoły chrześcijańskie, a także prawie wszystkie kulty posługują się taką samą Biblią, z wyłączeniem niektórych ksiąg, co nie wpływa na treść pozostałych.
Wszystkie kościoły chrzescijańskie oszukują swoich wiernych, tak?
Już taki jeden, co tak twierdził był. Miał on doznać objawienia, w którym poinstruowano go o odrzuceniu przez Boga wszystkich ówczesnych Kościołów.
Nazywał się Józef Smith, jr, utworzył kościół mormonów i nie trzeba wyważać otwartych drzwi..

Niech Ci, którzy podważają wiarygodność Biblii pokażą tę prawdziwą w ich mniemaniu - porównamy zobaczymy!!
A jeśli nie mają wiarygodnych dowodów, niech zamilkną i przestaną siać chwasty!

Czy Jezus był grzybem halucynogennym:
here

Zwoje Pism znad Morza Martwego:
here
Czy możemy zaufać Biblii, którą dzisiaj posiadamy:
here

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 14 2007 13:46   
Forum

W początkach chrześcijaństwa nie istnialy żadne Ewangelie,bo o takich Jezus nigdy nie mówił.Z bardzo prostego powodu.Mówił,ze On będzie w każdym człowieku,jako Słowo Boże,Syn,Duch Chrystusowy,Osobisty Zbawiciel każdego człowieka.Nie było porzeby,żeby pisać jakieś Ewangelie.Nawet Ewangelia Marii Magdaleny zawiera tylko 2-3 strony i mówi o tym najważniejszym dla naszego zbawienia fakcie.Potem pojawiły się dopiero inne Ewangelie.Upłynęło sporo czasu,kiedy stały się one oficjalne,ale trudno mi zrozumieć,dlaczego została usunięta Ewangelia Marii Magdaleny.

Informacje jak powstawały Ewangelie i czym są można znaleźć między innymi tutaj:
here
here
here
here

Jest tak wiele materiałów na ten temat, pisanych przez poważnych znawców tematu, nie łowców sensacji, że trzeba naprawdę wykazać bardzo dużo złej woli, aby do nich nie dotrzeć, a zadowalać się informacjami wyssanymi z palca!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 14 2007 20:28   
Forum

Quote by eviva: Potem pojawiły się dopiero inne Ewangelie.Upłynęło sporo czasu,kiedy stały się one oficjalne,ale trudno mi zrozumieć,dlaczego została usunięta Ewangelia Marii Magdaleny.

Do linków podanych przez kobietę dodam nasz forumowy gdzie wspólnymi siłami ustalililiśmy jak to z kształtowaniem się NT było i czy są czy nie ma śladów korekcji/ manipulacji ,nacisków i dlaczego jedne księgi znalazły się w kanonie a inne nie
here
O NT tak od połowy 2 strony

jeśli masz coś do dodania lub zakwestionowania to proszę bardzo!
Jeśli nie - patrz rada kobiety

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Reguly
 kwiecień 15 2007 21:26   
Forum

Quote by kobieta: Skąd wiadomo [...]

Przypomina mi sie pytanie 'wierzysz w Biblie czy w Boga?' z innego watku...

===

Cytat 
eviva
 kwiecień 16 2007 14:16   
Forum

Jaka wiara jest prawdziwa?

1.Encyklika Papieża Piusa XII {fragmenty}.

61. Mówi bowiem Apostoł: "Jeden jest Pan, jedna jest wiara" (Ef 4, 5), ta oczywiście wiara, którą do jednego Boga przystajemy i do Jezusa Chrystusa, którego do nas posłał (J 17, 3). Nie mniej też między sobą i z Boską Głową naszą jesteśmy przez wiarę złączeni. Ilu nas bowiem jest wierzących "mających tego samego ducha wiary" (2 Kor 4, 13), tą samą światłością Chrystusową bywamy oświeceni, tym samym pokarmem Chrystusowym żywieni,.. Jeśli więc ten sam we wszystkich duch wiary rozkwita, to wszyscy także tym samym życiem "żyjemy we wierze Syna Bożego, który umiłował nas i wydał samego siebie za nas" (Gal 2, 20),
a Chrystus, Głowa nasza, żywa wiarą do serca przyjęty i mieszkający w sercach naszych (Ef 3, 17),
jak jest sprawcą wiary naszej, tak też będzie jej dokonawcą (Hebr 12, 2).

62. Tak jak przez wiarę przyłączamy się na tej ziemi do Boga jako źródła prawdy, tak przez cnotę nadziei dążymy do Niego. Dla powszechnej tej tęsknoty za Królestwem niebieskim, przez którą zrzekamy się tu stałej ojczyzny, a przyszłej szukamy (Hebr. 13, 14) i kwapimy się do tej niebieskiej chwały, nie wahał się Apostoł narodów powiedzieć: Jedno ciało i jeden duch, jak jesteście wezwani w jednej nadziei wezwania waszego (Ef 4, 4), owszem Chrystus panuje w nas jakby nadzieją chwały (Kol 1, 27).

64. .. Owszem, i to trzeba stwierdzić, że tym bardziej będziemy zjednoczeni z Bogiem i z Chrystusem Panem, im więcej stawać się będziemy jedni drugich członkami (Rzym 12, 5), mającymi jedni o drugich jednako staranie (1 Kor 12, 25). Z drugiej strony i to jest prawdą, że tym bardziej będziemy między sobą złączeni i zjednoczeni miłością, im gorętszą miłością przylgniemy do

Boga i Boskiej Głowy naszej. {Ducha Chrystusowego,który jest w każdym z nas}.

B. ZJEDNOCZENIE CHRYSTUSA Z NAMI
1. Chrystus nas objął.

67. Z tego, cośmy dotąd przytoczyli, łatwo widać, Czcigodni Bracia, dlaczego to św. Paweł pisze tak często, że Chrystus jest w nas, a my w Chrystusie Panu. Rzecz da się udowodnić z pomocą głębszych racji. Jest bowiem

Chrystus Pan w nas, jak to wyżej wyłożyliśmy, przez Ducha Swego, którego nam udziela i przez którego tak w nas działa,

że cokolwiek Boskiego w duszach się dzieje przez Ducha Św., to samo trzeba uznać za zdziałane również przez Chrystusa Pana. "A jeśli ktoś Ducha Chrystusowego nie ma, ten nie jest Jego. Lecz jeśli Chrystus w nas jest... Duch żyje dla usprawiedliwienia" (Rzym 8, 9 - 10).

69. Wiemy zaiste dobrze o tym, że, chcąc tę tajemniczą naukę o naszym z Boskim Odkupicielem złączeniu, a zwłaszcza

o mieszkaniu Ducha Św. w duszach ludzkich,

zrozumieć i dobrze wytłumaczyć, spotykamy dużo tajemnic i zagadek, którymi ta tak nadziemska nauka z powodu ograniczoności umysłów, chcących ją przeniknąć do głębi, otacza się jakby mroczną mgłą... Nie ganimy wcale tych, co obierają różne drogi i sposoby, aby odkryć i wedle sił oświetlić tę wzniosłą tajemnicę naszego przedziwnego z Chrystusem Panem zjednoczenia.

3. Zamieszkiwanie Trójcy Przenajświętszej.{w duszy każdego człowieka}

70. Niech i to za prawdę uznają, że w tej materii chodzi o ukrytą oczom naszym tajemnicę, która na tym ziemskim wygnaniu w żaden sposób i nigdy odsłonięta ani do głębi zbadana, ani językiem ludzkim wysłowiona być nie może.

Mówimy więc, że Boskie osoby zamieszkują,{w duszy każdego człowiekua}

o ile niezbadanym sposobem obecne są w żywotnych rozumnych stworzeniach i przez nie rozumem i sercem bywają poznane. Dzieje się to jakimś sposobem przewyższającym wszelką naturę, osobliwym i do głębi przenikającym. Aby choć odrobinę zbliżyć się do zgłębienia tej tajemnicy, nie trzeba nam lekceważyć tej drogi i sposobu, który bardzo zaleca w tego rodzaju sprawach Sobór Watykański. Starając się bowiem zaczerpnąć światła, aby rozpoznać nieco lepiej Boskie tajemnice, osiąga się cel swój przez to, że porównywa się te same tajemnice między sobą i celem ostatecznym, do którego bywają kierowane. Dlatego też słusznie poprzednik nasz Leon XIII, jaśniejący mądrością, mówiąc

o tym naszym zjednoczeniu z Chrystusem oraz o Duchu Św., zamieszkującym w nas,

wznosi oczy swoje ku owej wizji błogosławionej, przez którą kiedyś w niebie to samo mistyczne zjednoczenie osiągnie swą dokładność i dokonanie. "To dziwne zjednoczenie - powiada on - które zwie się właściwie zamieszkiwaniem, różni się tylko okolicznościami i stanem, od tego, którym Bóg ogarnia i uszczęśliwia niebian".

2.Co wynika dla mnie z Encykliki Piusa XII.

Z całej teści Encykliki wynika,że zbawienie dokonuje się w krk,przez udział w jego sakramentach.
Dla mnie od tego twierdzenia ważniejszy jest fakt obecności Ducha Chrystusowego przez Swojego Ducha Świętego w każdym człowieku,którą to obecność Papież wielokrotnie potwierdza.

Uważam,że to nie krk udziela zbawiennych sakramentów,ale obecny w nas Duch Chrystusowy,który daje nam Swojego ożywiającego Ducha Świętego,w swojej Świętej Komunii Duchowej.Do tego nie są potrzebni żadni pośrednicy:"Albowiem jeden jest pośrednik między Bogiem a człowiekiem,Chrystus,który jest w każdym człowieku".

Tak więc wg mnie są dwie drogi wiary prowadzącej do zbawienia:

1.Z obecnym w nas Duchem Chrystusowym,naszym Osobistym Zbawicielem.
2.Każda inna droga,którą ofiarują różne Kościoły,wyznania itd.

Która z tych dróg jest prawdziwa,zależy od naszego indywidualnego wyboru.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 kwiecień 16 2007 17:53   
Forum

Quote by eviva:Która z tych dróg jest prawdziwa,zależy od naszego indywidualnego wyboru.

W milionach wyborow, ktore ciagle dokonujemy mozna odczytac kod np. 100111010100100100011111110101110...
Prawdziwa jest tylko droga okreslona przez wybory 1111111111111111111111111...., ale te zna tylko Bog a my sie dowiemy w ktorym miejscu, dlaczego i jakie efekty na innych mialo kazde 0, ktore wybralismy majac mozliwosc wyboru 1. Chocby sluchajac prawdziwej religii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,74 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości