Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dlaczego Kościół usuną drugie przykazanie Boże, a rozwiną dziewiąte?
 |  Wersja do druku
Łukasz
 kwiecień 02 2007 19:27  (Czytany 76469 razy)  
Forum

Status: offline

Chciałbym dowiedzieć się dlaczego Kościół złamał swoją naukę,że nie można zmieniać Dekalogu.

Na orgianalnych tablicach 4 pierwsze przykazania odnosiły się do Boga, a 6 do ludzi.Teraz mamy 3 przykazania odnoszące się do Boga a 7 do ludzi. Dlaczego się tak stało?

Prosze o odpowieć i opinie na ten temat

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 kwiecień 02 2007 22:00   
Forum Moderator
Moderator

Mógłbyś sprecyzować swoje pytanie? Jestes na forum ekumenicznym więc o który kościół - denominację Ci chodzi, co rozumiesz pod pojęciem Kościół - katolików, prawosławnych, ewangelików, baptystów, zielonoświatkowców czy może wszystkich razem? Dwa - więcej konkretów - podaj oficjalny cytat z katechizmu kościoła który masz na myśli, rzekomo zmienionego dekalogu a werset z Biblii - porównamy zobaczymy.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 kwiecień 02 2007 22:46   
Forum

Chodzi mi o Chrześcijan

"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."

(Wj 20:4-6)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ziom Ziomisław
 kwiecień 02 2007 22:58   
Forum

Quote by bolero300: Chodzi mi o Chrześcijan

Może warto byłoby doczytać coś np. na wiki o podziale wyznań chrześcijańskich skoro nie rozumiesz postu karola?

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 kwiecień 02 2007 23:13   
Forum Moderator
Moderator

Podaj więc oficjalne dokumenty chrześcijan cytujące zmieniony wg Ciebie Dekalog. Inaczej niestety Twoje stwierdzenie straci wiarygodność ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 kwiecień 02 2007 23:43   
Forum

Quote by bolero300: Chciałbym dowiedzieć się dlaczego Kościół złamał swoją naukę,że nie można zmieniać Dekalogu.

To jeszcze nic. Tak naprawde to nie wiadomo co bylo na tych pierwszych tablicach ale ze Kosciol zupelnie nigdzie nie wspomina, ze nie wolno gotowac kozlecia w mleku matki to juz jest przestepstwo. A najwiekszym obrzydliwstwem jest to, ze wogole zaczales ten watek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 03 2007 10:48   
Forum

Gdyby którykolwiek z Kościołów chciał coś ukryć lub sfałszować, to powinien był zacząć od źródła, czyli oryginałów tak, żeby fałszerstwo nie zostało wykryte i nikt nawet nie wiedziałby, że cokolwiek zostało zmienione!!

O jakim ukrywaniu czegokolwiek mowa, skoro Kościoły wydają Pismo Święte, a tam jest wszystko tak jak w najwcześniejszych kopiach znad Morza Martwego i odnalezionych papirusach:

http://www.kosciol.pl/article.php/20041212232331836
http://www.kosciol.pl/article.php?story=20050117222717212

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 kwiecień 03 2007 15:53   
Forum

W wydaniach katechizmowych za to słowa przykazań są mocno poskracane i takie własnie katolicy poznają w ten sposób ukrywa sie zakaz sporządzania figur celem oddawania im czci (nawet jesli są to obrazy/figury przedstawiajace Boga).

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 03 2007 19:09   
Forum

Trzeba mieć tupet i być arogantem żeby stwierdzić, że przykazania zostały zmienione.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 03 2007 21:03   
Forum

......i ignorantem!

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 kwiecień 03 2007 21:36   
Forum Moderator
Moderator

... i kim jeszcze? Nie trollować mi tutaj

Myślę że Bolerowi chodzi o fakt iż min katolicy ustnie używają skróconej wersji katechetycznej, np dzieci uczą się jej na pamięc do I komunii. No więc dlaczego ???

PS trochę tutaj

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 03 2007 23:44   
Forum

Napisałbym Ci kim jeszcze.
Ale nie zniżę się do poziomu co niektórych.
Poza tym chłopak mógł się wysilić i użyć przeglądarki forumowej - podobny temat został już kiedyś założony o ile dobrze pamiętam. Cały ten wątek to trolling formatu A0

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 maj 10 2007 11:59   
Forum Moderator
Moderator

DYSKUSJA PRZENIESIONA !!!

Quote by michał23WSHE:
Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu czytam biblie. W związku z tym mam pytanie... czemu kościół katolicki zmienił przykazanie drugie, dlaczego to ukrywa??nie lubie być okłamywany

pozdrawiam i czekam na odpowiedż

Quote by Maciek: A zmienił?

Quote by Medieval_man: Macku
Niedługo otrzymasz order papieski jako defensor fidei et ecclesiae

co do meritum:
-nie zmienił
-nie ukrywa
-nie okłamuje Cię, michale23WSHE

Kościół tez nie lubi, jak ktos na jego temat mija się z prawdą

Quote by Maciek:

[Cytat
Macku

Byłbym pierwszym protestantem, którego by to spotkało.
Ale nie jestem sam. może po prostu dojrzeliśmy do tego, żeby na historię ponieka wspólną spojrzeć z dystansu.
Parafrazując Arystotelesa: Wpieniają mnie niektórzy katolicy, ale bardziej umiłowałem prawdę.

[Cytat

co do meritum:
-nie zmienił
-nie ukrywa
-nie okłamuje Cię, michale23WSHE

Ktoś chłopaka jednak okłamał.

[Cytat
Kościół tez nie lubi, jak ktos na jego temat mija się z prawdą

Amen. Nikt tego nie lubi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał
 maj 10 2007 12:59   
Forum

Witam Wystarczy zajrzeć do katechizmu - nie widać tam przykazania z pisma św://...jest tylko ..,,Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno" - przecież wg pisma św jest to przykazanie 3 a nie 2. Nie wiem czemu kościół tak zmienia wiele rzeczy. To smutne ale prawdziwe.
Kościół usunął to przykazanie z nauki katechizmu w roku 787 na Soborze Nicejskim, od tego czasu Chrześcijanie są nauczani 9 przykazań a nie 10, zachodzi pytanie co sie stało, że uczą nas 10 przykazań?rozdzielono 10 na polowe czyli na 2 cześci w ten sposob zachowane liczbę 10. Jako młody człowiek jestem tym oburzony i razem z grupą studentów tworzymy stronę internetową o tym fakcie pozdrawiam ciepło

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 maj 10 2007 13:09   
Forum Moderator
Moderator

Quote by michał23WSHE: Witam Wystarczy zajrzeć do katechizmu - nie widać tam przykazania z pisma św://...jest tylko ..,,Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno" - przecież wg pisma św jest to przykazanie 3 a nie 2. Nie wiem czemu kościół tak zmienia wiele rzeczy. To smutne ale prawdziwe.
Kościół usunął to przykazanie z nauki katechizmu w roku 787 na Soborze Nicejskim, od tego czasu Chrześcijanie są nauczani 9 przykazań a nie 10, zachodzi pytanie co sie stało, że uczą nas 10 przykazań?rozdzielono 10 na polowe czyli na 2 cześci w ten sposob zachowane liczbę 10. Jako młody człowiek jestem tym oburzony i razem z grupą studentów tworzymy stronę internetową o tym fakcie pozdrawiam ciepło

Wystarczy siegnac do katolickiego wydania pisma i wszystko jest jak powinno byc. Przydaloby CI sie oddrobine dobrej woli.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2007 13:26   
Forum

Quote by michał23WSHE: Witam Wystarczy zajrzeć do katechizmu - nie widać tam przykazania z pisma św://...jest tylko ..,,Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno" - przecież wg pisma św jest to przykazanie 3 a nie 2. Nie wiem czemu kościół tak zmienia wiele rzeczy. To smutne ale prawdziwe.

A możesz, młody, oburzony człowieku podać dokument, jakim Kościół na Soborze Nicejskim usunął to przykazanie? Bo tak się dziwnie składa, że mnie tego przykazania uczono jeszcze w latach 80-tych ub. wieku.

To raz, a dwa: jeśli czytasz Pismo, to wiesz, że w Piśmie pierwszym przykazaniem jest Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, napełniajcie Ziemię i czyńcie ją sobie poddaną.

Dodam też, że według tradycji judaistycznej przykazań jest 612, a Pismo mówi, ze na tablicach wypisane było CAŁE Prawo, a nie tylko 10 przykazań. I wszystkie powinny być wypełnione.

To tak na początek, żebyś z grupą studentów miał o czym pisać.
Tworzyć stronę internetową wolno każdemu i na każdy temat. Jeśli to była groźba, to zabawna.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Andrzej
 maj 10 2007 13:47   
Forum

Quote by michał23WSHE: Witam Wystarczy zajrzeć do katechizmu - nie widać tam przykazania z pisma św://...

a wystarczy chodzić na lekcje religii (katechizację) albo na nich uważać, żeby przekonać się, że gdy omawia się tam przykazania w wersji katechizmowej, to omawia się także ich źródło wyjasniając przy okazji (i to bez tłumaczenia tego jako jakiejś wiedzy tajemnej) istotę sformułowań biblijnych, przyczyny podawania dekalogu w katechizmie w taki a nie w inny sposób, nie zapominając wcale o rozwinięciu pierwszego przykazania, które zawiera w sobie to, co niektórzy nazywają drugim.
Quote by michał23WSHE:
jest tylko ..,,Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno" - przecież wg pisma św jest to przykazanie 3 a nie 2.

Według Pisma? tam sa tylko okreslone wersety. Gdyby dzielic je według wersetów Pisma to mielibysmy nie 10 ale 12 przykazań
Quote by michał23WSHE:
Nie wiem czemu kościół tak zmienia wiele rzeczy. To smutne ale prawdziwe.

jakbyś wiedział czym jest Kościół, wiedziałbyś też na jakiej podstawie naucza wiele rzeczy inaczej niż nauczął na przykład Sanhedryn czy szkoły rabiniczne. I to raczej radosne a nie smutne
Quote by michał23WSHE:
Jako młody człowiek jestem tym oburzony i razem z grupą studentów tworzymy stronę internetową o tym fakcie pozdrawiam ciepło

No, popatrz...
Tyle wieków trwa Kościół i chrześcijaństwo aż tu nagle Bóg powołał grupę nowych, młodych proroków, zeby prostowali ścieżki Kościoła.
Przepowiadam wam wielką przyszłość: zosatniecie Książętami Kościoła, Doktorami Narodów, Ojcami Pobożności i Prawdy.

powodzenia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 maj 10 2007 13:50   
Forum

Quote by Maciek:

Macku

Ale nie jestem sam. może po prostu dojrzeliśmy do tego, żeby na historię ponieka wspólną spojrzeć z dystansu.
Parafrazując Arystotelesa: Wpieniają mnie niektórzy katolicy, ale bardziej umiłowałem prawdę.

Nie pierwszym. A Henryk VIII?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 maj 10 2007 13:57   
Forum Moderator
Moderator

Za wikipedią :

Sobór Nicejski II (787) - sobór powszechny biskupów chrześcijańskich zainaugurowany w Konstantynopolu, przeniesiony do Nicei i tam obradujący od 28 września do 23 października 787 roku. Na soborze uchwalono 22 kanony dyscyplinarne.

W soborze brało udział 335 biskupów (tylko 14 z Zachodu) pod nominalnym przewodnictwem legatów papieskich, a faktycznie patriarchy Tarazjusza. Cesarzową Irenę i jej syna reprezentowali urzędnicy. Nieobecni byli patriarchowie Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy znajdujący się pod panowaniem islamskim.

Głównym celem soboru było zakończenie kontrowersji ikonoklastycznej. Po pewnych wahaniach dopuszczono biskupów opowiadających się za ikonoklazmem, ale większość postanowiła złożyć z katedr biskupów organizujących w przeszłości prześladowania zwolenników czci obrazów. Ikonoklazm został potępiony jako herezja. Cześć ikon (pokłony, palenie świec i kadzidła) uznano za naukę prawowierną. Podkreślono jednak, że kult obrazów odnosi się do osoby przedstawionej na obrazie, a nie do samego obrazu. Ustalono także zasady tworzenia ikon, wykluczaje dowolność i zezwalające na pisanie obrazów tylko duchownym. Postacie na ikonach powinny mieć duże szerokie oczy, całe ciało osłonięte odzieniem - jedynie odsłonięte twarze i czasem dłonie, figury miał okalać czarny kontur, karnacja postaci winna być ciemna, święci mieli posiadać długie brody, schematycznie zarysowane szaty nie powinny uwidaczniać kośćca, powinien być stosowany umowny światłocień.

Proszę zauważyć, że prawosławni nie uczą dekalogu w formie memotechnicznej ("skrócone"), ale słowo słowo z Bibli. Skąd takie skróty prosze zobaczyć np. na www.dekalog.pl - jest to (podobno) tradycyjny żydowski podział.
Podobnego "skrótu" używają np. luteranie, a niedorzeczne byłoby posądzanie luteran o ukrywanie przykazań.
Co więcej, nie dość, że prawosławni faktycznie Sobór Nicejski 2 przeprowadzili, to jeszcze prawie wszyscy maja kolejność sugerowaną przez pana. Proszę sprawdzić na wiki, choc jest to pewne uproszczenie.
Proszę sie zapoznać z materiałem dowodowym, a nie opierać się na faktach zasłyszanych.

No dobra, numerki numerkami, za jaka plagę KRK jeszcze odpowiada ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2007 14:15   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Maciek:

Macku

Nie pierwszym. A Henryk VIII?

Ale on przed zerwaniu z Rzymem, a nie po, czy jak ja w zasadzie bez katolickiej fazy w życiu.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2007 14:19   
Forum

Quote by Rafi F: Za wikipedią :

Sobór Nicejski II (787) - sobór powszechny biskupów chrześcijańskich zainaugurowany w Konstantynopolu, przeniesiony do Nicei i tam obradujący od 28 września do 23 października 787 roku. Na soborze uchwalono 22 kanony dyscyplinarne.

W soborze brało udział 335 biskupów (tylko 14 z Zachodu) pod nominalnym przewodnictwem legatów papieskich, a faktycznie patriarchy Tarazjusza. Cesarzową Irenę i jej syna reprezentowali urzędnicy. Nieobecni byli patriarchowie Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy znajdujący się pod panowaniem islamskim.

Głównym celem soboru było zakończenie kontrowersji ikonoklastycznej. Po pewnych wahaniach dopuszczono biskupów opowiadających się za ikonoklazmem, ale większość postanowiła złożyć z katedr biskupów organizujących w przeszłości prześladowania zwolenników czci obrazów. Ikonoklazm został potępiony jako herezja. Cześć ikon (pokłony, palenie świec i kadzidła) uznano za naukę prawowierną. Podkreślono jednak, że kult obrazów odnosi się do osoby przedstawionej na obrazie, a nie do samego obrazu. Ustalono także zasady tworzenia ikon, wykluczaje dowolność i zezwalające na pisanie obrazów tylko duchownym. Postacie na ikonach powinny mieć duże szerokie oczy, całe ciało osłonięte odzieniem - jedynie odsłonięte twarze i czasem dłonie, figury miał okalać czarny kontur, karnacja postaci winna być ciemna, święci mieli posiadać długie brody, schematycznie zarysowane szaty nie powinny uwidaczniać kośćca, powinien być stosowany umowny światłocień.

Proszę zauważyć, że prawosławni nie uczą dekalogu w formie memotechnicznej ("skrócone"), ale słowo słowo z Bibli. Skąd takie skróty prosze zobaczyć np. na www.dekalog.pl - jest to (podobno) tradycyjny żydowski podział.
Podobnego "skrótu" używają np. luteranie, a niedorzeczne byłoby posądzanie luteran o ukrywanie przykazań.
Co więcej, nie dość, że prawosławni faktycznie Sobór Nicejski 2 przeprowadzili, to jeszcze prawie wszyscy maja kolejność sugerowaną przez pana. Proszę sprawdzić na wiki, choc jest to pewne uproszczenie.
Proszę sie zapoznać z materiałem dowodowym, a nie opierać się na faktach zasłyszanych.

No dobra, numerki numerkami, za jaka plagę KRK jeszcze odpowiada ?

No tak, nie odpowiadacie tylko za gradobicie, trzęsienie ziemi i koklusz! (na podstawie "Seksmiji")

===

Cytat 
robaczek2
 maj 10 2007 14:29   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by michał23WSHE:
Jako młody człowiek jestem tym oburzony i razem z grupą studentów tworzymy stronę internetową o tym fakcie pozdrawiam ciepło

No, popatrz...
Tyle wieków trwa Kościół i chrześcijaństwo aż tu nagle Bóg powołał grupę nowych, młodych proroków, zeby prostowali ścieżki Kościoła.
Przepowiadam wam wielką przyszłość: zosatniecie Książętami Kościoła, Doktorami Narodów, Ojcami Pobożności i Prawdy.
powodzenia

OOOoooo. To trzeba zapodac do prasy radia i telewizji.
I ta strona internetowa powinna byc na plakatach w kazdym miescie od 10 000 mieszkancow wzwyz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał
 maj 10 2007 17:41   
Forum

Hey widzę, że bardzo mnie atakujecieMi chodzi o to, że w katechiżmie katolickim są zmienione przykazania a nie te które są w piśmie św. Od dziecka mi kościół wpajał te przykazania;//nawet na bierzmowaniu ksiądz naucza przykazań...ale nie z Bibli://
Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.
(Ew.Mateusza 5:19)

OTO TEKST 10 PRZYKAZAŃ Z BIBLII

1. I mówił Bóg wszystkie te słowa a rzekł: Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miął bogów innych przede mną.

2. Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są na niebie wzgórę, i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał, ani im będziesz służył; bom Ja Pan Bóg twój, Bóg zawistny w miłości, nawiedzający nieprawości ojców nad syny w trzeciem i w czwartem pokoleniu tych, którzy mię nienawidzą; A czyniący miłosierdzie nad tysiącami tych, którzy mię miłują, i strzegą przykazania mego.

3. Nie bierz imienia Pana Boga twego nadaremno; bo się Pan mścić będzie nad tym, który imię jego nadaremno bierze.

4. Pamiętaj na dzień odpocznienia, abyś go święcił Sześć dni robić będziesz, i wykonasz wszystkę robotę twoję. Ale dnia siódmego odpocznienie jest Pana Boga twego; nie będziesz czynił żadnej roboty weń, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój, i służebnica twoja, bydlę twoje, i gość twój, który jest w bramach twoich; Bo przez sześć dni stworzył Pan niebo i ziemię, morze, i cokolwiek w nich jest, i odpoczął
dnia siódmego; przetoż błogosławił Pan dzień odpocznienia, i poświęcił go.

5. Czcij ojca twego i matkę twoję, aby przedłużone były dni twoje na ziemi, którą Pan Bóg twój da tobie

6. Nie będziesz zabijał.

7. Nie będziesz cudzołożył

8. Nie będziesz kradł.

9. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu świadectwa fałszywego.

10. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani sługi jego, ani dziewki jego, ani wołu jego, ani osła jego, ani żadnej rzeczy bliźniego twego.

TO TEKST 10 PRZYKAZAŃ TZW: KATOLICKICH

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

2. Nie wymawiaj Imienia Pana Boga twego nadaremnie.

3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

4. Czcij ojca swego i matkę swoją

5. Nie zabijaj.

6. Nie cudzołóż.

7. Nie kradnij.

8 Nie mów fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu twemu

9. Nie pożądaj żony bliźniego ...

10... ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Pytanie brzmi dlaczego nas okłamuja i ucza kłamstw Ci którzy sa powołani ponoć do niesienia prawdy ?

Dodatkowo dodam ciekawostkę, że księża biorą 400 zł od komuni....no sory ale moja siostra nie ma tyle kasy żeby dać w łape księdzu i to ma być mój kosciół??doszło do tego, że wiele dzieci nie idzie do komuni..

pozdrawiam cieplo tych którzy sie smieją z tego co pisze

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 10 2007 18:07   
Forum

Quote by michał23WSHE:

Tam gdzies jest podana numeracja przykazań? Chodzi mi o Biblię. Bo nie znalazłem.
Quote by michał23WSHE:
Pytanie brzmi dlaczego nas okłamuja i ucza kłamstw Ci którzy sa powołani ponoć do niesienia prawdy ?

A znalazłeś te przykazania w Biblii katolickiej?
Więc czemu mówisz, że cię ktoś oszukuje?
Quote by michał23WSHE:
Dodatkowo dodam ciekawostkę, że księża biorą 400 zł od komuni....no sory ale moja siostra nie ma tyle kasy żeby dać w łape księdzu i to ma być mój kosciół??doszło do tego, że wiele dzieci nie idzie do komuni..

androny waść pleciesz.
po pierwsze: nie na temat
po drugie: pokaż mi ten "cennik"

===

Cytat 
Rafi F
 maj 10 2007 18:28   
Forum Moderator
Moderator

A my sie złożyliśmy po 50zł na kwiaty i sami udekorowaliśmy przed i posprzątaliśmy po. To nie ksiądz bierze, ale co tam. nie ma to jak szara propaganda.
Znam tez parafie, gdzie ksiądz dokłada do kasy dla kurii i czesciej go w roboczych ciuchach widac niz w sutannie.
No i co z tego. Czyżbyś znał kościół idealny, gdzie wszyscy to aniołowie?

Wracając do tematu. Widzę, że nic nie przeczytałeś z tego, co wskazaliśmy.

Podział żydowski
1)Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
2)Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
3)Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.
4)Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić.
Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.
5)Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
6)Nie będziesz zabijał.
7)Nie będziesz cudzołożył.
8)Nie będziesz kradł.
9)Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
10)Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.

Tu od luteranów:
1. Jam jest Pan Bóg twój. Nie będziesz miał innych bogów obok Mnie.
2. Nie wymieniaj Imienia Pana, Boga twego, nadaremno, albowiem Pan nie zostawi bez kary tego, który Imię Jego nadaremno bierze.
4. Czcij ojca swego i matkę swoją, aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi.
5. Nie zabijaj.
6. Nie cudzołóż.
7. Nie kradnij.
8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu
9. Nie pożądaj domu bliźniego.
10. Nie pożądaj żony, ani sługi, ani bydła, ani żadnej rzeczy bliźniego swego.

STRASZNE, ci luteranie coś ukryli !!!

Reformowani i ortodoksyjni (to ci, którzy cos ponoć ukryli na tym soborze) policzyli inaczej. Tak jak ty.

Zamieszanie jest zawsze wokoło 9 i 10-tego przykazania (pożądanie zony i dobytku). Tu nawet KRK sie w 10-ce nie zmieścił: sprawdź jeszcze raz, przykazania zaczynają sie od nienumerowanego "Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli."

Czy można wiarę w Chrystusa budować na nienawiści?
Z twoimi przekonaniami to uderzyłbym tez w luteran, anglikanów, metodystów. Ci to dopiero sie nafałszowali przy przykazaniach. Aż dwa ucieli: o ziemi egipskiej i o obrazach

Życzę wiele zapału w studiowaniu Słowa Bożego.

Natomiast z jednym się zgodzę, tym niewypowiedzianym. Formy czczenia obrazów i relikwi mogą i budzą kontrowersje. Ale to inny temat i juz poruszany (o ile pamiętam)

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Melkorn
 maj 10 2007 18:32   
Forum

Quote by michał23WSHE:

Kto cię okłamuje? Czy miałeś kiedyś w ręku Katechizm Kościoła Katolickiego?
KKK 2083:
Artykuł pierwszy
PIERWSZE PRZYKAZANIE
Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm

Gdzie widzisz kłamstwo? Dlaczego twierdzicie, że Kościół kogokolwiek oszukuje? W KKK są pełne wersje przykazań. To co przytaczasz to tzw. wersja katechizmowa, która stanowi pewne podsumowanie, sentencję - żeby łatwiej było to zapamiętać. Natomiast w Katechiźmie Kościoła Katolickiego bez problemu znajdziesz pełne wersje przykazań z wyjaśnieniem. Skąd w was ludzie tyle ignorancji i nienawiści?
WSTYD. Powinieneś teraz przeprosić katolików, których obrażasz twierdząc, że Kościół kogoś oszukuje - jeśli masz odrobinę przyzwoitości.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 maj 10 2007 18:42   
Forum

Gdyby rozumieć literalnie zakaz niesporządzania figur czy obrazów to należy się samego siebie spytać: "Dlaczego sam Bóg kazał na Arce przymierza wyrzeźbić cheruby i, o zgrozo, dlaczego Jozue upadł na twarz przed Arką - przedmiotem, wytworem rąk ludzkich, z rzeźbami cherubów, oddając tym gestem cześć Bogu? Komu oddał cześć padając przed cherubami - Bogu czy cherubom? (cherubinom?)"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2007 18:44   
Forum

Quote by michał23WSHE: Hey widzę, że bardzo mnie atakujecieMi chodzi o to, że w katechiżmie katolickim są zmienione przykazania a nie te które są w piśmie św. Od dziecka mi kościół wpajał te przykazania;//nawet na bierzmowaniu ksiądz naucza przykazań...ale nie z Bibli://
Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.

1. I mówił Bóg wszystkie te słowa a rzekł: Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miął bogów innych przede mną.

2. Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są na niebie wzgórę, i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał, ani im będziesz służył; bom Ja Pan Bóg twój, Bóg zawistny w miłości, nawiedzający nieprawości ojców nad syny w trzeciem i w czwartem pokoleniu tych, którzy mię nienawidzą; A czyniący miłosierdzie nad tysiącami tych, którzy mię miłują, i strzegą przykazania mego.

3. Nie bierz imienia Pana Boga twego nadaremno; bo się Pan mścić będzie nad tym, który imię jego nadaremno bierze.

4. Pamiętaj na dzień odpocznienia, abyś go święcił Sześć dni robić będziesz, i wykonasz wszystkę robotę twoję. Ale dnia siódmego odpocznienie jest Pana Boga twego; nie będziesz czynił żadnej roboty weń, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój, i służebnica twoja, bydlę twoje, i gość twój, który jest w bramach twoich; Bo przez sześć dni stworzył Pan niebo i ziemię, morze, i cokolwiek w nich jest, i odpoczął
dnia siódmego; przetoż błogosławił Pan dzień odpocznienia, i poświęcił go.

5. Czcij ojca twego i matkę twoję, aby przedłużone były dni twoje na ziemi, którą Pan Bóg twój da tobie

6. Nie będziesz zabijał.

7. Nie będziesz cudzołożył

8. Nie będziesz kradł.

9. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu świadectwa fałszywego.

10. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani sługi jego, ani dziewki jego, ani wołu jego, ani osła jego, ani żadnej rzeczy bliźniego twego.

TO TEKST 10 PRZYKAZAŃ TZW: KATOLICKICH

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

2. Nie wymawiaj Imienia Pana Boga twego nadaremnie.

4. Czcij ojca swego i matkę swoją

5. Nie zabijaj.

6. Nie cudzołóż.

7. Nie kradnij.

8 Nie mów fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu twemu

9. Nie pożądaj żony bliźniego ...

10... ani żadnej rzeczy, która jego jest.

pozdrawiam cieplo tych którzy sie smieją z tego co pisze

Odpowiedział ci Rafi, więc nie będę się specjalnie rozwijał. Jeśli piszesz rzeczy śmieszne, nie dziw się, ze się śmiejemy. Z mojego punktu widzenia (luterańskie) można Kościołowi Rzymsko-Katolickiemu zarzucić wiele, ale na pewno nie ukrywanie przykazań.

Rafi podał link do strony, na którehj za fundacją Pardes Lauder podano przykazania w ujęciu judaistycznym. Lekki paradoks, bo dekalog judaistyczny jest późniejszy, niż chrześcijański. W czasach Jezusa (ba, jeszcze w XIII wieku) ortodoksyjny Żyd wyznawał 612 przykazań (zobacz pisma Ram Bam Bama). Pojęcie Dekalogu jest pojęciem chrześcijańskim, uczynionym na użytek pogano-chrześcijan streszczeniem Zakonu.
A tak na marginesie. Apostołowie na pierwszym Soborze w Jerozolimie ograniczyli przykazania do czterech. Wiesz jakich? Poszukaj w Dziejach Apostolskich.

===

Cytat 
Michał
 maj 10 2007 19:11   
Forum

Nadal sądze że kosciół oszukuje, w katechizmie jakim dostałem na komunii i na bierzmowaniu przykazania są zmienione i tak też nauczali mnie w szkole

Co do tego że w kosciele biorą duże pieniadza za chrzest lub komunie nawet w telewizji mówili.

Nie musicie tak najeżdzać na mnie. Nikomu nic nie zrobiłem. Interesuje mnie tylko prawda. a teraz lece na aerobik . pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2007 19:24   
Forum

Czyli jeśli fakty przeczą twojej tezie, to tym gorzej dla faktów?

I to Kościół jest winien twojego lenistwa, że nie chciało ci się kupić/pożyczyć KKK, który jest dostępny w każdej księgarni? Mieli przyjść do ciebie i łopatką nałożyć ci do głowy? A może samemu trochę wysiłku?

Powiedziałem już, KRK ma sporo błędów (z mojego punktu widzenia), ale robienie mu durnych zarzutów ośmiesza zarzucającego. Skoro czepiasz się takich drobiazgów, to w sumie fajnie. Widać nic poważniejszego nie znalazłeś.

BTW. powiedz, jaką pensję ma ksiądz w twojej parafii, z czego się utrzymuje?

(kurcze, jeszcze na stare lata katolikiem zostanę )

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,80 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty