Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dlaczego Kościół usuną drugie przykazanie Boże, a rozwiną dziewiąte?
 |  Wersja do druku
Melkorn
 maj 10 2007 19:41   
Forum

Status: offline

Quote by michał23WSHE:
Nadal sądze że kosciół oszukuje, w katechizmie jakim dostałem na komunii i na bierzmowaniu przykazania są zmienione i tak też nauczali mnie w szkole

[moderowano]

Odnieśże się do tego, że w KKK są pełne wersje przykazań.
W małych katechizmach czy modlitewnikach są wersje skrócone - one nie są od przepisywania słowo w słowo PŚ. Gdyby Kościół kogoś oszukiwał, to ocenzurowałby Pismo Święte i umieszczał przykazań w Katechiźmie Kościoła Katolickiego - którego w ręce nie miałeś.

Interesuje mnie tylko prawda. a teraz lece na aerobik . pozdrawiam

Prawda jest taka, że zamiast jej poszukać wolisz kłamać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 maj 10 2007 20:11   
Forum Moderator
Moderator

Hej spokojnie wyluzujcie trochę panowie - nikt z was nie był młody ?
Dobrze że chłopak przyszedł się zapytać na forum. Każe nawet najbardziej absurdalne pytanie zobowiązuje nas do rzetelnej odpowiedzi, sami też kiedyś je na pewno mieliśmy! Ja miałem i właściwie nadal mam wiele Z resztą pytanie nie jest absurdalne. Ja bym je zadał inaczej - dlaczego powstała "skrócona" wersja katechizmowa obok biblijnej? Może by łatwiej było się nauczyć na pamięć

Pozdr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 10 2007 20:22   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Maciek:
I to Kościół jest winien twojego lenistwa, że nie chciało ci się kupić/pożyczyć KKK, który jest dostępny w każdej księgarni? Mieli przyjść do ciebie i łopatką nałożyć ci do głowy? A może samemu trochę wysiłku?

Jak juz powiedziałem, w moim kościele wystawiona do czytania Biblia sie kurzy. Albo maja i czytaja wszyscy, albo jest wiecej takich leniuszków.
Quote by Maciek:
(kurcze, jeszcze na stare lata katolikiem zostanę )

A nie jesteś

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 10 2007 20:28   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by Maciek:
(kurcze, jeszcze na stare lata katolikiem zostanę )

A nie jesteś

W pewnym sensie jestem i to potrójnie:
1. jako wierzący jestem częścią Kościoła Powszechnego (z grecka Katolickiego),
2. jako wzrastający w tradycji Zachodniej należę do nurtu Kościoła Zachodniego (Katolickiego),
3. jako ewangelik należę do nurtu Tradycji, która do XVI wieku byłą częścią nauki katolickiej.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Michał
 maj 10 2007 22:55   
Forum

Czy wogóle wiesz co piszesz? ja jak szedłem do komuni miałem katechizm kupywać?;d;d;d;d;;d;d to ksiądz nam wpajał od małego te przykazania a dostępu do internetu nie miałem, moja pra- babcia także pamięta że nauczano ją zmienionych przykazań....i nie musisz mi pisać o łopatce zmienione przykazania nie są drobiazgiem

pozdrawiam i zapraszam do FITNESS CLUB KLASZ

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał
 maj 10 2007 23:02   
Forum

zapomnialem dodać, że nie mówiłem tylko o swoich parafiach lecz o polskich parafiach (nie wszystkich), do swojej parafii nie chodze

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 11 2007 01:16   
Forum

Quote by michał23WSHE: Czy wogóle wiesz co piszesz? ja jak szedłem do komuni miałem katechizm kupywać?;d;d;d;d;;d;d to ksiądz nam wpajał od małego te przykazania a dostępu do internetu nie miałem, moja pra- babcia także pamięta że nauczano ją zmienionych przykazań....i nie musisz mi pisać o łopatce zmienione przykazania nie są drobiazgiem

Wiem, co piszę. Czy jak miałeś 9 lat ktoś uczył cię wielomianów i rachunku praawdopodobieństwa? Straszne! Nauczyciele ukryli to przed tobą.

Twierdzisz, że Kościół coś ukrywa (przykazania) i podajesz za argument przykład nauki dzieci, dla których informacje są z założenia uproszczone tak, żeby były w stanie je pojąć (jak widać dla ciebie było to zbyt trudne). Natomiast te same informacje dla dorosłych są powszechnie dostępne, co więcej KKK był promowany i zalecano kupowanie go. Teza o ukrywaniu pada więc jak Ciapek na torach. Masz pretensję o to, że katecheci dostosowują materiał naucznay do możliwości precepcyjnych dziecka? To miej też pretensję do matematyka, że nie uczył cię w pierwszej klasie o całkach.
Twoje pretensje więcej mówią o tobie, niż o Kościele.

Widocznie na siłowni koks uderzył nie tylko na mięśnie.

===

Cytat 
Andrzej
 maj 11 2007 08:43   
Forum

Quote by Maciek:
Quote by michał23WSHE: Czy wogóle wiesz co piszesz? ja jak szedłem do komuni miałem katechizm kupywać?;d;d;d;d;;d;d to ksiądz nam wpajał od małego te przykazania a dostępu do internetu nie miałem, moja pra- babcia także pamięta że nauczano ją zmienionych przykazań....i nie musisz mi pisać o łopatce zmienione przykazania nie są drobiazgiem

Wiem, co piszę. Czy jak miałeś 9 lat ktoś uczył cię wielomianów i rachunku praawdopodobieństwa? Straszne! Nauczyciele ukryli to przed tobą.

Twierdzisz, że Kościół coś ukrywa (przykazania) i podajesz za argument przykład nauki dzieci, dla których informacje są z założenia uproszczone tak, żeby były w stanie je pojąć (jak widać dla ciebie było to zbyt trudne). Natomiast te same informacje dla dorosłych są powszechnie dostępne, co więcej KKK był promowany i zalecano kupowanie go. Teza o ukrywaniu pada więc jak Ciapek na torach. Masz pretensję o to, że katecheci dostosowują materiał naucznay do możliwości precepcyjnych dziecka? To miej też pretensję do matematyka, że nie uczył cię w pierwszej klasie o całkach.
Twoje pretensje więcej mówią o tobie, niż o Kościele.

Widocznie na siłowni koks uderzył nie tylko na mięśnie.

nic dodac, nic ująć
maćku, dostaniesz order z gwiazdą
postów Michała nie będę w takim razie juz komentował - spuśćmy nad tym zasłonę miłosierdzia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Michał
 maj 11 2007 09:58   
Forum

Ja nie pisze o wielomianach ale o religi.
Po pierwsze nie chodzę na siłownie tylko ćwicze fitness a to dwie odrębne sprawy Co do ,,koksów" odpieram atak, i patrząc na twoje zdjęcie sądzę, że pochodzisz z krainy gdzie psy [ moderowano ] wodę piją

W kościele posługują się zmienionymi przykazaniami, zresztą jak szliśmy do bierzmowania mieliśmy po 16-18 lat czyżby chcieli nam podać uproszczoną wersje?;p Mój brat pytając wczoraj księdza dlaczego zmieniono przykazania..ksiądz odpowiedział że to nie jego sprawa
Koćiołowi nigdy nie zależało żeby ludzie znali pismo!!Moja babcia tez była ciekawa poznawania religii lecz na żadne pytania nie dostawała odpowiedzi to samo tyczy sie bierzmowania, żeby chociaż ksiądz raz pismo św wyjął i czegoś nauczał!! No ale po co..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 11 2007 10:00   
Forum Moderator
Moderator

W sumie odpuście troszkę michałowi. Palnął tą głupotę nie pierwszy i na pewno nie ostatni. a że kraj głównie katolicki, to w swej gorliwości uwaza, że wszystko co złe, to katolicy. Wyjedzie np. za praca do Anglii i okaże się, ze dziwni ludzie sa w każdej denominacji, takze jako księża/pastorzy.

Quote by michał23WSHE: zapomnialem dodać, że nie mówiłem tylko o swoich parafiach lecz o polskich parafiach (nie wszystkich), do swojej parafii nie chodze

Pozwole sobie ostatni raz:
A do innych chodzisz, czy tylko słuchasz zasłyszanych opowieści? (Np. w tych 400pln mogła być alba, pas, krzyż, krzyżyk pamiątkowy, kwiaty, dekoracje i sprzątanie. W sumie wcale niedrogo)
A słyszałeś, ze wszyscy lekarze, to łapówkarze i mordercy ? A wszyscy hydraulicy tylko czekają, aż nie bedzie mężów w domach? Wszyscy księża maja kochanki (a jak nie maja to pe..., sorry, hetero inaczej) ? A wszyscy na siłowni tylko sie koksuja i maja jaja jak orzeszki ... laskowe ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 maj 11 2007 10:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by michał23WSHE:
Koćiołowi nigdy nie zależało żeby ludzie znali pismo!!Moja babcia tez była ciekawa poznawania religii lecz na żadne pytania nie dostawała odpowiedzi to samo tyczy sie bierzmowania, żeby chociaż ksiądz raz pismo św wyjął i czegoś nauczał!! No ale po co..

A to dlatego zachecali do kupna Biblii Tysiąclecia ! Pewnie coś tam pozmieniali !!! A te wydanie ekumeniczne, to jakis pic na wode - wespół z prawosławnymi przekupili protestantów ! A to dlatego jest biblia na wierchu do czytania w moim kosciele - pewnie kartki posklejane ! A modę na Biblię od chrzestnego/chrzestnej to pewnie księża z ambony wyklinają. To pewnie dlatego powstaja coraz nowsze tłumaczenia (jak np. ten uproszczony językowo nowy przekład, aby nawet dresiarze zrozumieli) aby zniechecić ludzi mozliwościa wyboru. To pewnie dlatego sa kółka biblijne aby ludzi zniechęcić nowomodą "biblijną" wmawiając jak trudno czyta sie Biblię.

O czytaniach na mszy nie wspomne, na pewno jakas przeredagowana wersja!

A teraz rozumiem masz Biblię w małym palcu, widzisz całą jej integralność, a twója grupa jest jedynym prawdziwym kosciołem wielbiącym Pana.

Fajnie, jeżeli zaczołeś czytać Biblię. Paskudnie, jezeli wiarę oparłeś na opozycji do KRK i teorii spiskowej. co sie stanie, gdy ci przejdzie, czy wiara zostanie ? A jeżeli nie przejdzie, to czy aby to naprawdę chrześcijaństwo ?

A jak masz coś do swego księdza, to go zrugaj (przy swiadkach, zeby nie wmówił, że go pobiłeś), sprowadź do pionu i przekaz listę pytań, aby się ładnie przygotował i wszystko wytłumaczył. Jak cie oleje, to pisz skargi do kurii, albo tez go olej i idx do innego. Niby proste, ale wolisz sie uzalac, ze to innych wina.

===

Cytat 
Mogrim
 maj 11 2007 18:41   
Forum

Quote by michał23WSHE: Czy wogóle wiesz co piszesz? ja jak szedłem do komuni miałem katechizm kupywać?;d;d;d;d;;d;d to ksiądz nam wpajał od małego te przykazania a dostępu do internetu nie miałem

Do Pisma Świętego też? Kościół przede wszystkim zaleca czytanie Pisma Świętego. Lepiej oskarżyć księdza, niż samemu przyznać się do swojego lenistwa. Kościół jasno wykłada sprawę obrazów w Katechiźmie KK. Twoja babcia PŚ/KKK też nie czytała? Biedni, bezwolni ludzie, którym trzeba wszystko podać na tacy...

===

"Nie argumenty, ale codzienny harmider pomoże ci najlepiej, aby utrzymać twojego pacjenta z dala od Kościoła" - Listy starego diabła do młodego; C.S. Lewis

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 maj 11 2007 20:34   
Forum

@michał23WSHE

Jakbyś chciał wiedzieć cokolwiek o swojej wierze to byś takich bzdur nie pisał.

Winisz Kościół Katolicki za swoje lenistwo i niezgłębianie wiary? Wszystko jest w KKK, wszystko jest w Piśmie Świętym, mogłeś zajrzeć, mogłeś sprawdzić. Nie zajrzałeś przez tyle lat i nie sprawdziłeś. Czyja to wina?

Po raz pierwszy widzę, żeby ktoś tak aktywnie chwalił się swoją niewiedzą i jeszcze chciał o tym zrobić stronę internetową...

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Michał
 maj 11 2007 21:27   
Forum

Nie palnąłem głupoty. Niektóre kobiety zarabiając 500 zł nie dadzą rady zapłacić 400 zł za komunie
Kiedy ja miałem sięgać po tą biblie jeśli nic nam nie było wpajane?cały czas nauka opierała się na katechiżmie
Tak byli nauczani moi dziadkowie i tak nas nauczali

Dziś ściągnąłem ciekawy film pt: II przykazanie....polecam

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 maj 11 2007 22:42   
Forum

Quote by michał23WSHE: Niektóre kobiety zarabiając 500 zł nie dadzą rady zapłacić 400 zł za komunie

Nie płaci się za komunie. Płaci się co najwyżej za jej oprawę!!!. Ksiądz, który odmówiłby udzielenia sakramentu komuś, kto może ten sakrament przyjąć tym czynem żegna się z Kościołem. Z oprawy można zrezygnować, np przyjmując I Komunie nie tak uroczyście w trakcie zwykłej Mszy Świętej

Quote by michał23WSHE:Kiedy ja miałem sięgać po tą biblie jeśli nic nam nie było wpajane?

Biblia jest nawet lekturą szkolną.

Quote by michał23WSHE:cały czas nauka opierała się na katechiżmie

A czym jest katechizm?

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
piotr.
 maj 11 2007 23:10   
Forum

Ktoś tu musiał komuś tych bzdur do makówki łopatą nakłaść.
Ogólnie rzecz biorąc księża to zdziercy. Kasują za pogrzeb, ślub, komunię... We łbie się nie mieści.
Kolego - jesteś z nami czy przeciwko nam? Sądząc po wypowiedziach - przeciwko nam.
Więc co cię to obchodzi?
Grasz sprawiedliwego wśród narodów, bawisz się w obrońcę uciśnionych?
Ciekawe, że najwięcej mają do powiedzenia ci, którzy stoją daleko z boku.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 11 2007 23:58   
Forum

Quote by michał23WSHE: Nie palnąłem głupoty. Niektóre kobiety zarabiając 500 zł nie dadzą rady zapłacić 400 zł za komunie
Kiedy ja miałem sięgać po tą biblie jeśli nic nam nie było wpajane?cały czas nauka opierała się na katechiżmie
Tak byli nauczani moi dziadkowie i tak nas nauczali

Dziś ściągnąłem ciekawy film pt: II przykazanie....polecam

Wiesz, mi też nie było nic wpajane. Wychowałem się w rodzinie, gdzie dominował ateim. Po Biblię sięgnąłem sam.

===

Cytat 
Rafi F
 maj 12 2007 09:29   
Forum Moderator
Moderator

Ja przyjąłem 1 komunie jako nastolatek wychowany w rodzinie niewierzącej, rok przed bierzmowaniem i po 2-miesiecznej katechezie u prostej i niewykształconej siostry zakonnej (jestem jej bardzo wdzięczny). W szkole sredniej nie uczęszczałem na katechezę - prawdopodobnie podobnie jak ty. Byłem 2 razy, za pierwszym razem zadałem pytania, o odpowiedź na część z nich poprosiłem na podstawie Biblii, na następną ksiądz przygotował sie lepiej i przyszedł z Biblią. Podobno to były dwie najciekawsze katechezy ze wszystkich w szkole sredniej. Na nastepnych zaczeli juz wszyscy pytać, a aby nie było chaosu ustalili jakies tam ramy tematyczne (ogłaszane z wyprzedzeniem) - w sumie marzenie nauczyciela i ucznia (jezeli szuka wiedzy). Przewaznie trzeba tylko chcieć.

Jak nie chodziłes na katecheze lub siedziałes cicho, bo nudy, nie interesowałes sie, bales sie podpasc (jedyna 5-tka ?), to sam sobie w brodę pluj. A jak babcia, czy rodzice nie nauczyli ciebie szukać wiedzy, to miej do nich pretensje. To właśnie oni odpowiadaja za twoje wychowanie, nie nauczyciel, ksiądz, czy katecheta.

===

Cytat 
Michał
 maj 13 2007 17:52   
Forum

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.
(Ew.Mateusza 5:19)

Po I zawsze w Liceum chodziłem na religie
Po II z religii nie miałem 5 tylko 4 co nie przeszkadzało mi w zdobyciu czerwonego paska
Po III kościół mi wpajał od małego zmienione przykazania, żeby chociaż raz ksiądz zachęcił do czytania Biblii albo chociaż rozwinął temat. I to oni za to odpowiadają

POLECAM FILM - - tytuł - II PRZYKAZANIE

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mogrim
 maj 13 2007 18:23   
Forum

Quote by michał23WSHE:
Po III kościół mi wpajał od małego zmienione przykazania, żeby chociaż raz ksiądz zachęcił do czytania Biblii albo chociaż rozwinął temat. I to oni za to odpowiadają

Chwila - więc kto ci wpajał przykazania (nie zmienione, bo kościół przykazań nie zmienił, tylko wersję katechizmową do łatwego zapamiętania) - kościół (który we wszystkich dokumentach nakazuje czytanie PŚ) czy ksiądz (który rzekomo cię nie zachęcał)? Jeśli ksiądz, to nie kościół. Winę ponosisz ty i tylko ty. Żaden ksiądz nie odpowiada za twoją bezwolność i ignorancję.

===

"Nie argumenty, ale codzienny harmider pomoże ci najlepiej, aby utrzymać twojego pacjenta z dala od Kościoła" - Listy starego diabła do młodego; C.S. Lewis

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 maj 14 2007 07:14   
Forum

Temat ten był już bardzo szcegółowo omawiany na tym portalu w dwóch artykułach mojego autorstwa. Proponuję zapoznać się z treścią

http://www.kosciol.pl/content/article/20040925135856776.htm

http://www.kosciol.pl/content/article/20041005011616982.htm

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Cytat 
Rafi F
 maj 14 2007 10:10   
Forum Moderator
Moderator

Quote by michał23WSHE:
Po I zawsze w Liceum chodziłem na religie
Po II z religii nie miałem 5 tylko 4 co nie przeszkadzało mi w zdobyciu czerwonego paska

POLECAM FILM - - tytuł - II PRZYKAZANIE

Miał ksiądz biblią po głowie bić, aby zachęcić?
Niby taki zdolny jestes a taki bezwolny?

Film wszyscy pewnie znamy i sobie z wielu nadużyć zdajemy sprawę. Dzieki chociaz, ze nie podałeś linku do komiksów z alberto.

Nadal nie wiem, dlaczego nie stawiasz takich zarzutów KEA ? "Schowali" aż 2 przykazania

===

Cytat 
lantis
 maj 14 2007 14:32   
Forum

Quote by michał23WSHE: Jako młody człowiek jestem tym oburzony i razem z grupą studentów tworzymy stronę internetową o tym fakcieSmile pozdrawiam ciepło

Mógłbyś podać adres tej strony internetowej?
Będzie tam forum dyskusyjne?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 maj 14 2007 14:52   
Forum

Rozumiem, że wydawało Ci się, że odkryłeś wielką sprawę. Że sądzisz, że Kościół któremu ufałeś, oszukał ciebie... Ale zastanów się dobrze, czy nie oskarżasz bez podstaw.
Nie znam żadnego katolika, któryby modliłby się
Święty obrazie, odpuść nam grzechy albo podobnie

Quote by michał23WSHE: Ktokolwiek więc zniósłby jedno z (...)przykazań, (...), i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim.

Czyli bedzie w Królestwie?

Quote by michał23WSHE:

A czy ksiądz raz zachęcił, żebyś się pomodlił, czy też przystąpil do komunii??? To są rzeczy tak oczywiste, że szkoda słów. Ja jak z księdzem (katechetą dyskutowałem) - ten mówił - "Nie mam już czasu, reszte możesz przeczytać w liście do Rzymian" itp. W sumie to też nie jest zachęta, tylko informacja... ;-)

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
jan316
 maj 15 2007 19:34   
Forum

Nie ma co kręcić ,to jest oczywiste ,że drugie przykazanie zostało usuniete a 10 rozbite na dwa.
Co do katechizmu ,to własnie wnim TAK było.
Nie ma co skracać i to własnie to ,które mówi o zakazie
kłaniania sie dziełu rąk ludzkich na równi z pokłonem
naleznym Najwyzszemu.
Michał ma racje
Maciek nie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 15 2007 19:48   
Forum

Quote by Orsa: Nie ma co kręcić ,to jest oczywiste ,że drugie przykazanie zostało usuniete a 10 rozbite na dwa.
Co do katechizmu ,to własnie wnim TAK było.
Nie ma co skracać i to własnie to ,które mówi o zakazie
kłaniania sie dziełu rąk ludzkich na równi z pokłonem
naleznym Najwyzszemu.
Michał ma racje
Maciek nie

jak na ilość przedstawionych dowodów twoja wypowiedź świadczy o erudycji i oczytaniu godnym prawdziwego mędrca. Trzymając się konwencji powiem, że orsa jest chrabąszczem, a Mateusz nie.
Wypowiedź ma taką samą wartość jak twoja.

===

Cytat 
Dezerter
 maj 15 2007 21:45   
Forum

Nie zabierałem głosu bo Maciek, Rafi i Karol "pisali za mnie", ale po czasie przyszła refleksja .... i przypomnienie -
jak to było ze mną?? - kiedy ja "odkryłem" jak
michał23WSHE, orsa czy inni pełne brzmienie II przykazania
.... i przyznam się, że moje reakcje były podobne!!!
A jak było w waszym przypadku? - pamiętacie?....

I tylko tak naprawdę tylko częściowo macie rację, że każdy dojrzały chrześcijanin powinien TO wiedzieć i czytać Biblię, ale z drugiej strony ....wielokrotnie katolicy na tym portalu powoływali się na:
"nauczycielską rolę kościoła"
"niebezpieczeństwa samodzielnego studiowania pisma" itp. argumenty o pastersko-nauczycielskiej" roli kościoła
która w tym przypadku trzeba uznać, że zawiodła - skoro doprowadza (i to w wieku studęckim - a więc po zakończeniu edukacji religijnej) do takich "odkryć"
u mnie też to było gdzieś na początku dorosłości i to z inspiracji świadków Jehowy.

Uderzmy się w piersi - w stosunku do młodzieży i przyznajmy, że przynajmniej w przygotowaniu do bierzmowanie powinno być uczone "10 przykazań" w brzmieniu biblijnym, lub przynajmniej omawiana różnica w brzmieniu i jej przyczyna zaistnienia.

Ten postulat wart wprowadzenia rozwiązał by problem na przyszłość - problem który powstał nie tylko z winy "niedouczonych" - bo jak się okazuje jest to materiał "nadprogramowy w nauczaniu religii"

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
lantis
 maj 15 2007 23:41   
Forum

Quote by Dezerter: Nie zabierałem głosu bo Maciek, Rafi i Karol "pisali za mnie", ale po czasie przyszła refleksja .... i przypomnienie -

Pamiętam. Po poznaniu tego "argumentu" użyłem wyszukiwarki internetowej i znalazłem poszukiwane odpowiedzi. Jeśli nie miałbym dostępu do internetu przedtswiłbym swoje pytania jakiemuś księdzu.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 16 2007 10:56   
Forum

Quote by Dezerter: Nie zabierałem głosu bo Maciek, Rafi i Karol "pisali za mnie", ale po czasie przyszła refleksja .... i przypomnienie -

I tylko tak naprawdę tylko częściowo macie rację, że każdy dojrzały chrześcijanin powinien TO wiedzieć i czytać Biblię, ale z drugiej strony ....wielokrotnie katolicy na tym portalu powoływali się na:
"nauczycielską rolę kościoła"
"niebezpieczeństwa samodzielnego studiowania pisma" itp. argumenty o pastersko-nauczycielskiej" roli kościoła

masz rację, częściowo, Dezerterza, bo
- po pierwsze, jak słusznie zauważył Maciek o całkach tez dowiadujesz się dopiero po podstawówce, a nikomu nie zarzucasz, że tę prawdę przed tobą ukrył
- po drugie, katolickie kształcenie religijne na ogół rzeczywiscie niewiele wybiega ponad przygotowanie do pierwszej komunii i bierzmowania. Ale czy to tylko wina Koscioła jako instytucji? Spróbuj jako Pan minister Giertych zaproponować poszerzenie nauczania religii w liceum, a gwarantuję ci, że końca posiedzenia Sejmu nie doczekasz, a Twoje karykatury będą wszechobecne w internecie jako oszołoma i inkwizytora

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 maj 16 2007 11:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
- po drugie, katolickie kształcenie religijne na ogół rzeczywiscie niewiele wybiega ponad przygotowanie do pierwszej komunii i bierzmowania. Ale czy to tylko wina Koscioła jako instytucji? Spróbuj jako Pan minister Giertych zaproponować poszerzenie nauczania religii w liceum, a gwarantuję ci, że końca posiedzenia Sejmu nie doczekasz, a Twoje karykatury będą wszechobecne w internecie jako oszołoma i inkwizytora

Spróbuj tylko powiedzieć publicznie, ze nauczanie religii powinno byc wyprowadzone ze szkół i uniezależnione od ministerstwa oświaty, to gwarantuje ci, ze zostaniesz wyzwany jako heretyk, antykatolik, komunista, antychryst, a twoje nazwisko pojawi sie na ambonach.

Mariaż KRK ze szkołami publicznymi to największy nowożytny błąd KRK w Polsce.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty