Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 O KOŚCIELE PRAWDZIWYM PANA CHRYSTUSOWYM
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 grudzień 01 2004 22:28  (Czytany 5195 razy)  
Forum

Status: offline

Przed chwilą przeczytałem fragment dzieła pt. "O KOŚCIELE PRAWDZIWYM PANA CHRYSTUSOWYM

Iż zbory Ewangelików dzisiejszych, Lutrów,
Kalwinów, Nowokrzczeńców, i innych Sektarzów,
nie są Kościoły Pana Chrystusowe, ale Bożnice Szatańskie."

Bardzo spodobał mi się język i argumentacja. Chętnych zapraszam do przeczytania na http://www.ultramontes.pl/zbory_ewangelikow.htm
Jeżeli kogoś nie interesuje jako zawartość, to polecam jako zabytek języka polskiego. Autorem jest dr Jakub Wujek z Wągrowca.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 01 2004 22:44   
Forum

Jech ten nasz brat poczywa w pokoju, i niech nie spadnie mu jego droga szcenka kiedy w niebie stwierdzi że jest tam więcej Ewangelików niż Katolików :-))))

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 grudzień 01 2004 22:59   
Forum Admin
Admin

Quote by dawid1976: Jech ten nasz brat poczywa w pokoju, i niech nie spadnie mu jego droga szcenka kiedy w niebie stwierdzi że jest tam więcej Ewangelików niż Katolików :-))))

Taka historyjka mi się przypomniała - bodaj dotycząca Johna Wesleya

Śniło mu się że umarł. Najpierw znalazł się "jako zwiedzajacy" w piekle. Patrząc na cierpiące dusze zapytał Boga:
- Czy są tu katolicy?
- Och, mnóstwo - odparł Najwyższy
- A luteranie?
- Całe masy
- A kalwini?
- Bardzo wielu
- A metodyści?
- Tych też nie brakuje...

Potem znalazł się w niebie. I znów, patrząc na szczęśliwe dusze pyta:
- Czy są tu metodyści?
- Nie ma - odparł Bóg
- A katolicy?
- Ani jednego
- A luteranie?
- Żadnego tu nie ma
- A kalwini?
- nie...

W koncu nie wytrzymał Wesley i pyta to kto tutaj w końcu jest? I Bóg mu odpowiedział - nieszczęśni grzesznicy obmyci krwią Chrystusa...

Co daję pod rozwagę wszystkim usiłującym dzisiaj pokazać wyższość swojego kościoła nad innymi...

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 01 2004 23:00   
Forum

Do Dawida: Nie wiedziałem, że jesteś Bogiem i to ty decydujesz, kto idzie do nieba.
A do Pani Gacki: Ładna historyjka. Ale i tak każdy z nas wie czyj Kościół prawdziwy

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 grudzień 01 2004 23:15   
Forum

Ludzie, co was dzisiaj pogryzło. Początej Adwentu, a wy się za łby bierzecie i dalej się przechwalać, przepychać i wzajemnie dyskredytować... dajcież spokój i pomódlcie się nawzajem za siebie - będzie z tego jaki pożytek.

Ja się też pomodlę

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 01 2004 23:55   
Forum

Quote by Admin:

Co daję pod rozwagę wszystkim usiłującym dzisiaj pokazać wyższość swojego kościoła nad innymi...

Dziekuje szczerze za przypominanie mi szanownego Johna Wesleya!

pozdrawiam wszystkich i życze bogosławiony Adwent

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 02 2004 08:44   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc: Do Dawida: Nie wiedziałem, że jesteś Bogiem i to ty decydujesz, kto idzie do nieba.
A do Pani Gacki: Ładna historyjka. Ale i tak każdy z nas wie czyj Kościół prawdziwy

Jesli już chcemy rzucać złośliwościami to ja dodaję: wiadomo, że na pewno nie Kościół Rzymsko - Katolicki.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pawel
 grudzień 02 2004 18:36   

Quote by Izrael:
Jesli już chcemy rzucać złośliwościami to ja dodaję: wiadomo, że na pewno nie Kościół Rzymsko - Katolicki.

Stwierdzenie jak na protestanta przystało. Ale n iczego innego bym sie nie spodziewal

===

Cytat 
Izrael
 grudzień 02 2004 19:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Pawel:
Quote by Izrael:

Stwierdzenie jak na protestanta przystało. Ale n iczego innego bym sie nie spodziewal

Taak, obiektywizm przede wszystkim. Oczywiście w uwagach mateusza nie ma niczego złośliwego, wszystko jest okej?

Kościołem prawdziwym jest Kościół Jezusa Chrystusa, czyli społeczność świętych, nie KRK czy KZ, czy inne. Natomiast jeśli ktoś uważa, że nauka KRK jest w 100% w porządku, to proponuję się zastanowić.

Mateuszu - Tobie proponuję zastanowić się nad swoim chrzescijańskim życiem. Niby co to miało znaczyć, założenie tego tematu? Pewnie kierowałeś się miłością do innych chrzescijan, rozumiem. [irony mode: off] jeśli całe Twoje zycie chrzescijańskie wygląda tak, jak np. ta zagrywka, to nie jest normalne. Jakoś mam takie dziwne przekonanie, że ten temat to prowokacja.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 grudzień 03 2004 11:12   
Forum

Quote by miramax: Ludzie, co was dzisiaj pogryzło. Początej Adwentu, a wy się za łby bierzecie i dalej się przechwalać, przepychać i wzajemnie dyskredytować... dajcież spokój i pomódlcie się nawzajem za siebie - będzie z tego jaki pożytek.

Ja się też pomodlę

Mirek

mirku, krytykujesz innych za przepychanke, ale sam tez rozpoczynasz artykul na temat ex-katolikow i jeszcze na okres adwentu?
no coz, zawsze to latwiej jest zobaczyc bledy innych.

maral

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 grudzień 03 2004 11:27   
Forum

Quote by milka:

mirku, krytykujesz innych za przepychanke, ale sam tez rozpoczynasz artykul na temat ex-katolikow i jeszcze na okres adwentu?
no coz, zawsze to latwiej jest zobaczyc bledy innych.

maral

Swoją drogą to zastanawiajace. Nie pisałem o WSZYSTKICH ex-katolikach. Pisałem tam o "niektórych", podkreslając że część kościołów zdecydowanie nie odpowiada temu wizerunkowi. Jeśli Ciebie to nie dotyczy, to czemu się odzywasz i odczuwasz potrzebę obrony? Przecież istnienie takich wspólnot jest faktem, żeby przypomnieć tu kościół z Lublina którego przedstawiciel tutaj się udziela. Ja w swoim tekście opisałem pewne zjawisko - nie mam wpływu na to, że jest ono emocjonalnie odbierane w komentarzach, więc twoja uwaga jest nietrafiona. Naprawdę nie dostrzegasz róznicy między złośliwościami jak te powyżej (w wykonaniu Mateusza Izraela i innych) a tekstem, który mówi o faktach? To, że jest Adwent nie oznacza, że mamy nagle wszyscy przestać pisać o czymkolwiek kontrowersyjnym. Uważam natomiast, że możemy powstrzymywać się od złośliwości - takich w jakie obfituje cały ten wątek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 grudzień 03 2004 12:38   
Forum

a dlaczego mialabym sie nie odzywac? chyba nie zabronisz mi zabierania glosu w sprawie ciekawa dla mnie choc tak bardzo mnie nie dotyczy? i nie czuje zadnej takiej potrzeby by bronic ex-katolikow, mirku, ja ich wcale nie bronie, tylko wyjasniam ze nie jest wilk straszny jak go maluja. i prosze znow czuje ustawiasz mnie i innych. nie czepiam sie twego artykulu (jest rzeczywiscie ciekawy, przynajmniej to zjawisko antykatolicyzmu) czepiam sie jedynie twego podejscia do wspolrozmowcow.
tak, dostrzegam zlosliwosci tych uzytkownikow, ale jak sam mowisz nie moga nagle pisac kontrowersyjnaych rzeczach. a kto nie jest zlosliwy? nie spotkalam jeszcze komentarza bez emocji. ty nie jestes zlosliwy?

moze zyczysz sobie zebym wogole przestala komentowac twoje posty i teksty, zebys mial swiety spokoj?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 grudzień 03 2004 12:49   
Forum

Quote by milka:

moze zyczysz sobie zebym wogole przestala komentowac twoje posty i teksty, zebys mial swiety spokoj?

Milka, absolutnie nie - lubię Twoje komentarze, naprawdę. I uważam, że jesteś niezwykle interesującą osobą. Na pewno też nie "ustawiam" ani Ciebie ani innych - nei mam ani takich zamiarów ani możliwości. Po prostu wszedłem tutaj, zobaczyłem to przerzucanie się złosliwościami (i to nie "przy okazji" czegoś a w zasadzie stanowiące sens tego wątku i zareagowałem - w wistocie w podobny sposób jak Ty reagujesz na coś, co ci się nie podoba

Pozdrawiam Cię Milko serdecznie

Mirek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 03 2004 15:42   
Forum Moderator
Moderator

Jak już tak offtopikujecie o jakimś artykule, to ja poproszę linka do niego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 03 2004 16:47   
Forum

o ile sie nie myle to ten?
http://www.kosciol.pl/content/article/20041201133758515.htm
pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 03 2004 18:49   
Forum Moderator
Moderator

Okej przeczytałem artykuł.

Co to jest "antykatolicka wspólnota"? Proszę o przykłady i definicję.

Tekst w sumie oparty na stereotypach, choć czasami nie można się z nim nie zgodzić. Smutne jest to, że chrześcijanie zamiast trwać w modlitwie i w wierze, modlić się o kraj, świat, zbór/wspólnotę/i inne, szukają tylko okazji, by kopnąć to, co katolickie. Inna sprawa, że katolicy w swej nietolerancji posuwają się daleko dalej, niż protestanci (np. nazywanie wszystkiego, co niekatolickie sektą). Poza tym, dlaczego katolicy dają się "wyrwać" ( ) ze swoich wspólnot przez złych protestantów? Mają słowo Boże, więc chyba umieją odróżnić, co jest papką antykatolicką, a co prawdą, co nie?
Sam KRK jakoś nic nie robi, by się zreformować (a moim zdaniem powinien). Sam "ekumeniczny dialog" (intencje KRK wszyscy znamy - powrót wyklętych kościołów na łono Rzymu ) to nie wszystko. W kościele, zborze, potrzebna jest żywa ewangelia, Duch Św., a we wspólnotach katolickich bardzo często tego nie ma. Więc?? Jak to jest?

Żałosne teksty:
1. Katolicy mają "zawodowych" księży - u nas tylko "bracia" i "starsi" (nieistotne, że często hojnie opłacani przez jakąś zachodnią misję).
2. Katolicy są maryjni? To w kontraście u nas Matka Jezusa jest sprowadzona do roli worka na dziecko, którego rola skończyła się z narodzeniem Zbawiciela (te wszystkie kazania o tym, jak to Jezus mniej szanował Matkę od prostytutek).
3. Cóż, można stwierdzić, że wspólnoty antykatolickie czerpią pełnymi garściami z dużego doświadczenia i skuteczności jaką na naszych ziemiach uzyskali Świadkowie Jehowy. Radykalizm i przekłamania i przekora ...

Tekst o świętach i paczkach w ogóle pomijam.

Podsumowując, nie mam zielonego pojęcia, po co ten felieton został napisany. Same schematy, zero konkretów. By zbadać antykatolickie podłoże "antykatolickich wspólnot"? Proszę wybaczyć, ale w tekście niczego takiego nie zauważyłem, za to była cała masa ogólników. Odnoszę wrażenie, że to raczej felieton był napisany w stylu anty-protestanckim, bądź pochodne. Przykre.

No, ale jak na forum wyskakuje się z takimi tematami jak ten, to po co w ogóle się czemuś dziwić (?) ?

Pozdr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 03 2004 18:58   
Forum

Do Izraela. Oj ty to człowieku jesteś. Przecież napisałem dlaczego umieszczam link, ale będę taki dobry i ci przypomnę. "Bardzo spodobał mi się język i argumentacja. " A czy przeczytałeś tekst? Jeżeli tak, to podziel się swoimi przemyśleniami na temat argumentacji Jakuba Wujka. Bardzo cię proszę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 03 2004 19:09   
Forum Moderator
Moderator

Przeczytałem ten tekst, jakoś nie potrafię powiedzieć o nim żadnego komplementu. Wybacz, Mateusz, naprawdę się starałem.

A jeśli Ty uważasz tę argumentację za trafioną, to IMHO nie jest dobrze...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 grudzień 03 2004 19:11   
Forum

Ja Cię nie prosiłem o komplementy, ale o PRZEMYŚLENIA.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 03 2004 19:20   
Forum Moderator
Moderator

Myslałem, że to jasno stawia sprawę. Cóż, poprawię się. Żadne z moich przemyśleń nt. tego artykułu nie jest pozytywne. IMHO ten tekst to bzdura. Czy starczy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 grudzień 03 2004 20:56   
Forum

mateuszwroc - a gdybym ja w swoim poście napisał, że jesteś UFOludkiem i chciał, żeby w to wierzono, to co byś na ten temat uważał?

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 05 2004 21:33   
Forum Moderator
Moderator

miramax, czy ustosunkujesz się do mojej wypowiedzi?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mirosław Miarczyński
 grudzień 05 2004 22:19   
Forum

Quote by Izrael:
Co to jest "antykatolicka wspólnota"? Proszę o przykłady i definicję.

Nie uzywałem tego wyrażenia jako nazwy konkretnej wspólnoty. Przykłady? Pierwszy z brzegu - Kościół Nowego Przymierza w Lublinie.

Quote by Izrael: Tekst w sumie oparty na stereotypach, choć czasami nie można się z nim nie zgodzić. Smutne jest to, że chrześcijanie zamiast trwać w modlitwie i w wierze, modlić się o kraj, świat, zbór/wspólnotę/i inne, szukają tylko okazji, by kopnąć to, co katolickie.

Podkreślam - niektórzy protestanci.

Quote by Izrael:Inna sprawa, że katolicy w swej nietolerancji posuwają się daleko dalej, niż protestanci (np. nazywanie wszystkiego, co niekatolickie sektą). Poza tym, dlaczego katolicy dają się "wyrwać" ( ) ze swoich wspólnot przez złych protestantów? Mają słowo Boże, więc chyba umieją odróżnić, co jest papką antykatolicką, a co prawdą, co nie?

Tak - to samo można powiedzieć o protestantach, którzy zamiast nawracać się do Jezusa nawracają się na antykatolicyzm. Też mają Słowo Boże i wyciągają z niego zadziwiające wnioski. Podobnie jak w innych sprawach, o które zresztą potrafią się kłócić do upadłego. Niestety taki jest stan całego chrześcijaństwa a wynika on ze stanu umysłowego współczesnego człowieka w ogóle. Więc papka odpowiada wszystkim

Quote by Izrael:Sam KRK jakoś nic nie robi, by się zreformować (a moim zdaniem powinien).

Co rozumiesz przez "zreformować". Akurat to, czego oczekuje się od Kościoła w ramach "reformy" najczęściej, jest odejściem od zdrowych zasad nauczania (przede wszystkim w kwestiach moralnych).

Quote by Izrael:Sam "ekumeniczny dialog" (intencje KRK wszyscy znamy - powrót wyklętych kościołów na łono Rzymu ) to nie wszystko. W kościele, zborze, potrzebna jest żywa ewangelia, Duch Św., a we wspólnotach katolickich bardzo często tego nie ma. Więc?? Jak to jest?

Podobnie jak % we wszystkich innych wspólnotach. Ducha Świetego nie ograniczają denominacje, więc jest tam gdzie się go wzywa - na szczęście. Cóż, katolicy stanowia większość wyznaniową w Polsce i przeżywają problemy charakterystyczne dla kościołów większościowych. A żeby uzupełnić jeszcze dodam że najwięcej liczbowo osób wierzących jest w naszym kraju właśnie w kościele katolickim. Tyle, że łatwiej jest tego nie zauważać, co?

Quote by Izrael:Żałosne teksty:

1. Katolicy mają "zawodowych" księży - u nas tylko "bracia" i "starsi" (nieistotne, że często hojnie opłacani przez jakąś zachodnią misję).

A nie jest tak? Nie przeciwstawia się księżom "pasożytom" braci co to "własną pracą" zarabiają? Sam to słyszałem od jednego z członków "wolnych kościołow". Ich brat i owszem pracował, ale willa w której mieścił się zbór i przy okazji jego własne całkiem milutkie mieszkanie już była wynajęta za pieniądze misji. Nie płacił za nią ani grosza, jak też za prąd, telefon, internet. To nie jest zarzut że ma takie mieszkanie tylko że wmawia innym, że utrzymuje się w przeciwienstwie do księży z własnej pracy.

Quote by Izrael:2. Katolicy są maryjni? To w kontraście u nas Matka Jezusa jest sprowadzona do roli worka na dziecko, którego rola skończyła się z narodzeniem Zbawiciela (te wszystkie kazania o tym, jak to Jezus mniej szanował Matkę od prostytutek).

Kazania słyszałem na kasetach. Tekst, że Maria pełniła rolę mniej więcej inkubatora słyszałem od jedenego ze starszych.

Quote by Izrael:3. Cóż, można stwierdzić, że wspólnoty antykatolickie czerpią pełnymi garściami z dużego doświadczenia i skuteczności jaką na naszych ziemiach uzyskali Świadkowie Jehowy. Radykalizm i przekłamania i przekora ...

no i co w tym jest żałosnego? nawet metody przekonywania są zbliżone - słyszałem od jednych i od drugich niemal te same historie jak to katolicy sfałszowali Boże Przykazania, jak to się zbawiają z uczynków, jak to są bałwochwalcami etc...

Quote by Izrael:Tekst o świętach i paczkach w ogóle pomijam.

Podsumowując, nie mam zielonego pojęcia, po co ten felieton został napisany. Same schematy, zero konkretów. By zbadać antykatolickie podłoże "antykatolickich wspólnot"? Proszę wybaczyć, ale w tekście niczego takiego nie zauważyłem, za to była cała masa ogólników. Odnoszę wrażenie, że to raczej felieton był napisany w stylu anty-protestanckim, bądź pochodne. Przykre.

Nie. Bo nieprawdziwe. Kilkakrotnie podkreśliłem w tekście, że dotyczy to pewnej części wspólnot protestankich. Artykuł na pewno jest przeciw antykatolickim zachowaniom stanowiącym podstawę "uatrakcyjniana" kościoła czy wspólnoty.

Quote by Izrael:No, ale jak na forum wyskakuje się z takimi tematami jak ten, to po co w ogóle się czemuś dziwić (?) ?

A jeśli chodzi o tekst początkujący ten wątek... cóż... mnie się on wyjątkowo nie podoba i nie utożsamiam się z nim w żadnym stopniu. Dla mnie sprawa jest prosta. Każdy z wierzących Jezusowi jest moim bratem - nawet jeśli błądzi, nawet jeśli jego doktryna jest różna od mojej. Nawet jeśli jest antykatolikiem. Wolę żeby był w antykatolickiej wspólnocie i wierzył Jezusowi niż w najbardziej prokatolickiej i żeby nie wierzył. Tyle, że mam wątpliwość czy metanoia której doznają niektórzy ludzie porzucający kościół katolicki dotyczy właśnie wiary w Jezusa... jeśli tak, to OK. Gorzej jeśli kończy się na zmianie tradycji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 05 2004 22:43   
Forum Moderator
Moderator

[QUOTE="miramax"]Co rozumiesz przez "zreformować". Akurat to, czego oczekuje się od Kościoła w ramach "reformy" najczęściej, jest odejściem od zdrowych zasad nauczania (przede wszystkim w kwestiach moralnych).[/QUOTE]

Jako że w sprawach wiary i doktryn niemożliwy jest kompromis, chodziło mi raczej o samo podejście do niektórych spraw, jak np. przenoszenie proboszcza oskarżonego o molestowanie seksualne do innej parafii, czy innego miasta. To raczej problemu nie rozwiąże, wręcz przeciwnie. Od takich "księży" KRK powinien się odcinać bez żadnych kompromisów. (btw przykład wzięty z bańki, niemniej takie sytuacje się zdażają)

Co do Ducha Św. - racja. Jesli zaś mamy rachować, to proszę mi powiedzieć, jaką część członków KRK stanowią ludzie, którzy do Kościoła przychodzą tylko od święta bądź wcale? Wierzących i "praktykujących" (dziwne słowo ) nie jest wcale tak dużo.

Inkubator - to przenośnia, czy ktoś tak powiedział dosłownie? Jesli tak, to mi b. przykro. Maryja była szczególnie błogosławioną niewiastą i to nie ulega wątpliwosci, natomiast przypisywanie jej bezgrzeszności, dziewictwa i co najgorsze - pośrednictwa między mną a Jezusem jest nie do przyjęcia (no przynajmniej przeze mnie).

Misja - taaak, są takie rzeczy. To się dzieje. (2tm3; 1 - 5).

Puenta - nawracanie na antykatolicyzm to totalna głupota. Absolutnie nie toleruję czegoś takiego, jak e wangelizacja tylko po to, by przenieść ludzi z jednej denominacji do drugiej - co to? walka o procenty?!
Natomiast kiedy przychodzi nawrócenie, decyzja o przynależności nalezy do nawróconego - wazne by czytał i studiował Biblię i starał się omijać wszelkie nieścisłości między nauką kościoła/zboru, a Biblią.

Dzięki za odpowiedź.

===

Profil   Email 
 Cytat 
weronkaka
 kwiecień 13 2006 10:11   
Forum

wrzucanie protestantów do jednego worka niepotrzebnie zaognia sytuację i powoduje wiele nieporozumień.

nie wrzucam wszystkich protestantów do jednego worka. katolików zresztą też nie.

ale wydaje mi się, że chyba załapałam zamysł mateusza, który rozpoczął ten wątek.

nie chodzi o to, aby od razu negować wszystkich tych, którzy zmienili wyznanie. znam katolików, którzy przeszli na luteranizm i odwrotnie. znam ex-katolików, którzy należą obecnie do gminy wyznaniowej żydowskiej, itd.

rzecz w tym, że nie wszyscy potrafią, mimo wszystko z szacunkiem odnieść się do "starego" kościoła. nic nie poprawi sytuacji na drodze do wspólnego porozumienia czy ekumenizmu, jeśli będziemy wołać- że ten i ten kościół sieje zło i wogóle same niedobre rzeczy się w nim dzieją.
to, że odnaleźliśmy swoją drogę w życiu mogłoby też świadczyć o tym jaki jest "stary" kościół nawet pozytywnie.
według mnie często zmiana religii oznacza to, że ten pierwszy kościół dał nam jakieś wskazówki, kierunek, początek z którego wyszliśmy, aby szukać swojej drogi w życiu.

sama, mimo tego, że przynależę do takiego a nie innego kościoła, staram się nie zamykać na inne opcje, zwyczaje czy tradycje innych religii, bo moim zdaniem one też przez lata wypracowały ciekawe zwyczaje.
a więc w moim domu znajdziesz i ewangelicki wyroczek, i nawet opaskę PMiBM, i wiele innych, które w jakiś sposób bazują na wspólnej nauce wielu kosciołów- biblii.

===

Wiara jest także, jeżeli ktoś zrani nogę kamieniem i wie, że kamienie są po to, żeby nogi nam raniły.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 kwiecień 13 2006 11:14   
Forum

Prawdziwy Kościół Chrystusowy znajduje się w ludzkim sercu, tam ma być oddawana codzienna ofiara i tam ma kwitnąć cnota miłości bliźniego, a przez to do Boga, bo Bóg znajduje się w każdym: katoliku, protestancie, świadku Jehowy, białym, czerwonym czy żółtym. Czy naprawdę nie chcecie zrozumieć tej prostej prawdy, że kościoły z kamienia są tylko symbolem prawdziwego kościoła i świątyni, czyli ludzkiego serca. Wszystko co zewnętrzne, obyczaje, tradycja, obrządki nie dają niczego duszy jeżeli nie są przeżywane duchowo. Każdy z nas któregoś dnia zmartwychwstanie do życia wyłącznie duchowego i zapomni o wszelkich obrządkach. Ten wasz spór jest sporem o przybory do nauki, gdyż tym jest to ziemskie życie. Krótką lekcją z naukowymi pomocami. Trzeba uwazać aby te pomoce nie stały sie celem samym w sobie, gdyż wtedy pozostaniemy w tej samej klasie. Pamiętajcie, ze Chrystus pozostawił największe Przykazanie, które najczęściej jest łamane "miłujcie się wzajemnie".matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 13 2006 12:04   
Forum

Quote by matejanka: Prawdziwy Kościół Chrystusowy znajduje się w ludzkim sercu, tam ma być oddawana codzienna ofiara i tam ma kwitnąć cnota miłości bliźniego, a przez to do Boga, bo Bóg znajduje się w każdym: katoliku, protestancie, świadku Jehowy, białym, czerwonym czy żółtym. Czy naprawdę nie chcecie zrozumieć tej prostej prawdy, że kościoły z kamienia są tylko symbolem prawdziwego kościoła i świątyni, czyli ludzkiego serca. Wszystko co zewnętrzne, obyczaje, tradycja, obrządki nie dają niczego duszy jeżeli nie są przeżywane duchowo. Każdy z nas któregoś dnia zmartwychwstanie do życia wyłącznie duchowego i zapomni o wszelkich obrządkach. Ten wasz spór jest sporem o przybory do nauki, gdyż tym jest to ziemskie życie. Krótką lekcją z naukowymi pomocami. Trzeba uwazać aby te pomoce nie stały sie celem samym w sobie, gdyż wtedy pozostaniemy w tej samej klasie. Pamiętajcie, ze Chrystus pozostawił największe Przykazanie, które najczęściej jest łamane "miłujcie się wzajemnie".matejanka

I to jest dobre podsumowanie całej tej żenującej dyskusji. Dzięki Matejanko za ten post.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Jędrek
 kwiecień 13 2006 19:26   
Forum

Obejrzałem sobie tę stronkę poleconą przez Mateusza i oświeciło mnie. Nie ulega watpliwości jedynym naprawdę konsekwentnym Katolicyzmem jest Katolicyzm autorów strony Mateusza.
Rozumiem lepiej co kierowało Lutrem i innymi odważnymi. Jestem wdzięczny Bogu za nich.

Paputki

===

Aby ci którzy żyją nie dla siebie zyli ale dlatego, który za nich umarł.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 13 2006 20:10   
Forum

Quote by Jędrek: Obejrzałem sobie tę stronkę poleconą przez Mateusza i oświeciło mnie. Nie ulega watpliwości jedynym naprawdę konsekwentnym Katolicyzmem jest Katolicyzm autorów strony Mateusza.
Rozumiem lepiej co kierowało Lutrem i innymi odważnymi. Jestem wdzięczny Bogu za nich.

Paputki

Nie podzielam wszystkich poglądów autorów strony. Są to sedewakantyści, a ja nie jestem jednym z nich. Odnośnie "Lutra i innych" wypowiadać się nie będę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 13 2006 20:12   
Forum

No tak, w końcu stronę internetową, na którą powołał się Mateusz redagują ultramontanie, sedewakantyści i sympatycy abp. Lefebvre'a, który był założycielem Bractwa Piusa XII. Najwyżsi hierarchowie KRk po II Soborze Watykanskim noszą u nich miano apostatów (Jan XXIII i Jan Paweł II szczególnie).

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,60 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty