Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Proszę o pomoc i wyrozumiałość
 |  Wersja do druku
Marcin
 kwiecień 10 2007 21:39  (Czytany 4202 razy)  
Forum

Status: offline

Nie wiedziałem za bardzo gdzie umieścić moje pytanie , więc z góry proszę o wyrozumiałość czytających i moderatora ;p.

Otóż zetknąłem się z tzw Ruchami Apostolskimi , jednakże nigdzie nie ma jakiejkowliek definicji tegoż zjawiska.

Druga sprawa - z owym pojęciem spotkałem się w przypadku Rycerstwa św.Michała , jeśli dobrze pamiętam , http://www.ktozjakbog.religia.net .

Przy okazji tych dwóch wątków mam pytanie , czy to jest zgodne z nauczaniem kościoła katolickiego ?
Czy takie sakralne uwielbienie dla aniołów , oraz tzw prywatne egzorcyzmu i inne podobne "walki z szatanem" , nie są sprzeczne z stanowiskiem powszechnego kościoła katolickiego - chodzi mi o to czy tego typu egzorcyzmy na skalę "każdy kto chce" są dozwolone?
Po za tym , przy okazji chęci uczestniczenia w tym ruchu (czysto teoretycznie) w obowiązkach takiego "rycerza" znajduje się zapis ,iż takowy musi rozprowadzić w miesiąc przynajmniej 10 egzemplarzy czasopisma "Któż jak Bóg" , oraz sam je prenumerować.
Może sie nie znam , ale czy to nie jet troszke zbyt kapitalistyczne jak na kościół ?
Proszę o wszelką pomoc w jakiejkolwiek materii problemu któy przedstawiłem.
Jeszcze raz prosze o wyrozumiałośc , ale jestem tu nowy i nei wiem do kogo mógłbym jeszcze zwrócić się z takim pytaniem.

===

...truth...

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 10 2007 23:08   
Forum

Witaj Zaz
W zasadzie mamy dział Pytania i odpowiedzi
i na przyszłaś tam zadaj pytania, ale no problem
A jeśli chodzi o ruchy apostolskie świeckich to są jak najbardziej katolickie i trendy po soborze watykańskim 2.
Poniżej masz link do strony gdzie jest to szerzej omówione
http://www.zakonye.

katolik.pl/bibl/index.php?dz=konf&p=4&lo=s&nr=200614

Podobnie się sprawa ma z Rycerstwem Św. Michała zakonu Michalitów jest jak najbardziej katolicki i z tego co poczytałem - min statut- to ciekawa sprawa!
ale są wymagający to fakt
A te egzorcyzmy to tylko takie ogólne, proste, "zabezpieczajace":

"Art. 13 Spotykajac ludzi kuszonych lub czyniacych zle, Rycerz, moca Chrystusa, odmawiajac
spontaniczny egzorcyzm prosty, winien odpedzac od nich złe duchy."

"Art. 32 Rycerze jednoczac sie coraz bardziej z Chrystusem Panem, a przez Niego z Ojcem w Duchu
Swietym; czyniac, wszystko z miłosci do Boga; otwierajac sie na działanie Ducha Swietego; na
natchnienia sw. Michała i Aniołów Stró¿ów i przyjmujac z wdziecznoscia ich pomoc; wypełniajac z
¿arliwoscia swoje zobowiazania rycerskie, a zwłaszcza odpedzajac od ludzi złe duchy przy pomocy
prostego egzorcyzmu - zdobywaja wiele zasług na ¿ycie wieczne."
Ciekawe wyzwanie przed tobą
Podejmiesz je?
Jak już zostaniesz rycerzem to chętnie bym się dowiedział jak brzmi formuła "prostego egzorcyzmu" - a może ktoś zna?

Co do kapitalistycznego podejścia to... hmmm
w każdej organizacji "płaci się jakieś składki" - a te nie są wielkie
a z drugiej strony jak powiedział pewien mądry jezuita z Indii
"wiara sprzedawana za pieniądze nie ma żadnej wartości"

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 11 2007 07:07   
Forum

Zaz81, szkoda że załozyłeś ten wątek w dziale ekumenizm, bo może znaleźli by się chetni do dyskusji o aniołach. To jeden z ciekawszych tematów i towarzyszący ludzkim zainteresowoniom co najmniej od czasów judaizmu.
Co do podanej przez Ciebie strony, to jest ciekawa i nic w niej nie ma nieprawidłowego.
KK uznaje aniołów, a w nawiązaniu do archaniołów: Michała, Gabriela, Rafała i Aniołów Stróżów - są nawet specjalne święta ustanowione przez kosćiół.
W dawnych czasach kult aniołów był bardziej popularny niż dzisiaj kult świętych.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 kwiecień 11 2007 15:14   
Forum

Kult aniołów jest jak najbardziej zgodny z nauką Koscioła (Rzymskiego). Prywatny egzorcyzm - to modlitwa do świetego Michała Archanioła - uważany jest za opiekuna ("anioła stróża") Kościoła. Modlitwę tę może odprawiać każdy (w przeiwieństwei do innych egzorcyzmów...) - tekst modlitwy można znaleźć w sieci (to dla Dezertera)

Ten kapitalistyczny zapis jest całkiem sensowny - zamiast płacić składkę, czy dobrowolna ofiarę, przy okazji propaguje się (w tej akurat formie) wiarę.

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
Marcin
 kwiecień 11 2007 15:29   
Forum

Dziękuje Wam bardzo za Waszą pomoc ;].
Co się tyczy egzorcyzmu prostego , niegdyś znalazłem go albo na kosciol.pl albo na innym portalu wraz z wieloma modlitwami , możliwe nawet że na tej stronce Rycerstwa takowy egzorcyzm jest , jeśli nie znalazłbyś go , napisz do mnie na maila zeskanuje Ci go i pośle bo kiedyś drukowałem ;](pod nazwą Modlitwa Zofii Tajber).
Zastanowie się nad członkostwem w takowym ruchu. Dosyć wymagający lecz powinienem sprostać wszelkim trudnościom ;].

Jeszcz raz dziękuje i do zaklikania w jakimś poście ;p ;]

Pozdrawiam !

===

...truth...

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 11 2007 19:59   
Forum

Znalazłem Egzorcyzm prosty, ale coś (wytłuszczone) mnie zdumiało - bo "władze i zwierzchności" z Bilii to mi się źle kojażą - patrz cytat drugi.

"Modlitwa do odmawiania przez Rycerstwo św. Michała Archanioła - www.ktozjakbog.religia.net

W imię Boga + w Trójcy Jedynego przez zasługi i moc wszystkich Chórów Anielskich: Serafinów, Cherubinów, Tronów, Panowań, Mocarstw, Władz, Zwierzchności, Archaniołów i Aniołów Stróżów - rozkazujemy wam przeklęte duchy nieczyste: pychy, łakomstwa, zazdrości, gniewu, obżarstwa, pijaństwa, lenistwa, kłamstwa, bogobójstwa, bratobójstwa, dzieciobójstwa, zdrady i wszego złego - idźcie precz na samo dno piekła i pozostańcie tam na wieki wieków. Amen. A nie przeszkadzajcie Chrystusowi i nam budować Jego Mistycznego Ciała tu, na ziemi. Amen.

Za zgodą Kurii Diec. Warszawsko-Praskiej z dnia 04.03.1998 r. nr 192/K/98"

Z portalu Jezus pl.:
Cytat:
"Krzyż to miejsce, gdzie nadziemskie władze, zwierzchności i moce piekielne zostały osądzone i pokonane. “Rozbroił nadziemskie władze i zwierzchności, i wystawił je na pokaz, odniósłszy w nim triumf nad nimi” (Kol 2,15). Tak więc władca tego świata został osądzony
(...)
Sąd nad mocami i zwierzchnościami dokonany na krzyżu przywraca wierzącemu prawo do panowania nad ziemią."

Co o tym sądzicie

===

Cytat 
Marcin
 kwiecień 11 2007 22:11   
Forum

Ciekawe, ciekawe...hmmm...
Na tym etapie niewiedzy (;p) mogę jedynie sądzić że to jakieś anielskie administracje ? Coś w stylu aniołów stróżów danych dziedzin ?
Tu przydałaby się pomoc z zakresu angeologi...

===

...truth...

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 12 2007 07:15   
Forum

Quote by Zaz81: Dziękuje Wam bardzo za Waszą pomoc ;].
Co się tyczy egzorcyzmu prostego , niegdyś znalazłem go albo na kosciol.pl albo na innym portalu wraz z wieloma modlitwami , możliwe nawet że na tej stronce Rycerstwa takowy egzorcyzm jest , jeśli nie znalazłbyś go , napisz do mnie na maila zeskanuje Ci go i pośle bo kiedyś drukowałem ;](pod nazwą Modlitwa Zofii Tajber).
Zastanowie się nad członkostwem w takowym ruchu. Dosyć wymagający lecz powinienem sprostać wszelkim trudnościom ;].

Jeszcz raz dziękuje i do zaklikania w jakimś poście ;p ;]

Pozdrawiam !

Wszystko jest na stronach w
"Katechizmie Kościoła Katolickiego"
na który powołuje się teologia.
Podaję link: http://www.teologia.pl/m_k/kkk1a02.htm

KKK 328 Istnienie istot duchowych, niecielesnych, które Pismo święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary. Świadectwo Pisma świętego jest tak oczywiste, jak jednomyślność Tradycji.

KKK 330 Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi (Por. Pius XII, enc. Humani generis: DS 3891). i nieśmiertelnymi (Por. Łk 20, 36.). przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Świadczy o tym blask ich chwały (Por. Dn 10, 9-12.).

KKK 331 Chrystus stanowi centrum świata anielskiego. Aniołowie należą do Niego: "Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim..." (Mt 25, 31). Należą do Niego, ponieważ zostali stworzeni przez Niego i dla Niego: "Bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone" (Kol 1, 16). W jeszcze większym stopniu należą do Niego, ponieważ uczynił ich posłańcami swojego zamysłu zbawienia: "Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do usług, posyłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie?" (Hbr 1, 14).

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 12 2007 07:20   
Forum

Przepraszam, ale zły cytat mi się przyłączył. Wypowiedź moja dotyczy fragmentu:
¶ro 11 kwi 2007 22:11:13 CEST

Ciekawe, ciekawe...hmmm...
Na tym etapie niewiedzy (;p) mogę jedynie s±dzić że to jakie¶ anielskie administracje ? Co¶ w stylu aniołów stróżów danych dziedzin ?
Tu przydałaby się pomoc z zakresu angeologi...

A nie egzorcyzmów.
Nie mam jak skorygować, więc sorry...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 12 2007 07:55   
Forum

Jeszcze jeden link jako uzupełnienie wypowiedzi.
http://www.okiem.pl/bog/anioly.htm

Anioł jest to funkcja (za KKK i św. Augustynem), którą mogą spełniać duchy czyste. Są to osoby nieśmiertelne i doskonalsze od wszystkich ziemskich istot. Mają wolę, świadomość i osobny byt osobowy. Nie wszystkie duchy są czyste i nie zawsze są aniołami.

Istnieje 9 "chórów" anielskich - czyli jakby stopni
Serafini - "płomienni" - przedstawiani z sześcioma skrzydłami, 2 okrywającymi twarz, 2 nogi, 2 jak do latania. Tylko raz w historii serafin dotyka warg Izajasza płomieniem z ołtarza oczyszczając go z grzechów. Bezpośrednio chronią tron Boga nieustannie wielbiąc Go.
Cherubini - mają dwa (lub 4) skrzydła, czasem twarz ludzką i ciało zwierzęce. Występują w Ksiądze Rodzaju, Wyjścia, Ezechila i Apokalipsie. Strzegą Chwały Boga i miejsc świętych. Symbolizują siłę i wszechobecność Boga. Stanowią także dowód na niemożliwość powrotu człowieka do życia po śmierci z własnej woli. (uściślenia: andari3l)
Trony - aniołowie kontemplujący Boga
Panowania - Powiernicy cnót świata
Moce - jw.
Władze - jw.
Zwierzchności - sprawują opiekę, rządzą aniołami, działaniami na świecie. Opiekują się Państwami.
Archaniołowie - jakby przewodnicy zwykłych aniołów. Są posłańcami Boga do ludzi. Opiekują się stowarzyszeniami, miastami, krajami. Znani są Michał, Gabriel, Rafał i Uriel.
Aniołowie (zwyczajni) - wypełniają szczegółowe zadania, opiekują się każdym człowiekiem

To samo a nawet lepiej wyjaśnione znajdziesz w KKK.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin
 kwiecień 12 2007 15:27   
Forum

No ! I niewiedza się pomniejszyła ;] Dziękujemy Kasandro za rozwiązanie problemu ;] jeśli chodzi o tematyke anielską ja jeszcze swojego czasu natknąłem się na anioly.blog.pl - chyba taki był link ;]. Pozdrawiam serdecznie !

===

...truth...

Profil   Email 
 Cytat 
Tadzcharti
 kwiecień 15 2007 07:01   
Forum

Odnośnie czci Aniołów.. to jak przy wszystkim zalecał bym rozwagę np.:
[/Ap22,8-9/ To właśnie ja, Jan, słyszę i widzę te rzeczy. A kiedym usłyszał i ujrzał, upadłem, by oddać pokłon przed stopami anioła, który mi je ukazał. /9/ Na to rzekł do mnie: Bacz, byś tego nie czynił, bo jestem współsługą twoim i braci twoich, proroków, i tych, którzy strzegą słów tej księgi. Bogu samemu złóż pokłon!]

Odnośnie egzorcyzmów:
Egzorcyzm właściwy jest odprawiany wedle zaleceń Rytuału rzymskiego, a zgodnie z Prawem Kanonicznym:
[Kan. 1172 - § 1. Nikt nie może dokonywać zgodnie z prawem egzorcyzmów nad opętanymi, jeśli nie otrzymał od ordynariusza miejsca specjalnego i wyraźnego zezwolenia. § 2. Takiego zezwolenia ordynariusz miejsca może udzielić tylko prezbiterowi odznaczającemu się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia.]

Czym innym są:
"..Egzorcyzmy mniejsze, prywatne lub proste - nie są egzorcyzmami w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie zawierają formuł egzorcyzmu wielkiego, np. dialogu ze złym duchem.."
"..Nie są egzorcyzmami, choć mają za zadanie uwolnienie od wpływów demonicznych (poza samym opętaniem).."

odnośnie "..Władz, Zwierzchności.." (już bez komentarza ).. :
[/Rz8,38-39/ I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce, /39/ ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.]
[/Ef6,12-16/ Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. /13/ Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. /14/ Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, /15/ a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. /16/ W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego.]
[/2Kor10,3/ Chociaż bowiem w ciele pozostajemy, nie prowadzimy walki według ciała, /4/ gdyż oręż bojowania naszego nie jest z ciała, lecz posiada moc burzenia, dla Boga, twierdz warownych. Udaremniamy ukryte knowania /5/ i wszelką wyniosłość przeciwną poznaniu Boga i wszelki umysł poddajemy w posłuszeństwo Chrystusowi /6/ z gotowością ukarania każdego nieposłuszeństwa, kiedy już wasze posłuszeństwo stanie się doskonałe.]

===

Dopóki walczysz, jesteś niezwyciężony /1P3,9/Ef6,12/

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 15 2007 17:21   
Forum

Witaj Tadzcharti po długiej przerwie

jak widzisz Zaz sprawa z Władzami i Zwierzchościami nie jest tak do końca jasna a jeśli są wątpliwości to lepiej uważać (w świecie istot duchowych - szatan i jego anioły też, kiedyś były blisko Boga)

Ja osobiście nie widze powodu aby oddawać cześć lub modlić się do pośredników jeśli masz możliwość służyć i modlić się do samego SZEFA

Ps
Tadzcharti zajrzyj here
i wyraź swoje zdanie jeśli uznasz za stosowne
Pozdrawiam

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.