Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Pentagramy na grobach żołnierzy
 |  Wersja do druku
Reguly
 kwiecień 27 2007 16:39  (Czytany 1715 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
str. 16
27.04.2007

Decyzją sądu zabici na służbie żołnierze-wikkanie, czyli praktykujący magię neopoganie, mają prawo do pentagramu na swoich nagrobkach. Wikkański Kościół Zjednoczonych Amerykanów wygrał długą batalię z administracją prezydenta Busha o dodanie ich symbolu do listy oficjalnie uznawanych.
Patrick Stewart zginął na służbie w Afganistanie półtora roku temu. Jednak na cmentarzu wojskowym w Nevadzie długo brakowało płyty nagrobnej z jego imieniem. Wdowa po Stewarcie wstrzymywała się z zawieszeniem jej do czasu, aż będzie można na plakietce umieścić symbol wiary jej męża - pogański pentagram wikkan.
Wikkanom i ich wierzeniom przeciwny jest prezydent George Bush. W 1999 roku, jeszcze jako gubernator Teksasu, zakazał wykonywania praktyk magicznych - celebrowania obrzędów przez wikkan - na terenie baz wojskowych.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 listopad 19 2007 14:05   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Ciekawy art (poniekad takze w tym temacie):

Wikkanie od lat walczą o swe prawa. W 1985 r. sąd federalny w Wirginii uznał wikka za prawomocną religię, a rok później sąd apelacyjny podtrzymał tę decyzję. – Sam fakt, że jakieś wierzenia mogą być uznane za niezwykłe, nie wystarcza, by pozbawić je konstytucyjnej ochrony – uzasadniał sędzia. W 1999 r. media podały, że w niektórych jednostkach wojskowych istnieją za pozwoleniem dowódców koweny, czyli neopogańskie zgromadzenia. Chrześcijańska prawica podniosła raban, a przeciw pogańskim rytuałom w armii wypowiedział się ówczesny gubernator Teksasu i kandydat na prezydenta George W. Bush.

Ale w tym roku wikkanie odnieśli zwycięstwo. Władze cmentarza narodowego w Arlington, gdzie chowa się wszystkich, którzy służyli w wojsku podczas wojny, zezwoliły pierwszy raz na umieszczenie pentagramu na nagrobku wikkańskiego żołnierza zabitego w Iraku.


calosc tutaj lub tutaj.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: ajzenhałer
 listopad 19 2007 15:20   


George Bush - ten podrzegacz wojenny i handlarz bronią chce być również "panem sumień swoich poddanych" niestety nie mam dobrego zdania o tym człowieku i szczerze wątpie czy można się doszukiwać dobrej woli w jakiejkolwiek jego decyzjii, fakty mówią same za siebie.
Ja tam nie wnikam kto w co wierzy póki jego działania nie naruszają mojej wolności - "żyj i pozwól żyć"
Wiccańskie Wskazanie mówi : "Czyń Wolę swą lecz nie krzywdź tym innych" (oryg. "Do what thou Wilt, but harm none")
Magia może być używana przez wiccan tylko dla celów pozytywnych. Symbolem tego kultu jest pentagram biały. W tradycji Garderiańskiej używa się też odwróconego pentagramu.
Czy godzi się zakazywać komukolwiek posługiwania sie symbolem własnej religii? Zwłaszcza że te wiccańskie praktyki nie mają charaktru destrukcyjnego.

Tolerancyjni rzadko tolerowani.

===

 
 Cytat 
Reguly
 listopad 29 2007 22:25   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Ostatnio przewinely mi sie w ksiegarni takie pozycje odnosnie Wicca: Wicca od A do Z. Encyklopedia współczesnej czarownicy - Gerina Dunwich oraz Księga zaklęć Wicca Adam Abyss. Czytales moze? Wiesz ile sa warte te pozycje?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
elwinga
 grudzień 08 2007 21:05   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/28/06
Postów:: 3

Nic nie są warte. Jedyną sensowną książką o wicca dostępną po polsku, niestety w słabym i pod względem polszczyzny niezbyt sprawnym tłumaczeniu, Są "Elementy rytuału" Debory Lipp. O ile się orięntuję, w trakcie tłumaczenia jest jeszcze jakaś książka - mają one tę przewagę nad pozycjami np. pani Dunwich, że zarówno zostały napisane, jak i są tłumaczone przez wiccan - a więc członków inicjacyjnej religii misteryjnej, wywodzącej się od grupy prktykującej w New Forest w Anglii w latach międzywojennych.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana