Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Polscy katolicy w rzeczywistości heretykami???
 |  Wersja do druku
WcWojen
 maj 06 2007 21:55  (Czytany 7381 razy)  
Forum

Status: offline

Papież Marcin V rzucił podobno klątwę na króla polskiego i naród polski za walkę ze świętym zakonem krzyżackim. Do tej pory żaden papież (włącznie z JPII) tej klątwy nie zdjął, a więc według prawa kanonicznego obowiązuje ona chyba do dnia dzisiejszego... Czy więc polscy katolicy mogą rzeczywiście mienić się katolikami? Czy wszyscy od tego okresu są potępieni? Jak to faktycznie jest?

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 maj 06 2007 22:19   
Forum

Quote by WcWojen: Papież Marcin V rzucił podobno klątwę na króla polskiego i naród polski za walkę ze świętym zakonem krzyżackim. Do tej pory żaden papież (włącznie z JPII) tej klątwy nie zdjął, a więc według prawa kanonicznego obowiązuje ona chyba do dnia dzisiejszego... Czy więc polscy katolicy mogą rzeczywiście mienić się katolikami? Czy wszyscy od tego okresu są potępieni? Jak to faktycznie jest?

Rzucił, ale tylko... podobno

Sprawa tej rzekomej klatwy wraca co chwilę na łamy różnych (z reguły "racjonalistycznych", "ewangelickich", czy innych for internetowych - ostatnio proponowano, by B XVI zdjął ją podczas swej wizyty w Polsce.

Najciekawsze, że nikt, w tym i Marcin V nic o tej klątwie nie wie, a wiedzą o niej tylko poszukiwacze tanich sensacji.

Cytat:

W dniach 9 - 11 listopada 1417 r. dwudziestu trzech kardynałów i trzydziestu członków nacji wybrało nowego papieźa. Został nim kandydat Francuzów - Włoch Oddo Colonna jako Marcin V.

Ku zdumieniu Polaków jedną z pierwszych spraw, jaką nowy papież załatwił, było potwierdzenie Zakonowi Krzyżackiemu wszystkich poprzednio uzyskanych przywilejów prawdziwych i fałszywych, które na początku soboru papież Jan XXIII unieważnił. Jednym z powodów tej decyzji było napisanie w 1416 r. przez Jana Falkenberga, za podpowiedzią krzyżacką, paszkwilu na Polskę noszącego tytuł Satyra na herezje i na nikczemność Polaków oraz króla ich Jagiełły. Paszkwil ten rozkolportowano w formie książeczki i wręczono nacjom biorącym udział w soborze.

Paszkwil ten przedyskutowany był na posiedzeniach nacji, przy czym na każde takie posiedzenie reprezentantów narodów przybywali panowie polscy, a wśród nich Zawisza, i przedstawiali polski punkt widzenia. Wynikiem zabiegów delegacji polskiej było uznanie Satyry Falkenberga za gorszącą. Autora zaś, który oszczerstw nie odwołał, aresztowano i skazano na dożywotnie więzienie.

Dzień 22 kwietnia 1418 r. - ostatni dzień soboru - zgromadził wszystkich jego uczestników. Kiedy w katedrze na ambonę wszedł dla wygłoszenia kazania pożegnalnego biskup Katanii, wówczas adwokat delegacji polskiej: Włoch Kacper z Perugii, przerwał mu i zażądał publicznego potępienia Satyry Falkenberga. Papież, dotknięty tym wystąpieniem, nakazał przerwać czytanie protestu polskiego, na co rektor Paweł Włodkowic wziął pismo z rąk Kacpra i sam zaczął je czytać. Zapowiedział też notariuszom soboru, że apelacja polska w tej sprawie publikowana i ponawiana będzie aż do skutku.

Po zakończeniu soboru 4 maja, posłowie polscy w komplecie udali się do pałacu, który w Konstancji zajmował papież, aby wręczyć mu apelację osobiście. Bramy zostały zamknięte a odźwiernemu wydano zakaz, aby odmówił wpuszczenia posłów. W tej sytuacji bramę wyważono i posłowie polscy do pałacu weszli, a papież chcąc nie chcąc przyjąć ich musiał.

9 maja 1418 r. papież wezwał do siebie pozostałych jeszcze w Konstancji przedstawicieli nacji polskiej i choć Polacy obawiali się aresztowania, stawili się przed Marcinem V. Tutaj odczytano im akt oskarżenia biskupów polskich o nieposłuszeństwo papieżowi, co groziło klątwą. Rycerze polscy Zawisza Czarny i Jan z Tuliszkowa oświadczyli wobec papieża, że podtrzymują apelację polską i będą bronić czci polskiego króla i swojej ojczyzny "gębą i ręką", czyli słowem i orężem. Sprawa skończyła się decyzją papieża - nie soboru - oceniającą pismo Falkenberga za błędne, nakazującą jego zniszczenie. Delegacja polska wyroku wysłuchała, apelacji jednak do przyszłego soboru nie wycofała. Dość chłodno wypadło pożegnanie papieża Marcina V z delegacją polską, co nie przeszkodziło Zawiszy - jak podaje kronikarz - przystrojonego przedziwnie strusimi piórami w odprowadzeniu nowo wybranego papieża w orszaku do Szafuzy.

Epilogiem tej sprawy było odwołanie przez Jana Falkenberga paszkwilu przeciwko Polsce w dniu 17 stycznia 1424 r. w obecności Marcina V, kardynałów i wielu biskupów.

za: http://www.nsi.pl/almanach/art-ludzie/zawisza_czarny_z_garbowa_herbu_sulima.htm

I tyle.
Raczej więc nie czuję się jako katolik wyklęty przez papieża.
Przykro mi, WcWojen - pudło

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
WcWojen
 maj 07 2007 17:38   
Forum

Mam wątpliwości... dlatego pytam.

===

Cytat 
Dezerter
 maj 07 2007 21:41   
Forum

Ale jestem zbudowany postawą "Polskich Orłów" - moja krew !!!

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 07 2007 22:57   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by WcWojen: Papież Marcin V rzucił podobno klątwę na króla polskiego i naród polski za walkę ze świętym zakonem krzyżackim. Do tej pory żaden papież (włącznie z JPII) tej klątwy nie zdjął, a więc według prawa kanonicznego obowiązuje ona chyba do dnia dzisiejszego... Czy więc polscy katolicy mogą rzeczywiście mienić się katolikami? Czy wszyscy od tego okresu są potępieni? Jak to faktycznie jest?

Sprawa tej rzekomej klatwy wraca co chwilę na łamy różnych (z reguły "racjonalistycznych", "ewangelickich", czy innych for internetowych - ostatnio proponowano, by B XVI zdjął ją podczas swej wizyty w Polsce.

Nie spotkałem się z tą kwestią w środowisku ewangelickim, ale może jakiś matoł ją podjął.

Mnie się najbardziej podobało dostarczenie protestu razem z bramą.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Andrzej
 maj 07 2007 23:28   
Forum

Może przesadziłem z tymi środowiskami "ewangelickimi"? Chodziło mi o teksty wypisywane przez osoby będące z jakichs powodów wrogimi wobec Krk: albo ateisci- racjonaliści, albo krytykujący wszystko , co katolickie dla zasady, protestanci (takich też się niestety spotyka).

Co do protestu - tez byłem zbudowany. Żeby tak dzisiaj na przykład w Brukseli....

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 08 2007 00:11   
Forum

Quote by medieval_man: Może przesadziłem z tymi środowiskami "ewangelickimi"? Chodziło mi o teksty wypisywane przez osoby będące z jakichs powodów wrogimi wobec Krk: albo ateisci- racjonaliści, albo krytykujący wszystko , co katolickie dla zasady, protestanci (takich też się niestety spotyka).

Spoko, tylko się zdziwiłem, bo jak mówię, ja się nie spotkałem. Ale inna rzecz, że ostatnio mało się udzielam. BTW. Wszędzie są kretyni, niestety.

Co do protestu - tez byłem zbudowany. Żeby tak dzisiaj na przykład w Brukseli....

He he he A co z ochroną praw drzwi do niewyważania?

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,35 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty