Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Wielkie mydlenie oczu
 |  Wersja do druku
Wojciech Dastych
 maj 17 2007 08:56  (Czytany 3553 razy)  
Forum

Status: offline

Panowie- powiedzmy to sobie wprost.
Są rzeczy, które mogą wstrząsnąć fundamentami wiary chrześcijańskiej- ale wstrząsnąć pozytywnie, aby je odbudować w oparciu na Chrystusie. Ale nie wszystkim zależy na tym, żeby je opublikować. Wiem, że jest mnóstwo dobrych ludzi w Kościele, ale są i tacy, dla których ekumenizm stanowiłby koniec funduszy zasilających regularnie ich konta. Patrząc wstecz na historię kościołów nasuwa mi się wciąż jedno pytanie: jak kościelna hierarchia śmie szkalować masonerię? Jakim prawem gnostyckie wyznania, albigensów i katarów nazywa się sektami chrześcijańskimi? Jedyne co mi się nasuwa, to sentencja Einsteina: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 17 2007 09:42   
Forum Moderator
Moderator

Witaj na portalu. Lubisz ostre wejścia ?

Quote by t_chasyd: Panowie- powiedzmy to sobie wprost.
Są rzeczy, które mogą wstrząsnąć fundamentami wiary chrześcijańskiej- ale wstrząsnąć pozytywnie, aby je odbudować w oparciu na Chrystusie.

Słowo Boże.
Quote by t_chasyd:
Ale nie wszystkim zależy na tym, żeby je opublikować. Wiem, że jest mnóstwo dobrych ludzi w Kościele, ale są i tacy, dla których ekumenizm stanowiłby koniec funduszy zasilających regularnie ich konta.

Pomówienie, gołosłowie itp itd. "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu"
Quote by t_chasyd:
Jakim prawem gnostyckie wyznania, albigensów i katarów nazywa się sektami chrześcijańskimi?

Katarzy uważali, że ziemię stworzył szatan, w tym takze seksualność. Potępiali małżeństwa i pożycie seksualne. Uważali samobójstwa za szybką droge do zbawienia a aborcję za świetny sposób przerwania rozpowszechniania sie zła materialnego jakim jest człowiek. Tak w skrócie. Co to ma wspólnego z chrześcijaństwem?

Gnostycy to jeden wielki worek. Pomieszali chrześcijaństwo z czym się da. Np z wierzeniami egispkimi. Albo przedstawiali Jezusa jako przeciwnika "starego" Boga, albo byli antyseksualistami i sie nawet kastrowali (Orygenes).
Właściwie to gnostykom zawdzięczamy pośrednio powstanie pojęcia sukcesji apostolskiej. Część gnostyków wierzyła i wierzą do dzis, że od Jezusa pochodzi jakas tajemna wiedza. No i jedyna drogą do zbawienia jest zdobycie tej tajemnej wiedzy dostępnej jedynie u wybrańca. Skoro tak, odpowiedzieli na to chrześcijanie, to najlepiej jej szukać u spadkobierców apostołów - sukcesja apostolska.

Albigensi to byli głównie katarzy, choć nie tylko. Skupiali wokół siebie wielu chrześcijan antykatolików. Byli tez waldensi. Resztki katarów wymarła naturalnie (nie rozmazali się ). Waldensi ścigani przez inkwizycję w drodze do dnia dzisiejszego częściowo przyłączyli się do husytów, a część jeszcze później do reformowanych. Dzis Kościół Waldensów przetrwał we Włoszech, nie ma nic wspólnego z katarami, ani "pierwotnymi" waldensami, stanowi kościół ewangeliczny i należy do Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych
Quote by t_chasyd:
jak kościelna hierarchia śmie szkalować masonerię?

A na czym to szkalowanie polega? Wolnomularze i KRK tak długo drą ze soba koty, że nie wiadomo nawet kto zaczoł. A właściwie wiadomo gdzie był początek : rewolucja francuska.
Za wikipedią :
"Masoni z czasów Komuny Paryskiej planowali zamknąć wszystkie zakony i szkoły katolickie, kościoły przekształcić w publiczne biblioteki, muzea i sale koncertowe, wprowadzić zakazy chodzenia w sutannach przez księży, uniemożliwiali odprawianie mszy świętych, podobnie w Hiszpanii i Portugalii na początku XX wieku. Rewolucja meksykańska w 1910 roku miała charakter antyklerykalny i była sterowana przez masonów. Dziennikarze-masoni w swoich artykułach oczerniali Kościół i księży, popierali rozwody i laicyzm: likwidację dotacji dla szkół kościelnych. Papież Leon XIII pisał w Humanum Genus, że masoneria, wyznając ideały powszechnej równości i laicyzmu, może torować drogę komunizmowi. Pomimo tego, według części masonologów to właśnie rosnący nieprzychylny stosunek Kościoła katolickiego do masonerii przyczynił się do jej popularności i do tego, że do lóż zaczęli przystępować antyklerykałowie, szczególnie we Francji i krajach łacińskich."
Quote by t_chasyd:
Jedyne co mi się nasuwa, to sentencja Einsteina: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"

A ja się z tym nie zgadzam. Bezgraniczne jest miłosierdzie Boże, no i oczywiście głupota ludzka.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 17 2007 09:54   
Forum

Quote by t_chasyd: Panowie- powiedzmy to sobie wprost.
Są rzeczy, które mogą wstrząsnąć fundamentami wiary chrześcijańskiej- ale wstrząsnąć pozytywnie, aby je odbudować w oparciu na Chrystusie. Ale nie wszystkim zależy na tym, żeby je opublikować. Wiem, że jest mnóstwo dobrych ludzi w Kościele, ale są i tacy, dla których ekumenizm stanowiłby koniec funduszy zasilających regularnie ich konta. Patrząc wstecz na historię kościołów nasuwa mi się wciąż jedno pytanie: jak kościelna hierarchia śmie szkalować masonerię?

Szkalowanie = mówienie o kimś nieprawdy w celu przedstawienia go w złym świetle. Pytanie, co w opiniach o masonerii nie jest prawdą?

Jakim prawem gnostyckie wyznania, albigensów i katarów nazywa się sektami chrześcijańskimi?

Masz rację, nie są chrześcijańskie. Są gnostyckie.

Jedyne co mi się nasuwa, to sentencja Einsteina: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"

Bez komentarza.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Andrzej
 maj 17 2007 10:11   
Forum

Ponieważ na pozostałe pytania w zasadzie udzielono ci odpowiedzi ogranicze się do:

Quote by t_chasyd: Jakim prawem gnostyckie wyznania, albigensów i katarów nazywa się sektami chrześcijańskimi?

Takim, że te gnostyckie ruchy próbowaly zawłaszczyć dla siebie osobę Chrystusa i przedstawiały Jego życie i naukę w innym świetle, pod innym kątem, słowem - w wypaczony sposób. Interpretowały unaczej Ewangelię przeciwstawiając się ortodoksyjnej nauce chrześcijańskiej, czym zasłużyły sobie na miano, nie sekciarzy, ale heretyków

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 maj 17 2007 10:56   
Forum Moderator
Moderator

Drogi Panie.
Podejmę dyskusję dopiero po zapoznaniu się Pana z treścią artykułu, który wyślę Panu w załączniku, jeśli poznam Pański adres mailowy.
Moj adres mailowy ......

Panie t_chasyd. Rozpoczął pan dyskusję publicznie, wiec i argumenty proszę udostępnić publicznie. Prosze sie nie obawiac, najwyzej ktoś w odpowiedzi jakis epitet wklei i zostanie odpowiedź wykasowana. Widzieliśmy wiele, część z nas (powiedziałbym większość) nie wypiera się ciemnych stron historii w swych kościołach.
Na pana post odpowiedzieli w kolejności: liberalny (podobno ) katolik, luteran (czyli katolik inaczej ) i tradycyjny (w każdym razie mocno ugruntowany; chyba najbardziej kompetentny historycznie) katolik, a portal założyli baptyści. Jest tu cały przekrój wyznań chrześcijańskich i z pogranicza. Choć adwentystów dawno nie widziałem.
Jeżeli materiał za obszerny do dyskusji, to omówimy go punkt po punkcie, kawałek po kawałku.

Zapomniałem dodac : jeżeli z alberto to prosze się tym bardziej nie krępować. Znamy, podziwialiśmy.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 maj 17 2007 11:14   
Forum

Quote by Rafi F:
Drogi Panie.
Podejmę dyskusję dopiero po zapoznaniu się Pana z treścią artykułu, który wyślę Panu w załączniku, jeśli poznam Pański adres mailowy.
Moj adres mailowy ......

Panie t_chasyd. Rozpoczął pan dyskusję publicznie, wiec i argumenty proszę udostępnić publicznie.

Dostałem tego samego maila
jestem tego samego zdania co Rafi F

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Wojciech Dastych
 maj 17 2007 16:19   
Forum

Na początek jestem winien przeprosiny za ostry ton. Temat jest zbyt skomplikowany, a zarazem delikatny, żeby go w skrócie przedstawiać na forum. Poza tym byłyby problemy z czcionką grecką. Dlatego podtrzymuję propozycję, żeby zainteresowanym Panom wysłać w załączniku artykuł, na temat którego możemy podjąć rzeczową dyskusję.
P.S. ...Alberto?? Raczej jakieś nieporozumienie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 17 2007 17:50   
Forum

Quote by t_chasyd: Na początek jestem winien przeprosiny za ostry ton. Temat jest zbyt skomplikowany, a zarazem delikatny, żeby go w skrócie przedstawiać na forum. Poza tym byłyby problemy z czcionką grecką. Dlatego podtrzymuję propozycję, żeby zainteresowanym Panom wysłać w załączniku artykuł, na temat którego możemy podjąć rzeczową dyskusję.

A po co mi grecka czcionka, skoro nie znam tego języka? Równie dobrze może byc arabska.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
karol_dabrowski
 maj 17 2007 18:00   
Forum Moderator
Moderator

Quote by t_chasyd: Na początek jestem winien przeprosiny za ostry ton. Temat jest zbyt skomplikowany, a zarazem delikatny, żeby go w skrócie przedstawiać na forum. Poza tym byłyby problemy z czcionką grecką. Dlatego podtrzymuję propozycję, żeby zainteresowanym Panom wysłać w załączniku artykuł, na temat którego możemy podjąć rzeczową dyskusję.

Ok - ja poproszę. Z chęcią poczytam, chociaż trochę nieskromnie wątpię żebym dowiedział się czegoś z czym się wcześniej nie spotkałem. Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 17 2007 19:35   
Forum Moderator
Moderator

W takim razie Karolu czekamy na twoje wrażenia i co ciekawsze kąski chociaż.

===

Cytat 
Ewa
 maj 30 2007 23:21   
Forum

T_chasyd

A czy ja tez moglabym w tym wziac udzial? prosze o przeslanie mi tez tego pisma.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
eliasz1
 październik 01 2007 15:12   
Forum

jasne

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 październik 01 2007 15:38   
Forum

Eliasz1 tu nic nie jest jasne, bo czy czytales wstep? cyt:Panowie- powiedzmy to sobie wprost. czy tu czytasz gdzies i Panie?-NIE.
To pytam grzecznie, nie chce sie udzielac na tym meskim POscie-daleko mi do mezczyzny jak nazwa wskazuje.Pozdrowienia z kobiecego swiata.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Wojciech Dastych
 październik 01 2007 16:40   
Forum

Proszę nie łapać mnie za słowa, a moderatora proszę o usunięcie całego tematu z forum, nie został przemyślany do końca, a potem zupełnie o nim zapomniałem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 październik 01 2007 19:10   
Forum

Nie lapie,smialam sie ze o plci zenskiej zapomniano,no ale zdaza sie jak widac.Pozdrawiam

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,47 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty