Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Na czym polega ślub połówkowy??
 |  Wersja do druku
Agnieszka
 maj 19 2007 08:54  (Czytany 6799 razy)  
Forum

Status: offline

Witam, chciałam sie dowiedzieć na czym polega ślub połówkowy, jak sie on odbywa i kto może w nim uczestniczyć. Czy ma ktoś owe informacje na ten temat??

===

Just belive...

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 19 2007 12:39   
Forum

A co to takiego?

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 maj 19 2007 12:54   
Forum

Quote by Maciek: A co to takiego?

Pewnie gdy jedna strona jest wierząca, a druga nie.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 maj 19 2007 13:04   
Forum

Jeśli tak, to w sumie identycznie jak między wierzącymi, bo i tak nikt nie sprawdza, czy zamierzający wstąpić w święty związek małżeński naprawdę wierzą.

Stąd też takie kuriozum jak kościelny ślub między niewierzącymi, ale nie będącymi formalnymi apostatami. Ileż takich par znamy sami?

Nie żebym fatalizował. Większość Polaków w coś tam zawsze wierzy...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Agnieszka
 maj 19 2007 17:36   
Forum

Chodzi o związek katolika i prawosławnego. Istnieje mozliwość ślubu kościelnego wtedy??

===

Just belive...

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 maj 20 2007 11:35   
Forum

Chodzi o związek katolika i prawosławnego.

Jeśliby czepiać się form... to związku dwóch facetów nie pobłogosławi ni Cerkiew, ni Kościół, ale między przedstawicielką jednego wyznania a przedstawicielem drugiego taki ślub jest jak najbardziej możliwy.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Agnieszka
 maj 20 2007 22:50   
Forum

A jak to dokładnie wygląda XD??
Chodzi mi oczywiście o związek kobiety i mężczyzny. Kobieta- katoliczka, mężczyzna-prawosławny

===

Just belive...

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 21 2007 11:27   
Forum Moderator
Moderator

Wg kościoła prawosławnego : tak, a ona przechodzi na prawosławie (a KRK jest objęta wtedy ekskomuniką).
Wg KRK tak, jezeli strona katolicka obieca, że wychowa dzieci w KRK, a strona niekatolicka zostaje o tym poinformowana i się na to zgadza - to znowu zdrada z punktu widzenia prawosławia.
I tak źle, i tak niedobrze
Jak cos pokręciłem, to prosze o sprostowanie.

Tak naprawde, to o podejściu prawosławnej "strony" lepiej poszukać tutaj lub zadać pytanie na tym forum

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Agnieszka
 maj 21 2007 20:28   
Forum

Hmm nieciekawie to wygląda ;(

===

Just belive...

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 21 2007 20:57   
Forum Moderator
Moderator

Ano akurat w małżeństwie prawosławno-katolickim nieciekawie. Nadal jednak zdecydowanie zachęcam do sprawdzenia stanowiska prawosławnego u źródła.
Być może podkładam się strasznie forumowiczom, ale chyba jednak najlepszym rozwiazaniem dla ciebie i waszej rodziny byłby przykład z Rut:
"gdzie ty pójdziesz, tam ja pójdę, gdzie ty zamieszkasz, tam ja zamieszkam, twój naród będzie moim narodem, a twój Bóg będzie moim Bogiem. Gdzie ty umrzesz, tam ja umrę i tam będę pogrzebana. Niech mi Pan to uczyni i tamto dorzuci, jeśli coś innego niż śmierć oddzieli mnie od ciebie!"
Jeżeli nie jesteś na to gotowa to może to być trudne małżeństwo, jak każde "mieszane", w tym przypadku szczególnie trudne. Chyba że mieszkasz w środowisku bardzo mieszanym i takie małżeństwa nie są niczym niezwykłym, sytuacja wtedy jest bardziej rózowa, życie wymusza w praktyce pewne kompromisy.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
karol_dabrowski
 maj 22 2007 07:49   
Forum Moderator
Moderator

Hmm, kiedyś byłem u znajomego księdza i akurat rozmawiał z kolegą o takim ślubie w naszym mieście. A wyglądało to tak że katoliczka z tej parafii brała ślub z prawosławnym w cerkwii przy udziale księdza i popa. O ile pamiętam nie było żadnego problemu, ślub się odbył z udziałem prezbiterów obu denominacji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 22 2007 09:03   
Forum Moderator
Moderator

Formalnie wygląda to tak, że prawosławni udzielają sakramentów tylko swoim, a w praktyce wiele zależy od biskupa i proboszcza prawosławnego....

Kościół katolicki preferuje udzielanie ślubu u siebie, aczkolwiek śluby prawosławne uznaje, a co więcej - jeśli katolicka strona zadeklaruje, że będzie wychowywać dziecko po katolicku, to wtedy można uzyskać nawet, że ślub prawosławny nie dość, że będzie ważny to jeszcze zawarty w sposób godny...

Aha, prawosławni nie uznają naszego małżeństwa, albowiem zgodnie z ich teologią ślubu udziela kapłan a nie sobie przyszli małżonkowie.

Forum nie jest najlepszym miejscem do wyjaśniania takiej sprawy, bowiem decydującą moc mają tutaj ordynariusze obu stron...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,28 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty