Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 ewangelicy - pytania
 |  Wersja do druku
Kamil Markiewicz
 maj 24 2007 10:21  (Czytany 2966 razy)  
Forum

Status: offline

Witam!

Polska to nie Niemcy i niewiele tak naprawdę wie się o ewangelikach. A akurat potrzebnych jest mi kilka pojęć, używanych w Kościele luterańskim.
- jak określa się motto-fragment z Biblii, wybierany przez konfirmantów (niem. Konfirmationsspruch)?
- i jak po polsku określa sie funkcję, zwaną po niem. III. Pfarrer; trzeci proboszcz - to mi nie brzmi zbyt dobrze)?

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 maj 24 2007 20:12   
Forum

Quote by kamilius: Witam!

Polska to nie Niemcy i niewiele tak naprawdę wie się o ewangelikach. A akurat potrzebnych jest mi kilka pojęć, używanych w Kościele luterańskim.
- jak określa się motto-fragment z Biblii, wybierany przez konfirmantów (niem. Konfirmationsspruch)?
- i jak po polsku określa sie funkcję, zwaną po niem. III. Pfarrer; trzeci proboszcz - to mi nie brzmi zbyt dobrze)?

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Co do Konfirmationsspruch, to pomóc nie mogę, bo z powodu iż wcześniej byłem w KRK, zamiast konfirmacji miałem konwersję i nie wiem jak wygląda w Polsce konfirmacja i nie znam specyficznych słów związanych z tym obrzędem. Jeżeli zaś chodzi o III Pfarrer to w Polsce w żadnej parafii nie ma takiej funkcji, ale gdyby się takowy proboszcz pojawił to pewnie byłby nazywany tak jak II proboszcz czyli proboszczem pomocniczym.

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Kamil Markiewicz
 maj 24 2007 22:16   
Forum

Dzięki

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kasandra_K80
 maj 25 2007 07:38   
Forum

Jeśli już jesteśmy przy pytaniach, to czy są jakieś linki podający w sposób przystępny założenia wiary Ewangelików i innych kościołów chrześcijańskich? Orientuję się tylko w nauce krk, a o innych wiem tylko w zarysie.
Mam też pytanie: jak inne wyznania chrześcijańskie podchodzą do różnych kontrowersyjnych tematów: rozwód, ślub mieszany, homoseksualizm, kapłaństwo, sakramenty...
Żeby nie sprawiać kłopotów, mogą być stosowne linki.

Z góry dziękuję
i pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 maj 25 2007 14:48   
Forum

Quote by kasandra_K80: Jeśli już jesteśmy przy pytaniach, to czy są jakieś linki podający w sposób przystępny założenia wiary Ewangelików i innych kościołów chrześcijańskich? Orientuję się tylko w nauce krk, a o innych wiem tylko w zarysie.

Wiara ewangelików jest taka sama jak innych Chrześcijan. Jeżeli zaś chodzi o wyznanie Ewangelicko-Augsburskie to na tej stronie http://www.luteranie.pl/pl/?D=1 jest wszystko w skrócie opisane.

Quote by kasandra_K80:
Mam też pytanie: jak inne wyznania chrześcijańskie podchodzą do różnych kontrowersyjnych tematów: rozwód, ślub mieszany, homoseksualizm, kapłaństwo, sakramenty...

Z góry dziękuję
i pozdrawiam

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim sprawa wygląda następująco:
Rozwód - tolerowana ostateczność. KE-A uznaje rozwody cywilne i sam nie prowadzi procesów rozwodowych
Ślub mieszany - Biorąc ślub w KE-A powinno wychować się dzieci w wierze ewangelickiej, chociaż w praktyce nie zawsze tak bywa
Homoseksulaizm - same skłonności nie są grzechem natomiast kontakty homoseksualne tak
Kapłaństwo - Kapłaństwo jest powszechne
Sakramenty - Są dwa : Sakrament Chrztu i Sakrament Ołtarza

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 maj 25 2007 19:20   
Forum

Bardzo dziękuje za odpowiedź.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 maj 25 2007 21:24   
Forum

Quote by kubiak:
Quote by kasandra_K80: Jeśli już jesteśmy przy pytaniach, to czy są jakieś linki podający w sposób przystępny założenia wiary Ewangelików i innych kościołów chrześcijańskich? Orientuję się tylko w nauce krk, a o innych wiem tylko w zarysie.

Wiara ewangelików jest taka sama jak innych Chrześcijan. Jeżeli zaś chodzi o wyznanie Ewangelicko-Augsburskie to na tej stronie http://www.luteranie.pl/pl/?D=1 jest wszystko w skrócie opisane.

Quote by kasandra_K80:

Z góry dziękuję
i pozdrawiam

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim sprawa wygląda następująco:
Rozwód - tolerowana ostateczność. KE-A uznaje rozwody cywilne i sam nie prowadzi procesów rozwodowych
Ślub mieszany - Biorąc ślub w KE-A powinno wychować się dzieci w wierze ewangelickiej, chociaż w praktyce nie zawsze tak bywa
Homoseksulaizm - same skłonności nie są grzechem natomiast kontakty homoseksualne tak
Kapłaństwo - Kapłaństwo jest powszechne
Sakramenty - Są dwa : Sakrament Chrztu i Sakrament Ołtarza

Tak wierzą w Polsce.. .W Szwecji np. homoseksualizm już grzechem nie jest. Marcin Luter z pewnością nie to miał w zamiarze;/.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty