Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 czy choroba afektywna dwubiegunowa jest przeszkoda w zawarciu malzenstwa
 |  Wersja do druku
miod_malina
 czerwiec 08 2007 02:46  (Czytany 4307 razy)  
Forum

Status: offline

Witam serdecznie!
Proszę kompetentną osobę o odpowiedź (ew. informację, gdzie takowej szukać), czy choroba psychiczna (afektywna dwubiegunowa) może być przeszkodą w zawarciu ważnego małżeństwa. Oczywiście choroba nie jest przed małżonkiem ukrywana.
Dodam, że choroba ta, cechuje się w tym konkretnym przypadku długimi okresami remisji i w opinii lekarzy specjalistów w pełni umożliwia zupełnie normalne funkcjonowanie społeczne (łącznie z pełnieniem odpowiedzialnych funkcji). Dodatkowo ew. zbliżająca się faza manii lub depresji jest dla uczulonego człowieka dość łatwa do rozpoznania i z pomocą lekarską farmakologicznego zażegnania.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 08 2007 15:31   
Forum Moderator
Moderator

Art. 11. § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia może żądać każdy z małżonków.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia, jeżeli ubezwłasnowolnienie zostało uchylone.

Art. 12. § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków po ustaniu tej choroby.

Nie ma wiec przeszkod.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
miod_malina
 czerwiec 09 2007 01:50   
Forum

Paragrafy i artykuły brzmią dla mnie jak kodeks prawa cywilnego (świeckiego), nie wiem, czy dobrze zrozumieliśmy się - mi chodzi o ślub kościelny i zw. z tym prawo kanoniczne.
Pozdrawiam!

acha! i jeszcze, gdyby związane z prawem kanonicznym procedury były jakieś szczególne (obiło mi się o uszy pisanie prośby do biskupa przez proboszcza - nie wiem ile w tym prawdy), to również proszę w miarę posiadanej wiedzy o informacje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 09 2007 18:48   
Forum Moderator
Moderator

Niezrozumielismy sie dobrze. Jezeli pytanie dot. kanonicznego prawa to nie wiem.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,07 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty