Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Wyjście chrześcijaństwa z judaizmu - kiedy? dlaczego?
 |  Wersja do druku
Dezerter
 czerwiec 17 2007 04:03  (Czytany 5108 razy)  
Forum

Status: offline

Drąże temat od dłuższego czasu i widze, że bez WASZEJ pomocy nie uporządkuje i nie rozstrzygnę wątpliwości, a temat myśle dość fundamentalny.

Kiedy i dlaczego sekta nazarejczyków/galilejczyków zwana później chrześcijanami przestała być jedną z wielu - 6 do 7 - odłamów/sekt judaizmu.
Mam kilka wersji:

1)

Uczniowie po jego śmierci ulegają rozproszeniu. Piotr gromadzi uczniów i zakłada pierwszą gminę chrześcijańską w Jerozolimie. Ta gmina wywodziła się kręgów żydowskich, utrzymywała jedność z judaizmem. Byli to judeo-chrześcijanie. Przez samych żydów i Rzymian traktowani byli jako sekta. W całym imperium od 12 roku wszystkie ludy należące do imperium zmuszone były do czczenia kultu cesarza. Żydzi zwolnieni byli z kultu cesarza i z kultu bogów pogańskich. Kult cesarza i bogów pogańskich obowiązkowy był przy zawieraniu jakiegoś aktu, np. małżeństwa.

Tak było do 43 r. gdy Herod Agryppa rozpoczyna prześladowanie chrześcijan. Oskarżeni zostali o wzniecanie waśni religijnych, rozbijanie narodu. Zostali wyłączeni ze świątyni i wypędzeni, wtedy ginie Jakub. Chrześcijanie stracili przywilej, zmuszeni byli do kultu cesarza i bóstw pogańskich.

Zostali wypędzeni z Rzymu, dostali się na teren Cypru, Fenicji, Antiochii. Wtedy wyszli z kręgu żydowskiego. Rozpoczęli działalność wśród pogan.

jest to z portalu historycznego :
http://orbital9.webpark.pl/rzym_c_4.htm

ale jest to dla mnie mało wiarygodne bo jak wiemy z dziejów apostolskich nie zostali "wyłączeni ze świątyni" skoro Jakub brat pański jeszcze długo po 50 roku modlił się i nauczał w świątyni Jerozolimskiej a nawet nazarejczycy mieli swoje miejsce w świątyni, gdzie Paweł się kajał i udowadniał , że jest prawowiernym żydem

Ale jest tu ważny fakt Zydzi byli zwolnieni z "kultu cesarza" a chrześcijan jeszcze w I wieku za to prześladowali ( 95 rok za Domicjana)! Bo, czy Neron, gdy podpalił Rzym rozróżniał Żydów od chrześcijan to nie wiem bo jego poprzednik w 49-50 roku wygnał z Rzymu i tych i tych jako Żydów.

2) Inna możliwa i dla mnie najbardziej wiarygodna wersja rozstania to połaczenie dwu wydarzeń i konsekwencje z nich wynikające
62 rok męczeństwo Jakuba brata Pana (biskupa Jerozolimy) – na rozkaz I kapłana i
65 rok wyjście wspólnoty chrz. z Jerozolimy do Pelli
czyli ucieczka przed I powstaniem żydowskim.
Chociaż gdzie indziej czytałem, że wzięli udział - a nie wzięli udziału a właściwie się wycofali dopiero z II powstania żydowskiego po tym jak jego przywódcę Bar Kochbe uznano z Mesjasza czego chrześcijanie nie mogli zaakceptować
i to by był najmniej wiarygodny punkt
3) czyli 132 rok

Ja wiem , że rozejście się z naszymi starszymi braćmi w wierze to był proces rozciągnięty w czasie i pewnie inaczej to wyglądało w różnych prowincjach Cesarstwa, ale chciałbym abyśmy ustalili wspólnie jakieś ramy czasowe i stojące za nimi fakty i żebyśmy spróbowali uchwycić ten moment i przyczyny.

Liczę na pomoc historyków , tych amatorów jak ja też,
pozdrawiam

Ps
czy ktoś gdzieś spotkał % chrześcijan w Cesarstwie za Konstantyna albo wcześniej?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
MacTavish
 czerwiec 17 2007 10:32   
Forum

Przypominam sobie że wśród pism z Jamne jest też klątwa przeciw "judejczykom" czy też "nazarejczykom", którym to mianem najprawdopodobniej określono chrześcijan. Tak zatem za faktyczny rozłam należałoby chyba uznać okres po powstaniu zydowskim 70 r., kiedy to zniknęła różnorodność nurtów judaizmu - przetrwał on tylko w wydaniu faryzejskim, wrogim chrześcijaństwu.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 17 2007 14:45   
Forum

Quote by Dezerter: Drąże temat od dłuższego czasu i widze, że bez WASZEJ pomocy nie uporządkuje i nie rozstrzygnę wątpliwości, a temat myśle dość fundamentalny.

2) Inna możliwa i dla mnie najbardziej wiarygodna wersja rozstania to połaczenie dwu wydarzeń i konsekwencje z nich wynikające
62 rok męczeństwo Jakuba brata Pana (biskupa Jerozolimy) – na rozkaz I kapłana i
65 rok wyjście wspólnoty chrz. z Jerozolimy do Pelli
czyli ucieczka przed I powstaniem żydowskim.
Chociaż gdzie indziej czytałem, że wzięli udział - a nie wzięli udziału a właściwie się wycofali dopiero z II powstania żydowskiego po tym jak jego przywódcę Bar Kochbe uznano z Mesjasza czego chrześcijanie nie mogli zaakceptować
i to by był najmniej wiarygodny punkt
3) czyli 132 rok

Ja wiem , że rozejście się z naszymi starszymi braćmi w wierze to był proces rozciągnięty w czasie i pewnie inaczej to wyglądało w różnych prowincjach Cesarstwa, ale chciałbym abyśmy ustalili wspólnie jakieś ramy czasowe i stojące za nimi fakty i żebyśmy spróbowali uchwycić ten moment i przyczyny.

Liczę na pomoc historyków , tych amatorów jak ja też,
pozdrawiam

Nie jesteś daleki od prawdy Pisałem o tym tutaj
Przyczyną wycofania się chrześcijan z antyrzymskich wystąpień było ogłoszenie się Mesjaszem przez przywódców obu powstań. W efekcie Żydzi uznali chrześcijan za zdrajców. Pewnym przyczynkiem może tu być postawa Józefa Flawiusza, najpierw powstańca, a potem rzymskiego doradcy pomagającego w pacyfikacji Judei. Flawiusz podejrzewany bywa o kryptochrześcijaństwo.

A dodatkowym ciekawym tropem jest historia X Legionu "Fretensis". Dużo wskazuje na to, że jednostka ta już w momencie powstania 70 roku składała się w pewnym stopniu z chrześcijan, co dodatkowo komplikowało wzajemne relacje na tym terenie. Faktem jest, że X Legion stacjonował w Syrii (czyli także w Judei i Galilei) w okresie spisu (kiedy urodził się Jezus) i w okresie męczeństwa Mesjasza. Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, że zarówno żołnierze spod krzyża, jak i Korneliusz służyli w tym legionie.
W okresie powstania i walki o Jerozolimę legionowi X powierzono zdobycie świątyni. Legion (najlepszy wówczas legion armii rzymskiej "do zadań specjalnych") nie wykonał zadania, tracąc przy tym swoje signum. Mimo to nie został (wbrew rzymskiej tradycji - dlaczego?) rozwiązany i zdziesiątkowany, tylko "za karę" miał dokończyć tłumienie powstania, co robił wybitnie niechętnie. Oblężenie ostatniego punktu oporu - Masady - wyglądało bardziej jak próby negocjacji i dopiero groźba likwidacji legionu popchnęła Flawiusza Silwę do zdecydowanej akcji (usypanie grobli niwelującej różnicę poziomów między ziemią a murami - co można było zrobić znacznie wcześniej). Według raportu Silwy w twierdzy odebrało sobie życie 960 obrońców. Tyle że jakieś 10 lat temu archeolodzy ogłosili, że badania w twierdzy nie potwierdziły tej liczby. Czyżby więc Silwa ocalił część powstańców? Jeśli tak, to dlaczego?

Legion X znika w niewyjaśniony sposób bez śladu w okresie prześladowań chrześcijan w armii rzymskiej za Dioklecjana (uważał się za potomka Jowisza, wiec odmowa złożenia hołdu Jowiszowi była osobistym znieważeniem cesarza).

Tropów jest więcej, ale to nie ten wątek

W każdym razie rzuca to troszkę światła na skomplikowane stosunki chrześcijańsko-żydowskie.

Ps
czy ktoś gdzieś spotkał % chrześcijan w Cesarstwie za Konstantyna albo wcześniej?

Z tego, co pamiętam, za Dioklecjana właśnie zakaz pełnienia urzędów przez chrześcijan spowodował paraliż administracji, gdyż chrześcijanie stanowili 60% urzędników państwowych.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Gocek
 czerwiec 17 2007 14:54   
Forum

"Wczesne chrześcijaństwo I - X wiek" Warszawa 1985 Jan Wierusz Kowalski
"Judaizm" Warszawa 1987 Witold Tyloch

Myślę, że przeczytanie tych książek więcej Ci wyjaśni, niż króciutkie artykuły z tendencyjnych stron internetowych, a tym bardziej nasze wypowiedzi

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 17 2007 22:46   
Forum

Cytat z Maćka ŚWIETNEGO artykułu - z przyjemnością przeczytałem po raz 2

Jednak w 70 roku w Judei wybuchło antyrzymskie powstanie, które skończyło się rzezią i zburzeniem Świątyni. Ponieważ część chrześcijan wzięła udział w buncie, mimo sporów nie doszło do otwartej wrogości między chrześcijaniami a resztą Żydów i nadal obchodzono wspólne święta. Ale w roku 132 wybuchło kolejne powstanie pod wodzą Szymona Bar Kochby. Początkowo żydowscy chrześcijanie poparli je, ale kiedy Bar Kochba ogłosił się Mesjaszem, chrześcijanie odstąpili od niego. Rabini uznali to za zdradę i nałożyli na chrześcijan klątwę. Od tej pory żaden chrześcijanin nie może uważać się za Żyda.

McTavish - a czy ta klątwa z Jamne i ta o której Maciek wspomina powyżej to może być ta sama?

To by nam dawało lata 132-135 ale na terenie Izraela!!

Przypominam jednak, że na innych terenach Cesarstwa musiało dojść do o wiele szybszego rozejścia obu religii bo w 95 roku za Domicjana prześladowania spotkały już tylko chrześcijan - więc administracja Cesarstwa musiała ich rozróżniać.

303-304 - Edykt Dioklecjana przeciw chrześcijanom - co myślicie o tych podanych przez Maćka 60% chrześcijan wśród administracji?? - moim zdaniem dużo przesadzone

Gocku
- dzięki jutro ide do biblioteki - a jak nie będzie ich to już wiem do kogo się zwrócić o pomoc!!

temat uważam nadal za otwarty

===

Cytat 
Dezerter
 czerwiec 30 2007 22:33   
Forum

W historii kontaktów Judeo - chrześcijańskich znalazłem coś bliższego na temat wspomnianej powyżej klątwy, która definitywnie dopełniła rozłamu i przez to zmusiła te dwie religie do samodoprecyzowania.
Cytat:
Pierwszym z nich jest zerwanie stosunków i wzajemne oddalenie się Synagogi i Kościoła pierwotnego. Początkowo dla decydujących sfer rabinackich chrześcijaństwo było tylko dokuczliwą sektą, której raczej nie tolerowano. Bardzo wcześnie miało miejsce wykluczenie Chrześcijan z Synagogi oraz postępujący zanik tożsamości żydowskiej Kościoła, w którym Żydzi stanowili coraz bardziej znikomą mniejszość. Za swoiste znamię rozbratu uznano list apostolski „Do Hebrajczyków”, który wyszedł z kręgu św. Pawła, a który rabini jadowicie wyszydzali. Zwłaszcza rabbi Tarfon z przełomu I i II wieku wsławił się twierdzeniem, że chrześcijanie są gorsi od pogan, bo poganie nie znają prawdy, a chrześcijanie grzeszą przeciw prawdzie całkiem świadomie. Jednak jak pokazuje historia, w późniejszych wiekach ten sam argument, niemal tak samo sformułowany, służył jako główny oręż przeciw Żydom. W końcu za sławnego rabbiego Gamaliela, akademia w Jawne postanowiła raz na zawsze odciąć się od Chrześcijan. Zakazano przyjmowania z rąk Chrześcijańskich chleba, mięsa i wina, zakazano prowadzenia interesów i wszelkiej wymiany usług, obłożono klątwą chrześcijańskie pisma i samych chrześcijan, odmawiając im zmartwychwstania. Klątwę tą włączono do codziennej modlitwy, a jej autorem był uczeń Gamaliela, Samuel Młodszy. W kolejnych wiekach Żydzi mięli sporo kłopotów przez tę klątwę. Tłumaczyli się jednak, że była ona skierowana jedynie przeciw judeochrześcijanom. W późniejszych czasach los Żydów w Imperium Rzymskim, które przyjęło chrześcijaństwo, stawał się coraz bardziej niepewny. Po upadku powstania Bar Kochby w 135 roku, Hadrian zarządził poważne represje. Wielu Żydów zginęło już po zakończeniu działań wojennych. Pozostałym zakazano obchodzenia szabatu i innych świąt żydowskich, odprawiania modłów, noszenia szat rytualnych, obrzezania, wyświęcania rabinów i nawet zbliżania się do Jerozolimy. Jednak nowe powstanie wybuchło w 161 roku a kolejne w 193r. Za czasów Septymiusza Sewera.

Czy ktoś potrafi określić czasowo ową klątwe - wiem, że po 136 roku?

===

Cytat 
Ewa
 lipiec 01 2007 16:21   
Forum

Interesujace, ja czytalam urywek z ich Tory, ze dla nich niejaki Jezus-(chyba chodzi o naszego)to nauki pobieral w Egipcie i znal wiele sztuk i magii czarnoksieskiej a piedestalem dla nich bylo ze ten niby -podawal sie za Mesjasza. To byl ich zdaniem najwiekszy grzech jakiego mogl sie ktos w tamtych czasch dopuscic.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 lipiec 01 2007 20:12   
Forum

Quote by corka: Interesujace, ja czytalam urywek z ich Tory, ze dla nich niejaki Jezus-(chyba chodzi o naszego)to nauki pobieral w Egipcie i znal wiele sztuk i magii czarnoksieskiej a piedestalem dla nich bylo ze ten niby -podawal sie za Mesjasza. To byl ich zdaniem najwiekszy grzech jakiego mogl sie ktos w tamtych czasch dopuscic.

naprawde?
nie wiedzialam ze zydzi wlaczyli Jezusa (Tego ktory juz byl, a nie Tego kto przyjdzie) do swych swietych ksieg.
przepraszam niedzisiejsza jestem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 01 2007 21:02   
Forum

Quote by corka: Interesujace, ja czytalam urywek z ich Tory, ze dla nich niejaki Jezus-(chyba chodzi o naszego)to nauki pobieral w Egipcie i znal wiele sztuk i magii czarnoksieskiej a piedestalem dla nich bylo ze ten niby -podawal sie za Mesjasza. To byl ich zdaniem najwiekszy grzech jakiego mogl sie ktos w tamtych czasch dopuscic.

Skąd miałas tą Torę? Może ze sklepu ezoterycznego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 lipiec 01 2007 23:40   
Forum

Kiedys sluchalem audycje profesora Waldemara Chrostowskiego, ktory powiedzial, ze wspolczesna forma zydowskiej religii wysksztalcila sie po smierci Jezusa i byla to odpowiedz na rozprzestrzenianie sie chrzescijanstwa. Profesor nazywa zydow bracmi mlodszymi! Warto posluchac, choc to audycja bardziej o historii wspolczesnej, gdyz wiele tam opisow zakulisowych mechanizmow i celow roznych srodowisk.

Referat naukowy księdza profesora Waldemara Chrostowskiego na temat dialogu z Żydami
http://www.polskatelewizja.com/

===

Cytat 
Ewa
 lipiec 01 2007 23:58   
Forum

Milka, jak ja bym wszystko wiedziala to ja bym nie byla na forum kosciol.pl.Nie wiem czy potraktowac Twoja wypowiedz jako pytanie? czy zignorowac ja bo i tak wszystko lepiej wiesz.Co oznacza niedzisiejsza jestem?. Czytalam bo kolezanka chciala mi pokazac w ramach antysemickiej rozmowy...bo ja ich szanuje i cenie! ze co oni o niejakim Jezusie pisali. Imie bylo inaczej napisane-czytalam to po niemiecku.Ja to czytalam.
Na pytanie Bartka: nie moja , kolezanki.Nie mam z nia kontaktu bo nie lubila Zydow!a byla Katoliczka!-chociaz nie wiem czy to ma znaczenie.Ja nie lubie Katolikow, ktorzy sa rasistami!.Nie honoruje takich ludzi.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 lipiec 02 2007 19:22   
Forum

Quote by corka: Milka, jak ja bym wszystko wiedziala to ja bym nie byla na forum kosciol.pl.Nie wiem czy potraktowac Twoja wypowiedz jako pytanie? czy zignorowac ja bo i tak wszystko lepiej wiesz.Co oznacza niedzisiejsza jestem?. Czytalam bo kolezanka chciala mi pokazac w ramach antysemickiej rozmowy...bo ja ich szanuje i cenie! ze co oni o niejakim Jezusie pisali. Imie bylo inaczej napisane-czytalam to po niemiecku.Ja to czytalam.
Na pytanie Bartka: nie moja , kolezanki.Nie mam z nia kontaktu bo nie lubila Zydow!a byla Katoliczka!-chociaz nie wiem czy to ma znaczenie.Ja nie lubie Katolikow, ktorzy sa rasistami!.Nie honoruje takich ludzi.

spokojnie, poprostu nie ma czegos takiego w torze.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tora
nie wiem czy jestes chrzescjianka czy poprostu siebie tak nazywasz, bo chodzi o to ze jest to elementarna sprawa - torah to jest piecioksiag spisane dawno temu (czasy mojzesza). wiec jak tam moze byc opisany Jezus (wyszkolony w egipcie) ktory sie bawil w czary-mary?
nie sadze zebym ja myslala ze przychodze tu bo wszystko znam. nie jestem wszechwiedzaca (fizycznie rzecz niemozliwa), ale tez nie jestem az tak bardzo naiwna.
pozdrawiam, mam nadzieje ze sie nie obrazasz?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 lipiec 03 2007 09:53   
Forum

Taki passus o Jezusie z Nazaretu istotnie jest, tyle , ze nie w Torze, a w Talmudzie.
Niektórzy antysemici przypisuja Talmudowi znacznie wieksze znaczenie niz czynia to żydzi

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Raf
 lipiec 03 2007 11:26   
Forum

Quote by Gocek: "Wczesne chrześcijaństwo I - X wiek" Warszawa 1985 Jan Wierusz Kowalski
"Judaizm" Warszawa 1987 Witold Tyloch

Myślę, że przeczytanie tych książek więcej Ci wyjaśni, niż króciutkie artykuły z tendencyjnych stron internetowych, a tym bardziej nasze wypowiedzi

Święte słowa, Gocku. Do tej listy dodałbym jeszcze:

1) Etienne Trocme, "Pierwsze kroki chrześcijaństwa", Kraków WAM 2004 (szczególnie polecam, wyczerpująco omawia problematykę tego wątku)
2) Joachim Gnilka, "Pierwsi chrześcijanie", Kraków M 2003 (zwłaszcza rozdziały: 'Pierwotny Kościół jerozolimski' oraz 'Kościół a synagoga - judaizm a chrześcijaństwo')
3) Henry Chadwick, 'Kościół w epoce wczesnego chrześcijaństwa', W-wa PIW 2004 (rodział 1 'Od Jerozolimy do Rzymu')

Quote by swiatlo:Kiedys sluchalem audycje profesora Waldemara Chrostowskiego, ktory powiedzial, ze wspolczesna forma zydowskiej religii wysksztalcila sie po smierci Jezusa i byla to odpowiedz na rozprzestrzenianie sie chrzescijanstwa. Profesor nazywa zydow bracmi mlodszymi! Warto posluchac, choc to audycja bardziej o historii wspolczesnej, gdyz wiele tam opisow zakulisowych mechanizmow i celow roznych srodowisk.

Tak bylo w istocie. Warto nadmienić, iż współczesny judaizm jest bardzo odmienny od tego, który występował w czasach Jezusa. Ten starszy był bardzo zróżnicowany i pluralistyczny, tak że mogły w nim współistnieć różne nurty, w tym pierwotne chrześcijaństwo. Polecam książki: A/ David Flusser: "Chrześcijaństwo religią żydowską", Warszawa Cyklady 2003; B/ Geza Vermes "Jezus Żyd", Warszawa Znak 2003.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 lipiec 04 2007 00:41   
Forum

Tak, ostra niewybaczlna pomylka Milko.Pewnie ze sie gniewam.(zart)

Talmud? aha ok. No widzicie jestem tu bo sie ucze!chyba.....

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 10 2007 12:33   
Forum

Brak czasu więc przepraszam, że tak chaotycznie ale ciekawie jak mniemam – historia widziana oczami żydów:
http://www.badacz.org/izrael/historia/rome.html
ciekawe inne spojrzenie
a to fragment o rozejściu się religii;

„W latach 81-96 w Cesarstwie Rzymskim panował cesarz Tytus Flawiusz Domicjan.
Na przełomie I i II wieku n.e.
Najwybitniejszym z nich był rabbi Akiba ben Josef. Swoją pracą naukową i licznymi wypowiedziami wywierał on silny wpływ na akademię w Jawne. To właśnie na wniosek rabbi Akiba Sanhedryn postanowił usunąć niepożądany wpływ literatury żydowsko-chrześcijańskiej i gnostycznej w formie Ewangelii, listów i pisemek.
Uczeni żydowscy z uczelni w Jawne bardzo szybko dostrzegli wielkie zagrożenie jakie powstawało dla judaizmu ze strony chrześcijan. Sanhedryn z Jawne podjął decyzję o odcięciu się od wszystkich żydowskich chrześcijan. Rzucono klątwę na wyznaniowe pisma chrześcijańskie, ustawiając je na równi z zakazanymi dziełami magicznymi pogaństwa. Zakazano Żydom czytania tych utworów pod groźbą utraty zbawienia, kary, której podlegali ci, co przeczyli świętości Tory lub wskrzeszeniu umarłych. Zabroniono Żydom prowadzenia jakichkolwiek wspólnych interesów z chrześcijanami, a nawet zakazano przyjmować od chrześcijan pokarmów. Dodatkowo dodano do codziennej modlitwy formułę klątwy na żydowskich zwolenników chrześcijaństwa. Oczywiście te ustawy dotyczyły wyłącznie Żydów którzy przeszli na chrześcijaństwo, nie dotyczyły natomiast nawróconych na chrześcijaństwo pogan.
W ten sposób judaizm uchronił się przed inwazją błędnych nauk gnostycznych i nowych poglądów chrześcijańskich.

W 95 r. cesarz Domicjan zapałał nienawiścią do judaizmu. Postanowił wymordować wszystkich Rzymian, którzy przeszli na judaizm. Wielu prozelitów straciło wówczas swoje majątki, wielu też zginęło śmiercią męczeńską.
W latach 96-98 w Cesarstwie Rzymskim panował cesarz Marek Kokkejusz Nerwa. Zniósł on procesy o obrazę majestatu i pozwolił każdemu wyznawać judaizm, bez obawy narażania się na karę jako odszczepieniec.
W latach 98-117 w Cesarstwie Rzymskim panował cesarz Marek Ulpiusz Trajan. Dla utrzymania potęgi imperium, rozpoczął on ofensywne wojny. Między innymi podbił Mezopotamię, gdzie napotkał na opór tamtejszych Żydów.
Od początku II wieku n.e., pisarze chrześcijańscy zaczęli przedstawiać Żydów i judaizm w sposób bardzo negatywny. Z racji roli, jaką Żydzi odegrali w śmierci Jezusa Chrystusa, postrzegano ich jako zabójców Mesjasza. Gdy w późniejszym czasie powstała nauka o tzw. Trójcy Świętej, nazwano Żydów zabójcami Boga i "synami diabła". Traktaty wychodzące spod piór wybitnych teologów, zaliczonych później do grona Ojców Kościoła Katolickiego przyklejały Żydom etykietę "nieprzyjaciół rodzaju ludzkiego". Pojawił się nowy gatunek literatury religijnej - traktaty przeciwko Żydom (łac. "Adversos Judaeos").”

===

Cytat 
Dezerter
 lipiec 18 2007 02:15   
Forum

Dzięki panowie za "bibliografie" , ale moja miejska biblioteka wymięka wobec waszych propozycji

Gdybyści zechcieli skorygować moje wnioski/ustalenia byłbym wdzięczny

Symptomy rozejścia:

-ukamienowanie Szczepana
- 43 rok prześladowania sekty nazarejczyków przez Heroda Agrypy, krótkie i bez większych konsekwencji ale spowodowało ucieczke/wyjście apostołów poza Jerozolime i nauczanie w diaspoże, ale ciągle żydowskiej
- 50 rok "sobór jerozolimski" i przykazania Jakuba znoszące konieczność obrzezania i wprowadzające minimum "zachowania przepisów prawa" dla pierwszych poganochrześcijan
- 62 rok męczeństwo Jakuba brata Pana (biskupa Jerozolimy) – na rozkaz I kapłana i
65 rok wyjście części zboru jerozolimskiego z Jerozolimy do Pelli czyli ucieczka przed I powstaniem żydowskim (część została i wzięła czynny udział)
-po 70 roku konkuręcja o rząd dusz w diasporze żydowskiejdoprowadza do
- przełom I/II wieku -klątwa sanchedrynu w Jamne na judeochrześcijan (DATA???) i powstanie literatury chrześcijańskiej antyżydowskiej
- 135 powstanie II Bar Kochby można uznać za definitywne zakończenie wspólnej drogi i definitywny rozdział.

Uwagi mile widziane

===

Cytat 
Ewa
 lipiec 18 2007 11:54   
Forum

Dezerter, wyczytalam, ze miasto Nazaret powstalo calkiem pozniej na mapie tzn. nie bylo tego miasta na mapie do jakiegos 100 r. n. e. -czy wiesz cos o tym?.
Ja nie dziwie sie Zydom Dezerter. ONi bowiem biora przykazania Pana Naszego i Stworcy jedynego jako PRAWDE. I rozumieja te slowa tak, jak Pan Bog mowi sam o sobie:"..Ja jestem JHWH, twoj BOG!, ktorym Cie wywiodl z domu niewoli w Egipcie.
Nie bedziesz mial bogow OBOK mnie![ nie przedemna!!!! a obok mnie!! USLYSZCIE glos BOGA!!!b>........Te slowa rzekl Pan do waszego zgromadzenia na gorze sposrod ognia, obloku i ciemnosci donosnym glosem, niczego nie dodajac."
Zydzi czytali Stary Testament i wiedzieli, ze tam juz jest mowa o wodzie oczyszczenia [Lb19],o nakladaniu rak i o ludziach w ktorych prawdziwie mieszka Duch:[Bl27,15]
"O Panie Boze duchow wszelkiego ciala wyznacz do kierowania spolecznoscia meza.......by spolecznosc Pana nie byla jak STADO BEZ PASTERZA.
Pan odpowiedzial Mojzeszowi: Wez Jozuego, synu Nuna, meza, w ktorym PRAWDZIWIE MIESZKA DUCH I WLOZ NA NIEGO SWOJE RECE.. W dalszej czesci czytamy [Pwt 33,9] " Jozue, syn NAnu pelen byl ducha madrosci gdyz Mojzesz polozyl na niego receo prawdziwym naszym BOGU...[Pwt5,22-23] Gdy uslyszeliscie glos sposrod ciemnosci, a gora plonela ogniem podeszli do mnie wszyscy....Prosze pamietac, ze to wlasnie nasz Stworca stworzyl Swiatlosc...bo "ciemnosc byla nad powiechrznia bezmiaru wod , a Duch Bozy nad wodami",
...czytamy rowniez " Pan BOg twoj jest posrod ciebie". O Panu Bogu:....On wymierza sprawiedliwosc sierotom i wdowom,miluje cudzoziemca, udziela mu chleba i odzienia.Wy takze milujcie przybysza, bo sami byliscie przybyszamiw ziemi egipskiej", ....[II Ksiega Kronik7,14]:..."to jesli upokorzy sie moj lud, nad ktorym zostalo wezwane moje imie, i beda blagac, i beda szukac mego oblicza, a zawroca ze swoich zlych drog, Ja z niebawyslucham i przebacze im grzechy, a kraj ich ocale."- i dalej w ksiedze powtorzonego prawa:18,15Pan Bog wzbudzi proroka....i wloze w jego usta moje slowa,bedzie im mowil wszystko co mu kaze...(bo ludzie umierali od ognia Pana Boga-dlatego lud sie bal i blagal aby Pan Nasz powolal kogos od ktorego reki oni by nie gineli-dlatego takim donosnym momentem bylo to ze Mojzesz nie zginol! na gorze w spotkaniu z Panem!)ja od niego zazadam zdania sprawy...lecz jesli ktorys prorok odwazy sie mowic w moim imieniu mowic to czego mu nie rozkazalem....musi poniesc smierc...o Obrzezaniu ...mowa jest w sensie "obrzezanie swego serca", Pan Bog appeluije Dokonajcie wiec obrzezania waszych serc, nie badzcie nadal ludem o twardym karku, albowiem Pan Bog wasz jest Bogiem nad boagami i Panem nad panami-jedyny.!!!!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 lipiec 18 2007 12:03   
Forum

Czlowiek, stworzyl sobie na ziemi IMPERIUM SWIETYCH-modli sie do nich!modli sie do Pana Jezusa jak do Boga, jezeli Pan Jezus jest Synem-to pozostaje jeszcze Pan Bog za ktorego to sprawa stal sie SYN BOZY!!
Modlmy sie do Boga Ojca Stworcy! Stworcy Wszystkiego co tylko zyje!, ja tylko moge powiedziec ze w lasce ktora mialam przezyc-ta laska pozwolila mi odszukac Boga! BOga w Ciemnosci o ktorym nic nie wiecie-bo zapomieliscie, ze to On dal wam przykazania. Dezerter Ty pytales czy Tam byl Aniol, Duch Swiety-tam nie bylo!! tam byl tylko "BYT" i dazylo sie do modlitwy bo poprzez te modlitwe bylo sie blizej Pana Boga blizej Jego milosci.I oto chodzi!, Swieci-moze ze wzgledu na ich pamiec i ze wzgledu na ich postawe mozemy brac z nich przyklad-ale tak dlugo jak jest Bog to wszystko dzieje sie z woli BOGA!!! nie z woli Pana Jezusa! prosze uslyszcie to.-chyba bedziecie mnie teraz uwazac za nawiedzona i to zydowke-czy muslimanke-ok! mi nie zalezy na instytucjach to ja bede rozgrzeszana , to jest Moja wiara w Pana Boga.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 18 2007 18:15   
Forum

Dezerter, wyczytalam, ze miasto Nazaret powstalo calkiem pozniej na mapie tzn. nie bylo tego miasta na mapie do jakiegos 100 r. n. e. -czy wiesz cos o tym?.

Spotkałem się raz
Autor wspominał jakiegoś naukowca który wyskoczył z taką "rewelacją" , ale istnienie Nazaretu p.n.e. zostało szybko i pewnie potwierdzone

Cieszę się , że wciągnęła cię lektura Biblii, ale prosił bym o trzymanie się wątku
U pierwszych chrześcijan było wszystko to co wymieniasz ze ST:
" o wodzie oczyszczenia [Lb19](- chrzest)
,o nakladaniu rak (-przekazywanie D.Św)
i o ludziach w ktorych prawdziwie mieszka Duch:[Bl27,15]
(tych również nie brakowało - gadanie językami , prorokowanie, uzdrawianie itp.
"O Panie Boze duchow wszelkiego ciala wyznacz do kierowania spolecznoscia meza.......by spolecznosc Pana nie byla jak STADO BEZ PASTERZA. (-w każdej gminie/zborze wyznaczano starszego/biskupa)

"nowe przykazanie " Jezusa też wcale nie było nowe - znajdziesz je w ST

Córko
Jezus = Jeshua znaczy "Pan w nami" A Pan dla żyda to JHWH - mówiąc o Stwórcy mówisz również o Jezusie

- nie miejsce tu aby to wyjaśniać więc dam Ci link na priv gdzie poczytasz o tym szerzej
-nakładan

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,45 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty