Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Zdaniem Watykanu inne kościoły chrześcijańskie są “ranne”
 |  Wersja do druku
Natan_84
 lipiec 12 2007 09:17  (Czytany 2199 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/23/07
Postów:: 43

Żeby może troszkę odświeżyć temat "jedynego właściwego kościoła" - We wtorek Watykan ogłosił, że denominacje chrześcijańskie spoza Kościoła Rzymsko Katolickiego nie są w pełni kościołami Jezusa Chrystusa. Liderzy protestanccy uważają, że wypowiedziane słowa były atakiem i prowadzą jedynie do oddalenia się stron dialogu międzydenominacyjnego.

W 16-stronicowym dokumencie opublikowanym przez Kongregację Nauki Wiary (którym obecny papież, Benedykt XVI, kiedyś kierował) można przeczytać, że ortodoksyjne kościoły są prawdziwymi kościołami. Cierpią one jednak z powodu “ran” odniesionych przez brak uznawania prymatu papieża. Jednocześnie czytamy, że “rana jest wciąż bardziej głęboka” w protestanckich denominacjach, lub “pomimo faktu, że te nauki nie są zbyt niebezpieczne... trudno jest zobaczyć, jak tytuł “Kościoła” mógłby być im przypisywany”. Pismo jest więc ponownym oświadczeniem kontrowersyjnego dokumentu napisanego przez kardynała Josepha Ratzingera “Dominus Iesus” w 2000 roku. Jest to już druga mocna afirmacja katolickiej tradycji, po tym, jak cztery dni wcześniej przywrócono stare Łacińskie Msze obok obecnie panujących liturgii.


Całość artykułu tutaj. Grunt to nie dać się oszukać... sądzę, że na początku mówienia o czymś tak irracjonalnym jak "ekumenizm" należy ściśle ustalić na czym ma on tak właściwie polegać. Ze słów papieża wynika bowiem, że ekumenizm do ponowne przyłączenie innych denominacji do Kościoła Katolickiego. Protestanci raczej tak nie ujmują słowa "ekumenizm".

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
skans
 lipiec 13 2007 13:37   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 03/11/07
Postów:: 95

A Bog czeka cierpliwie na polaczenie kosciolow, bo wobec Boga wszyscy sa rowni. Tylko czy glowy kosciolow wiedza o tym?
Pozdrawiam.

===

skans
 
 Profil   Email 
 Cytat 
milka
 lipiec 13 2007 20:58   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1023

Quote by skans: A Bog czeka cierpliwie na polaczenie kosciolow, bo wobec Boga wszyscy sa rowni. Tylko czy glowy kosciolow wiedza o tym?
Pozdrawiam.

naprawde?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 lipiec 13 2007 21:08   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1091

Quote by Natan_84:W 16-stronicowym dokumencie opublikowanym przez Kongregację Nauki Wiary


Interesujące. Tekst dokumentu wraz z przypisami, a także tekst komentarza doń, także z przypisami, zajmuje mi 10 stron. Taki jest wynik kopiowania tekstu ze strony Watykanu. Sam dokument z przypisami liczy 4,5 strony, a bez przypisów ok. 2,5. Może autor artykułu ma inny dokument.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 lipiec 14 2007 00:33   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 04/21/06
Postów:: 1174

Oczywiscie, jak mozna wystepowac na forum i mowic o pojednaniu, i jednoczesnie mowiac, ze pojednanie tak-ale pod strzecha Kosciola Katolickiego jako matki wszystkich Kosciolow?, no jak tak mozna?, podalam juz przyklad: Gra w pilke nozna, na zasadzie moglibyscie zagrac-ale jak wlozycie nasze podkoszulki i nasze oznaki spryciazyki

===

Pokoj z Wami!
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 lipiec 14 2007 01:10   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/28/05
Postów:: 770


Szczerze? Dużo hałasu o nic. Watykan wydał taki dokument. Jedni luteranie czują się obrażeni, reformowani się dołączają, oburzają się wszyscy dookoła, Cerkiew zdaje się jakby spokojniej do tego podchodzić, a najrozsądniej z hierarchów głos zabiera bp Mark Hanson z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (jego oświadczenie). A w ogóle to o tym wszystkim myślę to.

Pozdrawiam serdecznie,
Marek

PS. Aha. Oczywiscie, jak mozna wystepowac na forum i mowic o pojednaniu, i jednoczesnie mowiac, ze pojednanie tak-ale pod strzecha Kosciola Katolickiego jako matki wszystkich Kosciolow?, no jak tak mozna? Może tak samo jak występować i mówić o pojednaniu, jednocześnie mówiąc, że pojednanie tak - ale tylko pod warunkiem, że porzucicie istotne dla waszej tożsamości przekonania, które my kiedyś porzuciliśmy, dzięki czemu jesteśmy tym, czym jesteśmy? Per analogiam: Gra w piłkę nożną na zasadzie moglibyście zagrać - ale musicie porzucić część swoich zasad. Wiemy, że porzucając je, przestajecie być sobą, że nie możecie, że jesteście przekonani, że to zasady oryginalne. Ale może jednak je porzucicie, żebyśmy mogli sobie pograć?

===

Flp 4:4
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana