Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Masturbacja a kapłaństwo
 |  Wersja do druku
marcel
 lipiec 21 2007 20:49  (Czytany 17679 razy)  
Forum

Status: offline

Mam taki problem... jeśli masturbowałem sie juz kilkaście razy, to czy moge zostac ksiedzem?moge isc do zwykłego seminarium duchownego?prosze odzpowiedzcie....=(
<font color=black></font><font size=3></font><font size=1></font>

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 lipiec 21 2007 22:07   
Forum

A broń Cię Panie Boże od próby wkraczania w szeregi duchownych! Jak mówi ogólnie dostępny Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 1041 - Do przyjęcia święceń nieprawidłowymi są:
(...)
7° kto masturbował się trzy lub więcej razy.

(...)

Kan. 1047 -
(...)
§ 5. Od nieprawidłowości określonej w kan. 1041, n. 7, nie może dyspensować nawet Stolica Apostolska, Sobór Powszechny, Święci Apostołowie Piotr i Paweł, Minister Roman Giertych, ni cholery nikt nie da rady.

A tak na poważnie... Może jestem zbyt podejrzliwy, ale ładnie to takie banalne prowokacje robić?

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
marcel
 lipiec 22 2007 10:47   
Forum

ale kurcze powiedz serio... naprawde masturbacja przekresla zycie kaplanskie raz na zawsze?!

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 lipiec 22 2007 12:12   
Forum Moderator
Moderator

marcelu jeśli wyznałeś swój grzech Bogu żałując za niego to jest on Ci wybaczony i tak jakby go nie było więc nie widzę żeby to miało cokolwiek przekreslać. inna sprawa jesli nadal masz z tym problem to bym się powaznie zastanawiał - wtedy doradziłbym Ci najpierw uporać się ze słabością a potem mysleć o pójściu do seminarium. A tak prywatnie ode mnie - mam nadzieję że zaraz nie zostanę zlinczowany - myslę że jesteś jeszcze za młody by podejmować tak dojrzałe i wiążące Cię decyzje na całe życie, ja bym na Twoim miejscu dobre kilka lat jeszcze zaczekał, po prostu na razie wzrastaj w relacji z Panem Jezusem, pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 22 2007 12:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by karol_dabrowski: Marcelu jeśli wyznałeś swój grzech Bogu żałując za niego to jest on Ci wybaczony i tak jakby go nie było więc nie widzę żeby to miało cokolwiek przekreslać.

Uczciwie by było dodać Karolu, że to tak hop siup nie działa. Zwłaszcza jeśli udzielasz rady katolikowi. Należy pamiętać, że konieczne jest sakramentalne wyznanie grzechów. Opcja pozasakramentalna jest dopuszczalna tylko w niektórych przypadkach...

Quote by karol_dabrowski:A tak prywatnie ode mnie - mam nadzieję że zaraz nie zostanę zlinczowany - myslę że jesteś jeszcze za młody by podejmować tak dojrzałe i wiążące Cię decyzje na całe życie, ja bym na Twoim miejscu dobre kilka lat jeszcze zaczekał, po prostu na razie wzrastaj w relacji z Panem Jezusem

Co do tego nikt Cię nie zlinczuje. Decyzje o drodze kapłańskiej jest decyzją poważną i wymaga osiągnięcia jakiegoś stopnia dojrzałości. Koniecznie więc przed jej ostatecznym podjęciem należy starać się o swój rozwój duchowy. Oczywiście nie oznacza to, że w tym wieku nie można rozmyślać o tej właśnie drodze.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 lipiec 22 2007 19:30   
Forum

A, swoją drogą, ile masz lat, Marcelu?...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 22 2007 21:03   
Forum Moderator
Moderator

Marku, spodziewałem się od Ciebie większej powagi....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Dezerter
 lipiec 22 2007 21:37   
Forum

Quote by Jakub: Marku, spodziewałem się od Ciebie większej powagi....

ja też!
Siwa broda w końcu zobowiązuje

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
marcel
 lipiec 22 2007 22:00   
Forum

Kamień spadł mi z serca. Nawet nie wiecie jak mi pomogliście!Jestem ministrantem juz od 5 lat(teraz już lektorem)ale od kilku tygodni dopiero zauważyłem u siebie zainteresowanie życiem kapłańkim. Poczułem że teraz ludziom brakuje wzoru, na którym mogliby wzorowac swe zycie.Tym własnie autorytetem może byc własnie ksiądz. Ale od kilku dni dręczy mnie pytanie: czy jeśli ksiądz oddaje sie w całości Bogu(Totus Tuus) to chyba musi życ w czystości, tak?...Tak więc nasunęło mi się to: każdy chlopak, który juz nie jest prawiczkiem nie może zostać księdzem!!! Ja już mam za sobą kilkanaście onanizmów w swym życiu... I wszystko się zmieniło kiedy przeczytałem wypowiedzi od Was... PO prostu poczułem jak kamień spadł mi z serca(dosłownie!)Teraz nie wiem jak mam Wam dziękować Wink Teraz bede życ ze swiedomoscia że nawet jesli bym nie chciał taeraz isc do seminarium to w każdej chwili moge do tego wrocic i stać się księdzem Smile
PS.Ja mam 14 lat

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 22 2007 22:26   
Forum Moderator
Moderator

Kapłaństwo nie jest warunkiem dawania świadectwa i bycia wzorem. Żeby świecić przykładem wystarczy być wierzącym. Kościół zna przykłady świętych ludzi, którzy nie byli księżmi czy zakonnicami - św. Ludmiła czy Agnieszka Czeska, św. Wacław męczennik, królewicz Kazimierz itp...itd...

Twoje spostrzeżenie co do czystości, choć uproszczone jest generalnie dobre. Totus tuus, oznacza całkowite oddanie się Bogu. Tym nie mniej - jeśli nie zamierzasz iść do seminarium, nie oznacza, że możesz masturbować się swobodnie i przestać dopiero wtedy kiedy podejmiesz decyzję o udaniu się do seminarium...wtedy zresztą może nie być tak łatwo przestać...

===

Cytat 
Marek
 lipiec 22 2007 22:59   
Forum

Jakubie, Dezerterze, Marcelu,

na swoją obronę mogę rzec tylko, że mój wczorajszy stan umysłu zrelaksowanego (w sumie katharsis ), acz nieufnego, po naprawdę ciężkim dniu (totalnie chaotyczny plan dnia, duży stres) zaowocował taką oto niekoniecznie dobrą odpowiedzią. Z powodu różnych pomysłów ludzi z mojego otoczenia jestem raczej nieufny wobec tego typu nowości na forach religijnych, a przy mojej gadatliwości skutkuje to takimi oto wypowiedziami.

W każdym razie jeśli ktoś poczuł się urażony, to naprawdę przepraszam, nie miałem w żadnym razie takiego celu.

W ramach epitemii zgolę brodę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 lipiec 23 2007 20:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Jakub:
Uczciwie by było dodać Karolu, że to tak hop siup nie działa. Zwłaszcza jeśli udzielasz rady katolikowi. Należy pamiętać, że konieczne jest sakramentalne wyznanie grzechów. Opcja pozasakramentalna jest dopuszczalna tylko w niektórych przypadkach...

... no własnie ponieważ udzielałem rady katolikowi to myslałem własnie o spowiedzi czego po prostu niesprecyzowałem - sorry za to (co nie zmienia jednak faktu że mam odmienne zdanie od Ciebie w tej kwestii )

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 23 2007 21:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by karol_dabrowski: ... no własnie ponieważ udzielałem rady katolikowi to myslałem własnie o spowiedzi czego po prostu niesprecyzowałem - sorry za to (co nie zmienia jednak faktu że mam odmienne zdanie od Ciebie w tej kwestii )

Pozdrawiam

I tu moglibyśmy roztoczyć kolejną bezsensowną bitwę (których były dziesiątki) o to czy spowiedź musi być sakramentalna to znaczy poprzedzona wyznaniem grzechów i absolucją udzieloną przez Kościół. Wg mnie tak.

Pan Jezus wszak mówi - "komu odpuścicie są im odpuszczone." Owszem te słowa nie są instrukcją jak odpuszczanie ma przebiegać, aczkolwiek jest to nadanie mocy odpuszczania grzechów apostołom i ich następcom.

===

Cytat 
Bruce Willis
 sierpień 04 2007 01:24   
Forum

Mam taki problem... jeśli masturbowałem sie juz kilkaście razy, to czy moge zostac ksiedzem?moge isc do zwykłego seminarium duchownego?prosze odzpowiedzcie....=(

Marcelu nie masz czym się przejmować, nawet księża się masturbują, kiedy Ty będziesz księdzem być może, również będziesz to robił. Również wielu księży korzysta z usług domów towarzyskich. To po prostu fakty, zatem logiczne Marcelu, że skoro księża się masturbują się, chodzą na płatne panienki i to nie przeszkadza im w pełnieniu funckji kapłańskich to i Ty możesz to robić i zostać księdzem.

Kto nie wierzy w to co napisałem powyżej niech pogada z pierwszą z brzegu panią do towarzystwa.

===

"Straszliwa to rzecz wpaść w ręce Boga żywego." - Hbr 10:31; "unicestwię cię! - i poznasz, że Ja jestem Pan" - Ez 25:7

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 sierpień 04 2007 15:41   
Forum

Quote by marcel: ale kurcze powiedz serio... naprawde masturbacja przekresla zycie kaplanskie raz na zawsze?!

A pewnie - jak sobie wyobrazasz podnoszenie hostii jak ci wlosy na dloniach wyrosna, a do tego na slepo?

===

Cytat 
Michał
 sierpień 09 2007 23:46   
Forum

Ja nie spowiadam się księdzu myślę, że do tego nie jest mi w ogóle potrzebny

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 sierpień 10 2007 09:17   
Forum Moderator
Moderator

Quote by michał23WSHE: Ja nie spowiadam się księdzu myślę, że do tego nie jest mi w ogóle potrzebny

Super, ja też ale co to ma wspólnego z tematem?
Jeśli chcesz podywagować o spowiedzi to możesz np tutaj
pozdr

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 sierpień 10 2007 10:12   
Forum

Marcelu nie masz czym się przejmować, nawet księża się masturbują, kiedy Ty będziesz księdzem być może, również będziesz to robił. Również wielu księży korzysta z usług domów towarzyskich. To po prostu fakty, zatem logiczne Marcelu, że skoro księża się masturbują się, chodzą na płatne panienki i to nie przeszkadza im w pełnieniu funckji kapłańskich to i Ty możesz to robić i zostać księdzem.

Nie ma to jak rada w stylu Bruce'a. Bruce: jakiego wyznania jesteś?
To, że księża ciężko grzeszą nie znaczy, że to co robią jest dobre. Nie namawiaj bliźniego do grzechu.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Bartosz
 sierpień 19 2007 12:23   
Forum

Aby być autorytetem dla ludzi, nie trzeba być kapłanem
nie trzeba też być wierzącym chyba że chcesz być autorytetem "wiary"

Ja jestem ateistą i mam pewien kodeks wedle którego postępuje.Ludziom nie szkodzę,a staram sie pomóc.

PS. witam po długiej przerwie

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
eliasz1
 wrzesień 05 2007 14:52   
Forum

Masturbacja jest świadomym i dobrowolnym zaspokojeniem popędu seksualnego.Czasami wynika ona z głębokiego napięcia psychicznego, nagromadzonych emocji, czyli jednym słowem z pewnego niuporządkowania w sferze psychiczno-duchowej.Masturbacja w wieku dojrzewania przeważnie ma swoje żródło w "burzy hormonów".Jednak zawsze należy pamiętać, że każdy grzech po pewnym czasie staje się przyzwyczajeniem, a wtedy nie jest już tak łatwo z nim zerwać.Każde otwarcie się na przyjemność wywołuje w nas tendencje egoistyczne.Zwłaszcza gdy tę przyjemność sprawiamy sobie własnym ciałem traktując je jako narzędzie.Człowiek rozwija się duchowo wtedy gdy uczy się panować nad swoimi popędami.Dlatego tak ważna jest asceza w życiu duchowym.Jeżeli nauczymy się wcześnie panować nad swoimi popędami i nauczymy się szacunku do ciała i płciowości, to łatwiej będzie nam panować nad popędami w dalszym życiu.Często ci, którzy nie umieją zapanować nad własną płciowością właśnie dlatego, że się tego nie nauczyli, mają problemy w życiu małżeńskim.Traktują oni swoich współmałżonków jako przedmioty do zaspokajania własnych popędów.Egoizm zamyka człowieka na drugiego, a miłość jest przecież dawaniem.Dlatego warto już teraz pomyśleć o pracy nad sobą, co później przyniesie wiele owoców.
Jeżeli natomiast chodzi o życie w kapłaństwie to musisz zapamiętać jedno, ty nie masz iść do seminarium aby być wzorem, albo po to, aby służyć Bogu czy ludziom. Masz iść dlatego, że właśnie ta a nie inna droga zaprowadzi cię do świętości.Zawsze na pierwszym miejscu musisz myśleć o świętości, a dopiero później cała reszta.Jak wybierzesz Boga jako Jedyną osobę którą chcesz kochać,dla, której chcesz żyć, pracować a nawet cierpieć, to wtedy dla Niego będziesz umiał kochać bliźniego. Nie będzie dla ciebie trudnym wyżec sie samego siebie.Dlatego aby mieć serce wolne od przywiązań, musisz starać się nie dopuścic aby cokolwiek cię zniewoliło. A masturbacja może zniewolić.Pzdrawiam-Eliasz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,26 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości