Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 witam.
 |  Wersja do druku
kate21
 lipiec 27 2007 23:00  (Czytany 1274 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 07/26/07
Postów:: 1

czy moge by matka chrzestna dla swojego rodzonego brata?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 27 2007 23:23   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/17/06
Postów:: 1841

myślę, że tak,
ale niech ktoś potwierdzi kto się zna na prawie kościelnym

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
IGA542
 lipiec 28 2007 09:27   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 07/23/07
Postów:: 11

Rozdział IV

CHRZESTNI


Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.


Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.


Kan. 874 -

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.


§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

jak widać Prawo Kanoniczne dokładnie określa kto może zostać chrzestnym. żadko zdaża się , żeby było to rodzeństwo, pewnie dlatego, że z reguły są inni "kandydaci" na chrzestnych. zresztą, chodzi głównie o to, że rodzice chrzestni :

"mają wspierać rodziców dziecka nie tylko w ich wychowaniu, ale przede wszystkim w wychowaniu w wierze. Na czym polega rola rodziców chrzestnych? Nie polega ona na zastępowaniu i wyręczaniu rodziców naturalnych. Zaistnieją jednak sytuacje, kiedy to rodzice poczują się osamotnieni, a może i bezradni w trudnościach, kiedy trzeba będzie podjąć ważną dla dziecka decyzję. I wtedy mogą przyjść im z pomocą chrzestni. Rodzice chrzestni to swego rodzaju mężowie zaufania w życiu rodzinnym. Rodzice chrzestni są oficjalnymi przedstawicielami Kościoła, w którego życie włączone zostaje dziecko. Powinni to być ludzie świadomi swej przynależności do Kościoła."

nie mażadnych przeciwwskazań z punktu widzenia Prawa Kanonicznego, jeżeli spełniasz warunki, które są w nim określone.

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,04 sekund
Nowy wątek Odpowiedz



 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana