Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 unieważnienie
 |  Wersja do druku
monikaj1980
 sierpień 06 2007 23:02  (Czytany 1825 razy)  
Forum

Status: offline

P>witam
mam pytanie dotyczące stwierdzenia nieważności małżeństwa.Mianowicie jestem w związku -nieformalnym z rozwiedzionym mężczyzną .Mamy  dziecko i chcielibyśmy zalegalizować związek ,jednak mi bardzo zależy na ślubie kościelnym .

Mój partner wziął ślub po roku znajomości ze swoją żoną,nie było przymusu ,nie była w ciąży (jak to czasem bywa) itp. On miał 21 lat -Ona 20 ,wzięli ślub po to tylko żeby -jak twierdzi mój patrner-żeby nie być już kawalerem-bo wszyscy w jego wieku już ślub mieli .Jego starszy brat też był już żonaty i On uznał że -teraz jego kolej-.Po ślubie za ok 3 lata pojawiło się dziecko ,jednak tak naprawdę cały czas (do rozwodu) 12 lat żyli nie razem ale obok siebie.Mieszkali razem i wychowywali syna ale jego żona miała swoje życie i swoje sprawy a on miał swoje.W trakcie trwania związku ta kobieta przeszła na inną wiarę-Jehowy .Po ok.4 latach malzenstwa.Co miało bardzo istotny wpływ na całkowity rozpad związku bo mój partner nie tolerował tego faktu absolutnie,sam zajmował się doprowadzaniem ich syna do sakramentów np .Komunii Św.

Cała ta sytuacja -ślub z rozsądku-bez miłości,potem oddzielne życie-każdy sam sobie,jej zmiana wiary,doprowadziły do tego że obydwoje zaczeli się spotykać z osobami trzecimi.Ona spotkała dla siebie mężczyznę a mój patrner -mnie.Potem rozwód.

Tak bardzo pokrótce wygląda sytuacja,chcielibyśmy się zwrócić o unieważnienie tego małżeństwa ,niewiem czy wystarczającą byłaby przyczyna że mój partner już w momencie ślubowania jej pzysięgi małżeńskiej -MIŁOŚĆ-już wtedy kłamał tj.krzywoprzysięstwo? Czy można taki związek unieważnić jeśli był on -nieprzemyślany i potem tak naprawdę nie tworzyli rodziny co w końcu rozpadło się całkowicie?

Czy jest wystarczającym powodem do unieważnienia to jak się przysięga miłość a naprawdę się nie kocha?

Potem mamy ..uczciwość małżeńską -więc to też jest niespełnione -jak uczciwość jeżeli już na początku okłamał bo ślubował miłość ,potem doszła również niewierność.

Bardzo proszę o odpowiedź w mojej sprawie za co z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 07 2007 08:22   
Forum

Tak czysto po ludzku - zastanów się proszę Moniko czy ten ...(zobacz sama jak go opisałaś)... jest na pewno tym z którym chcesz spędzić resztę, życia

mądrych decyzji życzę i pozdrawiam

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
IGA542
 sierpień 07 2007 10:14   
Forum

na wstępie - zgadzam się całkowicie z opinią Dezrtera, zastanów się porzdnie, czy to aby słuszna decyzja...

here to link do podstrony na tym portalu, jest tam kilka przykładów innych sytuacji, jednak chodzi o to o co pytasz - kiedy i jak można unieważnić małżeństwo. mśle, żw znajdziesz tam wiele istotnych informacji.

Kan. 1095 - Niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy:

1° są pozbawieni wystarczającego używania rozumu;

mają poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich wzajemnie przekazywanych i przyjmowanych;
3° z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich.
z tego, co piszesz, wynika że ta informacja może dotyczyć Twojego partnera.
ponadto Kodeks Prawa Kanonicznego wymienia 3 rodzaje okoliczności, które powodują nieważne zawarcie małżeństwa:

1. przeszkoda zrywająca, istniejąca w chwili zawierania małżeństwa kościelnego (jest ich 12)here
2. niezachowanie formy kanonicznej wymaganej przez prawo,

3. wady i braki odnoszące się do zgody małżeńskiej.

uważam, że najlepiej było by, gdybyście razem, Ty i Twój partner, zasięgneli rady "specjalisty". oto link .here

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 07 2007 10:43   
Forum

Przejście żony na wyznanie jehowickie nie jest żadną okolicznością, która pomogłaby stwierdzić nieważność małżeństwa. Trzeba szukać tego, co było przeszkodą już PRZED ślubem.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty