Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 krępujące pytanie mojego syna...
 |  Wersja do druku
potwor
 sierpień 16 2007 00:13   
Forum

Status: offline

Quote by Adeen: Ten synek jest pewnie wymyślony.

to jest fałsz

ja mu powiedziałem ze mieli pępek, w forum poruszyłem temat po długich przemysleniach z ciekawosci chcialem zobaczyc co wy "religijni-oraz-znający-na-pamiec-biblie" powiecie na ten temat.
ja ogólnie jestem za teorią darwina ze człowiek pochodzi od małpy. ale cóż, kazdy ma prawo miec wlasne zdanie i kazdy ma prawo znać zdanie innych ludzi na ten sam temat.

poniewaz gorąco sie zrobilo tutaj na temat początku ludzkosci i o bogu zadam kolejne pytanie.

bóg stworzył człowieka, a kto stworzył boga??

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 sierpień 16 2007 00:32   
Forum

Quote by mathias777:
ja mu powiedziałem ze mieli pępek, w forum poruszyłem temat po długich przemysleniach z ciekawosci chcialem zobaczyc co wy "religijni-oraz-znający-na-pamiec-biblie" powiecie na ten temat.

Najwidoczniej ta informacja nie była na tyle istotna dla naszego zbawienia aby komukolwiek przyszło do głowy umieszczać ją w Piśmie Świętym.

Quote by mathias777:ja ogólnie jestem za teorią darwina ze człowiek pochodzi od małpy. ale cóż, kazdy ma prawo miec wlasne zdanie i kazdy ma prawo znać zdanie innych ludzi na ten sam temat.

Raczej człowiek i małpa mają wspólnych przodków.

Quote by mathias777:bóg stworzył człowieka, a kto stworzył boga??

Nikt. Bóg istniał zawsze. Po prostu JEST.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 16 2007 02:56   
Forum

Quote by mathias777:
to jest fałsz

Spokojnie, wypowiedź Adeena była po prostu hipotezą... To zresztą nieistotne - wywiązała się z Twojego pytania całkiem interesująca dyskusja, a o to tu chodzi...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 16 2007 09:53   
Forum

Medievalman: serio? Uważali Adama za postać historyczną? Może raczej jednak mówili o Adamie w zupełnie innym znaczeniu? Ciekaw jestem Twoich argumentów...

Zajrzyj sobie do konkordancji pod hasło "Adam", a przekonasz się, że ST i NT mówi o Adamie wielokrotnie i jednoznacznie, jako o konkretnym, pierwszym człowieku. Zacznij od genealogii, które znajdziesz na początku Ew. wg Mateusza i wg Łukasza.

Mariusz: Co sie tyczy pytania Twojego syna to jest ono tak naprawdę bardzo mądre. Masz inteligentne dziecko.

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 16 2007 10:12   
Forum

mathias: bóg stworzył człowieka, a kto stworzył boga??

Bóg z definicji jest niestworzony, dlatego pytanie: “Kto stworzył Boga?” przypomina pytanie: „Czyim mężem jest kawaler?”

Logiczniej byłoby zapytać: „Skoro wszechświat potrzebował przyczyny, aby powstać, dlaczego Bóg jej nie potrzebował?”

Na co chrześcijanie odpowiadają: Wszystko ma przyczynę, także wszechświat. Wszechświat ma swój początek, a zatem wymagał przyczyny. Można to wykazać na podstawie praw termodynamiki. Bóg jednak nie ma początku, dlatego nie wymaga przyczyny. Czas, jak wskazał Einstein, jest powiązany z przestrzenią i materią, dlatego rozpoczął się zapewne dopiero przy stworzeniu wszechświata. Bóg jako Stwórcą wszechświata jest także Stwórcą czasu, a zatem On sam jest ponad czasem. Bóg jest odwieczny, jak napisał Izajasz:.

“Bo tak mówi Ten, który jest Wysoki i Wyniosły, który króluje wiecznie, a którego imię jest ‘Święty’" (Iz.57:15).

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 sierpień 16 2007 10:26   
Forum

Quote by mathias777:CZY ADAM I EWA MIELI PęPEK??

Kwestia z pępkiem to jeszcze mały pikuś... Poczekaj, aż zacznie się dopytywać po co Bog stworzył dwa rożne układy moczowe... Konkretniej, ich zakończenia mogące służyć pewnym dodatkowym funkcjo niż tylko wydalnicze... W końcu gdyby i Adam i Ewa mieli takie same układy, to nawet po zjedzeniu owocu dobrego i złego nie czuli by się zawstydzeni swoją nagością... Albo jak to jest ze szatan skusił Ewę pod postacią węża, skoro szatan to upadły anioł a ten jak mi się wydaje upadł już po wygnaniu Adama i Ewy z raju (no chyba że się mylę...). Generalnie natomiast więcej takich ciekawostek znajdziesz choćby w pewnym starszym wątku...

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 16 2007 11:43   
Forum

Quote by Apologeta:
Medievalman: serio? Uważali Adama za postać historyczną? Może raczej jednak mówili o Adamie w zupełnie innym znaczeniu? Ciekaw jestem Twoich argumentów...

Zajrzyj sobie do konkordancji pod hasło "Adam", a przekonasz się, że ST i NT mówi o Adamie wielokrotnie i jednoznacznie, jako o konkretnym, pierwszym człowieku. Zacznij od genealogii, które znajdziesz na początku Ew. wg Mateusza i wg Łukasza.

Mariusz: Co sie tyczy pytania Twojego syna to jest ono tak naprawdę bardzo mądre. Masz inteligentne dziecko.

odeslanie do konkordancji nic mi nie daje - to tylko wskazanie występowania słowa Adam
"Genealogia" jest pewnym środkiem dydaktycznym i apologetycznym (brak dokumentow )

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Noqa
 sierpień 17 2007 12:56   
Forum

Wojen, takie pytania to juz staroć. Tłumaczone miliony razy. ;-)

Ciekawą odpowiedź na pytanie, czy Adam i Ewa mieli pępki podał Apologeta - jest całkiem przekonywująca.
A mnie ciekawi skąd się wzięli pozostali ludzie? Przecież Kain nie rozmnażał się przez pączkowanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 sierpień 17 2007 17:42   
Forum

A mnie ciekawi skąd się wzięli pozostali ludzie? Przecież Kain nie rozmnażał się przez pączkowanie.

Otworzyłbyś może biblie?

Rdz 4, 17 "Kain zbliżył się do swej żony, a ona poczęła i urodziła Henocha"

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
potwor
 sierpień 17 2007 18:34   
Forum

Quote by Adeen:

Otworzyłbyś może biblie?

Rdz 4, 17 "Kain zbliżył się do swej żony, a ona poczęła i urodziła Henocha"

z tego wynika ze henoch czy tam henocha(nie wiem czy to meskie czy zenskie imie) dopiero zalęła/zaczął rozmnazac sie przez pączkowanie?? aha, i skad sie wziela zona kaina??!!,

===

Profil   Email 
 Cytat 
Noqa
 sierpień 18 2007 00:48   
Forum

No właśnie o tą żonę mi chodzi. I żonę Henocha (bo chyba nie miał dzieci z własną siostrą) I o inncyh ludzi, dla których Bóg nałożył piętno na Kaina.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 sierpień 18 2007 09:07   
Forum

Halo wszyscy!
Ten wątek tak jak wszystkie inne bezsprzecznei pokazuje że każdy lub prawie każdy z uczestników duskusji ma trochę racji, ale żeden nie potrafi jej w całości, ani przedstawić ani udokumentować. W moich oczach jest to właśnie Boska Sprawiedliwość która nikogo nie obdarza wszystkim nie dając innemu niczego. Oczywiście owoce Prawdy musi każdy zbierać własnymi rękami, ale jeżeli do tego poważnie podejdzie to napewno znajdzie te dojrzałe, choć trafią mu się i te jeszcze nie całkiem dobre, ale zrobi błąd ten który uzna że w jego koszu znajduja się wszystkie dobre do jedzenia. .
Tak naprawdę nie chodzi przecież o pępek Adama, a o to czy opis Stworzenia jest dosłowny czy też tylko alegorią. W moich oczach jest i tym i tym. To znaczy alegorycznie przedstawia nam pewne prawdy o człowieku i jednocześnie wskazuje na jakiś jednorazowy akt ingerencji Boga w Stworzenie w którym Bóg wyróżnił pośród swoich stworzeń cżłowieka nadając mu godność swojego Obrazu co oznacza że cżłowiek otrzymał Boskiego Ducha. Ja praktycznie wyobrażam sobie to tak, choć zaznaczam że jest to efekt moich przemyleń a nie objawiona Prawda...
Otóż z Biblii jednoznacznei wynika tak jak zaznaczyli już przedmówcy że na ziemi oprócz Adama byli już inni ludzie i tego faktu nie można pomijać.
W tym miejscu skłaniam się częsciowo do wypowiedzi Medieval Mana, nie mniej jednak uważam że Adam istniał rzeczywiście i był razem z Ewą pierwszą parą posiadającą Boskiego Ducha. Oni zapoczątkowali istnienie ludzkości w sensie duchowym. W sensie fizycznym korzenie ludzkości sięgają świata zwierzęcego i pierwsze istoty człekokształtne pojawiły się grubo przed Adamem. O tym mówi nauka i wykopaliska, więc nie można temu zaprzeczać. Jeszcze raz pragnę zwrócić uwagę na akt stworzenia człowieka. W tym akcie Bóg Tchnął nie w martwe ciało lecz tchnął w cżłowieka , a więc z ziemi(na drodze ewoplucji) wyłonił się już cżłowiek obdarzony duszą tak jak każde zwierzę i ten cżłowiek na drodze tej ewolucji osiągnął taki mózg i rozwój, a co za tym idzie taką duszę która już mogła otrzymać ducha. I o tym właśnie mówi akt stworzenia człowieka Adama. Człowiek stął się istotą(lub duszą żyjącą) tylko dzięki temu że posiadł Ducha. W pojęciu Biblijnym prawdziwe życie jest życiem ducha, a życie ciała przemijającą więdnącą trawą.
Święty Paweł mówi że Adam jako pierwszy zgrzeszył i w tym miejscu mówi o Adamie w każdym, z nas. Każdy z nas ma w sobie swojego Adama który okazał się zbuntowany wobec Boga i każdy z nas dąży do podobieństwa do Jezusa, który w nas będzie ostatnim cżłowiekiem i w tym swoim ostatnim dniu zostanie wskrzeszony do życia w Bogu i w Łasce.
Nie będę przedłuzała tego postu gdyz prawdopodobnie jak zwykle wzbudzę sprzeciw. ALe jeżeli moi przedmócy choć przez chwilę odrzucą uprzedzenia to będą musieli przyznać że jest to logiczne wyjaśnienie na pozorne sprzeczności w Biblii.
Serdecznie pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Noqa
 sierpień 18 2007 11:15   
Forum

W moich oczach jest i tym i tym.

Nie może być i tym, i tym. Albo stworzenie człowieka się odbyło albo nie. Stanów pośrednich nie ma.

cżłowiek obdarzony duszą tak jak każde zwierzę

Nie jestem pewien, czy każde zwierze ma duszę ;-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 sierpień 18 2007 13:36   
Forum

Nie może być i tym, i tym. Albo stworzenie człowieka się odbyło albo nie. Stanów pośrednich nie ma.

Może być. Biblia jest Księgą pełną symboli i rzeczywistych faktów, które stają się symbolami. I tak Adam był rzeczywistym istnieniem, pierwszym cżłowiekiem z ziemi, który otrzymał Ducha a jednocześnie przez fakt nieposłuszeństwa Prawu i przez to że uległ ziemskim pokusom stał się symbolem ludzi o ziemskim przywiązaniu, o nieobudzonym duchu. Nie wiem czy mnie rozumiesz? Jezus był przecież rzeczywistym cżłowiekiem a jednocześnie jest Drogą Życiem i Prawdą jest Chlebem Żywym i Wodą Życia. Adam to symbol początku naszej ziemskiej pielgrzymki, a Jezus jej zakonczenia. Akt stworzenia człowieka odnosi się do otrzymania przez człowieka Boskiego Ducha. Ciało powstało w długo trwającym procesie ewolucji, aż jego dusza dojrzała do połączenia z odpowiadającym jej duchem. Dopiero trójca dusza duch ciało jest prawdziwym człowiekiem. Oczywiście ludzkie ciało może istnieć bez ducha tylko posiadając duszę. Ale wtedy nie byłby to cżłowiek posiadajacy sumienie, ani też nie szukałby Boga i nie rozumiałby Boskich Objawień, gdyz to są własności ludzkiego ducha których nie posiada żadne ze zwierząt
Nie jestem pewien, czy każde zwierze ma duszę

Wszystko co żyje musi, aby żyć posiadać duszę. Natomiast Duch obecny tylko w człowieku daje duszy ludzkiej wieczne życie.
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Krzysztof
 sierpień 20 2007 10:45   
Forum

Czy mogłabyś to co napisałaś oprzeć jakoś na biblii?

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
matejanka
 sierpień 20 2007 11:29   
Forum

Witaj Adeen!
Czy naprawdę przemyślałeś fakt rozpoczynania dyskusji ze mną.
A więc do rzeczy.
Biorąc pod uwagę stanowisko Pisma Świętego odnośnie duszy, musimy zadać sobie pytanie, jaka jest więc wymowa tekstu z 1 Mojżeszowej 2:7 w przekładzie Biblii Gdańskiej: „Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota.(równie dobrze może zostać przetłumaczone i przez wielu jest tak tłumaczone, że tchnął dech żywotów, ale to inny wątek) I stał się człowiek duszą żyjącą”. Tekst ten nie mówi, że Bóg dał człowiekowi duszę, ale że człowiek stał się duszą żyjącą, w wyniku połączenia ducha Bożego z ciałem już posiadającym duszę. Inaczej powinno byc napisane że Bóg ulepił z prochu ludzkie ciało i to stało się żywe, a nie że stało się duszą żyjącą. Z odwrotnością tego procesu spotykamy się z chwilą śmierci człowieka. Najlepiej przedstawia to Księga Kaznodziei Salomona: „Wróci się proch do ziemi, tak jak nim był, duch zaś wróci do Boga, który go dał” (Kaznodziei 12:7).
W momencie gdy dusza otrzymała od Boga przynależnego jej ducha to dusza ta pozyskała prawo do wiecznego życia i wraz ze swoim duchem jako "duch" gdyż dusza z duchem to rozumny duch, po śmierci ciała powraca do Boga, gdyż dzięki duchowi stała się żyjąca, czyli nieśmiertelna, a więc nie może umrzeć razem z ciałem.. Inaczej przedstwaia się sprawa wśród zierząt których dusze jeszcze nie osiągnęły stopnia rozwoju pozwalającego na otrzymanie ducha i dlatego ich dusze są tylko "tworzywem" do dalszego rozwoju duszy, aż do duszy ludzkiej i po śmierci ciała zwierzęcia przestają odczuwać jako to zwierzę łącząc się z innym duchowym "tworzywem" do duszy wyżej rozwiniętej, aby dawać życie zwierzętom wyżej intelektualnie rozwiniętym. Dzięki temu można powiedzieć, że pierwszy człowiek jest człowiekiem ziemskim gdyż jego dusza powstaje na drodze ewolucjii ze świata zwierząt poprzez formy od najniższych zwierząt do zwierząt rozumnych, aż do duszy człowieka która może już zacząć wzrastać duchowo do Bożego dziecka będącego przynależnym jej duchem. Dokładnie ten proces przedstawiłam na znanym Ci wątku Trzeci Testament w jednym z ostatnich postów. Oczywiście jeżeli Twoje poglądy zamykają się w jakichkolwiek ramach narzuconych przez ludzkie interpretacje utrwalone od wieków to moje wywody są z góry skazane na niepowodzenie gdyz nie znajdziesz ich w dotychczasowych naukach Krk. Zanim je odrzucisz weź jednak pod uwagę że zamykanie Poznania Boga, czy naszej wciąż niedopskonałej wiedzy o Bogu w jakichkolwiek ramach przeczy nieskończonemu Stwórcy, Jego nieskończonej Mądrości i Możliwości dawania nam w zależności od osiągniętego przez nas rozwoju, wiedzy o Sobie.Wiedzy i poznania o których Jezus powiedział, że wiele jeszcze ma nam do powiedzenia ale teraz znieść nie możemy.(za Jego życia) Czy należysz do tych którzy jeszcze ciągle nie mogą znieś tego co Duch Prawdy nam mówi?
Pozdrawiam

===

Cytat 
Ewa
 sierpień 20 2007 12:33   
Forum

Oto pytanie i odpowiedz:

Na obrazie Hugona van der Goes oto link z obrazem:

http://www.antoranz.net/CURIOSA/ZBIOR2/C0305/20-QZC05098_pepek.HTM

Adam i Ewa maja pepek,ale waz-obok stojacy w postaci dziewczyny-nie ma pepka.
Pan jezus mowil ze to co stworzone jest z ciala jest cialem a to co stworzone jest z ducha jest duchem i ze to duch daje zycie-cialo na nic sie nie zda.
Nie mam pojecia, czy pierwsi ludzie mieli pepek.
Patrzac na cale stworzenie pana Boga to i nie umiem sobie wyobrazic pierwszych ludzi bez pepka-Stworzyciel jest arcymistrzem w szczegole i pieknie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 sierpień 25 2007 00:25   
Forum

dziękuje matejanka za interesujące wypowiedzi, normalnie Twoja wiedza religijna zaimponowała mi. ze jak czytam to robie wielkie oczy. o takie:
rozumiem, adaś i ewcia to pierwsi ludzie którzy mają duszę. ok, i od tego momentu rozpoczęła sie nowa rasa ludzi, homo-sapiens+bonus(dusza) ok, wszystko rozumiem

zatem, mam kolejną wątpliwość...

noe... arka noego...
ciekaw jestem,
była globalna powódz, noe uratował po parze kazdego gatunku, nawet uratował swoją żonę i trzech synów tak??

a wiec pytanie, czy ta cała zabawa w arke noego to legenda czy stało sie naprawdę??
bo jak sie to stało naprawde to wtedy bede musiał mysleć o paczkowaniu.

ok, teraz jaką wiedzą mnie zastraszycie??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Alfred Palla
 sierpień 25 2007 01:29   
Forum

noe... arka noego...
ciekaw jestem,
była globalna powódz, noe uratował po parze kazdego gatunku, nawet uratował swoją żonę i trzech synów tak??

Na świecie zachowało się co najmniej 270 przekazów o globalnym potopie, często są one zgodne z sobą w drobnych detalach, choć pochodzą od kultur rozrzuconych po całym świecie na przestrzeni tysięcy lat. Jak je wyjaśnić, gdyby takie wydarzenie nigdy nie miało miejsca?

Starożytni uważali potop za linię demarkacyjną w dziejach ludzkości, bo nie tylko Biblia, ale także Epos o Gilgameszu oraz Sumeryjska lista królów - jedne z najstarszych zabytków piśmiennych ludzkości, dzielą dzieje świata na dwie epoki: przed potopem i po potopie.

Potop rozpoczął się 17 dnia drugiego miesiąca roku. Według naszej rachuby na przełomie października i listopada (1 Mojż. 7,11). Czy jest przypadkiem, że wszystkie starożytne kultury obchodziły w tym czasie Dzień Śmierci i Żałoby za zmarłymi? Do dziś obchodzi się dokładnie w tym czasie Święto Zmarłych.

Jak bez globalnego kataklizmu wyjaśnić miliardy skamielin zwierząt, które zginęły pogrzebane osadem, skoro w przyrodzie, zanim na zdechłe zwierzę spadnie pół milimetra osadu, już jest ono zjedzone przez padlinożerców, albo rozkłada się bez śladu?

Jak wyjaśnić rozpad kontynentów, epokę lodowcową, ogromne masy ropy i węgla, a także znalezione w bryłach węgla czy w skałach osadowych wyroby ludzkie? Potop pozwala rozwiązać największe nierozwiążane zagadki nauki. Potop dostarcza funkcjonującego modelu dla tego wszystkiego.

Potop wyjaśnia śmierć mas ryb, często tak nagłą, że istnieją skamieliny ryby, która zginęła w trakcie połykania mniejszej ryby! Globalny potop pozwala wyjaśnić skąd wzięły się tak ogromne masy roślinności zasypane osadem, z których czerpiemy do dziś węgiel.

Potop z pewnością nie był lokalną powodzią, bo ani nie wyjaśniałby powyższych skutków globalnego kataklizmu, ani tego, po co, Noe miał zbudować Arkę? Gdyby był lokalną powodzią, to ptaki odleciałyby sobie na bezpieczne miejsce, a zwierzęta przeżyłyby powódź w innych częściach świata. A Noe mógł zabrać rodzinę na wakacje do Afryki.

Jaki sens miałaby po powodzi tęcza, którą Bóg dał ludziom jako znak przymierza, że "już nigdy nie będzie wód potopu, które by zniszczyły wszelkie ciało” (1 Mojż. 9,15). Każda powódź czyniłaby z Boga kłamcę, bo lokalne powodzie zdarzają się często.

Biblia nie zostawia żadnych wątpliwości, co do tego, że potop był globalny: „I wyginęło wszelkie ciało poruszające się na ziemi: ptactwo, bydło i dzikie zwierzęta, i wszelkie płazy, pełzające po ziemi, i wszyscy ludzie. Wszystko, co miało w nozdrzach tchnienie życia, wszystko, co było na suchym lądzie, pomarło.” (1 Mojż.7,21-22).

Wybitny biblista i znawca hebrajskiego, prof. Gerhard Hasel, tak podsumował analizę biblijnego opisu potopu: "Opis potopu obfituje w dowody na to, że należy go pojmować literalnie - jako relację historyczną. Ogrom występujących w nim terminów i formuł wraz ze składnią gramatyczną jednoznacznie świadczy o globalności potopu, którego wody zniszczyły wszelkie życie ludzkie, zwierzęce i ptasie na naszej planecie. Składnia języka hebrajskiego nie pozwala na inny wniosek w sprawie biblijnego opisu potopu."

Nieczęsto mam czas, żeby tu zaglądać, ale ta garść informacji powinna wystarczyć na dobry początek. Argumentów jest dużo więcej (polecam np. publikacje Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego), a ewentualnie kontakt przez email, ale najlepiej zrobisz, jeśli zaczniesz szukać odpowiedzi sam. Sceptyków nie brakowało za dni Noego i dopiero w wodzie odkryli ile była warta ich mądrość. Dziś także wielu sobie stroi żarty z biblijnego opisu stworzenia i potopu. Mam nadzieję, że nie jesteś jednym z tych, których miał na myśli św. Piotr, gdy zapowiadał nasze czasy:

„Przede wszystkim to wiedzcie, że w dniach ostatecznych przyjdą szydzący szydercy, którzy będą postępować według własnych żądz i mówić: Gdzie jest obietnica Jego przyjścia? Odkąd bowiem zasnęli ojcowie, wszystko tak trwa, jak od początku stworzenia. Tym, którzy tak uważają, umyka, że od dawna były niebiosa i ziemia, która z wody i wśród wody powstała dzięki Słowu Boga. Przez te wody też ówczesny świat zginął zalany wodą. Obecne zaś niebiosa i ziemia dzięki temu samemu Słowu są zachowane dla ognia, strzeżone na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi” (2 Piotra 3,3-7).

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 sierpień 25 2007 02:38   
Forum

hmmmm, interesująca opowieść,

Obecne zaś niebiosa i ziemia dzięki temu samemu Słowu są zachowane dla ognia, strzeżone na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi

to mi sie kojarzy z islamistami.
ale ok, przejde do sedna, zinterpretuję bardziej moją wątpliwość,

czyzby kreacjoniści skupiali sie na ukształtowaniu planety w czasie jak noe ratował świat??
a zapomnieli o życiu??

czyzby w tej arce noego wszystkie zwierzątka były taaakie spokojne a teraz na siebie polują walcząc o przetrwanie??

a wiec pytanie, czy ta cała zabawa w arke noego to legenda czy stało sie naprawdę??

mi nie chodziło o streszczanie jak wyglądala powódz, w tym wypracowaniu apalla nie bylo ani słowa na temat co sie stało z Noe, i jego dziećmi, co sie stało ze zwierzętami.
kazda para zwierząt rodziła swoje "dzieci"
a te dzieci dorastały, i co dalej, kazirodztwo??
to samo sie ma z trzema synami. co dalej z nimi??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maryja
 sierpień 25 2007 07:01   
Forum

bardzo mi się podobają te kawałki w wypowiedziach, które mówią o stworzeniu -"machnął różdżką" - "pomyślał i się pojawiło (stworzył)".
Z tego wynika, że bóg to nauczyciel z Hogwartu!!!
A na tych forach czepiamy się Harrego Pottera.

===

Cytat 
Reguly
 sierpień 27 2007 09:11   
Forum

Quote by Adeen: Czy mogłabyś to co napisałaś oprzeć jakoś na biblii?

O duszy bylo juz calkiem sporo w kilku innych watkach:
- Czy zwierze posiada dusze ?
- Czy zwierzęta mają duszę?
- Dusza, Duch - porównanie koncepcji
- Duch, dusza, ciało-jedność, czy trójca?
- Czy jest w nas obecny duch/cząstka/iskra/promień Boży?
- Czy dusza jest nieśmiertelna i co to znaczy?
...wielka prosba - nie sprowadzajmy kolejnego watku do tego co juz zostalo omowione gdzie indziej (lub z tym zagadnieniem przeniesmy sie do jednego z wymienionych wyzej watkow zamiast odbiegac od glownego tematu tutaj)...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
potwor
 wrzesień 13 2007 00:41   
Forum

Quote by mathias777: hmmmm, interesująca opowieść,

Obecne zaś niebiosa i ziemia dzięki temu samemu Słowu są zachowane dla ognia, strzeżone na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi

to mi sie kojarzy z islamistami.
ale ok, przejde do sedna, zinterpretuję bardziej moją wątpliwość,

czyzby kreacjoniści skupiali sie na ukształtowaniu planety w czasie jak noe ratował świat??
a zapomnieli o życiu??

czyzby w tej arce noego wszystkie zwierzątka były taaakie spokojne a teraz na siebie polują walcząc o przetrwanie??

mi nie chodziło o streszczanie jak wyglądala powódz, w tym wypracowaniu apalla nie bylo ani słowa na temat co sie stało z Noe, i jego dziećmi, co sie stało ze zwierzętami.
kazda para zwierząt rodziła swoje "dzieci"
a te dzieci dorastały, i co dalej, kazirodztwo??
to samo sie ma z trzema synami. co dalej z nimi??

nie odpowiedzieliscie na moje pytanie....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 09 2007 16:38   
Forum

A nie mozna prosciej ? Zaluzmy, ze bog tworzac te dwojke (jak juz ktos chce to traktowac doslownie)wymyslil sobie taki element zdobniczy (szczegolnie ze znajac przyszlosc - bedac ponoc ponad czasem - wiedzial, ze tamci w koncu zgrzesza, a nastepnie zostana wypedzeni i beda rodzic w cierpieniach, czy takie tam...)... I dopiero po wypedzeniu A. i E., w kolejnych pokoleniach, zaczol ow pepek pelnic role pozostalosci po pempowinie. Innymi slowy odwrocmy przyczyne i skutek

===

Cytat 
potwor
 październik 28 2007 20:33   
Forum

Quote by reguly:

A nie mozna prosciej ? Zaluzmy, ze bog tworzac te dwojke (jak juz ktos chce to traktowac doslownie)wymyslil sobie taki element zdobniczy (szczegolnie ze znajac przyszlosc - bedac ponoc ponad czasem - wiedzial, ze tamci w koncu zgrzesza, a nastepnie zostana wypedzeni i beda rodzic w cierpieniach, czy takie tam...)... I dopiero po wypedzeniu A. i E., w kolejnych pokoleniach, zaczol ow pepek pelnic role pozostalosci po pempowinie. Innymi slowy odwrocmy przyczyne i skutek

hehehehehe

dobre. z tego wynika ze bóg sie nami BAWI!! on poprostu czeka az sie stanie to o czym marzy, czyli aż ZGRZESZĄ, heh, znudzony bóg odczuł potrzebę karania ludzi? no to mamy kochanego miłosiernego boga.

ewka z powodu grzechu EWOULOWAŁA?? i dostała PĘPOWINĘ??
tak nagle w ich brzuchach się pojawiły potem pępki. i stali się ludzmi a nie "paranolmalnymi" stworzeniami które nie mają pepka i mogą żyć kilkaset lat?? i tak nagle z RAJU zrobiło się 5 kontynentów??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 29 2007 09:28   
Forum

Quote by mathias777:i tak nagle z RAJU zrobiło się 5 kontynentów??

No to, ze kiedys obecne kontynenty stanowily jeden lad, to chyba akurat zostalo potwierdzone przez nauke. Pozostaje tylko odpowiedziec sobie na pytanie co rozumiemy przez 'nagle'...

===

Cytat 
eliasz1
 październik 29 2007 14:05   
Forum

człowiek, osoba / ludzie, osoby אדם / בני אדם
אָדָם / בּנֵי אָדָם rz.m. adam / bnej adam 3
człowiek; osoba בן אדם (בנאד&#1501בֵּן אָדָם (בֶּנְאָדָ&#1501
smich.m. ben adam

jak widać w języku hebrajskim adam oznacza po prostu człowieka

Chawa, Ewa חוה חָוָּה im.ż. chawa, chawa oznacz tę, która daje życie-

jest to po prostu symbol!

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 październik 29 2007 14:30   
Forum

Quote by eliasz1: człowiek, osoba / ludzie, osoby אדם / בני אדם
אָדָם / בּנֵי אָדָם rz.m. adam / bnej adam 3
człowiek; osoba בן אדם (בנאד&#1501בֵּן אָדָם (בֶּנְאָדָ&#1501
smich.m. ben adam

jak widać w języku hebrajskim adam oznacza po prostu człowieka

Chawa, Ewa חוה חָוָּה im.ż. chawa, chawa oznacz tę, która daje życie-

jest to po prostu symbol!

no. w bardzo dobry sposób podważyłeś moją tezę ze adam i ewa nie byli pierwszymi ludzmi. oni byli tylko SYMBOLAMI. teraz co z tego wynika?? ze adam i ewa są wytworem umysłu pisarzy biblii, którzy byli pod natchnieniem ducha swietego a ten duch swiety to taka muza, tyle ze ten apostoł co wymyślił A&E swoją muzę nazwał duchem swiętym. tak samo z MITOLOGIĄ GRECKĄ,w mitologii też są symbole. prometeusz stworzył ludzi z gliny, i takie tam.
a pismo święte to książka która nie udowadnia istnienia adama i ewy, bo... jest wytworem umysłu człowieka.

czyli... ADAM I EWA NIE ISTNIELI. swiat, ludzie powstali dzięki ewolucji a nie dzieki bogu (jak i adamowi i ewce)

===

Profil   Email 
 Cytat 
eliasz1
 październik 29 2007 14:46   
Forum

tak jest ,człowiek powstał w wyniku procesu zwanego ewolucją, która to trwa w całym kosmosie...
tyle tylko,że nie zaprzecza ona temu,że jest świadomym działaniem Boga...
sam dobrze wiesz,że nic nie powstaje ot tak samo z siebie a tym bardziej od razu...
na przykładzie człowieka widać,że najpierw jest plan, potem gromadzenie odpowiednich materiałów itd. na końcu powstaje rzecz,którą zaplanowaliśmy zrobić, piszę oczywiście skrótem mając nadzieję,że rozumiesz...
istnieją dwa absurdy:
1.wszystko powstało samo z siebie,przypadkowo;
2.wszysko powstało według ustalonego planu, którego twórcą jest Bóg;
według mnie drugi jest prawdziwszy!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 29 2007 15:23   
Forum

Quote by eliasz1: tak jest ,człowiek powstał w wyniku procesu zwanego ewolucją, która to trwa w całym kosmosie...

Podejrzewam, ze nie wszyscy wspolwyznawcy twojego systemu podzielaja te opinie (nawet pomimo podobnej swojego czasu wypowiedzi JPII).

tyle tylko,że nie zaprzecza ona temu,że jest świadomym działaniem Boga...

Nie zaprzecza, ani nie potwierdza...

sam dobrze wiesz,że nic nie powstaje ot tak samo z siebie a tym bardziej od razu...

To albo 'nie samo z siebie', albo 'nie od razu'...

na przykładzie człowieka

Zdajesz sobie sprawe, ze to porownanie nie jest zbyt adekwatne w odniesieniu do Kosmosu czy Boga? A w tym drugim przypadku dodatkowo, moze to niemal podpadac pod bluznierstwo?

Quote by eliasz1:
1.wszystko powstało samo z siebie,przypadkowo;
2.wszysko powstało według ustalonego planu, którego twórcą jest Bóg;

To ja dodam jeszcze bardziej (w moim mniemaniu) wiarygodny, trzeci wariant:
3.wszystko jest efektem stale zachodzacych procesow w wiecznym, nieskonczonym i nieograniczonym, metawszechswiecie (m.in. przez panteistow utozsamianym z Bogiem Najwyzszym).

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,36 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty