Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 krępujące pytanie mojego syna...
 |  Wersja do druku
kasandra_K80
 luty 11 2008 09:26   
Forum

Status: offline

skałosz

Możesz wskazać dokładnie gdzie "Objawienie mówi samo w sobie" o tym, "że jego wersja spisana kończy się na Apokalipsie sw. Jana"?

Też mnie to ciekawi.

Jeśli Objawienie miałoby kończyć się na Apokalipsie,
to rację mają protestanci uznający Biblię jako jedyną podstawę wiary.

I katolicy nie mogą wówczas twierdzić że prawdziwa wiara = Biblia i Tradycja.

Matejanka wierzy ze prawdziwe nauczanie i wiara to "Biblia + TT".
Czy Tradycja również, niech wypowie się Matejanka.

Na dzień dzisiejszy TT siega dalej niż nauczanie chrześcijan,
ale może się okazać np.za 100 lat że to Matejanka ma racje,
włączająć TT w obręb nauczania chrześcijanskiego.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 11 2008 09:54   
Forum Moderator
Moderator

To wewnętrzne kryterium jest w Apokalipsie i dotyczy zamknięcia czegoś co później nazwano kanonem Pisma Świętego.

Święta Tradycja Kościoła Katolickiego nie jest dodatkiem do Pisma Świętego, ale Źródłem, w którym m.in. zawiera się również ów kanon.

TT matajenki nie może być kolejnym objawieniem, z racji iż Bóg w pełni się Objawił w Swoim Synu. Gdyby TT miał być prawdziwy, a więc być nowym objawieniem (co sugeruje matajenka), było by to wewnętrznie sprzeczne z Objawieniem, której pełnie zakłada Chrystus.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 luty 11 2008 10:09   
Forum

Quote by kasandra_K80: Jeśli Objawienie miałoby kończyć się na Apokalipsie,
to rację mają protestanci uznający Biblię jako jedyną podstawę wiary.

Widzisz, kasandro_80 nawet protestanci nie sa tak naiwni, by stwierdzać, że Biblia jest jedyną podstawą wiary.
Podstawą, a raczej źródlem wiary jest sam Bóg.
Tem Bóg przemówił do ludzkości w historii wiele razy i skutkiem Jego przemawiania jest m.in. Biblia.
Objawianie się Bogu zostało zapisane w Biblii (jak twierdzą protestanci), albo przechowane w Tradycji i w Biblii, (jak twierdzą m.in. rzymscy katolicy)
Quote by kasandra_K80:

Na dzień dzisiejszy TT siega dalej niż nauczanie chrześcijan,

Użyłaś nieadekwatnego słowa.
Na dzień dziejszy, według tego, co głosi chrześcijaństwo nauka TT sięga zupełnie gdzie indziej niż nauczanie Kościołów chrześcijańskich i z nauka chrześcijaństwa (poza poboznymi i ładnymi slowkami) nie ma niczego wspólnego

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Piotr
 luty 11 2008 10:58   
Forum

Quote by Jakub: To wewnętrzne kryterium jest w Apokalipsie i dotyczy zamknięcia czegoś co później nazwano kanonem Pisma Świętego.

...a widzisz - ja, przeczytawszy te fragmenty (o których piszesz, a nie chcesz ich cytować) odnoszę wrażenie, że jednak dotyczyły tylko apokalipsy a nie całego pisma świętego... tym bardziej, że kanon pisma świętego w obecnej postaci został ustalony kilka wieków później...

Ap22:18-19
18 Ja świadczę
każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi:
jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył,
Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze.
19 A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa,
to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia
i w Mieście Świętym -
które są opisane w tej księdze.

Quote by Jakub:Święta Tradycja Kościoła Katolickiego nie jest dodatkiem do Pisma Świętego, ale Źródłem, w którym m.in. zawiera się również ów kanon.
j.w. - słowa zamknięcia dotyczą tylko Apokalipsy...

Quote by Jakub:TT matajenki nie może być kolejnym objawieniem, z racji iż Bóg w pełni się Objawił w Swoim Synu. Gdyby TT miał być prawdziwy, a więc być nowym objawieniem (co sugeruje matajenka), było by to wewnętrznie sprzeczne z Objawieniem, której pełnie zakłada Chrystus.
zgodnie z powyższym, ostatnie nie może być prawdą.... wydaje sie niczym więcej jak tylko manipulacją słowem...

najbardziej mnie boli, że ułomny człowiek feruje ostateczne wyroki na temat spraw o których nie ma bladego pojęcia, a jedynie wydaje mu sie, że coś wie...

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 11 2008 11:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by skałosz:
najbardziej mnie boli, że ułomny człowiek feruje ostateczne wyroki na temat spraw o których nie ma bladego pojęcia, a jedynie wydaje mu sie, że coś wie...

Odezwał się ten, który ani ułomny nie jest i jeszcze do tego wie więcej.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Piotr
 luty 11 2008 11:15   
Forum

Quote by Jakub:Odezwał się ten, który ani ułomny nie jest i jeszcze do tego wie więcej.

nie mówię, że nie jestem ułomny i że wiem więcej... ale widzę co widzę i poddaję w wątpliwość to co jest popierane sloganami a nie faktami...

...gdzieś jeszcze jest "zamknięcie objawienia", czy chodziło tylko o tą frazę którą zacytowałem...?

...bo jeśli tylko tu, to wygląda, że ładnie ubrano w słowa "zamknięcie apokalipsy" by zabezpieczyć przed niekontrolowanymi modyfikacjami pismo święte, pozostawiając furtkę instytucji do wprowadzania nowinek w formie tradycji...

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
matejanka
 luty 11 2008 13:44   
Forum

...gdzieś jeszcze jest "zamknięcie objawienia", czy chodziło tylko o tą frazę którą zacytowałem...?

...bo jeśli tylko tu, to wygląda, że ładnie ubrano w słowa "zamknięcie apokalipsy" by zabezpieczyć przed niekontrolowanymi modyfikacjami pismo święte, pozostawiając furtkę instytucji do wprowadzania nowinek w formie tradycji...

Skałosz!
Jesteś dowodem na to, że często ci, co szukają prawdy, wątpią i dociekają, wykazują więcej przenikliwości i zdrowej oceny faktów,niż ci co twierdzą, że Boga znają i są Jego pełnomocnikami w wydawaniu wyroków jaki Bóg jest, stawiając Mu granice objawiania Siebie swoim dzieciom!
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
kasandra_K80
 luty 11 2008 14:03   
Forum

Quote by matejanka:

Skałosz!
Jesteś dowodem na to, że często ci, co szukają prawdy, wątpią i dociekają, wykazują więcej przenikliwości i zdrowej oceny faktów,niż ci co twierdzą, że Boga znają i są Jego pełnomocnikami w wydawaniu wyroków jaki Bóg jest, stawiając Mu granice objawiania Siebie swoim dzieciom!
Pozdrawiam

Dociekać i wątpić jest niebezpiecznie.
Z reguły kończy się cierpliwość wyjaśniającego, a zaczyna nerwowa reakcja, straszenie, wykluczenie...
Z resztą całą historia chrześcijaństwa, i nie tylko ta historia, jest na to dowodem...
Ma racje Kazema że nie wierzy w ekumenizm...

Tylko proszę pełnomocników Prawdy,
tych wątpiących nie oskarżać potem o:
"letniość", obojętność, obłudę,
ograniczanie się tylko do zwyczajów i tradycji,
albo szukanie odpowiedzi w ezoteryce ....

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 11 2008 14:35   
Forum

Matejanko!
Jesteś dowodem na to, że często ci, których swędzą uszy, ktorzy powątpiewają we wszystko i dociekają bez sensu, wykazują więcej łatwowierności, pychy i podatności na fałszerstwo, niż ci ktorzy Boga poznali i ufają temu, co Bóg ma do powiedzenia w swoim Kościele, w czego następstwie wydaje Ci się, że jesteś Jego pełnomocnikiem w wydawaniu wyroków jaki Bóg jest, wbrew temu, co juz powiedział, wyważając granice objawiania jakie Bóg przekazał i przekazuje w Kościele swoim dzieciom!

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Ewa
 luty 11 2008 17:53   
Forum

Medieval

za Medieval_ : Masz widocznie czasami różne fazy. teraz chyba jest ta gorsza

nie wiem, moze i tak.Ale nie probuj mnie obrazac, nie badz osobisty, tego nie lubie.Jestes czasem zbyt osobisty i wyniosly.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 11 2008 18:58   
Forum

muszę przyznać ze macie talent w robieniu offtopicu w temacie o adamie i ewie...

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
meritus(M)
 luty 24 2008 17:37   
Forum

Quote by skałosz:
Quote by corka:
aramejski tak? ehh ten internet!

...a hebrajskiego wykułaś się na pamięć... trzeba ze zrozumieniem, a nie na pamięć...

Corka miala racje, te slowa wypowiedzial Pan Jezus po hebrajsku i to z cala premedytacja aby oto sprawdzily sie slowa Prorokow jak spisano w pismie-"aby sie wypelnilo".Slowa te zawarte sa w Psalmie 22, Psalm ten jest starszy i pochodzi z czasu z przed narodzenia Jezusa.

Skalosz,

przemysl to pozdrawiam:.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Stanisław Głąbiński
 maj 03 2008 13:08   
Forum

Quote by mathias777: ... CZY ADAM I EWA MIELI PęPEK?...

Sądzę, że mieli w sposób naturalny. Wg mojego (prywatnego, ale niesprzecznego z aktualnym nauczaniem Kośioiła katolickiego o Biblii) przekonania, po prostu Bóg, w pewnym momencie zadecydował, że naturalny, zaplanowany bieg ewolucji doprowadził do powstania organizmu o tak rozwiniętych możliwościach psychicznych, że jest zdolny do tego, by być siedliskiem cielesno-duchowej istoty "na podobieństwo Boga". Ta decyzja spowodowała, że wybrane zwierze "uczynił człowiekiem", który to akt miał wymiar czysto niematerialny, nie spowodował żadnych zmian organicznych. Kwestia, czy wybrany osobnik był jeden, czy była to grupa (dwoje? większa ilość?) nie ma znaczenia i nie można tego rozstrzygnąć na podstawie teksu Genesis. W każdym bądź razie jej (ich) każde dziecko było człowiekiem, niezależnie od tego, czy powstawało z udziałem wyłącznie istot ludzkich, czy inaczej. Nb. badania mitochondriów podobno wskazują na to, że kobieta była jedna. Nie potrafimy natomiast wyobrazić sobie, czy pierwszy człowiek (pierwsi ludzie) był świadomy tego, że nastąpiła w nim ta przemiana? Ja sądzę, że tak, że w tym właśnie momencie powstała wiara, poczucie łączności ze Stwórcą będące fundamentem religii i religijności.
O ile przesadą jest stwierdzenie, że cała historia z jabłkiem, wężem itd., nie ma żadnych podstaw, to zarazem jeszcze bardziej bezsensowne jest przekonanie wg którego poszczególne fragmenty Genesis zawierają ścisły opis przebiegu wydarzeń.

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
epablito
 maj 03 2008 17:13   
Forum

Quote by stachgla:
Quote by mathias777: ... CZY ADAM I EWA MIELI PęPEK?...

Wg mojego (prywatnego, ale niesprzecznego z aktualnym nauczaniem Kośioiła katolickiego o Biblii) przekonania, po prostu Bóg, w pewnym momencie zadecydował, że naturalny, zaplanowany bieg ewolucji doprowadził do powstania organizmu o tak rozwiniętych możliwościach psychicznych, że jest zdolny do tego, by być siedliskiem cielesno-duchowej istoty "na podobieństwo Boga".

To czysta spekulacja, nie mająca podstawy w Biblii.

O ile przesadą jest stwierdzenie, że cała historia z jabłkiem, wężem itd., nie ma żadnych podstaw, to zarazem jeszcze bardziej bezsensowne jest przekonanie wg którego poszczególne fragmenty Genesis zawierają ścisły opis przebiegu wydarzeń.

Mamy do wyboru dwie opcje: historia opisana w Genesis wydarzyła się lub nie. Byli pierwsi ludzie żyjący w Raju lub ich nie było. Wszystko wskazuje na to, że ich nie było: wyewoluowaliśmy z małp człekokształtnych, nie było stworzonych ad hoc Adama i Ewy. Wnioski z tego odkrycia są znaczące. Nie było historii w Raju, nie było grzechu pierworodnego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Stanisław Głąbiński
 maj 03 2008 19:21   
Forum

Quote by epablito: ...Byli pierwsi ludzie żyjący w Raju lub ich nie było. Wszystko wskazuje na to, że ich nie było: wyewoluowaliśmy z małp człekokształtnych...

Albo nie przeczytałeś mojego posta, albo nie zrozumiałeś jego treści, która wykazuje, że jest możliwy scenariusz uwzględniający zarówno: ewolucję, istnienie pierwszych rodziców i zgodność z Biblią. Wszystkie interpretacje Genesis są spekulacją, chyba że upierasz się przy odrzucanym przez biblistów dosłownym traktowaniu tego opisu jako reporterskiej relacji.

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 maj 03 2008 20:46   
Forum

A moze by od tej strony :
Zona mowi mezowi - nigdy cie nie zdradzilam. Poziom wiary w takie twierdzenie u meza nie bedzie calkowity
Zona mowi mezowi - zdradzilam cie. Poziom wiary wzrasta prawie do pewnosci.
Pozwalamy wlasnemu systemowi wartosci oceniac informacje ( jej autentycznosc) tylko na podstawie osobistych odczuc - nie na podstawie faktow. Dlaczego tak sie dzieje ?
Otoz zla wiadomosc jest bardziej prawdopodobna. O wiele trudniej bylo by zonie udowodnic wiernosc. Udawadniac niewiernosci juz nie musi. Maz przyjal informacje jako pewnik. Dlaczego, jako pewnik nie przyjal informacji nr. 1? Bardzo proste - sam chcial tak wybrac.
Bog caly czas mowi o wiernosci i milosci , tyle tylko ze Kosciol pare razy "naciagnal" zaufanie.Chodzby plaska ziemia- opierajac sie na Duchu sw i Bogu Kosciol powinien znac prawde a nie zabilac tych co ja glosili. Zachwiane zaufanie do zony daje taki sam efekt jak zachwiane zaufanie do Kosciola.Mowienie o popelnieniu bledu przez zone i przebaczenie - jest teoretycznie do przyjecia (pisze teoretycznie bo szczesliwie nie mielismy takiej sytuacji)Jednak od kosciola wymagania sa znacznie wieksze.....

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 04 2008 00:29   
Forum

Cała twoja wypowiedź nawet niezła, poza:

Quote by petroniusz100: Chodzby

choćby
Quote by petroniusz100:
plaska ziemia- opierajac sie na Duchu sw i Bogu Kosciol powinien znac prawde a nie zabilac tych co ja glosili.

Tu strzeliłeś jak łysy o beton...
kiedy to Kościół głosił tezy o plaskiej ziemi?
Kiedy zabijał twierdzących, że jest inaczej?

Czy w zyciu jak na forum też kierujesz się niesprawdzonymi pogłoskami?

Dla twej wiedzy, i żeby Cie nie dręczyc dłużej podaję linka do
ciekawego artykułu na ten temat

a zaraz potem do nastepnego tego samego autora

Nie wystarczy byc arbitrem elegantiarum. Trzeba też się kształcic.

To może jednak ten Kościół bardziej godny zaufania niż twierdzą tacy, ktorzy niesprawdzonymi opiniami mieszają sobie i innym w głowach?

===

Cytat 
tadeusz
 maj 04 2008 15:00   
Forum

Zastraszony, ponizony Galileusz przez sw Inkwizycje
Kopernik - ktorego dziela natychmiast znalazly sie na indeksie ksiag zakazanych , to Twoim zdaniem popieranie nauki przez kosciol?. Chodzilo mi o poderwane zaufanie . Chodzilo mi o coraz bardziej powszechne wycofywanie sie Kosciola z pozycji kiedys uznawanych za fundamentalne. Przeciez nie w sredniowieczu a kilkadziesiat lat temu tydzien potrzebny Bogu do stworzenia swiata byl wrecz dogmatem(sam mialem jako niesforny dzieciak, "naderwane" uszy przez ksiedza katechete, za poddawanie w watpliwosc tego czasu).Darwin z jego ewolucja, byl pajacem i idiota popieranym przez wrogow kosciola. Dzis- ewolucja jesli byla, to byla zamierzona przez Boga.To wszystko w ciagu jednego zycia . Przeciez nawet taki niedouczek jak ja widzi te kroki wstecz Wzrost poziomu wyksztalcenia i swiadomosci spolecznej spowodowal gwaltowny zanik cudow i kontaktow czlowiek - Bog tak spektakularnych jak w ST. Nauke od kiedy odzyskala samodzielnosc kosciol stawia po drugiej stronie barykady
Codzilo mi o heliocentryzm - tu popelnilem blad
Co do ofiar. Trzeba by sprawdzic ilu zamordowala Sw Inkwizycja za poglady bardziej blahe

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 04 2008 17:14   
Forum

Quote by petroniusz100: Zastraszony, ponizony Galileusz przez sw Inkwizycje

przepraszam: byłeś przy tym? widziałeś?

Powinieneś naprawde poczytać trochę więcej na temat historii nauki, więcej niż broszurki ateistyczno-racjonalistyczne.
Dla przykładu fragment z tekstu historyka S.Wielgusa:

"Od wieków funkcjonuje mit, że Giordano Bruno i Galileusz to czołowi reprezentanci rozumu, męczennicy za naukę i ofiary obskurantyzmu średniowiecznego. Najnowsze badania wykazały tymczasem, że - o paradoksie - uczeni ci, nie ujmując im nic z zasług dla nauki, wyżej niż rozum stawiali magię. Giordano Bruno w swoim dziele „La cena delle ceneri” (1584) opowiada się na przykład za teoriami Kopernika, ale na poparcie swojego stanowiska nie przytacza, jak należałoby się spodziewać, dowodów empirycznych czy matematycznych, lecz dowody zgoła innej natury. Stwierdza mianowicie po prostu, że opowiada się za heliocentryzmem, ponieważ ten wskazuje na bliski powrót religii "egipskiej", czyli magicznej, a "słońce kopernikańskie zwiastuje zwycięskie odrodzenie się prawdziwej filozofii". Zdaniem Franciszki A. Yates (współczesna uczona z Instytutu Warburga w Londynie) filozofia Bruno "jest nową interpretacją hermetyczną bóstwa wszechświata, jest po prostu rozwiniętą gnozą". Kościół tamtych czasów tymczasem akceptował teorię Kopernika jako hipotezę naukową, ale broniąc rozumu i doświadczenia, uważał wywody Bruna za brednie, które spowodowały podejrzenia co do samej teorii heliocentryzmu.

O skłonności do magii i astrologii (zdecydowanie odrzucanych przez chrześcijańskich uczonych średniowiecznych, zwłaszcza teologów) luminarzy nauki oświeceniowej świadczy także wiele innych faktów. Na wystawie, którą w dniach 12 XII 1991 - 8 I 1992 zorganizował w Paryżu Instytut Francuski, eksponowano bardzo interesujący dokument. Jest to sprawozdanie z zebrania, na którym powołano do życia Akademię Lincei, pierwszą akademię naukową nowoczesnego świata, której najwybitniejszym przedstawicielem był Galileusz. Zebranie, o którym mówi dokument, odbyło się w pałacu rzymskim Fryderyka Cesiego, na ulicy Maschera d'Oro 25 IX 1603 r. o godz. 9.50. Sprawozdanie wyjaśnia, że dzień i godzinę wybrano celowo, by "zdobyć przychylny wpływ gwiazd, zwłaszcza Merkurego", a tekst, zredagowany przez głowę akademii - Cesiego, jest opisem magicznej operacji prowadzonej według kanonów hermetyzmu i astrologii. Sam Galileusz także był bardzo zainteresowany astrologią. Oni, pierwsi członkowie Akademii Lincei uważają się - jak czytamy w sporządzonym projekcie (Proponimento Linceo) - za "najbieglejszych badaczy nauk tajemnych" oraz za "miłośników nauk i badaczy sztuk spargicznych (alchemicznych)". Uznając olbrzymie zasługi dla nauki, a zwłaszcza dla sztuki, uczonych odrodzeniowych, nie podobna jednak zgodzić się z tezą, że byli oni racjonalistami i przyrodnikami. Wszystkie wielkie nazwiska tej epoki zanurzone są - jak pisze Socci - w magmie hermetyzmu, astrologii i magii. Poczynając od Kopernika, który powołuje się na Hermesa Trismegistosa, a na Keplerze (+ 1630), twierdzącym, że studiuje astronomię "w sposób hermetyczny", kończąc."

Quote by petroniusz100:
Kopernik - ktorego dziela natychmiast znalazly sie na indeksie ksiag zakazanych , to Twoim zdaniem popieranie nauki przez kosciol?.

naprawde powinieneś troche więcej czytać.
Otóż dzieło Kopernika powstało w 1543 roku i funkcjonowało swobodnie (otrzymało IMPRIMATUR w 1534 roku) jako teoria, którą było (zresztą w wielu miejscach błędna), dopóki niejaki Galileusz 73 (!!!) lata później nie zaczął posługiwac się tym dziełem.

"Księga Kopernika De revolutionibus, oddana do druku w Norymberdze i dedykowana papieżowi Pawłowi III, bez przeszkód rozeszła się w kręgach katolickich. Drugie wydanie dzieła ukazuje się w 1566 r. Uniwersytet w Salamance jako pierwszy włączył do swego programu zawarte w nim tezy (około 1561). W 1584 r. hiszpański augustianin Diego de Zúńiga, biblista, wydaje Komentarz do Księgi Hioba, gdzie w duchu nowej doktryny interpretuje ustępy z Biblii"

Galileusz "udowadniał teorię Kopernika" powołując się na odpływy i przypływy mórz, co było (już wtedy) bzdurą.
Nie potrafił obronić swego dowodu, stąd "skazano" go na pokutę za nierzetelność naukową.
Tak, bo Kościół wtedy bronił rzetelności metodologii nauk !!!

Więc błagam Cię:
nie powtarzaj niesprawdzonych i nieprzemyślanych opinii.

Quote by petroniusz100:
Chodzilo mi o poderwane zaufanie . Chodzilo mi o coraz bardziej powszechne wycofywanie sie Kosciola z pozycji kiedys uznawanych za fundamentalne.

staram się cierpliwie Ci tłumaczyć, ze tak tak zwane "fundamentalne" pozycje Kościołą istnieją tylko w wyobraźni wrogów Kościoła.
Możesz dalej w to wierzyć (fideizm)
Możesz też zapoznać się ze źródłami (naukowe podejscie)

Quote by petroniusz100:
Przeciez nie w sredniowieczu a kilkadziesiat lat temu tydzien potrzebny Bogu do stworzenia swiata byl wrecz dogmatem(sam mialem jako niesforny dzieciak, "naderwane" uszy przez ksiedza katechete, za poddawanie w watpliwosc tego czasu).

I tu mylisz nauczanie Kościoła z nauczaniem jakiegoś księdza katechety.
Pociesz sie, że to typowe.
Nie twierdzę, że wszyscy katecheci dobrze uczyli.
Źle trafiłeś.
Przykro mi.

Quote by petroniusz100:
Darwin z jego ewolucja, byl pajacem i idiota popieranym przez wrogow kosciola. Dzis- ewolucja jesli byla, to byla zamierzona przez Boga.To wszystko w ciagu jednego zycia . Przeciez nawet taki niedouczek jak ja widzi te kroki wstecz Wzrost poziomu wyksztalcenia i swiadomosci spolecznej spowodowal gwaltowny zanik cudow i kontaktow czlowiek - Bog tak spektakularnych jak w ST.

Sorry
Nie uważam cudowności za dowody na istnienie Boga i wcale mi cuda nie sa do niczego potrzebne.
Uważam jednak, że ponownie zaklinasz rzeczywistość głosząc tezę o nieobecności cudów w dzisiejszym świecie.

Quote by petroniusz100:
Nauke od kiedy odzyskala samodzielnosc kosciol stawia po drugiej stronie barykady

Odzyskała?
Kto jej odebrał kiedykolwiek samodzielność?

Quote by petroniusz100:

Codzilo mi o heliocentryzm - tu popelnilem blad
Co do ofiar. Trzeba by sprawdzic ilu zamordowala Sw Inkwizycja za poglady bardziej blahe

I jak zamierzasz to zrobić?
Powołując się na dziewiętnastowieczne basnie?

===

Cytat 
esteban-82
 czerwiec 23 2008 16:39   
Forum

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 23 2008 16:44   
Forum

Jakie to wszystko przewrotne. Kiedy nauka obaliła istnienie boga wszystko w przewodniej lekturze chrześcijan nagle stało się symboliczne, że jest przenośnia itd. Przez 2000 lat było dosłowne a zaledwie od niespełna 100 lat dosłowne już nie jest?

I tu się mylisz drogi Panie! Nauka nie obaliła istnienia Boga to raz. W naszej lekturze nic nie jest symboliczne, a prawdziwe, trzeba tylko umieć czytać, skoro nie umiesz czytać nie zabieraj głosu. Prosze!

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
esteban-82
 czerwiec 23 2008 17:19   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:W naszej lekturze nic nie jest symboliczne, a prawdziwe,...

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 23 2008 17:37   
Forum

Fakt, nie można obalać czegoś czego nie ma. Mój błąd- źle się wyraziłem, a raczej użyłem skrótu myślowego. Nauka jedynie obaliła szereg zabobonnych wierzeń dostarczając naukowych dowodów

Ustalmy kilka faktów!

Nauka którą masz na myśli nie zajmuje się Bogiem.

Biblia ukazuje działanie Boga w historii Świata, jego plan względem ludzi. Stworzenie świata w księdze rodzaju jest pieśnią pochwalną( takowa nie musi posiadać naukowych prawd, wystarczy, że mówi kim jest człowiek(Adam)). Rozumiesz?

A twój zarzut że jakoby Kościół dopiero od stu lat zaczął interpretować Biblie jest po prostu Śmieszny.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 23 2008 19:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Tanczacy_Kruk:
A twój zarzut że jakoby Kościół dopiero od stu lat zaczął interpretować Biblie jest po prostu Śmieszny.

Bez przesady, nie jest smieszny, po prostu się tym nie interesował. Pozna prawde, to zmieni zdanie (chyba, że nie zechce jej poznać lub zaprzeczy faktom bo tak chce - jego sprawa, jego wola, wykorzysta swą wolność jak zechce)

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Robert
 czerwiec 24 2008 12:18   
Forum

Ustalmy kilka faktow:
- prawdziwa nauka chetnie zajmie sie poszerzaniem wiedzy na temat Boga, najpierw jednak musialby byc jakikolwiek namacalny dowod jego istnienia. Nauka zajmuje sie wszystkim cokolwiek mozna badac. I przede wszystkim nie jest slepa, tzn. chetnie przyjmie inna teorie, zmieni stara, zrobi wszystko, zeby lepiej i prawdziwiej opisac swiat. Religia i teologia wrecz przeciwnie- staraja sie dopasowac swiat do tego, co napisane jest w swietych zapiskach sprzed paru tysiecy lat.

- Te wspomniane 100 lat to czas od kiedy nauka i technika bardzo intensywnie sie rozwijaja. Staly sie tez juz lokomotywa nie do zatrzymania przez religie i przez ludzi uwazajacych, ze swiat ma niecale 10000 lat (bo tak wg nich mowi Biblia, a ona sie nie myli). W przeciagu tych 100 lat wydarzylo sie wiele dobrego w religii - np. zaczeto glosniej mowic o sensie symbolicznym wielu historii z Biblii, zdarzylo sie tez pare rzeczy zlych -np. uznano oficjalnie, ze Maryja zostala wniebowzieta... Dwa kroki wprzod, jeden w tyl...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Prof4
 czerwiec 24 2008 21:41   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 24 2008 22:06   
Forum

Quote by Prof4: Trzeba sobie zdać sprawę, że to ludzie wymyślili kanon, bo chyba nikt nie jest na tyle głupi żeby wierzyć, że po prostu wskoczyły sobie 4 ewangelie na stół. Trzeba też zdać sobie sprawę że "tradycja" czasem nie ma nic wspólnego z nauczaniem Chrystusa, po trzecie każdy myślący wie że Adam i Ewa to przypowieść a nie prawdziwa historia. Katolik wartościowy to katolik nie tylko wierzący ale i myślący, bo wiara bez wiedzy jest niepełna.

Tych legend jest znacznie wiecej, ale zmartwie Cie - mnostwo ludzi wierzy litaralnie w legende o Adamie i Ewie. Takze legenda o potopie ma sie dobrze w glowach wielu ludzi, choc Noe jest tak samo prawdziwa postacia jak Pan Samochodzik.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 24 2008 22:28   
Forum

Religia i teologia wrecz przeciwnie- staraja sie dopasowac swiat do tego, co napisane jest w swietych zapiskach sprzed paru tysiecy lat.

Religia a Teologia to dwie różne sprawy. Teologia jest nauką o Bogu a nie o świecie. O religii możesz poczytać chociażby tutaj

Te wspomniane 100 lat to czas od kiedy nauka i technika bardzo intensywnie sie rozwijaja. Staly sie tez juz lokomotywa nie do zatrzymania przez religie i przez ludzi uwazajacych, ze swiat ma niecale 10000 lat (bo tak wg nich mowi Biblia, a ona sie nie myli). W przeciagu tych 100 lat wydarzylo sie wiele dobrego w religii - np. zaczeto glosniej mowic o sensie symbolicznym wielu historii z Biblii, zdarzylo sie tez pare rzeczy zlych -np. uznano oficjalnie, ze Maryja zostala wniebowzieta... Dwa kroki wprzod, jeden w tyl...

Farmazony!

Tych legend jest znacznie wiecej, ale zmartwie Cie - mnostwo ludzi wierzy litaralnie w legende o Adamie i Ewie. Takze legenda o potopie ma sie dobrze w glowach wielu ludzi, choć Noe jest tak samo prawdziwa postacia jak Pan Samochodzik.

A ja Cię zmartwię tym, że mnóstwo ludzi nawet tych najstarszych posiada wiedzę tak dużą iż są w stanie bez problemów właściwie odczytywać powyższe historie i ustosunkować je do życia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 24 2008 22:37   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:
Farmazony!

Mily jak zawsze...

Quote by Tanczacy_Kruk:
A ja Cię zmartwię tym, że mnóstwo ludzi nawet tych najstarszych posiada wiedzę tak dużą iż są w stanie bez problemów właściwie odczytywać powyższe historie i ustosunkować je do życia.
To by mnie akurat nie martwilo. Raczej martwi mnie ta druga grupa, nieumiejaca tego zrobic.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 24 2008 22:45   
Forum

To by mnie akurat nie martwilo. Raczej martwi mnie ta druga grupa, nieumiejaca tego zrobic.

Jakbyś Ty umiał to byś już dawno krzyczał: Jestem Katolikiem!

Dobranoc

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,45 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty