Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 krępujące pytanie mojego syna...
 |  Wersja do druku
Robert
 czerwiec 25 2008 08:50   
Forum

Status: offline

Quote by Tanczacy_Kruk:
Jakbyś Ty umiał to byś już dawno krzyczał: Jestem Katolikiem!

Oj raczej tak nie krzykne nigdy. Ewentualnie "jestem chrzescijaninem!"...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 25 2008 10:10   
Forum

Quote by suration:
Quote by Tanczacy_Kruk:
Jakbyś Ty umiał to byś już dawno krzyczał: Jestem Katolikiem!

Oj raczej tak nie krzykne nigdy. Ewentualnie "jestem chrzescijaninem!"...

Nie zarzekaj się...
znałem takich jak Ty, deistów, niechętnych chrześcijaństwu ogólnie a katolicyzmowi szczególnie.

Niektorzy z nich są dziś zakonnikami

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 25 2008 12:52   
Forum

Quote by medieval_man:
Nie zarzekaj się...
znałem takich jak Ty, deistów, niechętnych chrześcijaństwu ogólnie a katolicyzmowi szczególnie.

Niektorzy z nich są dziś zakonnikami

Tak, nigdy nie mow "nigdy"... Ale ja juz mam zone i dziecko i raczej zakon mi nie grozi. Poza tym nie umialbym dochowac slubow czystosci...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
epablito
 czerwiec 26 2008 20:59   
Forum

Odpowiedź na oryginalne pytanie z tego tematu jest dosyć prosta: "Adam i Ewa nigdy nie istnieli. Opowieść z Genesis jest bajką, mitem, alegorią. To, że jest nie jest prawdą historyczną okazało się niedawno, wraz z rozwojem nauki, teorią ewolucji, badaniami skamielin itd."

Wbrew pozorom konsekwencje tego faktu są istotne. Jeśli bowiem spora część Biblii to alegorie i mity, to nie można na ich podstawie budować twardej wiedzy na temat świata i człowieka. Tak jak nie można budować wiedzy o świecie na podstawie mitów greckich, chociaż można je analizować i używać do rozumienia literatury czy sztuki.

Obecnie funkcjonuje wybiórcze przyjmowanie informacji o początku świata i ludzkości. Adam i Ewa to metafora, ale grzech pierworodny już nie. Dlaczego? Nie wiadomo, skąd wzięta jest informacja, co jest, a co nie jest metaforą w utworze literackim o charakterze alegorii. Problem polega na tym, że o ile np. Dziady Mickiewicza można odnieść do realiów historycznych znanych z innych źródeł, dokumentów etc, to Biblia jest jedynym źródłem informacji o stworzeniu świata i człowieka. Z tego wynika wprost iż nie można (bo na jakiej podstawie?) określić tego, co jest prawdą, a co tylko alegorią w falsyfikowalnych naukowo opowieściach biblijnych. Oczywiście kapłani mówią co jest, a co nie jest alegorią, ale oni też tego nie wiedzą, tylko wymyślają tak, by zachować maksimum dotychczasowych wierzeń.

===

Profil   Email 
 Cytat 
epablito
 czerwiec 26 2008 21:04   
Forum

Quote by stachgla: ...
Albo nie przeczytałeś mojego posta, albo nie zrozumiałeś jego treści, która wykazuje, że jest możliwy scenariusz uwzględniający zarówno: ewolucję, istnienie pierwszych rodziców i zgodność z Biblią.

Przeczytałem, zrozumiałem. Zwracam uwagę na to, iż wszelkie interpretacje łączące opis z Księgi Rodzaju z ewolucją są o tyle kiepskie, że opis ten mówi kompletnie co innego. Jeśli ktoś ma pogląd, że Bóg sterował ewolucją, to jest to pogląd będący spekulacją i całkowicie niezgodny nawet z alegorią. Równie uprawnione jest dowolne inne twierdzenie, np. że dwójka praBogów sterowała ewolucją, a potem się przerobiła na Trójcę, tak że jest to zgodne z obecną wiarą. Skoro opis jest alegoryczny, to i Bóg w nim jest alegoryczny - nie ma żadnych podstaw do wiary, jej początki są zanurzone w pustce.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 26 2008 21:08   
Forum

Odpowiedź na oryginalne pytanie z tego tematu jest dosyć prosta: "Adam i Ewa nigdy nie istnieli. Opowieść z Genesis jest bajką, mitem, alegorią. To, że jest nie jest prawdą historyczną okazało się niedawno, wraz z rozwojem nauki, teorią ewolucji, badaniami skamielin itd."

Szkoda że tego nie rozumiesz...
Tak swoją drogą, ciekawe czy istnienie pierwszych homo sapines to też mit...?

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 26 2008 22:01   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:

Istnienie pierwszych homo sapiens to nie mit, a takze wczesniejszych gatunkow rodzaju ludzkiego. Tyle, ze oni nie pojawili sie nagle jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki, tylko stopniowo wyewoluowali. To trwalo setki tysiecy lat, bez skokow "z dnia na dzien". Szkoda, ze tego nie rozumiesz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 26 2008 22:08   
Forum

Istnienie pierwszych homo sapiens to nie mit, a takze wczesniejszych gatunkow rodzaju ludzkiego. Tyle, ze oni nie pojawili sie nagle jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki, tylko stopniowo wyewoluowali. To trwalo setki tysiecy lat, bez skokow "z dnia na dzien". Szkoda, ze tego nie rozumiesz... Wink

Rozumiem doskonale, jednak musieli pojawić się pierwsi homo sapiens

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 26 2008 22:10   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Tanczacy_Kruk:

Istnienie pierwszych homo sapiens to nie mit, a takze wczesniejszych gatunkow rodzaju ludzkiego. Tyle, ze oni nie pojawili sie nagle jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki, tylko stopniowo wyewoluowali. To trwalo setki tysiecy lat, bez skokow "z dnia na dzien". Szkoda, ze tego nie rozumiesz...

Nawet ładna teza, na tyle ładna, że chętniej uczona, choć wcale nie lepiej udokumentowana, niz teza kreacjonistów.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Robert
 czerwiec 26 2008 22:57   
Forum

Quote by Rafi F:
Nawet ładna teza, na tyle ładna, że chętniej uczona, choć wcale nie lepiej udokumentowana, niz teza kreacjonistów.

Zapewniam Cie, ze duzo lepiej. Powaznych ksiazek o ewolucji i jej mechanizmach jest mnostwo, natomiast o kreacjonizmie nie mozna tego samego powiedziec. No bo ksiazka nie moze byc powazna, szczegolnie naukowa, gdy zacznie sie slowami "I Bog stworzyl swiat"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 26 2008 23:07   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:

I pojawili sie, ale nie nagle. Mozna ustalac te date umownie, bazujac na odkryciach archeologicznych i badaniach paleontologicznych. Ciagle pokutuje to, ze nie potrafimy sobie wyobrazic takiej ogromnej przestrzeni czasowej, ktora tu wchodzi w gre. Zobacz, historia ludzkiej cywilizacji to ok. 10tys. lat. Przez ten czas czlowiek zmienil sie niewiele, a od czasow Jezusa to juz bardzo bardzo niewiele. Co jednak powiesz gdy rozciagniemy ten czas 100 krotnie. Co bylo milion lat temu? Co gdy cofniesz sie o 200 mlnlat do czasow dinozaurow? Dalej nie wierzysz ze ewolucja moze cos wtym czasie dokonac? Poprostu czasem brakuje nam wobrazni... Indianie urodzeni w puszczy nie moga sobie wyobrazic otwartej przestrzeni, ale to nie oznacza, ze jej nie ma...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 26 2008 23:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration: Powaznych ksiazek o ewolucji i jej mechanizmach jest mnostwo

Jeżeli masowość świadczy o prawdzie, to najwięcej i w największej liczbie przekładów wydano książkę zaczynająca się od słów "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię."
Quote by suration:
Mozna ustalac te date umownie, bazujac na odkryciach archeologicznych i badaniach paleontologicznych.

I co ośrodek naukowy, ba, co naukowiec to data inna, a rozbieżność nawet i jednego zera. Fakt, wiedzę mamy ogromną - więcej teorii od naukowców

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Łukasz
 czerwiec 27 2008 07:05   
Forum

Quote by suration:
Quote by Tanczacy_Kruk:

I pojawili sie, ale nie nagle. Mozna ustalac te date umownie, bazujac na odkryciach archeologicznych i badaniach paleontologicznych. Ciagle pokutuje to, ze nie potrafimy sobie wyobrazic takiej ogromnej przestrzeni czasowej, ktora tu wchodzi w gre. Zobacz, historia ludzkiej cywilizacji to ok. 10tys. lat. Przez ten czas czlowiek zmienil sie niewiele, a od czasow Jezusa to juz bardzo bardzo niewiele. Co jednak powiesz gdy rozciagniemy ten czas 100 krotnie. Co bylo milion lat temu? Co gdy cofniesz sie o 200 mlnlat do czasow dinozaurow? Dalej nie wierzysz ze ewolucja moze cos wtym czasie dokonac? Poprostu czasem brakuje nam wobrazni... Indianie urodzeni w puszczy nie moga sobie wyobrazic otwartej przestrzeni, ale to nie oznacza, ze jej nie ma...

Wiesz tak naprawdę nie ważne jakie były początki człowieka. Mówiąc brzydko: "wisi mi to". Dla mnie najważniejszy jest Bóg, potem człowiek. Po za tym ewolucja to mechanizm który kreował.

Pierwsi ludzie pojawili się w którymś tam momencie poprzez wcześniejsze wykreowanie przez mechanizmy ewolucji. Moment ten był jeden, a więc konkretny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 27 2008 12:52   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk: Pierwsi ludzie pojawili się w którymś tam momencie poprzez wcześniejsze wykreowanie przez mechanizmy ewolucji. Moment ten był jeden, a więc konkretny.

No zaczales rozsadnie pisac.
To jednak raczej nie byl jeden moment. Jak sobie to wyobrazasz, ze jesli by udalo sie ustalic, ze homo sapiens (czy wogole rodzaj ludzki) powstal 15 kwietnia roku 200.000 pne, to co, 14 kwietnie jeszcze ludzmi nie byli? Czym sie roznili?
Zatem to musialbyc okres dosc dlugi, kiedy malpy czlekoksztaltne staly sie osobnym rodzajem ludzkim. Date mozna przyjac jedynie umownie, a okres w ktorym to sie stalo byc moze jest dluzszy niz historia naszej cywilizacji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Stanisław Głąbiński
 czerwiec 27 2008 14:31   
Forum

Quote by suration:...
No zaczales rozsadnie pisac.
To jednak raczej nie byl jeden moment. Jak sobie to wyobrazasz, ze jesli by udalo sie ustalic, ze homo sapiens (czy wogole rodzaj ludzki) powstal 15 kwietnia roku 200.000 pne, ...

Niestety rozsądnego pisania tobie przyznać nie mogę. Nie udało się dotąd odtworzyć przebiegu zmian w tych fragmentach DNA, które decydują o gatunku, a które są specjalnie chronione. Wszystkie zmiany, jakie zbadano dotyczą jedynie tych sekwencji, które rządzą cechami drugorzędnymi. Z tego jednak co wiemy, bardziej prawdopodobne jest wyobrażenie o zmianie radykalnej, odbywającej się w jednym momencie, gdy - nie wiadomo w jaki sposób - zabezpieczenia kodu genetycznego przestają na mmoment działać i zachodzi jakaś rewolucyjna zmiana: powstaje osobnik nowego gatunku. Trudno sobie wyobrazić, by ten moment nastąpił w komórce macierzystej przed zapłodnieniem. Może to się dzieje w chwili, gdy plemnik wnika do jaja? W każdym bądź razie przekonanie o stopniowym narastaniu zmian nie może być uznane za pewnik: można się spierać jedynie o kwestię, co jest bardziej prawdopodobne.
Inna sprawa to, że - jak wynika z jednego z poprzedzających postów - mieszasz kreacjonizm z ogólnym wyobrażeniem o działaniu Boga, a jeśli chodzi o twój sąd o poglądach osób wierzących w rzeczywistość nadprzyrodzoną (pojęcie znacznie szersze niż chrześcijaństwo), to fantazje do kwaderatu. Poczytałbyś trochę - może Hellera (nie pamiętam w tej chwili nazwisk innych popularyzatorów wiedzy dotyczącej omawianego przedmiotu). O ile bowiem zrozumiałe jest, gdy przedstawiasz swoje przekonania (np. "Opowieść z Genesis jest bajką"), to opisywanie tego, co myślą inni (np. "Adam i Ewa to metafora, ale grzech pierworodny już nie" - skąd takie stwierdzenie wziąłeś?) jest bez sensu.

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 27 2008 15:38   
Forum

Quote by stachgla:
Niestety rozsądnego pisania tobie przyznać nie mogę. Nie udało się dotąd odtworzyć przebiegu zmian w tych fragmentach DNA, które decydują o gatunku, a które są specjalnie chronione. Wszystkie zmiany, jakie zbadano dotyczą jedynie tych sekwencji, które rządzą cechami drugorzędnymi. Z tego jednak co wiemy, bardziej prawdopodobne jest wyobrażenie o zmianie radykalnej, odbywającej się w jednym momencie, gdy - nie wiadomo w jaki sposób - zabezpieczenia kodu genetycznego przestają na mmoment działać i zachodzi jakaś rewolucyjna zmiana: powstaje osobnik nowego gatunku. Trudno sobie wyobrazić, by ten moment nastąpił w komórce macierzystej przed zapłodnieniem. Może to się dzieje w chwili, gdy plemnik wnika do jaja? W każdym bądź razie przekonanie o stopniowym narastaniu zmian nie może być uznane za pewnik: można się spierać jedynie o kwestię, co jest bardziej prawdopodobne.

Co jest nierozsadnego w tym, co pisze? Mozna sie tylko spierac, bo sa to teorie. Mechanizmy ewolucji sa tak zlozone i przebiegaja w niewyobrazalnie dlugich czasach, ze trudno to sobie wyobrazic. Wydaje sie, ze pewne zmiany mogly nastepowac skokowo, ale jest to takze zwiazane z pewnym okresem czasu. Jesli jakis przedstawiciel gatunku nagle dostal nowe cechy, to przeciez musi je przekazac i dalej rozpowszechnic. Wilk nie moze urodzic czlowieka, musi byc czas na te zmiany.

Quote by stachgla:Inna sprawa to, że - jak wynika z jednego z poprzedzających postów - mieszasz kreacjonizm z ogólnym wyobrażeniem o działaniu Boga, a jeśli chodzi o twój sąd o poglądach osób wierzących w rzeczywistość nadprzyrodzoną (pojęcie znacznie szersze niż chrześcijaństwo), to fantazje do kwaderatu. O ile bowiem zrozumiałe jest, gdy przedstawiasz swoje przekonania (np. "Opowieść z Genesis jest bajką"), to opisywanie tego, co myślą inni (np. "Adam i Ewa to metafora, ale grzech pierworodny już nie" - skąd takie stwierdzenie wziąłeś?) jest bez sensu.

Czy ja wogole cos takiego mowilem??? Chyba ci sie osoby pomylily...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 27 2008 16:10   
Forum

No zaczales rozsadnie pisac. Smile

A wcześniej co takiego nierozsądnego napisałem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 27 2008 16:45   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:
No zaczales rozsadnie pisac. Smile

A wcześniej co takiego nierozsądnego napisałem?

Tak ogolnie napisalem, bo wczesniej rzadko sie zgadzalem z Toba. I wlasciwie nie odrozniam Cie od Rafiego...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 27 2008 22:05   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:...I wlasciwie nie odrozniam Cie od Rafiego...

Hmm, a tak się z Tańczącym róznimy. Nie wiem co o tym myśleć.
Może przez analogię, że dla białego wszyscy czarni wygladaja podobnie, a wszystkie zółte kobiety mają około 25 lat lub ponad 50-siąt.

===

Cytat 
Robert
 czerwiec 27 2008 23:32   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by suration:...I wlasciwie nie odrozniam Cie od Rafiego...

Hmm, a tak się z Tańczącym róznimy. Nie wiem co o tym myśleć.
Może przez analogię, że dla białego wszyscy czarni wygladaja podobnie, a wszystkie zółte kobiety mają około 25 lat lub ponad 50-siąt.

Nie, ale jestescie w jednej grupie. Czasem nie pamietam, ktory z was, co powiedzial. Jeszcze podobnie mi sie kojarzy Pijany Pastor, z tym ze on bardziej mnie atakowal...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 28 2008 08:20   
Forum

Nie, ale jestescie w jednej grupie. Czasem nie pamietam, ktory z was, co powiedzial. Jeszcze podobnie mi sie kojarzy Pijany Pastor, z tym ze on bardziej mnie atakowal... Wink

W jakiej jednej grupie?
Dlaczego uważasz że ktokolwiek Cię atakuje? Jak już to podważa Twoje teksty

===

Profil   Email 
 Cytat 
Stanisław Głąbiński
 czerwiec 28 2008 12:07   
Forum

Quote by suration:Co jest nierozsadnego w tym, co pisze?

Wyjaśniłem to - jak sądzę - wyraźnie: nie rozumiesz tego, że oprócz prymitywnego kreacjonizmu i równie naiwnego krańcowo materialistycznego ewolucjonizmu istnieją inne próby objaśnienia tego, jak kształtowała się nasza obecna rzeczywistość i - co gorsza - wyobrażasz sobie, że twoje wyobrażenia zostały jednoznacznie potwierdzone przez badania przyrody.

Quote by suration:Czy ja wogole cos takiego mowilem??? Chyba ci sie osoby pomylily...

Jeśli chodzi o cytaty, to rzeczywiście - przepraszam - nie zauważyłem, że wybierając je przekroczyłem granicę zaznaczającą początek postu espablito'a. Powinno więc być np.:
... zrozumiałe jest, gdy przedstawiasz swoje przekonania (np. "To trwalo setki tysiecy lat, bez skokow z dnia na dzien" - czw 26 cze 2008 22:01:56), to widoczne przeświadczenie, że są te przekonania prawdą stwierdzoną przez naukę (np. "Szkoda, ze tego nie rozumiesz..." - w tym samym postcie) jest bez sensu.
Inna jest sprawa, że uwagi moje pasują również do rzeczonego espablito.
I jeszcze co do cytatów. Szczególne nagromadzenie bezsensownych stwierdzeń widzę w zdaniu:
(czw 26 cze 2008 22:57:50) ... o kreacjonizmie ... No bo ksiazka nie moze byc powazna, szczegolnie naukowa, gdy zacznie sie slowami "I Bog stworzyl swiat"...

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,25 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty