Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Unieważnienie małżeństwa a bezpłodność
 |  Wersja do druku
Justyna
 sierpień 14 2007 10:06  (Czytany 1742 razy)  
Forum

Status: offline

Po 10 latach małżeństwa wystąpiłąm o rozwód cywilny. Nie było nam dobrze ze sobą, bo czegoś nam brakowało. Rodziny. W międzyczasie okazało się, że mój mąż wiedział przed naszym ślubem, że nie może mieć dzieci. W dzieciństwie chorował i leczył się. Jest na to dokumentacja medyczna. Ja przez pierwsze lata byłam zasypywana pytaniami od jego rodziców, dlaczego nie staramy się o dziecko. Później pytali mnie, czy to nie wina po mojej stronie i sugestie bym podjęła leczenie.
I tak wszystko się zaczęło. Wyszła na jaw prawda ukrywana przede mną, że to nie moja wina.
Rozwód.
Poznałam mężczyznę z którym mam syna. Nie jesteśmy razem.
Czy mogę wystąpić o unieważnienie mojego małżeństwa?

===

Kinka

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 14 2007 19:16   
Forum

Zatajenie tak ważnej informacji jest w istocie podstawą do unieważnienia ślubu kościelnego, ale będzie pani musiała dowieść , że nie tylko mąż wiedział prze ślubem , że jest bezpłodny , ale i że pani o tym nie wiedziała.Będzie to trudna i mało przyjemna droga.Szczególnie nie mam się co dziwić , bo kościół troszczy się o jedność rodziny. Więc powinna się pani zastanowić ,dlaczego chce to pani zrobić.Warto też znależć prawnika , który zna się na prawie kościelnym.Wydaje mi się,że to, że nie mieliście dzieci ułatwi sprawę,

===

misia30

Profil   Email 
 Cytat 
IGA542
 sierpień 14 2007 21:34   
Forum

Kan. 1098 - Kto zawiera małżeństwo, zwiedziony podstępem, dokonanym dla uzyskania zgody małżeńskiej, a dotyczącym jakiegoś przymiotu drugiej strony, który ze swej natury może poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, zawiera je nieważnie.

co z kolei odnosi się do :

Kan. 1055 -

§ 1. Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

zatajenie tak istotnej informacji przed PRZYSZŁYM współmałżonkiem jest podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Gryzik0 również ma racje, to nie będzie łatwe ani przyjemne. co nie zmienia faktu, że szanse na stwierdzenie nieważności są bardzo duże.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 15 2007 15:36   
Forum

Dobrze ze Pan Bog nie bawi sie w biurokracje -udawadniana itp. Straszne!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Arletta Bolesta
 marzec 18 2018 10:31   
Forum

Z uwagi na zamknięcie platformy blogów na Onecie zmienił się również link, pod którym znajduje się mój blog dot. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:

uniewaznieniemalzenstwakoscielnego.blox.pl

dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post