Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nepotyzm w niebie?
 |  Wersja do druku
Daniel
 sierpień 16 2007 11:44  (Czytany 10563 razy)  
Forum

Status: offline

Z góry przepraszam, jeżeli ktoś poczuje się urażony moim tekstem. Prezentuję tutaj po prostu efekt moich rozważań. A ponieważ nie mam patentu na nieomylność, więc nie każdy musi się ze mną zgadzać.

Otóż wydaje mi się, że w katolickim niebie panuje nepotyzm. Już sam fakt, że Maryja została rzekomo ogłoszona przez Syna królową nieba, wygląda na usilne lansowanie rodziny. Poza tym jakaś funkcja patronacka dostała się nawet Józefowi, który był zaledwie opiekunem.
Istnieje też cała armia świętych urzędników. Co prawda Kościół Katolicki ma swoich świętych, Cerkiew Prawosławna swoich, no, ale każdy przecież popiera swojego, szczerze, po kumotersku...
Święci. Każdy z nich ma swój referat. Wygląda na to, że Stwórca nie radzi sobie w panowaniu nad światem, skoro musi mieć do pomocy całą armię urzędników. Jeden święty jest patronem kierowców, drugi opiekuje się dziewicami, trzeci pomaga ponoć odnaleźć zagubione rzeczy. Czy nie jest to po prostu odbicie dobrze znanych stosunków panujących w biurze? Bóg Dyrektor zarządza świętymi urzędnikami, którzy mają ściśle określone zadania.
Żeby było ciekawiej, w tej armii pomocników Pana Boga istnieje także możliwość awansu. Wprawdzie na razie tylko są dwa stopnie, ale przecież tradycja, w przeciwieństwie do Pisma Świętego, wciąż się rozwija. Jeśli błogosławiony będzie się dobrze sprawować w swej orędowniczej pracy, może dostać awans na świętego. A wtedy ma kult na ziemi, obrazy, kościoły pod własnym wezwaniem. Za tą rzeszą świętych i błogosławionych chowa się gdzieś Bóg, nie mówiąc już o aniołach, które chyba przeszły na bezrobocie...

===

danmir

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 16 2007 16:05   
Forum

Quote by danmir:Otóż wydaje mi się, że w katolickim niebie panuje nepotyzm. Już sam fakt, że Maryja została rzekomo ogłoszona przez Syna królową nieba, wygląda na usilne lansowanie rodziny. Poza tym jakaś funkcja patronacka dostała się nawet Józefowi, który był zaledwie opiekunem.

Pan chyba sobie żarty stroi. To nie efekt przemyśleń, ale nienawiści do Kościoła.
Maryja dała ziemskie życie Jezusowi, opiekowała się nim. Św. Józef nie było tylko opiekunem.
Pan jest po prostu bezczelny.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 16 2007 16:50   
Forum

Nie ma za co przepraszać, bo Twoje spostrzeżenia są uzasadnione, tyle że ci wszyscy ludzcy pośrednicy, których Kościół namnożył i posłał do nieba nie mają nic wspólnego z Pismem Świętym. Biblia nie naucza o wniebowzięciu Marii, ani o jej pośredniczej roli, ani o pośrednictwie innych świętych. Zabobony te weszły do chrześcijanstwa z poganami, kiedy chrześcijanstwo stało się religią panstwową od IV wieku. Poganie mieli bożka od wszystkiego, co wnieśli z sobą do chrześcijanstwa przydając świetym podobne "specjalnosci" i czyniąc z nich pośredników.

Maria i inni zmarli wierzący - zgodnie z Pismem Świętym - spoczywają w grobie, oczekując na zmartwychwstanie przy powtórnym przyjściu Chrystusa: "A wszyscy ci, choć dla swej wiary zdobyli chlubne świadectwo, nie otrzymali tego, co głosiła obietnica, ponieważ Bóg przewidział ze względu na nas coś lepszego, mianowicie, aby ONI NIE OSIĄGNĘLI CELU BEZ NAS" (Hbr.11:39-40).

W sredniowieczu doszedł aspekt ekonomiczny. Kościół na niczym nie zarobił tak wiele, jak na pośrednictwie świętych, pielgrzymkach do miejsc ich kultu oraz na odpustach i mszach za zmarłych. Tak jest do dziś.

Bibliści zdają sobie sprawę, że kult maryjny i kult świętych ma poganskie korzenie. Nawet święto wniebowzięcia Marii przypada dokładnie na ten sam dzien, który poganie wcześniej poświęcili Dianie, Asztarte itp. boginiom zwanym Matkami Boskimi czy Królowymi Niebios. Ale organizacja religijna taka jak Kościół, nie przyzna się do błędów doktrynalnych i nie wycofa z nauk, które pachną zabobonem, bo poddałoby to w wątpliwość jej rzekomą nieomylność. Dlatego pozostają dalej częścią nauczania, mimo że są beznadziejnie sprzeczne z naukami Pisma Świętego, jak to ilustrują poniższe cytaty:

„Albowiem jeden jest Bóg, JEDEN też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus” (1Tm.2:5).

„Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, TYLKO przeze Mnie” (J.14:6).

Słowa „tylko przeze Mnie” wykluczają jakiekolwiek pośrednictwo między Bogiem a człowiekiem, zarówno przez żywych kapłanów jak przez zmarłych świętych lub Marii, a także aniołów. Jezus przestrzegł wręcz przed innymi pośrednikami: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą... JA JESTEM drzwiami dla owiec” (J.10:1.7).

„I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.” (Dz. 4:12).

Wszystko, co jest potrzebne wierzącemu, może otrzymać przez doskonałe pośrednictwo miłosiernego Zbawiciela. Sugestia, że Bóg bez wstawiennictwa Marii nie uczyniłby niektórych rzeczy dla ludzkości, jest herezją.

Tragiczną jest to, że miliony ludzi poszukuje pośrednika w osobie, która owszem została wywyższona jako służebnica Pańska i jest godna polecenia jako wzór posłuszenstwa, niemniej nie może spełnić roli pośrednika, ani nie została do niej powołana przez Boga. W rezultacie ludzie na próżno próbują dotrzeć do Boga przez Marię, choć nie jest to możliwe, ponieważ Bóg ma tylko jednego pośednika między sobą i ludzmi - Chrystusa, który żyje i jest zawsze dostępny dla każdego, dlatego powiedział:

"Pójdźcie DO MNIE wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie." (Mt.11:28).

"Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i całego świata” (1J.2:1-2).

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 sierpień 16 2007 16:51   
Forum

Quote by danmir: Z góry przepraszam, jeżeli ktoś poczuje się urażony moim tekstem. Prezentuję tutaj po prostu efekt moich rozważań. A ponieważ nie mam patentu na nieomylność, więc nie każdy musi się ze mną zgadzać.

Otóż wydaje mi się, że w katolickim niebie panuje nepotyzm. Już sam fakt, że Maryja została rzekomo ogłoszona przez Syna królową nieba, wygląda na usilne lansowanie rodziny. Poza tym jakaś funkcja patronacka dostała się nawet Józefowi, który był zaledwie opiekunem.
Istnieje też cała armia świętych urzędników. Co prawda Kościół Katolicki ma swoich świętych, Cerkiew Prawosławna swoich, no, ale każdy przecież popiera swojego, szczerze, po kumotersku...
Święci. Każdy z nich ma swój referat. Wygląda na to, że Stwórca nie radzi sobie w panowaniu nad światem, skoro musi mieć do pomocy całą armię urzędników. Jeden święty jest patronem kierowców, drugi opiekuje się dziewicami, trzeci pomaga ponoć odnaleźć zagubione rzeczy. Czy nie jest to po prostu odbicie dobrze znanych stosunków panujących w biurze? Bóg Dyrektor zarządza świętymi urzędnikami, którzy mają ściśle określone zadania.
Żeby było ciekawiej, w tej armii pomocników Pana Boga istnieje także możliwość awansu. Wprawdzie na razie tylko są dwa stopnie, ale przecież tradycja, w przeciwieństwie do Pisma Świętego, wciąż się rozwija. Jeśli błogosławiony będzie się dobrze sprawować w swej orędowniczej pracy, może dostać awans na świętego. A wtedy ma kult na ziemi, obrazy, kościoły pod własnym wezwaniem. Za tą rzeszą świętych i błogosławionych chowa się gdzieś Bóg, nie mówiąc już o aniołach, które chyba przeszły na bezrobocie...

Czy jest to nepotyzm ,że mam takiego Brata...?

...”Jestem Miłością, jestem też bratem waszym, Bogiem, który stał się takim, jak wy, człowiekiem, aby móc stać się waszym najbliższym towarzyszem czasu życia i pozostać przyjacielem waszym - w wieczności.

Ja, Bóg wasz, pragnę waszej przyjaźni, zanim wy jej zapragniecie.

Ja was ukochałem, zanim poznaliście Mnie. Zanim zapragnęliście Mnie odnaleźć przy sobie - już przy was stałem, już was broniłem, już was tłumaczyłem przed Ojcem, usprawiedliwiałem i przebaczałem wam.

Zawsze uprzedzam was. Miłość Moja osłania was i ratuje, dodaje wam sił, leczy wasze rany.

Każdego z was po wielokroć uratowałem od śmierci i kalectwa. Zanim się do Mnie zwrócicie - Ja już służę wam Mocą Moją..”

===

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 sierpień 16 2007 17:22   
Forum

A co komu przeszkadza taki "nepotyzm" i pośrednictwo :

...."- „Wszyscy, którzy przedstawiają Maryję jako przeciwstawienie Jezusa lub jako kobietę ziemską – prostą , ograniczoną i niczego nie rozumiejącą –działają pod wpływem sugestii szatana, który nienawidzi Maryi, jako człowieka przez Boga wyniesionego najwyżej w swej piękności. Maryja –człowiek ustanowiony jest przez Boga ponad wszystkimi bytami duchowymi Królową Nieba, i żaden z nich równać się z Nią nie może!
Maryja jest pierwszą i jest koroną ludzkości. Jest Ona rzeczywistą pośredniczką pomiędzy grzechem , słabością i nędzą człowieka a nieskończonością Świętości Bożej, bo jest człowiekiem , a jednocześnie Osobą pogrążoną w Bogu bez reszty i skupiającą w sobie jak w soczewce wszystko, co Boże, a nic własnego , co by tę Świętość Najświętszą skalać lub umniejszyć mogło- a znaczy to że Chrystus Pan powierzył Jej macierzyńskiej miłości prawo do skutecznych próśb za ludzkość.
Maryja jest tą , która zachwyca Boga i posiada Jego miłość. Ona przekonuje Jego serce – Jego litość i zmiłowanie – i uzyskuje Jego miłosierdzie. Ona wyprosić może każdemu z was niebo – jeśli oddacie Jej siebie i nie cofniecie swego zawierzenia.
Wtedy Maryja przyoblecze was we własną czystość i przyprowadzi Synowi jako dar upragniony!”...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 sierpień 16 2007 19:47   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by danmir:Otóż wydaje mi się, że w katolickim niebie panuje nepotyzm. Już sam fakt, że Maryja została rzekomo ogłoszona przez Syna królową nieba, wygląda na usilne lansowanie rodziny. Poza tym jakaś funkcja patronacka dostała się nawet Józefowi, który był zaledwie opiekunem.

Pan chyba sobie żarty stroi. To nie efekt przemyśleń, ale nienawiści do Kościoła.
Maryja dała ziemskie życie Jezusowi, opiekowała się nim. Św. Józef nie było tylko opiekunem.
Pan jest po prostu bezczelny.

Czy ja sobie żarty stroję? Niewątpliwie mój tekst ma charakter żartobliwy... Ale czy świadczy on o nienawiści do Kościoła? Myślę, że tylko Pan tak to odbiera. A czy jestem bezczelny? Cóż, nikt z nas nie jest bez grzechu... Pozdrawiam serdecznie!

===

danmir

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 16 2007 21:34   
Forum

„Wszyscy, którzy przedstawiają Maryję jako przeciwstawienie Jezusa ... Maryja jest tą , która zachwyca Boga i posiada Jego miłość. Ona przekonuje Jego serce – Jego litość i zmiłowanie – i uzyskuje Jego miłosierdzie. Ona wyprosić może każdemu z was niebo – jeśli oddacie Jej siebie i nie cofniecie swego zawierzenia. Wtedy Maryja przyoblecze was we własną czystość i przyprowadzi Synowi jako dar upragniony!”...

Tak brzmią pobożne życzenia. Gdyby Jezus je podzielał, zachęciłby ludzi, aby przychodzili do Boga przez Marię, tymczasem powiedział:

"Pójdźcie DO MNIE wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie." (Mt.11:28).

„Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, TYLKO przeze Mnie” (J.14:6).

„Albowiem jeden jest Bóg, JEDEN też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus” (1Tm.2:5).

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 16 2007 21:57   
Forum

Z tekstem danimra nawet nie ma sensu dyskutować. Oczywiście, nie ma potrzeby też się obrażać. Tekst wykazuje charakterystyczną niestety dla wielu ignorancję w sprawach wiary.
I to wystarczy za podsumowanie.

Natomiast to, co pisze w niektórych miejscach Apologeta, człowiek wierzący i wykształcony wymaga pewnych korekt

Quote by Apologeta: Nie ma za co przepraszać, bo Twoje spostrzeżenia są uzasadnione, tyle że ci wszyscy ludzcy pośrednicy, których Kościół namnożył i posłał do nieba nie mają nic wspólnego z Pismem Świętym.

święci nie są naszymi pośrednikami w zbawieniu
Quote by Apologeta:
Biblia nie naucza o wniebowstąpieniu Marii, ani o jej pośredniczej roli, ani o pośrednictwie innych świętych.

Masz rację. Nawet kiedy mylisz wniebowstąpienie z wniebowzięciem? czy Ci nie wstyd?
Quote by Apologeta:
Zabobony te weszły do chrześcijanstwa z poganami, kiedy chrześcijanstwo stało się religią panstwową od IV wieku. Poganie mieli bożka od wszystkiego, co wnieśli z sobą do chrześcijanstwa przydając świetym podobne "specjalnosci" i czyniąc z nich pośredników.

zbytnie uproszczenie
Quote by Apologeta:
Maria i inni zmarli wierzący - zgodnie z Pismem Świętym - spoczywają w grobie, oczekując na zmartwychwstanie przy powtórnym przyjściu Chrystusa: "A wszyscy ci, choć dla swej wiary zdobyli chlubne świadectwo, nie otrzymali tego, co głosiła obietnica, ponieważ Bóg przewidział ze względu na nas coś lepszego, mianowicie, aby ONI NIE OSIĄGNĘLI CELU BEZ NAS" (Hbr.11:39-40).

nawet Henoch? czy Eliasz?
Quote by Apologeta:
W sredniowieczu doszedł aspekt ekonomiczny. Kościół na niczym nie zarobił tak wiele, jak na pośrednictwie świętych, pielgrzymkach do miejsc ich kultu oraz na odpustach i mszach za zmarłych. Tak jest do dziś.

Nie ma co dyskutować. Ale czy aspekt ekonomiczny musi z konieczności sprzeciwiać się aspektowi zasadności wiary?
Quote by Apologeta:
Bibliści zdają sobie sprawę, że kult maryjny i kult świętych ma poganskie korzenie. Nawet święto wniebowstąpienia Marii przypada dokładnie na ten sam dzien, który poganie wcześniej poświęcili Dianie, Asztarte itp. boginiom zwanym Matkami Boskimi czy Królowymi Niebios.

znowu ten sam błąd. Święto wniebowzięcia. A to, że na święto wybrano istniejące dni świa pogańskich nie świadczy o ich pogańskim charakterze. Boże Narodzenie tez świętujemy w pogańskie święto. Czy to znaczy wg Apologety że Jezus - Bóg się nie narodził w Betlejem?
Quote by Apologeta:
Ale organizacja religijna taka jak Kościół, nie przyzna się do błędów doktrynalnych i nie wycofa z nauk, które pachną zabobonem, bo poddałoby to w wątpliwość jej rzekomą nieomylność. Dlatego pozostają dalej częścią nauczania, mimo że są beznadziejnie sprzeczne z naukami Pisma Świętego, jak to ilustrują poniższe cytaty:

Słowa „tylko przeze Mnie” wykluczają jakiekolwiek pośrednictwo między Bogiem a człowiekiem, zarówno przez żywych kapłanów jak przez zmarłych świętych lub Marii, a także aniołów. Jezus przestrzegł wręcz przed innymi pośrednikami: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą... JA JESTEM drzwiami dla owiec” (J.10:1.7).

„I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.” (Dz. 4:12).

Już wielokrotnie wskazywałem ci, że mylisz pośrednictwo zbawienia z wstawiennictwem modlitwy.
Czy to zbyt skomplikowane, byś to raz przenalizował?
Krk twierdzi, że nie ma zadnego Pośrednika między ludźmi a Bogiem oprócz Jezusa.
Krk twierdzi, że modlitwu świętych mogą nas wspomagać w naszej wędrówce.
Tyle.

Quote by Apologeta:
Wszystko, co jest potrzebne wierzącemu, może otrzymać przez doskonałe pośrednictwo miłosiernego Zbawiciela. Sugestia, że Bóg bez wstawiennictwa Marii nie uczyniłby niektórych rzeczy dla ludzkości, jest herezją.

A sugestia, że Bóg bez mojej modlitwy wstawienniczej nie dokonał na przykład jakiegoś uzdrowienia mojego brata tez jest herezją? Więc nie mam co się modlić o zdrowie moich braci i musze odrzucić wskazania św. Jakuba apostoła
Quote by Apologeta:
Tragiczną jest to, że miliony ludzi poszukuje pośrednika w osobie, która owszem została wywyższona jako służebnica Pańska i jest godna polecenia jako wzór posłuszenstwa, niemniej nie może spełnić roli pośrednika, ani nie została do niej powołana przez Boga. W rezultacie ludzie na próżno próbują dotrzeć do Boga przez Marię, choć nie jest to możliwe, ponieważ Bóg ma tylko jednego pośednika między sobą i ludzmi - Chrystusa, który żyje i jest zawsze dostępny dla każdego, dlatego powiedział:

"Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i całego świata” (1J.2:1-2).

Jak wyżej. Mylisz pośrednictwo zbawienia z wstawiennictwem modlitwy.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 16 2007 23:04   
Forum

Medievalman: Jak wyżej. Mylisz pośrednictwo zbawienia z wstawiennictwem modlitwy.

Faktem pozostaje niestety to, że ludzie szukają pośrednictwa w drodze do Boga u Marii i u świętych, co jest zabobonem. Nowy Testament mówi, że jedynym pośrednikiem między Bogiem i ludzmi jest Jezus Chrystus. Mylisz się sądząc, że chodzi tu jedynie o pośrednictwo zbawcze. Jezus powiedział, aby to do Niego przyszedł także każdy, kto potrzebuje ukojenia, kto jest zmęczony i zatroskany: "Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie."(Mt.11:28).

W Biblii nie ma przypadku zwracania się do zmarłych o interwencję u Boga, ani nawet zwracania się w tej sprawie do żywych (Enoch czy Eliasz). Jedynym pośrednikiem między nami a Bogiem ma być Chrystus (2Tym.2:5).

Wydaje mi się, że nie rozumiesz na czym polega modlitwa orędownicza. Mamy orędować w modlitwie za sobą nawzajem, a więc za żywymi, ale nie u umarłych, lecz u Boga, nie za pośrednictwem umarłych, lecz za pośrednictwem Chrystusa. Umarli, wg Biblii, nie mają uczuć, emocji, ani woli (Koh.9), "nic nie wiedzą" (Koh.9:5), nawet "nie chwalą Boga" (Ps.115:17). Do czasu zmartwychwstania umarli "spią" w swoich grobach. Powstaną do życia wiecznego dopiero z tymi, którzy żywo doczekają przyjścia Chrystusa, aby RAZEM z nimi pójsc do nieba (liczne teksty w tej sprawie przytoczyłem w dyskusji "Czy dusza ludzka jest nieśmiertelna?"). Apostoł Paweł tak o tym napisał:

"A nie chcemy, bracia, abyście byli w niepewności co do tych, którzy zasnęli, abyście się nie smucili, jak drudzy, którzy nie mają nadziei. Albowiem jak wierzymy, że Jezus umarł i zmartwychwstał, tak też wierzymy, że Bóg przez Jezusa przywiedzie z nim tych, którzy zasnęli. A to wam mówimy na podstawie Słowa Pana, że my, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli. Gdyż sam Pan na dany rozkaz, na głos archanioła i trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie, potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, RAZEM Z NIMI porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem."(1Tes.4:13-18).

"A wszyscy ci, choć dla swej wiary zdobyli chlubne świadectwo, nie otrzymali tego, co głosiła obietnica, ponieważ Bóg przewidział ze względu na nas coś lepszego, mianowicie, aby ONI NIE OSIĄGNĘLI CELU BEZ NAS" (Hbr.11:39-40).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 17 2007 11:39   
Forum

Quote by Apologeta: W Biblii nie ma przypadku zwracania się do zmarłych o interwencję u Boga, ani nawet zwracania się w tej sprawie do żywych (Enoch czy Eliasz). Jedynym pośrednikiem między nami a Bogiem ma być Chrystus (2Tym.2:5).

por. Kol 4, 12
por. 2 Kor 9, 14

mógłbym jeszcze kilka takich fragmentów, nawet bardziej przekonujących znaleźć. Wynika z nich, że w Biblii są przypadki zwracania się do żywych o interwencję u Boga i przypadki takich interwencji.
Skoro zas Krk uznaje istnienie duszy nieśmiertelnej i obecność żywych dusz po śmierci człowieka przed Bogiem, to jasne, że a + b = c czyli można tych zyjących przed Bogiem prosić o modlitwę wstawienniczą.
Tyle.
Oczywiście, Ty w to nie musisz wierzyć. Ale nie mów prosze, że to pogański zabobon

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
bodyw
 sierpień 17 2007 17:35   
Forum

Quote by Apologeta: Nie ma za co przepraszać, bo Twoje spostrzeżenia są uzasadnione, tyle że ci wszyscy ludzcy pośrednicy, których Kościół namnożył i posłał do nieba nie mają nic wspólnego z Pismem Świętym. Biblia nie naucza o wniebowzięciu Marii, ani o jej pośredniczej roli, ani o pośrednictwie innych świętych. Zabobony te weszły do chrześcijanstwa z poganami, kiedy chrześcijanstwo stało się religią panstwową od IV wieku. Poganie mieli bożka od wszystkiego, co wnieśli z sobą do chrześcijanstwa przydając świetym podobne "specjalnosci" i czyniąc z nich pośredników.

Bibliści zdają sobie sprawę, że kult maryjny i kult świętych ma poganskie korzenie. Nawet święto wniebowzięcia Marii przypada dokładnie na ten sam dzien, który poganie wcześniej poświęcili Dianie, Asztarte itp. boginiom zwanym Matkami Boskimi czy Królowymi Niebios. Ale organizacja religijna taka jak Kościół, nie przyzna się do błędów doktrynalnych i nie wycofa z nauk, które pachną zabobonem, bo poddałoby to w wątpliwość jej rzekomą nieomylność. Dlatego pozostają dalej częścią nauczania...

Jestem stary i mało wykształcony –w porównaniu do was bracia ...ale taka prosta myśl ciągle mnie prześladuje –jak można kochać Boga –poniżając jego Matkę ?
Czy Bóg jest taki „słaby” -że nie stać Go na wywyższenie Matki Swojego Syna ?
Czy jesteście sierotami ?Nie zaznaliście matczynego serca ?Czcij ojca i matkę swoją...
Czcij swoją ....a co dopiero Matkę Boga !
Wszystko byście zacytowali by tylko było na wasze ...a przecież Chrystus powiedział na Krzyżu :-Oto Matka twoja ...ale niektórzy dalej pozatykali uszy , wolą być sierotami-trochę szkoda !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 17 2007 19:52   
Forum

Medievalman: por. Kol 4, 12
por. 2 Kor 9, 14
mógłbym jeszcze kilka takich fragmentów, nawet bardziej przekonujących znaleźć. Wynika z nich, że w Biblii są przypadki zwracania się do żywych o interwencję u Boga i przypadki takich interwencji.

Widzę, że w dalszym ciągu nie chcesz zrozumieć tego na czym polega modlitwa orędownicza. Teksty, które podałeś ilustrują jedynie to, o czym pisałem wcześniej, a więc: Mamy orędować w modlitwie za sobą nawzajem, a więc za żywymi, ale nie u umarłych, lecz u Boga i nie za pośrednictwem umarłych, lecz za pośrednictwem Chrystusa. Orędowanie u zmarłych czy za ich pośrednictwem jest zabobonem i pachnie spirytyzmem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 17 2007 20:06   
Forum

bodyw: Jestem stary i mało wykształcony –w porównaniu do was bracia ...ale taka prosta myśl ciągle mnie prześladuje –jak można kochać Boga –poniżając jego Matkę ? Czy Bóg jest taki „słaby” -że nie stać Go na wywyższenie Matki Swojego Syna ? Czy jesteście sierotami ?Nie zaznaliście matczynego serca ?Czcij ojca i matkę swoją... Czcij swoją ....a co dopiero Matkę Boga ! Wszystko byście zacytowali by tylko było na wasze ...a przecież Chrystus powiedział na Krzyżu :-Oto Matka twoja ...ale niektórzy dalej pozatykali uszy , wolą być sierotami-trochę szkoda !

Drogi przyjacielu, to że większość kościołów chrześcijanskich nie akceptuje kultu maryjnego, to nie znaczy,że mają matkę Jezusa w poniżeniu, przeciwnie protestanci stawiają ją jako przykład posłuszenstwa i wzór do naśladowania dla wszystkich kobiet, darząc Marię ogromnym szacunkiem.

Czy jednak godzi się wywyższać człowieka niczym Boga i kierować jakikolwiek kult do człowieka, skoro Bóg zastrzegł kult i cześc wyłącznie dla Siebie?

Czy godzi się nazywać człowieka - Matką Boga? Zastanów się nad tym: Czy Bóg może mieć matkę? Chrystus, Syn Boży nie ma początku ani konca, On jest nazwany w Piśmie Świętym "Wiecznym" (Iz.9:5-6). Chrystus musiał stać się W PEŁNI człowiekiem, aby zbawić ludzkość, dlatego się urodził z człowieka. Maria nie urodziła Boga, bo Boska natura Chrystusa jest bez poczatku. Maria urodzila ziemska, ludzka nature Chrystusa, dlatego nazywanie jej "Matka Boska" zakrawa na herezje.

Cytujesz fragment, w którym Pan Jezus polecił na krzyżu swoją matkę opiece apostoła Jana, mówiąc "Oto matka twoja". Doczytaj drugiej części tego wersetu, a zobaczysz, ze Jezus powiedział też do Marii: "Oto syn twój". Ten framgment pokazuje jedynie to, że Maria nie miała innego rodzenstwa poza Jezusem, które zajęłoby się nią, zwłaszcza że Józef już nie żył, dlatego polecił ją opiece najmłodszego z apostołów. O tym mówi ten tekst. Wszystko, co ponadto, to jest nadinterpretacja i pobożne życzenia.

Kult maryjny nie wziął się z pietruszki. Poganie na długo przed Marią mieli swoje Matki Bógów i Królowe Niebios, których święto wypadało na 15 sierpnia. Kiedy weszli do Kościoła w IV wieku wnieśli w swoich nienawróconych sercach rozmaite zabobony, w tym także kult Królowej Niebios, przenosząc go na Marię. W rezultacie Maria zaczęła zajmować miejsce Chrystusa jako oredowniczka i pośredniczka, co jest sprzeczne z Biblia, która mówi, że mamy rozpoznawać prawdę po jej owocach. Owoce kultu maryjnego są fatalne, bo ludzie zamiast zbliżać się do Chrystusa oddalają się od Niego, oddając się kultowi, który nie ma nic wspólnego z chrześcijanstwem apostolskim. Nowy Testament nie wspiera nigdzie pośrednictwa Marii:

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 17 2007 21:28   
Forum

Danmir, od kiedy przybylam na to forum-bardzo malo wiedzialam o mojej Katolickiej wierze-tzw ogolna teoria-i bylam jak najbardziej Katoliczka.
Pod wplywem wielu omawianych tu tematow nie obylo sie bez tego abym nie siegnela po "wiedze"-doszlam do pewnych wnioskow-przemyslen-ze i mnie samej zjezyly sie wlosy na glowie! bo tez jestem Pana Zdania!.
Z wielka przykroscia stwierdzam i to juz nie po raz 1 na tym forum, ze Kosciol Katolicki zrobil sobie imperium z swietych osob lacznie z tym co Pan napisal, ze mozna nawet "awansowac". Niech mi moj Pan przebaczy Najlitosciwszy i niech bedzie Pochwalony Wszechmogacy Stworca Niebieski).
I chociaz sa ludzie mi bliscy wyznawcy Katolicyzmu-ktorych kocham-bardzo nawet to nie potrafie tego zrozumiec-bo widze, ze jakas czesc tego wszystkiego zagubila sie-a i myslalam, ze i ja sie zagubilam?.
Kiedy czytalam slowa:"Ja jestem JHWH, twoj Bog, ktorym ci wywiodl z domu niewoli w Egipcie. Nie bedziesz mial Bogow OBOK mnie!"
Kiedy czytalam rowniez:Na moje zycie -mowi Pan-przede Mna zegnie sie sie wszelkie kolano a kazdy jezyk wielbic bedzie Boga"-to widzialam to, ze czlowiek widzi za Pana Boga i probuje tlumaczyc za Pana Boga-wyrecza go-chociaz w Pismie jest napisane!. I czytaja co innego i mowia co innego i robia co innego.
Kiedy szukalam odnalazlam Boga w ciemnym Obloku,a kiedy weszlam na forum Zydowskie, wyznawcow Pana Jezusa (Zbor Dtrogi Panskiej) to poczulam sie jak bym nigdy nie widziala prawdziwego oblicza mojego Stworcy!.
I ja jestem przekonana, ze Ci biedni ludzie bladza tylko przez ten tzw."twardy kark".
Nie uznaje sie Biblii Starego Testamentu! - bo to Zydzi? i Zydowski Pan Bog? czy tu jest to wszystko pogrzebane??...bycmoze sie myle,ale kiedy na tym forum czytalam ich wpisy-i chociaz to byly slowa-to te slowa Chwalily Zbawce, Pana i Boga.I ja wyczytywalam dobros i milosc tych wiernych do siebie, zrozumienie-a ich slowa zdawaly sie byc pokryte czynem.
Prosze wziac ksiazeczke do nabozenstwa, i prosze sprobowac odnalezc modlitwe do Pana Boga! ...
Co druga strona to umieszczone sa modlitwy za papieza, modlitwy-Litanie do Swietych, ale nie ma ani Jednej DO PANA BOGA! i jedno szczescie ze bylam na Kursie Filipa-bo tam ppokazano mi jak mozna sie modlic z Pisma Swietego- bo to jest moja wiara!.
Kiedy sasiadce powiedzialam o tym- to zapytala czy to nie jest sekta...bo sie modla z Pisma Swietego.
Tak! Katolicy maja Pismo Swiete,ale jaka czesc wi o zawartej w tym Pismie madrosci?.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 17 2007 22:35   
Forum

Quote by Apologeta:
Medievalman: por. Kol 4, 12
por. 2 Kor 9, 14

Widzę, że w dalszym ciągu nie chcesz zrozumieć tego na czym polega modlitwa orędownicza. Teksty, które podałeś ilustrują jedynie to, o czym pisałem wcześniej, a więc: Mamy orędować w modlitwie za sobą nawzajem, a więc za żywymi, ale nie u umarłych, lecz u Boga i nie za pośrednictwem umarłych, lecz za pośrednictwem Chrystusa. Orędowanie u zmarłych czy za ich pośrednictwem jest zabobonem i pachnie spirytyzmem.

Drogi Apologeto
Masz rację:
Mamy orędować w modlitwie za sobą nawzajem.
Masz przykład u Jakuba:

Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana.
A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.
Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie.

Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.
Eliasz był człowiekiem podobnym do nas i modlił się usilnie, by deszcz nie padał, i nie padał deszcz na ziemię przez trzy lata i sześć miesięcy. I znów błagał, i niebiosa spuściły deszcz, a ziemia wydała swój plon

Różnica między Twoimi a moimi poglądami lezy tylko w pojmowaniu życia po śmierci.
Krk uważa, że umierając w ciele przechodzimy od razu do życia duszy nieśmiertelnej (w niebie, czyśćcu, albo piekle).
Proszenie zmarłych o orędownictwo jest przecież nonsensem.
Dlatego my prosimy o orędownictwo tych, co do których uważamy, że żyją przed obliczem Boga w niebie.
I nie modlimy się do Boga za pośrednictwem Chrystusa. To masło maślane. Ojciec i Syn są przecież jednym.

Zrozumiałem dobrze, że uważasz iż nie istnieje dusza nieśmiertelna, a po śmierci nie żyje i ciało i dusza.

Proszę Cię jedynie o zrozumienie tego, że ktoś może uważać inaczej niż Ty, wierzyć inaczej niż Ty, mając do tej wiary podstawy, które uważa za wystarczające.

Gdybym wiedział/wierzył, że Maryja i święci są zmarłymi w pełni znaczenia tego słowa, byłbym głupcem prosząc ich o wstawiennictwo.
Wierzę jednak, że żyją, więc moja rozmowa z nimi nie jest spirytyzmem.

Twoje przekonania są spójne, bo wychodzą z pewnych założeń i tych założeń się trzymają.
Moje przekonania są spójne, bo wychodzą z pewnych założeń i tych założeń się trzymają.
I niech tak zostanie

===

Cytat 
Ewa
 sierpień 17 2007 23:08   
Forum

Brak zrozumienia lezy w tym, ze "WSZELKIE STWORZENIE chce wielbic Boga", a Katolicy mysla, ze trzeba sobie i tu wstawiennictwo wyrobic i tu, i tam, a u tych co blizej a u tych co jeszcze blizej....najblizej... I w ten oto sposob modlimy sie do tych co dalej i blizej,a do Pana Boga Naszego Jedynego Stworcy Wszelkiego Rodzaju-to w Ojcze nasz.Tam kazdy za siebie jest i kazdy z siebie i przed Bogiem odpowiada. NIkt za nikogo tylko kazdy za siebie i za siebie sie modli to wciaz jest i tak bylo i bedzie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 sierpień 17 2007 23:17   
Forum

.."Nikt z was nic „swojego" nie ma, chociaż tak myśli. Wszelkie dary umysłu i talenty Moje są, a to, że tylu z was wykorzystuje je dla swojej tylko próżności, bogactwa, władzy i chwały - to jest dowodem waszej własnej dziecinnej zarozumiałości i nieświadomości. Ty, córko, od początku pragnęłaś służyć Ojczyźnie swojej i czyniłaś tak z całego serca swego, a Ja byłem obecny. Dlatego dałem ci dar zrozumienia słów i zamiarów Moich i udział w nich ci daję.

Polska - chcę, by zwiastunem była, świadkiem Moim dla świata. To, co w niej powstanie, rozpali i porwie inne narody ku życiu ze Mną. Ukaże, że jest to możliwe, realne i prowadzi ku uświęceniu życia społecznego, ku rozkwitowi całego narodu. Powiększy jego szczęście, da mu moc i wzrost we wszystkim, co w Ojczyźnie twojej zachowaliście z darów Moich danych wam. Maryja, wasza prawdziwa Królowa, doprowadzi was do Mnie. Ty, córko, służąc Mi teraz i tutaj, też udział bierzesz w przygotowaniu Dzieła Mojego. To, co piszemy - wspólnie - dla was, stanie się pokarmem, którym posilą się wszyscy ludzie poszukujący przyjaźni ze Mną na całej ziemi.

Wiedz, że czystych nie ma na ziemi. A jednak Ja posługuję się wami, jeśli pragniecie tego gorąco i wytrwale, a wasza wierna służba w Mojej Obecności oczyszcza się i uświęca. Trwaj, dziecko, w pracy Naszej, a winy twoje powoli zmniejszać się będą, a wzrastać będzie podobieństwo do Mnie, Przyjaciela twojego. Ja to sprawię. Wierz Miłości Mojej. Wiem, czego ci niedostaje, w czym upadasz, gdzie źródła słabości twojej. Ja wiem o wszystkim, co ciebie dotyczy. Pewna bądź troski i opieki Mojej. Dziękuj Mi więc i słuchaj Mnie, kiedy mówić pragnę, bo wielka jest Łaska Moja dla ciebie.

Moja córko! Jeśli zrozumiałaś, że wola twoja jest tak bardzo słaba, oddawaj ją Mojej specjalnej trosce każdego dnia. Tak samo czyń w każdym przypadku rozpoznania swoich wad, a jeśli przyczyn nie znasz, proś Mnie o światło i wskazówki, których ci z pewnością udzielę. Widzisz, córko, musicie brać czynny udział w swoim zbawieniu, współpracując ze Mną. Moja jest Moc i uzdrawianie was z tego, co w was jest chore, lecz to od was zależy, czy wyleczenia pragniecie."...

www.annapisze.republika.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 18 2007 09:50   
Forum

Bodyw przeczytaj ze sto razy,a jak nie pomoze to jeszcze z dwiescie ze zrozumieniem-ja nie widze powodu, zeby robic sobie zarty z takiego tematu Bodyw.
Wiedza na swoj sposob jest wewnetrzna dojzaloscia.
Cytat:„I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.” (Dz. 4:12).

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 18 2007 10:46   
Forum

Quote by corka: Brak zrozumienia lezy w tym, ze "WSZELKIE STWORZENIE chce wielbic Boga", a Katolicy mysla, ze trzeba sobie i tu wstawiennictwo wyrobic i tu, i tam, a u tych co blizej a u tych co jeszcze blizej....najblizej...

Mylisz się corko.
Jestem katolikiem i nie myślę wcale, że muszę sobie jakąś protekcję gdzieś wyrobić...
Modląc się do świetych, proszę tylko, żeby ich lepsza od mojej modlitwa wsparła moją modlitwę
Quote by corka:
I w ten oto sposob modlimy sie do tych co dalej i blizej,a do Pana Boga Naszego Jedynego Stworcy Wszelkiego Rodzaju-to w Ojcze nasz.Tam kazdy za siebie jest i kazdy z siebie i przed Bogiem odpowiada. NIkt za nikogo tylko kazdy za siebie i za siebie sie modli to wciaz jest i tak bylo i bedzie.

Skąd takie przekonanie i rozgoryczenie?
Mamy obowiązek modlić się wzajemnie za siebie. To raz.
Zwracamy się do Boga bezpośrednio w modlitwie. To dwa.

===

Cytat 
Ewa
 sierpień 18 2007 12:38   
Forum

Po smierci najgorszym co moze byc jest odtracenie od Stworcy-tam tez nie ma imperium mniejszych-wiekszych i jakichs tam grzechow i grzesznikow.Nie ma spolecznosci!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 18 2007 12:55   
Forum

Medieval_man o jakim rozgoryczeniu tu mowisz? o co Ci chodzi bo sorry ale nie rozumiem jak to sie ma do nepotyzmu w niebie.
Zyje wsrod Katlikow-a to juz mi starczy.I uwierz mi, ze gdybym nie wybrala sie na Kurs Filipa-to nie wiedzialabym, ze mozna sie modlic z Pisma Swietego.
Jstem ciekawa, reakcji w kosciele, gdyby ksiadz wziol mikrofon i zapytal na mszy swietej pierwszego leprzego wierzacego jak sie modli i z czego korzysta z ksiazeczki czy z Biblii? i do kogo sie modli-ciekawa jestem tej odpowiedzi. Jestem ciekawaq rowniez odpowiedzi przy pytaniu: Czy wierzacy modli sie i korzysta z Biblii.
I nie wypisuj mi tu o rozgoryczeniu-bo to jest krytyka!

I to Ty sie mylisz, nie ja-bo tak jest: Wszelkie Stworzenie chce wielbic Boga!, i nie ma leprzych i gorszych modlitw-kazdy modli sie na miare jego samego, modlic mozemy sie tu na ziemi o kogos prosic w modlitwie za kogos.Ale tam po smierci Medieval_man nie ma spolecznosci. Tam nie ma wsparcia-to jest wymysl-tam jest BOG! i to jeden jedyny -ten ktory tak sam o sobie nam mowil w Pismie, to ludzie daza do roznic, to ludziom potrzebna jest wladza-nie Panu Bogu-bo On ma juz wladze.Milosc jest slowem kluczowym i tego nas nauczal.
Ale Ty inaczej to rozumiesz, dziwi mnie to bo jestes chyba jak czytalam tlumaczem? tyle znasz literatury-w moich oczach powinienes byc taaaki madry! i widziec te nieuzupelnienia,niedobory..a Ty nie widzisz, mam nadzieje-ze ich nie widzisz! . Bo strasznym by bylo gdybys widzial i milczal.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 sierpień 18 2007 19:42   
Forum

Quote by corka: Bodyw przeczytaj ze sto razy,a jak nie pomoze to jeszcze z dwiescie ze zrozumieniem-ja nie widze powodu, zeby robic sobie zarty z takiego tematu Bodyw.
Wiedza na swoj sposob jest wewnetrzna dojzaloscia.
Cytat:„I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.” (Dz. 4:12).

Wiedza Siostro bywa również pychą, a żartować nie mam zamiaru -te słow aktóre cytuję są słowami Boga -zapisanymi w objawieniach dla Polski, nie ja jestem ich autorem -jeśli komuś nie pasują -reklamacja nie domnie !
Dobrze wiesz że szatan walczy z Niepokalaną Matką Chrystusa ,a jego wściekłość przybiera różne formy i o tym sa moje posty -poczytaj więcej na www.annapisze.republika.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 18 2007 20:54   
Forum

Medievalman: Różnica między Twoimi a moimi poglądami lezy tylko w pojmowaniu życia po śmierci. (...) Twoje przekonania są spójne, bo wychodzą z pewnych założeń i tych założeń się trzymają. Moje przekonania są spójne, bo wychodzą z pewnych założeń i tych założeń się trzymają. I niech tak zostanie

Mimo dobrych chęci, nie można się z Tobą zgodzić. Niezależnie od zrozumienia w sprawie stanu po śmierci, większość kościołów chrześcijanskich podziela moje przekonanie. Dzieje się tak, gdyż w Piśmie Świętym nie ma niczego, co by uzasadniało modlitwy do umarłych lub za ich pośrednictwem. Biblia poleca nam zwracać się do Boga tylko i wyłącznie za pośrednictwem Chrystusa:

Z tego względu modlitwy do umarłych czy przez nich, włącznie z modlitwami kierowanymi do Marii są zabobonem, szkodliwym, bo odwraca on ludzi od Tego, którego Bóg wyznaczył jako jedynego Pośrednika. Bóg wiedział, że demony potrafią przybierać postacie umarłych, dlatego zakazał wierzącym jakichkolwiek kontaktów z umarłymi, nazywając to grzechem nekromancji (V Mojż.18:11).

Widzę, że często zabierasz głos na tym forum, dlatego zakładam, że chcesz pomagać innym. Staraj się wywyższać Chrystusa i Jego Słowo, a będzie z tego owoc dla Królestwa Bożego. Wywyższanie innych pośredników nie przyniesie takiego owocu, ponieważ opiera się na rebelii wobec Słowa Bożego. Bóg jasno okazał swoją wolę. Nie zrobił żadnego wyjątku. Jezus wyrażnie powiedział do Kogo mamy przychodzić w każdej sprawie:

"Pójdźcie DO MNIE wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie."(Mt.11:28).

"Mając więc wielkiego arcykapłana, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trzymajmy się mocno wyznania. Nie mamy bowiem arcykapłana, który by nie mógł współczuć ze słabościami naszymi, lecz doświadczonego we wszystkim, podobnie jak my, z wyjątkiem grzechu. Przystąpmy tedy z ufną odwagą do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej porze." (Hbr.4:14-16).

===

Profil   Email 
 Cytat 
gradzik@gmx.de
 sierpień 19 2007 00:34   
Forum

Jezus nauczył swoich wyznawców modlitwy - "Ojcze nasz", oraz niedwuznacznie powiedział:"O cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, da wam." (J 16:23) Jeśli do tego przytoczyć wypowiedzi ap.Jana i ap. Pawła (1J 2:1.2; 1Tm 2:5), według których jedynym Pośrednikiem pomiędzy człowiekiem a Bogiem jest Jezus Chrystus, wówczas wszelka próba wprowadzenia dodatkowych pośredników nie jest niczym innym, jak zakwestionowaniem nauki Jezusa i apostołów o jedynym wstawiennictwie Jezusa za Jego ludem.
Kapłaństwo Jezusa, a w tym Jego funkcja wstawiania się we wszelkich sprawach za wierzącymi ma charakter nieprzechodni, tzn., że nie przechodzi na kogokolwiek. "Ale Ten sprawuje kapłaństwo nieprzechodnie, ponieważ trwa na wieki. Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nami"(Hbr 7:24.25). Wprowadzając plejadę błogosławionych i świętych pośredników na odcinku ; wierzący - Bóg, daje się do zrozumienia, że ustanowiony przez Boga Jedyny Pośrednik - Jezus Chrystus nie jest w stanie spełnić swojej roli, jakiej się podjął w niebie. Kult świętych-pośredników ("przebywających w niebie"), i spełniających zadanie na miejscu lub zamiast Chrystusa, Grecy określiliby jako kult antychrysta, ponieważ jeśli połączymy greckie słowo "anti" (zamiast, w miejscu) z "Chrystus", wówczas uzyskamy słowo antychryst, co ma jednoznacznie negatywny charakter w 1J 2:18 oraz 4:3.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 19 2007 01:46   
Forum

Bodyw! kim bylby czlowiek bez wiedzy?
" Madrosc wywyzsza swych synow i ma pieczec nad tymi, ktorzy jej szukaja,Kto ja miluje ten miluje zycie(....)A jesliby zszedl na bezdroza,opusci go i wyda go poteznej klesce"
i dalej:
Az do smierci stawaj do zapasow o prawde, a Pan Bog bedzie walczyl za ciebie."
ale i jest napisane:"Nie wywyzszaj samego siebie w zamiarach swej duszy,by twoja dusza nie zostala porwana jak bawol"

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 sierpień 19 2007 10:59   
Forum

Quote by corka: Bodyw! kim bylby czlowiek bez wiedzy?
" Madrosc wywyzsza swych synow i ma pieczec nad tymi, ktorzy jej szukaja,Kto ja miluje ten miluje zycie(....)A jesliby zszedl na bezdroza,opusci go i wyda go poteznej klesce"
i dalej:
Az do smierci stawaj do zapasow o prawde, a Pan Bog bedzie walczyl za ciebie."
ale i jest napisane:"Nie wywyzszaj samego siebie w zamiarach swej duszy,by twoja dusza nie zostala porwana jak bawol"

Mówisz Siostro -"Kim byłby człowiek bez wiedzy "
A kim jest dzisiejszy człowiek że swoją atomową wiedzą -szczęśliwy ?
Czy jest wpierw szaleńcem ,nad przepaścią podcinającym jedyną gałaź ,na której siedzi.
Zniszczenie świata -to jest szczyt intelektu i rozumu ludzkiego ...
Dlaczego tak jest ? -bo rozwinęliśmy umysł ,zapominając o duszy !
Nawet ci co o Bogu mówią, powinni nim żyć -przedkładają rozum i swoje wywody -nad więź wiary

..."Lecz zostawiłem to na piśmie i teraz pisz to ponownie na wypadek , gdyby ludzie zagubili księgę Ewangelii: „Błogosławieni, którzy uwierzyli, choć nie widzieli !”Wiara daje zbawienie! Gdyby było więcej wiary w Moim Kościele, smok piekielny nie odnosiłby tylu zwycięstw. Nauka jest omamieniem człowieka współczesnego i jego zgubą. Nauki matematyczne, które ukazują tyle faktów , są jednocześnie zniszczeniem dusz i narodów! Wszystko jest matematycznie wykazane i nawet niewidomy musiałby ulec niektórym dochodzeniom, gdy wiara prowadzi przez mroki. Trudno jest więc wierzyć we Mnie. Starają się dociekać, odkrywać i gdyby to było możliwe ,chcieliby nawet odczytać myśl Boga!.."

www.jezusblog.republika.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 19 2007 12:11   
Forum

gradzik: Jezus nauczył swoich wyznawców modlitwy - "Ojcze nasz", oraz niedwuznacznie powiedział:"O cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, da wam." (J 16:23) Jeśli do tego przytoczyć wypowiedzi ap.Jana i ap. Pawła (1J 2:1.2; 1Tm 2:5), według których jedynym Pośrednikiem pomiędzy człowiekiem a Bogiem jest Jezus Chrystus, wówczas wszelka próba wprowadzenia dodatkowych pośredników nie jest niczym innym, jak zakwestionowaniem nauki Jezusa i apostołów o jedynym wstawiennictwie Jezusa za Jego ludem.
Kapłaństwo Jezusa, a w tym Jego funkcja wstawiania się we wszelkich sprawach za wierzącymi ma charakter nieprzechodni, tzn., że nie przechodzi na kogokolwiek. "Ale Ten sprawuje kapłaństwo nieprzechodnie, ponieważ trwa na wieki. Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nami"(Hbr 7:24.25). Wprowadzając plejadę błogosławionych i świętych pośredników na odcinku ; wierzący - Bóg, daje się do zrozumienia, że ustanowiony przez Boga Jedyny Pośrednik - Jezus Chrystus nie jest w stanie spełnić swojej roli, jakiej się podjął w niebie. Kult świętych-pośredników ("przebywających w niebie"), i spełniających zadanie na miejscu lub zamiast Chrystusa, Grecy określiliby jako kult antychrysta, ponieważ jeśli połączymy greckie słowo "anti" (zamiast, w miejscu) z "Chrystus", wówczas uzyskamy słowo antychryst, co ma jednoznacznie negatywny charakter w 1J 2:18 oraz 4:3.

Paradoksalnie, choć chrzescijanie doszukują się antychrysta w różnych miejscach (np. w ruchu New Age, ateistycznej Rosji, Chinach, jakimś superkomputerze w Brukselii), to Biblia zapowiada go w organizacjach religijnych, które stawiają człowieka w miejscu Chrystusa (2Tes.2:4).

===

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 sierpień 19 2007 14:01   
Forum

Quote by Apologeta:
gradzik: Jezus nauczył swoich wyznawców modlitwy - "Ojcze nasz", oraz niedwuznacznie powiedział:"O cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, da wam." (J 16:23) Jeśli do tego przytoczyć wypowiedzi ap.Jana i ap. Pawła (1J 2:1.2; 1Tm 2:5), według których jedynym Pośrednikiem pomiędzy człowiekiem a Bogiem jest Jezus Chrystus, wówczas wszelka próba wprowadzenia dodatkowych pośredników nie jest niczym innym, jak zakwestionowaniem nauki Jezusa i apostołów o jedynym wstawiennictwie Jezusa za Jego ludem.

Paradoksalnie, choć chrzescijanie doszukują się antychrysta w różnych miejscach (np. w ruchu New Age, ateistycznej Rosji, Chinach, jakimś superkomputerze w Brukselii), to Biblia zapowiada go w organizacjach religijnych, które stawiają człowieka w miejscu Chrystusa (2Tym.2:4).

Po czyjej jesteś stronie bracie ?Walczysz o jedność - bo to było największym pragnieniem Chrystusa:
-"Aby byli jedno"
Jek chcesz mnie uleczyć ?-nienawiścią ?

..."W drodze ku Mnie ten jest „mądry" - kto Mnie obiera za Przyjaciela, gdyż zyskuje wszystko we Mnie. Ja zawsze, w każdym miejscu i sytuacji, w zmartwieniu i w niepewności jestem z nim. Nie tylko nie jest nigdy sam, lecz Ja trudzę się za niego. Jeśli mądry przewodnik was prowadzi, nie zginiecie. Lecz dorastają coraz to nowe pokolenia i czas, by ci, którzy prowadzić się dawali, sami stali się nauczycielami. Ci, których Ja wzywam, wiedzieć powinni, że wzywam ich do odpowiedzialności za świat.

Przyszedłem do grzesznych, kalekich i chorych. Tym się należy największa troska, którzy upadają wciąż i życie ich przyszłe jest zagrożone. Moi Przyjaciele rozumiejąc Mnie; tak działać pragną, aby nie przepadł żaden z nich. Najbardziej zdeprawowany i zniszczony przez zło syn Mój zdoła powrócić do Mnie, jeśli staną przy nim i pomogą mu, podniosą go, i opatrzą i prosić za niego będą mądrzy i dojrzali wśród was. Jeśli jednak nie znajdzie się wśród was nikt współczujący, gotowy pochylić się nad nieszczęściem ludzkim - człowiek taki zginie, a Ja was, dzieci Moje, obwinię o śmierć jego, jeżeli miłosierdzia i dobroci w was nie znajdę.

Bo nie ma przeznaczenia i nikt z was nigdy stworzony nie został do cierpienia wiecznego; istnieje tylko ogromna nieczułość wasza. Do was mówię przede wszystkim, do tych, którzy Mnie znają, głoszą, cytują, lecz nie naśladują Mnie, choć w Moje znaki przyodziani przechadzają się w miejscach publicznych.

Faryzeuszami jesteście, gdy do celników przymierzacie się. Toteż wolałem przyjąć wspólnotę śmierci Krzyżowej ze zbrodniarzami i nawet wtedy jednego z nich zdobyłem sobie...

Każdy człowiek uratowany być może, jeżeli miłość wasza otworzy się nań."

===

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 sierpień 19 2007 14:16   
Forum

Quote by Apologeta:
...Paradoksalnie, choć chrzescijanie doszukują się antychrysta w różnych miejscach (np. w ruchu New Age, ateistycznej Rosji, Chinach, jakimś superkomputerze w Brukselii), to Biblia zapowiada go w organizacjach religijnych, które stawiają człowieka w miejscu Chrystusa (2Tym.2:4).

Każdy z nas będzie służył antychrystowi jeśli nie zrozumie podstawowych praw i nakazów Boga :

...” Kto żyje w nienawiści i pogardzie dla bliźnich, kto świadomie działa na ich szkodę lub nieczuły jest na ich potrzeby, kiedy dopomóc może - a to jest wasz ciężki grzech powszechny - ten winien jest w oczach Moich. Przekreśla bowiem najświętsze prawo Moje - obowiązek miłości wzajemnej.

Ten spotka się ze sprawiedliwością Moją i bardziej surowy dlań będę, niźli dla tych, którzy Mnie Samego prześladowali. A to dlatego, że wiem, iż otoczenie i wychowanie może ukazać wam nieprzyjaciela waszego i nazwać go - Mną. Znam też Lud Mój, tak letni, tak mało świadczący o Mnie, a jeśli - to w sposób obłudny.

Bo kto nie ukazuje Mnie - sobą, takiego, jakim jestem prawdziwie - ten szkaluje Mnie i zniekształca oblicze Moje. Wszyscy jesteście plemieniem faryzeuszy, a obłuda przyrosła do was. Dlatego mówię to wam, abyście zrozumieli swój własny wkład w grzech ludzkości i nigdy nie wynosili się ponad grzeszników, którzy swoje zło widzą.

Jeśli zmienić się nie potraficie - a jest to przemiana powolna i trwa długo - to podejmijcie z odwagą swoje braterstwo w grzechu świata i pomagajcie bliźnim waszym, tak samo chorującym - ile możecie - czynem, słowem i orędownictwem.

To usprawiedliwia was samych w Oczach Moich....”

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 sierpień 19 2007 15:14   
Forum

Quote by medieval_man: Z tekstem danimra nawet nie ma sensu dyskutować. Oczywiście, nie ma potrzeby też się obrażać. Tekst wykazuje charakterystyczną niestety dla wielu ignorancję w sprawach wiary.
I to wystarczy za podsumowanie.

Ignorancja w sprawach wiary? A skąd wiesz, jaka jest moja wiara? Mogę być ignorantem w sprawach religii, doktryny, ale to zupełnie coś innego. Ale pewnie takimi samymi ignorantami byli choćby apostołowie, bo przecież nie zanosili modłów o wstawiennictwo do Mojżesza czy Abrahama? Oni mieli jednego Pośrednika - Jezusa.
Pozdrawiam serdecznie, wcale nie poczułem się urażony. Życzę Ci dużo Bożych błogosławieństw...

===

danmir

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,37 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty