Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Boski Pierwiastek Sprawczy - Prana, Mana, Manitou, Logos
 |  Wersja do druku
Andrzej
 wrzesień 17 2007 17:47   
Forum

Status: offline

Quote by eviva: requly
Dla ciebie jest to dowod i wg ciebie byc moze "wg NT jest to Duch Swiety" - a wg innych nie jest... Jesli chcesz by szanowano twoje prawo do odmiennej opini, postaraj sie odwzajemnic ten szacunek...
Mnie nie przeszkadza żadna inna opinia.Ponieważ jest to forum Biblijne, używam biblijnego określenia na moc-energię jako Ducha Świętego.To nie świadczy,że mi przeszkadza jakiś inny pogląd.

Chcę jednak wiedzieć co Kościół rozumie pod pojęciem ,moc Ducha Świętego?

Nie ma biblijnego określenia na moc-energię, które brzmiało by Duch Święty.

Wystarczy zajrzeć do Biblii.
Tam napisano:
Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą Jezusa z Nazaretu (Dz 10, 38).

nasze głoszenie Ewangelii wśród was nie dokonało się przez same tylko słowo, lecz przez moc i przez Ducha Świętego (1Tes 1,5 )

Moc jest przymiotem Ducha Świętego, ale nie samym Duchem:
abyście przez moc Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję R(z 15,13)

Oznacza to, że Duch Święty i moc to dwie zupelnie różne rzeczy.

Dla określenia mocy NT używa najczęściej greckich słów eksousia (Łk 4,32) lub dynamis (Rz 1,16),

Moc Ducha Świętego to to samo, co moc Boga:
Zdolność do czynienia wszystkiego, co jest możliwe (w sensie logicznym) do uczynienia nie żadna energia.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 wrzesień 17 2007 17:50   
Forum

Quote by eviva:Mnie nie przeszkadza żadna inna opinia.Ponieważ jest to forum Biblijne, używam biblijnego określenia na moc-energię jako Ducha Świętego.To nie świadczy,że mi przeszkadza jakiś inny pogląd.?

Chyba nie do konca... co najwyzej uzywasz biblijnego okreslenia, ktore wg twojego rozumienia jest ta moca... a to zasadnicza roznica (pomijajc, ze na tym forum omawiane sa kwestie nie wylacznie biblijne).

Chcę jednak wiedzieć co Kościół rozumie pod pojęciem ,moc Ducha Świętego?

Wiec moze warto zaproponowac na to odrebny watek, bo ten niekoniecznie musi sie pokrywac z nurtujacym cie zagadnieniem...

Ciekawi mnie,czy Kościół uznaje istnienie jakiejś "Bożej energii" z której wszystko powstało

Tak juz chyba troche lepiej

===

Quote by Gocek: EVIVA
Ciekawi mnie,czy Kościół uznaje istnienie jakiejś "Bożej energii" z której wszystko powstało?

Wszystko pochodzi od Boga, zatem sam Bóg jest z tą energią tożsamy. Czy można oddzielić Boga od jego mocy sprawczej?

Uscislijmy - rozumiem, ze wypowiadasz sie z punktu widzenia swojego Kosciola, jako swego rodzaju jego reprezentant (gdyz ja osobiscie, a takze chyba Dezerter, raczej odmienne stanowisko w kwestii tego "utozsamiania", przedstawilismy z naszego punktu widzenia pare postow wyzej)...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 17 2007 17:54   
Forum

Quote by eviva: Ciekawi mnie,czy Kościół uznaje istnienie jakiejś "Bożej energii" z której wszystko powstało?

Nie sądzę.
Wszystko powstało nie z energii, ale z niczego.

W Starym Testamencie istnieją trzy słowa użyte w związku ze stworzeniem.

Pierwsze to bara, które mówi o powołaniu czegoś do istnienia bez użycia wcześniej istniejącego tworzywa. Mówi ono o niezwykłej łatwości tego tworzenia. Nigdy nie użyto go do opisu dzieła twórczego w połączeniu z istniejącym tworzywem i zawsze oznacza Boży akt twórczy.

Drugie słowo to asa, oznacza ono tworzenie z istniejącego już materiału.

Wreszcie pojawia się także trzecie słowo iacsar, ono z kolei oznacza modelowanie istniejącego tworzywa i jest używane zamiennie ze słowem asa.

W opisie stworzenia w Księdze Rodzaju 1,1: Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię, użyte jest słowo bara. Oznacza to, że Bóg stworzył wszechświat z niczego.
Nie z energii, nie z samego siebie, nie z kosmicznej pustki, ale z niczego.

Tak więc Kościół nie uznaje istnienia jakiejś "Bożej energii" z której wszystko powstało.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 wrzesień 17 2007 17:57   
Forum

Quote by medieval_man:Wszystko powstało nie z energii, ale z niczego.

...ale rozumiem, ze jednak przy uzyciu pewnej boskiej mocy?

PS. MM - moglbys sie odnies do skierowanej bezposrednio do ciebie, bardzo ciekawej, wypowiedzi Rafamael'a?

===

Cytat 
eviva
 wrzesień 17 2007 18:34   
Forum

Quote by Gocek: EVIVA
Ciekawi mnie,czy Kościół uznaje istnienie jakiejś "Bożej energii" z której wszystko powstało?

Wszystko pochodzi od Boga, zatem sam Bóg jest z tą energią tożsamy. Czy można oddzielić Boga od jego mocy sprawczej?

Zgadzam się z tym,co piszesz,bo wynika to dla mnie z Biblii jednoznacznie.
Kiedy jednak z Boga jako energii stwórczej zrobiono osobę,to co teraz jest tą Bożą energią i jak się ona nazywa?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 wrzesień 17 2007 18:40   
Forum

Quote by reguly:
Quote by medieval_man:Wszystko powstało nie z energii, ale z niczego.

...ale rozumiem, ze jednak przy uzyciu pewnej boskiej mocy?

Tak, ale mocy rozumianej jako zdolność (potestas) a nie energia.
Trochę tak jak władza. Kiedy mam władzę (potestas) wydaję polecenie i jest ono realizowane.
Korzytsam wtedy z władzy a nie z energii
Quote by reguly:

PS. MM - moglbys sie odnies do skierowanej bezposrednio do ciebie, bardzo ciekawej, wypowiedzi Rafamael'a?

Ta wypowiedź jest ciekawa rzeczywiście, ale nie znam na tyle dokładnie prac Orygenesa, żebym mógł komentować, przynajmniej nie dzisiaj

===

Cytat 
eviva
 wrzesień 17 2007 18:46   
Forum

Cytat medieval mana:

Tak więc Kościół nie uznaje istnienia jakiejś "Bożej energii" z której wszystko powstało.

Jak Kościół określa energię,która ożywia naszego ducha-duszę? Czy uznaje,że ona w nas wpływa,przepływa i wypływa? Jeśli nie jest to Boża energia,to czyja?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 wrzesień 17 2007 19:04   
Forum

Quote by medieval_man:Tak, ale mocy rozumianej jako zdolność (potestas) a nie energia.

...wg przyjetego przez ciebie stanowiska. Mimo wszystko jednak, nie widze w tym zasdniczo wiekszych sprzecznosci z moim...

Quote by medieval_man:Ta wypowiedź jest ciekawa rzeczywiście, ale nie znam na tyle dokładnie prac Orygenesa, żebym mógł komentować, przynajmniej nie dzisiaj

Szkoda... Liczylem chociaz na osobiste ustosunkowanie sie do zapodanego cytatu...

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 17 2007 19:10   
Forum

Quote by eviva: Cytat medieval mana:

Jak Kościół określa energię,która ożywia naszego ducha-duszę? Czy uznaje,że ona w nas wpływa,przepływa i wypływa? Jeśli nie jest to Boża energia,to czyja?

A kto powiedział, że istnieje jakaś energia, która ożywia naszego ducha-duszę?
Energia, którą trzeba byłoby nazwać?

Wszystko dzieje się dzięki mocy (potestas a nie energia) Boga:

Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość

Nie użył do tego żadnej energii.

Niczego.

===

Cytat 
Reguly
 wrzesień 17 2007 19:37   
Forum

Eviva - moze zadaj swoje pytanie zamieniajac termin 'energia' na 'moc'?

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 17 2007 19:57   
Forum

Quote by Rafamael: Medievalu, zastanawiam się tylko czy pojęcia te właściwe są tylko New Age, bo wiele podobnych koncepcji (siła witalna etc.) można spotkać w bardziej mistyczno - ezoterycznych nurtach filozofii greckiej, a nawet w niektórych odłamach dawnego judaizmu przenikniętego koncepcjami greckimi i orientalnymi.

Zgadzam się Rafamaelu. Można spotkać.
Zauważ jednak, że ja nie przeczę iż istnieje i istniało w świecie wiele różnych koncepcji.
Jedne z nich sa starsze inne młodsze.
Jedne bardziej, inne mniej rozpowszechnione.

Twierdzę tylko, że New Age, wiele takich pościąganych z najdalszych zakątków globu i dziejów, ułamków, łączy w jedną niestrawną papkę.

Kiedy hinduista mówi o reinkarnacji, rozumiem tę ideę w kontekście całego hinduizmu (chociaż odrzucam).
Kiedy chrześcijanin zaczyna mówic o reinkarnacji nie odrzucając swojego chrześcijaństwa, staje sie dla mnie rozerwany w dwie strony, niemal schizofreniczny.
I z tym walczę.

Nie z hinduizmem i nie z reinkarnacją w hinduizmie.

Ani nie z pojęciem energii, czy siły witalnej w filozfii chińskiej.

Lecz z ich mieszaniem z filozofią chrześcijańską

Quote by Rafamael:
A interesujące jest również stanowisko Orygenesa i tu jestem ciekaw Twojej opinii:

„...tak jak nasze ciało, choć z wielu członków złożone, stanowi jedną całość dzięki jednej duszy, tak i wszechświat jest ogromnym życiem spajanym w całość przez Jedną Duszę – moc i Logos Boga”.

Pozdrawiam. Raf

Nie wiem skąd ten fragment, przypuszczam że z Peri Archon.
Jednak na przykład w Contra Celsum, ktorego fragmentami dysponuję, Orygenes potępia i zwalcza panteizm stoicki, który utożsamiał Boga z duszą wszechświata.
Potępia także ideę ekpyrôsis według której świat spala się w Boskim ogniu, który się na ten świat składa.

===

Cytat 
Reguly
 wrzesień 18 2007 10:18   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Rafamael: Medievalu, zastanawiam się tylko czy pojęcia te właściwe są tylko New Age, bo wiele podobnych koncepcji (siła witalna etc.) można spotkać w bardziej mistyczno - ezoterycznych nurtach filozofii greckiej, a nawet w niektórych odłamach dawnego judaizmu przenikniętego koncepcjami greckimi i orientalnymi.

Zgadzam się Rafamaelu. Można spotkać.
Zauważ jednak, że ja nie przeczę iż istnieje i istniało w świecie wiele różnych koncepcji.
Jedne z nich sa starsze inne młodsze.
Jedne bardziej, inne mniej rozpowszechnione.

Twierdzę tylko, że New Age, wiele takich pościąganych z najdalszych zakątków globu i dziejów, ułamków, łączy w jedną niestrawną papkę.

Kiedy hinduista mówi o reinkarnacji, rozumiem tę ideę w kontekście całego hinduizmu (chociaż odrzucam).
Kiedy chrześcijanin zaczyna mówic o reinkarnacji nie odrzucając swojego chrześcijaństwa, staje sie dla mnie rozerwany w dwie strony, niemal schizofreniczny.
I z tym walczę.

Nie z hinduizmem i nie z reinkarnacją w hinduizmie.

Ani nie z pojęciem energii, czy siły witalnej w filozfii chińskiej.

Lecz z ich mieszaniem z filozofią chrześcijańską

...Jako, ze te czesc swojej wypowiedzi MM sprowadzil zasadniczo do New Age, a ruch ten jak wielokrotnie nadmieniano omawiamy w odrebnym watku, pozwalam sobie przenieść powyższy fragment i udzielic odpowiedz na niego (o co zwracam sie takze do pozostalych), w tamtym miejscu (wto 18 wrz 2007 10:04:01 CEST).

===

Cytat 
Gocek
 wrzesień 18 2007 16:45   
Forum

REGULY

Uscislijmy - rozumiem, ze wypowiadasz sie z punktu widzenia swojego Kosciola, jako swego rodzaju jego reprezentant (gdyz ja osobiscie, a takze chyba Dezerter, raczej odmienne stanowisko w kwestii tego "utozsamiania", przedstawilismy z naszego punktu widzenia pare postow wyzej)...

Po Tobie się tego nie spodziewałem Reguly myślałem, że wiesz, że jestem ateistą . Nie należę do żadnego Kościoła, po prostu zastanawiam się i staram się to jakoś zrozumieć oraz dochodzę do pewnych filozoficznych wniosków.
EVIVA
Zgadzam się z tym,co piszesz,bo wynika to dla mnie z Biblii jednoznacznie.
Kiedy jednak z Boga jako energii stwórczej zrobiono osobę,to co teraz jest tą Bożą energią i jak się ona nazywa?

No właśnie - nastąpiła jakaś sublimacja. Bóg wydzielił z siebie jakąś energię, która stała się czymś autonomicznym? Coś jakby instrukcja jakiegoś z góry zaplanowanego programu? Wydaje mi się to jedynie kolejną komplikacją, która podobnie jak wiele innych rzeczy marginalizuje Boga - a być może próbuje go się w ten sposób jakoś usprawiedliwić? Zawsze będzie można zrzucić winę na jakąś enigmatyczną energię, którą potem doda się, że człowiek przez złe uczynki na nią wpływa i dzięki temu cierpi głód, klęski, choroby etc.
Im bardziej coś zagmatwane i niezrozumiałe tym bardziej przyciąga "ludzi" - ot jak msza po łacinie, której nikt nie rozumie.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 wrzesień 19 2007 12:41   
Forum

Quote by GocekRazzo Tobie się tego nie spodziewałem Reguly myślałem, że wiesz, że jestem ateistą . Nie należę do żadnego Kościoła, po prostu zastanawiam się i staram się to jakoś zrozumieć oraz dochodzę do pewnych filozoficznych wniosków.

Oj, no wiesz, trudno tak stale wszystkich pamietac... A EVIVA wyraznie napisala, ze "ciekawi mnie, czy Kościół uznaje[...]" - wiec oparlem sie na przypuszczeniu, ze zwraca sie do autorytetu w dziedzinie zalozen tegoz Kosciola (a skoro TY sie odezwales...). W kazdym razie - jesli urazilem - to sorry

===

Cytat 
Gocek
 wrzesień 20 2007 16:55   
Forum

REGULY

Oj, no wiesz, trudno tak stale wszystkich pamietac...

Też mam z tym problemy, ale takich oryginałów jak Ty albo OBCY się nie zapomina. Zawsze miło się z wami dyskutuje
A EVIVA wyraznie napisala, ze "ciekawi mnie, czy Kościół uznaje[...]" - wiec oparlem sie na przypuszczeniu, ze zwraca sie do autorytetu w dziedzinie zalozen tegoz Kosciola (a skoro TY sie odezwales...). W kazdym razie - jesli urazilem - to sorry

Nie ma sprawy - może faktycznie wyglądało

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 22 2007 12:26   
Forum

Cytat medieval mana::Wszystko dzieje sie dzięki mocy{potestas,a nie energia}Boga.Tak,ale mocy rozumianej jako zdolność{potestas},a nie energii."

Zdolność sprawcza,to nie jest to samo co moc rozumiana jako energia.Jak się ma moc-energię,to przez zdolność sprawczą można z niej coś uczynić.Bóg nie uczynił wszystkiego z niczego.Najpierw uczynił energię,a z niej dopiero spowodował przez swoją zdolność sprawczą powstanie Wszechświata,który nadal się rozszerza.

Duch Święty jest też energią Bożą,a nie tylko osobą.O Duchu Świętym jako o Bożej energii mówił Jan Paweł II:

Jan Paweł II
DUCH ŚWIĘTY W STARYM TESTAMENCIE
Audiencja generalna 13 maja 1998

Duch Święty zostaje dany darmo tym, którzy są powołani, aby z Nim współpracować w dziele zbawienia. A kiedy człowiek pokornie i otwarcie przyjmuje tę Boską energię, zostaje uwolniony od swego egoizmu i od swoich lęków, a w świecie zakwita miłość i prawda, wolność i pokój.

Natomiast biblijna koncepcja ruah oznacza

nadzwyczaj żywotną, potężną i mocniejszą niż wszystko inne energię..{Bożą,Ducha Świętego}

Gocek:"Wszystko pochodzi od Boga.Zatem sam Bóg jest z tą energią tożsamy.Czy można oddzielić Boga od Jego mocy{energii?}sprawczej?"

Kto i dlaczego chce pozbawić Boga tej Bożej energii?

medieval man:"A kto powiedział,że istnieje jakaś energia,która ożywia naszego ducha-duszę?"

Tak jak do ożywiania naszego fizycznego ciała potrzebna jest energia z pożywienia i powietrze,tak i do ożywienia ducha-duszy,potrzebny jest oddech życia,Boża energia,która ożywiła Adama i ożywia wszystko co jest duchowe.Ona w każdego z nas wpływa,przepływa i wypływa.Jest podobnie jak z oddychaniem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,07 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty