Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Rozwój duchowy - czy macie propozycje?
 |  Wersja do druku
ewa_wr
 wrzesień 26 2007 22:43  (Czytany 2394 razy)  
Forum

Status: offline

Witam,
Jestem osobą, która chce rozwijać się duchowo (i nie tylko). Interesuję się psychologią, dużo spraw dotyczących mojego życia analizuje, staram się poznawać siebie i rozwijać. Jednak brakuje mi sposobu na rozwój duchowy..Kościół mi nie bardzo pomaga - mało wynoszę z Mszy św. Kiedyś jako nastolatka należałam do oazy - dość miło wspominam ten etap mojego życia. Teraz szukam czegoś, co pomogłoby mi układać swoje życie duchowe.
Może podzielicie jak radziecie sobie z tym tematem? Może macie jakiś ciekawe pomysły, albo strony internetowe? Może wiecie gdzie można posłuchać fajnych wykładów związanych z rozwojem duchowym?

Ps.
Samemu ciężko się rozwijać, bo wiadomo że można czytać Pismo św i je analizować, i robie tak czasem, ale to nie wystarcza, szukam czegoś więcej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 wrzesień 26 2007 23:32   
Forum

Witaj!

Napisała Pani że mało wynosi z Mszy sw. Otóż moja koleżanka miała kiedyś podobny problem nie potrafiła sie dostatecznie skoncentrować na liturgii, nie znajdowała w niej tego czego oczekiwała co skutkowało mniejszym
pożytkiem duchowym. Problemem okazała się forma, kiedy przyszła na Msze sw. w rycie klasycznym udało jej się doskonalej przeżyć misterium Ofiary Krzyża. Odnalazła tam to czego jej brakowało na "nowoczesnej" Mszy a zapewne tez nie było tego co jej przeszkadzało. Jako chrześcijanin muszę tez Pani napisać ze nie znajdzie Pani substytutu Mszy sw. która jest centrum życia Kościoła czyli tez centrum życia duchowego każdego jego członka. W Pismie Świętym wyczytamy że siła napędową duchowości jest modlitwa a jako że nie ma lepszej modlitwy niż Msza sw. nie ma sensu stawiac na piedestale innych metod. Wskazane jest natomiast stosowanie suplentów w postaci np. pobożnej lektury, polecam Pani:
(Można chyba znalezc wersje online)

"O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis czy ćwiczenia duchowe" św. Ignacego Loyoli. Plus oczywiście inne rodzaje modlitwy takie jak różaniec itd.

Tak jak Pani napisała w ps. samemu ciezko jest sie rozwijac dlatego jeżeli skrót wr obok imienia oznacza Wrocław zachęcam do odwiedzenia kaplicy zimowej kościoła NMP na piasku (www.edwroc.oz.pl)o gadzinie 18 w niedziele.
Jeżeli wr nie oznacza Wrocławia na http://msza.net/m/i/gdzie.html znajdzie Pani miejsce Mszy sw. w swoich okolicach. Wiecej o Mszy Klasycznej znajdzie Pani np. tu http://tridentina.net/

Pozdrawiam!

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 wrzesień 27 2007 11:49   
Forum Moderator
Moderator

po pierwsze przydalaby sie odpowiedz na pytanie czy interesuja Pania niekatolickie opcje rozwoju duchowego
W internecie jest bardzo duzo ciekawych materialow.

Jezeli chodzi o Wroclaw to znana mi i godna polecenia wspolnota jest kosciol The Rock zwiazany z SLOT ART festiwalem...

Nie jest czlowiekowi dobrze samemu dlatego warto szukac wspolnotyl ludzi, w ktorej sie odnajdziemy gdzie modlitwa i wszystko inne nabiora nowego, swierzego znaczenia. Mam nadzieje, ze bede mogl by jakkolwiek pomocny.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 27 2007 13:44   
Forum Moderator
Moderator

Wrocław to szczególne miasto. Form i grup znajdziesz mnóstwo. Ale my możemy tylko domniemać skąd jesteś.

Co do KRK, to Oaza rozwinęła się i obejmuje także dorosłych, zarówno rodziny jak i singli. Jest tez Odnowa w Duchu Świętym. Są wspólnoty wymykające się klasyfikacjom, jak np. głównie ewangelizacyjna (ale nie tylko) Genezaret w Poznaniu.
Proszę podać choć region, a zapewne zasypiemy propozycjami zarówno KRK jak i innych.
Z poza denominacyjnych jest np. Ruchu Nowego Życia. W Polsce skupia głównie, ale nie tylko, katolików.

Pius wybacz, ale jeżeli rozwój ma generować tylko dany ryt nabożeństwa, czytanie książek, czy różaniec to nie byłoby kryzysu w KRK i nie byłoby SW2. Potrzebni są ludzie niosący świadectwo o Jezusie.
Ale oczywiście są różne wrażliwości i duchowości. Jeżeli właśnie to sprawiło twój rozwój.. to nic dziwnego, ze to polecasz.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
karol_dabrowski
 wrzesień 27 2007 15:24   
Forum Moderator
Moderator

Masz bardzo dobre pragnienia o jak bardzo ja bym chciał mieć więcej tego typu motywacji
Rozumiem że masz na mysli jakies inicjatywy w ramach kościoła katolickiego? Myślę że dobrym miejscem są wspólnoty gdzie akcentuje się zywa relację z Bogiem, autentyczne przezywanie wiary i wprowadzanie w życie nauk Nowego Testamentu. Polecam tutaj wspólnoty z nurtu Odnowy w Duchu Świętym lub inne podobne. Większośc takich wspólnot spotyka się w ramach "grupek domowych", gdzie można razem studiowac Biblie, rozmawiać, zaw3ierać bliższe relacje. Sam byłem w takiej blisko 5 lat dlatego polecam, dało mi to dośc dużo.
Pozdraiwam

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 wrzesień 27 2007 16:01   
Forum

Quote by Rafi F:

Pius wybacz, ale jeżeli rozwój ma generować tylko dany ryt nabożeństwa, czytanie książek, czy różaniec to nie byłoby kryzysu w KRK i nie byłoby SW2. Potrzebni są ludzie niosący świadectwo o Jezusie.
Ale oczywiście są różne wrażliwości i duchowości. Jeżeli właśnie to sprawiło twój rozwój.. to nic dziwnego, ze to polecasz.

wybaczam

I nawet powtórzę: centrum zycia kociola jest Msza sw. rozwój duchowy bez tego filaru bedzie jak to ziarno ktore padlo na miejscie skaliste. Suplementy ktore wymieniłem uświęciły wielu ludzi maja wielowieczną tradycje i sa "sprawdzone". Pani Ewa napisała że byla w oazie zaproponowałem jej cos zupełnie innego, inna Msze sw, inny śpiew, ogólnie inna duchowosc. Odnowa czy RSZ wydaja mi sie byc oaza w innym opakowaniu ktora jak widac w przypadku Pani Ewy nie przynosi pożądanych owoców.

Co do kryzsu to mamy bardzo podobne zdanie na ten temat, wystarczy tylko przestawić szyk słów w Twojej wypowiedzi na taki: gdyby nie było soboru nie byłoby kryzysu! (:

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 wrzesień 27 2007 16:27   
Forum

Witam!

Rozwój duchowy jest bardzo ważny! Widzę, że Pani dokonuje już introspekcji.
Przede wszystkim polecam zapoznanie się z podstawami nauki o duszy - psychologii np: "Wprowadzenie do psychologii" E. R. Hilgarda, bądź dla mniej ambitnych "Wprowadzenie do psychologii" A. Wandley, A. Birch, T. Malim.

Nie należy pominąć psychoanalizy - ale jak interesujesz się psychologią, to chyba nie muszę Ci tego mówić [przeszedłem na Ty ]

Wszelkiemu rozwojowi duchowemu sprzyja przede wszystkim otwartość, szerokie horyzonty, humanizm. Polecam wszelką filozofię, od wprowadzeń po poszczególne szkoły, na swoich ulubieńcach skończywszy.
Absolutnie poszerzeniu horyzontów i rozwojowi duchowemu sprzyja znajomość podstaw religioznawstwa (żeby nie być ograniczonym), a także wszelka krytyka oraz apologia religii, czy wiary.

Ale najważniejsza dla rozwoju duchowego - jest etyka (dział filozofii wprawdzie), nic bardziej nie rozwija i nie uwrażliwia jak moralność, oraz zrozumienie bliźniego, świata, zwierząt.
Pozdrawiam i miłego studiowania!

PS. Jak widzisz nie polecam Ci żadnych "Jezus - więcej niż cieśla etc" Mc Dowella (akurat taki przykład). Duchowość to nie wyłącznie wiara i religia, a tak niektórzy myślą.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 wrzesień 27 2007 17:19   
Forum

Quote by Gocek:
Nie należy pominąć psychoanalizy - ale jak interesujesz się psychologią, to chyba nie muszę Ci tego mówić

Hmm... szczerze mówiąc nie wiem czy psychoanaliza jest aż tak bardzo "duchowa". Odrzuca mnie jej panseksualizm i wizja człowieka jako pewnego rodzaju układu hydraulicznego. Jest to dla mnie jedna z najbardziej mechanistycznych teorii w psychologii (przegrywa chyba jedynie z behawioryzmem). Sugerowałbym raczej coś z psychologii humanistycznej. Wizja człowieka dążącego do samorealizacji jest dla mnie zdecydowanie bardziej rozwijająca duchowo niż garnka podgrzewanego erosem.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 wrzesień 27 2007 17:29   
Forum

Hmm... szczerze mówiąc nie wiem czy psychoanaliza jest aż tak bardzo "duchowa". Odrzuca mnie jej panseksualizm i wizja człowieka jako pewnego rodzaju układu hydraulicznego. Jest to dla mnie jedna z najbardziej mechanistycznych teorii w psychologii (przegrywa chyba jedynie z behawioryzmem). Sugerowałbym raczej coś z psychologii humanistycznej. Wizja człowieka dążącego do samorealizacji jest dla mnie zdecydowanie bardziej rozwijająca duchowo niż garnka podgrzewanego erosem.

Klasyczna Psychoanaliza, a różne późniejsze intrepretacje i eufemizmy to inna sprawa. Jeżeli dziewczyna chce poznać człowieka interesuje się psychologią, nie może pominąć tej dziedziny nauki. Psychologia głębi jest mroczna, gdyż wgłębia się w naturę człowieka .
Dodatkowo polecam jeszcze Erica Fritz Hoevelsa.

Jeżeli chodzi o mechanistyczne wręcz pojmowanie człowieka - to myślę, że socjobiologia obecnie w tym dominuje, ale uważam, że nie można jej odrzucić. W końcu człowiek to tylko taki inteligentny zwierzak

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 wrzesień 27 2007 17:48   
Forum

Proponuje zapoznać się z tematem "duchowość a wychowanie"

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/ID/md_0310_duchowosc.html

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
ewa_wr
 wrzesień 27 2007 17:58   
Forum

Na wstępie chce wyrazić moje zaskoczenie tak różnorodnymi pomysłami i dziekuje wszystkim za rozszerzenie mojego horyzontu. Dzieki Waszym wypowiedziom dowiedziałam się o różnych opcjach o jakich nie słyszałam. Zaintrygowały mnie: Msze sw. w rycie klasycznym i kosciol The Rock - zapewne się wybiorę - chociaż zobaczyć. Poza tym nie wiedziałam, że istnieje ruch skupiający katolików i protestantów - moim zdaniem to dobry plan (Jan Paweł II zawsze był za integracją ludzi z różnych odłamów religijnych).
Także dzieki wszystkim, pozdrawiam
ps. wr- tak..to Wrocław

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 wrzesień 27 2007 22:27   
Forum

Spoko na rynku jest wiele różnych wiar, wyznań, bogów. Na pewno znajdziesz odpowiedniego dla siebie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 wrzesień 28 2007 09:39   
Forum

Ciekawa koncepcje odnosnie rozwoju przedstawil w tej materii, wspomniany w innym watku J. Krishnamurti, w swojej "Wolnosci od znanego"... A tak gwoli wtracenia - za swego rodzaju rozwoj duchowy, przez niektorych uwazane sa tez praktyki szamanskie...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Dezerter
 wrzesień 28 2007 15:00   
Forum

To jeszcze jedna propozycja i to podstawowa - bo dla mnie trudno mówić o rozwoju duchowym bez medytacji - jest i odmiana chrześcijańska
http://www.mateusz.pl/duchowosc/ja-mch.htm

Grupa z Wrocławia;
kontakt: Paweł Głowacki,
e-mail: pm.glowacki@gmail.com
http://www.medytacja-chrzescijanska.pl/chrzescijanska.html

2. drugim równie ważnym punktem na twojej ścierzce rozwoju duchowego jest... forum Kosciol.pl
- masz ty zapewniony wszechstronny rozwój choć wysoce "heretycki" czasami ale, jesteś już dużą dziewczynką więc...

3. We wrocławie polecam ci haryzmatyczną wspólnotę :
"Koinonii Jan Chrzciciel we Wrocławiu. Nasza wspólnota utrzymuje kontakty z Żydami Mesjanistycznymi. Nasz kościół należy do tzw. Dzielnicy Czterech Świątyń (synagoga, kościół katolicki, protestancki i cerkiew)"

Gocka rady z filozofii i psychologi mądre i "rozwijające" (zgadzam sie z uwagami Snafu)

Krischnamurtiego bardzo canie i polecam ale
zdecydowanie nie na początek "drogi"
gdy twoja wiara będzie jak opoka wówczas polecam go i De Melo
Pozdrawiam
i wielu łask i Światła z "góry" życzę , ale pomiętaj, że szukać nie musisz wysoko bo to my sami jesteśmy Świątynią Ducha, i tam Go nałatwiej odszukać - w ciszy i skupieniu.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Reguly
 wrzesień 28 2007 15:44   
Forum

Quote by Dezerter:Krischnamurtiego bardzo canie i polecam ale
zdecydowanie nie na początek "drogi"
gdy twoja wiara będzie jak opoka wówczas polecam go i De Melo

A ja bym niektorym wlasnie szczegolnie polecil na 'poczatek drogi'...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Dezerter
 wrzesień 28 2007 20:07   
Forum

Bo ty chcesz ją na manowce sprowadzić i wyprowadzić w święte gaje jakieś
a ja dbam by nie zbłądziła
Najpierw musi jasno zobaczyć Źródło Światła i nauczyć się odróżniać je od fałszywych źródeł światła - a później to już będzie mogła zapuszczać się w obce i nie znane knieje bo nie zabłądzi.

A przeczytałeś wszystko JK ze stron W.Sady - bo ja tak - nie mogłem się oderwać

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
ewa_wr
 wrzesień 30 2007 01:07   
Forum

Dzieki Dezerter za info o medytacjach - może być ciekawie. Jezeli chodzi o filozofie i psychologie - to jest to mój nierozłącznik życiowy ; dzieki wszystkim za polecane tytuły.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,73 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości