Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Ekumenizm? Gdzie?
 |  Wersja do druku
gosiaczek
 październik 23 2007 10:40  (Czytany 8935 razy)  
Forum

Status: offline

Czy ekumenizm polega na tym, że ksiądz nie zgadza się na spoktania młodzieży niekatolickiej z katolicką? A gdy już dochodzi do spotkania nagrywa wszystko bez wiedzy uczestników i wykorzystuje nagranie na kazaniu, ale oczywiście tylko słowa wypowiedziane przez stronę niekatolicką, pt "Co myślą odstępcy o wspólnocie katolickiej w tej parafii". jeśli na tym ma polegać dialog między wyznaniowy to ja przepraszam ale się wypisuję...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Monika Moryc
 październik 23 2007 11:31   
Forum

Jedna scenka z jednej parafii o światowym ekumenizmie nie świadczy.

A poza tym na czym, Twoim zdaniem, polega ekumenizm i jak powinien wyglądać dilog midzywyznaniowy?

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
gosiaczek
 październik 23 2007 11:49   
Forum

czyli uważasz że to co w jednej małej parafii nie ma znaczenia w porozumieniu miedzy wyznaniami? liczy się dialog w sferach wyższych? ja bym chciała przynajmniej sprobowac sie dogadac, a nie tak jak ten ksiadz "mowcie swoje, a i tak wszystko co niekatolickie jest be i wszystko co powiecie wykorzystam przeciwko wam" bo na tym to napewno nie powinno polegac

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 23 2007 12:08   
Forum

Rozumiem, że wyrzucasz jakieś swoje frustracje, przedstawiając tylko pewne fragmenty z tego, co doświadczyłaś i oświadczasz, że ... zabierasz swoje zabawki?
Oczekujesz, że zaangażujemy się w Twój spór z księdzem nawet nie wiedząc dokładnie na czym on polega i jakie jest stanowisko obu stron?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
gosiaczek
 październik 23 2007 12:25   
Forum

jeszcze nie zabralam zabawek, ciagle probuje, jeszcze mam nadzieje. nie ma tu czegos takiego jak "moj spor" z ksiedzem, to nie tylko mnie dotyczy. chodzi mi o to ze nie powinno byc tak ze jedna strona podaje reke do zgody a druga strona pluje na nia... i ze wazne sa wszystkie proby dogadania sie, nawet te w malych parafiach, i sa nie mniej wazne niz rozmowy biskupow.

===

Profil   Email 
 Cytat 
gosiaczek
 październik 23 2007 12:32   
Forum

to moze myslicie ze proba rozmowy wg tego ksiedza bylo ogloszenie z imienia i nazwiska jak to nazwal "odstepcow od wiary"? w malej miejscowosci to konczy sie linczem bo co powie ksiadz jest swiete.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Monika Moryc
 październik 23 2007 12:51   
Forum

Quote by gosiaczek: czyli uważasz że to co w jednej małej parafii nie ma znaczenia w porozumieniu miedzy wyznaniami? liczy się dialog w sferach wyższych?

Chodziło mi o to, że jedna sytuacja nie świadczy o ekumenizmie jako całości (że niby tak to wszedzie wygląda).

Quote by gosiaczek: to moze myslicie ze proba rozmowy wg tego ksiedza bylo ogloszenie z imienia i nazwiska jak to nazwal "odstepcow od wiary"?

Jak ktoś odstepuje od kościoła to jest kim jest według ciebie?
Poza tym piszesz tak enigmatycznie i zdawkowo, że kompletnie nie rozumiem o co chodzi? Mogłabyś troche szerzej opisać problem(sytuacje)?

===

« Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim » (1 J 4, 16)

Profil   Email 
 Cytat 
eob1
 październik 23 2007 13:05   
Forum

Kościół oficjalnie mówi o ekumeniźmie a po cichu sponsoruje stronki o "sektach", które służą mu do walki z innymi religiami.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 23 2007 14:07   
Forum

Ekumenizm jest niestety utopią

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 23 2007 14:17   
Forum

Chodziło mi o to, że jedna sytuacja nie świadczy o ekumenizmie jako całości (że niby tak to wszedzie wygląda).

Tym bardziej jako niepokojacy symptom, powinna zostac skrupulatnie rozpatrzona, w zadnym zas razie bagatelizowana...

Jak ktoś odstepuje od kościoła to jest kim jest według ciebie?
Poza tym piszesz tak enigmatycznie i zdawkowo, że kompletnie nie rozumiem o co chodzi? Mogłabyś troche szerzej opisać problem(sytuacje)?

W omawianym przypadku mowa byla o 'młodzieży niekatolickiej', a to chyba nie jest jednozanczne z sytuacja odstapienia od Kosciola (oznaczac moze np. przynaleznosc do innego)...

PS. Kwestia ekumenizmu byla juz wielokrotnie rozwazana na tym forum - warto skorzystac z wbudowanej tu wyszukiwarki...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
robaczek2
 październik 23 2007 18:37   
Forum

Quote by gosiaczek: i tak wszystko co niekatolickie jest be

Bo jest.
Czy mozesz wskazac cos niekatolickiego co jest dobre bo nie zauwazylem nic takiego.
biskup robaczek2.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 23 2007 20:28   
Forum

Quote by robaczek2:
Quote by gosiaczek: i tak wszystko co niekatolickie jest be

Bo jest.
Czy mozesz wskazac cos niekatolickiego co jest dobre bo nie zauwazylem nic takiego.
biskup robaczek2.

M.in. masz na mysli rowniez te wrzystkie rzeczy, ktore katolicyzm przejol od innych wierzen?

===

Cytat 
WcWojen
 październik 24 2007 09:44   
Forum

Quote by robaczek2:Czy mozesz wskazac cos niekatolickiego co jest dobre bo nie zauwazylem nic takiego.
biskup robaczek2.

Seks!... Ale jako biskup, możesz sobie z tego nie zdawać sprawy.

===

Cytat 
Andrzej
 październik 24 2007 10:52   
Forum

Quote by WcWojen:
Quote by robaczek2:Czy mozesz wskazac cos niekatolickiego co jest dobre bo nie zauwazylem nic takiego.
biskup robaczek2.

seks jest niekatolicki?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Ewa
 październik 24 2007 11:27   
Forum

Do Wszystkich:

To jest tylko moje spostrzezenie,ale jezeli mowimy o ekumenizmie wsrod Chrzescijan- to jak wyobrazano sobie i wyobraza sie wprowadzenie nauk religijnych dla mlodziezy(dzieci)-w szkolach?.
Jaka ma byc ta religia? katolicka? protestancka? jaka?.
I pytanie :jezeli w grupie dzieci pojawia sie dziecko wyznania niechrzescijanskiego-to w jaki sposob myslano o prowadzeniu Religii w szkole do ktorej uczeszczaja wszystkie dzieci tzn : ateistow i teistow i innych wierzen.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
gosiaczek
 październik 24 2007 12:46   
Forum

uf! dzieki za pomoc. moze pisze "enigmatycznie i zdawkowo", moze nie potrafie wyrazic swojej opinii tak zeby wszyscy zrozumieli o czy mowie, ale ciesze sie ze sa osoby ktore mimo to wiedza o co chodzi. GOD BLESS YOU!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
gosiaczek
 październik 24 2007 13:14   
Forum

po 1. Moniko, nie uwazam siebie za odstepce od wiary. uwazam ze wiara jest jedna, Bog jest jeden... a to ze ktos odchodzi od kosciola katolickiego nie wyklucza go ze spolecznosci chrzescijanskiej. czy wszyscy katolicy mysla ze jak nie jest sie w ich kosciele to juz sie w nic nie wierzy?
po 2. jesli jest jedna taka parafia gdzie ksiadz ma "gleboko..." porozumienie z ludzmi innych wyznan to moze byc takich przypadkow tysiace i jak wtedy z ekumenizmem bedzie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 24 2007 13:22   
Forum

Quote by medieval_man:seks jest niekatolicki?

...np. przedmalzenski?

PS. ...Bo co raz bardziej mnie to nurtuje (nie wiem tylko czy to odpowiedni watek) - jak wyglada wg ciebie MM katolicki seks?

Quote by corka: Do Wszystkich:

To jest tylko moje spostrzezenie,ale jezeli mowimy o ekumenizmie wsrod Chrzescijan- to jak wyobrazano sobie i wyobraza sie wprowadzenie nauk religijnych dla mlodziezy(dzieci)-w szkolach?.
Jaka ma byc ta religia? katolicka? protestancka? jaka?.
I pytanie :jezeli w grupie dzieci pojawia sie dziecko wyznania niechrzescijanskiego-to w jaki sposob myslano o prowadzeniu Religii w szkole do ktorej uczeszczaja wszystkie dzieci tzn : ateistow i teistow i innych wierzen.

Uchym - sa na to odrebne watki - np. ten lub ten (i w tym posatram ci sie odpowiedziec szerzej - śro 24 paź 2007 13:31:26). Troche tez o tym bylo na poczatku tego, ostatnio przypomnianego, watku.

===

Cytat 
Monika Moryc
 październik 24 2007 14:36   
Forum

Quote by gosiaczek: po 1. Moniko, nie uwazam siebie za odstepce od wiary. uwazam ze wiara jest jedna, Bog jest jeden... a to ze ktos odchodzi od kosciola katolickiego nie wyklucza go ze spolecznosci chrzescijanskiej. czy wszyscy katolicy mysla ze jak nie jest sie w ich kosciele to juz sie w nic nie wierzy?
po 2. jesli jest jedna taka parafia gdzie ksiadz ma "gleboko..." porozumienie z ludzmi innych wyznan to moze byc takich przypadkow tysiace i jak wtedy z ekumenizmem bedzie?

Nauczanie Kościoła Ktolickiego mówi, że tylko w Nim możliwe jest zbawienie, wiec ekumenizm wg tego Kościoła istnieje tylko na płaszczyźnie kurtuazyjnej. Jeżeli chodzi o teologie to sie raczej przełomu nie doczekamy, chyba, że jakaś współnota odlączona zechce wrócić pod "korone" papieską

[quote za: medieval_man]seks jest niekatolicki?[/quote]

Nie wiem czy ten wątek zmierza na dobre tory

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 październik 24 2007 14:52   
Forum

Quote by reguly:jak wyglada wg ciebie MM katolicki seks?

Może chodzi mu o ten, którego ja nie brałem wcześniej zupełnie pod uwagę (może się jednak co do znajomości sprawy u Biskupa, przynajmniej częściowo, myliłem?), a o którym czasem się czyta w różnych mediach - np. taki między biskupem, a klerykami... Ale ten, rzeczywiście może nie być "dobry". Chociaż... Biskup znów może mieć tu odmienne zdanie...

Quote by MonikaM:Nauczanie Kościoła Ktolickiego mówi, że tylko w Nim możliwe jest zbawienie, wiec ekumenizm wg tego Kościoła istnieje tylko na płaszczyźnie kurtuazyjnej. Jeżeli chodzi o teologie to sie raczej przełomu nie doczekamy, chyba, że jakaś współnota odlączona zechce wrócić pod "korone" papieską

Czyli jednym zdaniem - ekumenizm wg KK, możliwy jest tylko w jedną stronę... w stronę KK.

Quote by MonikaM:Nie wiem czy ten wątek zmierza na dobre tory

Oj tam... lekkie rozluźnienie atmosfery nikomu nie zaszkodzi... aczkolwiek ja również jestem ciekaw, co medieval_man rozumie przez katolicki seks. Może faktycznie warto by założyć na to odrębny wątek (pytanie tylko czy moderatorom udałoby się nad nim ostatecznie zapanować )?

===

Cytat 
Monika Moryc
 październik 24 2007 15:15   
Forum

[quote za: WcWojen]Czyli jednym zdaniem - ekumenizm wg KK, możliwy jest tylko w jedn± stronę... w stronę KK. [/quote]

Na dzień dzisiejszy tak to wygląda.

[quote za: WcWojen] Oj tam... lekkie rozluĽnienie atmosfery nikomu nie zaszkodzi... aczkolwiek ja również jestem ciekaw, co medieval_man rozumie przez katolicki seks. Może faktycznie warto by założyć na to odrębny w±tek (pytanie tylko czy moderatorom udałoby się nad nim ostatecznie zapanować )?[/quote]

Seks katolicki to na pewno w małżeństwie. Nic wiecej nie powiem, bo nie wiem Musi sie wypowiedzieć jakiś katolik/katoliczka w związku małżeńskim A co do osobnego wątku to zaufałabym moderatorom

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 24 2007 15:21   
Forum

Quote by MonikaM:Seks katolicki to na pewno w małżeństwie.

Byc moze seks w malzenstwie to ten, ktory KRK uznaje (za nieobciazony grzechem, czy czyms podobnym) ale zeby od razu 'katolicki'?... A nawet gdyby, to wowczas pojawia sie kolejny aspekt do rozwazenia - jesli ktos zawarl zwiazek malzenski w urzedzie SC lub w ramach innego wyznania (szczegolnie akcpetujacego poligamie) to taki seks wg. ciebie nadal bedzie podobnie rozumiany jako 'katolicki'? No i czy wowczas, w analogicznych kryteriach (i w kontekscie wczesniejszych wypowiedzi) nadal bedzie on 'dobry', czu moze juz beee?

===

Cytat 
Monika Moryc
 październik 24 2007 15:32   
Forum

Każdy seks katolicki to seks w małżenstwie, ale nie każdy seks w małżeństwie to seks katolicki. Czy jakoś tak...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 24 2007 15:34   
Forum

Quote by MonikaM: Każdy seks katolicki to seks w małżenstwie, ale nie każdy seks w małżeństwie to seks katolicki. Czy jakoś tak...

Prawdy nie powiedziec, ale i nie sklamac?... Dooobre... Ale zapomnialas o kontekscie wczesniejszych wypowiedzi. Nawiazujac do niego, to co napisalas wyzej, oznaczac ma: "każdy seks katolicki to 'dobry' seks w małżenstwie, ale nie każdy 'obry' seks w małżeństwie to seks katolicki" czy moze cos innego? Jesli cos innego, to uzasadnij prosze dla czego tak uwazasz...

===

Cytat 
Andrzej
 październik 24 2007 17:02   
Forum

Quote by MonikaM:
Nauczanie Kościoła Ktolickiego mówi, że tylko w Nim możliwe jest zbawienie, wiec ekumenizm wg tego Kościoła istnieje tylko na płaszczyźnie kurtuazyjnej. Jeżeli chodzi o teologie to sie raczej przełomu nie doczekamy, chyba, że jakaś współnota odlączona zechce wrócić pod "korone" papieską

Moniko_M
Obawiam się, że mijasz się z prawdą...

Nauczanie Kościoła Katolickiego wcale mówi, że tylko w bim możliwe jest zbawienie, mówi tylko, że zbawienie dokonuje się przez obecność Kościoła w świecie.

Przez Kościół obecny w świecie każdy dzisiaj ma dostep do zbawienia, nawet jeśli nie jest członkiem tego Kościoła

Kościół rozwija swoją zbawczą misję nie tylko "przez głoszenie Ewangelii zbawienia za pośrednictwem swojego słowa i swoich działań" , lecz także, jako misterium, które trwa w historii, za pośrednictwem udzielania ludziom Boskiego życia i rozlewania światła, które to Boskie życie rozlewa na cały świat z uwag Kongregacji Nauki Wiary w porozumieniu z Sekretariatem ds. Jedności Chrześcijan - do dokumentu Zbawienie i Kościół ARCIC II (Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Katolicka)

więc ekumenizm wg tego Kościoła nie istnieje, Moniko_M tylko na płaszczyźnie kurtuazyjnej.

===

Cytat 
Andrzej
 październik 24 2007 17:04   
Forum

Quote by WcWojen: Czyli jednym zdaniem - ekumenizm wg KK, możliwy jest tylko w jedną stronę... w stronę KK.

Uproszczenie, a raczej spłaszczenie.
Patrz: wyżej
Quote by WcWojen:
Quote by MonikaM:Nie wiem czy ten wątek zmierza na dobre tory

Oj tam... lekkie rozluźnienie atmosfery nikomu nie zaszkodzi... aczkolwiek ja również jestem ciekaw, co medieval_man rozumie przez katolicki seks. Może faktycznie warto by założyć na to odrębny wątek (pytanie tylko czy moderatorom udałoby się nad nim ostatecznie zapanować )?

Chetnie porozmawiam na ten temat w nowym wątku.
Kto go założy?

===

Cytat 
Monika Moryc
 październik 24 2007 20:46   
Forum

Quote by reguly:
Quote by MonikaM: Każdy seks katolicki to seks w małżenstwie, ale nie każdy seks w małżeństwie to seks katolicki. Czy jakoś tak...

Prawdy nie powiedziec, ale i nie sklamac?... Dooobre... Ale zapomnialas o kontekscie wczesniejszych wypowiedzi. Nawiazujac do niego, to co napisalas wyzej, oznaczac ma: "każdy seks katolicki to 'dobry' seks w małżenstwie, ale nie każdy 'obry' seks w małżeństwie to seks katolicki" czy moze cos innego? Jesli cos innego, to uzasadnij prosze dla czego tak uwazasz...

No tak, zapomniałam o wielu kontekstach, które w tym temacie padły, ale to tylko dlatego, że nie jestem niczyją żoną i trudno mi się wypowiadać czy katolicki seks małżeński jest dobry czy nie Jednak gdyby coś się w tej materii zmieniło to dam znać

[quote za: medieval man] Moniko_M
Obawiam się, że mijasz się z prawd±...

Nauczanie Ko¶cioła Katolickiego wcale mówi, że tylko w bim możliwe jest zbawienie, mówi tylko, że zbawienie dokonuje się przez obecno¶ć Ko¶cioła w ¶wiecie.

Przez Ko¶ciół obecny w ¶wiecie każdy dzisiaj ma dostep do zbawienia, nawet je¶li nie jest członkiem tego Ko¶cioła

Ko¶ciół rozwija swoj± zbawcz± misję nie tylko "przez głoszenie Ewangelii zbawienia za po¶rednictwem swojego słowa i swoich działań" , lecz także, jako misterium, które trwa w historii, za po¶rednictwem udzielania ludziom Boskiego życia i rozlewania ¶wiatła, które to Boskie życie rozlewa na cały ¶wiat z uwag Kongregacji Nauki Wiary w porozumieniu z Sekretariatem ds. Jedno¶ci Chrze¶cijan - do dokumentu Zbawienie i Ko¶ciół ARCIC II (Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Katolicka)

więc ekumenizm wg tego Ko¶cioła nie istnieje, Moniko_M tylko na płaszczyĽnie kurtuazyjnej. [/quote]

Jeżeli już się minełam gdzieś z prawdą to nie celowo. Napisałam tylko co widzę w praktyce.

[quote za: medieval man]Chetnie porozmawiam na ten temat w nowym w±tku.
Kto go założy? [/quote]

Najlepiej jakiś odważny męzczyzna, nie będę pokazywać palcem kto zaczał temat seksu w tym wątku

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 październik 24 2007 21:46   
Forum

Quote by WcWojen:
biskup robaczek2.

Probuj dalej.
Katolicka nauka o seksie najlepsza ze wszystkich mi znanych. Gloryfikuje ona seks jako bycie jednym cialem - czy moze byc cos wznioslejszego? W ujeciu krk seks wznosi sie na sam szczyt artyzmu w odroznieniu od wyrobnictwa proponowanego przez inne doktryny. Jakies polaczenia z roznymi partner(k)ami, gumki, techniki, tabletki, filmy, kawaly - brrr. Po co zohydzac to co najpiekniejsze?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 24 2007 22:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
Quote by MonikaM:

Moniko_M
Obawiam się, że mijasz się z prawdą...

Nauczanie Kościoła Katolickiego wcale mówi, że tylko w bim możliwe jest zbawienie, mówi tylko, że zbawienie dokonuje się przez obecność Kościoła w świecie.

Przez Kościół obecny w świecie każdy dzisiaj ma dostep do zbawienia, nawet jeśli nie jest członkiem tego Kościoła

Kościół rozwija swoją zbawczą misję nie tylko "przez głoszenie Ewangelii zbawienia za pośrednictwem swojego słowa i swoich działań" , lecz także, jako misterium, które trwa w historii, za pośrednictwem udzielania ludziom Boskiego życia i rozlewania światła, które to Boskie życie rozlewa na cały świat z uwag Kongregacji Nauki Wiary w porozumieniu z Sekretariatem ds. Jedności Chrześcijan - do dokumentu Zbawienie i Kościół ARCIC II (Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Katolicka)

więc ekumenizm wg tego Kościoła nie istnieje, Moniko_M tylko na płaszczyźnie kurtuazyjnej.

Bardzo mydlisz oczy. Wg papieża i kongregacji i wielu innych Kościół Chrystusa jest w pełni zawarty w KK. Inne koscioły czy "wspólnoty" maja tylko cześć spuścizny. Tylko w KK jest pełna nauka potrzebna do zbawienia, w innych jest tylko część i nie gwarantująca zbawienia. Ekumenizm wg KK to przyłączenia sie do Koscioła Chrystusa, a nim jest (wg KK) właśnie KK.

Tak więc cały ekumenizm pozostaje dalej w strefie protestanckiej, gdzie nikt (małe wyjatki, np. wiekszość sobotnich) nie uzurpuje sobie prawa do jednozbawczości.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 październik 24 2007 23:40   
Forum

Quote by Rafi F:Bardzo mydlisz oczy. Wg papieża i kongregacji i wielu innych Kościół Chrystusa jest w pełni zawarty w KK. Inne koscioły czy "wspólnoty" maja tylko cześć spuścizny. Tylko w KK jest pełna nauka potrzebna do zbawienia, w innych jest tylko część i nie gwarantująca zbawienia. Ekumenizm wg KK to przyłączenia sie do Koscioła Chrystusa, a nim jest (wg KK) właśnie KK.

Tak więc cały ekumenizm pozostaje dalej w strefie protestanckiej, gdzie nikt (małe wyjatki, np. wiekszość sobotnich) nie uzurpuje sobie prawa do jednozbawczości.

Rafi_F
Kościół jako Ciało Chrystusa trwa rzeczywiście w pełni w Krk (tak uważają rzymscy katolicy)
Rzeczywiście tylko w Krk jest pełna nauka potrzebna do zbawienia.

Jednak czym innym jest zdanie, że "nie ma zbawienia poza Kościołem". Oznacza ono własnie, że Kościół jest znakiem, sakramentem zbawienia - dla wszystkich.

Przez Wcielenie Syna Bożego na świat przyszło zbawienie. Kosciół - Ciało Chrystusa jest kontynuacją Chrystusa jako znak zbawienia.
Całe zbawienie świata dokonuje sie przez Chrystusa i w konsekwencji przez Jego Kościół, przez jego obecność w świecie.

Gdyby nie było Kościoła, zbawienie nie mogłoby docierać do ludzkości, a dokonuje się ono przez włączanie się ludzi w nową ludzkość - w Kościół.

Oczywiście nie nalezy przy tym wszystkim zapominać, że jednak Kościół nie jest tylko wspólnotą duchową, ale jest w sposób konstytutywny także pewnym "organizmem widzialnym", "społecznością złożoną z organów hierarchicznych", przez które Chrystus przekazuje wszystkim swoją prawdę i łaskę.

Krk głosząc tezę o tym, że "nie ma zbawienia poza Kosciołem" mowi o Kościele duchowym.
Z drugiej strony mówiąc, że Kościoł Chrystusowy trwa (subsistit) w pełni w Kościele rzymskim chce uniknąć niebezpieczeństwa myślenia tylko symbolicznego, nieokreślonego, pozastrukturalnego i wskazuje zarazem na obecność Koscioła Chrystusowego w innych Kościołach i Wspólnotach Koscielnych

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,56 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty