Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Katolicki (?) seks
 |  Wersja do druku
WcWojen
 październik 25 2007 08:47  (Czytany 8240 razy)  
Forum

Status: offline

Wedle życzenia za wątkiem "Ekumenizm? Gdzie?"

>>>>>>>>>> robaczek2: Czy mozesz wskazac cos niekatolickiego co jest dobre bo nie zauwazylem nic takiego. biskup robaczek2.

>>>>>>>>> WcWojen: Seks!... Ale jako biskup, możesz sobie z tego nie zdawać sprawy.

>>>>>>>> medieval_man: seks jest niekatolicki?

>>>>>>> reguly: ...np. przedmalzenski?
>>>>>>> PS. ...Bo co raz bardziej mnie to nurtuje (nie wiem tylko czy to odpowiedni watek) - jak wyglada wg ciebie MM katolicki seks?

>>>>>> WcWojen: Może chodzi mu o ten, którego ja nie brałem wcześniej zupełnie pod uwagę (może się jednak co do znajomości sprawy u Biskupa, przynajmniej częściowo, myliłem?), a o którym czasem się czyta w różnych mediach - np. taki między biskupem, a klerykami... Ale ten, rzeczywiście może nie być "dobry". Chociaż... Biskup znów może mieć tu odmienne zdanie...

>>>>> MonikaM: Seks katolicki to na pewno w małżeństwie. Nic wiecej nie powiem, bo nie wiem Musi sie wypowiedzieć jakiś katolik/katoliczka w związku małżeńskim

>>>> reguly: Byc moze seks w malzenstwie to ten, ktory KRK uznaje (za nieobciazony grzechem, czy czyms podobnym) ale zeby od razu 'katolicki'?... A nawet gdyby, to wowczas pojawia sie kolejny aspekt do rozwazenia - jesli ktos zawarl zwiazek malzenski w urzedzie SC lub w ramach innego wyznania (szczegolnie akcpetujacego poligamie) to taki seks wg. ciebie nadal bedzie podobnie rozumiany jako 'katolicki'? No i czy wowczas, w analogicznych kryteriach (i w kontekscie wczesniejszych wypowiedzi) nadal bedzie on 'dobry', czu moze juz beee?

>>> MonikaM: Każdy seks katolicki to seks w małżenstwie, ale nie każdy seks w małżeństwie to seks katolicki. Czy jakoś tak...

>> reguly: Prawdy nie powiedziec, ale i nie sklamac?... Dooobre... Ale zapomnialas o kontekscie wczesniejszych wypowiedzi. Nawiazujac do niego, to co napisalas wyzej, oznaczac ma: "każdy seks katolicki to 'dobry' seks w małżenstwie, ale nie każdy 'obry' seks w małżeństwie to seks katolicki" czy moze cos innego? Jesli cos innego, to uzasadnij prosze dla czego tak uwazasz...

> MonikaM: No tak, zapomniałam o wielu kontekstach, które w tym temacie padły, ale to tylko dlatego, że nie jestem niczyją żoną i trudno mi się wypowiadać czy katolicki seks małżeński jest dobry czy nie Jednak gdyby coś się w tej materii zmieniło to dam znać

>>>>>>>> robaczek2: Probuj dalej. Katolicka nauka o seksie najlepsza ze wszystkich mi znanych. Gloryfikuje ona seks jako bycie jednym cialem - czy moze byc cos wznioslejszego? W ujeciu krk seks wznosi sie na sam szczyt artyzmu w odroznieniu od wyrobnictwa proponowanego przez inne doktryny. Jakies polaczenia z roznymi partner(k)ami, gumki, techniki, tabletki, filmy, kawaly - brrr. Po co zohydzac to co najpiekniejsze?

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
WcWojen
 październik 25 2007 09:01   
Forum

Quote by robaczek2Razzrobuj dalej.

Próbuje...

Quote by robaczek2:Katolicka nauka o seksie najlepsza ze wszystkich mi znanych.

...bo pewnie jedyna jaką znasz.

Quote by robaczek2:Gloryfikuje ona seks jako bycie jednym cialem - czy moze byc cos wznioslejszego? W ujeciu krk seks wznosi sie na sam szczyt artyzmu w odroznieniu od wyrobnictwa proponowanego przez inne doktryny.

Pod tym względem wolę Kamasutrę...

Quote by robaczek2: Jakies polaczenia z roznymi partner(k)ami, gumki, techniki, tabletki, filmy, kawaly - brrr. Po co zohydzac to co najpiekniejsze?

Gratuluje tak szerokiego, panoramicznego, podejscia do omawianego zagadnienia...

===

Cytat 
Reguly
 październik 25 2007 09:38   
Forum

robaczek2: Katolicka nauka o seksie najlepsza ze wszystkich mi znanych.

Masz na mysli to czego sie naucza na parafialnych tzw. spotkaniach przedmalzenskich?

Gloryfikuje ona seks jako bycie jednym cialem - czy moze byc cos wznioslejszego?

Nie chcialbym sie powtarzac, ale: byc moze jest to seks, ktory KRK uznaje, ale zeby od razu czynil go 'katolickim'?... No i czy faktycznie az go 'gloryfikuje'?... Inna sprawa - skad u ciebie taka bezgraniczna pewnosc, ze nie ma innych nauk twierdzacych podobnie (znasz je wszystkie?) lub po prostu, ze podobne podejscie nie wystepuje po za KRK?... Ba, ze owo podejscie nie wsytepowalo nawet wczesniej, niz powstal tenze sam KRK? Myslisz, ze KRK ma do tego twierdzenia prawa autorskie lub chociaz wykupil wylacznosc?

W ujeciu krk seks wznosi sie na sam szczyt artyzmu w odroznieniu od wyrobnictwa proponowanego przez inne doktryny.

Czyli konkretnie jakie? Chyba faktycznie twoja znajomsc ich, nie jest zbyt bogata... Generalnie JW. (szczegolnie bez pominiecia wczesniejszego kontekstu dyskusji)... nawet przyjmujac, ze faktycznie jest ona najlepsza ze wszystkich mozliwych - czy z automatu te inne czyni bezwzglednie zlymi?...

Jakies polaczenia z roznymi partner(k)ami, gumki, techniki, tabletki, filmy, kawaly - brrr. Po co zohydzac to co najpiekniejsze?

Sa gusta i gusciki... Trudno dyskutowac akorat z nimi... ale osobiscie, jesli dostrzegasz tylko te dwie mzoliwosci, to szczerze wspolczuje...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Reguly
 październik 25 2007 10:05   
Forum

Zrodlo

W średniowieczu Kościół katolicki wyznaczył wyraźne reguły mówiące o tym, co jest seksualizmem właściwym człowiekowi, a co mu w żadnym razie nie przystoi. Panował wówczas (głoszony przez Kościół do dziś) pogląd, że stosunek seksualny ma być dopełnieniem miłości i nie jest grzeszny jedynie wtedy, gdy ma na celu poczęcie dziecka. W średniowieczu radość z seksu i uprawianie miłości dla przyjemności były uważane za antyspołeczne i grzeszne.

Calkiem sporo tez na Racjonaliscie

===

Cytat 
robaczek2
 październik 25 2007 18:20   
Forum

Quote by WcWojen:
...bo pewnie jedyna jaką znasz.
Pod tym względem wolę Kamasutrę...

Brrr, az mnie ciarki przeszly.
Jezeli wspominasz cokolwiek np. Kamasutre tzn ze splaszczasz zagadnienie do tego co moze byc przedstawione, opisane czy zaszufladkowane. Pewnie to jedyna droga jaka znasz. Nic poezji, muzyki, ducha ... Okropne. Ale... Twoj wybor. Nie wiem dlaczego akurat komunistyczny wierszyk mi sie przypomina - bo jest zycie piekniejsze, nowe (oczywiscie w innym kontekscie).

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 październik 25 2007 18:26   
Forum

Quote by reguly:Inna sprawa - skad u ciebie taka bezgraniczna pewnosc, ze nie ma innych nauk twierdzacych podobnie (znasz je wszystkie?) lub po prostu, ze podobne podejscie nie wystepuje po za KRK?...

Oczywiscie, ze wystepuje. Nigdy nie twierdzilem, ze nie.
Ktokolwiek podchodzi do seksu jak do najwiekszego skarbu i celebruje go jak najwieksza swietosc uznaje wlasnie to co na temat seksu glosi krk.
Nasi przyjaciele z organizacji odlaczonych mieli np. szanse byc na topie bo niektorzy moze czytali piesn nad piesniami ale diabel im podpowiedzial w Lambeth i szansy nie wykorzystali. Od tej pory coraz gorzej i gorzej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 26 2007 08:41   
Forum

Quote by robaczek2: Brrr, az mnie ciarki przeszly.
Jezeli wspominasz cokolwiek np. Kamasutre tzn ze splaszczasz zagadnienie do tego co moze byc przedstawione, opisane czy zaszufladkowane. Pewnie to jedyna droga jaka znasz.

I kto to mowi? I kto zaczol?... Szkoda, ze jedyna droga jaka ty znasz, nie przewiduje uwglednienia wczesniejszego, calosciowego kontekstu dyskusji (czy nawet konkretnej wypowiedzi, na ktora odpowiadasz) ani nawet merytorycznego odniesienia sie do poruszonych kwestii...

Quote by robaczek2:Oczywiscie, ze wystepuje.

JW. To teraz chociaz postaraj sie to odniesc, do wczesniejszego kontekstu tej dyskusji (a jesli przekracza to twoje mozliwosci, to chociaz do tego, co konkretnie tylko w tej materii, zostalo napisane chocby w mojej wczesniejszej wypowiedzi... bo nie zamierzam sie powtarzac).

===

Cytat 
robaczek2
 październik 26 2007 14:27   
Forum

Quote by reguly:I kto to mowi? I kto zaczol?...Szkoda, ze jedyna droga jaka ty znasz
No przeciez nie ja zaczalem pisac o jedynej drodze jaka znasz
calosciowego kontekstu

Dobrze. Jestes blisko.
Wlasnie chodzi o calosciowe spojrzenie na czlowieka z jego nierozerwalnym zlaczeniem z innymi, seksualnoscia itd. Wiec po co domagasz sie konkretow w poezji? Brrr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 26 2007 15:00   
Forum

Quote by robaczek2:
Quote by reguly:I kto to mowi? I kto zaczol?...Szkoda, ze jedyna droga jaka ty znasz
No przeciez nie ja zaczalem pisac o jedynej drodze jaka znasz

...Ale ty zaczeles pisac po pierwsze by "wskazac cos niekatolickiego co jest dobre [...]", a po drugie, ze "Katolicka nauka o seksie najlepsza ze wszystkich mi znanych", by nastepnie jakis czas puzniej zazucic WcWojenowi "Jezeli wspominasz cokolwiek np. Kamasutre tzn ze splaszczasz zagadnienie do tego co moze byc przedstawione, opisane czy zaszufladkowane". Innymi slowy widze, ze ogarniecie kontekstu nadal pozostaje ci calkowicie obce...

calosciowego kontekstu

Dobrze. Jestes blisko.

...A ty, ani o ciut.
Sprubujmy wiec moze inaczej, jeszcze prosciej... Tak, wiesz... Jak chlop krowie na rowie przez dyszel:
robaczek2: Jezeli wspominasz cokolwiek np. Kamasutre tzn ze splaszczasz zagadnienie do tego co moze byc przedstawione, opisane czy zaszufladkowane.
ja: I kto to mowi? I kto zaczol?...
robaczek2: Pewnie to jedyna droga jaka znasz.
ja: Szkoda, ze jedyna droga jaka ty znasz, nie przewiduje uwglednienia wczesniejszego, calosciowego kontekstu dyskusji (czy nawet konkretnej wypowiedzi, na ktora odpowiadasz) ani nawet merytorycznego odniesienia sie do poruszonych kwestii...

Czy tak troche lepiej? Przynajmniej czesciowo?

Wlasnie chodzi o calosciowe spojrzenie na czlowieka z jego nierozerwalnym zlaczeniem z innymi, seksualnoscia itd.

Niby od kiedy? Odkad zaczelo wychodzic na to, ze palneles zwyczajna bzdure?

Wiec po co domagasz sie konkretow w poezji? Brrr.

Ja?... Dokladnie JW. "Czy mozesz wskazac cos niekatolickiego co jest dobre bo nie zauwazylem nic takiego" - mozesz nam wszystkim jeszcze raz przypomniec czyje to slowa? Bo ktos tu ma albo alchajmera, albo jest zwyczajnym hipokryta.

===

Cytat 
WcWojen
 październik 26 2007 16:03   
Forum

Quote by robaczek2:Nic poezji, muzyki, ducha...

W takim razie tak trochę jeszcze odnośnie tego: "Katolicka nauka o seksie najlepsza ze wszystkich mi znanych. Gloryfikuje ona seks jako bycie jednym cialem - czy moze byc cos wznioslejszego?" i trochę dalej: "Jakies polaczenia z roznymi partner(k)ami[...]"... Cóż... Wedłóg tych założeń, bycie jednym ciałem z dwoma partnerkami może być wznioślejsze, niż bycie jednym ciąłem z jedną partnerką... Jak dla mnie, to prawdziwa poezja...

===

Cytat 
robaczek2
 październik 26 2007 18:33   
Forum

Quote by WcWojen:Wedłóg tych założeń, bycie jednym ciałem z dwoma partnerkami może być wznioślejsze, niż bycie jednym ciąłem z jedną partnerką... Jak dla mnie, to prawdziwa poezja...

Wedlug Ciebie - moze.
Wedlug mnie jestesmy powolani do idealnej harmonii z najblizsza rodzina, z dalsza, z grupa spoleczna w ktorej jestesmy, z szerszymi grupami spolecznymi, z tymi, ktorzy juz zyja prawdziwym zyciem wreszcie z Bogiem. Jak to osiagnac kazdy ma wpisane w: "Polecenie to bowiem, które ja ci dzisiaj daję, nie przekracza twych możliwości i nie jest poza twoim zasięgiem. Nie jest w niebiosach, by można było powiedzieć: "Któż dla nas wstąpi do nieba i przyniesie je nam, a będziemy słuchać i wypełnimy je". I nie jest za morzem, aby można było powiedzieć: "Któż dla nas uda się za morze i przyniesie je nam, a będziemy słuchać i wypełnimy je".
Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić."

W Twych ustach i w Twoim sercu.
Po prostu nie pozwol dzialac falszywym prorokom opowiadajacym bajki. Np. o seksie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 październik 26 2007 19:37   
Forum

Quote by robaczek2:Wedlug Ciebie

Nie musisz pisać tego co oczywiste i co sam zaznaczyłem...

Wedlug mnie jestesmy powolani do idealnej harmonii

Nie wiem jak tobie, ale mnie wychodzi to całkiem nieźle.

Jak to osiagnac kazdy ma wpisane

Ja nie mam. Co to za czary-mary?

Po prostu nie pozwol dzialac falszywym prorokom opowiadajacym bajki.

Tzn? Biorąc pod uwagę to, kogo ostatnio cytowałem, masz na myśli siebie?
Generalnie natomiast nie interesuje mnie działanie żadnych tzw. proroków. Do póki ze swoimi proroctwami nie narzucają się innym w brew ich woli, nikomu nie zamierzam przeciwdziałać - mamy w końcu demokracje, wolność słowa i takie tam...

Np. o seksie.

Nie wiem jak ty, ale ja tam zasadniczo bardzo sobie chwale seks z kobietami...

===

Cytat 
robaczek2
 październik 26 2007 21:26   
Forum

Quote by WcWojen:Nie wiem jak ty, ale ja tam zasadniczo bardzo sobie chwale seks z kobietami...

No to otworz nowy watek o Twoich odczuciach.
Nie wiem co to ma wspolnego z tematem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 październik 29 2007 09:24   
Forum

Quote by robaczek2:Nie wiem co to ma wspolnego z tematem.

A to mi niespodzianka...

===

Cytat 
gosiaczek
 październik 30 2007 10:52   
Forum

he, slyszalam ze seks jest uznawany przez kosciol katolicki jako dobry wtedy i tylko wtedy gdy dwoje ludzi polaczy sie ze soba w celu wydania na swiat trzeciego ludzia... prosze niech ktos zaprzeczy bo zaczynam wspolczuc katoliczkom. tylko prokreacja a gdzie przyjemnosc? widac ze tego nie wymyslily kobiety, niechby ktorys facet sprobowal urodzic dziecko, napewno myslenie kosciola kat. w sprawie seksu tylko w celu poczecia nowego zycia szybko by sie zmienilo... o ile nie zostalby zabroniony calkowicie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 30 2007 11:30   
Forum

Quote by gosiaczek: he, slyszalam ze seks jest uznawany przez kosciol katolicki jako dobry wtedy i tylko wtedy gdy dwoje ludzi polaczy sie ze soba w celu wydania na swiat trzeciego ludzia...

Zostalo juz w tym watku o tym wspomniane, w wypowiedzi z czw 25 paź 2007 10:05:11 CEST.

===

Cytat 
Andrzej
 październik 30 2007 12:30   
Forum

Quote by gosiaczek: he, slyszalam ze seks jest uznawany przez kosciol katolicki jako dobry wtedy i tylko wtedy gdy dwoje ludzi polaczy sie ze soba w celu wydania na swiat trzeciego ludzia... prosze niech ktos zaprzeczy bo zaczynam wspolczuc katoliczkom. tylko prokreacja a gdzie przyjemnosc? widac ze tego nie wymyslily kobiety, niechby ktorys facet sprobowal urodzic dziecko, napewno myslenie kosciola kat. w sprawie seksu tylko w celu poczecia nowego zycia szybko by sie zmienilo... o ile nie zostalby zabroniony calkowicie

a może zanim cos napiszesz, najpierw coś przeczytasz?
Młody wiek nie zwalnia od myślenia i rzetelności, a paplanina nie jest rzeczową rozmową

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
gosiaczek
 listopad 01 2007 11:29   
Forum

i wzajemnie medieval man, moze najpierw przeczytasz? zostalam poiformowana w ludzki sposob przez reguly ze ten watek byl i przyznaje nie doczytalam, ale to napewno nie jest powod zeby wyladowywac swoja zlosc na mnie, zreszta po raz kolejny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
triskaidekafil
 listopad 06 2007 00:21   
Forum

Quote by gosiaczek: he, slyszalam ze seks jest uznawany przez kosciol katolicki jako dobry wtedy i tylko wtedy gdy dwoje ludzi polaczy sie ze soba w celu wydania na swiat trzeciego ludzia... prosze niech ktos zaprzeczy bo zaczynam wspolczuc katoliczkom. tylko prokreacja a gdzie przyjemnosc? widac ze tego nie wymyslily kobiety, niechby ktorys facet sprobowal urodzic dziecko, napewno myslenie kosciola kat. w sprawie seksu tylko w celu poczecia nowego zycia szybko by sie zmienilo... o ile nie zostalby zabroniony calkowicie

Z tym braniem pod uwagę potomstwa to rzeczywiście jest jakaś dziwna sprawa... Z jednej strony zabronione jest unikanie poczęcia przez stosowanie środków antykoncepcyjnych, z drugiej strony - czym jest stosowanie "kalendarzyka małżeńskiego" jak nie unikaniem zajścia w nieplanowaną ciążę? Tak więc jak to właściwie jest?

===

...saddam...

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 grudzień 22 2008 10:17   
Forum

/...- Zabrania się umieszczania na forum:
.
.
* personalnych odniesień do innych dyskutantów oraz argumentów ad personam (w rodzaju jesteś głupi, bezczelny, idź się leczyć, cham etc.) a także wulgaryzmów oraz słów i zwrotów użytych w celu obrażenia lub poniżenia innego kościoła lub jego członków
.
.
... Rafi F .../

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Piotr
 grudzień 22 2008 10:43   
Forum

A gdy się już zbliżał do Egiptu, rzekł do swojej żony, Saraj: «Wiem, że jesteś urodziwą kobietą; 12 skoro cię ujrzą Egipcjanie, powiedzą: to jego żona; i zabiją mnie, a ciebie zostawią przy życiu. 13 Mów więc, że jesteś moją siostrą, aby mi się dobrze wiodło ze względu na ciebie i abym dzięki tobie utrzymał się przy życiu».
14 Gdy Abram przybył do Egiptu, zauważyli Egipcjanie, że Saraj jest bardzo piękną kobietą. 15 Ujrzawszy ją dostojnicy faraona, chwalili ją także przed faraonem. Toteż zabrano Saraj na dwór faraona, 16 Abramowi zaś wynagrodzono za nią sowicie. Otrzymał bowiem owce i woły, niewolników i niewolnice oraz oślice i wielbłądy.
17 Pan jednak dotknął faraona i jego otoczenie wielkimi karami za zabranie Saraj, żony Abrama. 18 Wezwał więc faraon Abrama i rzekł: «Cóżeś mi uczynił? Czemu mi nie powiedziałeś, że ona jest twoją żoną? 19 Dlaczego mówiłeś: że to moja siostra, tak że wziąłem ją sobie za żonę? A teraz - oto twoja żona; zabierz ją i idź!»

Rdz12:11-19

Żonę można w strachu komuś oddać mówiąc, że to siostra.
Bóg ukarze przebywającego z cudzą żoną, choćby o tym nie wiedział.
Żona wróci do męża i będzie im się dobrze żyło.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Rafi F
 grudzień 22 2008 10:46   
Forum Moderator
Moderator

Quote by skałosz:

Żonę można w strachu komuś oddać mówiąc, że to siostra.
Żona wróci do męża i będzie im się dobrze żyło.

Nieprawda!
Nie ma oceny oddania żony mówiąc, ze to siostra.
Bóg nie karze wprowadzonego w błąd.
Bóg karze za to świadome cudzołóstwo.
Manipulujesz!

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Piotr
 grudzień 22 2008 10:59   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by skałosz:

Bóg nie karze wprowadzonego w błąd.

Pan jednak dotknął faraona i jego otoczenie wielkimi karami za zabranie Saraj, żony Abrama.

Faraon nie wiedział, że to jego żona prawda? Jego otoczenie tym bardziej...

W Rdz20 kiedy Abraham oddawał Sarę Abimelekowi juz Bóg go powstrzymał, żeby nie musiec go ukarac.

A swoja drogą... coś z tym Abrahamem nie tak....

===

Cytat 
Piotr
 grudzień 22 2008 11:09   
Forum

Quote by Rafi F:
Manipulujesz!

Trochę...
...chciałem tylko pokazać jeszcze raz, że nie można traktować wszystkiego co jest zapisane w Biblii dosłownie...
...przepraszam!

===

Cytat 
Rafi F
 grudzień 22 2008 11:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by skałosz:
Pan jednak dotknął faraona i jego otoczenie wielkimi karami za zabranie Saraj, żony Abrama.

Nadal nie wiesz, czy faraon nie został poinformowany. W dodatku od tak wziął sobie na nałożnicę kobietę, bo mu się spodobała nie pytając o wolę ani ją ani Abrahama. Jak myślisz, czy Abraham słusznie obawiał się, że zabiją jego aby posiąść jego żonę?

Nie chodzi tu o małżeństwo jako takie, a o własność. Okazało się, że zona to coś więcej niż osioł i nie można sobie jej od tak kupić. Ba! Kobieta to coś więcej niż osioł.

Faktycznie, dziś nam trudno pojąć zachowanie Abrahama. Jeżeli założymy, że miał 100% słuszności co do swego proroctwa, to nadal jest to w dzisiejszej kulturze zachowanie kontrowersyjne.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 grudzień 22 2008 11:13   
Forum Moderator
Moderator

Quote by skałosz:
Quote by Rafi F:
Manipulujesz!

Trochę...
...chciałem tylko pokazać jeszcze raz, że nie można traktować wszystkiego co jest zapisane w Biblii dosłownie...
...przepraszam!

OK, dałem się wmanipulować

Ciekawy tekst był rozważany w wątku specjalnej troski Namiot Chrześcijan. Chodzi o wypowiedź Jezusa Mt5.27-28, może masz coś do dodania?

===

Cytat 
Reguly
 lipiec 17 2009 00:58   
Forum

Pozwole sobie odswierzyc ten watek ze wzgledu na pewna, zbierzna z nim, publikacje (calosc artykulu rowniez tutaj), ktora sie niedawno ukazala na lamach "Miesiecznika Katolickiegio - List", a odnosnie wypowiedzi Gosiaczka, ktora jak widac nie byla tak znow calkiem pozbawiona swoich racji...

Krotki fragment:

Św. Augustyn, tak jak św. Paweł, akceptował akt płciowy w małżeństwie, choć jako ściśle podporządkowany celowi prokreacji i obwarowany licznymi zastrzeżeniami mającymi chronić przed pożądliwością: "Czym innym jest małżeństwo służące jedynie posiadaniu dzieci, co wyklucza wszelki grzech, czym innym szukanie w małżeństwie rozkoszy seksualnej z własną żoną, co jest wciąż tylko grzechem powszednim". Tertulian wypowiadał się już bardziej radykalnie: "Podstawą małżeństwa i podstawą rozpusty jest ten sam akt. Dlatego mężczyzna postępuje najlepiej, jeżeli nie tyka kobiety" Najzacieklejszy w swych atakach na małżeństwo św. Hieronim pisał z kolei: "Małżonkowie żyją niczym bydło, a spółkowanie z kobietami upodabnia mężczyzn do świń i innych nierozumnych bydląt" (Adversus Jovinianum). Wreszcie, wielki XII-wieczny teolog, Hugon od św. Wiktora, stwierdził wprost: "Obcowanie rodziców nie odbywa się bez cielesnego pożądania (libido), a zatem poczęcie dziecka nie odbywa się bez grzechu".

oraz

Niedościgłym ideałem jest jednak prokreacja bez odczuwania przyjemności seksualnej. Pisze św. Hieronim: "Kto nadmiernie miłuje swoją żonę, pogrąża się w cudzołóstwie, a z żony swej czyni ladacznicę", a jego słowa powtarzają w średniowieczu Alain z Lille, św. Bernard i inni. Kościół podejmuje próby skodyfikowania pożycia cielesnego małżonków przez poddanie go ścisłej reglamentacji.

===

Cytat 
Andrzej
 lipiec 17 2009 23:19   
Forum

Quote by: reguly

Pozwole sobie odswierzyc ten watek ze wzgledu na pewna, zbierzna z nim, publikacje (calosc artykulu rowniez tutaj), ktora sie niedawno ukazala na lamach "Miesiecznika Katolickiegio - List", a odnosnie wypowiedzi Gosiaczka, ktora jak widac nie byla tak znow calkiem pozbawiona swoich racji...

Ten artykuł w "Liscie" jest dość słaby i powtarza pewne stereotypy i jednostronne ujęcia.
Warto powtórzyc więc i w tym miejscu bardzo mądry, a jakże prosty jeden z komentarzy pod artykułem:

Autorka nie napisała całej prawdy w dodatku wciągnęła w orficzne postplatońskie filozofie ap. Pawła. Tymczasem on się w 1 Kor 7 całą stanowczością sprzeciwił tym trendom.

Jako uzupełnienie.
Apostołowie przejęli etykę seksualną z prawa mojżeszowego,a ta etyka jest praktycznie prawie odwrotna do tego, czego nauczają współcześnie koscioły, zbory i cerkwie. Dlatego też, gdy pojawiać się zaczęły pierwsze monastery, asceci, nastąpił głęboki spór a nawet wojna w łonie Kościoła. Asceci, będący nierzadko kastratami, żyjący w samotności byil na tyle bezczelni, by zamordowac niewygodnych biskupów (ponad 80 kleryków), którzy sprzeciwiali się ich fantasmagoriom. Pamiętacie tzw. trupi synod? A wiecie, dlaczego zamordowano tych biskupów? Podpowiem - chodziło m.in, o wprowadzenie właśnie filozficznej pogańskiej etyki seksualnej (znacznie surowszej od tego, co przekazali apostołowie). W końcu im się udalo.
Zniszczono patriarchat jerozolimski w IV wieku - kolebkę chrześcijaństwa, kościoł założony przez brata Jezusa - Jakuba. A spór dotyczył dwóch zagadnień - pieniędzy, patrairchat potrzebował środków na opłacenie dodatkowych podatków, ktore nałożył senat rzymski,
oraz - etyki seksualnej, która wściekała ascetów rzymskiego kościoła. skarzyoi się bowiem asceci, że judeochrześcijanie nie podzielają ich wizji dziewcitwa, nawet gardzą dziewictwem.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
JMG
 lipiec 18 2009 20:49   
Forum

Katolicki seks? To brzmi jak... cieple lody. Brrr. Juz chyba celibat lepszy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 18 2009 21:01   
Forum

Quote by: JMG

Katolicki seks? To brzmi jak... cieple lody. Brrr. Juz chyba celibat lepszy.

a próbowales kiedyś katolickiego seksu?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,87 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty