Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dziady, Zaduszki, Wszystkich Świętych, Świeto Zmarłych, Halloween
 |  Wersja do druku
Reguly
 październik 30 2007 12:14  (Czytany 2693 razy)  
Forum

Status: offline

Chyba jeszcze nie ma konkretnego watku poruszajacego temat tradycji wspominania (kultu) zmarlych... Nieniejszym chcialbym wiec zainicjowac duskusje, czym jest dla was ten okres, jakie jest wasze osobiste podejscie do wymienionych w tytule swiat (obchody ktorego jest wam najblizsze), wasze odczucia i nastawienie...
A zeby nie byc goloslownym zaznacze, ze osobiscie staram sie podtrzymywac tradycje Dziadow.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
eob1
 październik 30 2007 13:37   
Forum

Właściwie święta zaczynają się już jutro 31-X i trwają przez dwa dni. Następnego dnia czyli 01-XI do celtów i nepogan dołączają chrześcijanie. Jutro dobrze jest włożyć coś ciemnego. Dzięki temu duchy będą brały nas za swoich i nie zrobią nam krzywdy. 1 Listopada dla katolika obecność na mszy obowiązkowa a neopoganie idą wieczorem palić ogniska. Dla nich tego dnia rozpoczyna się nowy rok. Te dwa dni to bardzo ważne święta.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 październik 30 2007 15:41   
Forum

Quote by eob1: Jutro dobrze jest włożyć coś ciemnego. Dzięki temu duchy będą brały nas za swoich i nie zrobią nam krzywdy.

myślisz że jak założę moro te amerykańskie takie to poznają?

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
eob1
 październik 30 2007 16:14   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 31 2007 00:29   
Forum Moderator
Moderator

No fajnie fajnie Dla mnie ten okres to strata czasu, pieniedzy, akcja znicz i niekonczace sie rozmowy z rodzina, ktorej nie znam ani znac nie mam ochoty czy potrzeby, bo jest zimno i nieprzyjemnie. Jak mnie nikt nie zmusi to nie pojde odwiedzic zadnego grobu.

Zeby uniknac sporow o kanon pism starego testamentu powiem tylko, ze osobiscie ani nie widze sensu ani skladu w sensie tych praktyk i jedyne czego moge sie doszukac to poganskie tradycje zaadoptowane do potrzeb katolickiego kultu.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 październik 31 2007 01:01   
Forum

Cytat za Pius
"...moro amerykanskie"
---O ! Pius nie radzilabym zakladac tego "amerykanskiego" moro, mysle bowiem, ze jezeli Duchy sa to te, ktore polegly z reki amerykanskiej moglyby sie do Ciebie "dobrac"nawet w lesie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 październik 31 2007 08:00   
Forum

No fajnie fajnie Dla mnie ten okres to strata czasu, pieniedzy, akcja znicz i niekonczace sie rozmowy z rodzina, ktorej nie znam ani znac nie mam ochoty czy potrzeby, bo jest zimno i nieprzyjemnie. Jak mnie nikt nie zmusi to nie pojde odwiedzic zadnego grobu.

Maxurdzie,,,,jaka strata czasu, toż to dodatkowy dzień wolny, można się wyspać, pójść na spacer itp
Ja np pójdę spotkać się z rodzinką, a potem na dobry obiad u Mamy

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 31 2007 08:02   
Forum

Czy jako katolik powinienem wierzyc w duchy?
Pyta jeden z forumowiczów.
Bo skoro musi wierzyc w Boga i Diabla to i w duchy chyba też ???

"Ponad jedna piąta Amerykanów (23 proc.) twierdzi, że widziało ducha lub czuło kiedyś jego obecność - okazało się z badań przeprowadzonych przez ośrodek Ipsos z okazji święta Halloween. Niewiele mniej, bo 19 proc. wierzy w moc czarów, a 48 proc. przyjmuje jako fakt istnienie percepcji pozazmysłowej. Najbardziej rozpowszechnione są takie przekonania wśród ludzi samotnych, katolików, mniejszości rasowych, a także osób nie chodzących do kościoła. Horrory zapewne utwierdziły niektórych łatwowiernych widzów w przekonaniu o istnieniu postaci naprawdę niezwykłych, a przede wszystkim lekko przerażających... "Piątek 13-tego" należy absolutnie do klasyków gatunku, który po prostu trzeba obejrzeć w noc duchów!"

Duchy są bohaterami takich filmów jak: "Dziecko Rosemary","Lśnienie", "Powrót Zywych trupów", "Ring", "Amityville", "Dracula", "Egzorcysta", "Halloween", "Koszmar z ulicy Wiązów", "Suspiria", "Książę Ciemności","Blair Witch Projekt", "Siódmy zmysł" i wielu innych.

Patrz link: http://film.onet.pl/N,55193,1,1,0,galeriao.html

Zapewne tego typu filmy kształtują nasze wyobrażenie o "świecie duchów".
Wierzycie w duchy?
Ktoś z forumowiczów widział ducha ?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 31 2007 10:19   
Forum

Dzień wolny od pracy - w końcu będzie można się wyspać. Nareszcie człowiek odwiedzi swoich przodków i odda się refleksji przy grobach zmarłych. Przyjemna będzie wspólna konsumpcja z rodziną oraz wszelkie dyskusje (byle nie polityka . Ogólnie uważam to święto za pożyteczne i cieszę się, że będzie. Jedynie denerwują mnie jakieś wymysły w stylu HALOŁIN - totalna żenada zza Oceanu.

Co do pytania Kasandry:
W duchy nie wierzę i jestem skrajnie sceptyczny w stosunku do różnego rodzaju rewelacji w tejże tematyce. Natomiast jestem świadomy, że ogromna część naszego mózgu jest niewykorzystywana, bądź nie znamy jej funkcji (mimo, że z niej korzystamy) - dlatego nie można wykluczyć istnienia jakiegoś rodzaju zdolności psycho-fizycznych, paranormalnych w stylu telepatii etc.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 31 2007 10:25   
Forum

Dzień wolny od pracy - tak.
1 listopada składam wszystkim życzenia imieninowe, bo jak wszystkich świętych to wszystkich. Można pomyśleć małych prezentach, i w ogóle o świętowaniu (dobre ciasto, jakieś wino włoskie do obiadu, zabawa z dziećmi)

Za to 2 listopada - dzień zaduszny, chyba wybiorę się na cmentarz, pomodlić się za dusze zmarłych osób z rodziny, zapalę świecę, albo znicz, które będą symbolem mojej wiary w życie wieczne i w dusze nieśmiertelne oraz wyrazem oczekiwania na zmartwychwstanie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
eob1
 październik 31 2007 12:25   
Forum

Quote by kasandra_K80: Czy jako katolik powinienem wierzyc w duchy?
Pyta jeden z forumowiczów.
Bo skoro musi wierzyc w Boga i Diabla to i w duchy chyba też ???

To jest sytuacja analogiczna jak z Trójcą. Jezus mówi - Nie jestem równy Bogu. Na co kościoł odpowiada - Tak nie jest równy ale zarazem jest równy. Kościół - Duchów nie ma ale zarazem są dlatego kształcimy tabuny egzorcystów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 31 2007 13:16   
Forum

No więc nie wierzymy w duchy, diabła, zbawienie etc. Więc w co wierzymy?
Poczytajmy...

http://wiadomosci.onet.pl/1445019,240,kioskart.html
Zbawienie, czyli wszystko albo nic
Co to właściwie jest zbawienie?

"Na temat zbawienia Kościół mówi niewiele; używa przy tym określeń typu: "będziesz z Bogiem i ze świętymi w niebie", "zobaczysz Boga twarzą w twarz". Współczesnemu człowiekowi niewiele to mówi."

"Jednak to, jak w tej "rzeczywistości" będziemy (jeśli będziemy) uczestniczyć po śmierci - pozostaje wielką niewiadomą. W jednych religiach nazywa się ten przyszły stan zbawieniem, w innych wyzwoleniem, w jeszcze innych nirwaną, czyli zdmuchnięciem lub zgaśnięciem. Wszystkie te określenia mają jednak nader metaforyczny charakter i tak naprawdę niewiele nam mówią".

"To, co Jezus mówił było niezrozumiałe już dla jego uczniów a co dopiero dla nas. Można powiedzieć, że Jezus opowiada o zbawieniu, kiedy mówi o królestwie niebieskim. Tych opisów jest wiele. Gdy odczytamy je dosłownie, okazują się absurdalne."
"To jest absurdalne i trudno mi sobie wyobrazić, że współczesny człowiek na podstawie takich informacji jest w stanie powiedzieć, co to jest zbawienie. Dlatego trudno mu go pragnąć".

Czy, w takim razie, nie mamy żadnych wskazówek, jak należy myśleć o zbawieniu?
Czy człowiek współczesny może nie pragnąć zbawienia?

"Wydaje się, że dzisiaj z tym jest problem. Jezus w pewnym sensie przewidział taką sytuację, bo -jak mówi Pismo - pytał przecież: Czy Syn Boży znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? (Łk 18,8). Czyżby zdawał sobie sprawę, że kiedyś zbawienie może ludzi zupełnie nie interesować, i być dla nich nieatrakcyjne"?

Dziś nie ma zapotrzebowania na lepsze życie po śmierci?
" Naukowcy mówią, że od ponad pół wieku istnieje gatunek "człowieka bez nadziei", człowieka, który już nie czeka na zbawienie, nie spodziewa się jakichś pośmiertnych gratyfikacji, czy "happy endów", szczęśliwych zakończeń rodem z Hollywoodzkich produkcji".

Mamy raj na ziemi?
Świat się zmienił i człowiek się zmienił?
"Nauka zaczęła odpowiadać na pytania, na które wcześniej odpowiadała religia (na przykład na pytanie, jak powstał świat). Co więcej, odpowiedzi nauki i religii wydają się sprzeczne. W tej konfrontacji Kościół, niestety, przegrywa".

"Dlatego Kościół jest rozdarty: nie wie czy mówić ludziom, że chrześcijaństwo jest religią powszechną, katolicką- a więc dostępną i zrozumiałą dla każdego - czy też mówić, że jednak tak nie jest. Dlatego jeśli chce przekazać ludziom coś na temat zbawienia, to ma mało do powiedzenia, oprócz stwierdzeń typu: "będziesz kiedyś z Chrystusem, ale najlepiej się nad tym nie zastanawiaj, to jest tajemnica wiary".

I drugi link: http://wiadomosci.onet.pl/1080248,242,2,kioskart.html
Recepta na zmartwychwstanie
Klonowanie, zamrażanie, cybernetyczny zapis pamięci. Czy nauka wskrzesi zmarłych?

Czy jest to alternatywna recepta na niesmiertelność?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 31 2007 13:50   
Forum

Quote by kasandra_K80: Czy jako katolik powinienem wierzyc w duchy?
[...]
Wierzycie w duchy?
Ktoś z forumowiczów widział ducha ?

Temat duchow omawiamy szerzej tutaj lub czesciowo tez tutaj.

Quote by Gocek:Jedynie denerwują mnie jakieś wymysły w stylu HALOŁIN - totalna żenada zza Oceanu.

...No nie tak do konca. Generalnie sam zwyczaj wywodzi sie z tradycji celtyckiej i za ocen trafil wraz z emigrantami, by nastepnie teraz powrocic, pod dosc (przyznac trzeba) skomercjalizowana forma, jako jedna z zachodnich mod... M. in. z tego powodu jestem wstanie w pelni zrozumiec twoje rozdraznienie, szczegolnie biorac pod uwage samo bezmyslne kalkowanie... Tak jakbysmy nie posiadali wlasnych, tego rodzaju bogatych rodzimych/slowianskich tradycji, z ktorych mozemy swobodnie czerpac...

PS. Polecam ze wzgledu na komentarze art o Halloween. Niestety w samym arcie roi sie od totalnych bzdur - np. co do istoty Samhain.

===

Cytat 
Dezerter
 październik 31 2007 14:21   
Forum

O wiele mi bliżej do Gocka niż do Maxudra w ogólnym odbiorze święta
ech ten maminy bigos i makowiec (mam nadzieje, że będzie jak co rok), wspominanie taty ...ile to już lat?
miło, rodzinnie, nastrój pełen zadumy, refleksji, wspomnień i te ogniki po zmierzchu.

Medievalu
Jutro czekamy na życzenia od Ciebie!
Poważnie nie idziesz jutro na cmentarz?, tylko kościół i do domu?. Jeśli wyłamujesz się z tak wszechogarniającej tradycji to jesteś wielki! A co rodzina na to?
I dodam, że wiem czemu idziesz 2 na cmentarz i wiem, że tak powinniśmy - ja staram się być w oba dni.

Kasandro
wyluzuj
podziel się lepiej z nami swoim odbiorem/przeżywaniem święta
(a jaśli koniecznie musisz sie przekonać/doświadczyć to zapisz się na kurs "odzyskiwaczy" do Moena - i przy odrobinie szczęścia będziesz wiedzieć a nie wierzyć...ale wątpliwości pozostają zawsze...)

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Maciek Janson
 październik 31 2007 23:48   
Forum Moderator
Moderator

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35056,4624171.html

W temacie jak najbardziej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 listopad 01 2007 15:02   
Forum

Quote by reguly:
...No nie tak do konca. Generalnie sam zwyczaj wywodzi sie z tradycji celtyckiej i za ocen trafil wraz z emigrantami, by nastepnie teraz powrocic, pod dosc (przyznac trzeba) skomercjalizowana forma

rzeczywiscie, to irlandczycy exportowali do hameryki, gdy wmiedzyczasie to zjawisko prawie wymarlo na starym kontynencie, ale powrocilo (no prawie jak bumerang).

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 listopad 01 2007 15:07   
Forum

prawie w kazdej kulturze (zaczynajac od europy konczac na papuasach) istnieje ta gra z duchami przodkow. ludzie nigdy za nic na swiecie nie zaprzestana te gre.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eob1
 listopad 01 2007 17:12   
Forum

milko boisz się duchów?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 01 2007 18:50   
Forum Moderator
Moderator

Nie wiem jak Milka, ale ja się Ducha boje

===

Profil   Email 
 Cytat 
eob1
 listopad 01 2007 20:15   
Forum

jest jeden duch, jeden diabeł i bóg składający się z trzech części lol ciekawa wiara

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 listopad 01 2007 20:16   
Forum

Quote by maxurd: Nie wiem jak Milka, ale ja się Ducha boje

taki duzy chlop

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 01 2007 20:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by eob1: jest jeden duch, jeden diabeł i bóg składający się z trzech części lol ciekawa wiara

Jan 4:24 - Bog jest duchem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 01 2007 20:47   
Forum

Quote by Dezerter:Medievalu
Jutro czekamy na życzenia od Ciebie!
Poważnie nie idziesz jutro na cmentarz?, tylko kościół i do domu?. Jeśli wyłamujesz się z tak wszechogarniającej tradycji to jesteś wielki! A co rodzina na to?
I dodam, że wiem czemu idziesz 2 na cmentarz i wiem, że tak powinniśmy - ja staram się być w oba dni.

A więc w pierwszym rzędzie życzenia:
Wszystkim uczestnikom forum i portalu Kosciol.pl życzę: trwania w lasce Pana na wzór ich patronów, których uroczystość dziś świętujemy - to dla wierzących w świętych.
Zwykłe, ale serdeczne życzenia imieninowe tym, którzy w świętych nie wierzą.

Dezerterze - moja rodzina? Dobrze jest mieć rodzinę, ktora z Tobą dzieli Twoje przekonania

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Łukasz
 listopad 01 2007 21:15   
Forum

Quote by kasandra_K80: No więc nie wierzymy w duchy, diabła, zbawienie etc. Więc w co wierzymy?
Poczytajmy...

http://wiadomosci.onet.pl/1445019,240,kioskart.html
Zbawienie, czyli wszystko albo nic
Co to właściwie jest zbawienie?

"Na temat zbawienia Kościół mówi niewiele; używa przy tym określeń typu: "będziesz z Bogiem i ze świętymi w niebie", "zobaczysz Boga twarzą w twarz". Współczesnemu człowiekowi niewiele to mówi."

"Jednak to, jak w tej "rzeczywistości" będziemy (jeśli będziemy) uczestniczyć po śmierci - pozostaje wielką niewiadomą. W jednych religiach nazywa się ten przyszły stan zbawieniem, w innych wyzwoleniem, w jeszcze innych nirwaną, czyli zdmuchnięciem lub zgaśnięciem. Wszystkie te określenia mają jednak nader metaforyczny charakter i tak naprawdę niewiele nam mówią".

"To, co Jezus mówił było niezrozumiałe już dla jego uczniów a co dopiero dla nas. Można powiedzieć, że Jezus opowiada o zbawieniu, kiedy mówi o królestwie niebieskim. Tych opisów jest wiele. Gdy odczytamy je dosłownie, okazują się absurdalne."
"To jest absurdalne i trudno mi sobie wyobrazić, że współczesny człowiek na podstawie takich informacji jest w stanie powiedzieć, co to jest zbawienie. Dlatego trudno mu go pragnąć".

Czy, w takim razie, nie mamy żadnych wskazówek, jak należy myśleć o zbawieniu?
Czy człowiek współczesny może nie pragnąć zbawienia?

"Wydaje się, że dzisiaj z tym jest problem. Jezus w pewnym sensie przewidział taką sytuację, bo -jak mówi Pismo - pytał przecież: Czy Syn Boży znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? (Łk 18,8). Czyżby zdawał sobie sprawę, że kiedyś zbawienie może ludzi zupełnie nie interesować, i być dla nich nieatrakcyjne"?

Dziś nie ma zapotrzebowania na lepsze życie po śmierci?
" Naukowcy mówią, że od ponad pół wieku istnieje gatunek "człowieka bez nadziei", człowieka, który już nie czeka na zbawienie, nie spodziewa się jakichś pośmiertnych gratyfikacji, czy "happy endów", szczęśliwych zakończeń rodem z Hollywoodzkich produkcji".

Mamy raj na ziemi?
Świat się zmienił i człowiek się zmienił?
"Nauka zaczęła odpowiadać na pytania, na które wcześniej odpowiadała religia (na przykład na pytanie, jak powstał świat). Co więcej, odpowiedzi nauki i religii wydają się sprzeczne. W tej konfrontacji Kościół, niestety, przegrywa".

"Dlatego Kościół jest rozdarty: nie wie czy mówić ludziom, że chrześcijaństwo jest religią powszechną, katolicką- a więc dostępną i zrozumiałą dla każdego - czy też mówić, że jednak tak nie jest. Dlatego jeśli chce przekazać ludziom coś na temat zbawienia, to ma mało do powiedzenia, oprócz stwierdzeń typu: "będziesz kiedyś z Chrystusem, ale najlepiej się nad tym nie zastanawiaj, to jest tajemnica wiary".

I drugi link: http://wiadomosci.onet.pl/1080248,242,2,kioskart.html
Recepta na zmartwychwstanie
Klonowanie, zamrażanie, cybernetyczny zapis pamięci. Czy nauka wskrzesi zmarłych?

Czy jest to alternatywna recepta na niesmiertelność?

Pozdrawiam

Nauka nauką, Kościół kościołem. Recepta na nieśmiertelność to życie zbudowane na prawie Chrystusowym. To Świat który zapomni o marnościach i pójdzie za zjednoczeniem.

Wszechświat to organizm, system, narzędzie w rękach BOGA dane inteligencji człowieczej by poznała go poprzez ZBAWIENIE.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 05 2007 13:50   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:Recepta na nieśmiertelność to życie zbudowane na prawie Chrystusowym. To Świat który zapomni o marnościach i pójdzie za zjednoczeniem.

Wszechświat to organizm, system, narzędzie w rękach BOGA dane inteligencji człowieczej by poznała go poprzez ZBAWIENIE.

Jakos (szczegolnie jako panteista) nie podzilam tych opinii... W wiecznym, nieskonczonym i nieograniczonym metawszechswiecie, niesmiertelnosc juz jest naszym udzialem (postaram sie to szerzej omowic tutaj).

PS. Tnij prosze troche cytowana tresc...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,72 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty