Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Manifestacja swojej czystości-amerykański wymysł.
 |  Wersja do druku
kazema
 listopad 14 2007 12:18  (Czytany 3868 razy)  
Forum

Status: offline

Gdy przeczytałam po raz pierwszy artykuł w gazecie o noszeniu pierścionków świadczących o dziewictwie, nie zdziwił mnie fakt, że na taki pomysł mogli wpaść tylko Amerykanie. Tam przecież jest wszystko wielkie i na pokaz. Ale dziś wyczytałam, że ten pomysł dotarł już do Polski.

Czy uważacie, że dziewictwo to coś czym należy sie chwalić i co należy głośno manifestować? Czy wy byście kupili swoim 13 letnim córeczkom taki 'pierścień'? Dla mnie 13-15 letnia dziewczynka z 'dziewiczym pierścieniem' to raczej ujma a nie duma, bo nie trudno być dziewicą w tym wieku.I nie trzeba nikomu tego udawadniać. A popyt na takie pierścienie jest właśnie wśród takiej grupy wiekowej.

Czy zamiast nauczania: jak zamanifestować swoją 'czystość' rodzice, kościół nie powinni się skupić na nauce jak zadbać o tę czystość? Nauce moralnej?

A co wy na ten temat sądzicie?

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2007 12:29   
Forum Moderator
Moderator

Jest takie powiedzenie "czym skorupka za młodu nasiaknie tym na starość trąci"
Fakt, ze dziewczęta w wieku 14/15 lat sa jeszcze dziecmi nie oznacza (niestety), że wszystkie sa dziewicami. Jest się czym chwalić ! I niech myśla, ze wszystko zalezy od nich - na takim przekonaniu zbudowano cywilizację !
Dziewczeta/dzieci wyginają sie w tańcu, który w innym przypadku nazwany by został erotycznym, nie tylko spiewając w teledyskach. Presja erotyczna jest, inicjacja jest w coraz młodszym wieku.
Kiedy wg ciebie nalezy zacząc propagować czystość ? W wieku 16 lat? 17 ? W tych dzieciach 13-15 letnich własnie budzi sie kobieta. I dobrze, że niektóre wiedzą, co z tą kobiecością zrobić !!

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2007 12:32   
Forum Moderator
Moderator

A tak na prawde, to co ciebie mierzi? Ta manifestacja, pewnego rodzaju moda, czy to, że niektóre robią to na poważnie? Dobrze, ze jest moda na dziewictwo. Widziałem przypadki, kiedy był to "powód" do wstydu. Trzeba kreowac dziewictwo dziewcząt jako coś dobrego!!

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kazema
 listopad 14 2007 12:41   
Forum

Kiedy wg ciebie nalezy zacząc propagować czystość ? W wieku 16 lat? 17 ? W tych dzieciach 13-15 letnich własnie budzi sie kobieta. I dobrze, że niektóre wiedzą, co z tą kobiecością zrobić !!

Nauczac o czystosci i zdrowej, pieknej milosci to jedno. Manifestacja 13 letniej dziewczynki: patrz...jestem dziewica - to drugie.
A co z dziewczynkami bedacymi ofiarami domowej przemocy?

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 listopad 14 2007 13:15   
Forum

tak na prawde, to co ciebie mierzi? Ta manifestacja, pewnego rodzaju moda, czy to, że niektóre robią to na poważnie? Dobrze, ze jest moda na dziewictwo. Widziałem przypadki, kiedy był to "powód" do wstydu. Trzeba kreowac dziewictwo dziewcząt jako coś dobrego!!

Drogi Rafi. Sposob Twoich wypowiedz w stosunku do mojej osoby nie zmienil sie.

Pojecia 'moda' nie powinno tyczyc sie takich pojec jak dziewictwo, malzenstwo czy tym podobne. Czy tylko od mody uzaleznilbys swoj styl zycia?

Ale odpowiadajac Ci na Twoje pytanie: tak. nie jestem za manifestacja. Swojego dziecka bym tam nie poslala. Noszenie pierscienia nie uchroni te dzieci przed rzeczami niepozadanymi. Wrecz przeciwnie. Moze sciagnac na te dziewczynki niebezpieczenstwo. Po co mowic milionom ludzi ze jestes dziewica/prawiczkiem???Widzisz w tym sens bo ja nie.

A i jeszcze jedno:dziewictwo powinno sie tyczyc zarowno dziewczat jak chlopcow. NT odbiega juz od mezczyzny 'hulaj dusza piekla nie ma'.

Pozdrawiam Cie drogi Rafi!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 14 2007 13:31   
Forum

Gupota jakas... moze jeszcze zamierzaja powolywac jakies komsje weryfikacyjna, czy dana osoba faktycznie moze nosic taki pierscien? No ale nie ma to jak dobry PR - przy odpowiedniej kampani na wszystkim da sie zarobic.

PS. A przewidziane sa pierscienie dla nie bedacych dziwicami i preferujacych nieskrepowany, niezobowiazujacy seks?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
kazema
 listopad 14 2007 13:46   
Forum

PS. A przewidziane sa pierscienie dla nie bedacych dziwicami i preferujacych nieskrepowany, niezobowiazujacy seks?

Takim znakiem bedzie brak pierscienia;-)

A co najsmieszniejsze, za jedna z propagadorek takiego zachowania(publicznej deklaracji) media podaja Britney Spears. Pozostawie to bez komentarza.Z gory przepraszam jej fanow.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 14 2007 15:10   
Forum Moderator
Moderator

Jak ktos lubi to niech nosi. Mnie to nie przeszkadza. Jak na dodatek wiecej ludzi w mlodym wieku zacznie decydowac sie na czystosc w zyciu seksualnym to dobrze.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2007 15:12   
Forum Moderator
Moderator

1) kto powiedział, ze dziewictwo nie dotyczy i chłopców i dziewcząt? Nie rozumiem dlaczego masz tu pretensje.
2) o czym swiadczy brak krzyżyka na szyi ? albo jego noszenie ? w sumie o niczym, to tylko manifestacja. Tak samo z obrączkami.
3) nie rozumiem w czym widzisz problem, będziesz weryfikowała kto jest dziewicą a kto nie? Jak to zrobisz? Widzisz jakies zagrozenie pietnowaniem tych, którzy nie noszą ?? Po co te przykłady o przemocy domowej (dla czego tylko domowej??) czy inne ? A zabronisz noszenia obrączki dziewicy "z odzysku" ???

Mam wrażenie, ze bardziej ty oceniasz i dzielisz ludzi i przez ten pryzmat tak parskasz na te obrączki. Wg twojej postawy powinnismy zabronić np. publicznego noszenia symboli religijnych. Dziewczyny w ten czy inny sposób manifestują swoją postawe i dobrze, ze jest to widoczne !
Co do osób które mają w twoich oczach dane zjawisko kompromitować, to uwierz, ze każde można w ten sam sposób oceniac (patrz, Madonna półnaga z taaaakim krzyżem na piersiach chodziła - oceń teraz tych, dla których krzyżyk to wyznanie/manifestacja wiary)

===

Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2007 15:13   
Forum Moderator
Moderator

Quote by maxurd: Jak ktos lubi to niech nosi. Mnie to nie przeszkadza. Jak na dodatek wiecej ludzi w mlodym wieku zacznie decydowac sie na czystosc w zyciu seksualnym to dobrze.

I o to własnie chodzi. Mnie tez to nie przeszkadza. brak obrączki także (nawiasem mówiąc, to ja swojej nie noszę)

===

Cytat 
kazema
 listopad 14 2007 16:35   
Forum

kto powiedział, ze dziewictwo nie dotyczy i chłopców i dziewcz±t? Nie rozumiem dlaczego masz tu pretensje.

Wywnioskowalam to z tej wypowiedzi, cytuje:

'Dobrze, ze jest moda na dziewictwo. Widziałem przypadki, kiedy był to "powód" do wstydu. Trzeba kreowac dziewictwo dziewcząt jako coś dobrego!!'

[QUOTE cytat za Rafi]Mam wrażenie, ze bardziej ty oceniasz i dzielisz ludzi i przez ten pryzmat tak parskasz na te obr±czki. Wg twojej postawy powinnismy zabronić np. publicznego noszenia symboli religijnych. Dziewczyny w ten czy inny sposób manifestuj± swoj± postawe i dobrze, ze jest to widoczne ![/QUOTE]

To jest powtorka z naszej dyskusji z innego forum.
Ale skomentuje: nie parskam na obraczki panie Rafi.(Parskac to moze kon). Tylko zastanawiam sie nad sensem ich noszenia, co wcale nie znaczy ze zabraniam komus taka obraczke nosic. I nie stawiam znaku rownosci miedzy takowa obraczka a krzyzykiem czy innych symbolow religijnych.Dla mnie to nie to samo.

Co do osób które maj± w twoich oczach dane zjawisko kompromitować, to uwierz, ze każde można w ten sam sposób oceniac (patrz, Madonna półnaga z taaaakim krzyżem na piersiach chodziła - oceń teraz tych, dla których krzyżyk to wyznanie/manifestacja wiary)

Madonna nie manifestowala przynaleznosci do Jezusa ale wlasnie jej sprzeciw. Chciala pokazac, ze jest osoba wyzwolona,w pelni niezalezna od czynnikow odgornych,i , jesli sie jej podoba, moze robic co chce. Czy jej to wyszlo na dobre czy zle?Nie mi to oceniac.Porownanie niecelne. Nie czuje sie winna po swojej wypowiedzi. Przeprosilam ewentualnych fanow panny Spears. Moge przeprosic i Pana.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 listopad 14 2007 16:53   
Forum

Nie wiem jak wy, ale ja jak mialam 12-13 lat w glowie mi seks nie siedzial. Bylam zajeta czyms innym:szkola, treningi. Czy naklanianie dzieci do takich deklaracji to nie jest przypadkiem zbytnie zawracanie glowy rzeczami niepozadanymi na ten wiek? Ale tak jak kazdy pomysl ma swoich zwolennikow i przeciwnikow. Sam fakt nauczania o milosci i zyciu seksualnym w malzenstwie uwazam za potrzebny. Zreszta wychowanie seksualne w naszym kraju tez by sie przydalo. Ale nie poprzez manifestacje niewiele rozumiejacych dzieci.A moze to takie czasy. Tylko czekac, jak takie propozycje zawitaja do przedszkoli.
Pozdrawiam!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 14 2007 21:02   
Forum Moderator
Moderator

A za moich czasów nie było coca-coli tylko pepsi w brudnych butelkach.
A teraz jest z wszechstron uderzający sex, bez którego juz nikt nic sprzedać nie potrafi. Idole młodzieży rozbierają sie do gazet i rozwodzą co pół roku. Jakoś ci taka manifestacja światopogladu nie przeszkadza, a tu nagle obrączki kością w gardle stają.
Jak nie wiesz co wiedzą, co czytają i czym sie fascynują nastolatki młodsze, to polecam np. Bravo Girl (Filipinka zbankrutowała półtora roku temu)

===

Cytat 
kazema
 listopad 15 2007 13:04   
Forum

Art. o obraczkach juz do przeczytania na Kosciol.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 15 2007 14:05   
Forum Moderator
Moderator

Kazema... Zachowujesz sie jakby nie bylo problemu - W Polsce dramatycznie obniza sie granica wieku dla inicjacji seksualnej. Sex sprzedaje sie w gazetach dla dzieciakow a telewizje dla nich promuja artystow, ktorzy maja do zaoferowania glownie swoje cialo (bo glos mniej) dzieciaki takie jak Kaja Paschalska przyklejaja sobie plastry antykoncepcyjne w miejsca jaknajbardziej widoczne promujac pewien styl. Nie jest wazne co bylo kiedys i jaka byla szkola kiedy do niej chodzilas. Z calym szacunkiem to musialo byc naprawde dawno jezeli twierdzisz, ze dzieci w wieku 13 lat nie mysla o sexie. Dzieci trzeba wychowywac i zachecac do rzeczy dobrych. Tak samo jak zachecamy dzieci do kampanii ekologicznych tak samo zachecamy do wstrzemiezliwosci, bo z sexu w wieku lat 12 nie wynika nic dobrego. Fajna kampania dotyczaca waznej rzeczy i tyle.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Maćko
 listopad 15 2007 14:30   
Forum

Witam.

Jeżeli chodzi o pierścionki to uważam, że jeżeli ktoś nosi taki pierścionek z powodu mody lub chęci "popisania" się, to oczywiście nie jest to właściwe zachowanie. Ale jeśli ktoś ma czyste intencje i naprawdę postanawia żyć w czystości to nie widzę przeszkód... Jak już zauważył Rafi, jest podobnie jak z krzyżykiem. Niektórzy noszą dla ozdoby, a niektórzy jako manifestację wiary. To bardziej zależy od nastawienia osoby, która postanowiła założyć tenże pierścionek niż od samego faktu noszenia. Poza tym nie słyszałem na razie, aby kościół potępiał tego typu praktyki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 15 2007 14:32   
Forum

Kazemo
zgadzam się raczej z panami - trochę propagandy czystości a jednocześnie pokazanie młodym, że a tokuje ich się sexem ze wszystkich stron (nas też) nie zaszkodzi. To taka anty reklama sexu, pokazanie innej drogi, że to jest modne i cool żeby 15-17 latka w klasie nie wstydziła się przyznać że jest dziewicą.
Jeśli w tym "ruchu" o to chodzi to jestem za ,ale dolną granicą powinien być wiek 14-15 lat.
Ale ty również zauważyłaś potencjalne niebezpieczeństwa jakie z noszeniem obrączek mogą się wiązać.

Fafi - ja też nie noszę i to od dnia ślubu - przeczytałem że zwyczaj noszenia obrączek wziął się z tego, że miały by one zabezpieczać przed działaniem mocy piekielnych ...

Artykuł na Kosciol.pl here

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
kazema
 listopad 15 2007 19:04   
Forum

No OK. I tak jestem przeglosowana.

Jak wy bedziecie kupowac takie pierscionki swoim coreczkom, nie zapomnijecie dodac, ze obraczka obraczką, ale swoje dziewictwo niech powieza Bogu(albo pomodlcie sie za nie) Bez modlitwy sie nie da i tu nie chodzi o wstrzemiezliwosc sexualna, ale niebezpieczenstwo ze strony napalencow(a sa tacy). I lepiej takich nie kusic dziewicza obronczka.

Plus...jestem troche antyAMERYKA...przyznaje.

I tak sie sklada, ze mam 12 letnia Chrzesnice. Nie wyglada mi ona na osobke majacą glowę zaprzątniętą 'kiedy strace swoje dziewictwo'. Oblozona jest ksiazkami o Harrym Poterze. To jest jej idol i jak na razie plastrow antykoncepcyjnych (Harry)sobie nie przykleja Choc w ostatniej czesci (ogladalam z nia Harrego w kinie)posunal sie do pocalunku!Zuzia sie zarumienila i wtulila sie w moje ramie Czy to znaczy ze jest opozniona? nie nadaza za rowiesnikami?? Podrzucilam, jej rowniez Biblie dla dzieci(Sama bylam pochlonieta jej czytaniem...dla dzieci wszystko jejt takie ladne i kolorowe ). Ale wiecie co? Spytam jej sie czy u niej w klasie rozmawia sie o tych sprawach.

Dezerter:

taka anty reklama sexu, pokazanie innej drogi, że to jest modne i cool żeby 15-17 latka w klasie nie wstydziła się przyznać że jest dziewic±.

u dziewczynek/yn raczej zjawisko wstydu za dziewictwo nie wystepuje. I nie przpominam soebie, zebym musiala wstawac, isc na srodek klasy i spowiadac sie czy jestem dziewica czy nie.Ale teraz to juz nie bedzie potrzebne. Albo ktoras bedzie miala obraczke albo nie

Pozdrawiam!

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 listopad 15 2007 19:47   
Forum

Dziekuje,ze dodales linka przekierowywujacego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 listopad 16 2007 23:30   
Forum

Mi raczej pomysł z tymi obrączkami również nie przypada do gustu, ale to jest raczej kwestia estetyki niż ideologii. Po prostu zawsze mnie śmieszyły tego typu manifestacje, co jednak nie znaczy, że jest w tym coś nieodpowiedniego. Kwestia gustu, najprościej mówiąc.
Natomiast zdecydowanie uważam, iż Twoje poglądy nt. świadomości seksualnej dzieci są nietrafione. Dzieci interesują się tymi sprawami o wiele szybciej, niż sądzą ich rodzice. Było tak i kiedyś i tym bardziej jest teraz (wiadomo, jakie mamy czasy). I akurat 13 lat to bynajmniej nie jest za wcześnie, jak na zainteresowanie seksem. Uważam też, że jest to sytuacja wyjątkowa, jeśli sama się w tym wieku tymi sprawami nie interesowałaś. Ja mam raczej odmienne doświadczenia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 listopad 16 2007 23:38   
Forum

Quote by allygator: Mi raczej pomysł z tymi obrączkami również nie przypada do gustu, ale to jest raczej kwestia estetyki niż ideologii. Po prostu zawsze mnie śmieszyły tego typu manifestacje, co jednak nie znaczy, że jest w tym coś nieodpowiedniego. Kwestia gustu, najprościej mówiąc.
Natomiast zdecydowanie uważam, iż Twoje poglądy nt. świadomości seksualnej dzieci są nietrafione. Dzieci interesują się tymi sprawami o wiele szybciej, niż sądzą ich rodzice. Było tak i kiedyś i tym bardziej jest teraz (wiadomo, jakie mamy czasy). I akurat 13 lat to bynajmniej nie jest za wcześnie, jak na zainteresowanie seksem. Uważam też, że jest to sytuacja wyjątkowa, jeśli sama się w tym wieku tymi sprawami nie interesowałaś. Ja mam raczej odmienne doświadczenia.

Zależy co kryje się pod pojęciem "interesowania się seksem".

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 listopad 17 2007 00:34   
Forum

Temat propagowania czystosci przez noszenie obraczek jest czyms nowym w Polsce. Wiekszosc mimo wszystko nie wykazuje sprzeciwu. Ja jak juz wczesnije napisalam, sam pomysl propagowania czystosci przedmalzenskiej popieram. Moj ewentualny sprzeciw tyczy sie jedynie sposobu jego realizowania.

Same slowa ksiedza: "Noszone na ręku będą nie tylko manifestować innym te osobiste decyzje, ale też w chwilach pokus mają przypominać właścicielowi o złożonej sobie obietnicy" - Wydaja mi sie troche naiwne i z poczatku mialam watpliwosci czy te slowa wypowiedzial ksiadz.Te dzieci trzeba nauczyc jak o te czystosc zadbac a nie jak sie panoszyc ze swoja czystoscia.Trzeba im wpoic wartosc dziewictwa, co to w ogole jest. Jesli dodatkowo zorganizuja jakies kursy, spotkania ... jest OK. Ale sama tylko obraczka moze przynies negatywne skutki.(punkt widzenia kobiety)

CO do tego wieku:z artykulu nie wynika, ze poczatkowo takie obraczki mialy byc adresowane do takiej grupy wiekowej.No grupy dosc mlodej, jakby nie patrzec. Chyba sami pomyslodawcy sie zaskoczyli. Jest napisane:mlodziez z ostatnich klas podstawowki i gimnazjow. A teraz podstawowki koncza sie na 6 klasie?czyli poprzeczka jeszcze bardziej sie obnizyla(to juz nie 13 latki tylko 11-12 latki).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 17 2007 01:04   
Forum Moderator
Moderator

Kościół ma, szkoła ma ,trzeba, powinni się ....
Takie teksty słyszę takze na klasówkach synów.
A może tak samemu do roboty? Kosciół moze pomóc, szkoła moze pomóc, ale to RODZIC ma taki obowiazek. Wychowywac trzeba RODZICÓW i na nich zrzucic z powrotem cały "ciężar".
Byc może taka obrączka przypomni o obowiazku jakiemus rodzicowi. A że amerykańskie, cóz, ja lubię placek kukurydziany z owocami.

===

Cytat 
kazema
 listopad 17 2007 01:11   
Forum

Wychowywac trzeba RODZICÓW i na nich zrzucic z powrotem cały "ciężar".

No brawo Rafi! Mozesz startowac w konkursie 'wzorowy tato'(i to nie zadna ironia).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 17 2007 01:51   
Forum

Co wy z tym amerykańskim - zobaczcie jak ładnie zpolszczony:
"pierścieni błogosławionej Karoliny"
Kazemo przyznaje, że zainteresowanie pierścieniem w podstawówce też mnie dziwi, chociaż...
prasa radio telewizja - pełne seksu...
chce młody i czysty człowiek uciec od tego temat ...wchodzi na forum kosciol.pl a tu ...pełno tematów sexualnych...

cóż mu pozostaje - musi założyć magiczną obrączkę

===

Cytat 
kazema
 listopad 17 2007 16:04   
Forum

A wlasnie, mam pytanie: czy blogoslawieni tez maja dar 'strzezenia' osob, ktore w ich opieke sie powierzaja?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 listopad 18 2007 22:48   
Forum

Hm... A, jak dla mnie, to cała ta akcja z promowaniem czystości poprzez pierścionki, hasła, krucjaty etc. to troszkę lipa wewnątrz środowiska chrześcijańskiego. Robienie wielkich akcji między krześcijany, żeby łaskawie zaczęli stosować się do wewnętrznej treści chrześcijaństwa, jaką jest nauka o powstrzymywaniu się od seksu poza związkiem małżeńskim, dla mnie osobiście jest sytuacją kuriozalną. Chrześcijanin ma misję w świecie - żyć moralnie i przez to być wyraźnym znakiem swojej konsekracji Bogu, nikomu nie muszę pokazywać, że jestem prawiczkiem i zamierzam pozostać nim do ślubu. Ci, którzy wiedzą, że jestem chrześcijaninem, powinni wiedzieć to od razu dzięki imieniu, które noszę.

A co do obrączek jako takich, z pracy ks. dra Piotra Gajdy 'Łączenie obrzędów sakramentu małżeństwa ze sprawowaniem Eucharystii':

Pierwsze szczegółowe wzmianki u zawieraniu religijnego małżeństwa przez chrześcijan znajdują się w pismach Tertuliana – pisarza kościelnego z II wieku po Chrystusie. Z jego opisów wynika, że w jakiś czas przed zawarciem małżeństwa odbywały się zaręczyny z nałożeniem narzeczonej pierścionka na czwarty palec jej lewej ręki, i zasłanianiem jej welonem; obydwoje młodzi ślubowali sobie wierność, podając sobie prawe ręce i wymieniając pocałunek. Zaręczyny były uroczystością rodzinną, bez benedykcji Kościoła. Kapłańskie błogosławieństwo i sprawowanie Eucharystycznej ofiary łączyło się z zawarciem małżeństwa (Tertulian, Ad uxorem II,9. EH 206. Podaję za: W. Schenk, ks., tamże, s. 125-126.)

Możesz zatem śmiało założyć obrączkę, Piotrze, o. Marek nie widzi w tym więcej związku z pogaństwem niźli świętowania Rożdiestwa w święto Sol Invictis.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 19 2007 11:40   
Forum

Czcigodny O. Marku - zdaje się twoja długa siwa broda przysłoniła ci różnicę miedzy
zaręczynami a małżeństwem
pierścionkiem a obrączką
"odbywały się zaręczyny z nałożeniem narzeczonej pierścionka na czwarty palec"
ale wybaczam,
bo cóż ty gołąbeczku żyjący jeszcze w czystości mógłbyś o tym zwiedzić

Ps
widzę, że w prawosławiu się zadomowiłeś - błogosławieństw wiele życzę

===

Cytat 
Marek
 listopad 19 2007 17:22   
Forum

Dezerterze,

śmiem mniemać i nie wątpić, iż żyjąc w małżeństwie również żyjesz w czystości, podobnież jak wszyscy małżonkowie. Ale z drugiej strony do tematu podchodząc - czy nosząc krzyż ankh ze względu na jego koptyjską (więc całkowicie chrześcijańską) symbolikę, podobnież świętując Boże Narodzenie w Sol Invictis, a zatem analogicznie - nasząc obroczkę, nawet jeśli miała pogańskie korzenie, jednak w mojej świadomości całkowicie wyzbyta jest z pozachrześcijańskich konotacji: czy w takim razie grzeszę? Czy czynię coś złego, ba - choćby niewłaściwego po prostu? Czy naprawdę jest sens czyszczenia chrześcijaństwa z pięknej symboliki w ogóle (czy z zewnętrznych form w szczególe, jeśli o sprawę obrączek chodzi) tylko dlatego, że w jakimś sensie i stopniu przeniknęła do nas z pogaństwa? Czy i poganie, jak wszyscy mając 'wieczność wyrytą w ich sercach', byli całkowicie niezdolni do wymyślenia czegoś godnego przyjęcia przez chrześcijaństwo i dokonania przezeń w jakimś sensie eucharystycznej przemiany, by stał się ów symbol już własnością chrześcijaństwa, przepojoną chrześcijańskim sensem?

Pytania nie w celu przekonania Cię, byś nosił obrączkę, ale w celu dyskusji.

Pozdrawiam serdecznie,
Marek

PS. W prawosławiu zadomowiłem się i nie zadomowiłem: rad bym prawosławną teologię studiować, wykładać, o niej pisać - niemniej jednak z pewnych względów chyba zmuszony jestem pozostać aktualnie poza jakimikolwiek strukturami kościelnymi.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,80 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty