Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Niewygodna prawda
 |  Wersja do druku
Bruce Willis
 listopad 16 2007 19:29  (Czytany 6585 razy)  
Forum

Status: offline

Chciałbym porozmawiać w tym wątku o tzw. niewygodnych cytatach z Biblii i o tym jak mają się one do idei nieskończenie dobrego, wszechmiłosiernego Boga (a także do postaci Jezusa, o ile pojawią się cytaty o Jezusie – ja zaserwuję co najmniej jeden).
Oto niektóre z nich – to powiedział Bóg:
Kpł 20:10

Jeśli jakiś człowiek złorzeczy swemu ojcu i swej matce, ma bezwarunkowo być uśmiercony. Złorzeczył przecież swemu ojcu i swej matce. Spadnie na niego jego własna krew.

Czy nieskończenie dobry, wszechmiłosierny Bóg za złorzeczenie każe zabijać?
Kpł 20:14
A gdy jakiś mężczyzna kładzie się z inną osobą płci męskiej, tak jak mężczyzna kładzie się z kobietą, obaj dopuszczają się obrzydliwości. Mają bezwarunkowo być uśmierceni. Spadnie na nich ich własna krew.

Kpł 20:15
Jeśli mężczyzna weźmie sobie kobietę oraz jej matkę, jest to rozpasanie. Należy go wraz z nimi spalić w ogniu, żeby rozpasanie nie pozostawało wśród was.

Czy nieskończenie dobry, wszechmiłosierny Bóg każe palić grzeszników w ogniu?

A tu coś o chodzącym ideale - Jezusie:
Łk 22,35–38
35 I rzekł do nich: «Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów?» Oni odpowiedzieli: «Niczego». 36 «Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!* 37 Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców*. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu»*. 38 Oni rzekli: «Panie, tu są dwa miecze». Odpowiedział im: «Wystarczy».

Odpowiedział im: „wystarczy”. Po czym potem któryś z towarzyszy Jezusa odciął prawe ucho słudze najwyższego kapłana.
Łk 22:49-51
Towarzysze Jezusa widząc, na co się zanosi, zapytali: «Panie, czy mamy uderzyć mieczem?» 50 I któryś z nich uderzył sługę najwyższego kapłana i odciął mu prawe ucho. 51 Lecz Jezus odpowiedział: «Przestańcie, dosyć!» I dotknąwszy ucha, uzdrowił go.

Już nie wnikam co odpowiedział Jezus na pytanie – czy mamy uderzyć, ale skoro Jezus potrafił przewidzieć zdradę Judasza, wyparcie się Piotra, to czy nie mógł przewidzieć co stanie się kiedy jego towarzysze wezmą do rąk miecze? Dlaczego odpowiedział im „wystarczy”, zamiast zapobiec nieszczęściu i powiedzieć – odłóżcie te miecze (a nie – wystarczy)! Za to potem zachował się jak mądry Polak po szkodzie wzniośle pouczając:
Mt 26:52
Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie

Gdyby Jezus rzeczywiście był ideałem skarciłby swoich towarzyszy za miecze, zanim stało się nieszczęście.
Poza tym spójrzcie co jeszcze stało się w ogrójcu:
I dotknąwszy ucha, uzdrowił go.

Jezus magicznie uzdrowił sługę kapłana. Ten człowiek z pewnością krzyczał z bólu, miał odcięte ucho, zapewne przykuł uwagę zgromadzonych, Jezus podszedł do niego i uzdrowił go nagle – przy wszystkich, człowiek zapewne przestał krzyczeć. Jezus uczynił cud przy wszystkich którzy przyszli go pojmać, zgromadzeni i arcykapłan przekonali się na własne oczy kim jest Jezus i pomimo to i tak nie uwierzyli w Niego i pojmali go (reakcja tłumu i najwyższego kapłana zostaje pominięta, tak jakby rzeczywiście nie było żadnej reakcji, a co za tym idzie żadnego cudu)? Czy to nie podejrzane?
Podejrzane wydaje mi się również to w jaki sposób Jezus uzdrowił sługę, podniósł z ziemi jego odcięte ucho i mu je przyszył, przykleił? Moim zdaniem żadnego cudu nie było, a ta historia jest tylko owocem wybujałej wyobraźni autora...

A co Wy sądzicie na temat tych dziwnych przypadków nie układających się w spójną całość i cytatów które pasują raczej bardziej do psychopatycznego piromana, bądź seryjnego mordercy niż do Boga wszechmiłosiernego?

Zamieszczajcie swoje podejrzane i paradoksalne cytaty.

===

"Straszliwa to rzecz wpaść w ręce Boga żywego." - Hbr 10:31; "unicestwię cię! - i poznasz, że Ja jestem Pan" - Ez 25:7

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 listopad 16 2007 20:04   
Forum

hmmm. może to brzmić trochę głupio, ale powiem to.
zawsze uważałem ze między biblią a mitologią grecką nie ma różnicy z wyjątkiem treści) w obu powieściach jest przedstawione stworzenie swiata w tak samo niemozliwy sposób (niezgodne z ewolucją) wielcy bohaterowie, i co najważniejsze... pisane przez ludzi.
kiedyś dla greków mitologia grecka była biblią.
czas najwyższy uznać biblię za mitologię chrześcijańską.
sie zastanawiam dlaczego to co jest pisane przez ludzi musimy uznawać za swięte??
to tak jakby książki z harrym potterem były święte bo zostały napisane przez człowieka...

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 16 2007 22:35   
Forum

Bruce ,ale przemylsmy to jeszcze raz, co to jest prawda?.
Jaka prawda, przeslanie prawdziwe od Boga zawarte jest w Starym Testamencie bo-te cytaty pochodza ze Starego Testamentu.
To co ja wynioslam ze Starego Testamentu jest:
1. 10 Przykazan
2.Wspolnota Wierzacych
3.Obecnosc Pana Boga tak blisko-powiedziane jest przeciez, ze gdy ktos bedzie sie zwracal do Pana Boga-to On uslyszy go.
4.Opisane jest tez, ze pan Bog objawial sie w ciemnym obloku, albo opisane jest, ze ciemnym oblokim napelnila sie swiatynia Salomona wybudowana na czesc Pana Boga tak, ze nic nie bylo w tej swiatyni wiadac.
Jest wiele fragmentow-takich jak te , ktore przytoczyles,ale na mnie one nie zrobily wrazenia.
Wiem, ze to sa rowniez slowa z tamtej epoki, to jest im owczesny styl myslenia-oni nie rozumieli Pana Boga-i czesto go zle interpretowali.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 listopad 16 2007 23:57   
Forum

ajzenhałer

Jeśli jesteś wierzącym katolikiem to dajesz zły przykład innym pisząc takie rzeczy.

Ludzi wierzących szanuje i nie wojuje z nimi, chyba że zaczną sami mi narzucać swą wiarę lub uważać mnie za gorszego z tego powodu. Ale chrześcijaństwo niczym sie dla mnie nie różni od mitologii greckiej tak jak napisał Mathiaz777, więc co na ten temat sądze to wiecie.pozdrawiam

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Łukasz
 listopad 17 2007 00:28   
Forum

Quote by corka: Bruce ,ale przemylsmy to jeszcze raz, co to jest prawda?.
Jaka prawda, przeslanie prawdziwe od Boga zawarte jest w Starym Testamencie bo-te cytaty pochodza ze Starego Testamentu.
1. 10 Przykazan
2.Wspolnota Wierzacych
3.Obecnosc Pana Boga tak blisko-powiedziane jest przeciez, ze gdy ktos bedzie sie zwracal do Pana Boga-to On uslyszy go.
4.Opisane jest tez, ze pan Bog objawial sie w ciemnym obloku, albo opisane jest, ze ciemnym oblokim napelnila sie swiatynia Salomona wybudowana na czesc Pana Boga tak, ze nic nie bylo w tej swiatyni wiadac.
Jest wiele fragmentow-takich jak te , ktore przytoczyles,ale na mnie one nie zrobily wrazenia.
Wiem, ze to sa rowniez slowa z tamtej epoki, to jest im owczesny styl myslenia-oni nie rozumieli Pana Boga-i czesto go zle interpretowali.

A nie zauważyła Pani gdzieś tam po drodze, że cały ST to zapowiedź przyjścia Chrystusa i wylania ducha na wszelkie stworzenie??

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: ajzenhałer
 listopad 17 2007 00:52   

przepraszam brusie łilisie
moja reakcja jest wynikiem dezaprobaty dla przedstawiania:
-ewangelii jako "historii będącej owocem wybujałej wyobraźni autora"
-Pana Jezusa jako mądrego Polaka po szkodzie który przyszywa uszy

===

Cytat 
Łukasz
 listopad 17 2007 12:21   
Forum

Quote by mathias777: hmmm. może to brzmić trochę głupio, ale powiem to.
zawsze uważałem ze między biblią a mitologią grecką nie ma różnicy z wyjątkiem treści) w obu powieściach jest przedstawione stworzenie swiata w tak samo niemozliwy sposób (niezgodne z ewolucją) wielcy bohaterowie, i co najważniejsze... pisane przez ludzi.
kiedyś dla greków mitologia grecka była biblią.
czas najwyższy uznać biblię za mitologię chrześcijańską.
sie zastanawiam dlaczego to co jest pisane przez ludzi musimy uznawać za swięte??

to tak jakby książki z harrym potterem były święte bo zostały napisane przez człowieka...

Między Biblią a mitologią jest różnica w treści, ba jest przepaść. Jak już w tym wątku wspomniałem całe spisane Stare Przymierze jest zapowiedzią przyjścia Chrystusa. Mitologia to kult sił przyrody co Biblia stanowczo potępia... Uznania Biblii za mitologie Chrześcijan nigdy się nie doczekasz-w tym momencie śmiało prorokuje

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 listopad 17 2007 12:49   
Forum

(49) Towarzysze Jezusa widząc, na co się zanosi, zapytali: Panie, czy mamy uderzyć mieczem? (50) I któryś z nich uderzył sługę najwyższego kapłana i odciął mu prawe ucho. (51) Lecz Jezus odpowiedział: Przestańcie, dosyć! I dotknąwszy ucha, uzdrowił go. (52)

(9) Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. (10) Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. (11) Na to rzekł Jezus do Piotra: Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec? (12) Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go (13) i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański.

Pan Jezus mimo iż przewidział zdradę Judasza, nie powstrzymywał go. Tak samo przewidział zdradę Piotra a nie powstrzymało go to od niej. Może wniknęło z tego większe dobra, może Malchos się nawrócił. Pan Jezus nauczał a nie zmuszał.

Myślisz że oni stanieli w kołeczku a Piotr przy wszystkich mu obciął ucho? A później Pan Jezus oficjalnie go uzdrowił … Ja dokładnie nie wiem jak to było ale na pewno twoja interpretacja nie ma pokrycia w PS. Można się domyślać ze na czele szli ludzie którzy spodziewali się walaki:
(43) I zaraz, gdy On jeszcze mówił, zjawił się Judasz, jeden z Dwunastu, a z nim zgraja z mieczami i kijami wysłana przez arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych.
(47) Gdy On jeszcze mówił, oto nadszedł Judasz, jeden z Dwunastu, a z nim wielka zgraja z mieczami i kijami, od arcykapłanów i starszych ludu.
Wytworzyła się szamotanina. A resztę znamy z ewangelii.

Co do cytatów ze ST to co jest złego w każe za grzech o którą sie proszą sami ludzie którzy go popełniają? Czy państwo polskie jest ZŁE bo zamyka morderców czy innych przestępców do wiezienia? Jest dobre i sprawiedliwe..

Bóg nie każe człowieka ale grzech. Myślę że cytaty te trzeba interpretować w sensie eschatologicznym o czym może świadczyć np. to że przepisy te nie weszły na stałe do prawa żydowskiego.

Rozbijając wersety z PS i pisząc swoje pseudointelektualne wywody może uzyskasz uznanie ale tylko w oczach głupich. Są temu poświęcone setki stron i kolejne tysiące niszczące te skazane na porażkę wywody ludzi niespełnionych.

PS wyczytamy: "Nie ma Boga". Można podnosić larum ale można też zajrzeć werset wcześniej gdzie jest napisane: "Mówi głupi w swoim sercu:".

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 17 2007 13:06   
Forum

PS wyczytamy: "Nie ma Boga". Można podnosić larum ale można też zajrzeć werset wcześniej gdzie jest napisane: "Mówi głupi w swoim sercu:".

Można zajrzeć jeszcze gdzieś i można wyczytać, że Adam i Ewa zostali stworzeni takimi jakimi jesteśmy my teraz.

Moim zdaniem skoro w Bogu zawiera się wszystko, to najwyższa głupota również.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 listopad 17 2007 14:59   
Forum

Tańczący Kruku

Archanioł Michał ten wywodzi się z mitologii Chaldejczyków, którzy czcili go jako bóstwo.

Baal(Belzebub), był dobroczynną siłą słońca.W mitologii Ugaryckiej najwyższy bóg,
władca świata. Później zapożyczył go sobie lud żydowski, gdyż byli przymuszani do wyznawania
go i w biblii zaczęli go potępiać, uznawać za złego demona, myśle że troche błędnie, gdyż był dobrym bóstwem, tylko jego wyznawcy chcieli na siłe żydów uszczęśliwić więc on niesłusznie podpadł ludowi żydowskiemu.

Lucyfer występuje też w mitologii greckiej i był synem Eos i tytana Astrajosa,
lub herosa ateńskiego Kefalosa. Wiec później chrześcijanie zapożyczyli sobie go.

Asmodeus trafił do biblii jako zły demon, a zapożyczyli tego demona Żydzi,wyznawcy Islamu i
chrześcijanie właśnie z Zaratusztrianizmu, z jednej najstarszych, ale wciaż istniejących
religii monoteistycznych.

Z Zaratusztrianizmu żydzi, później chrześcijanie i wyznawcy islamu zapożyczyli właśnie
Sąd ostateczny, wędrówka duszy po śmierci do nieba lub piekła a nawet czyśćca, wiara w diabła, nadejście
mesjasza, dbanie o czystość duchową.Zaratusztrianizm już na wymarciu, więc pewnie kwestia czasu aż stanie sie mitologią. Żydzi inspirowali sie chyba tą religią przed powstaniem swojej, skąd sie wywodzą chrześcijanie i wyznawcy islamu.

A jeśli chodzi o sprawy natury to np. dawniej za przelatującą komete uważali za zły znak, coś
diabelskiego.

Nie po to to pisze by z Toba walczyć tylko by pokazać że z tymi rokowaniami nie byłbym tego
tak pewien.Może za 1000lat powstanie nowa religia która opanuje świat a chrześcijaństwo
stanie w sklepowych półkach jako mitologia chrześcijan , obok greckiej, nordyckiej, egipcjan itp.

GOCEK - Ty to masz teorie

pozdrawiam forumowiczów

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 listopad 17 2007 15:15   
Forum

Quote by Gocek:

Można zajrzeć jeszcze gdzieś i można wyczytać, że Adam i Ewa zostali stworzeni takimi jakimi jesteśmy my teraz.

Moim zdaniem skoro w Bogu zawiera się wszystko, to najwyższa głupota również.

Bardzo głupi temat.
Bardzo glupkowate wypowiedzi.
Ale moje stwierdzenie z pewnością nie urazi nikogo z "dyskutantów".
Skoro wypisują zdania jak powyzej to znaczy, że sa bardzo gruboskórni

A wracając do tematu:
żeby dyskutować o kwestii mitologii w Biblii czy "niewygodnych" cytatów to trzeba byłoby najpierw nabyć trochę podstawowej wiedzy z temtaki biblijnej, uwarunkowań historycznych powstawania Biblii, specyficznych rodzajów literackich jakie w niej są używane, nie mówiąc o rozumieniu kontekstu kulturowego.

Inaczej jesteśmy jak dzieci z grupy starszaków w przedszkolu, które dyskutują o dyrektywach unijnych.
Jak widzieliście program telewizyjny Manna "Duże dzieci" to już wiecie na czym to polega.

powodzenia, starszaki

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Bruce Willis
 listopad 17 2007 15:18   
Forum

Bruce ,ale przemylsmy to jeszcze raz, co to jest prawda?.
1. 10 Przykazan
2.Wspolnota Wierzacych

Co ma do rzeczy co Ty wyniosłaś ze Starego Testamentu? Jaka jest prawda? No, cóż co jak co, ale bezpośrednio z ust Boga to chyba powinna pochodzić ta najwyższa... Nie rozumieli Pana – ok. (to mało ważne co oni rozumieli, a czego nie rozumieli). Ja pytam Ciebie czy Ty rozumiesz co to znaczy palić ludzi? Pamiętasz średniowiecze, Hitlera...
A przy okazji udowodnij, że rozumiesz również słowo wszechmiłosierny. Możesz napisać co oznacza to słowo?

===

"Straszliwa to rzecz wpaść w ręce Boga żywego." - Hbr 10:31; "unicestwię cię! - i poznasz, że Ja jestem Pan" - Ez 25:7

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 listopad 17 2007 17:32   
Forum

a no właśnie, dlaczego jak jest 10 przykazań bożych w tym 7: nie zabijaj to mimo to wg biblii mamy palić i zabijać ludzi??

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Bruce Willis
 listopad 17 2007 18:18   
Forum

ale po pierwsze primo: niewygodne cytaty? dla kogo? chyba dla ciebie.

Np. dla Ciebie.
po drugie primo: Spadnie na niego jego własna krew. prawo przyczyny i skutku

Co prawo przyczyny i skutku, może rozwiniesz?
po trzecie primo: przecież Jezus czynił wiele cudów nie tylko ten jeden a arcykapłani zamierzali go zabić bo był dla nich niewygodny
może nie wierzyli z tych samych powodów co brus łilis

Na pewno nie, bo ja gdybym zobaczył cud to uwierzył bym w niezwykłą moc i wyjątkowość Jezusa lub innego człowieka.
na koniec:
jesteś szczurem w tej hierarchii w której chciałbyś być królem, ja nie chce cie ośmieszać bywaj zdrów szkoda słów

Ośmieszyłeś siebie i nie nazwę Cię palantem tylko dlatego, bo mówiąc szczerze lubię takich uroczych idiotów i gdybym ich nie lubił chociaż trochę nie byłoby mnie na tym forum.
przepraszam brusie łilisie

Teraz to się wzruszyłem.
moja reakcja jest wynikiem dezaprobaty dla przedstawiania:
-ewangelii jako "historii będącej owocem wybujałej wyobraźni autora"

To Twój problem, ja mam prawo do własnego zdania i mogę je wyrażać, tak samo jak Ty masz prawo do swojego. Dla mnie ewangelia jest owocem wybujałej wyobraźni autora i Twoja mierna dezaprobata tego nie zmieni.
-Pana Jezusa jako mądrego Polaka po szkodzie który przyszywa uszy

Nie napisałem, że Jezus przyszył to ucho, pytałem tylko jak uzdrowił.
Zapytałeś na początku dla kogo to jest niewygodna prawda. Twoje zachowanie najlepiej obrazuje, że na pewno jest to niewygodna prawda dla Ciebie.

Pan Jezus mimo iż przewidział zdradę Judasza, nie powstrzymywał go. Tak samo przewidział zdradę Piotra a nie powstrzymało go to od niej. Może wniknęło z tego większe dobra, może Malchos się nawrócił. Pan Jezus nauczał a nie zmuszał.

Myślisz że oni stanieli w kołeczku a Piotr przy wszystkich mu obciął ucho? A później Pan Jezus oficjalnie go uzdrowił … Ja dokładnie nie wiem jak to było ale na pewno twoja interpretacja nie ma pokrycia w PS. Można się domyślać ze na czele szli ludzie którzy spodziewali się walaki:
(43) I zaraz, gdy On jeszcze mówił, zjawił się Judasz, jeden z Dwunastu, a z nim zgraja z mieczami i kijami wysłana przez arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych.
(47) Gdy On jeszcze mówił, oto nadszedł Judasz, jeden z Dwunastu, a z nim wielka zgraja z mieczami i kijami, od arcykapłanów i starszych ludu.
Wytworzyła się szamotanina. A resztę znamy z ewangelii.

I nikt nie zauważył cudu który uczynił Jezus? Nie było żadnej reakcji wśród ludzi? Ciekawe... bo przecież cud to nic nadzwyczajnego... gdzie tam by na kimś mogło zrobić wrażenie... Poza tym większym problemem jest tu groteskowość Jezusa w świetle tego co się wydarzyło. Bo ktoś kto najpierw mówi, że dwa miecze wystarczą, a potem wielce unosi się - kto mieczem wojuje jest groteskowy.
Co do cytatów ze ST to co jest złego w każe za grzech o którą sie proszą sami ludzie którzy go popełniają? Czy państwo polskie jest ZŁE bo zamyka morderców czy innych przestępców do wiezienia? Jest dobre i sprawiedliwe..

Czy Bóg jest dobry skoro nakazuje palić swoje ukochane dzieci?
Rozbijając wersety z PS i pisząc swoje pseudointelektualne wywody może uzyskasz uznanie ale tylko w oczach głupich. Są temu poświęcone setki stron i kolejne tysiące niszczące te skazane na porażkę wywody ludzi niespełnionych.

Zapewne przyswoiłeś sobie te setki stron? Może zatem obalisz mój wywód jedną sprawną erudycyjną wypowiedzią i rozwiejesz wątpliwości, zamiast powoływać na jakieś imaginacje o setkach stron.
Przytoczyłem jednoznaczne cycaty – Bóg kazał palić ludzi – to jednoznacznie przeczy wszechmiłosierdziu.

Bardzo głupi temat.

Oj głupie...
A wracając do tematu:
żeby dyskutować o kwestii mitologii w Biblii czy "niewygodnych" cytatów to trzeba byłoby najpierw nabyć trochę podstawowej wiedzy z temtaki biblijnej, uwarunkowań historycznych powstawania Biblii, specyficznych rodzajów literackich jakie w niej są używane, nie mówiąc o rozumieniu kontekstu kulturowego.

W takim razie może podzielisz się z nami swoją wszechstronną wiedzą i wytłumaczysz dzieciom dlaczego Bóg jest omnibenewolentny pomimo, że kazał palić ludzi w ogniu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 17 2007 19:01   
Forum

Quote by Bruce Willis:
Bardzo głupi temat.

Oj głupie...
A wracając do tematu:

W takim razie może podzielisz się z nami swoją wszechstronną wiedzą i wytłumaczysz dzieciom dlaczego Bóg jest omnibenewolentny pomimo, że kazał palić ludzi w ogniu?

zachęcam najpierw do zapoznania się z materiałem I klasy LO o rodzajch literackich w Biblii, z takimi pojęciami jak ahistoryzm, metoda historii, morfokrytyka. etc...
Zachęcam także do poczytania Biblii całościowo a nie wyrywkowo.
A wykłady? jesli chcesz wysłuchać, czy poczytac, to materiałów jest mnóstwo nawet w necie....

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
xxx
 listopad 17 2007 19:04   
Forum

I nikt nie zauważył cudu który uczynił Jezus? Nie było żadnej reakcji wśród ludzi? Ciekawe... bo przecież cud to nic nadzwyczajnego... gdzie tam by na kimś mogło zrobić wrażenie... Poza tym większym problemem jest tu groteskowość Jezusa w świetle tego co się wydarzyło. Bo ktoś kto najpierw mówi, że dwa miecze wystarczą, a potem wielce unosi się - kto mieczem wojuje jest groteskowy.

Może ktoś zauważył... Wcześniej uczeni w Piśmie już pytali Pana jaką mocą czyni cuda. Ewangelia tego nie precyzuje.

«Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!* 37 Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców*. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu»*. 38 Oni rzekli: «Panie, tu są dwa miecze». Odpowiedział im: «Wystarczy»

Co do 2 mieczy i słowa "wystarczy", można to rozumieć dwojako:
1. Jest to zapowiedz przyjścia innych czasów
2. 2 miecze mają dopełnic proroctwo: "Zaliczony został do złoczyńców"

Wszystkie Ewangelie potwierdzają to że Pan Jezus nie chciał się bić z tymi którzy po niego przyszli. Jeżeli chciałby się bić to wziąłby więcej niż 2 miecze, jeżeli kazałby sie zbroić do walki to nie wypowiedziałby wystarczy widząc 2 miecze...

Zapewne przyswoiłeś sobie te setki stron? Może zatem obalisz mój wywód jedną sprawną erudycyjną wypowiedzią i rozwiejesz wątpliwości, zamiast powoływać na jakieś imaginacje o setkach stron.
Przytoczyłem jednoznaczne cycaty – Bóg kazał palić ludzi – to jednoznacznie przeczy wszechmiłosierdziu.

Już to zrobiłem. Jest to hiperboliczny opis kary za grzechy i należy go interpretować w sensie eschatologicznym. Po co szukasz wersetów po ST i wyrywasz je z kontekstu? W NT masz napisane jak Pan Jezus namawia do obcinania sobie rak i wyłupywania oczu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bruce Willis
 listopad 17 2007 19:21   
Forum

zachęcam najpierw do zapoznania się z materiałem I klasy LO o rodzajch literackich w Biblii, z takimi pojęciami jak ahistoryzm, metoda historii, morfokrytyka. etc...
A wykłady? jesli chcesz wysłuchać, czy poczytac, to materiałów jest mnóstwo nawet w necie....

A zatem nie wytłumaczysz? Wcale się nie dziwię, wiesz dlaczego? Bo w ramach logiki nie da się udowodnić, że ktoś kto nakazuje palić ludzi w ogniu jest wszechmiłosierny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 17 2007 19:44   
Forum

Quote by Bruce Willis:

A zatem nie wytłumaczysz? Wcale się nie dziwię, wiesz dlaczego? Bo w ramach logiki nie da się udowodnić, że ktoś kto nakazuje palić ludzi w ogniu jest wszechmiłosierny.

A jak sobie wyobrażasz wytłumaczenie dziecku w przedszkolu idei transgraniczności jako jednej ze swobód gospodarczych w UE?
Poczekasz az pójdzie do szkoły, nauczy się czytać i zrobi maturę
No więc czekam....

Żeby o tym, co cie gnębi rozmawiac, wystarczy, że przerobisz to, co podałem.
Nie można rozmawiać kiedy nie ma wspólnego języka i bazy pojęciowej.
Więc daruj

===

Cytat 
matejanka
 listopad 17 2007 21:23   
Forum

A jak sobie wyobrażasz wytłumaczenie dziecku w przedszkolu idei transgraniczności jako jednej ze swobód gospodarczych w UE?
No więc czekam....

Więc daruj

No więc czekam... Dokładnie tak samo jak Bóg czekał i czeka na nasz rozwój!!!
Miłej niedzieli

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Bartosz
 listopad 17 2007 22:00   
Forum

Jeśli chodzi o kwestie mitologiczne w Biblii, to one występują.

Daleko szukać nie trza, najlepszym przykładem z pierwszej półki który zna praktycznie każdy jest to opowieść o Arce Noego.

Arkę Noego mogę śmiało nazwać mitem. Bo czym się różni ta opowieść od mitów greckich i chociażby indyjskich( Manu )itp.?( bo przykładów mitów o potopach zapewne jest więcej) Odpowiedź jest prosta, niczym, to wszystkie mity.

Ale czy wszystkie są wymysłem ludzkim? Nie! Każdy z nich opowiada o potopie który wydarzył się naprawdę.

Tylko przyczynę, skutki, bohaterów i przebieg jest tylko i wyłącznie wymysłem ludzkim.

Bo jak wiadomo chociażby że był potop który miał związek z Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym który wywołał spore „zamieszanie”.

Według najnowszych badań pierwsze wzmianki o biblijnym potopie pojawią się w zapiskach Sumerów. I być może później lud Żydowski zapożyczył z ich opowieści które przynieśli ze sobą Sumerzy i zamieścili je w swych księgach.

Ale czy to jest prawdą czy nie, to faktem jest że opowieść o Arce Noego jest mitem i zawiera tyle samo prawdy co Indyjski czy Grecki mit o potopie.

PS. Naukowcy dużo właśnie się dowiedzieli o potopach właśnie dzięki tym mitom.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 listopad 17 2007 23:00   
Forum Moderator
Moderator

Witaj Brusie

Po pierwsze - sprawa nie jest niewygodna - odnosniki wyciałem z tematu o masturbacji bo były nie na temat jak napisałem a nie dlatego że coś jest niewygodne - każdy ma tą sama Biblię i może sobie to samo odnaleźć. Nie wykradłeś tajnych pism z lochów watykańskich

Po drugie - miej świadomość że temat pozostaje tylko i wyłącznie on air dlatego że liczę na ciekawe i merytoryczne dyskusje w jego ramach. Jeśli zauważę że jest on tylko Twoja prowokacją - okazją to powysmiewania się z wiary innych lub udowodnienia sobie swojej rzekomej wyższości to poleci bez adnotacji.

Po trzecie - jesli forum wydaje Ci się infantylnym zbiegowiskiem palantów po prostu je grzecznie opuśc i idź poszukać równych sobie geniuszy rozumu. Jesli jeszcze raz nazwiesz kogoś idiotą to otrzymasz bana i nawet nie będzie ostrzeżenia, tak więc zółta kartka.

Zdrówka

===

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 18 2007 01:18   

obrusie mówisz:
Dla mnie ewangelia jest owocem wybujałej wyobraźni autora i Twoja mierna dezaprobata tego nie zmieni.

Jan 8,45-47
45 Ponieważ Ja mówię prawdę, nie wierzycie mi.
46 Któż z was może mi dowieść grzechu? Jeśli mówię prawdę, dlaczego nie wierzycie mi?
47 Kto z Boga jest, słów Bożych słucha: dlatego wy nie słuchacie, bo z Boga nie jesteście.

Jan 12,48
48 Kto mną gardzi i nie przyjmuje słów moich, ma swego sędziego: Słowo, które głosiłem, to go sądzić będzie w dniu ostatecznym

dalej tam coś stękasz:
I nikt nie zauważył cudu który uczynił Jezus? Nie było żadnej reakcji wśród ludzi? Ciekawe... bo przecież cud to nic nadzwyczajnego... gdzie tam by na kimś mogło zrobić wrażenie...

Jan 12,37
37 A chociaż tyle cudów dokonał wobec nich, nie wierzyli w niego

i jeszcze troche tego bełkotu:

Rzym. 1,18
18 Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkij bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę.

zadajesz pytania w stylu : a czemu Jezus nie zszedł z krzyża skoro był takim chodzącym ideałem pewnie by mu uwierzyli, brus by uwierzył na bank.

gościu przykry zniknij

===

Cytat 
Bruce Willis
 listopad 18 2007 19:32   
Forum

Co do 2 mieczy i słowa "wystarczy", można to rozumieć dwojako:
1. Jest to zapowiedz przyjścia innych czasów

Nie, tu masz zapowiedź nadejścia innych czasów:
«Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!* 37 Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców*. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu»*.

Reszta nie jest zapowiedzią. Reszta to zwykłe pytanie zadane Jezusowi – które rzecz jasna prorokowaniem już nie jest, i odpowiedź Jezusa która tonu proroctwa też już nie ma.
2. 2 miecze mają dopełnic proroctwo: "Zaliczony został do złoczyńców"

Zastanów się co piszesz zanim coś napiszesz ok.? Wybacz, ale walka z tak banalnymi argumentami jest jak strata czasu. Miecze mają dopełnić proroctwo „Zaliczony został do złoczyńców”? A nie zastanowiłeś się, że Jezus do tych złoczyńców został zaliczony już o wiele wcześniej (i w takim razie nie ma czego dopełniać)? Poza tym nawet gdyby było co dopełniać, to w jaki sposób dwa miecze miałaby zaważyć na tym czy Jezus zostanie zaliczony do złoczyńców, czy nie. To nie jest kwestia mieczy.
Wszystkie Ewangelie potwierdzają to że Pan Jezus nie chciał się bić z tymi którzy po niego przyszli. Jeżeli chciałby się bić to wziąłby więcej niż 2 miecze, jeżeli kazałby sie zbroić do walki to nie wypowiedziałby wystarczy widząc 2 miecze...

A jeżeli „kto mieczem wojuje ten od miecza ginie”, to Jezus wcale by nie pozwolił dobierać mieczy swoim towarzyszom. No, ale przecież Jezus miał również ludzką ułomną naturę – to wszystko tłumaczy – jego mądrość po szkodzie. Zrozum, że Jezus w świetle tego co powiedział po tym jak ucho zostało odcięte nie powinien pozwolić dobierać swoim towarzyszom żadnych mieczy.
Już to zrobiłem. Jest to hiperboliczny opis kary za grzechy i należy go interpretować w sensie eschatologicznym.

Gdzie Ty tam masz opis kary?
Opis kary i to hiperboliczny w wymiarze eschatologicznym masz tutaj:
Ap 19:20
Oboje żywcem wrzuceni zostali do ognistego jeziora,
gorejącego siarką

Ap 20:10
A diabła, który ich zwodzi,
wrzucono do jeziora ognia i siarki

Ogień i siarka to hiperbola która jest zresztą związana z opisem, opis jest przejaskrawiony, aby przestraszyć tych którzy chcieliby sprzeciwiać się Bogu i uwydatnić okropność piekła.
Jeśli chodzi o nakaz wydany przez Boga np. o bezwarunkowym uśmiercaniu homoseksualistów, to hiperboliczności można by się doszukiwać kiedy zostałoby to powiedziane np. w ten sposób: lepszą rzeczą jest pozbawić się życia niż pożądać drugiego mężczyznę tak jak się pożąda kobietę. W tym momencie przejaskrawiona zostaje okropność popełnianego czynu (bo grzech zostaje przedstawiony jako tak okropny, że lepiej pozbawić się życia niż żyć w tym grzechu). Natomiast w takim sformułowaniu „
A gdy jakiś mężczyzna kładzie się z inną osobą płci męskiej, tak jak mężczyzna kładzie się z kobietą, obaj dopuszczają się obrzydliwości. Mają bezwarunkowo być uśmierceni” nie można się doszukać, ani krzty hiperboliczności, ponieważ nie ma tu sformułowania odwołującego się do cechy popełnianego czynu, ani do skutku (nie ma słowa o tym jakie negatywne skutki płyną z homoseksualizmu). Bo oczywiście jak sądzę sformułowania „obaj dopuszczają się obrzydliwości” jeszcze nie chcesz traktować jako hiperboli? Za hiperbolę chciałbyś uznać „Mają bezwarunkowo być uśmierceni”, jednak te słowa swoim znaczeniem nie odwołują się do cechy czynu o którym mowa, nie uwydatniają okropności czynu. Powtarzam uwydatniać okropność czynu mogą słowa „obaj dopuszczają się obrzydliwości” – jednak tych nie chcesz traktować jako przejaskrawionych. Wracając do mojego przykładu, zdanie to można przeinaczyć zachowując jego sens, zmieniając je nieznacznie tak, że zauważymy wtedy wyraźnie przejaskrawione odwołanie się do okropności czynu: pożądanie drugiego mężczyzny tak jak się pożąda kobietę jest tak złe, że lepiej pozbawić się życia niż trwać w tym grzechu.
Zauważ, że ze zdaniem „Mają bezwarunkowo być uśmierceni” nie jesteś w stanie zrobić takiej rzeczy jak z moim zdaniem, co jest dowodem na to, że nie odwołuje się ono w sposób opisowy i niebezpośredni do cechy czynu (a zatem nie w tym celu zostało ono wypowiedziane, nie ma mieć ono charakteru dydaktycznego, ale ma być po prostu suchym nakazem). Oczywiście zdanie to podnosi negatywną rangę czynu, ale nie w sposób odwołujący się do cechy czynu (ta ranga wzrasta w obrębie gniewu Bożego, tego jak bardzo Bogu się to nie podoba, a nie tego jak straszny jest to czyn).
Ktoś mógłby jeszcze powiedzieć, że hiperbolicznie zostaje tu przedstawiony gniew Boży, Bóg jest przedstawiony jako przesadnie gniewny. Jednak to spostrzeżenie mogłoby być aktualne tylko w przypadku kiedy mielibyśmy do czynienia właśnie z opisem zachowania Boga (opisem który musiałby mieć wtedy również konieczny wymiar alegoryczny), a nie z dosłownym cytatem jego słów.

W NT masz napisane jak Pan Jezus namawia do obcinania sobie rak i wyłupywania oczu.

To nie ma nic wspólnego z powyższym problemem, ale tu masz akurat dydaktyczny charakter tekstu i można doszukać się hiperboli.

No więc czekam....

Więc daruj

Sam sobie daruj, jeśli nie stać Cię na merytoryczne wypowiedzi na temat, to się nie odzywaj. Te wycieczki osobiste z pewnością nie stanowią argumentu przeciwko moim racjom.

Witaj Brusie

Witam Pana Szanownego Moderatora.
Po pierwsze - sprawa nie jest niewygodna - odnosniki wyciałem z tematu o masturbacji bo były nie na temat jak napisałem a nie dlatego że coś jest niewygodne - każdy ma tą sama Biblię i może sobie to samo odnaleźć. Nie wykradłeś tajnych pism z lochów watykańskich

Czy przy okazji rozmowy o tym kto ma jaki pogląd na temat zboczeń i masturbacji nie można sobie wymienić poglądów na temat kondycji etycznych (to, że w niektórych przypadkach tą kondycję można zobrazować drastycznymi cytatami słów Najwyższego, to już nie moja wina)?
Po drugie - miej świadomość że temat pozostaje tylko i wyłącznie on air dlatego że liczę na ciekawe i merytoryczne dyskusje w jego ramach.

Patrząc na wypowiedzi takich osobników jak medieval, czy ajzehałer nie będzie ani merytorycznie, ani ciekawie nie sądzisz?
Jeśli zauważę że jest on tylko Twoja prowokacją - okazją to powysmiewania się z wiary innych lub udowodnienia sobie swojej rzekomej wyższości to poleci bez adnotacji.

No cóż, jak napisałeś „każdy ma tą sama Biblię i może sobie to samo odnaleźć” – zatem prowokacyjny ton tematu nie tkwi w naturze tematu (ani sposobie mojego pisania), ale raczej w samej Biblii.
Po trzecie - jesli forum wydaje Ci się infantylnym zbiegowiskiem palantów po prostu je grzecznie opuśc i idź poszukać równych sobie geniuszy rozumu. Jesli jeszcze raz nazwiesz kogoś idiotą to otrzymasz bana i nawet nie będzie ostrzeżenia, tak więc zółta kartka.

O ile ktoś jeszcze raz będzie próbował mnie porównywać do małpy, albo nazywał szczurem w hierarchii nazwę go idiotą i zrobię to z przyjemnością. Nie licz na to, że nadstawię drugi policzek jak Jezus polecił – bo ja owszem jestem katolikiem, ale emerytowanym.

Poza tym powiedz mi kto tu udowadnia swoją rzekomą wyższość i kto prowokuje:
jesteś szczurem w tej hierarchii w której chciałbyś być królem, ja nie chce cie ośmieszać bywaj zdrów szkoda słów

Bardzo głupi temat.

zachęcam najpierw do zapoznania się z materiałem I klasy LO o rodzajch literackich w Biblii

pisząc swoje pseudointelektualne wywody może uzyskasz uznanie ale tylko w oczach głupich.

Są temu poświęcone setki stron i kolejne tysiące niszczące te skazane na porażkę wywody ludzi niespełnionych.

dalej tam coś stękasz:

i jeszcze troche tego bełkotu:

gościu przykry zniknij

Ja czy oni?

Ajzehałer popełniasz błędy logiczne, to, że w Ew. wg św. Jana napisano „A chociaż tyle cudów dokonał wobec nich, nie wierzyli w niego” wcale nie jest dowodem na to, że brak reakcji ludzi na cud który uczynił Jezus był normalny.
Jan 12,48
48 Kto mną gardzi i nie przyjmuje słów moich, ma swego sędziego: Słowo, które głosiłem, to go sądzić będzie w dniu ostatecznym

Po co mi to cytujesz, chcesz mnie przestraszyć?

Rzym. 1,18
18 Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkij bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę.

Dobrze, ale problematyczny jest wymiar tego gniewu, przecież ktoś kto nakazuje palić swoje dzieci musi być w dzikim szale (a gadanie, że ten szał był hiperboliczny to zwykły bełkot). Oczywiście powinniśmy zauważyć, że samo zjawisko gniewu u Boga trzeba uznać za wynik rzekomej personifikacji, jednak czy aby na pewno? Jak tu mówić o personifikacji w odniesieniu do gniewu Boga, o (błędnym) przypisaniu Mu gniewu kiedy mamy dowody na to, że ten gniew jest Jego rzeczywistą cechą – Kpł 20:15?
I jeszcze mała prośba.
gościu przykry zniknij

Uspokój się, swoimi pobożnymi życzeniami mnie nie zmienisz. Proponuję Ci pomodlić się za mnie, może Ci ulży...

===

Profil   Email 
 Cytat 
 listopad 18 2007 21:11   

do brusa:
pomodle sie żebyś zniknął
tyle moge dla ciebie zrobić,
cóż wydaje sie że jesteś niereformowalnym egzemplarzem pseudointelektualisty który zadaje pytania nie w celu uzyskania merytorycznych wyjaśnień(których dostałeś całkiem sporo na tym forum) ale w celu wprowadzania chaosu i podważania prawdy objawionej, sam prowokujesz takie reakcje swoimi infantylnymi wypowiedziami w stylu np.
...cytaty które pasują raczej bardziej do psychopatycznego piromana, bądź seryjnego mordercy niż do Boga wszechmiłosiernego?
kto ci pisze te teksty? Jerzy Urban???
oprócz tego że Bóg jest miłosierny to jest też sprawiedliwy który za dobro wynagradza a za zło każe. ty nie pojmujesz podstawowych zasad.
Niech Pan w swoim niepojętym miłosierdziu otworzy ci oczy bracie.

===

Cytat 
xxx
 listopad 18 2007 21:42   
Forum

Quote by Bruce Willis: ...

Napisałem Ci moje wyjaśnienie.

Zastanawia mnie po co pytałeś, skoro wszystko sam wiesz najlepiej. Wiesz co Bóg miał na myśli, wiesz co by wystraczylo zeby dopełniły się proroctwa, wiesz kiedy sie dopełniły etc. etc. Może Ty się minąłeś z powołaniem, powinieneś wykładać teologie albo nie przecież ty lepiej wiesz wszystko od Boga, powinieneś być Bogiem! No i zrobiłeś z siebie "boga" jak Adam i Ewa chcieli z siebie zrobić . Pycha... pycha... pycha.. objawiłeś sobie swoja "prawdę" i sam w nią uwierzyłeś. Nie opłaca Ci się odpisywać bo coś sprzecznego z Twoją "prawda objawianą" nie jest dla Ciebie zdanym augmentem ... jest głupie itp. Masz monopol na interpretacje całej rzeczywistości. Żyj sobie w tym fałszywym przekonaniu o swojej boskości ale nie zmuszaj do uznawania tego za prawdę. Nie dziw się że raz co raz ktoś Ci będzie chciał zdjąć klapki z oczu.

Ten król jest nagi! – wykrzyknęło nagle spośród tłumu małe dziecko. Król jest nagi! – szemrali zdziwieni obywatele. Król nieco się zmieszał, sądząc, że istotnie może być nagi, ale nie przerwał marszu. Pomyślał sobie – Muszę wytrwać do końca tej procesji – i tylko jeszcze bardziej dumnie się wyprężył, a za nim podążali jego wierni dworzanie, niosąc tren, którego nie było.

Twoje wyprężanie się na pewno zniechęca wielu. Na szczęście są tacy którzy Ci cały czas będą mówić w oczy że nie masz masz racji- bo jej nie masz, może tego nie wiesz, może nie chcesz się z tym pogodzić ale tak jest. Jesteś porostu argumentoodporny.

Twoje słowotoki-bełkotliwe i pseudo-logiczne wywody podsumuje jednym przysłowiem: głupiego nie przegadasz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 18 2007 22:31   
Forum Moderator
Moderator

Jest taka zasada: Nie karmic Trolla. Bardzo prosze o niedokarmianie trolli na forum. I zasada unikania personalnych przytykow obowiazuje zawsze i wszedzie. Nawet jak sie nie zgadzamy.

PS

Przykazanie brzmi nie morduj - nie zabijaj jest jakimstam nieszczesliwym tlumaczeniem.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Bruce Willis
 listopad 18 2007 23:08   
Forum

Do ajzenhałera:

ty nie pojmujesz podstawowych zasad.

Jakby Cię chcieli spalić w ogniu, to może wtedy zrozumiał byś zasady i to o co mi chodzi!

Do Piusa:
Napisałem Ci moje wyjaśnienie.

Zastanawia mnie po co pytałeś, skoro wszystko sam wiesz najlepiej. Wiesz co Bóg miał na myśli, wiesz co by wystraczylo zeby dopełniły się proroctwa, wiesz kiedy sie dopełniły etc. etc. Może Ty się minąłeś z powołaniem, powinieneś wykładać teologie albo nie przecież ty lepiej wiesz wszystko od Boga, powinieneś być Bogiem! No i zrobiłeś z siebie "boga" jak Adam i Ewa chcieli zrobić z siebie. Pycha... pycha... pycha.. objawiłeś sobie swoja "prawdę" i sam w nią wierzysz. Nie opłaca Ci się odpisywać bo coś sprzecznego z Twoją "prawda objawianą" nie jest dla Ciebie zdanym augmentem ... jest głupie itp. Masz monopol na interpretacje całej rzeczywistości. Żyj sobie w tym fałszywym przekonaniu o swojej boskości ale nie zmuszaj do uznawania tego za prawde. Nie dziw się ze raz co raj ten ktoś Ci będzie chciał zdjąć klapki z oczu.

Ja po prostu bronię swoich racji i na pewno nie zagniesz mnie oklepanymi hasłami typu – „tekst hiperboliczny” rzucanymi na oślep zawsze wtedy kiedy nie ma jak się ratować przed kompromitacją. Przykro mi, że serwujesz chybione argumenty i, że jesteś bezradny.
Ty również żyj sobie w swoim świecie złudzeń i imaginacji i również nie wciskaj ludziom taniego kitu o tym, że masturbacja uzależnia i, że palić ludzi nie znaczy palić ludzi i, że Bóg kocha równo wszystkich – heteroseksualistów, homoseksualistów, ateistów, teistów. Dziwne tylko, że jednych każe tępić jak chorobotwórcze robactwo...
Co byś powiedział gdybym ja założył sektę i rozkazał swoim podwładnym (jako Bóg wcielony) palić wszystkich którzy w swoim życiu np. uprawiali seks przedmałżeński, aby się nie szerzyła rozpusta?
Twoje wyprężanie się na pewno zniechęca wielu. Na szczęście są tacy którzy Ci cały czas będą mówić w oczy że nie masz masz racji- bo jej nie masz, może tego nie wiesz, może nie chcesz się z tym pogodzić ale tak jest. Jesteś porostu argumentoodporny.

To Twój problem. Ty natomiast jesteś argumentomonotonny i argumentoubożuchny.
Twoje słowotoki-bełkotliwe i pseudo-logiczne wywody podsumuje jednym przysłowiem: głupiego nie przegadasz.

Natomiast o Tobie można powiedzieć: krugom durak!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bruce Willis
 listopad 18 2007 23:13   
Forum

Przykazanie brzmi nie morduj - nie zabijaj jest jakimstam nieszczesliwym tlumaczeniem.

Tyle, że pomiędzy jednym i drugim nie ma żadnej formalnej różnicy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 listopad 19 2007 09:07   
Forum

[Cytat Przykazanie brzmi nie morduj - nie zabijaj jest jakims tam nieszczesliwym tlumaczeniem.

Tyle, że pomiędzy jednym i drugim nie ma żadnej formalnej różnicy.

Jest różnica i to bardzo duża. Porozmawiaj chociażby z jakimś prawnikiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 listopad 19 2007 10:33   
Forum Moderator
Moderator

No i robi się dym ajzenhałeże również proszę o Cię o szacunek dla Willisa! Jesli Cię gość denerwuje to po prostu w myśl zasady przestań z nim dyskutować i jak sam Ci radził pomódl się za Niego. Dasz tym chociaż dobry przykład jako wierzący.
Zdrówka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,86 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty