Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Fair trade
 |  Wersja do druku
Maciek Janson
 grudzień 14 2007 23:28  (Czytany 2217 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

To jest temat, ktory ostatnio mnie pasjonuje... I chcialem z wami podzielic sie kilkoma myslami, ktore mam Bardzo czesto pada tutaj na forum pytanie:
Czy sluchanie takiej a takiej muzyki jest grzechem?
Czy calowanie z jezyczkiem jest grzechem?
Czy seks taki a taki jest grzechem?

Chcialbym wam zadac kilka innych pytan:

Czy kupienie kawy moze byc grzechem? Sprawy sprawiedliwego handlu i globalizacji to mega szeroki temat, na ktory nie wystarczy jeden watek, ale mysle, ze sprawa ciekawa dla chrzescijan i niechrzescijan.

Czy obchodzi mnie to co kupuje? Czy zastanawiam sie dlaczego produkt jest taki tani? Co robie jezeli dowiaduje sie, ze firma, ktorej produkt kupuje postepuje skrajnie nieetycznie... Czy jestem gotowy placic wiecej za produkty, o ktorych wiem, ze pochodza ze sprawiedliwego handlu? Jakie dla mnie ma znaczenie to co robia wielkie korporacje na swiecie...

TO sa pytania, ktorymi chialbym ukierunkowac dyskusje. Teraz napisze cos od siebie

Jakis czas temu doszlo do mnie, ze wazne jest to jakie decyzjie podejmujemy jako konsumenci, bo czesto kupujac buty czy dywan, kupujemy z razem z nimi historie. Czasem ta historia jest bardzo przygnebiajaca kiedy sie okazuje, ze nasz piekny dywan robily 10 letnie dzieci zamkniete w celach za dlugi, ktore zaciagneli kiedys ich rodzice... I kiedy o tym myslalem zadawalem Bogu pytanie "dlaczego na to pozwalasz??" i w pewnym momencie zrozumialem, ze to jest pytanie skierowane do mnie Mysle, ze dla Boga ma znaczenie nie tylko to co robimy, ale tez co kupujemy dlatego sam od jakiegos czasu staram sie byc bardziej swiadomy pewnych spraw i wybierac np produkty firm, ktore nie sa zaangazowane w ciemne interesy lub nie wykorzystuja ludzi w krajach trzeciego swiata... Mysle, ze to jest bardzo trudny temat, w ktorym trzeba miec duzo madrosci i rozsadku, ale warto gdzies zaczac

Polecam strone bojkotu firmy Nestle, na ktorej mozna znalezc sporo informacji ponizej kilka cytatow biblijnych, ktore moga byc wg mnie ciekawa inspiracja do dyskusji

http://www.babymilkaction.org/pages/boycott.html

Błogosławieni, którzy strzegą prawa, W każdym czasie wykonują sprawiedliwość!
Psalmów 106:3

Kto ciemięży ubogiego, lży jego Stwórcę, czci Go ten, kto się nad biednym lituje.
Przypowieści Salomona 14:31

Zaprawiajcie się w dobrem! Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie!
Izajasza 1:17

Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów.
Jakuba 5:4

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 15 2007 01:29   
Forum

Temat ważny i ciekawy, ale na wstępie jedna uwaga, która już od dłuższego czasu mnie męczy.
Więc się z wami podzielę
Czy nie nadużywa się słowa grzech, czy nie można powiedzieć, że coś jest niewłaściwe, niestosowne, niesłuszne, szkodliwe, głupie - tylko od razu grzech!
Apeluję - zostawmy słowo grzech dla na prawdę grzesznych rzeczy
Lubicie tak ciągle w tym grzechu żyć

A wracając do zakupów
Podzielam zdanie Maxudra - mi podpadła firma Mitsubishi - za wyręb dżungli brazylijskiej.

Nie nosze drogich ubrań popularnych firm typu Nike odkąd dowiedziałem się, że szyją je w Chinach w halach mieszczących 1000 szwaczek, które szyją po kilkanaście godzin, w trudnych warunkach, za dolara-dwa dziennie.
A oni za te ciuchy żądają krocie!
Na dodatek nosząc firmowe ciuchy stajesz się chodzącą reklamówką i to ty za reklamowanie firmy słono płacisz
Popatrz na siebie w lustrze - jesteś reklamówką?

Podaje link do ciekawej strony o sprawiedliwym handlu here

Żyjmy świadomie i nie wspomagajmy finansowo/nie przykładajmy ręki tych, którzy krzywdzą innych, bo nie tak Jezus nauczał.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 15 2007 01:46   
Forum Moderator
Moderator

Grzech zaniechania:> Mi odpowiada to slowo - jasne, ze wytarte juz troszke, ale mysle, ze grzech dobrze opisuje taka postawe

Co do strony to niepokojaca jest dla mnie przebijajaca sie lewicowosc autorow strony. Poza tym jednak bardzo ciekawe rzeczy tam pisza...

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 grudzień 15 2007 13:10   
Forum

Temat interesujący.

[QUOTE za maxurd:]Czasem ta historia jest bardzo przygnebiajaca kiedy sie okazuje, ze nasz piekny dywan robily 10 letnie dzieci zamkniete w celach za dlugi, ktore zaciagneli kiedys ich rodzice... [/QUOTE]

Ale jak ja nie kupie takiego dywanu rodzice nie beda mogli splacic dlugow. Moge sie przyczynic do sytuacji jeszcze gorszej, kiedy rodzice wraz z tym dziecmi znajda sie na ulicy.

[QUOTEcytat za:maxurd]Czy obchodzi mnie to co kupuje?[/QUOTE]
Obchodzi. I lubie kupowac rzeczy, nawet jesli nie sa zbytnio wartosciowe, ale sprawi to przyjemnosc i pomoze sprzedajacemu. Oczywiscie tyczy sie to potocznie mowiac 'dupereli'.

[QUOTEcytat za maxurd:]Zaprawiajcie się w dobrem! Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie![/QUOTE]

no wlasnie. Ale jak pomoc takiemu ucisnionemu? Przyjmujac, ze tym ucisnionym jest dziecko robiace dywan, nie pomozemu jemu nie kupujac tego dywanu. Jedyne chyba co mozemy zrobic, to kupic ten dywan i pomodlic sie, aby choc niewielka czesc z dochodu poszla rzeczywiscie na to dziecko i jego rodzicow.

A co do pojecia grzechu.

Dezerter ma racje, ze pojecie grzechu jest zdecydowanie naduzywane. Wszystkie wymienione przez Maxurda czynnosci: sluchanie muzyki, namietne calowanie czy uprawianie seksu (a dlaczgo nie nazwac tego uprawianiem milosci?) moga jedynie prowadzic do grzechu.A dzieje sie to wtedy, gdy tych rzeczy(zmyslow)sie naduzywa i od nich uzaleznia. Kazdym zmyslem mozemy zgrzeszyc (sw. Faustyna).Ale samo sluchanie muzyki, calowanie, uprawianie milosci z odpowiednia osoba(malzonkiem)grzechem nie jest.

Milego dnia.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 15 2007 14:00   
Forum Moderator
Moderator

kazema!

Ci ludzie zyja na ulicy! To nie jest tak, ze ktos sobie mieszka w bloku i albo ma prace, albo jej nie ma i musi zostac bezdomnym. To jest wspolczense niewolnictwo i kupujac dywany miedzy innymi przyczyniamy sie do poszerzania sie tego zjawiska.

Pomagamy kupujac produkty fair trade, pomagamy nie pozwalajac zarabiac ludziom, ktorzy wyzyskuja innych. Mozna dzis kupic dywan nie pochodzacy z pracy dzieci. Oznaczone sa specjalnymi certyfikatami i odpowiednio droższe.

A co do grzechu to zostawmy to na osobna dyskusje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 grudzień 15 2007 18:06   
Forum

Maxurdzie.

patrzac na problem 'z ogolu' rozumiem na co chciales zwrocic uwage. Jestes przeciw wyzyskowi i dorabianiu sie(nieslusznym zreszta)kosztem innych. I tez jestem przeciw takiemu postepowaniu. Ale akurat przyklad z dywanem chyba nie jest najlepszym przykladem. Tu stoje przy swoim. Jak nie kupie tego dywanu, a wybiore inny (moze drozszy , moze tanszy) przyczynie sie do tego, ze te dzieci i ich rodziny moga jeszcze gorzej skonczyc. W zyciu niestety jest podzial na sile robocza i rzadzaca. 'jedni sa obdazreni tak a inni tak'.

A no dobrze. A jak podchodzi do ciebie macedonskie albo tunezyjskie dziecko wciskajac Ci jeden ze swoich duperelkow, proszac (nie zawsze kulturalnie) zebys go kupil, to co? to Ty odwrocisz sie od tego dziecka i powiesz: nie kupie, bo nie chce przyczyniac sie do wyzysku? Nie ma znaczka fair trade?A czy to nie jest tak, ze te dzieci wlasnie tak pracuja na swoje(i nie tylko) podstawowe utrzymanie?

W 'dzienniku' byl fajny artykol o kobiecie, ktora postanowila przez jakis krotki okres czasu(tydzien?) nie kupowac rzeczy z napisem 'made in China'. Okazalo sie, ze wiekszosc rzekomo markowych rzeczy posiada metke na ktorej widnieje: made in China, Turkey albo Tajland.O..wlasnie zajrzalam do swojej szafy. Mam sweterek nawet z KambodzyJednym slowem, trzeba sobie samemu szyc rzeczy, bo inaczej to 'grzeszymy'strasznie i to na kazdym kroku. Made in China widnieje nie tylko na rzeczach rzekomo markowych. Te napisy widnieja wszedzie. Rowniez na artylulach innych od odziezowych (szklanki, talerzyki itp).Trzeba po prostu samemu zalozyc zaklad produkujacy wszystko, zeby miec pewnosc, ze rzeczy ktore kupuje nie sa robione przez osoby ciezko harujace.

Pozdrawiam.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 15 2007 20:41   
Forum Moderator
Moderator

http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34181,4659884.html?as=1&ias=2&startsz=x

Wlasnie przyklad z dywanem jest niesamowicie dosadny, bo pokazuje nasza znieczulice. Wolimy kupic tanszy dywan tlumaczac, ze dajemy prace zamiast odmowic, kupic dywan pochoidzacy z pewnego zrodla, posiadajacy odpowiednie certyfikaty i gwarantujacy, ze zysk ze sprzedazy dywanu to nie jest cudza krew.

To jest tak jakbym mowil, ze to jak w Biedronce traktuje sie pracownice nie ma znaczenia, bo maja prace i moze sie pomodlmy za szefow biedronki...

Nie rozmaiwamy o biednych dzieciach w Maroko, ale o naszych wyrobach sklepowych i tym, czy kupujac rozne produkty przyczyniamy sie do wyzysku akceptujac to, ze dla naszej wygody ktos pracuje w skandalicznych warunkach ja niewolnik.

Nie chodzi tutaj o mega radykalne wybory polegajace na tym, ze od dzis w zaden sposob nie przyczynie sie swoim stylem zycia do cierpienia ludzi, bo to jest utopia.

Chodzi o to, zeby wybierac tam gdzie mozna produkty, ktore pochodza ze sprawiedliwego handlu. Wybierac produkty lokalne a nie wielkich korporacji. Konsumowac mniej i odpowiedzialniej. Dla mnie oznacza to, ze nie kupuje np produktow nestle (winiary i Olza w Polsce), nie kupuje ubran nike, nie kupuje slodyczy marsa i nie robie kilku innych rzeczy Zaczalem kupowac herbate i kawe pochodzaca ze sprawiedliwego handlu i zastanawiam sie zanim wydam pieniadze.

Nie mowie, ze zbawimy swiat wybierajac lepiej. Twierdze, ze uczynimy go lepszym walczac o standardy w miedzynarodowym handlu. Co wiecej uwazam, ze jest obowiazkiem chrzescijan upominac sie o te sprawy i sa to rzeczy duzo wazniejsze niz to jakiej muzyki sluchamy i czy calujemy sie z jezyczkiem czy nie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 grudzień 15 2007 21:28   
Forum

maxurdzie, dzieki!
super watek!
widze nie jestem sama w moich pytaniach

tez zaczynam raczej uwazac na to co kupuje. wole za w miare dobra cene kupic herbate z fairtrade niz np firmowa, ktora wcale nie rozni sie od innych.

zawsze nurtuje mnie pytanie, czy aby napewno fairtrade to naprawde fair trade? czy rzeczywiscie dochodza zyski z handlu do tych ludzi?

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 grudzień 15 2007 21:31   
Forum

Quote by Dezerter:
Na dodatek nosząc firmowe ciuchy stajesz się chodzącą reklamówką i to ty za reklamowanie firmy słono płacisz
Popatrz na siebie w lustrze - jesteś reklamówką?

baaaardzoooo trafnie powiedziane!
z reszta tez nie rozumiem dlaczego ludzi chca nosic sie jednakowo jak malpy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 grudzień 16 2007 11:56   
Forum

[QUOTEcytat za:maxurd]Chodzi o to, zeby wybierac tam gdzie mozna produkty, ktore pochodza ze sprawiedliwego handlu. Wybierac produkty lokalne a nie wielkich korporacji. Konsumowac mniej i odpowiedzialniej. Dla mnie oznacza to, ze nie kupuje np produktow nestle (winiary i Olza w Polsce), nie kupuje ubran nike, nie kupuje slodyczy marsa i nie robie kilku innych rzeczy[/QUOTE]

Polskie wyroby spozywcze sa oprocz tego, ze niekiedy duzo tansze, to i zdrowsze. Nie ma u nas problemu z zywnoscia.Ale problem pojawia sie z artykulami odziezowymi. Jestesmy zalani przez rynek zagraniczny, nie majac przy tym wlasnych sieci odziezowych. A tak z czystej ciekawosci sama moze teraz 'pobawie' sie w te gre metkowa. Postaram sie nie kupowac produkow made in China, Turkey, Kambodza, Tajland. Zobacze czy jest to w ogole mozliwe.

[QUOTEcytat za maxurd]Nie chodzi tutaj o mega radykalne wybory polegajace na tym, ze od dzis w zaden sposob nie przyczynie sie swoim stylem zycia do cierpienia ludzi, bo to jest utopia. [/QUOTE]

Cierpienie bylo, jest i jak na razie nie widze, zeby mialo sie cos polepszyc. Sprawiedliwosci tu na Ziemi to my sie raczej nie doczekamy.

[QUOTEcytat za maxurd] Co wiecej uwazam, ze jest obowiazkiem chrzescijan upominac sie o te sprawy i sa to rzeczy duzo wazniejsze niz to jakiej muzyki sluchamy i czy calujemy sie z jezyczkiem czy nie... [/QUOTE]

No nie wiem. Moim zdaniem moralnosc dotyczaca naszej cielesnosci, naszej czystosci(cielesnej/duchowej) jest najwazniejsza. Czystosc cielesna bardzo czesto przeklada sie na czystosc duchowa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 16 2007 21:06   
Forum

Wydaje mi sie, że problem leży w tym, iż takim zdarzeniom się nie przeciwdziała, a jak już to wygląda to tak jakby się ktoś porywał z motyką na księżyc. Może trochę odbiegnę od tematu ale chciałbym przedstawić pewien model skutecznego zapobiegania tego typu sytuacjom. Główne jego założenie to dom i ognisko rodzinne(Miłość,przynależność).
I tak "Domu" powinno nauczać się w szkole, gdyż edukacja byłaby tu kluczowa. Następnie należałoby rozróżnić "Dom" na relacje rodzinne, braterstwo(znów oparte na miłości). Niech teraz "Dom" będzie metaforą demokratycznego kraju(np: Polska). Polak Polakowi bratem, Polska jako Rodzina. Nie mam tu na myśli jakiś nacjonalistycznych idei, jedynie staram się wyodrębnić przykład jednego domu-to tak na wszelki wypadek, jakby ktoś dopatrzył się we mnie nacjonalisty.

I teraz popatrzmy: jaką rodziną byłaby Polska gdyby przenieść ją do tego prawdziwego domu? Trochę niestety patologiczną... Więc niestety realia podpowiadają mi że to my obywatele Domu(Polski,UE,Świata) powinniśmy nawzajem troszczyć się o dobro tych najbardziej pokrzywdzonych(bezdomnych, wykorzystywanych do niewolniczej pracy itd.) Tutaj niestety samo kupowanie tego czy tamtego niczego nie zmieni, jeżeli budulec(Dom , Rodzina)tworzący jest zrobiony z "błota". Niech tym budulcem będzie Miłość, to relacje typu: kupie to od Ciebie i Ci pomogę, przyjdą same.

Pozdrawiam

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 grudzień 16 2007 23:04   
Forum

"Fair trade" - unikam jak moge. To zepsute towarzycho serwuje socjalizm i etyzm opakowane w pobozne slogany.
Kupuje Nestle jesli moge, na przekor. Wina i kawz z FT nie tkne!

Jest tylko Wolny Handel albo kontrolowany i regulowany. A tak naprawde to nie handel sie kontroluje, tylko ludzi uczestniczacych w wymianie. Fair Trade to taka promocja zmuszania innych ludzi do zawierania niekorzstnych (mniej korzysnych) dla siebie transakcji. Tylko rzad ma prawo stosowania przymsu, stad postulaty "regulacji" i petycje do biurokracji.
Fair Trade jest takim wypaczeniem Free Trade jak np. sprawiedliwosc spoleczna wypaczeniem jest zwyklej sprawiedliwosci.

Niech zyje KAPITALIZM! Niech zyje WOLNOSC!!!

===

Cytat 
kazema
 grudzień 17 2007 14:23   
Forum

Kruku. Ale ładnie ująłeś problem.Ale ja pozwolę dodać jeszcze coś od siebie.
Gdyby tak każdy zajął się 'własnym domem, własną ziemią' i zadbał o świętość tego własnego domu, ziemi (dom może mieć znaczenie nawet dosłowne, jako dom, najbliższa rodzina)to po zsumowaniu tych wszystkich świętych domostw nie mogło powsatć by nic innego jak jeden wielki DOM MIŁOŚCI o znaczeniu globalnym.

A odnośnie MIŁOŚCI jako budulca:rozsianie MIŁOŚCI po całej Ziemi jeszcze troszke czasu zajmie. Choć czasem wydaje się że całkowite wyplemienie ziemskiego zła nie jest możliwe. Ale skoro jest zapisane, że powstanie NOWA ZIEMIA i NOWE NIEBO z 'Panem Bogiem wszechmogącym jako świątynią i Barnkiem jako lampą', to tak musi być.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 19 2007 13:42   
Forum Moderator
Moderator

1. Milka
Zawsze gdy chodzi o pieniadze to pojawiaja sie proby oszustwa. Mysle jednak, ze fundacja fair trade ma na tyle duza wiarygodnosc, ze jezeli kupujemy produkty oznaczone tym logiem to jest wiecej niz duza szansa na to, ze produkt pochodzi ze sprawiedliwego handlu. Tak naprawde nie dotyczy to wszystkiego, bo ubrania czy elektronika czy obowie nie bywaja oznaczane tymi znakami. Szczegolnie w Polsce sa to towary niedostepne. Chodzi glownie o kawe, herbate, cukier, czekolade, soki pomaranczowe i podobne produkty. Jest jedna rzecz, w tych produktach szczegolnie atrakcyjna dla mnie - one wszystkie maja naprawde wysoka jakosc!

kazema
2. Jezeli kupujesz polskie produkty to to nie jest, w ogole rozmowa z Toba. Problem polega na tym, ze nie mozesz kupic Polskiej herbaty czy kawy, bo sie w Polsce tego nie zbiera. Kupujesz od miedzynarodowego koncernu, ktory w pogoni za zyskiem przestaje, albo nigdy sie nie liczyl z zyciem ludzi w krajach gdzie herbata rosnie.

3. To nie chodzi o niekupowianie produktow z chin, bo i w chinach produkuje sie w sposob cywilizowany za godna place. To chodzi o to, zeby kiedy mamy swiadomosc kosztu jakim zostal wyprodukowany dany produkt, moc odmawiac kupowania tego co powstalo na krzywdzie innych. Nie chodzi o bojkotowanie produktu z Kambodzy, bo tam sie ludzi wyzyskuje - to dopiero prowadzi do ekonomicznych zalaman, bo nawet produkty wartosciowe i uczicwe nie moga sie przebic. Chodzi o swiadomosc konsumencka, ktora u nas jest bardzo slaba.

4. Wazniejsze dla mnie jest to jakich wyborow w sklepie dokonuja moi przyjaciele niz to czy caluja sie przed slubem z jezyczkiem, albo jakiej muzyki sluchaja. Nie mowie, ze sluchanie kazdej muzyki jest dobre. Mowie, ze cos jest wazniejsze niz cos.

Tanczacy kruku:
5. Swiat sie zmienia, bo ludzie porywaja sie z motyka na slonce. A co do Twojego modelu to w krajach, z ktorych pochodzi herbata, kawa, banany, czekolada i inne bajery to dzieci nie maja czasu na szkole, bo pracuja za 5 dolarow miesiecznie jak sie dobrze im trafi... Od samego poczatku nie twierdze, ze kupowanie herbaty FT odmieni swiat. Twiewrdze jedynie, ze kupowianie takich produktow ma znaczenie... To jest jak z adopocja sierot z krajow trzeciego swiata. Kiedy adoptuje takie dziecko to nie zbawiam swiata, ale to co zrobilem sprawia roznice.

Swiatlo
6
Ty natomiast zaserwowales bezduszny kapitalizm zapakowany w bajki o wolnosci i swobodzie. Serdecznie zycze Ci, zebys mogl kiedys znalezc sie w sytuacji osoby, ktora mosi przezyc i wyzywic rodzine za kilka dolarow. Moze to zmieni Twoja optyke. Narazie zza komputera, ktorego wartosc przerasta roczne dochody wielu rodzin na swiecie opowiedziales nam, ze masz ich gdzies, bo wierzysz w wolnosc... I Bog Cie kiedys zapyta jak troszczyles sie o biednych.

7. Bojkot nestle nie spowodowany jest tym, ze kawa z ich produktow nie pochodzi ze sprawiedliwego handlu (Bo nestle sprzedaje tez kawe fair trade), ale glownie tym co Nestle w krajach trzeciego swiata robilo i robi ze sprzedaza mleka w proszku.

8. Jezus kiedy rozpoczal swoja sluzbe oglosir rok łaski, rok jublileuszowy... Co mialo wielkie znaczenie gospodarcze. W tamtych czasach zyli tez ludzie, dla ktorych liczyl sie kapitalizm i ich wolnosc. Bog nigdy tego nie pochwalal. Tak jak nie jest dobra absolutna wolnosc w moralnosci tak samo nie jest dobra ab solutna wolnosc w handlu i gospodarce.

Wolny Handel wg tego co napisales jest Twoim fetyszem. Celem funkcjonowania gospodarki. Dla mnie tym celem jest czlowiek i czynienie ziemi poddanej czlowiekowi.

Fair trade nie jest wypaczeniem free trade, bo nie jest skierowane przeciwko free trade jako ruch. Fair trade skierowany jest przeciwko chciwosci, pogoni za zyskiem bez patrzenia na srodowisko i czlowieka. W tym tylko sensie jezeli free trade przyczynia sie do takich zjawisk to musi byc ograniczany. Tak samo jak w przepisach dot. prawa handlowego sa przepisy karne dot. malwersacji roznych tak w przepisach dot. swobody handlu powinny byc odpowiednie regulacjie, ktore beda zapobiegaly wyzyskiwaniu ludzi. Fair trade to nie jest socjalizm, to jest troska o ludzi, ktorzy nie moga mowic sami.

I jeszcze raz Kazemaa

Gdyby kazdy zajal sie wlasnym domem to nikt nie zajmowalby sie sierotami i wdowami. Bog od nas oczekuje zajmowania sie ludzmi biednymi i tymi, ktorzy nie moga mowic we wlasnym imieniu, bo ich glos jest pomijany. My zyjemy w jednym z najbogatszych krajow swiata i jest wazne co mamy do powiedzenia na ten temat. Nie twierdze, ze wszyscy musza teraz kupowac Fair trade, bo inaczej nie sa chrezescijanami, albo cokolwiek podobnego. Twierdze, ze to co kupujemy i jak o tym myslimy ma znaczenie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 19 2007 16:58   
Forum

Maxurd!

Gdyby kazdy zajal sie wlasnym domem to nikt nie zajmowalby sie sierotami i wdowami. Bog od nas oczekuje zajmowania sie ludzmi biednymi i tymi, ktorzy nie moga mowic we wlasnym imieniu, bo ich glos jest pomijany.

Gdyby każdy rzetelnie zajął się własnym domem w taki sposób, iż ludzie z tych domów wychodziliby pełni miłości do siebie nawzajem to uwierz że takie zdarzenia bardzo rzadko miały by miejsce a może w ogóle by ich nie było. Oczywiście! Bóg oczekuje od nas wiele, ale szczególnie budowania domu na skale a nie na piasku.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 grudzień 19 2007 17:04   
Forum

Jezeli kupujesz polskie produkty to to nie jest, w ogole rozmowa z Toba.

Maxurd. Mozesz dokonczyc swoja mysl. Smialo!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 20 2007 13:55   
Forum Moderator
Moderator

Bog nie oczekuje od nas budowania domu Kruku. Nie mam pojecia jak doszedles do takich wnioskow, ale jestem bardzo ciekaw. Jest pewne, ze Bog ceni troske o dom rodzinny i wazne jest dla niego jak traktujemy swoich najblizszych, ale z cala pewnoscia na tym nie koncza sie nasze ziemskie obowiazki. W przytoczonych przeze mnie fragmentach pisma, w pierwszym poscie znajdziesz za to wypowiedzi, ktore wzywaja do troski o tych, ktorzy do rodziny nie naleza. Rodzina jest wartoscia, ale kiedy rodzina zaczyna przyslaniac Boga i jego wezwnaia to staje sie fetyszem i niczym poza tym. Czasem wrecz musimy zapierac sie swojej rodziny, zeby isc za Jezusem tutaj na ziemi... To o czym napisales jest moze szlachetne, dobrze brzmi, ale z cala pewnoscia nie jest odpowiedzia na pytanie co mamy robic...

kazema

W Polsce mimo wszystko, sytacjia pracownikow jest duzo lepsza niz w krajach trzeciego swiata. Polscy pracownicy nie pracuja po 14-16 godzin za 5 dolarow miesiecznie, brz dostepu do lekarzy, edukacji czy opieki socjalnej. Polacy nie umieraja z glodu. W tym sensie ruch fair trade nie dotyczy Polski. W tym wszystkim chodzi o to, zeby ludzie, zyjacy w krajach, ktore sa eksploatowane w skandaliczny sposob, mogli zyc godnie. Zeby ludzie, mogli korzystac z tego czym obdarzyl ich Bog...

Jest taki film "Zagadka Darwina" o Tanzanii. Bardzo polecam obejrzec. To jest kraj, ktory do Europy wysyla zywnosc, a w ktorym panuje straszliwy glod... O to chodzi w Fair Trade, zeby mieszkancy Tanzanii nie byli glodni i zeby za swoj towar otrzymywali sprawiedliwy zysk...

Godzien jest pracownik zaplaty za swoja prace... Wiesz gdzie to jest napisane??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 21 2007 17:25   
Forum

Quote by maxurd: Bog nie oczekuje od nas budowania domu Kruku. Nie mam pojecia jak doszedles do takich wnioskow, ale jestem bardzo ciekaw.

Ależ jasne, że oczekuje budowania domu na skale. Tą skalą jest Miłość a tym domem nie tylko dom rodzinny ale także jego alegoria odnosząca się do społeczeństwa.

Jest pewne, ze Bog ceni troske o dom rodzinny i wazne jest dla niego jak traktujemy swoich najblizszych, ale z cala pewnoscia na tym nie koncza sie nasze ziemskie obowiazki.

No właśnie. Bóg ceni troskę o dom rodzinny ale też o ten dom o którym mowa wyżej.

W przytoczonych przeze mnie fragmentach pisma, w pierwszym poscie znajdziesz za to wypowiedzi, ktore wzywaja do troski o tych, ktorzy do rodziny nie naleza.

Przez cały czas starałem się to przekazać(pewnie mi nie wyszło).

Rodzina jest wartoscia, ale kiedy rodzina zaczyna przyslaniac Boga i jego wezwnaia to staje sie fetyszem i niczym poza tym. Czasem wrecz musimy zapierac sie swojej rodziny, zeby isc za Jezusem tutaj na ziemi... To o czym napisales jest moze szlachetne, dobrze brzmi, ale z cala pewnoscia nie jest odpowiedzia na pytanie co mamy robic...

Być może nie jest odpowiedzią( nie jestem nie omylny) ale wartości, które wychodzą z chrześcijańskich rodzin są owocne pośród nas wszystkich. I mogą stanowić duży czynnik zapobiegawczy tragicznym sytuacjom mających miejsce na świecie.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt i Chrystusa Jaśniejącego na co dzień

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 styczeń 28 2008 10:16   
Forum

Quote by kazema: Temat interesujący.

[QUOTE za maxurd:]Czasem ta historia jest bardzo przygnebiajaca kiedy sie okazuje, ze nasz piekny dywan robily 10 letnie dzieci zamkniete w celach za dlugi, ktore zaciagneli kiedys ich rodzice...

Ale jak ja nie kupie takiego dywanu rodzice nie beda mogli splacic dlugow. Moge sie przyczynic do sytuacji jeszcze gorszej, kiedy rodzice wraz z tym dziecmi znajda sie na ulicy.
[/QUOTE]

...albo dzieci zostaną sprzedane na narządy...

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 28 2008 11:13   
Forum Moderator
Moderator

Jestem skałoszu wzruszony Twoja troska o narzady pakistanskich dzieci...

Pozwol jednak, ze Ci wyjasnie. Jak nikt nie kupi dywanu, ktory nie bedzie zaopatrzony w certyfikat poswiadczajacy, ze dywan nie zostal wyprodukowany przez dzieci pracujace w niewolniczych warunkach to nikt takich dywanow nie bedzie produkowal. Dywany beda drozsze, ale bedizesz mial gwarancje, ze Twoj cieply dom nie kosztowal kogos zycia...Sugerowanie, ze powinnismy kupowac dywany szyte przez niewolnikow tylko dlatego, ze mozliwe jest, ze inaczej ktos sprzeda nerke tego niewolnika nie jest nawet zalosne...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 styczeń 29 2008 03:52   
Forum

Maxurd!
co Ty wygadujesz?
przeciez my jestesmy cywilizowane ludziska-a juz dzieci to nie chcemy dac skrzywdzic chociazby wprowadzajac w takich krajach jak Polska gdzie nie ma dywanow przez nich robionych nawet zakaz Aborcji!

Jak trzeba byc zasciankowym zeby tak rozumiec ...
Kiedys moja polska kolezanka opowiedziala, ze ona to wsiada do metra zawsze tam gdzie siedzi jakis czarny czlowiek, bo jak nacjonalisci wejda to taki czarny pojdzie na "pierwszy ogien" i ona ujdzie w tloku....pragnelam byc tym czarnym!
To sie nazywa znieczulica, a Twoje myslenie maciek jest bledne...wszystkie dzieci sa piekne.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 styczeń 29 2008 11:55   
Forum

Quote by maxurd: Jestem skałoszu wzruszony Twoja troska o narzady pakistanskich dzieci...

Pozwol jednak, ze Ci wyjasnie. Jak nikt nie kupi dywanu, ktory nie bedzie zaopatrzony w certyfikat poswiadczajacy, ze dywan nie zostal wyprodukowany przez dzieci pracujace w niewolniczych warunkach to nikt takich dywanow nie bedzie produkowal. Dywany beda drozsze, ale bedizesz mial gwarancje, ze Twoj cieply dom nie kosztowal kogos zycia...Sugerowanie, ze powinnismy kupowac dywany szyte przez niewolnikow tylko dlatego, ze mozliwe jest, ze inaczej ktos sprzeda nerke tego niewolnika nie jest nawet zalosne...

...to jest Twoja subiektywna opinia i nowomodne przekonania, że jak nie będziesz kupował coca-coli, to korporacja przestanie zatruwać wodę w Indiach... hohoho...

...ty, czy ktoś inny sugerował, że przy dywanach pracują dzieci za długi swoich rodziców... jak nie będą pracować przy dywanach, to będą pracować w kopalni, w kamieniołomach, przy montażu zabawek i innych dupereli.... zawsze coś się znajdzie...

...a jak nie, to ciekawe co zrobią "egzekutorzy" długów z ich rodzicami...

...ale dzieci nie będą pracowały i będą miały fajnie, będą mogły biegać, bawić się i robić to co inne dzieci... wierzysz w to? ...może i nie jest to żałosne, ale strasznie naiwne......

tak się składa, że nie kupuję ani dywanów... ani wyrobów spożywczych korporacji... nie zmieniam komórek co rok, co pół roku (po co, skoro ta sprzed 4 lat działa bardzo dobrze?)... ale nie w trosce o 12 letniego Chińczyka który za kilkanaście dolarów miesięcznie wyżywi całą rodzinę, ale dlatego, że uważam za bezsensowne kupowanie czegoś tylko dlatego że ktoś chce mi to sprzedać i wmawia, że jest mi to potrzebne....

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 29 2008 13:18   
Forum Moderator
Moderator

Corka

Chyba nie zrozumials mojego postu...To nie chodzi o to, ze nie ma w Polsce pracy niewolniczej. Chodzi o to, ze tanie produkty w wielu sklepach i w ogole czesc produktow z krajow trzeciego swiata to sa rzeczy, do ktorych wykorzystuje sie prace niewolnikow. Czesto sa to dzieci, ktore pracuja za dlugi zaciagniete przez rodzicow...
Naprawde nie zrozumialas mojej wypowiedzi

2
skałosz
Moze Coca Cola nie przestanie zatruwac wody w Indiach jak nie bede kupowal Coca Coli (szczegolnie ze pijam ja czasem), ale jezeli prawo handlow np Wielkiej Brytanii pozwoli spolecznosciom krajow trzeciego swiata dochodzic sprawiedliwosci przed Brytyjskimi sadami to Coca Cola zacznie sie dwa razy zastanawiac jak wyrok za skarzenie ziemi bedzie odpowiadal standardom demokratycznego sadu w Anglii a nie skorumpowanego sadu gdzies tam...

2. Z cale pewnoscia znajdzie sie wiele miejsc, w ktorych dzieci moga pracowac i odpracowywac czesto fikcyjne dlugi. Rzecz w tym, ze to nie moze byc wytlumaczenie dla naszej postawy (ktorzy jestesmy beneficjentami tej niewolniczej pracy) Najpierw dywany, potem kopalnie, potem montaz zabawek i tak dalej... Chcesz przyklad?? Zimowa kolekjca firmy GAP zostala wyprodukowana (zjdaje sie w Malezji) przez dzieci - kiedy to wyszlo na jaw ze sklepow wycofano cala partie tych ubran. Nie zrobiono by tego gdyby nie wiedziano, ze wizerunek firmy i kieszen firmy moze stracic grube miliony.

"Egzekutorzy dlugow" - za duzo amarykanskich filmow sie naogladales. Prawdopodobnie kiedy porzyczanie pieniedzy z wizja wyzyskiwania dieci w przyszlosci skonczy sie to skonczy sie pozyczanie pieniedzy i tyle.

Dzieci w afryce i azji i ameryce poludniowej jeszcze dlugo nie beda biegaly, bawily sie i mialy fajnie. Rzecz w tym, ze zamiast pracowac na plantacjach za 8 pensow na godzine powinny chodzic do szkoly. Na tym polega FAIR TRADE. A jak samo FAIR TRADE wydaje Ci sie nowomoda to polecam encyklike JP2 Laborem exercens na ten temat:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/laborem.html

Fajnie, ze nie masz w domu takcih dywanow. Fajnie, ze nie zmieniasz telefonu co pol roku (sluzysz nie tylko sprawiedliwemu handlowi, ale przede wszystkim srodowisku. Głupio jednak, ze czujesz bezsilnosc wobec ogromu zla na swiecie, ktora sprawia ze zaczynasz byc nieczuly na krzywde ludzi i mozliwosci im pomagania. Zlo jest wpisane w istnienie swiata, ale jezeli cos jest dobre to warto dac temu szanse.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 styczeń 29 2008 13:56   
Forum

Quote by maxurd:
jezeli prawo handlow np Wielkiej Brytanii pozwoli spolecznosciom krajow trzeciego swiata dochodzic sprawiedliwosci przed Brytyjskimi sadami to Coca Cola zacznie sie dwa razy zastanawiac jak wyrok za skarzenie ziemi bedzie odpowiadal standardom demokratycznego sadu w Anglii a nie skorumpowanego sadu gdzies tam...

zgadzam się w pełni.... ja bym jeszcze proponował, żeby korporacje działające w wielu krajach mogły być nie tylko sądzone w innych krajach (np. Wielkiej Brytanii), ale też zgodnie z Brytyjskim prawem.
Wyobrażam sobie opcję w której... jesli firma GAP, Carry, czy inna chce sprzedawać w Polsce swoje produkty to musi zagwarantowac, że pracownicy zatrudniani w jej firmach (i u podwykonawców) w trzecim świecie podlegają standardom pracy zgodnym z polskim prawem. Jak nie to do widzenia z rynku.
Nie znam dokładnie przepisów unijnych ale wyobrażam sobie takie, lub podobne, rozwiązanie na poziomie całej unii bądź krajów należących do WTO, ONZ czy innej takiej organizacji.

Quote by maxurd: Rzecz w tym, ze to nie moze byc wytlumaczenie dla naszej postawy (ktorzy jestesmy beneficjentami tej niewolniczej pracy) Najpierw dywany, potem kopalnie, potem montaz zabawek i tak dalej... Chcesz przyklad?? Zimowa kolekjca firmy GAP zostala wyprodukowana (zjdaje sie w Malezji) przez dzieci - kiedy to wyszlo na jaw ze sklepow wycofano cala partie tych ubran. Nie zrobiono by tego gdyby nie wiedziano, ze wizerunek firmy i kieszen firmy moze stracic grube miliony.

...znaczy, że korporacja sama załatwiła problem bez mojego ruchu... super.... poza tym co ja mógłbym zrobić (gdyby GAP sam nie wycofał kolekcji) skoro i tak nie kupuje ich produktów...

Quote by maxurd:"Egzekutorzy dlugow" - za duzo amarykanskich filmow sie naogladales. Prawdopodobnie kiedy porzyczanie pieniedzy z wizja wyzyskiwania dieci w przyszlosci skonczy sie to skonczy sie pozyczanie pieniedzy i tyle.
nie znam tamtej rzeczywistości i nie wiem, czy to nie jest np. tak, że nie mają innej możliwości na przeżycie niż pozyczenie kasy... ale masz racje, jeśli nie będzie możliwości zatrudnienia dzieci, to dzieci nie będą zatrudniane...

Quote by maxurd: (....)

...nie jestem nieczuły i dla mnie Fair Trade jest świetną inicjatywą... ...uważam jednak, że dopóki kraje i organizacje międzynarodowe się tym nie zajma to my niewiele zmienimy... co najwyżej pokażemy że jesteśmy fajni i uspokoimy nasze sumienia...

...dla tych którzy chcieliby aktywnie pomóc tym którzy uczciwie pracują na siebie i swoje rodziny polecam na początek dwie stronki:

sklep internetowy

więcej sklepów

informaqcja gdzie jeszcze w Polsce można kupić produkty z logo FAIR TRADE

...jeśli ta inicjatywa choć trochę komuś pomoże, to na pewno bardziej sie temu przyczynią te linki niż nasza dyskusja...

===

Cytat 
Piotr
 styczeń 29 2008 14:11   
Forum

choć z drugiej strony:

"[...]Akcja Fair Trade ma jednak niewielki zasięg, działa tylko na najbardziej świadomych konsumentów i nie zawsze jest skuteczna. Poza tym zachodni bojkot niektórych towarów i tak nie powstrzyma niewolniczej pracy dzieci. Tylko niewielki ułamek z nich zatrudniony jest przy produkcji towarów eksportowych. Większość pracuje w rolnictwie, w gospodarstwach domowych.[...]" -

...właśnie o to mi chodziło... bardziej pomagamy naszemu sumieniu niż tym dzieciom... a kasa po prostu idzie w inne ręce...here

===

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 29 2008 16:54   
Forum Moderator
Moderator

1. Bardzo jestem pozytywnie zaskoczony ostatnimi Twoimi postami.

2. Te zmiany w prawie maja polegac wlasnie na tym, ze odszkodowania za naprawde powazne naruszenia beda wyplacane wg brytyjskich zasad. TO jest duza sprawa.
www.speak.org.uk - to jest organizacja, ktora sie tym zajmuje.

3. Korporacja sama nic nie zalatwila. Przylapali ja zwykli ludzie na tym. TO sie nazywa zorganziowany nacisk konsumencki. Nie trzeba byc hippi zeby zmieniac w ten sposob swiat. Wystarczy swiadomie wybierac a w pewnym momencie ilosc swiadomych ludzi zmusi producentow do respektowania pewnych zasad. TESCO, ktore inwestuje w krajach trzeciego swiata pod naciskiem konsumenckich organizacji zobowiazalo sie placic pracownikom (chyba w Birmie) 0.4 funta za godzine pracy - wczesniej placili czasem i 0.08...

4. Realia sa takie, ze im wiecej takich inicjatyw jak fair trade to ojciec rodziny nie musi zastawiac dziecka u lokalnego bogacza, ale ma prace na farmie kawy czy herbaty i dostaje za prace tyle, ze moze wyzywic rodzine.

5. Fair Trade jest duzo organizacja miedzynarodowa. A produkty oznaczone tym znakiem zaczynaja miec realny udzial w swiatowym handlu. Nawet tacy potentaci jak NESTLE dostrzegaja ten potencjal i wypuszczaja wlasne produkty sygnowane FAIR TRADE - Czyli wielka korporacja godzi sie na zasady FAIR TRADE i na tym zarabia... Jak sie chce to mozna.

6. Sumienia nie uspokajamy, ale nie pozostawiajmy go w uspieniu. Kupowanie Fair trade to nie jest zbawianie swiata (Swiat zbawil ktos inny) To jest zwiekszanie sumy dobra w tym zlym i pokreconym swiecie. Kiedy zamiast kupic herbate liptona, ktora pochodzi z wielkich plantacji, na ktorych czesto ludzie sa wyzyskiwani, kupie herbate np clippera to ktos poza akcjonariuszami firmy unilever poczuje sie dobrze i moze wyzywi rodzine. W Polsce jest ten problem, ze czesto produkty fair trade sa baaaaardzo drogie. W angli te ceny ksztaltuja sie na poziomie przecietnych produktow (herbata za 80 torebek kosztuje 2 funty czyli 8 PLN) W polsce ponizej 30 PLN nie da sie kupic takich herbat. Jedyna kawa jaka widzialem za 14 PLN w sieci CAREFFOUR to kawa firmy SATI mielona z Amazonii. Reszta wszystko po 30-40 PLN w Anglii duzy sloik takiej mielonej kawy kosztuje 3 funty. To jest o polowe tansze tam niz w Polsce i naprawde nie wiem dlaczego tak jest. Warto nie dac sie nabrac komus kto chce zarobic na modzie i naszych sumieniach. Nie przeplacac.

7. a to, ze ma maly zasieg ta akcja?? Fair Trade w Anglii dostepne jest dzis w kazdym sklepie. U turka, chinczyka i greka i w wielkich sieciach. Zaczynalo sie od malych stoisk w parafiach... A Jezus jak zaczynal to mial 12 uczniow... Nic nie dzieje sie w chwile. Szczegolnie kiedy dotyczy to takich spraw. Mozna jednak walczyc o te sprawy. I dobrze jest kiedy przynajmniej nie pomagamy bogacic sie tym, ktorzy ten swiat czynia pieklem dla innych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,86 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty