Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 unieważnienie małżeństwa a przymus?
 |  Wersja do druku
justyna13
 grudzień 17 2007 22:38  (Czytany 2750 razy)  
Forum

Status: offline

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem i nie bardzo orientuję sie w serwisie, dlatego z góry przepraszam, jeśli moje pytanie umieściłam w niewłaściwym dziale, względnie, jeśli stanowi ono powtórzenie jakiegoś już istniejącego.
Mam problem - mój narzeczony jest po rozwodzie cywilnym, i chcielibyśmy tez unieważnić jego ślub kościelny (mnie zależy na ślubie kościelnym), nie wiemy tylko, czy mamy w ogóle szanse?... On jest obcokrajowcem, wiele lat temu jako młody chłopiec poznał Polkę, z którą "wpadł". Wzięli ślub cywilny za granicą, a następnie ona wróciła do Polski z dzieckiem i oświadczyła mu, że jeśli nie przyjedzie i nie weźmie z nią ślubu kościelnego, nie zobaczy już dziecka. Zależało mu na dziecku, więc się zgodził.
Do slubu jako takiego podchodził obojętnie i nie miał poczucia, że to sakrament. Ma tak naprawdę tylko chrzest, nie był juz nawet u Pierwszej Komunii, mniej więcej jako nastolatek stał sie ateistą.
Bierzmowanie załatwiła mu ówczesna żona tutaj w Polsce, nie wiemy jak, pewnie "na lewo" (on nie znał języka i wszystkie papiery załatwiała ona, podobnie jak księdza mówiącego w jego języku). Przy slubie, będąc, jak wspomniałam, ateistą, zachował sie jak osoba wierząca, m.in. przyjął komunię (z tego, co wiem, ateisci mogą brać ślub kościelny, ale bez przyjmowania komunii?)
Czy ktoś potrafi mi powiedzieć, czy te okoliczności mogą być podstawą unieważnienia małżenstwa?
Dodam jeszcze, że w aktach sprawy cywilnej rozwodowej są dowody na to, że żona dopuszczała sie licznych zdrad, ublizała mu, źle traktowała i piła nałogowo. To wszystko jest też stwierdzone w uzasadnieniu wyroku cywilnego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 18 2007 08:47   
Forum

Rozumiem, ze obecnie już nie jest ateista i ślub na którym ci zależy nie będzie z jego strony kolejnym pozorowanym, 'bo go sobie życzy osoba trzecia' ale tagze zgodny z jego sumieniem i z przyjetym przez niego systemem wyznaniowym?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kazema
 grudzień 18 2007 12:14   
Forum

Justyno. Robisz ze swojego obecnego narzeczonego ofiare. To nie kobieta, z ktora ma dziecko jest przyczyna jego sytuacji, ale on sam. Podejmujac decyzje w zyciu (czasem bardziej przemyslane, czasem mniej, a czasem nieprzemyslane w ogole) musimy sie liczyc z konsekwencjami. A tą konsekwencją jest odpowiedzialnosc.

Twoj partenr musi sam dorosnac do postawy chrzescijanskiej. Czytajac twoj post, mam wrazenie, ze stoi przed popelnieniem tego samego bledu po raz drugi.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Desdemona
 grudzień 19 2007 14:02   
Forum

przymus jest podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Na podstawie tego co piszesz uważam, że Twój przyszły mąż ma realne szanse na pozytywne rozpatrzenie jego wniosku. Polecam Ci udać się do sądu metropolitarnego i tam zapytać się o szczegóły.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arletta Bolesta
 czerwiec 17 2011 07:30   
Forum

Witam,
proces można nawet prowadzić z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie kobiety. Nie wykluczam też innych przyczyn.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
a.bolesta@op.pl
12-636-65-41 (od godz. 19.30 do godz. 20.00)

Quote by: Desdemona

przymus jest podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Na podstawie tego co piszesz uważam, że Twój przyszły mąż ma realne szanse na pozytywne rozpatrzenie jego wniosku. Polecam Ci udać się do sądu metropolitarnego i tam zapytać się o szczegóły.

===

Cytat 
Arletta Bolesta
 marzec 18 2018 10:29   
Forum

Quote by: Arletta+Bolesta

Witam,
proces można nawet prowadzić z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie kobiety. Nie wykluczam też innych przyczyn.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny
a.bolesta@op.pl
12-636-65-41 (od godz. 19.30 do godz. 20.00)

Quote by: Desdemona

Z uwagi na zamknięcie platformy blogów na Onecie zmienił się również link, pod którym znajduje się mój blog dot. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:

uniewaznieniemalzenstwakoscielnego.blox.pl

dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post