Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Wyzszy czy wsteczny bieg?...
 |  Wersja do druku
Reguly
 grudzień 21 2007 16:16  (Czytany 2343 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Pamietacie jeszcze ten art i ponizsze zdanie?

Kardynał Joseph Ratzinger uważany jest za twardego konserwatystę. Jako papież będzie prawdopodobnie kontynuował politykę Jana Pawła II w kwestiach dotyczących ekumenizmu, seksualności czy bioetyki.


To teraz zapraszam do tego arta:
Benedykt wrzuca wyższy bieg
80-letni papież zamierza oczyścić liturgię rzymskokatolicką z nowinek wnoszonych do niej od dziesięcioleci
Dwa i pół roku po tym, jak imię "Josefum" padło z balkonu nad placem św. Piotra, wprawiając liberalnych katolików we wściekłość, papież Benedykt XVI ujawnia swój program reform. A jest on niesamowicie ambitny.
To odrodzenie sacrum ma przybliżyć katolików do prawosławia i ostatecznie zażegnać tysiącletnią schizmę. Ale celem jest także przyciągnięcie rzesz konserwatywnych anglikanów, którzy otrzymają opiekę Ojca Świętego, jeśli się masowo nawrócą.
Liberalnym kardynałom bardzo się to nie podoba. Od chwili szoku, jakim było wybranie tego papieża, czekali, kiedy zaznaczy on swoją obecność. Teraz, gdy tak się stało, opór rozpoczął się na dobre – na jego czele stoi arcybiskup Westminsteru, kardynał Cormac Murphy-O'Connor. "Papież Benedykt jest odosobniony w swych poglądach" – dowiedziałem się w Rzymie. "Bardzo wielu ludzi, nawet w Watykanie, sprzeciwia się mu i on to bardzo wyraźnie odczuwa". Ale robi swoje. Przypomina mi to inną konserwatywną rewolucję, kiedy Margaret Thatcher czekała dwa lata, zanim zabrała się za członków rządu sabotujących jej reformy.

Pontyfikat Benedykta wkroczył w nową fazę 7 lipca, wraz z publikacją listu apostolskiego "Summorum Pontificum". Jednym pociągnięciem pióra papież przywrócił tradycyjną mszę łacińską – wykluczoną przez 40 lat – współczesnej liturgii. Wkrótce potem zdjął ze stanowiska arcybiskupa Piero Mariniego, papieskiego mistrza ceremonii, który przekształcił wiele mszy odprawianych przez Jana Pawła II w poprawne politycznie festyny.

Szczególnie niezadowolony był kardynał Murphy-O'Connor. Niedawno przedstawił on swój "komentarz" do "Summorum Pontificum". Zdaniem kardynała papież pozostawia tam nienaruszoną władzę lokalnych biskupów. W rzeczywistości jednak dokument ten uchyla kompetencje biskupów do blokowania dawnej liturgii. Inaczej mówiąc, kardynał, który usiłował powstrzymać Benedykta przed wydaniem tego postanowienia, błędnie interpretuje jego treść. Niestety, nie on jeden: dziesiątki biskupów w Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce próbowało tego samego chwytu. "Komentarz" Murphy-O'Connora był wzorowany na równie kiepskich "wskazówkach" pisanych przez biskupa Leeds Arthura Roche’a najwyraźniej w celu zniechęcenia wiernych do egzekwowania swych nowych praw.

Kilka lat temu taki zabieg mógłby odnieść skutek. Ale wieści szybko krążą w tradycjonalistycznej blogosferze i owa taktyka zwróciła uwagę papieskich doradców. Arcybiskup Malcolm Ranjith, bliski Benedyktowi wysoki urzędnik watykański, oznajmił, że "biskupi, a nawet kardynałowie", którzy błędnie interpretują "Summorum Pontificum" są "w stanie buntu przeciwko papieżowi".

Ranjith jest typowany na następnego prefekta Kongregacji Kultu Bożego mającego pieczę nad ustaleniem liturgii obowiązującej na całym świecie. To ma sens: skoro Benedykt wrzuca wyższy bieg, to znaczy, że potrzebuje wojowników na wysokich szczeblach. Być może będzie musiał zreformować cały departament, Papieską Radę do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, poświęcającą większość swego czasu na promowanie ekumenicznego wodolejstwa, którego Benedykt nie cierpi.

To jest szczególny moment. W październiku biskupi Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, obejmującej 400 tysięcy zbuntowanych angielskich katolików, głównie w Ameryce i krajach Commonwealthu, zwrócili się do papieża z prośbą o przyłączenie na zasadzie unii do Kościoła rzymskokatolickiego. Ich list został sporządzony z pomocą Watykanu, a nad negocjacjami czuwa Benedykt. W przeciwieństwie do Jana Pawła II podziwia on tradycję angielskiego katolicyzmu. I zastanawia się nad przygotowaniem specjalnych duszpasterskich rozwiązań dla anglikańskich konwertytów odchodzących od wraku Kościoła anglikańskiego. Oznacza to, że mogliby modlić się razem, wolni od presji lokalnych biskupów, którym nie podoba się ich konserwatyzm i wolą raczej "prowadzić dialog" z anglikanizmem niż przyjąć ich do Kościoła.

Przywrócenie liturgii łacińskiej, zbliżenie z prawosławiem, wchłanianie byłych anglikanów – wszystkie te ambicje odzwierciedlają przekonanie Benedykta, że Kościół katolicki musi na nowo odkryć liturgiczny skarb historii chrześcijaństwa, by realizować swoje najważniejsze zadanie: oddawanie czci Bogu.

Przekonanie to podziela coraz więcej młodych katolików, ale nie politycy kościelni, którzy na zbyt długo zdominowali hierarchie duchowne Europy. Nie aprobując najnowszych inicjatyw papieskich, a nawet nie przejawiając nimi jakiegokolwiek zainteresowania, poza wąską kwestią dotyczącą ich władzy, biskupi Anglii i Walii potwierdzili słuszność niskiego mniemania, jakie ma o nich Benedykt. Powinien ich zastąpić innymi ludźmi. Jeśli reformacja katolicka ma się jakoś zacząć, może i od tego.

Damian Thompson jest redaktorem naczelnym "The Catholic Herald".

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Pastor
 grudzień 21 2007 21:28   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/05/07
Postów:: 501

Tak, uważam że jest to bieg wyższy, popieram, zbliżenie ze Wschodem jest początkiem zjednoczenia wszystkich chrześcijan choć nie będzie to proces szybki ani łatwy. Reformy Benedykta XVI mają dodać powagi Kościołowi uwiarygodnić tę instytucję. Myśle że dużo lepszy pomysł niż na przykład wprowadzenie kapłaństwa kobiet albo zniesienia celibatu bo niby czemu to ma służyć? odnowie Kościoła? wątpie.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 grudzień 24 2007 09:31   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 02/09/06
Postów:: 128

Quote by pijany pastor: Tak, uważam że jest to bieg wyższy, popieram, zbliżenie ze Wschodem jest początkiem zjednoczenia wszystkich chrześcijan choć nie będzie to proces szybki ani łatwy. Reformy Benedykta XVI mają dodać powagi Kościołowi uwiarygodnić tę instytucję. Myśle że dużo lepszy pomysł niż na przykład wprowadzenie kapłaństwa kobiet albo zniesienia celibatu bo niby czemu to ma służyć? odnowie Kościoła? wątpie.


jakos mnie to wcale nie dziwi że Ratzinger i kierowany przez Niego KK wraca do przesłości, bo myślę żę widzi coraz wyrazniej jak traci swe wpływy i jak wiele owieczek wycieka mu przez palce. Ja odszedłem z KK nie dlatego że sie nie zgadzałem z jego teologia, ale dlatego że zrazili mnie jego duchowni i w swej szczeniackiej bezmyślności całkowicie odrzuciłem istnienie boga. I z mojego ateizmu Bóg wyrwał mnie stawiając na moje drodze ludzi z Kosciołów Protestanckich którzy głosili mi dobrą nowinę i zbawinie przez wiarę w Chrystusa. Gdy zacząłem czytac i analizowac Biblię sam doszedłem do pewnych wniosków.

Jest wiele powodów dla którzych nie widze siebie w KK ale rozumiem rozpaczliwe dążenia Ratingera do restytucji Kościoła Rzymskokatolickiego, jaki znany mu był z młodości, silnego , zdecydowanego i mającego wpływy. Pytanie tylko co jest wazniejsze - liturgia i celebra czy żywa wiara, przemieniająca życie co ma często miejsce w katolickich mniej lub bardziej charyzmatycznych Oazach i Ruchach Odnowy ? Czy chrześcijaństwo to tylko zbiór obrzędów i ceremonii, choćby najpiekniejszych i najwznioślejszych, czy też żywa wiara - a więc stawiająca na bezpośrednią relację z Bogiem Ojcem - "czynna w miłości" jak mówi Apostoł.

Bynajmniej nie uważam się za jaiiś autorytet teologiczny, ale wiem jedno, to nie liturgia i ceremonie zbawiając człowieka ale skrucha, pokora i wiara z Zbawczą moc śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. A nech Ratinger buduje sobie nawet jeden wielki światowy megakościół, niech wchłania kolejne słabnące wyznania - ja i tak wiem w co wierzę i do czego dąży ten cały świat, moja nadzieja jest Chrystusa a nie taki czy inny intytucjonalny Kościół !!

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 24 2007 09:35   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 10/07/05
Postów:: 1294

Bynajmniej nie uważam się za jaiiś autorytet teologiczny, ale wiem jedno, to nie liturgia i ceremonie zbawiając człowieka ale skrucha, pokora i wiara z Zbawczą moc śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. A nech Ratinger buduje sobie nawet jeden wielki światowy megakościół, niech wchłania kolejne słabnące wyznania - ja i tak wiem w co wierzę i do czego dąży ten cały świat, moja nadzieja jest Chrystusa a nie taki czy inny intytucjonalny Kościół !!

A Katolicy uważają, że i jedno i drugie. Ceremonie, tradycja, pośrednictwo dla nich jest ważne - i oni też wiedzą "jedno".
A jeżeli chodzi o wpływy i owieczki, to denominacje protestanckie przybierają jedynie inną formę, lecz istota jest ta sama.
Wesołych Świąt!

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 24 2007 10:04   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 05/07/05
Postów:: 1964

Quote by pijany pastor: Reformy Benedykta XVI mają dodać powagi Kościołowi uwiarygodnić tę instytucję.


Czyli twoim zdaniem droga obrana przez JPII byla nie do konca sluszna?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana