Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 W obronie krzyża
 |  Wersja do druku
vidmo
 grudzień 22 2007 14:11  (Czytany 10449 razy)  
Forum

Status: offline

Związku z wydarzeniami w Jerozolimie gdzie Ormiański kapłan pobił Żyda który pluł na krzyż. Chciałbym się dowiedzieć co myślicie o takim zachowaniu. Czy zasada "nastaw drugi policzek" można stosować we wszystkich sytuacjach . Czy można dać komuś w pysk w obronie krzyża

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 22 2007 16:54   
Forum Moderator
Moderator

1. Ta zasade mozna stosowac zawsze i zawsze jest dobra

2. Nie chcialbym dac nikomu w "w pysk" w obronie krzyza, ale mysleze sa ludzie, ktorzy uwazaja, ze warto.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 24 2007 09:26   
Forum

Quote by vidmo:Czy można dać komuś w pysk w obronie krzyża

Cala historia wypraw krzyzowych wskazje, ze mozna... pytanie raczej czy ofiara smierci Jezusa na krzyzu, o ktorej mowia chrzescijanie, temu wlasnie miala sluzyc?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 24 2007 09:39   
Forum

Nadstaw drugi policzek, a potem oddaj w dwójnasób

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
vidmo
 styczeń 11 2008 19:20   
Forum

Jeszcze tak myślę jeśli chodzi o "zasadę drugiego policzka" czy nie mówi ona o swoim własnym życiu a nie innych. Jezus nigdy nie mówił że nie można bronić siłą innych ludzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 styczeń 12 2008 13:14   
Forum

A co ma plucie z krzyżem?
Krzyż to dwie belki i nic więcej.

===

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 13:25   
Forum

Quote by anthem: A co ma plucie z krzyżem?

To zależy jak kto na to patrzy. Dla mnie to ważne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 styczeń 12 2008 14:29   
Forum

Quote by vidmo:

vidmo, ten gostek co jest w Twoim avatarku tez trzyma coś przypominającego krzyż. czy to przypadek?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
anthem
 styczeń 12 2008 14:33   
Forum

Quote by mathias777:
Quote by vidmo:

vidmo, ten gostek co jest w Twoim avatarku tez trzyma coś przypominającego krzyż. czy to przypadek?

No właśnie, a jak to zwykła mawiać moja sp ciotka: kto krzyżem wojuje ten od krzyża ginie...

Poza tym nie rozumiem jak mozna za oplucie krzyża zabić żyda, czy to oby po chrześcijańsku?

===

Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 15:18   
Forum

Quote by mathias777:
Quote by vidmo:

Ten gostek to gwardzista Szwajcarski a w ręku ma Halabardę http://pl.wikipedia.org/wiki/Halabarda

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 15:29   
Forum

Quote by vidmo: To zależy jak kto na to patrzy. Dla mnie to ważne.

...W koncu to prastary symbol solarny.

===

Cytat 
Łukasz
 styczeń 12 2008 15:40   
Forum

Quote by reguly:

I żadnego związku z Chrześcijaństwem nie ma. Tyle że jest podobny...

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 15:58   
Forum

Poza tym nie rozumiem jak mozna za oplucie krzyża zabić żyda, czy to oby po chrześcijańsku?

Zacznie się na opluwaniu krzyży a skończy się na paleniu kościołów. Dziwię się Żydom, że robią to co Naziści z nimi.
Krzyż to symbol czyjeś wiary a nie poszanowanie go wiąże się z nieposzanowaniem czyjeś religii i człowieka. Więc nie udawajcie głupich i nie zadawajcie dwuznacznych pytań.

..W koncu to prastary symbol solarny.

Tylko w danym kręgu kulturowym. I nie tylko ze słońcem ale też z księżycem, ogniem i życiem. A dla nas stanowi symbol Jezusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 12 2008 16:03   
Forum

Tylko w danym kręgu kulturowym. I nie tylko ze słońcem ale też z księżycem, ogniem i życiem. A dla nas stanowi symbol Jezusa.

Ponieważ Jezus umarł na krzyżu.. Chociaż jakby się tak zastanowić i odnieść do zbawczego planu Boga(Globalnego) to te pogańskie krzyże mogłyby stanowić coś na wzór wskazówek czy delikatnych objawień...

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 16:18   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:
Quote by reguly:

I tu sie mylisz... Poczytaj sobie (nie wspominajac o tzw. Krzyzu Celtyckim) o genezie swieta tzw. 'Bozego Narodzenia' lub o symolice ideogramu IHS (oraz tytulach jakie przyznano Jezusowi)... A ksztalt monstrancji - czegos ci nie przypomina? Nie uwazasz, ze troche zaduzo tych 'podobienstw'?

Quote by vidmo:Zacznie się na opluwaniu krzyży a skończy się na paleniu kościołów. Dziwię się Żydom, że robią to co Naziści z nimi.
Krzyż to symbol czyjeś wiary a nie poszanowanie go wiąże się z nieposzanowaniem czyjeś religii i człowieka. Więc nie udawajcie głupich i nie zadawajcie dwuznacznych pytań.

Ktos tu chyba z kolei zapomina kogo obarcza sie glowna wina za to ukrzyzowanie... Nie dziwi wiec, czyjes zdziwienie...

Quote by vidmo:
..W koncu to prastary symbol solarny.

Tylko w danym kręgu kulturowym. I nie tylko ze słońcem ale też z księżycem, ogniem i życiem.

He, he... w calkiem wielu kregach kulrowych... Jeszcze raz klania sie podstawowa wiedza z dzidziny, w ktorej sie zabiera glos.

A dla nas stanowi symbol Jezusa.

A ja do tej pory bylem 'swiecie' przeswiadczony, ze jego ofiary - meczenskiej smierci... Pamietasz moze w ktorym roku stal sie symbolem chrzescijanstwa zastepujac symbol rybki?

Quote by Tanczacy_Kruk:Chociaż jakby się tak zastanowić i odnieść do zbawczego planu Boga(Globalnego) to te pogańskie krzyże mogłyby stanowić coś na wzór wskazówek czy delikatnych objawień...

Jakby sie tak zastanowic to mogloby to stanowic sprawdzony mechaniz zawlaszczania przez zwolennikow pewnego systemu wyznaniowego zastalych, etnicznych elementow miejscowej wiary, w celach ekspansyjnych... Po co meczyc sie nad wymyslaniem i wdrazaniem wlasnej symboliki, terminow swiat, miejsc kultow skoro mozna wykozystac juz istniejace i sprawdzone?

===

Cytat 
Łukasz
 styczeń 12 2008 16:21   
Forum

Quote by reguly:
Quote by Tanczacy_Kruk:
Quote by reguly:

I tu sie mylisz...

Udowodnij

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 16:36   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:Udowodnij

JW. w rozwinieciu wczesniejszego postu...

===

Cytat 
vidmo
 styczeń 12 2008 16:58   
Forum

Ktos tu chyba z kolei zapomina kogo obarcza sie glowna wina za to ukrzyzowanie... Nie dziwi wiec, czyjes zdziwienie...
To miało się stać nikt tu nie obwinia Żydów (chyba że ci co nie rozumieją pisma) Jezus przyszedł na świat by nas zbawić a zginął za nasze grzechy.

He, he... w calkiem wielu kregach kulrowych... Jeszcze raz klania sie podstawowa wiedza z dzidziny, w ktorej sie zabiera glos.

Chodziło mi że krzyż nie oznacza tylko symbolu solarnego ale też jest symbole uniwersalnym. To tak jak z piramidami są prawie na każdym kontynencie ale nie oznacza że zbudowali je ci sami ludzie.

Pamietasz moze w ktorym roku stal sie symbolem chrzescijanstwa zastepujac symbol rybki?
I co ma wspólnego z tym..jest teraz i już nie ważne czy pojawił się jako pierwszy czy dopiero po 300 latach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 18:04   
Forum

Quote by vidmo:To miało się stać nikt tu nie obwinia Żydów (chyba że ci co nie rozumieją pisma)

Zydzi moga sadzic inaczej, a nawet jesli nie, to popularnosci im to z pewniscia nie przysparza (ani nie przysparzalo w przeszlswoci)... Inna sprawa, ze Moze ci co nie rozumieja, w zupelnosci wystarcza dla zaistanialej, opisywanej tu sytuacji?

Jezus przyszedł na świat by nas zbawić a zginął za nasze grzechy.

Mow za siebie (i ewentualnie swoich wspolwyznawco)... Mnie tam (a zapewne znalazloby sie wiecej takich) nikt nie musial zbawiac... Ale to NTW.

Chodziło mi, że krzyż nie oznacza tylko symbolu solarnego ale też jest symbole uniwersalnym.

...rowniez jako symbol solarny (w calkiem wielu 'kregach kulturowych').

I co ma wspólnego z tym..jest teraz i już nie ważne czy pojawił się jako pierwszy czy dopiero po 300 latach.

...Ze sobie pozwole zacytowac: To zależy jak kto na to patrzy. Dla mnie to ważne.

===

Cytat 
Łukasz
 styczeń 12 2008 19:31   
Forum

Reguly

I tu sie mylisz... Poczytaj sobie (nie wspominajac o tzw. Krzyzu Celtyckim) o genezie swieta tzw. 'Bozego Narodzenia' lub o symolice ideogramu IHS (oraz tytulach jakie przyznano Jezusowi)... A ksztalt monstrancji - czegos ci nie przypomina? Nie uwazasz, ze troche zaduzo tych 'podobienstw'?

Krzyż Celtycki jest to krzyż wpisany w okrąg i jest symbolem słońca. Dopiero po chrystianizacji wysp brytyjskich nadano mu formę krzyża łacińskiego co wcale nie znaczy, że został bezpośrednio przejęty przez Chrześcijan. Symbol krzyża w chrześcijaństwie ma swoje źródło w śmierci Chrystusa. Jeżeli chodzi zaś o monstrancje to może ona mieć różne kształty. IHS Są to pierwsze litery greckiego imienia Jezus. Imię to, z greckiego: Iesous, z hebrajskiego: Yeszua Yehoszua, oznacza: Jahwe zbawia.

Jakby sie tak zastanowic to mogloby to stanowic sprawdzony mechaniz zawlaszczania przez zwolennikow pewnego systemu wyznaniowego zastalych, etnicznych elementow miejscowej wiary, w celach ekspansyjnych... Po co meczyc sie nad wymyslaniem i wdrazaniem wlasnej symboliki, terminow swiat, miejsc kultow skoro mozna wykozystac juz istniejace i sprawdzone?

Normalnie mania prześladowcza... Nie jest tak, że chrześcijaństwo przejęło pewne tradycje itp., tylko korzystało z dorobku kultury grecko-rzymskiej. Co w tym złego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 styczeń 12 2008 19:43   
Forum

bardzo trafnie!
Jezus znosil jeszcze wieksze upokarzania nie mowiac juz o nieposzanowaniu uczuc religijnych niektorych krzyzowcow o nadwrazliwych sercach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 20:50   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:Krzyż Celtycki jest to krzyż wpisany w okrąg i jest symbolem słońca. Dopiero po chrystianizacji wysp brytyjskich nadano mu formę krzyża łacińskiego co wcale nie znaczy, że został bezpośrednio przejęty przez Chrześcijan.

Bravo - to jeden z przykladow mamy przerobiony...

Symbol krzyża w chrześcijaństwie ma swoje źródło w śmierci Chrystusa.

...A przynajmniej takie twierdzenie, w obrebie tego systemu wyznaniowego, sie powszechnie przyjelo... I na pewno calkowitym przypadkiem jest ze "największą popularność w Rzymie krzyż uzyskał w II i III wieku n.e., wraz z rozwojem kultu perskiego boga słońca Mitry. Wyznawcą boga-słońca był pogański cesarz Konstantyn Wielki (272-337), który uczynił krzyż (typu chiro w kształcie greckiej litery X z nałożoną literą P) swoim godłem i umieszczał go na monetach i sztandarach wojskowych. Konstantyn przyczynił się również do zalegalizowania chrześcijaństwa (313 r. edykt mediolański) i miał duży wpływ na rozwój tej religii (325 r. sobór nicejski), choć sam chrzest przyjął dopiero na łożu śmierci. Istnieje legenda, jakoby przed bitwą na moście mulwijskim w roku 312 ukazał mu się krzyż, na którym było napisane Hoc vince ("Tym [znakiem] zwyciężysz"). Jednak w czasie, gdy rzekomo miał tę wizję, Konstantyn był czcicielem boga-słońca, nie chrześcijaninem."

Jeżeli chodzi zaś o monstrancje to może ona mieć różne kształty.

Pewnie moze... a jaki ma najczestszy?

IHS Są to pierwsze litery greckiego imienia Jezus. Imię to, z greckiego: Iesous, z hebrajskiego: Yeszua Yehoszua, oznacza: Jahwe zbawia.

Nie musisz tlumaczyc mi tego ideogramu... Odnies to natomaist do tytulow jakimi okreslano Jezusa (np. Łk 1,78b "Wschodzące Słońce" por. Mal 3,20a "Słońce Sprawiedliwości", także Apokalipsa 5,5n gdzie Chrystus-Baranek nazwany jest Lwem – por. Rdz 49,9 i Iz 11,6 – w astrologii znakiem słonecznym) i w jakim przedstawieniu graficznym ten ideogram sie zapisuje (dla przykladu np. tu)...

Normalnie mania prześladowcza... Nie jest tak, że chrześcijaństwo przejęło pewne tradycje itp., tylko korzystało z dorobku kultury grecko-rzymskiej. Co w tym złego?

No to jeszcze raz, analizujac wczesniejsze wypowiedzi, zastanow sie ktora z przedstawionych przez nas koncepcji jest bardziej realna... Skoro to natomiast tylko mania przeladowcza, to czemu w dalszej czesci swojej wypowiedzi niejako potwierdzasz to, co napisalem wczesniej (bo chyba nie zaprzeczasz, ze wiekszosc swiat jest ustanowiona w okresach wczesniejszych swiat poganskich, pierwsze swiatynie chrzescijanskie budowano zawsze na dawnych miejscach wczesniejszego kultu, a nawet czesc insygni wziete zostaly z poganskich kultur)...
Co w tym zlego (pomijajac, ze w ten sposob 'korzystalo' nie tylko z dorobku kultury grecko-rzymskiej, ale i z wielu innych)? Pewnie nic, gdyby faktycznie korzystalo (potrafiac uszanowac ich wczesniejsza geneze, pochodzenie - a ktora w konsekwencji, co po nie ktorym, tak ciezko zaakceptowac), a nie przejmowalo probujac nadawac temu wlasne znaczenie. No ale tu juz chyba za bardzo odbiegamy od glownego tematu, wiec proponuje zakonczyc tu dalsza dyskusje w tym kierunku (a jesli koniecznie ktos musi, to dalsza w tej konkretnie materii przenisc w b. wlasciwe miejsce - np. tu).

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 12 2008 22:27   
Forum

Quote by reguly:

No to jeszcze raz, analizujac wczesniejsze wypowiedzi, zastanow sie ktora z przedstawionych przez nas koncepcji jest bardziej realna... Skoro to natomiast tylko mania przeladowcza, to czemu w dalszej czesci swojej wypowiedzi niejako potwierdzasz to, co napisalem wczesniej (bo chyba nie zaprzeczasz, ze wiekszosc swiat jest ustanowiona w okresach wczesniejszych swiat poganskich, pierwsze swiatynie chrzescijanskie budowano zawsze na dawnych miejscach wczesniejszego kultu, a nawet czesc insygni wziete zostaly z poganskich kultur)...
Co w tym zlego (pomijajac, ze w ten sposob 'korzystalo' nie tylko z dorobku kultury grecko-rzymskiej, ale i z wielu innych)? Pewnie nic, gdyby faktycznie korzystalo (potrafiac uszanowac ich wczesniejsza geneze, pochodzenie), a nie przejmowalo probujac nadawac temu wlasne znaczenie.

Naprawdę zachwoujesz się jak rasowy troll.

Co w tym złego, ze chrześcijaństwo przejmowało na przykład daty świąt, pewne symbole kultury ludzkiej ogólnej, ktore nigdy nie były przypisane do jakiejś jednej jedynej kultury pogańskiej, ale po prostu spotykane były prawie wszędzie i pod te symbole podkładało własne znaczenie?

Właśnie gdyby celebrowało, czy szanowało ich wcześniejsze znaczenie postepowałoby głupio, skoro w świetle chrześcijaństwa "wszystkie rzeczy przeminęły i wszystko (staje się) nowe".
Tym bardziej, że poprzednie znaczenie wywodzilo się z jeszcze bardziej poprzedniego znaczenia, a tamto bardziej poprzednie z jeszcze bardziej archaicznego.

Naprawdę tego typu teksty jakie przez cały czas prezentujesz w polemice "z pewnym systemem wyznaniowym" którego nazwy boisz się chyba nawet wymienić świadczą, jak i unikanie nazwy tego systemu, o pewnym dziwacznym kompleksie typu: "kupiliście sobie takie same zabawki, jakie miałem i sami nimi się bawicie więc będę skarżył się na wszystkich możliwych forach"

Pisząc: bo chyba nie zaprzeczasz, ze wiekszosc swiat jest ustanowiona w okresach wczesniejszych swiat poganskich, pierwsze swiatynie chrzescijanskie budowano zawsze na dawnych miejscach wczesniejszego kultu, a nawet czesc insygni wziete zostaly z poganskich kultur udajesz, że ktokolwiek temu zaprzecza, chyba tylko po to, żeby usprawiedliwić swoją trollujacą agresję.

Otóz nikt temu nie zaprzecza, wręcz przeciwnie wskazuje jako przejaw mądrości chrześcijaństwa, które wiedziało, że z przywiązaniem w ludzkiej świadomości i w świadomości społecznej do pewnych
- dat (tym bardziej, że naznaczonych nie ludzkim pomysłem wczesniejszej kultury, ale oczywistością kalendarzową - przesilenie zimowe, czy równonoc letnia),
- miejsc (tym bardziej, że naznaczonych nie ludzkim pomysłem wczesniejszej kultury, ale oczywistością geograficzno-topograficzną - góry, źródła, lasy)
- insygni posługujących się ogólnoludzkimi najprostszymi symbolami

nie ma co walczyć, lecz należy wykorzystać je dla własnych celów sprawiając, że przejście od religii nieprawdziwych do religii prawdziwej stanie się przez to łatwiejsze.

Natomiast żałosna jest właśnie próba zawłaszczenia sobie tych wszystkich symboli (dat, miejsc, insygni) przez przedsatwiciela dawno wymarłych, albo wręcz nieistniejących, tworzonych na potrzeby leczenia kompleksów, systemów wyznaniowych nazywanych dumnie rodzimowierstwem, czy neopogaństwem, których głoszenie przypomina próbę obsesyjnego wskrzeszenia zmarlego dawnego szamana przy pomocy zabiegów tyleż daremnych co mało estetycznych a polegających na galwanizowaniu trupa.

Nie pisałbym tego wszystkiego, gdybyś polemizował z "pewnym systemem wyznaniowym" w ramach jakiegoś wydzielonego watku poświęconego rodzimowierstwu czy neopogaństwu, gdzie można byłoby Twoje opinie uszanować i polemizować z nimi merytorycznie.

Natomiast Ty wszędzie, do każdego watku (ciekawe, że jesteśmy w watku: "W obronie krzyża", ktory z rodzimowierstwem niewiele ma wspólnego) wkładasz swoje kompleksy, powtarzając jak katarynka te same teksty o wielkiej krzywdzie jaka stała się Twemu niesitniejącemu systemowi religijnemu,
pląsającemu co najwyżej w drgawkach zabiegow galwanizacyjnych.

Pozdrawiam więc ten nieistniejący system w Twojej osobie i oświadczam, że jako chrześcijanin nie zamierzam zmieniać obchodzenia daty Bożego Narodzenia tylko dlatego, że w jakimś wczesniejszym "systemie religijnym" był to dzień Solis invicti, a w jeszcze mniej istniejącym dzień Godów, czy jak to tam nazywasz.
Ani żadnych innych chrześcijańskich zwyczajów, które z całą świadomością chrzescijaństwo przejęło z wczesniejszych, a dziś niesitnejących, chociaż czasami obrzydliwie galwanizowanych systemów i już Ci ich nie odda, choćbyś popłakał się na tym forum z tego powodu

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 12 2008 22:42   
Forum Moderator
Moderator

Bede bezlitostny dla kazdego kolejnego offtopa!! To jest temat , ktory brzmi...

I tak zostanie. Dyskusje o wyzszosci poganstwa nad chrzescijanstwem i odwrotnie wyleca w kosmos.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 12 2008 23:58   
Forum

Pzrychylajac sie do prosby Maskurda i by nie odbiegac wiecej od tego tematu, pozwole sobie MM odpowiedziec w bardziej adekwatnym miejscu nie 13 sty 2008 00:01:09.

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 13 2008 16:48   
Forum

Quote by vidmo: Związku z wydarzeniami w Jerozolimie gdzie Ormiański kapłan pobił Żyda który pluł na krzyż. Chciałbym się dowiedzieć co myślicie o takim zachowaniu. Czy zasada "nastaw drugi policzek" można stosować we wszystkich sytuacjach . Czy można dać komuś w pysk w obronie krzyża

Warto więc wrócić do tego pytania, pomijając wszelkie dywagacje z pogranicza pogańsko-chrześcijańskiego.

Z tego, co pamiętam krzyż był niesiony w procesji, a więc był symbolem religijnym chrześcijaństwa, znakiem śmierci Jezusa: dla chrześcijan Boga - Człowieka, a poprzez rozszerzenie, znakiem Boga zbawiającego.

Jeśli chodzi o mnie, to kojarzy mi sie z tym fragmentem: A Jezus wszedł do świątyni i wyrzucił wszystkich sprzedających i kupujących w świątyni; powywracał stoły zmieniających pieniądze oraz ławki tych, którzy sprzedawali gołębie.

Zdarzenie jest nieco inne, ale podobne w pewnym wymiarze.
Jezus ujrzał, jak ktoś bezcześci symbol Bożej obecności w światyni i uniesiony gniewem zrobił zadymę.
Ormiański kapłan ujrzał jak ktoś bezcześci symbol Boga chrześcijaństwa i uniesiony gniewem zrobił zadymę.

Gniew:
Gniew jest stanem emocjonalnym, który charakteryzuje się agresywną postawą wobec jednej czy wielu osób, które uważamy za odpowiedzialne za zło, jakiego w niesprawiedliwy sposób doświadczamy.

Święty Tomasz, precyzuje że postawa ta zakłada przede wszystkim jakieś doświadczenie agresji: „bodźcem gniewu jest zawsze coś, co zwraca się przeciw temu, kto się gniewa ”.
Z tego właśnie powodu „gniew pożąda wyrządzenia komuś szkody jako należnej mu pomsty, i dlatego w tej mierze pragnie owej pomsty, w jakiej się ona komuś należy. Słuszna zaś pomsta należy się tylko za niesprawiedliwe postępowanie

Gniew jako emocja nie jest czymś moralnie złym. To zwykła reakcja. Należy jednak zrozumieć, że jeśli nawet gniew wobec doznanej niesprawiedliwości jest całkowicie słuszny i uzasadniony, to spontaniczne okazywanie tego uczucia winno być opanowane i ukierunkowane tak, aby uniknąć nadmiaru przemocy.

Co do argumentu o nadstawianiu drugiego policzka.

Gdyby ów kapłan tak nie zareagował świat nie dowiedziałby się o głupocie niektórych żydowskich fanatyków.
Skazując sam siebie na krytykę (nadstawianie drugiego policzka) z powodu przylożenia Żydowi, kapłan doprowadził do tego, że jasna stała się agresja niektórych środowisk żydowskich wobec chrześcijaństwa i doprowadził do ich zawstydzenia
Tak to widzę.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
vidmo
 styczeń 13 2008 19:50   
Forum

Warto więc wrócić do tego pytania, pomijając wszelkie dywagacje z pogranicza pogańsko-chrześcijańskiego.
No wreszcie można z kim porozmawiać.

Gniew jako emocja nie jest czymś moralnie złym. To zwykła reakcja. Należy jednak zrozumieć, że jeśli nawet gniew wobec doznanej niesprawiedliwości jest całkowicie słuszny i uzasadniony, to spontaniczne okazywanie tego uczucia winno być opanowane i ukierunkowane tak, aby uniknąć nadmiaru przemocy.

Tak to chyba nazywa się gniewem Bożym. Święty Tomasz uważał to nawet za cnotę.
Skazując sam siebie na krytykę (nadstawianie drugiego policzka) z powodu przylożenia Żydowi, kapłan doprowadził do tego, że jasna stała się agresja niektórych środowisk żydowskich wobec chrześcijaństwa i doprowadził do ich zawstydzenia

A jeśli człowiek może coś lub kogoś obronić a nie chce zasłaniając pismem to czy to nie jest też grzechem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 styczeń 13 2008 20:08   
Forum

Quote by vidmo: Związku z wydarzeniami w Jerozolimie gdzie Ormiański kapłan pobił Żyda który pluł na krzyż. Chciałbym się dowiedzieć co myślicie o takim zachowaniu. Czy zasada "nastaw drugi policzek" można stosować we wszystkich sytuacjach . Czy można dać komuś w pysk w obronie krzyża

Można to pytanie rozumieć szerzej: jak zareagować gdy ktoś dopuszcza się bluźnierstwa, gardzi tym co jest świętością. Gdyby ten żyd obraził uczucia religijne muzułmanina to zapewne już by nie żył a tak dostał tylko po mordzie.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 14 2008 09:45   
Forum

Quote by pijany pastor:Można to pytanie rozumieć szerzej: jak zareagować gdy ktoś dopuszcza się bluźnierstwa, gardzi tym co jest świętością. Gdyby ten żyd obraził uczucia religijne muzułmanina to zapewne już by nie żył a tak dostał tylko po mordzie.

Z tego co mi sie zdaje, Islam nie obnosi sie wszedzie gdzie to mozliwe ze swoja symbolika (o ile w ogole mozna uznac, ze takowa posiada)...

===

Cytat 
anthem
 styczeń 14 2008 10:13   
Forum

Quote by reguly:
Quote by pijany pastor:Można to pytanie rozumieć szerzej: jak zareagować gdy ktoś dopuszcza się bluźnierstwa, gardzi tym co jest świętością. Gdyby ten żyd obraził uczucia religijne muzułmanina to zapewne już by nie żył a tak dostał tylko po mordzie.

Z tego co mi sie zdaje, Islam nie obnosi sie wszedzie gdzie to mozliwe ze swoja symbolika (o ile w ogole mozna uznac, ze takowa posiada)...

Bardzo dobrze ujęte. Bo Boga nalezy mieć w sercu a nie na krzyżu!
No ale cóż, dla wiekszości tzw wierzących ważniejsze są jakieś symbole (tu: dwie skrzyżowane belki) niż wiara.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,73 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty