Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Kilka pytań dotyczących spowiedzi
 |  Wersja do druku
Kamil
 styczeń 17 2008 23:21  (Czytany 1206 razy)  
Forum

Status: offline

Witam,mam kilka pytań dotyczących spowiedzi i mam nadzieję,że ostrzymam tu na nie odpowiedz
1.Czy jeśli zapomnimy(nie zataimy) jakiś grzech to trzeba o tym powiedzieć przy następnej spowiedzi czy można tylko wyznać ten grzech?
2.Czy jeśli niezostał dopełniony jeden z warunków spowiedzi to(dobry rachunek sumienia) jak należy o tym powiedzieć księdzu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 styczeń 17 2008 23:31   
Forum

podejrzewam ze ksiądz rozgrzesza za wszystkie grzechy, oraz za te co sie nazywają "więcej grzechów nie pamiętam"
wydaje mi sie ze ta część spowiedzi "więcej grzechów nie pamiętam" służy to zatajania grzechów.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 17 2008 23:54   
Forum

Quote by Kokosowy: Witam,mam kilka pytań dotyczących spowiedzi i mam nadzieję,że ostrzymam tu na nie odpowiedz
1.Czy jeśli zapomnimy(nie zataimy) jakiś grzech to trzeba o tym powiedzieć przy następnej spowiedzi czy można tylko wyznać ten grzech?
2.Czy jeśli niezostał dopełniony jeden z warunków spowiedzi to(dobry rachunek sumienia) jak należy o tym powiedzieć księdzu?

Czy nie widzisz związku między 1 a 2 pytaniem? Rachunek sumienia pozwala na dobre przeanalizowanie swojego postępowania. Po takim dobrym rachunku zawsze Twoja spowiedź będzie pełna i na prawdę nie będziesz zapominał grzechów. Ja to robie tak: przychodzę do Kościoła, modle się, następnie wygodnie siadam w ławce i tak po prostu przypominam sobie i rozmyślam nad tym co zrobiłem źle, czym obraziłem Boga, co dręczy moje sumienie. Oczywiście zdarza się zapomnieć wyznać grzechu ale są to zazwyczaj przewinienia lekkie i tu wystarczy taki osobisty codzienny rachunek Jeżeli jednak jest to coś ciężkiego to sie nawet nie zastanawiaj i gnaj z językiem na brodzie po wybaczenie do Jezusa wyznając swoje grzechy w konfesjonale

Ps. Warto też znaleźć sobie stałego spowiednika

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 styczeń 18 2008 10:20   
Forum

Kokosowy.

Czy je¶li zapomnimy(nie zataimy) jaki¶ grzech to trzeba o tym powiedzieć przy następnej spowiedzi czy można tylko wyznać ten grzech?

to zalezy w duzej mierze od Ciebie. Jesli ten grzech Cie dreczy i chcesz sie podzielic z ksiedzem, zrob to. Ale czasem wystarczy rachunek sumienia.

Czy je¶li niezostał dopełniony jeden z warunków spowiedzi to(dobry rachunek sumienia) jak należy o tym powiedzieć księdzu?

I znow. Jesli nie czujesz sie fair w stosunku do Boga, bo nie wykonales 'solidnego rachunku sumienia', powiedz po prostu prawde: czuje sie zle, bo nie moglem wykonac solidnego rachunku sumienia (nie ma nic prostszego, jak prawda). Ksiadz Ci wtedy prawdopodobnie odpowie: Pan Bog widzi jaki Ty jestes. Dobrze, ze masz tak delikatne sumienie, ale takie rzeczy nie powinny przeszkadzac Tobie w pelnym uczestnictwie Mszy (lacznie z przyjeciem Komuni)

To Ty roztrzygasz ( po namowie ze swoim sumieniem) co jest grzechem a co nie, co powiedziec ksiedzu, a co tego nie wymaga.

Pozdrawiam

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 18 2008 21:41   
Forum

Poczytaj ten wątek

here
a dowiesz się wiele ciekawych rzeczy o spowiedzi.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty