Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Ojciec, syn, brat, siostra - kto jest kto?
 |  Wersja do druku
Piotr
 styczeń 22 2008 12:33  (Czytany 1744 razy)  
Forum

Status: offline

Ewangelia Mateusza 23:1,8-11
„Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: … Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą.”

Wiem jak to wygląda u Katolików... jak jest w innych Kościołach Chrześcijańskich?

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 22 2008 13:37   
Forum Moderator
Moderator

U wszystkich chrześcijan (jakich znam) jest tak samo. Jesteśmy braćmi wobec Boga, Ojca naszego. Braćmi - czyli spokrewnieni poprzez wiarę i równi pośród nas wobec Ojca. Jeżeli Bóg wyróżnia kogokolwiek z braci, to jest to Jego wola, a nie cokolwiek wynikłego z konotacji ziemskich.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Piotr
 styczeń 22 2008 14:50   
Forum

Właśnie o to chodzi, że w relacji wierny-ksiądz pojawia się sformułowanie Ojciec, nie mówiąc już o relacji kogokolwiek z papieżem....

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Pastor
 styczeń 22 2008 15:07   
Forum

Sugerujesz że papież nie powinien uzywać tytułu ojciec święty? Ogólnie kapłaństwo jest traktowane jako służba a kapłan używa zwrotu bracia i siostry w stosunku do wiernch.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 22 2008 15:16   
Forum

Tytulujac osobe mianem powszechnie nacechowanym pewnymi emocjami, w jaskims stopniu nastepuje niejako przeniesienie tych odczuc na dana osobe...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Rafi F
 styczeń 22 2008 17:16   
Forum Moderator
Moderator

Quote by skałosz: Właśnie o to chodzi, że w relacji wierny-ksiądz pojawia się sformułowanie Ojciec, nie mówiąc już o relacji kogokolwiek z papieżem....

Tak samo mozna mieć wątpliwości do używania słowa "pastor". Jedynym Pasterzem, który moze poprowadzić nas do zbawienia jest Jezus.
To są źdźbła tak tak niewielkie przy całym skłóceniu chrześcijan, a nawet miejscowo i nienawiści pomiędzy świętymi, że ni ma sensu szat rozdzielać. Masz jeszcze papas, pop (dzis może byc odebrane jako obraźliwe, wieki temu tak się zwracano tez do katolickich kapłanów), batiuszka.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Dezerter
 styczeń 24 2008 22:06   
Forum

Bracie Skałoszu, jednego mamy Stwórcę/Ojca Świętego więc jesteśmy braćmi, papież też jest naszym bratem. Ja jako katolik praktykujący papieża nie nazywam Ojcem Świętym, bo jw.
, do proboszcza swego mówię "księże proboszczu",. lub "proboszczu", bo jw.
Nikt nigdy mnie nie poprawił i krzywo nie patrzył, a ja wiele razy zwracałem innym uwagę i cytowałem to co ty.
Podsumowując
Zgoda z Rafim, że nie ma problemu.
A uprzedzając Regulego powiem tak
Już było ! - o Ojcu Świętym-papieżu herepoczytaj warto

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Piotr
 styczeń 24 2008 22:56   
Forum

Quote by Dezerter: Bracie Skałoszu, jednego mamy Stwórcę/Ojca Świętego więc jesteśmy braćmi, papież też jest naszym bratem (...)
Nikt nigdy mnie nie poprawił i krzywo nie patrzył, a ja wiele razy zwracałem innym uwagę i cytowałem to co ty.

Racja! Szkoda tylko, że niektóre katechetki w szkołach trochę nie tak uczą dzieci....

===

Cytat 
Rafi F
 styczeń 25 2008 08:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by skałosz:
Quote by Dezerter: Bracie Skałoszu, jednego mamy Stwórcę/Ojca Świętego więc jesteśmy braćmi, papież też jest naszym bratem (...)

Racja! Szkoda tylko, że niektóre katechetki w szkołach trochę nie tak uczą dzieci....

Poproś więc o uzasadnienie i przedstaw swoje racje. W zgodnie ze swym sumieniem masz prawo postępować tak jak Dezerter.
Nawiasem mówiąc, proboszcz trochę się raz zdziwił, ze go nazwałem Bratem (a zakonnikiem nie jest), ale nie poprawił, a rozmowa toczyła się dalej w cieplejszej atmosferze.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,16 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty