Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 pochówek + zabobony
 |  Wersja do druku
dharma
 luty 01 2008 14:53  (Czytany 3249 razy)  
Forum

Status: offline

Witam serdecznie. Korzystając z wiedzy uczestników chciałabym poprosić o odpowiedź w dwóch kwestiach:

1.Czy w Kościele Katolickim jest możliwy pochówek płodu? Czy ksiądz może odmówić pochowku nienarodzonego dziecka? Czy istnieje dolna granica „wieku” od której nie można pochować płodu na cmentarzu katolickim?

2.Interesuje mnie kwestia stosunku KK do zabobonów i przesądów (czarny kot, zakaz witania przez próg, zasłanianie luster w domu zmarłego itp.) Czy KK oficjalnie potępił te praktyki? Gdzie mogę na ten temat poczytać? Co na to mówi Biblia?

Z góry dziękuję

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 01 2008 15:41   
Forum

Z kwestia poruszona w pierwszym pytaniu, proponuje zwrocic sie takze tutaj: Kultura Pogrzebu. Ze swej strony jako ciekawostke dodam jeszcze, ze w jednym z ostatnich numerow tego branzowego pisma - 1 (39), na str. 26 i 27 - jest stosunkowo ciekawy art o mozliwosci przeprowadzenia wspolczesnie pochowku, odwolujacego sie do etnicznych, przedchrzescijanskich tradycji slowianskich.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
dharma
 luty 01 2008 20:19   
Forum

Dziękuję w ogóle nie wiedziałam, że istnieje taki miesięcznik.

O tym pochówku przeczytam chętnie, ale mam do tego mieszane uczucia. Jadźwingowie np. palili zwłoki i usypywali na stosie popiołów kurchany, szczerze mówiąc nie wiem jak może to współgrać z dzisiejszymi rytuałami pogrzebowymi. Mam wrażenie, ze typu pogrzeby nie są akceptowane przez KK, a jedynie są pakietem możliwości firm pogrzebowcyh.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 01 2008 21:39   
Forum

Mądry Ksiądz nie odmówi pochówku płodu bez względu na oficjalne stanowisko KRK, którego nie znam.

Zabobony wiążą się z magią a to jest jasno i dobitnie potępiana przez KRK i chrześcijaństwo a bierze się to z jasnego stanowiska(zakaz i potępienie) wyłaniającego się z kart Biblii.
"Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę,
uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary;
nikt, kto by uprawiał zaklęcia,
pytał duchów i widma,
zwracał się do umarłych"

Ale te zabobony które wymieniłeś są po prostu głupie i niewiele mające z magią wspólnego
a o zabobonie poczytaj tu here

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Marek
 luty 02 2008 00:57   
Forum

Odnośnie pochówku dla takich dzieci, vide: ten artykuł. Co zaś do zabobonów i magii, z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

Zabobon

2111 Zabobon jest wypaczeniem postawy religijnej oraz praktyk, jakie ona nakłada. Może on także dotyczyć kultu, który oddajemy prawdziwemu Bogu, na przykład, gdy przypisuje się jakieś magiczne znaczenie pewnym praktykom, nawet uprawnionym lub koniecznym. Popaść w zabobon 37 #NAZWA? wiązać skuteczność modlitw lub znaków sakramentalnych jedynie z ich wymiarem materialnym, z pominięciem dyspozycji wewnętrznych, jakich one wymagają. (...)

Wróżbiarstwo i magia

2115 Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie. Nieprzewidywanie może stanowić brak odpowiedzialności.

2116 Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość 42 . Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu.

2117 Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim - nawet w celu zapewnienia mu zdrowia - są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów. Jest również naganne noszenie amuletów. Spirytyzm często pociąga za sobą praktyki wróżbiarskie lub magiczne. Dlatego Kościół upomina wiernych, by wystrzegali się ich. Uciekanie się do tak zwanych tradycyjnych praktyk medycznych nie usprawiedliwia ani wzywania złych mocy, ani wykorzystywania łatwowierności drugiego człowieka.

Serdecznie pozdrawia nocny Marek.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 02 2008 13:19   
Forum

Quote by dharma:Jadźwingowie np. palili zwłoki i usypywali na stosie popiołów kurchany, szczerze mówiąc nie wiem jak może to współgrać z dzisiejszymi rytuałami pogrzebowymi.

Wspołcześnie przeprowadza sie np. kremacje, ktorej KK tez chyba nie byl jakims specjalnym zwolennikiem...

Quote by dharma:Mam wrażenie, ze typu pogrzeby nie są akceptowane przez KK, a jedynie są pakietem możliwości firm pogrzebowcyh.

KK nie jest jedynym zwiazkiem wyznaniowym w RP, ktory chowa swoich wiernych zmarlych, przeprowadzajac przy tym stosowna liturgie...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,26 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty