Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Na wesoło Nowy wątek Odpowiedz
 Jeśli kobieta ma upławy to pozostanie siedem dni nieczyta (i nie może komunikowac w cerkwii)
 |  Wersja do druku
Jakub Piotr Sowiński
 luty 06 2008 23:53  (Czytany 3061 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zastanawiałem się do jakiej kategorii umieścić tego kwiatka:

http://www.cerkiew.pl/faq/faq.php?id=1146

Czytałem kilka razy, żeby mieć pewność, że to nie żart...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 luty 07 2008 00:34   
Forum

Nie wszystko musimy rozumiec z tego co sie dzieje na mszy/nabozenstwie/w tradycjach/obyczajach itp.

===

Cytat 
Bartosz
 luty 07 2008 01:32   
Forum

Czyli to jest tak jak wcześniejsi ojcowie kościoła uznali że kobieta jest diabłem. Skoro jest nieczysta nawet ze względu na swą biologie ;/

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Piotr
 luty 07 2008 07:41   
Forum

Quote by Jakub: Zastanawiałem się do jakiej kategorii umieścić tego kwiatka:

http://www.cerkiew.pl/faq/faq.php?id=1146

Czytałem kilka razy, żeby mieć pewność, że to nie żart...

Polecam do poczytania księgę kapłańską w Starym Testamencie i dodatkowo księgę powtórzonego prawa.

Od dawna odnoszę wrażenie, że w Starym Testamencie nieczystość niekoniecznie oznaczała grzech, a stan który wymaga zatroszczenie się o swoją higienę! Tylko tyle.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 07 2008 10:41   
Forum Moderator
Moderator

Jesli to by była kwestia tylko higieniczna cerkiew nie zabraniałaby przyjmowania Komunii kobietom w trakcie upławów.

A sięgę Kapłańską czytałem, i to nie tylko przed umieszczeniem tego posta.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Piotr
 luty 07 2008 11:16   
Forum

Quote by Jakub: Jesli to by była kwestia tylko higieniczna cerkiew nie zabraniałaby przyjmowania Komunii kobietom w trakcie upławów.

Co pisze jeden z teologów prawosławnych:

Artykuł str. 12-13

"Nowy Testament przynosi odmienne spojrzenie na ten temat. Żadna cielesna nieczystość nie czyni nas moralnie i modlitewnie nieczystymi. “Stworzeni przez Boga – mówi św. Atanazy Wielki – nie mamy w sobie niczego nieczystego. Kalamy się tylko wtedy, gdy czynimy grzech gorszy od wszelkiego fetoru”.

Zrozumiałym jest, że szczególnie wśród chrześcijan ze środowiska żydowskiego nie można było łatwo i szybko obalić starotestamentowego poglądu na nieczystość kobiet. W dodatku pojawiały się wówczas nieprawdziwe nauki heretyków, mających nieprawidłowe spojrzenie na kobietę, a w związku z tym również na małżeństwo i narodziny. Postanowienie Apostolskie ostro polemizuje z jednym z poglądów, zgodnie z którym od kobiety w czasie menstruacji oddala się Święty Duch, a przychodzi duch zła i dlatego niewiasta taka nie powinna wówczas modlić się, dotykać Pisma Świętego i je czytać, nawet słuchać jak jest czytane i tak dalej. Przywodząc tę błędną naukę Postanowienia mówią: “Dlatego odwróć się, o kobieto, od próżnych rzeczy i pamiętaj zawsze o Bogu, który cię stworzył i módl się do Niego, albowiem On jest twoim i wszystkich Panem. Wypełniaj więc Jego przykazania, nie patrząc ani na oczyszczenie fizyczne, ani na płeć, ani na poronienie, cielesną nieczystość, bowiem ostrożność taka jest wynalazkiem pozbawionych rozumu. Ani bowiem pochówek zmarłego, ani martwe ciało, czy nocne upływy nie mogą skalać ludzkiej duszy, lecz tylko nieuczciwość i samowola wobec Boga, a także zło w stosunku do bliźniego – kradzież, przemoc lub coś niezgodnego z prawem, cudzołóstwo i nierząd”. (...)"

(...)
W oparciu o przytoczone przykłady ewangeliczne i kanoniczne uważam zatem, że miesiączka nie czyni kobietę nieczystą rytualnie i modlitewnie. Nieczystość ta jest tylko fizyczna, cielesna. Poza tym kobieta, jak i pozostali wierni, powinna wszystkimi sposobami starać się przychodzić czystą fizycznie na wspólną modlitwę, a tym bardziej do Świętej Eucharystii. W sposób szczególny powinna ona jednak pracować nad czystością swej duszy.

Poza tym, uważać należy, że kobieta w okresie miesiączki z niezbędną ostrożnością i podejmując higieniczne kroki może przychodzić do cerkwi, całować ikony, przyjmować antidor i oświęconą wodę, podobnie jak uczestniczyć w śpiewaniu. Przystąpić do Świętej Eucharystii lub będąc nie ochrzczoną – ochrzcić się w tej sytuacji nie mogłaby.
Jest to jednak możliwe w sytuacji śmiertelnej choroby.

Patriarcha Serbski Pavle

...jakoś nie rozumiem argumentacji - mam wrażenie, że zaprzecza sam sobie (warto przeczytać cały artykuł)

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 07 2008 11:28   
Forum Moderator
Moderator

No własnie, i takich paradoksów w prawosławiu znajduję coraz więcej...

Na przykład modlą się za zmarłych, żeby trafili do nieba, ale czyśćca nie uznają (kiedyś czytałem na cerkiew.pl, że modlą się dlatego, bo po drodze może się dusza zgubić :/ ).

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty