Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Ekumenizm w Polsce Nowy wątek Odpowiedz
 Mesjasz -Mesjanskie, Xristos=Mesjasz-Chrzescijanskie?
 |  Wersja do druku
Ewa
 luty 08 2008 13:17  (Czytany 4446 razy)  
Forum

Status: offline

My Chrzescijanie wierzymy, ze Zydzi nadal trwaja w oczekiwaniu na Krola, Mesjasza, czy tak jest ?

Co powiedzialby nam dzisiejszy Zyd/Zydowka Mesjanska czy moze to?:

Na początku n. e. to akurat byli Żydzi Mesjanscy ,
Chrześciajnie jako tacy to dopiero w 5 wieku założona religia - wyznanie przez Konstantyna ,
który jest tak zwanym prototypem Antychrysta , który to z kolei Antychryst według Daniela będzie próbował zmienić nawet i Prawo i Zakon i pory i czasy i chwile i uczyił tak też Konstantyn zajadły antysemita , ustanawiając niedzielę, oddzielił święta Pana jak i szabat
Tzn biblijne , żydowskie od tych , ktore sam ustanowił w kościele ,ktroy ustanowil .
Słwo kościól pochodzi od słowa kości albo od Kastel - twierdza wieża nie ma go tez i w bibli ,tam jest kahal - zgromadznie, kenset, greckie- eklezja

Mesjasz--Pomazaniec – Namaszczony, z hebr. – Mesjasz (מָשִׁיחַ, tytuł ten odnosił się wyłącznie do osób, z których powołaniem wiązał się obrzęd namaszczenia olejem. Zaliczali się do nich królowie (por. Saul), kapłani (por. Aaron) oraz prorocy (por. Elizeusz). W II Mojż. 30,23-25 znajduje się receptura olejku używanego podczas tego obrzędu a także polecenie Pana, by namaścić nim Aarona i jego synów na kapłanów (patrz II MOJŻ. 30,30)

Jehudim Meszichim to Żydzi wierzący w Meszijah Jisraela.

Zydzi Mesjanscy.Od Mesjasza z hebrajskiego od Jezusa Nazarejczyka.
A czego dowiadujemy sie z serwisu Chrzescijanskiego?Slowo Chrystus pochodzi z greckiego i oznacza:Xristos =Mesjanin z greckiego.
Ciekawa jestem Ile powiazania mamy z greckim Xristos-od ktorego nazwa Chrzescijanie?

Z rozmowy Jezusa z Samarytanką dowiadujemy się, że również i w tym narodzie żywe były oczekiwania na mesjasza (zwanego chrystusem od greckiego słowa chrio — pomazać, namaszczać). Owa kobieta stwierdziła: „On (...) wszystko nam oznajmi” JAN 4,25. .

Chrzescijanski serwis objasnia,czego Narod Zydowski spodziewa sie po Mesjaszu: http://www.nadzieja.pl/czytelnia/artykuly/nowe/mesjasz_w_oczach_zydow.html

Żydzi wciąż oczekują na mesjasza. Kim jest dla nich mesjasz? Nie jest to Bóg. Jest to człowiek z krwi i kości, ktoś w rodzaju bohatera narodowego lub kogoś podobnego do proroka, mającego zlecenie od Boga.
Słowo chrześcijanin to jest zdaje sie według etymologii języka polskiego o dchrztu – chyba tych przymusowych za Mieszka I, poprawna nazwa to powinna być : mesjańscy od Masziach lub mesjaszowi
a z greckiego jezyka Xristos - chrystianie ale chrystaine i to też z greki wiec z zhellenizowanego świata lecz już bardziej po poslku to było by mesjaszowi lub mesjańscy od Mejsasza,.
Z Pisma hebrajskiego to mesjańscy – meszichim , jehudim meszichim - ruch judeo - mesjański jest z Biblijnych Pism .

. Pobożni wierzący Zydzi i nie Zydzi mesjansityczni za zczasów oszalałego Konstantyna
zeszli „ do podziemii” , ponieważ Oblubienica nie może kalac się z Wszetecznicą ioni na tę ekumenię nie poszli ,

tuhere

Ale Mesjasz nie jest greckim ani innym przecież , tylko żydowskim Mesjaszem i on nazywa sie Jeszua ha Maszijah.
Jeśli już po polsku ktoś chciał to przetłumaczyć to było by Pomazaniec ( bo w j. polkim jest takie słowo, ktore oddjae snes tego Tytlułu nazewnictwa) , Grecy zaś nie mieli w swoim słowniku pojęcia słowa Pomazaniec i dlatego wymyślono takie coś jak tarczę, którą smaruje się olejem ( jak przeciwnicy wypuszczają strzały to one ztarczy nasmarowanej olejem sie zeslizgują )
zeby im to przetłumaczyć , co także wymowne
ale nie oznacza tego co w świętym laszon ha kodesz - j.hebrajskim - pomazany olejem świętym jako kapłan król i prorok.
Ponadto same litery tez wiele nam obrazuja ...i ...no tu bym chciała coś napisać ale tego jeszcze nie powiem ...jesli chesz dobrze
i wiernie czytac Słowo , to tam pisze, że wierzacy w Jeszuę Mesjasza - ci , którzy go uznali , chodzili do świątyni jak pisze i chwalili Boga tam i to codziennie

Teologia judaizmu mesjanistycznego oparta jest na teologii ewangelicznej (ang. evangelical theology), jednak w odróżnieniu od niej, kładzie duży nacisk na nieprzemijalnoœć przymierza, jakie Bog zawarł z narodem wybranym, czyli Izraelem, oraz zachowywanie Prawa Mojżeszowego (hebr. Tora תורה, zreinterpretowanego w duchu Nowego Testamentu (hebr. Ha-B'rit Ha-Hadasza הברית החדשה. Znanymi teologami mesjanistycznymi sš dr. David H. Stern i dr. Daniel Juster.

Aż 90% kongregacji mesjanistycznych ma charakter charyzmatyczno-pentakostalny, w czym widać wpływ zielonoœwištkowych Zborów Bożych (ang. Assemblies of God). Domy modlitwy często przypominajš wystrojem tradycyjne bożnice, a nabożeństwa majš cechy nabożeństw judaizmu rabinicznego.

Żydzi mesjanistyczni zrezygnowali ze stosowania terminologii chrzeœcijańskiej wywodzšcej się z języka greckiego(Oni od poczatku mieli jezyk hebrajski-nie musieli rezygnowac), a zamiast niej stosuja hebrajskie wyrażenia biblijne, np.: Trójca - Szilusz (שילוש, Bóg Ojciec - Abba (אבא, Bóg Syn - Ha-Ben (הבן, Duch Œwięty - Ruach Ha-Kodesz (רוח הקודש, Jezus Chrystus - Jeszua Ha-Masziah (ישוע המשיח, chrzest - mikweh (מקווה, Maryja/Maria - Miriam (מרים, Paweł -Sza'ul (שאול.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 08 2008 15:24   
Forum

córko
obserwuje(my) twoją ewolucje/poszukiwania wiary i cieszę się, że sięgnęłaś do korzeni/źródła/początków chrześcijaństwa. Też przeszedłem tą drogę i trochę się rozczarowałem , bo idealnie to nie było nigdy
Dobra droga, ale o czym chcesz podyskutować, bo רוח הקודש mi świadkiem, że nie wiem

Czy o Mesjańskich Żydach
czy o Mesjaszu
czy o historii chrześcijaństwa
czy o nazewnictwie/słowotwórstwie/lingwistyce
bo o wszystkim się chyba sensownie nie da

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 luty 08 2008 17:50   
Forum

Quote by Dezerter: córko
obserwuje(my) twoją ewolucje/poszukiwania wiary i cieszę się, że sięgnęłaś do korzeni/źródła/początków chrześcijaństwa. Też przeszedłem tą drogę i trochę się rozczarowałem , bo idealnie to nie było nigdy
Dobra droga, ale o czym chcesz podyskutować, bo רוח הקודש mi świadkiem, że nie wiem

Czy o Mesjańskich Żydach
czy o Mesjaszu
czy o historii chrześcijaństwa
czy o nazewnictwie/słowotwórstwie/lingwistyce
bo o wszystkim się chyba sensownie nie da

Witaj Dezerter

Wiekszosc Chrzescijan jak w wyzej podanym artykule Chrzescijanskim -wierzy , ze Zydzi nadal oczekuja przyjscia Mesjasza, a tu nie tylko przyszedl do nich Mesjasz -ale i oni wierza w Mesjasza.

My nazywamy sie Chrzescijaninami od Chrztu,ale w tym chrzcie jestesmy przeciez namaszczani olejkiem- Duchem Świętym. Przez chrzest każdy człowiek zostaje włączony w potrójną misję Jezusa Chrystusa. Jest to misja kapłańska, prorocka i królewska.Tak jak mowi Pismo.

Dlaczego zatem ta roznica w tym co podaje Chrzescijanstwo o Zydach.
Dla nich namaszczenie olejem i dla nas namaszczenie olejem.
Dlaczego Chrzescijanstwo -robi taka wielka roznice-te korzenie z Zydami Mesjanistycznymi- jak juz sam wypowiedziales byly wspolne?.
P.S.
Popatrz myslalam, ze wszystko tu jest takie jasne och! ta moja niemoc literacka!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 08 2008 19:16   
Forum Moderator
Moderator

Nie bardzo wiem o co chodzi corce...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Ewa
 luty 08 2008 20:26   
Forum

Jakub,
Zydzi tez uwierzyli w Pana Jezusa, od jego Mesjanskiego Namaszczenia-nazywaja sie Zborem Zydowsko-Mesjanskim.
Dlaczego My Chrzescijanie sie od nich odlaczylismy?
Dlaczego propagowany jest obraz Zyda, ktory nadal czeka na przyjscie Zbawiciela?
Mamy wspolne namaszczenie olejem poprzez ktore zsylany jest Duch swiety.
Najpierw Jakubie przy Chrzcie, polewaja Cie woda a pozniej ksiadz namaszcza Cie olejami,aby zeslac Ducha sw.-istotnie wielkie podobienstwo.
I chyba nie mozna tu wspominac,o roznicach- ze Zydem moze byc ten-ktory ma ojca lub w/g innych -matke Zydowke.
Jakub, teraz rozumiesz?, nie wiem tylko czy podzielasz moje zainteresowanie ta roznica-i moze nie tylka ta-o to pytam.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 08 2008 20:46   
Forum

Pozwól, że ja odpowiem
Uwierzyło mniej niż 1% - są tępieni i dyskryminowani (w sposób cywilizowany, żeby nie było )
99% wierzących (a tych w Izraelu jest - o zgrozo- 15%)nadal czeka na mesjasza i śmieje się z Mesjanistów.
Pytasz - "Dlaczego My Chrzescijanie sie od nich odlaczylismy?"

też zadałem to pytanie na naszym forum i poczytaj co ustaliłem:
here
jeśli masz coś nowego - wznów wątek

Mamy bardzo wiele wspólnego z naszymi starszymi braćmi w wierze, są oni wymieniani jako pierwsi w kolejce do Królestwa zaraz po chrześcijanach, ten sam Bóg, te same przykazania, ten sam Stary Testament. Wielu chrześcijan to widzi nawet papież- JPII
pozdrawiam

===

Cytat 
Piotr
 luty 08 2008 21:01   
Forum

Quote by Dezerter:
Mamy bardzo wiele wspólnego z naszymi starszymi braćmi w wierze, są oni wymieniani jako pierwsi w kolejce do Królestwa zaraz po chrześcijanach, ten sam Bóg, te same przykazania, ten sam Stary Testament. Wielu chrześcijan to widzi nawet papież- JPII
pozdrawiam

1. Nie te same przykazania!
2. A kolejka do królestwa to koncert życzeń!

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 08 2008 21:07   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka: Jakub,
Zydzi tez uwierzyli w Pana Jezusa, od jego Mesjanskiego Namaszczenia-nazywaja sie Zborem Zydowsko-Mesjanskim.
Dlaczego My Chrzescijanie sie od nich odlaczylismy?
Dlaczego propagowany jest obraz Zyda, ktory nadal czeka na przyjscie Zbawiciela?
Mamy wspolne namaszczenie olejem poprzez ktore zsylany jest Duch swiety.
Najpierw Jakubie przy Chrzcie, polewaja Cie woda a pozniej ksiadz namaszcza Cie olejami,aby zeslac Ducha sw.-istotnie wielkie podobienstwo.
I chyba nie mozna tu wspominac,o roznicach- ze Zydem moze byc ten-ktory ma ojca lub w/g innych -matke Zydowke.
Jakub, teraz rozumiesz?, nie wiem tylko czy podzielasz moje zainteresowanie ta roznica-i moze nie tylka ta-o to pytam.

I już trochę jaśniej. Taki obraz nie jest propagowany, ale zdecydowana większość nie uznaje Jezusa Chrystusa za Pana i Zbawiciela. Stąd taki właśnie obraz.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Dezerter
 luty 08 2008 21:10   
Forum

Quote by skałosz:
Quote by Dezerter:
pozdrawiam

1. Nie te same przykazania!
2. A kolejka do królestwa to koncert życzeń!

To teraz już wiem czemu Mojżesz dostał dwie tablice
- na jednej były przykazania dla Żydów a na drugiej dla Chrześcijan
Skałoszu drogi a tak mądrze wróć b. mądrze pisałeś dotychczas - wierze, że to tylko jakieś nieporozumienie.
Wymień choćby jedno przykazanie!

Ten jak to nazwałeś "koncert życzeń" podaje oficjalna nauka KRK - a ja myślałem, że ty mój brat katolik jesteś- i wiele innych denominacji chrześcijańskich też tak uważa - prawda bracia ewangelicy i protestanci?

===

Cytat 
Piotr
 luty 08 2008 21:14   
Forum

Quote by corka: Jakub,
(...)

...a wiesz, że oni istnieją od końcówki XIXw. i powstali w Anglii???

artykuł na wikipedii

"Pierwsza gmina wyznaniowa (kościół lokalny, synagoga, kahal/kehila) Żydów wyznających chrześcijaństwo powstała w Jerozolimie, w 30 lub 33. Jest to ta sama wspólnota, którą chrześcijanie nazywają pierwotnym Kościołem lub Kościołem Jerozolimskim. Jej przywódcą był Jakub Sprawiedliwy, (...) a po nim jego brat stryjeczny, Szimon ben Klofa. Jej członkowie, zwani w starożytności nazarejczykami, łączyli wiarę w Jeszuę Ha-Masziaha, jako Syna Bożego i Zbawiciela, z gorliwym przestrzeganiem Prawa Mojżeszowego i zwyczajów żydowskich.
(..)Starożytne gminy nazarejczyków (które z biegiem czasu rozprzestrzeniły się na całą Syropalestynę i diasporę żydowską), poddane krytyce ze strony teologów głównego nurtu chrześcijaństwa (nawiązujących do świętego Pawła) (m. in. potępienie judeochrześcijaństwa przez I Sobór Nicejski w 325), a także odrzuceniu i potępieniu przez judaizm rabiniczny (ekskomunikowanie nazarejczyków przez Wielki Sanhedryn w Jawne, ok. 90) zaczęły powoli zanikać na przełomie IV i V w. Główne nurty judaizmu do dziś nie uznają żydowskiego charakteru Żydów mesjanistycznych, uważając ich za odstępców od talmudycznego monoteizmu.

Odrodzenie judaizmu mesjanistycznego nastąpiło w 1866, w Wielkiej Brytanii. Zostało wtedy założone Hebrajsko-Chrześcijańskie Stowarzyszenie Wielkiej Brytanii (skrót: HCUK), z siedzibą w Londynie. W 1915 powstało Amerykańskie Stowarzyszenie Hebrajsko-Chrześcijańskie (HCAA) z siedzibą w Chicago, a w 1925 Międzynarodowe Stowarzyszenie Hebrajsko-Chrześcijańskie (IHCA) z siedzibą w Londynie.

Hebrajskie chrześcijaństwo nie miało pierwotnie charakteru eklezjalnego. Członkowie tego ruchu uczestniczyli w życiu kościołów nie-żydowskich, zaznaczając swą żydowskość na spotkaniach stowarzyszeń.

Gwałtowne zmiany rozpoczęły się w 1967, za sprawą młodego pokolenia hebrajskich chrześcijan, którzy uznali większą potrzebę akcentowania swej żydowskiej tożsamości, także w sferze kultu religijnego. Zaczęły powstawać związki wyznaniowe Żydów mesjanistycznych, posiadające własny ustrój, teologię i liturgię. W 1975 IHAA przekształciło się w Amerykańskie Stowarzyszenie Żydów Mesjanistycznych (ang. Messianic Jewish Alliance of America; MJAA) z siedzibą w Denver, a w 1986 IHCA przyjęło nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Mesjanistycznych Kongregacji i Synagog (ang. International Alliance of Messianic Cogregations and Synagogues; IAMCS) i ulokowało siedzibę w Sarasocie (Floryda)."

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 08 2008 21:34   
Forum Moderator
Moderator

Zastanawia mnie czy Żydzi Mesjanistyczni, zgodnie z nakazem Chrystusowym spożywają Nową Paschę

(używam określenia celowo, gdyż przypuszczam, że nie posiadają stanu kapłaństwa służebnego z zachowaną sukcesją apostolska, a więc nie mają Mszy św. w rozumieniu katolickim i prawosławnym).

===

Cytat 
Dezerter
 luty 08 2008 21:46   
Forum

Quote by skałosz:
artykuł na wikipedii

"Pierwsza gmina wyznaniowa (kościół lokalny, synagoga, kahal/kehila) Żydów wyznających chrześcijaństwo powstała w Jerozolimie, w 30 lub 33. Jest to ta sama wspólnota, którą chrześcijanie nazywają pierwotnym Kościołem lub Kościołem Jerozolimskim. Jej przywódcą był Jakub Sprawiedliwy, (...) a po nim jego brat stryjeczny, Szimon ben Klofa. Jej członkowie, zwani w starożytności nazarejczykami, łączyli wiarę w Jeszuę Ha-Masziaha, jako Syna Bożego i Zbawiciela, z gorliwym przestrzeganiem Prawa Mojżeszowego i zwyczajów żydowskich.
(..)Starożytne gminy nazarejczyków (które z biegiem czasu rozprzestrzeniły się na całą Syropalestynę i diasporę żydowską), poddane krytyce ze strony teologów głównego nurtu chrześcijaństwa (nawiązujących do świętego Pawła)
który to też był żydem i członkiem owej "pierwszej gminy wyznaniowej" , mam nadzieję, że cię nie zaskoczę, że tymi właśnie judeochrześcijanami byli wszyscy apostołowie a nawet Maria - Matka Jezusa , a ów Jakub Sprawiedliwy to był brat Pański, ale po co ja to mówie, przecież pewnie znasz Dzieje Apostolskie

===

Cytat 
Piotr
 luty 08 2008 21:47   
Forum

Quote by Jakub: Zastanawia mnie czy Żydzi Mesjanistyczni, zgodnie z nakazem Chrystusowym spożywają Nową Paschę
Chrystus nakazał spożywać Nową paschę? Masz na myśli "to czyńcie na moją pamiątkę"? Nie uważasz, że to "nakazał" w kontekście określenia "Nowa Pascha" to lekka nadinterpretacja?

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 08 2008 21:57   
Forum Moderator
Moderator

Czepiasz się, a wszyscy wiedzą o co chodzi. Sformuuję pytanie inaczej.

Czy Zydzi mesjanistyczni w repertuarze nabożeństw mają Pamiątke Pana, Pamiątkę Ostatniej Wieczerzy czy jakkolwiek inaczej to nazwiesz...

===

Cytat 
Ewa
 luty 08 2008 22:54   
Forum

Nie wiem tego czy maja,ale oni nie ujednolicaja sie z Chrzescijanami-z powodow historycznych-oni to bowiem nie poddali sie wladzy cesarskiej w Rzymie.I to zarzucaja Chrzescijanom.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 08 2008 22:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka: Nie wiem tego czy maja,ale oni nie ujednolicaja sie z Chrzescijanami-z powodow historycznych-oni to bowiem nie poddali sie wladzy cesarskiej w Rzymie.I to zarzucaja Chrzescijanom.

Chyba w Konstantynopolu w tym czasie Rzym już powoli upadał, przynajmniej politycznie.

===

Cytat 
Piotr
 luty 08 2008 23:08   
Forum

Quote by Jakub: Czepiasz się, a wszyscy wiedzą o co chodzi. Sformuuję pytanie inaczej.

Czy Zydzi mesjanistyczni w repertuarze nabożeństw mają Pamiątke Pana, Pamiątkę Ostatniej Wieczerzy czy jakkolwiek inaczej to nazwiesz...

nie ...nie czepiam się... tylko strasznie mnie drażni ubieranie w słowa rzeczywistości...

...a żydzi mesjanistyczni... dla mnie to żadna różnica co oni mają... jak można traktować poważnie wiarę która narodziła się ze stowarzyszenia, które mówi że kultywuje tradycje sprzed prawie 2000 lat...

...tak samo jak odrodzone wierzenia słowian (wybacz reguły)...

...tak samo można poważnie potraktować mojego kumpla który stwierdził, że jest słowianinem połabskim mimo że urodził się na podlasiu kilkaset lat po ich "wyginięciu"...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,26 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty