Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Kto jest chrześcijaninem
 |  Wersja do druku
Reguly
 luty 10 2008 17:36   
Forum

Status: offline

Quote by maxurd:Tak czy inaczej kazdy siebie moze nazywac chrzescijaninem. Matejanka Eviva a nawet Reguly i Gocek.

Mam sie obrazic?...

A na powaznie - w tym co napisales generalnie jest sporo racji... I m.in. wlasnie z tego wzgledu (ze jeszcze raz napisze) definicja wg slownika jezyka polskiego wydaje sie najwlasciwsza. Chrakteryzuje bowiem pewna grupe osob, przez wyodrebnienie dla nich wspolnego, chrakterystycznego czynnika - lub tez, poprzez ktorego brak, niemal z cala pewnoscia wykluczy osoby do nich nie nalezace (ktore tym mianem poslugiwac sie raczej nie powinny - jak np. Reguly czy Gocek )...
Obecnie wielu bowiem wydawac sie moze, ze opiera sie na naukach Jezusa Chrystusa - chcby nawet dokonywali ich najgorszej z mozliwych interpretacji (czy wrecz blednych)... I wg tego krytrium rzeczywiscie wszystcy oni maja prawo okreslac sie wowczas chrzescijanami. To jednak, kto rzeczywiscie odczytal i stosowal sie do nich najwierniej, potencjalnie (przyjmujac za prawdziwe przedstawione wyzej zalozenia) okaze sie dopiero po smierci.
Tak wiec dzis, jak zaznaczyl to wyzej Maxurd, pozostaje nam jedynie dyskusja czysto akademicka lub kwestia dociekania kto ewntualnie jest 'bardziej' chrzescijanski. Obecnie latwiej nam bowiem oktreslic niemal z cala pewnoscia kto chrzesjaninem nie jest, niz jest...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 luty 10 2008 19:32   
Forum

Quote by matejanka: Bóg jest tylko jeden i nie ma w Nim żadnych trzech niezależnych bóstw, czy odrębnych osób tak jak kula nie może być sześcienna, a koło kwadratowe.
Pozdrawiam

To jest temat o tym: "Kto jest chrześcijaninem" a nie: "Co się wydaje matejance o Trójcy Świętej"

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 luty 10 2008 19:51   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by matejanka: Bóg jest tylko jeden i nie ma w Nim żadnych trzech niezależnych bóstw, czy odrębnych osób tak jak kula nie może być sześcienna, a koło kwadratowe.
Pozdrawiam

To jest temat o tym: "Kto jest chrześcijaninem" a nie: "Co się wydaje matejance o Trójcy Świętej"

Niestety Medieval man!
Wielu chrześcijan podobnie jak ja, albo nie wierzy dogmatowi o Trójcy, albo się nim nie zajmuje i odklepuje przyjętą formułę.
Gdyby jako kryterium chrześcijaństwa przyjąć aktywną wiarę w ten dogmat to okazałoby się, ze nie ma wielu chrzescijan!
Miłego wieczoru

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 10 2008 19:54   
Forum Moderator
Moderator

Matajenko, to jest ostatnie ostrzeżenie! Na swoje herezje miałaś jeden założony temat. A do miana chrześcijanina sama sobie odbierasz prawo odrzucając podstawowy dogmat wiary chrześcijańskiej.

Z uzasadnionym przekonaniem, za słowami świetych soborów ekumenicznych POWTARZAM Ci, że jesteś wyłączona ze społeczności wiernych.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Andrzej
 luty 10 2008 20:27   
Forum

Quote by matejanka: Wielu chrześcijan podobnie jak ja, albo nie wierzy dogmatowi o Trójcy, albo się nim nie zajmuje i odklepuje przyjętą formułę.
Gdyby jako kryterium chrześcijaństwa przyjąć aktywną wiarę w ten dogmat to okazałoby się, ze nie ma wielu chrzescijan!
Miłego wieczoru

Miłego wieczoru
Niestety, matejanko
Właśnie aktywna wiara w ten dogmat jest kryterium chrześcijanstwa, a to ilu jest tych chrzescijan, czy wielu czy niewielu to tylko nastepstwo tego kryterium.

ps.
nie skazuję trynitarnych niedowiarków na wieczne potepienie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 10 2008 21:43   
Forum Moderator
Moderator

Nikt tego nie robi...A do soboru odwołać się wolno

Chciałbym wiedzieć czym jest aktywna wiara trynitarna? Mnie osobiście wydaje się, że można być chrześcijianinem, nie pojmując (ogarniajac w takim samym czy podobnym stopniu) Trójcy Świetej tak jak dane jest to miedzy innymi tutejszym forumowiczom-chrzescijaninom, ale z racji niezaprzeczania ani uporczywego powątpiewania w nie pozostawac nadal w Kościele (odsyłam do kanonicznej definicji herezji).

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
robaczek2
 luty 11 2008 00:46   
Forum

Ja tutaj zgodze sie z Maxurdem:
“Spor akademicki i czysto definicyjny. Akademicki, bo nie przekonamy sie do smierci kto byl a kto nie”
oraz Jakubem:
“Nie można "mieć Syna" bez całego kontekstu, całej prawdy o Nim.”
w swietle podkreslonych slow wskazujacych na parodie slowa “chrzescijanin” w swietle wypowiedzi bronionego tu i owdzie Lutra (medieval man - przy calym szacunku to do Ciebie)

"W 1543 roku Marcin Luter opublikował słynny pamflet pt. 'O Żydach i ich kłamstwach' nazywany arsenałem antysemityzmu. Czytamy w nim między innymi zalecenia, aby 'wszystkie synagogi czy szkoły podpalano, a co się będzie żle palić, trzeba posypać ziemią, iżby żaden człowiek nie zobaczył już nigdy choćby jednego kamienia, ani popiołu po nich. I niech to się dzieje na chwałę naszego Pana, na chwałę chrześcijaństwa, aby Bóg wiedział, że jesteśmy chrześcijanami i że nie ścierpimy i nie pozwoliliśmy, aby otwarcie wypowiadano kłamstwa o jego Synu i chrześcijanach, aby Jego i nas przeklinano i obsypywano bluźnierstwami... Trzeba takoż zniszczyć i zburzyć ich domy. Bo tam czynią oni to samo, co w swoich szkołach. Niechby za to umieszczono ich wszystkich pod jednym dachem, w jakiejś stajni, niczym Cyganów... trzeba im odebrać wszystkie modlitewniki i objasnienia Talmudu, w których jest tyle bałwochwalstwa, kłamstw, przekleństw i bliźnierczych nauk... Trzeba ich rabinom zagrozić śmiercią, jeśli by dalej nauczali... Trzeba im pod groźbą pozbawienia życia zakazać, by wśród nas jawnie chwalili Boga, dziękowali mu, modlili się do niego, i by nauczali'.

Wielu historyków i teologów jest zdania, że silny antyjudaizm nie przetrwałby epoki średniowiecza, gdyby nie nauki Marcina Lutra".

Roberta A. Haasler "Zbrodnie w imieniu Chrystusa", Dom Wydawniczy FORUM SZTUK str. 257-260.''"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 11 2008 00:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka:
Wielu chrześcijan podobnie jak ja, albo nie wierzy dogmatowi o Trójcy, albo się nim nie zajmuje i odklepuje przyjętą formułę.

I to jest szkolny przyklad na prawdziwosc mojej tezy. Matejanka nazywa siebie

Ja Twierdze, ze Matejanka sie rozmija z prawda. Inaczej niz ja uwaza z cala pewnoscia Eviva, co do ktorej mam identyczne watpliwosci. Za mna stoi czlowiek sredniowiecze i Jakub znawca pierwszych soborow.

I co teraz?? Bedziemy sie bic siekierkami i zobaczymy kto wygra? Jak o mnie Matejanko mozesz sie nazywac nawet miedzygalaktycznym megastworem. Bede myslal o tym podobnie jak o Twoim chrzescijanstwie. Moge natomiast powiedziec, ze jestes prawie chrzescijanka.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 11 2008 10:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by maxurd:Jak o mnie Matejanko mozesz sie nazywac nawet miedzygalaktycznym megastworem.

Ładnego masz pluszaka takiego międzygalaktycznego

===

Cytat 
Piotr
 luty 11 2008 11:03   
Forum

Czy naprawdę uważacie, że Chrystus, nauczając przez kilkadziesiąt ostatnich miesięcy swojego życia dążył do tego by ludzie zastanawiali się i dyskutowali co do natury jego osoby, boskości, co do sposobu interpretowania bądź odrzucania trójcy? Czy Chrystusowi chodziło by ludzie kłócili się o słowa, ustalali normy, szablony, zakresy obowiązujących objawień, katalogi ksiąg, pism, itd., itp. - i od tego warunkuje zbawienie bądź potępienie?

Czy może jednak nauczał szacunku wobec drugiego człowieka, miłości, rozumnej tolerancji i akceptacji? Czyż nie jest tak, że dobro jest kluczem? ...a nie instytucja???

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 11 2008 11:07   
Forum Moderator
Moderator

Nauczał przede wszystkim, że przynosi łaskę odkupienia. Do niej konieczna jest wiara. A wiara musi sie przejawiać. I to nie przejawiać dle widzimisię.

===

Cytat 
Piotr
 luty 11 2008 11:28   
Forum

Quote by Jakub: Nauczał przede wszystkim, że przynosi łaskę odkupienia. Do niej konieczna jest wiara. A wiara musi sie przejawiać. I to nie przejawiać dla widzimisię.

"do niej konieczna jest wiara." - OK. J5:24 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.

"musi się przejawiać..." w czym? bo to zdanie.. i kolejne jest tylko hasłem które nic nie znaczy...

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Andrzej
 luty 11 2008 12:26   
Forum

Quote by skałosz: Czy naprawdę uważacie, że Chrystus, nauczając przez kilkadziesiąt ostatnich miesięcy swojego życia dążył do tego by ludzie zastanawiali się i dyskutowali co do natury jego osoby, boskości, co do sposobu interpretowania bądź odrzucania trójcy?

Nie.
Raczej nikt tak nie sądzi.
Co przy okazji nie każe nam pomijać tych ważnych spraw.
Zdarzenie historyczne o nazwie Jezus Chrystus - Jego smierc i zmartwychwstanie miało w dziejach ludzkości rzeczywiście miejsce.
I z konieczności domaga się wyjasnienia, zajęcia wobec niego stanowiska.
A takie można zająć jesli ma się wiedzę na temat tego, kim jest Jezus.

Quote by skałosz:
Czy Chrystusowi chodziło by ludzie kłócili się o słowa, ustalali normy, szablony, zakresy obowiązujących objawień, katalogi ksiąg, pism, itd., itp. - i od tego warunkuje zbawienie bądź potępienie?

Jak wyżej.
Ale z pewnością nie chodziło mu też o niezroumienie, o wypaczanie sensu jego przyjścia.
Inaczej nie stawiałby pytamia:
"A wy za kogo Mnie uważacie?"
Quote by skałosz:
Czy może jednak nauczał szacunku wobec drugiego człowieka, miłości, rozumnej tolerancji i akceptacji? Czyż nie jest tak, że dobro jest kluczem? ...a nie instytucja???

I uważasz, że jak ktoś juz nauczy się szacunku wobec drugiego człowieka, miłości, rozumnej tolerancji i akceptacji ten będzie zbawiony i nazwany dzieckiem Bożym?
Do tego ogranicza się według Ciebie wcielenie?

===

Cytat 
Piotr
 luty 11 2008 12:54   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by skałosz: Czy naprawdę uważacie, że Chrystus, nauczając przez kilkadziesiąt ostatnich miesięcy swojego życia dążył do tego by ludzie zastanawiali się i dyskutowali co do natury jego osoby, boskości, co do sposobu interpretowania bądź odrzucania trójcy?

Nie.
Raczej nikt tak nie sądzi.
Co przy okazji nie każe nam pomijać tych ważnych spraw.
Zdarzenie historyczne o nazwie Jezus Chrystus - Jego smierc i zmartwychwstanie miało w dziejach ludzkości rzeczywiście miejsce.
I z konieczności domaga się wyjasnienia, zajęcia wobec niego stanowiska.
A takie można zająć jesli ma się wiedzę na temat tego, kim jest Jezus.

Quote by skałosz:
Czy Chrystusowi chodziło by ludzie kłócili się o słowa, ustalali normy, szablony, zakresy obowiązujących objawień, katalogi ksiąg, pism, itd., itp. - i od tego warunkuje zbawienie bądź potępienie?

Jak wyżej.
Ale z pewnością nie chodziło mu też o niezroumienie, o wypaczanie sensu jego przyjścia.
Inaczej nie stawiałby pytamia:
"A wy za kogo Mnie uważacie?"
Quote by skałosz:

I uważasz, że jak ktoś juz nauczy się szacunku wobec drugiego człowieka, miłości, rozumnej tolerancji i akceptacji ten będzie zbawiony i nazwany dzieckiem Bożym?
Do tego ogranicza się według Ciebie wcielenie?

...nie... bynajmniej... ale czasem odnoszę wrażenie... na tym forum, i w kościele... że ważniejsza jest forma, otoczka, niż treść.... ważniejszy jest kościół jako instytucja, niż Kościół jako wspólnota... że ważniejsze jest wykłócanie się o to czy ma być "lub" czy może jednak "albo"...

...chociaż z drugiej strony... może i rzeczywiście lepiej być tylko dobrym i prawym, niż być dobrym, prawym i wykłócać się o "swoje"...

===

Cytat 
eviva
 luty 14 2008 17:51   
Forum

Maxurd

Cytat matejanki;"Wielu chrześcijan podobnie jak ja, albo nie wierzy dogmatowi o Trójcy, albo się nim nie zajmuje i odklepuje przyjętą formułę".

cytat Maxurd;"I to jest szkolny przyklad na prawdziwosc mojej tezy. Matejanka nazywa siebie

Ja Twierdze, ze Matejanka sie rozmija z prawda. Inaczej niz ja uwaza z cala pewnoscia Eviva, co do ktorej mam identyczne watpliwosci. Za mna stoi czlowiek sredniowiecze i Jakub znawca pierwszych soborow."
Jeśli chodzi o dogmat o Trójcy świętej,to też uważam,"że matejanka rozmija się z prawdą".Moja wiara w Trójcę świętą nie wynika z Biblii,ale z ezoteryki,która mówi jasno na temat jej powstania:

Bóg-Duch Święty->Bóg-Ojciec->Pierwszy Anioł żeński->Bóg-Syn Chrystus{Pierworodny Syn Boży}.....->

Trójca Święta=Bóg-Duch Święty+Bóg-Ojciec+Bóg-Syn

Wierzę w Boga Jedynego-Ducha Świętego,z którego wszystko powstało i powstaje.Bo tak pisze i w NT.

Jeśli wierzę w Boga Jedynego,to nie wierzę w Boga Trój Jedynego.
1nie równa się 3

Trójca święta = Trój jednośc.
1+1+1=3 Trójka jest jedna,ale jest sumą trzech jedynek.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 luty 14 2008 18:21   
Forum

Quote by eviva:1+1+1=3 Trójka jest jedna,ale jest sumą trzech jedynek.

Ja wole:
nieskonczonosc + nieskonczonosc + nieskonczonosc = nieskonczonosc

Chociaz niektorzy uwazajacy sie za chrzescian uwazaja, ze:
nieskonczonosc - (sw. Jan Bosko) = troche mniejsza nieskonczonosc.

To chyba tak wzorem muzulmanow.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 luty 14 2008 18:54   
Forum

Quote by robaczek2:

Ja wole:

Bóg-Duch Święty jest nieskończonością,"bo jest wszystkim i we wszystkich".
Bóg-Ojciec i Bóg-Syn,są konkretnymi osobami.

W sumie i tak to daje nieskończonośc.

nieskończonośc+skończonośc+skończonośc=nieskończonośc

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 14 2008 19:30   
Forum

Quote by eviva:
Quote by robaczek2:

Ja wole:

w sumie poczytaj co Pismo św. mówi
o Bogu Ojcu
Synu Bozym
Duchu Świętym

(ale bez kruczków w postaci: w tym miejscu Krk sfałszował Biblię)

dziwię się, że jeszcze tego nie zrobiłaś

===

Cytat 
Rafi F
 luty 15 2008 21:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by eviva:Jeśli wierzę w Boga Jedynego,to nie wierzę w Boga Trój Jedynego.
1nie równa się 3

Jestem ojcem, mężem, przyjacielem, pracownikiem, skacistą, szachistą (od siedmiu bolesci)... a nawet i trochę nauczycielem i kaznodzieją, a przy tym wszystkim przede wszystkim wierzącym grzesznikiem. Uff, tyle mnie w jednym ciele

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kasandra_K80
 luty 16 2008 08:07   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by eviva:Jeśli wierzę w Boga Jedynego,to nie wierzę w Boga Trój Jedynego.
1nie równa się 3

Jestem ojcem, mężem, przyjacielem, pracownikiem, skacistą, szachistą (od siedmiu bolesci)... a nawet i trochę nauczycielem i kaznodzieją, a przy tym wszystkim przede wszystkim wierzącym grzesznikiem. Uff, tyle mnie w jednym ciele

OK.
Ale wówczas rację ma Matejanka, która cały czas podobnie dowodzi interpretacji Trójcy Św.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 luty 16 2008 11:33   
Forum

Quote by Rafi F: przede wszystkim wierzącym grzesznikiem. Uff, tyle mnie w jednym ciele

Skad wiesz czy wierzacym?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 16 2008 16:55   
Forum

Quote by eviva:
Quote by robaczek2:

Ja wole:

Swietowit (szczegolnie rozumainy jako wieczny, nieskonczony i nieograniczony metawszechswiat) to tez nieskonczonosc...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Bartosz
 październik 20 2008 18:45   
Forum

Będę pisał według kolejności danych komentarzy.

Jakub

Świadków Jehowy nie można zaliczyć do chrześcijan z przyczyn raczej obiektywnych - sa kryptoduoteistami.
W przekładzie Ewangelii Jana rozróniają między Bogiem, który posłał Chrystusa a bogiem Chrystusem. Ponadto nie uznaja osobowego charakteru Ducha Świętego (jest u nich jakąs czynną mocą, co uznałbym za pierwowzór "Jedi").

By być chrześcijaninem wcale nie trzeba uznawać Jezusa jako Boga. To samo osobowego charakteru Ducha Świętego.

Przykładem odłamu chrześcijaństwa którzy nie uznają Jezusa jako Boga, więc i Trójcy to Chrystadelfianie. Poza tym byli też tacy którzy uważali Ducha Świętego za Archanioła Michała.

Reguly
Dla mnie koncepcja tzw. trojcy to tez raczej dosc specyficzny rodzaj monoteizmu... Rolling Eyes

Katolicyzm przybrał monoteizm tylko jako płachtę która okrywa prawdę.

Jakub
Pierwsza gmina chrzescijanska (patrz NT) nie uzywala pojecia Trojca Swieta, które wykuł bodaj Tertulian.

Bo judeochrześcijanom termin Trójca jest całkowicie obcy.

Nie przeczy to jednak faktowi, że NT tą Trójcę objawia, a Nwego Testamentu wyraźnie ukazują, że ich autorzy równocześnie widzieli różnicę pisząc o Ojcu, Synu i Duchu Świętym, jak i wskazywali na ich jedność

Tak widzą tylko poganie i to jaki mamy obraz katolicyzmu, zawdzięczamy pogaństwu.

To nie judeochrześcijanie wymyślili Trójce, tylko poganie którzy stali się chrześcijanami.

Maxurd
Pismo objawia Tego, ktory Jest zanim Abraham byl Smile
Zadnego innego nie mialem na mysli

Moją odpowiedzią tutaj będzie fragment:
Kontekstem wersetu J 8: 58 jest rozmowa Chrystusa z Żydami, która dotyczy Abrahama. W ich oczach Abraham był największym człowiekiem jaki kiedykolwiek żył. Jezus mówi "Ja jestem teraz, tak jak tutaj stoję, ważniejszy niż Abraham." Greckie słowo "pro" przetłumaczone "zanim" odnosi się do Chrystusa, który jest ważniejszy niż Abraham, a nie ma odniesienia czasowego.

http://www.biblebasicsonline.com/polish/07/D25.html

Ktoś chce bardziej szczegółowo to można przeczytać całość. Ten cytat odnosi się do pokrewieństwa Abrahama, że Jezus będzie jego potomkiem, ważniejszym od niego, najważniejszy, w końcu mesjasz. No i do proroctwo.

Bardziej szczegółowo postaram się odpowiedzieć w całkowicie nowym wątku, który dziś założę i będzie dotyczył czego innego. Pozdrawiam.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 październik 20 2008 23:32   
Forum

Quote by BLyy:
Świadków Jehowy nie można zaliczyć do chrześcijan z przyczyn raczej obiektywnych - sa kryptoduoteistami.
W przekładzie Ewangelii Jana rozróniają między Bogiem, który posłał Chrystusa a bogiem Chrystusem. Ponadto nie uznaja osobowego charakteru Ducha Świętego (jest u nich jakąs czynną mocą, co uznałbym za pierwowzór "Jedi").

By być chrześcijaninem wcale nie trzeba uznawać Jezusa jako Boga.

a skąd takie przekonanie?

Przykładem odłamu chrześcijaństwa którzy nie uznają Jezusa jako Boga, więc i Trójcy to Chrystadelfianie. Poza tym byli też tacy którzy uważali Ducha Świętego za Archanioła Michała.

popatrz, a ja myślałem ze to sekta nie zaliczajaca się do chrześcijaństwa.
No, jak się można pomylić

===

Cytat 
Bartosz
 październik 21 2008 00:43   
Forum

Ja to wiem i ty to w głębi serca wiesz.

Zresztą poruszę ten temat w innym wątku, który chyba niestety nie zdąrzę dziś poruszyć.

popatrz, a ja myślałem ze to sekta nie zaliczajaca się do chrześcijaństwa.
No, jak się można pomylić

Odłam nietrynitarnego chrześcijaństwa, lepiej?

Poza tym jako sektę zostali z kwalifikowani tylko dlatego, że odrzucili Trójcę. Ja rozumiem, że to Kościół Katolicki sobie rości prawa do uzgadniania co jest sektą, a kto nie. I to nie jest prawdą, że wszyscy ich za sektę kwalifikują, jak zapewne ty uważasz.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 październik 21 2008 09:38   
Forum

Quote by BLyy:

Poza tym jako sektę zostali z kwalifikowani tylko dlatego, że odrzucili Trójcę. Ja rozumiem, że to Kościół Katolicki sobie rości prawa do uzgadniania co jest sektą, a kto nie. I to nie jest prawdą, że wszyscy ich za sektę kwalifikują, jak zapewne ty uważasz.

tu akurat się mylisz - to nie Krk decyduje, a prznajmniej nie tylko on. Ale ciekaw jestm nowego wątku

===

Cytat 
Raf
 październik 21 2008 17:52   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by BLyy:

By być chrześcijaninem wcale nie trzeba uznawać Jezusa jako Boga.

To proste, Medievalu, wystarczy przyjrzeć się pierwotnemu chrześcijaństwu i jego prostej teologii (nieskupionej na definicjach Boga), która ewoluowała z czasem w różnych kierunkach. Przypatrzeć się procesowi kształtowania późniejszej teologii, wpływom greckim i rozmaitym dyskusjom, zmianom interpretacji itp. Temat ortodoksji i herezji we wczesnym chrystianizmie do tej pory stanowi żywy temat dyskusji.

Wielkim błędem zwłaszcza jest patrzenie na chrześcijaństwo z punktu widzenia późniejszych koncepcji teologicznych, tym bardziej że założenie, które uważacie za decydujące dla bycia chrześcijaninem, u samych początków nie miało zbyt wielkiego posłuchu. Na ten temat można poczytać w ogólnodostępnej literaturze historyczno - teologicznej, także autorstwa katolickich biblistów jak np. Joachim Gnilka czy Jean Danielou. Gorąco polecam!

Druga sprawa, że tendencja do ubóstwiania nie musi zaraz oznaczać czynienia kogoś równym Bogu (może być przecież Bóg w Bogu jak postrzegał Jezusa Ireneusz, albo Bóg Niższy jak widział to Justyn, czy też Moc Boża przejawiająca się przez Mesjasza, jak widzieli to adopcjoniści). Poza tym jeśli przyjmiemy Twój czy Jakuba punkt widzenia to śmiało można uznać, że np. chrześcijanami nie byli chociażby Jakub Sprawiedliwy i judeochrześcijanie, jak również Justyn Męczennik, Klemens Aleksandryjski, czy też Ireneusz z Lyon.

Wasze założenie miałoby rację bytu, gdyby dogmat o Trójcy Świętej był słuszny i oczywisty dla wszystkich ortodoksów chrześcijańskich od samych początków. Tak jednak nie było, a zatem przyjęcie tego dogmatu za kryterium jest mało rozsądne. Heretyk spyta Was: no jak to? Im było wolno, a mnie nie? Z jakiej racji?

I jeszcze jedno: jeżeli mowa już o tym, kto jest chrześcijaninem, to nie należy zapomnieć o podziale: ortodoks i heretyk. A czym się będzie heretyk różnił od nie-chrześcijanina (np. buddysty)? Jeżeli mówimy do kogoś: "nie jesteś chrześcijaninem", to co to znaczy? Nie jesteś ortodoksyjnym, czy nie jesteś nim w ogóle? Konieczna jest tu pewna konsekwencja terminologiczna, wszak ortodoksja bez herezji istnieć nie może.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 październik 22 2008 00:36   
Forum

Ale ciekaw jestm nowego wątku

http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=167333
Judeochrześcijanie a chrześcijanie - przemyślenia

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,66 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty