Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 ksiega rodzaju. swiatłość i ciemność.
 |  Wersja do druku
potwor
 luty 24 2008 23:59  (Czytany 10992 razy)  
Forum

Status: offline

postanowiłem sie przyjrzeć ksiedze rodzaju.

na początek zapodam dwa cytaty, potem dam pytanie.

pierwszy:

1 1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch* Boży unosił się nad wodami.
3 Wtedy Bóg rzekł: > I stała się światłość. 4 Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. 5 I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.

drugi:
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień trzeci.
14 A potem Bóg rzekł: >. I stało się tak. 16 Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. 17 I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; 18 aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre

a wiec.

skąd sie wzięła światłość i ciemność skoro w czwartym dniu dopiero słonce, ksiezyc i gwiazdy zostały stworzone?

czyżby Bóg uzywał lampki nocnej podczas sklejania modelu ziemi, i jak zaczął być zmęczony sklejaniem w danym dniu to gasił ją i szedł spać, dopiero prano znowu zapalał tą lampke i dalej pracował nad ziemią, i 4 dna gdzieś rzucil i pojawiła sie niedaleko słonca i ksiezyca?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 luty 25 2008 00:22   
Forum

Wtedy Bóg rzekł: > I stała się światłość.

Bóg rzekł inaczej wypowiedział słowo. Słowo Boże jest światłością...

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 25 2008 00:33   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:
Wtedy Bóg rzekł: > I stała się światłość.

Bóg rzekł inaczej wypowiedział słowo. Słowo Boże jest światłością...

no tak. wszechmocny rzucił zaklęcie i z ciemności stała sie jasność.
inaczej mówiąc, w nocy zapalił lampkę nocną i nagle sie stało jasno.
po rzuceniu zaklęcia "światłość level 1" stwierdził ze jest jasno. w koncu wyraznie jest napisane ze oddzielił ją od ciemności

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 25 2008 01:25   
Forum Moderator
Moderator

Masz nas... Teraz mozemy rozwiazac wszystkie koscioly i udac sie na kawe...

Tak naprawde bylo tak: Bog powiedzial i sie stalo. Mnie to wystarczy... Ale odpowiadajac na pytanie. Bog stworzyl swiatlosc a nie zrodlo swiatlosci... Tak jest napisane. Nie ma niczego sprzecznego w tym. A jak juz wiedzial jaki efekt go interesuje to wstawil duze jasne czyli slonce.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 25 2008 01:31   
Forum

Quote by maxurd:

Tak naprawde bylo tak: Bog powiedzial i sie stalo. Mnie to wystarczy... Ale odpowiadajac na pytanie. Bog stworzyl swiatlosc a nie zrodlo swiatlosci...

co w takim razie oddzielił od ciemności i co w takim razie świeciło?

wyraznie jest napisane ze najpierw BYŁO CIEMNO. potem stworzył ŚWIATŁO.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 09:17   
Forum

Halo Mathias!

no tak. wszechmocny rzucił zaklęcie i z ciemności stała sie jasność.
inaczej mówiąc, w nocy zapalił lampkę nocną i nagle sie stało jasno.
po rzuceniu zaklęcia "światłość level 1" stwierdził ze jest jasno. w koncu wyraznie jest napisane ze oddzielił ją od ciemności

Każdy kto czyta literalnie Biblię musi dochodzić do absurdalnych wniosków i o tym już chyba nawet małe dziecko wie. Tak więc rozumiem te pytania jako prowokację!
Ale taka prowokacja świadczy o szukaniu Prawdy więc należy na nią odpowiedzieć
Biblia jest księgą duchowego rozwoju człowieka na ziemi i tylko w sposób duchowy należy ją czytać i to od pierwszej do ostatniej strony.
Oczywiście są w niej odniesienia do życia cżłowieka w materii, ale bardziej dla ich symbolicznej wymowy i dla prowadzenia ludzkiego ducha poprzez Proroctwa, do Prawdy niż dla ujęcia jakichkolwiek faktów historycznych lub naukowych. Każde inne pojmowanie Biblii prowadzi w efekcie do jej odrzucenia jako Słowa natchnionego.
Ale wróćmy do początku czyli do opisu Stworzenia świata!
Czyż życie nie nauczyło nas że najlepiej po końcu rozpoznaje się początek. Po skutkach przyczynę, po efektach zamiar???
Jeżeli chcecmy zrozumieć początek to najlepiej jest zajrzeć na koniec księgi, a znajduje się on w Apokalipsie będącej symbolicznym streszczeniem całego Pisma Swiętego!
To do słów tej Księgi nie wolno, ani niczego dodawć, ani niczego z niej ujmować, gdyż ona jest od początku do końca perfekcyjnym opisem historii duchowej ludzkości na ziemi.
I teraz wystarczy przyjrzeć się dwom cytatom z ostatniego fragmentu Apokalipsy aby zrozumieć początek Biblii. Najpierw ten

I Miastu nie trzeba słońca ni księżyca, by mu świeciły, bo chwała Boga je oświetliła, a jego lampą - Baranek. I w jego świetle będą chodziły narody,

Czy trzeba dalej tłumaczyć?

Świało jest symbolem Boskości , jest symbolem Światła Boga które świeci nad ludzkością i ją prowadzi i to od poczatku stworzenia, osiągając swoją pełnię na ziemi na końcu stworzenia gdy ziemskie stworzenie osiągnie swój cel!!!
Z faktu że na początku był chaos, otchłań i ciemność możemy wnioskować, że gdy Bóg stwarzał materialny świat, tworzywo które miał do dyspozycji było pozbawione Jego Boskiego Świała(czym jest Boskie Świało na to osobny post jest potrzebny) czyli że powstało w efekcie jakiejś kosmicznej tragedii prowadzacej do upadku i chaosu(tohu wabohu)i słowa o Świetle na poczatku stworzenia świadczą że Bóg od początku obdarzył to Stworzenie swoim Światłem i to było dla stworzenia "dobre". Wiemy jednak że stworzenie jest spolaryzowne i oprócz Świała panuje w nim również noc równoznaczna z ciemnością.
To są jedne z najważniejszych symboli w Biblii, gdyż walka duchowa na ziemi odbywa się właśnie pomiędzy nocą i dniem, pomiędzy Świałem a ciemnością i te symbole przewijają się przez całe Pismo Święte.

Dlaczego Boski Duch unosił się nad wodami precyzuje kolejny malutki cytacik

.
15I rzecze do mnie: Wody, które widziałeś, gdzie Nierządnica ma siedzibę, to są ludy i tłumy, narody i języki.

Wody są często w Biblii symbolem ludzkości, tłumów i narodów(również nowych narodzin i oczyszczenia) i te narody i tłumy mogą otrzymać duchowe Świało tylko i wyłącznie od Boga i Baranka, a temu Światłu przeciwstawia się każda religia, w której oddaje się cześć fałszywemu bogu i fałszywemu barankowi.
Wody na początku stworzenia są symbolem ludzkości która z nich się narodzi na drodze duchowego oczyszczenia!!!!!!
Pozdrawiam serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
eviva
 luty 25 2008 10:11   
Forum

Mathias777

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.

Świat materialny i Ziemię stworzyła Satana i upadłe anioły.Ponieważ duchowo zbłądziliśmy,Bóg uporządkował świat materialny i Ziemię,aby dusze mogły się na niej uwalniac od swoich grzechów.

skąd sie wzięła światłość i ciemność skoro w czwartym dniu dopiero słonce, ksiezyc i gwiazdy zostały stworzone?

Światóśc była zawsze,bo Bóg jest Światłością.Ciemnośc się wzięła w związku z funkcjonowaniem świata materialnego.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 25 2008 11:24   
Forum

nawet ciekawie rozgrywał się ten wątek, ale ostanie dwa posty to typowe "babskie bajania"
Przepraszam Panie....

matejanka: "światło jest symbolem boskości" - czyli Bog stwarzając światło stworzył swoją własną boskość czy swoj wlasny symbol?
Wymiękam.

eviva:
"swiatłość była zawsze" - no tak, tylko po co w 3 wersie ks. Rodzaju napisano: Wtedy Bóg rzekł: "Niechaj się stanie światłość!" I stała się światłość
"Świat i człowieka stworzyła Satana"
Wymiękam

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Gocek
 luty 25 2008 11:33   
Forum

MEDIEVAL MAN

nawet ciekawie rozgrywał się ten wątek, ale ostanie dwa posty to typowe "babskie bajania"

To po prostu Nowoczesna Religia. Sam wymyślasz jak ma być i w to wierzysz, przekonując do tego innych. Nie chodzi już o to w co wierzysz i jak (doktryna, rytuały), lecz, że wierzysz i jesteś po naszej stronie.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 11:53   
Forum

Przepraszam Panie....

matejanka: "światło jest symbolem boskości" - czyli Bog stwarzając światło stworzył swoją własną boskość czy swoj wlasny symbol?
Wymiękam.

Szkoda że tak łatwo wymiękasz!
Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię. Ziemia była (na początku) bezładna i pusta: ciemności zalegały bezmiar przestrzeni i (tylko) Duch Boży unosił się nad wodami. Powiedział tedy Bóg: Niech się stanie światło! I stało się światło. I widział Bóg, że światło było dobre. Wtedy oddzielił Bóg światło od ciemności. I nazwał Bóg światło dniem, a ciemność — nocą. (...)
a czy znasz te słowa "A Słowo stało się Ciałem" ?
Czy Bóg stworzył Słowo?
Bóg nie stworzył Światła, gdyż ono pochodzi od Boga i jest symbolem Boskości
Słowami niech się stanie Światło, Bóg zapoczątkował powrót zbuntowanego ducha do Domu Ojca
Kim jest Jezus dla świata i co sam o sobie powiedział?
Odpowiedź chyba znasz? Czy mam jednak podpowiedzieć
Jestem Świałością świata, powiedział Jezus! a czy sama Światłość jest Jezusem? Czy raczej sformułowanie Światłość jest symbolem Boskości oświecającej świat, symbolem promieni Boga dających każdemu duchowi światło Prawdy
Słowa Boga niech się stanie Światło odnoszą się do duchowej ciemności jaka zapanowała w upadłym w materię duchu za którym Boski Duch podążył, aby ustanawiając w bezładnej materii Boski Porządek ,dać jej Światło swojego Ducha, którego upadły duch sam się pozbawił na skutek buntu przeciwko Boskiemu Duchowemu Prawu.

Pomimo tego, że Bóg obdarzył upadłego w materię ducha swoim Światłem to w materii pozostała polaryzacja duchowe świało i duchowa ciemnośc zakończona zwycięstwem Światła, o którym czytamy na końcu Apokalipsy!
ja tak łatwo nie wymiękam
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Andrzej
 luty 25 2008 11:57   
Forum

Quote by mathias777: postanowiłem sie przyjrzeć ksiedze rodzaju.

a wiec.

czyżby Bóg uzywał lampki nocnej podczas sklejania modelu ziemi, i jak zaczął być zmęczony sklejaniem w danym dniu to gasił ją i szedł spać, dopiero prano znowu zapalał tą lampke i dalej pracował nad ziemią, i 4 dna gdzieś rzucil i pojawiła sie niedaleko słonca i ksiezyca?

Powiedz mi o mistrzu podejrzeń jak to bylo z kosmosem według teorii Big-Bangu?
Czy najpierw powstalo światło, czy najpierw powstały: gwiazdy, słońce, księżyc?

Podpowiem:
W odstępie czasu od 10-43 do 10-4 s po Wielkim Wybuchu, czyli w tzw. erze hadronowej, materia znajdowała się w stanie elementarnym, tzn. składała się tylko z fotonów, leptonów i hadronów.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 luty 25 2008 12:04   
Forum

Quote by matejanka:
Powiedział tedy Bóg: Niech się stanie światło! I stało się światło. I widział Bóg, że światło było dobre. Wtedy oddzielił Bóg światło od ciemności. I nazwał Bóg światło dniem, a ciemność — nocą. (...)
Czy Bóg stworzył Słowo?

przykro mi, ale mieszasz rzeczy, ktorych mieszac nie wolno.
Bóg mówiąc: "Niech sie stanie..." stwarzał.
Swaitło więc także jest steorzone przez Boga, ale nie jest Bogiem.
Czym innym jest Światłość, o ktorej mówisz w odniesieniu do Boga, to przypisanie ludzkim językiem pewenj cechy Bogu.
Quote by matejanka:
Słowami niech się stanie Światło, Bóg zapoczątkował powrót zbuntowanego ducha do Domu Ojca

Tere fere kuku

Duch ex machina!

Skąd go wziełaś?
Z Księgi spisanje przed księgą Rodzaju?

===

Cytat 
Piotr
 luty 25 2008 12:24   
Forum

A ja uważam, że od początku ten wątek jest bez sensu.

Księga rodzaju jest metaforą, próbą wytłumaczenia prostym ludziom skąd się wzięło to wszystko.

Jak można na ten temat dyskutować w ten sposób? Wy jesteście poważni?!

(medieval - to nie do Ciebie )

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 12:26   
Forum

Powiedział tedy Bóg: Niech się stanie światło! I stało się światło. I widział Bóg, że światło było dobre. Wtedy oddzielił Bóg światło od ciemności. I nazwał Bóg światło dniem, a ciemność — nocą. (...)
Czy Bóg stworzył Słowo?
przykro mi, ale mieszasz rzeczy, ktorych mieszac nie wolno.
Bóg mówiąc: "Niech sie stanie..." stwarzał.
Swaitło więc także jest steorzone przez Boga, ale nie jest Bogiem.

Przecież nie twierdzę, że Świało jest Bogiem lecz, że jest symbolem Boskości, symbolem działania Boga na stworzenie poprzez oświecanie stworzenia swoim Boskim
Światłem.
Czy jezeli ogrzewam coś swoim oddechem to jestem tym oddechem?

Czym innym jest Światłość, o ktorej mówisz w odniesieniu do Boga, to przypisanie ludzkim językiem pewenj cechy Bogu.

Nie jest czym innym, tylko właśnie tym!
Bóg jest Światłością świata(mozemy osobno porozmawiać w jaki sposób Bóg jest Tą Światłością.
Biblijny opis początku świata zawiera w sobie szereg metafor z ktorych najważniejszą jest właśnie owo Światło.
Słowami "niech się stanie" Bóg ustanawia Prawa rządzące najpierw duchową stroną stworzenia, a potem stroną materialną wykazując, że materialne są drugorzędne w stosunku do duchowych ale też że prawa materialne są analogią i odbiciem Prawa Duchowego, a nie odwrotnie. A co za tym idzie materia (z powodu upadku ducha)jest niedoskonałym odbiciem świata Ducha.
Najpierw zaistniało światło Ducha, a potem ziemskie widzenie światła takie jak słońce księżyc i gwiazdy!!!

Tere fere kuku

Medieval man skąd taki argument? W jakiim to jezyku?

Duch ex machina!

Skąd go wziełaś?
Z Księgi spisanje przed księgą Rodzaju?

Medieval man!
Z czytania Biblii w sposób duchowy, a nie materialistyczny i to w całości! Jak już pisałam Biblię trzeba interpretować w jej całej wymowie, a nie po kawałku, gdyż Biblia sama w sobie zawiera wyjaśnienie swoich symboli!!!
Pozdrawiam

===

Cytat 
eviva
 luty 25 2008 12:26   
Forum

medieval man

Podpowiem:
W odstępie czasu od 10-43 do 10-4 s po Wielkim Wybuchu, czyli w tzw. erze hadronowej, materia znajdowała się w stanie elementarnym, tzn. składała się tylko z fotonów, leptonów i hadronów.

Ta "materia w stanie elementarnym"{aby było wiadomo o co chodzi},to jest Duch Święty,Bóg i jednocześnie Boża energia,z której wszystko powstało i powstaje.
Nadal istnieje ta "elementarna materia" jako Boża energia,czy gdzieś "wyparowała" po drodze?

"Światłośc"z dużej litery,to nie jest to samo,co "światłośc" z małej litery.Podobnie jak "Słowo" i "słowo".

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 12:36   
Forum

Quote by skałosz: A ja uważam, że od początku ten wątek jest bez sensu.

Księga rodzaju jest metaforą, próbą wytłumaczenia prostym ludziom skąd się wzięło to wszystko.

Jak można na ten temat dyskutować w ten sposób? Wy jesteście poważni?!

(medieval - to nie do Ciebie )

Skałosz!
Opis stworzenia świata jest przeznaczony właśnie dla nas i bynajmniej nie jest on prosty do interpretacji.Nie ma w nim niczego nieważnego i rzuca wiele świała na nasze spojrzenie na materię. Oczywiście jeżeli ktoś chce tkwić w przestarzałych interpretacjach i widzi w nim tylko metaforę dla byle jakiego wytłumaczenia istnienia świata to jest to jego prywatną sprawą. Ja uważam Biblię za słowo natchnione przekazujące nam ważne Prawdy o duchwej stronie naszej ziemskiej egzystencji i jeżeli dotarło do nas nie przekręcone i nie zafałszowane, to zawiera niezmienną duchową Prawdę. To nie jest jednak podręcznik ani do historii ani do nauki o historii świata, lecz natchnione Pismo, którego Prawdę możemy odczytywać tylko i wyłącznie duchem!!!
Do tego trzeba otworzyć oczy i uszy ducha!
Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 12:39   
Forum

Quote by medieval_man:

a wiec.

Powiedz mi o mistrzu podejrzeń jak to bylo z kosmosem według teorii Big-Bangu?
Czy najpierw powstalo światło, czy najpierw powstały: gwiazdy, słońce, księżyc?

Podpowiem:

Medieval man !

Nie o takim świetle mówi Pismo Swięte słowami "niech sie stanie Światło!"
Te odkrycia Bóg pozostawił nauce, a swoją Księgę nazywaną przez nas Biblią inspiruje i ustanowił dla nauki naszego ducha!
Pozdrawiam

===

Cytat 
meritus(M)
 luty 25 2008 12:41   
Forum

na początek zapodam dwa cytaty, potem dam pytanie.

pierwszy:
1 1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch* Boży unosił się nad wodami.
3 Wtedy Bóg rzekł: > I stała się światłość. 4 Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. 5 I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.

drugi:
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień trzeci.
14 A potem Bóg rzekł: >. I stało się tak. 16 Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. 17 I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; 18 aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre

a wiec.

Ciemnosc juz byla,ciemny oblok towarzyszyl wyprowadzeniu Ludu z Egiptu, ciemny oblok wypelnil Swiatynie Salomona.Z ciemnosci oddzielono i stworzono swiatlosc.Czego nie rozumiesz?
Co do ciemnosci, to calkiem jasna sprawa

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 12:59   
Forum

No to jeszcze kilka słów.
Zbyt mało podkreśliłam na czym polega opis stworzenia świata więc jeszcze chcę zaznaczyć że słowa "niech się stanie" są wyrazem nie jednorazowego aktu stwarzania, lecz nadaniem biegu procesowi przemian w świecie materialnym, inaczej mówiąc nadaniem chaotycznej materii Praw nią rządzących po uprzednim jednak oświetleniu tej materii Boskim Światłem będącym podstawą wszelkich przemian w jej obrębie.(Boskie Swiało szeroko rozumiane jako każda duchowa działalnośc)
Jakie są te Prawa omówiłam w poście powyżej. Jak widać z tej interpretacji, ewolucja mieści się w tak pojmowanym stworzeniu bez żadnych przeszkód, czyli Bóg zsyłając swoje Światło w materię rządzi nią i reguluje przebieg wszystkich procesów w niej zachodzących. Co z tego wynika?
Przede wszystkim to, ze nauka dumna ze swoich odkryć nie odkryła najważniejszej sprawy ,a mianowicie, że u podstaw każdego procesu, czy to biologicznego czy na poziomie materii nie ożywionej, leży działalnośc duchowa i wszystko skierowane jest na ducha.
Dlatego nie wszystko wolno człowiekowi badać z punktu widzenia materialnych korzyści, gdyż np drzewo życia będące podstawą każdego istnienia, a więc spirala DNA nie podlego naszej dowolnej manipulacji i została ona zabezpieczona dwoma ognistymi mieczami.Jeżeli człowiek odważy się manipulować ludzkim DNA to poniesie tego gorzkie konsekwencje
Pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 luty 25 2008 13:07   
Forum

matejanko
piszesz w jednym miejscu:
a Pismo przekazuje nam, że Bóg powiedział:
Niech sie stanie światłość czyli, że je stworzył.
a w innym miejscu Ty piszesz:
skoro nie stworzył światła, to dwa wnioski:
- światło jest niestworzone, czyli jest Bogiem
albo
- światlo ma naturę stworzoną, ale go nie ma, bo Bóg go nie stworzył

Obydwa bzdurne

Księga Rodzaju w symboliczny sposób przekazuje jedną prawdę:
Bóg jest stwórcą wszystkiego, co nas otacza
Stworzył to, czyli uczynił z niczego.
Opis kolejnych siedmiu dni to nie zapis z dziennika budowy Pana Boga, ale liturgiczny opis wyrażający taką własnie wiarę wyjaśniana kosmogonicznie.

Wszelkie doszukiwanie się prawidłowej kolejności stwarzania przez Boga różnych rzeczy i weryfikowanie tego w świetle zdobyczy nauk: astronomii, geologii, biologii nie ma najmniejszego sensu, bo ten opis nigdy w zamyśle nie miał byc opisem naukowym.

Jakiekolwiek ezoteryczne tezy wyławiane z pierwszego rozdziału Księgo Rodzaju o pierwotności ducha nad materią, o upadku ducha w materię, nie mają żadnego powiązania i żadnego zakorzenienia w tej Księdze, ani tym bardziej w całej Biblii.

Są tylko próba naginania tekstu biblijnego do wcześniej wymyslonych założeń.

Tak jak doszukiwanie się przez matthiasa pozornych błędów naukowych wynika z ukrytego założenia, że w tekście biblijnym jest coś czego w nim nie ma - tym razem - naukowego opisu.

Z jednej strony matthias wkłada w Biblię założenia ścisłych nauk, ktorych tam nie ma

Z drugiej strony matejanka czy eviva wkładają w Biblię ezoteryczne założenia, ktorych tam też nie ma.

Słowem: dwie bajki.
Bajka ezoteryczna w wydaniu matejanki i evivy
Bajka pseudonaukowości w wydaniu Matthiasa

matejanko
Kiedy podaję ci argument Tere fere kuku to ma on te sama wartość merytoryczną, co twój argument o tym, że już w 3 wersecie 1 rozdziałi Ks. Rodzaju mozna odnaleźć tezę o tym, że Bóg zapoczątkował powrót zbuntowanego ducha do Domu Ojca.
Ten Twoj argument jest po prostu znikąd.
Jest marą.
Jest ułudą.
Jest nieistniejącym koniem na którego wsiadasz i startujesz w Wielkiej Pardubickiej.
Takie coś może mieć miesjce tylko w chorej wyobraxni, albo w śnie.

eviva:
Jesli piszesz, że materia w stanie elementarnym (fizycznym) to Duch Święty i energia Boża, z której wszystko powstało, to głosisz tezy niezgodne z Biblią

Podsumowując:
Skałosz ma rację - wątek jest bez sensu.
Biblia jest zbiorem pism religijnych (o charakterze czasami przypowieści, czasami kosmogonii, opowiastki historycznej, poezji, pisma mądrościowo-pouczającego, pism liturgicznych i odnoszacych sie do kultu czy do moralności), ale nie jest:
- dziełem naukowym (jka chciałby matthias777
- dziełem ezoterycznym jak chciałyby matejanka i eviva

===

Cytat 
Andrzej
 luty 25 2008 13:10   
Forum

Quote by matejanka: No to jeszcze kilka słów.
Zbyt mało podkreśliłam na czym polega opis stworzenia świata więc jeszcze chcę zaznaczyć że słowa "niech się stanie" są wyrazem nie jednorazowego aktu stwarzania, lecz nadaniem biegu procesowi przemian w świecie materialnym, inaczej mówiąc nadaniem chaotycznej materii Praw nią rządzących po uprzednim jednak oświetleniu tej materii Boskim Światłem będącym podstawą wszelkich przemian w jej obrębie.(Boskie Swiało szeroko rozumiane jako każda duchowa działalnośc)

Co jest oczywiście interpretacją ezoteryczną

Quote by matejanka:

Jakie są te Prawa omówiłam w poście powyżej. Jak widać z tej interpretacji, ewolucja mieści się w tak pojmowanym stworzeniu bez żadnych przeszkód, czyli Bóg zsyłając swoje Światło w materię rządzi nią i reguluje przebieg wszystkich procesów w niej zachodzących. Co z tego wynika?
Przede wszystkim to, ze nauka dumna ze swoich odkryć nie odkryła najważniejszej sprawy ,a mianowicie, że u podstaw każdego procesu, czy to biologicznego czy na poziomie materii nie ożywionej, leży działalnośc duchowa i wszystko skierowane jest na ducha.
Dlatego nie wszystko wolno człowiekowi badać z punktu widzenia materialnych korzyści, gdyż np drzewo życia będące podstawą każdego istnienia, a więc spirala DNA nie podlego naszej dowolnej manipulacji i została ona zabezpieczona dwoma ognistymi mieczami.Jeżeli człowiek odważy się manipulować ludzkim DNA to poniesie tego gorzkie konsekwencje
Pozdrawiam

Ezoteryka ma to do siebie, że z dowolnego miejsca w Biblii wyciaga pasujące jej słowa, nie odczytując ich w kontekście i nadaje im znaczenie jakie sobie wczesniej sama ustaliła

===

Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 13:12   
Forum

Jeszcze chciałam jako dowód, że Bóg nie stworzył widzialnego świata z niczego ,jak twierdzi błędnie nasza bezbłędna teologia, podać biblijny cytat z Księgi Mądrości

17 Nie było trudne dla ręki Twej wszechmocnej -

co i świat stworzyła z bezładnej materii -

nasłać na nich liczne niedźwiedzie, lwy nieustraszone

Twierdzenie że świat powstał z bezładnej materii czyli nie "ex nihilo" jest bardzo niewygodne dla chrześcijańskiej teologii, gdyż od razu rodzi się pytanie skąd się wzięła ta bezładna materia, a więc jest to pytanie o samą istotę naszej wiary i o to kim jest cżłowiek będący i materią i duchem!!!
Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 13:31   
Forum

Medieval man!

matejanko
piszesz w jednym miejscu:

Podtrzymuję to co napisałam!

a Pismo przekazuje nam, że Bóg powiedział:
Niech sie stanie światłość czyli, że je stworzył
.
Gdy mój mąż powie: zrób żeby było jasno w pokoju bo jest ciemno, a ja zapalę światło(z dostępnego mi źródła) nie oznacza, że ja to światło stworzyłam lecz, że użyłam dostępnego mi źródła światła!!!

a w innym miejscu Ty piszesz:

Oczywiście! Światło Duchowe pochodzi od Boga i w Biblii słowo Światło jest symbolem Boskości!

skoro nie stworzył światła, to dwa wnioski:
- światło jest niestworzone, czyli jest Bogiem
albo
- światlo ma naturę stworzoną, ale go nie ma, bo Bóg go nie stworzył

Świało jest naturą Boga więc nie jest i nie musiało nigdy być stwarzane. Natomiast Bóg może odbdarowywać swoim Światłem swoje stworzenie. Samo Światło nie jest Bogiem, tak jak moje ciepło nie jest mną choć mogę moim ciepłem obdarowywać innych w sposób zarówno dosłowny jak i metaforyczny!!!!
Obydwa bzdurne

Dołączmy te konkluzję do terefere kuku! Jako obcojęzyczną!
Pozdrawiam

===

Cytat 
Maciek Janson
 luty 25 2008 13:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka: Jeszcze chciałam jako dowód, że Bóg nie stworzył widzialnego świata z niczego ,jak twierdzi błędnie nasza bezbłędna teologia, podać biblijny cytat z Księgi Mądrości

Czy cytujesz tekst biblijny czy apokryficzny? (Ups wtornokanoniczny) W sensie madrosci Syracha czy co to? I podawaj pelny namiar na cytowany tekst.

Poza tym Medievalu jezeli dyskusja jest bezsensu to dlaczego bierzesz w niej udzial? Podales szereg ciekawych argumentow i moim zdaniem wcale glupia nie jest Spor miedzy zwolennikami bardziej doslownego lub mniej doslownego rozumienia tego tekstu jest dla mnie arcyciekawy i bardzo niepokojacy. Mysle, ze warto sobie na ten temat czasem pomyslec wystawiajac na strzal nasze osobiste przekonania

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 25 2008 13:53   
Forum

Quote by matejanka: Jeszcze chciałam jako dowód, że Bóg nie stworzył widzialnego świata z niczego ,jak twierdzi błędnie nasza bezbłędna teologia, podać biblijny cytat z Księgi Mądrości

17 Nie było trudne dla ręki Twej wszechmocnej -

co i świat stworzyła z bezładnej materii -

nasłać na nich liczne niedźwiedzie, lwy nieustraszone

Twierdzenie że świat powstał z bezładnej materii czyli nie "ex nihilo" jest bardzo niewygodne dla chrześcijańskiej teologii, gdyż od razu rodzi się pytanie skąd się wzięła ta bezładna materia, a więc jest to pytanie o samą istotę naszej wiary i o to kim jest cżłowiek będący i materią i duchem!!!
Pozdrawiam

No własnie
kto według Ciebie stworzył te bezładną materię?
Była przed Bogiem?
Sam się stworzyła?
A może była niezaleznie od Boga? Czyli nie podlegająca jego władzy?

A co do księgi Mądrości - jej rolą nie jest tłumaczenie powstawania świata w celu liturgicznego wychwalania Boga jak ma to miejsce w księdze Rodzaju, ale jest dziełem apologetycznym, ktore ma za zadanie przeciwstawic się kultom bałwochwalczym.
Jej kontekst nie pozwala na opieranie się na niej dla tez kosmogonicznych

===

Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 13:59   
Forum

Lecz wracając do opisu stworzenia świata.
Pierwsze słowa Biblii mówią "Na początku Bóg Stworzył Niebo i ziemię".
Czego symbolem jest niebo, a czego ziemia w Biblii?
Niebo jest symbolem Ducha i Duchowości, a ziemia symbolem materii i o tym właśnie mówi pierwsze zdanie z Pisma Swiętego i o tym że stworzenie Duchowe było pierwsze przed stworzeniem materialnym.
O tym jak z chaosu materii powstaje świat materialny dowiadujemy się dopiero potem, tak samo jak dopiero po obdarzeniu materii przez Boga Jego Swiałem(niech się stanie Swiało) dowiadujemy się o powstaniu materialnych źródeł światła, .
Bóg nazwał Światłość dniem, a ciemność nocą i te słowa uzywane później w Piśmie Świętym mamy kojarzyć z opisem stworzenia dotyczącym jego duchwej strony, wiedząc, że noc jest symbolem duchowej ciemności... ileż to razy mówił Jezus "że przyjdzie jak złodziej w nocy"( co oznaczało że w czasie duchowej ciemności na ziemi) .
Natomiat słowo dzień mamy kojarzyć z obecnością Boskiego Światła, które w czasie trwania dnia powinniśmy dostrzegać pozwalając się Mu oświecać.
Na przykład w "Dniu Pana" który bez naszego aktywnego szukania Boskiego Swiatła może stać się dla nas ciemnością i nocą chociaż Boskie Słońce będzie go oświecało!
Nawiasem mówiąc dalczego Medival man nazywa ezoteryką te logiczne i oparte wyłącznie na Biblii wywody?
Osobiście nie znam ezoteryki i dopóki jej nie poznam dopóty nie powiem ani że jest bzurą ani ze jest Prawdą gdyż po prostu jej nie znam
Pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 luty 25 2008 14:08   
Forum

Quote by maxurd:

Poza tym Medievalu jezeli dyskusja jest bezsensu to dlaczego bierzesz w niej udzial?

No fakt.
Ponioslo mnie.
Staram sie jednak pokazywać niezasadność pewnych przyjętych z góry założeń w interpretacji tekstu biblijnego.
Tak przez Matthiasa jka i przez matejankę czy evivę.

Quote by maxurd:
Podales szereg ciekawych argumentow i moim zdaniem wcale glupia nie jest Spor miedzy zwolennikami bardziej doslownego lub mniej doslownego rozumienia tego tekstu jest dla mnie arcyciekawy i bardzo niepokojacy.

Błąd moim zdaniem polega wlasnie, albo

na odczytywaniu zbyt dosłownym - wtedy kłaniają się problemy natury naukowej podnoszone przez matthiasa

albo

na odczytywaniu zupełnie niedosłownym - ezoterycznym, jakoby ten tekst był tylko szyfrem mającym przekazywac ukrywaną, okultystyczną niemal wiedzę - jak proponuja matejanka i eviva

Tymczasem prawda leży w rzetelnej analizie biblijnej bioracej pod uwagę kontekst powstania księgi, jej gatunek literacki i sposób jej odczytywania przez pierwotnych odbiorców w kontekście językowym, geograficznym i kulturowym.
Tylko wychodząc od takiej analizy można zacząć wysuwac jakieś wnioski teologiczne.

natomiast nie można robić jak robi matejanka: najpierw poczynić sobie założenia "teologiczne" a potem szukać ich uzasadnień w Biblii

Quote by maxurd:

Mysle, ze warto sobie na ten temat czasem pomyslec wystawiajac na strzal nasze osobiste przekonania

Jasne.
Tylko, że ten temat juz niebezpiecznie ewoluuje w Trzeci testament z jego przekonaniami o emanacyjnej strukturze wszechświata (swoiste new age'owskie pomieszanie spirytualizmu zachodniego z mitologią hinuistyczno-buddystyczną)

===

Cytat 
Andrzej
 luty 25 2008 14:18   
Forum

Quote by matejanka: Lecz wracając do opisu stworzenia świata.
Pierwsze słowa Biblii mówią "Na początku Bóg Stworzył Niebo i ziemię".
Czego symbolem jest niebo, a czego ziemia w Biblii?

Księga Rodzaju nie jest księgą alegoryczną ale (przynajmniej pierwsze 11 rozdziałów) księgą o chrakterze kosmogonicznym (jesli chodzi o treść) i liturgicznym (jesli chodzi o formę)
Doszukiwanie się w pierwszych 11 rozdziałch Ks. Rodzaju prawd naukowych (Matthias777), albo symboli mądrośiowych (matejanka) jest taką samą bzdura nie biorącą pod uwagę charakteru tej księgi.

Quote by matejanka:
Niebo jest symbolem Ducha i Duchowości, a ziemia symbolem materii i o tym właśnie mówi pierwsze zdanie z Pisma Swiętego i o tym że stworzenie Duchowe było pierwsze przed stworzeniem materialnym.

To jest teza która Ty tam wkładasz.
Jej tam nie ma.

Quote by matejanka:
Nawiasem mówiąc dalczego Medival man nazywa ezoteryką te logiczne i oparte wyłącznie na Biblii wywody?
Osobiście nie znam ezoteryki i dopóki jej nie poznam dopóty nie powiem ani że jest bzurą ani ze jest Prawdą gdyż po prostu jej nie znam
Pozdrawiam

Dlatego nazywam, bo wywody, które prezentujesz nie powstaja na rzetelnej: historycznej i gatunkowej analizie Biblii, ale na złożeniach o istnieniu jakiejś dodatkwoej wiedzy, która została ukryta w Biblii i jest dostępna tylko tym, którym zostanie przekazana.
Innymi słowy: sa to treści równie fantastyczne i równie nieobecne w Biblii co przekonaia Danikena.
Za każdym razem robi sie to samo: zakladamy sobie zupełnie nową, nieistniejąca w Pismie wiedzę i szukamy w Biblii cytatów na jej potwierdzenie.

Za każdym razem jest więc to "odgórne" wkładanie pewnych przekonań do Biblii.
Tymczasem analiza biblijna musi być "oddolna" - czyli najpierw analiza historyczna, gatunkowa tekstu, a potem wyciaganie wniosków.
Nie na odwrót.

Nie znasz matejanko ezoteryki?

Wszystko, co piszesz jest ezoteryką

===

Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 14:19   
Forum

No własnie
kto według Ciebie stworzył te bezładną materię?
Była przed Bogiem?
Sam się stworzyła?
A może była niezaleznie od Boga? Czyli nie podlegająca jego władzy?

A co do księgi Mądrości - jej rolą nie jest tłumaczenie powstawania świata w celu liturgicznego wychwalania Boga jak ma to miejsce w księdze Rodzaju, ale jest dziełem apologetycznym, ktore ma za zadanie przeciwstawic się kultom bałwochwalczym.
Jej kontekst nie pozwala na opieranie się na niej dla tez kosmogonicznych

Dodaj bo nie pasuje do utrwalonej koncepcji teologicznej!
A skąd się wzięła materia?
Materia jest osądzonym duchem, jest strąceniem diabła do otchłani! Przecież to też jest zawarte w Biblii !
Czy Bóg mógł stworzyć otchłań, aby w nią kogokolwiek strącać!? Z opisu stworzenia świata wynika jasno, że Bóg z "tohu wabohu" stworzył to, co stało się dobre na skutek Jego ingerencji, ale jako działania zbawczego i ocalającego!
Tam gdzie było ciemno Bóg zapalił swoje Światło!
Skad by się ta ciemnośc przedtem wzięła? Czym jest ciemnośc jak nie upadkiem i buntem przeciwko Bogu?
Bóg nigdy nie stworzył nieczego złego!. Zło , otchłań, ciemność pochodzi z upadku z grzechu z buntu przeciwko Boskiemu Prawu.
Bóg zapalając swoje Światło nie zniszczył również ciemności, gdyż Bóg nigdy niczego nie niszczy lecz zawsze odbudowuje i ratuje.
Lecz spolaryzował materialny świat i pozwolił, aby człowiek oświecany Jego Światłem zlikwidował ciemność w swojej długiej pielgrzymce po ziemi.
Gdyż wolna wola pozwoliła Boskiemu dziecku, czyli ludzkiemu duchowi, zbuntować się przeciwko Stwórcy, ale ceną tego buntu było wygnanie ludzkiego ducha z Duchowosći z Duchowego Raju, gdyż Boskie nie współbrzmi , ani z grzechem , ani z buntem tam wszystko jest harmonią Tak też cżłowiek zamiast duchowego raju, otrzymał raj materialny , raj na ziemi który niestety również stracił!!!
Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 luty 25 2008 14:39   
Forum

Medieval man!
Biblia jest księgą dla kazdego ludzkiego ducha, a nie tylko dla znawców jakiejkolwiek materialnej nauki.
Biblia objaśnia się sama i daje wskazówki jak mamy ją czytać! Duchowo! I nic więcej nie jest potrzebne. Tak jak sam piszesz Biblię należy czytać w całości i wszystko staje się jasne!
O tym czym jest niebo i ziemia mówi cała Biblia i nie jest do tego potrzebny żaden uczony.
Bóg w wielu miejcach Biblii nas naucza że "wstrząśnie niebem i ziemią" że na końcu czasów zarówno dla nieba jak i dla ziemi nie znajdzie się miejsca, co oznacza dla naszego rozumienia tych słów, że dopiero Chrystus nam te pojęcia prawidłowo objaśni, wtedy gdy powróci w Chwale Ojca, aby sądzić żywych i umarłych
Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono. I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów. I morze wydało zmarłych, co w nim byli, i Śmierć, i Otchłań wydały zmarłych, co w nich byli, i każdy został osądzony według swoich czynów. A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia.

Pozdrawiam

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,42 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty