Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 Egzorcyzmy Anneliese Michel
 |  Wersja do druku
Krzysztof
 marzec 21 2008 12:34  (Czytany 19969 razy)  
Forum

Status: offline

Wczoraj wyemitowano w TVP2 polski film dokumentalny "Egzorcyzmy Anneliese Michel". Przeszukałem forum, nie znalazłem tematu dotyczącego tego reportażu.
Kto z was oglądał i co o nim myślicie?
pozdrawiam

===

Jestem katolikiem!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 21 2008 12:53   
Forum

Trochę juz dyskutowaliśmy na ten temat w niektórych wątkach, sadzę, koledzy wskaża miejsca.
Temat ten był również poruszany w innych linkach:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel
Anneliese Michel (ur. 21 września 1952 w Leiblfing w Bawarii, zm. 1 lipca 1976 w Klingenbergu nad Menem) - młoda Niemka, która zmarła w kontrowersyjnych okolicznościach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Egzorcyzmy_Emily_Rose
Egzorcyzmy Emily Rose - dramat z 2005 r., w reżyserii Scotta Derricksona. Film powstał na podstawie prawdziwej historii Anneliese Michel, młodej Niemki, mieszkanki Klingenbergu, katoliczki, która zmarła 1 lipca 1976 roku po nieudanych próbach wyleczenia jej za pomocą leków psychotropowych ze stwierdzonej choroby psychicznej

http://www.teleman.pl/prog-150780-egzorcyzmy-anneliese-michel.html
Egzorcyzmy Anneliese Michel - film dokumentalny, Polska, 2007
reż. Maciej Bodasiński
Historia 24-letniej Niemki Anneliese Michel z Klingenbergu, która zmarła w 1976 roku po serii egzorcyzmów.

http://www.teleman.pl/prog-114110-ostatni-seans-requiem.html
ostatni seans: Requiem
Thriller, Niemcy, 2006
reż. Hans-Christian Schmid
scen. Bernd Lange
wyst. Sandra Hüller, Burghart Klaußner, Imogen Kogge, Anna Blomeier, Nicholas Reinke
Pochodząca z konserwatywnej katolickiej rodziny Michaela Klingler (Sandra Hüller) - mimo sprzeciwu matki - wyjeżdża na studia. Mimo że cierpi na epilepsję, żyje jak zwykła dziewczyna. Zaprzyjaźnia się z Hanną (Anna Blomeier) i zakochuje w Stefanie (Nicholas Reinke), studencie chemii. Wkrótce jednak Michaela zaczyna słyszeć dziwne głosy i widzieć przerażające twarze. Jej bliscy próbują tłumaczyć te przewidzenia chorobą. Jednak ojciec Landauer (Walter Schmidinger) rzuca podejrzenie, że dziewczyna może być nawiedzona. Takiego samego zdania jest pastor Borchert (Jens Harzer), który podejmuje decyzję o przeprowadzeniu egzorcyzmów. Oparte na prawdziwej historii. Autorem zdjęć jest Bogumił Godfrejów. Srebrny Niedźwiedź i Nagroda FIPRESCI na festiwalu w Berlinie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 21 2008 20:24   
Forum

Quote by Adeen: Wczoraj wyemitowano w TVP2 polski film dokumentalny "Egzorcyzmy Anneliese Michel". Przeszukałem forum, nie znalazłem tematu dotyczącego tego reportażu.
Kto z was oglądał i co o nim myślicie?
pozdrawiam

To w końcu jaki był sens jej śmierci? Te złe duchy i potępione dusze co w niej siedziały jakby zamknięte ona umierając zabrała ze sobą do nieba?

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 21 2008 20:41   
Forum

Dezerter swego czasu polecał artykuł o Anneliese na http://www.egzorcyzmy.katolik.pl/, ja natomiast pozwoliłem sobie podrzucić krytyczny z demonologa punktu widzenia artykuł o. M. Mularczyka OMI (inny link, ale treść zdaje się ta sama): http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/rec_egzorcyzmyanneliese.html, Kasandra zaś dodała jeszcze: http://www.voxdomini.com.pl/egzorcyzmy.html. Polecam.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 21 2008 21:30   
Forum

To w końcu jaki był sens jej śmierci? Te złe duchy i potępione dusze co w niej siedziały jakby zamknięte ona umierając zabrała ze sobą do nieba?

Czy też może szatan mamiąc dziewcze zaszczytami i wywyższeniem uzyskał jej absolutną zgode na całkowite oddanie sie jako narzędzie za pomocą którego stworzył karykaturę zbawiciela by zdyskredytować ofiarę Chrystusa.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 21 2008 22:04   
Forum

Oglądałem i słuchałem tych piekielnych demonicznych głosów - wrażenie niesamowite i nieziemskie
...co o tej biednej dziewczynie myśleć ? święta czy potępiona - nie wiem
przeczytajcie podane przez Marka dwa pierwsze artykuły - oba pisali zakonnicy egzorcyści i oba są totalnie sprzeczne i różne

Jaki sens miało jej cierpienie - nie wiem
Czy na prawdę rozmawiała z prawdziwą Maryją i Jezusem też nie wiem
ale po zapoznaniu się z kilkunastoma takimi przypadkami wiem jedno - będe bardzo ostrożny i podejrzliwy gdy nagle usłyszę głos lub zobaczę "piękną i świetlistą postać", która słodkim głosem powie mi pójdź za mną lub "daj mi całego siebie" czy tym podobne
lepiej z pokorą odpowiedzieć "niegodny jestem" i mieć czas na "badanie ducha" przez wiele dni.

raczej na pewno nie - ona tylko czasowo do chwili śmierci "więziła w sobie demony aby w tym czasie nie mogły robić krzywdy innym"

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Marek
 marzec 21 2008 22:42   
Forum

Jak to ktoś stwierdził - w całej tej historii były trzy kłamstwa: Maryja, demony o imionach zmarłych ludzi i ofiara ekspiacyjna za innych.

1.
1.1. Maryja nagraniach pokazanych w TV częściej słychać było jej imię niż imię samego Chrystusa i choć skłaniam się wyraźnie w kierunku nauki o niepokalanym jej poczęciu (wtedy byłaby dla mnie idealnie Prieczistaja), jednak może by częściej wzywać imienia Pańskiego? Niby ks. Alt taki modernistyczny, ale maryjność niemal etiopska (skądinąd co do tego to raczej sympatię żywię ), co przy egzorcyzmach nie jest najlepszą chyba sprawą.
1.2. Cała ta Marysia objawiająca się w parku Anneliese to jedna, wielka, szatańska manipulacja. Wpajanie poczucia winy za potępienie dusz, wmawianie fałszywej mocy wpłynięcia na ich los za pomocą cierpienia, propozycja cierpienia ekspiacyjnego i trzydniowy limit namysłu - jak dla mnie to wszystko jedno, wielkie kłamstwo.
1.3. A szatanom, drącym mordy, że idzie Maryja, złamanego grosza nie dałbym za zeznania, boć to i problem, by szatan kłamał co do nadchodzącej osoby, byle tylko wprowadzić większy zamęt?

2. Przepraszam, ale jak dla mnie dusze ludzi, które stają się potem demonami i mogą opętać kogoś innego, to spirytyzm. Co innego, jeśli demon podaje imię tego, kogo doprowadził do upadku. Ale pierwszy przypadek absurdalny.

3.
3.1. Zastanowił mnie fakt, że egzorcyzmy nie zadziałały. Nie wierzę w to, że jeśli osoba chce wolności, nie można jej w ten sposób pomóc. I nie wierzę, że szatan może człowiekowi odebrać całą wolną wolę. Według mnie skoro te egzorcyzmy nie zadziałały, ta dziewczyna sama w jakiś sposób chciała przedłużenia swojego stanu.
3.2. Wmówiono jej, że jest w stanie przez to cierpienie wspomagać duszę, ba - że ratuje je w ten sposób. Absurd. Opętanie nigdy nie było żadnym lekarstwem, pomocą, ratunkiem, wsparciem. To zawsze tylko i wyłącznie widoczny znak, że szatan do tego stopnia przejął władzę nad osobą, że posiada już także jej ciało.
3.3. Tylko i wyłącznie Chrystus zbawia. My możemy modlić się, na różne sposoby, o zbawienie innych. Ale nigdy nikt nie będzie współodkupicielem, nikt przez swoje cierpienie nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że kogoś zbawi. Jest istotna różnica między Boskim i ludzkim udziałem w zbawianiu. I tę różnicę udało się demonom w oczach Anneliese, moim zdaniem, zatrzeć.
3.4. Całe to ględzenie polskiego Ojca Prowadzącego z telewizyjnej produkcji to mydlenie oczu. Jeśli pomyliło się tylu teologów co do prawdziwego stanu Anneliese, ja zaliczam go do ich grona, acz myli się w inny sposób. Ten chce zrobić z niej cierpiętniczkę, duchową flagellantkę. W tym cierpieniu nie było nic bożego. Jeśli ktoś sobie podcina żyły, to niech mu tamują krwotok, a nie gadają o łączeniu się z Chrystusowym cierpieniem, zwycięstwie Jezusowym i krzyżu każdego z nas.

Podsumowując: jak dla mnie dziewczyna dała się zwieść, sama zgodziła się na to opętanie i zrobiono jej wodę z mózgu do tego stopnia, że siedziało w niej gdzieś pragnienie przedłużania tego stanu 'dla dobra dusz'. Czyli krótko mówiąc boję się, że tę partię wygrał szatan, mam tylko nadzieję w moc sakramentu pojednania oraz pewność swojej omylności i brak prawa definitywnego rozsądzania w kwestii zbawienia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 21 2008 23:37   
Forum

Quote by kacerz_Marek:
Opętanie(...)to zawsze tylko i wyłącznie widoczny znak, że szatan do tego stopnia przejął władzę nad osobą, że posiada już także jej ciało.

Ten pan w filmie mówił że opętenie to porażka szatana bo musi sie ujawnić mimo iż woli działać nie ujawniając sie. Wielokrotnie w filmie padało słowo pokuta
pytanie:
- czy to co zaprezentowała ta dziewczyna można uznać za formę pokuty?

Quote by Dezerter:

raczej na pewno nie - ona tylko czasowo do chwili śmierci "więziła w sobie demony aby w tym czasie nie mogły robić krzywdy innym"

Ten starszy siwy pan egzorcysta z tym drugim ks. dryblasem jak wypędzali te demony to wypędzali je do piekła
pytanie:
- czy demony jak są w piekle mają możność szkodzić ludziom?
- i o co chodzi z pomieszaniem tych imion? czy potępione dusze stają się demonami na usługach serafina niosącego światło?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 marzec 23 2008 20:36   
Forum

.1. Maryja nagraniach pokazanych w TV częściej słychać było jej imię niż imię samego Chrystusa

Przewijała się kwestia "W imie Ojca i Syna i Ducha Świętego rozkazuję Ci oddać cześć Najświetszej Dziewicy". Prawda jest taka, że szatan bardzo boi się Maryi. To czy więcej razy powoływali się na Jezusa/Maryję/ Michała nie ma większego znaczenia.

Wpajanie poczucia winy za potępienie dusz, wmawianie fałszywej mocy wpłynięcia na ich los za pomocą cierpienia, propozycja cierpienia ekspiacyjnego i trzydniowy limit namysłu - jak dla mnie to wszystko jedno, wielkie kłamstwo.

Dlaczego jedno wielkie kłamstwo? Anneliese dostała propozycje cierpienia za innych, nie przypominam sobie wpajania poczucia winy.

1.3. A szatanom, drącym mordy, że idzie Maryja, złamanego grosza nie dałbym za zeznania, boć to i problem, by szatan kłamał co do nadchodzącej osoby, byle tylko wprowadzić większy zamęt?

Szatan przyciśnięty przez egzorcystę musi mówić prawdę. (tak czytałem w książce Amortha).

3.1. Zastanowił mnie fakt, że egzorcyzmy nie zadziałały. Nie wierzę w to, że jeśli osoba chce wolności, nie można jej w ten sposób pomóc. I nie wierzę, że szatan może człowiekowi odebrać całą wolną wolę. Według mnie skoro te egzorcyzmy nie zadziałały, ta dziewczyna sama w jakiś sposób chciała przedłużenia swojego stanu.

Cały ten film był właśnie o tym. Egzorcyzmy nie działały bo demony zostały związane w tej dziewczynie.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Marek
 marzec 23 2008 22:21   
Forum

Przyjmując lekko autorytarny ton, ale wyrażając tylko pokornie swoje opinie na ten temat (dla zaznaczenia, bo omijał będę słowa 'moim zdaniem' itp.):

- czy to co zaprezentowała ta dziewczyna można uznać za formę pokuty?

Opętanie? Jak dla mnie to jest kategoria działania szatana absolutnie wykluczająca jakiekolwiek ekspiacyjne wątki w całej sytuacji. Opętanych się egzorcyzmuje, a nie gada o 'cierpieniu', 'krzyżu', etc. Chrystus dał wierzącym władzę wyrzucania złych duchów, a nie polecenie głaskania po główce opętanych.

- i o co chodzi z pomieszaniem tych imion? czy potępione dusze stają się demonami na usługach serafina niosącego światło?

Hm... Szczerze mówiąc nie wydaje mi się, żeby była taka możliwość...

Przewijała się kwestia "W imie Ojca i Syna i Ducha Świętego rozkazuję Ci oddać cześć Najświetszej Dziewicy".

Niechże przeto będę advocatus diaboli: a czemu to mam oddać cześć Maryi? Gdzież w Tradycji taki rozkaz mam, któż mi może coś takiego rozkazać?

To czy więcej razy powoływali się na Jezusa/Maryję/ Michała nie ma większego znaczenia.

Wziąwszy pod uwagę istotną różnicę między Jezusem a resztą bytów jednak troszkę znaczenie ma.

Dlaczego jedno wielkie kłamstwo? Anneliese dostała propozycje cierpienia za innych, nie przypominam sobie wpajania poczucia winy.

Tu pozwolę sobie odesłać Rozmówcę do artykułu o. Marka Mularczyka OMI, do którego link podałem.

Szatan przyciśnięty przez egzorcystę musi mówić prawdę. (tak czytałem w książce Amortha).

Taka wiara na pewno trochę ułatwia analizowanie treści wyciąganych z opisów/nagrań opętań, ale niestety ja jej nie dzielę, mimo ogromnego szacunku do o. Amortha.

Egzorcyzmy nie działały bo demony zostały związane w tej dziewczynie.

Mamy zatem trzy możliwości:
1. Szatan jest tak mocny, że nie może go ruszyć nawet egzorcyzm. (Jak dla mnie - absurd).
2. Bóg sam związał demony w tej dziewczynie, choć obiecał uwalniać. (A królestwo wewnętrznie skłócone... Absurd. W dodatku czyni to Boga kłamcą.)
3. Dziewczyna sama zechciała, by te demony w niej były. (Która to sytuacja zaistniała moim zdaniem, bo dziewczyna nie pojęła tego, że opętanie jest stanem absolutnie negatywnym, nie ma tam miejsca na żadną pokutę, ekspiacyjne cierpienie, etc. - demony odniosły nad nią zwycięstwo ze względu na tak zręczne kłamstwa. Dziewczyna sama wpędziła się w pułapkę i jeszcze chciała tam zostać.)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 23 2008 23:38   
Forum

Quote by kacerz_Marek:

1. 1.1. Maryja

Generalnie zgadzam sie z Markiem, zdziwiło mnie bardzo mieszanie Maryji do egzorcyzmów i nie wiem na czym Adeen opiera swoje stwierdzenie , że szatan boi sie Maryi
Odnośnie 1.2 - cierpienia za innych
Za innych cierpiał Chrystus i już odkupił nasze winy/grzechy, dla nmie nie ma innych współodkupicieli! i jeśli "Maryja" czy ktokolwiek inny by mi to zaproponował odpowiedział bym - niegodny jestem - i jeśli przyszła Maryja to po co?, skoro wiedziała, że złe duchy nie będą wypędzone?

2. Przepraszam, ale jak dla mnie dusze ludzi, które stają się potem demonami i mogą opętać kogoś innego, to spirytyzm.

To odpowiedz mi Marku skąd wiesz, co mogą a co nie mogą robić dusze potępione typu Hitler Kain Neron?
Skąd wiesz, że nie mogą stać się demonicznymi duszami (demonami)na usługach Szatana mającymi zdolność opętać człowieka?

Taka wiara na pewno trochę ułatwia analizowanie treści wyciąganych z opisów/nagrań opętań, ale niestety ja jej nie dzielę, mimo ogromnego szacunku do o. Amortha.

Owszem musi się ujawnić (że jest) i podać swe imie, ale że mówić prawdę? - być może, ale na zadawane pytanie, a o nadchodzącej Maryji to one same z siebie nie pytane poinformowały!
3. Dziewczyna sama zechciała, by te demony w niej były.

Z tym punktem się zgadzam i niestety wydaje mi się, że została zwiedzona przez mistrza oszustwa - dlatego jest tak ważna ta ostrożność o której pisze w poprzednim poście, szczególnie w perspektywie "epidemii" przekazów Maryjnych i nad aktywności "świata duchowego"
biedna dziewczyna, choć dalej nie jestem pewny święta czy potępiona
ale
pomodlić się za nią można i trzeba

===

Cytat 
Krzysztof
 marzec 23 2008 23:52   
Forum

Generalnie zgadzam sie z Markiem, zdziwiło mnie bardzo mieszanie Maryji do egzorcyzmów i nie wiem na czym Adeen opiera swoje stwierdzenie Eek! , że szatan boi sie Maryi

Maryje bardzo często miesza się do egzorcyzmów. Stwierdzenie, że szatan boi się Maryi opiera się:
-na tym co przeczytałem w książce Amortha
-na tym, co mówił ksiądz z mojej parafii który asystuje/asystował przy egzorcyzmach.

jeśli "Maryja" czy ktokolwiek inny by mi to zaproponował odpowiedział bym - niegodny jestem

Może Anneliese była godna?

Owszem musi się ujawnić (że jest) i podać swe imie, ale że mówić prawdę?

Jeśli musi się ujawnić i podać swe imię to dlaczego nie miałby mieć przymusu mówienia prawdy co do reszty? W takim razie niby dlaczego miałby obowiązek podać swe imię?

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
kasandra_K80
 marzec 24 2008 12:32   
Forum

Mamy zatem trzy możliwości:
1. Szatan jest tak mocny, że nie może go ruszyć nawet egzorcyzm. (Jak dla mnie - absurd).

W filmie pokazano, że za zgodą dziewczyny,
Bóg chciał pokazać światu,
że szatan,
w którego istnienie wspólczesny świat nie wierzy,
istnieje,
i pokazać jaka jest jego moc...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 marzec 24 2008 14:52   
Forum

Tu pozwolę sobie odesłać Rozmówcę do artykułu o. Marka Mularczyka OMI, do którego link podałem.

Wolę opierać się na opinii księży egzorcystów, którzy ten film przyjęli owacjami na stojąco, niż na opinii księdza którego doświadczenie ogranicza się do modlitw o uwolnienie.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Dezerter
 marzec 25 2008 12:02   
Forum

Quote by kasandra_K80:

W filmie pokazano, że za zgodą dziewczyny,
Bóg chciał pokazać światu,
że szatan,
w którego istnienie wspólczesny świat nie wierzy,
istnieje,
i pokazać jaka jest jego moc...

Pozdrawiam

Jeśli Bóg by miał taki zamiar to by to zrobił lepiej
- efektem tego opętania było zaprzeczenie istnienia szatana przed sądem przy ogromnym zainteresowaniu mediów i jednoznacznej ich opinii - choroba psychiczna dziewczyny i średniowieczne zabobony księży i rodziców!
? Tego chciał Bóg - to jego ?plany się ziściły?
- efekt zakaz egzorcyzmowania w Niemczech, stwierdzenie przez episkopat(czy pojedynczych Biskupów) że szatana nie ma, nierozpoznanie ani jednego optania od tamtego czasu w Niemczech i powszechne przekonanie o nieistnieniu szatana!
oto owoce opętania Anneliese Michel
"po owocach go poznacie"

Czy autorem tego zdarzenia był Bóg z Maryją czy Szatan?

Adeen
Piszesz, że księża egzorcyści przyjęli film owacją na stojąco - jakieś fakty/linki...

Jeśli musi się ujawnić i podać swe imię to dlaczego nie miałby mieć przymusu mówienia prawdy co do reszty? W takim razie niby dlaczego miałby obowiązek podać swe imię?

Bo taka jest zasada/prawo egzorcyzmu - ujawnienie i imie - tyle wiem, ale ja nie mam kontaktu jak ty z asystentem - dowiedz się więcej a chętnie poczytam
I żeby była jasność w tej historii nie ma łatwych odpowiedzi i ja tutaj niczego nie jestem pewny, ot po prostu szukam(y) w niej sensu i staram (y) się ją zrozumieć

a co myślicie o mieszaniu dusz potępionych z demonami?

===

Cytat 
kasandra_K80
 marzec 25 2008 14:38   
Forum

Napisałam to w oparciu o treść listu, pozostawionego przez Emilię Rose, przedstawianego nam w filmie przez oskarżonego kapłana – egzorcystę.
„Ostatniej nocy w Halloween ojciec Moore próbował wypędzić 6 demonów z mojego ciała. Nie chciały odejść. Po próbie egzorcyzmów zabrano mnie do mojego pokoju. Zapadłam w głęboki sen. Obudziłam się kilka godzin później słysząc głos wołający moje imię. Ponownie usłyszałam głos wołający moje imię. To była błogosławiona Maria Dziewica. Kiedy spojrzałam na nią, uśmiechnęła się i powiedziała, Emily niebo widzi twój ból. Powiedziała, że Maria Dziewica przemówiła do niej na środku pola? Tak. Wierzy jej pan? Wierzę, że Emily mówiła prawdę. Proszę kontynuować. Zapytałam ją, dlaczego tak cierpię? Dlaczego demony dziś nie odeszły? Odpowiedziała. Przykro mi Emily. Demony zostaną tam gdzie są. Potem powiedziała. Możesz odejść ze mną, wolna od cielesnej powłoki lub to może trwać dalej. Będziesz strasznie cierpieć, ale dzięki tobie wielu zrozumie, że królestwo duchowe naprawdę istnieje. Wybór należy do ciebie. Chcę zostać. Na końcu dobro zwycięży zło. Dzięki temu, co przeszłam ludzie dowiedzą się, że demony istnieją. Ludzie mówią, że Bóg jest martwy, ale jak mogą tak uważać, jeśli pokazałam im diabła”.

Podaję też link z komentarzami do filmu:
http://www.filmweb.pl/topic/376818/topic.html

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 marzec 25 2008 18:31   
Forum

Jest to Twoje zdanie.

efekt zakaz egzorcyzmowania w Niemczech, stwierdzenie przez episkopat(czy pojedynczych Biskupów) że szatana nie ma, nierozpoznanie ani jednego optania od tamtego czasu w Niemczech i powszechne przekonanie o nieistnieniu szatana!

Tak, wyrok sądu, powszechne przekonanie o nieistnieniu szatana to wynik działania szatana. Możemy tutaj zauważyć jak bardzo jest on przebiegły. Nie są to owoce opętania Anneliese. Chcesz powiedzieć, że przez jej opętanie ludzie nagle przestali wierzyć w diabła?

Adeen
Piszesz, że księża egzorcyści przyjęli film owacją na stojąco - jakieś fakty/linki...

"Film został zrealizowany we współpracy i przy wsparciu modlitewnym polskich księży egzorcystów, a więc tych kapłanów, którzy na co dzień stają twarzą w twarz z osobowym złem. Księża egzorcyści wzięli udział w specjalnym pokazie przedpremierowym zorganizowanym podczas ich zjazdu w Niepokalanowie. Film został przyjęty owacją na stojąco. "Egzorcyzmy Anneliese Michel" widziało już bardzo wiele osób. Zawsze wywoływał on żywe reakcje i ogromne duchowe poruszenie."
np. here

Bo taka jest zasada/prawo egzorcyzmu - ujawnienie i imie - tyle wiem,

A ja wiem tyle, że ma również obowiązek mówienia prawdy. Wydaje mi się trochę dziwne, żeby przyciśniety demon miał obowiązek ujawnić swoje imię, a co do reszty miał gadać co tylko zechce.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
kazema
 marzec 25 2008 19:57   
Forum

Witam po świętach.

Choć nie zdołałam obejrzeć tego dokumentu, bazując więc tylko na tym co przeczytałam o przypadku Anneliese, mam wątpliwości co do faktu, czy rzeczywiście dziewczyna zawierzyła słusznej osobie (Szatan przecież jest świetnym kłamcą, który wie jak przechytrzyć daną osobę, wykorzystując przy tym jej słabości: delikataność, naiwność, łatwowierność czy też niewiedzę;Wykorzystuje też naszą wiarę.)Myśląc o Anneliese, przypominam sobie, od razu, św. Faustynę, która za wszelką cenę odganiała i nie dopuszczała do siebie żadnych demonów.

Nie chodzi tu o ocenianie samej decyzji Anneliese, ale bardziej o zastanowienie się, czy droga przez przyzwolenie demonom na zawładnięcie całym sobą, jest rzeczywiście drogą słuszną. Jezus przecież namawia nas do przylgnięcia całym sobą do Niego, a nie do żadnego demona.

Ale przynajmniej ci, co zapoznali się z tą historią,chyba nie mają już wątpliwości
co do isnienia złych duchów, demonów, szatana.

Tak. Dlatego odmawiając Ojcze Nasz, połóżcie nacisk na:
...ale nas zbaw ode złego. Amen.

Pozdrawiam

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 marzec 25 2008 20:37   
Forum

Ja nie rozumiem dlaczego ta dziewczyne to spotkalo.
Z jakiej rodziny sie wywodzila? chodzili do kosciola? modlili sie?
Czy ta dziewczyna zajmowala sie spirytualizmem?.

Ja wierze ze to byla prawda.Ta dziewczybna wladala zekomo trzema jezykami? istnieja przeciez pewne badania-ktore stwierdzaja czy ktos jest opetany czy nie.
O Matce Boskiej -nie wiem, byla czysta nieskalana dziewica-jedyna na swiecie gona wydania na swiat Pana Jezusa-i zbolala bo oto urodzila go by wydac i aby zmarl-i tylko wiara-mogla jej pozwolic to przejsc i zniesc ten widok ukrzyzowania wlasnego dziecka za niewinnosc.
Wiem, ze wiele zarzutow robiono tym Kaplanom.
Ja z opowiadan rodzinnych wiem, ze istnialy kiedys czestrze egzorcyzmy-jest to trudna rzecz-bo trzeba byc czystym, nieskalanym kaplanem aby mozna sie bylo tego podjac.Diabel zna nasze grzechy.
O tym, ze egzorcyzm w Niemczech jest zakazany nic nie wiem.
Istnieje wiele zla.
Moja znajoma powiedziala kiedys, ze tam gdzie jest najwiecej swietosci skupia sie najwiecej zla.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 marzec 25 2008 20:48   
Forum

'bójcie się tego, co ciało i duszę może zatracić w piekle'

Z NT wiemy, że Jezus wypędzał demony z ludzi. Święci z nimi walczyli i nie dopuszczali ich do siebie.

Czy przypadek Anneliese nie był tego wszystkiego zaprzeczeniem? Czy demony nie zawładnęły jej ciałem i duszą? Dlaczego Jezus, wcześniej demony z ludzi wypędzając, teraz nakazałby, aby je do siebie 'zaprosić'?

A może rzeczywiście dziewczyna ta dokonała fatalnego w skutkach wyboru. Dała się oszukać. I to nie Bogu, ale Szatanowi. Jest powiedziane przecież: tragedia człowieka polega własnie na tragedii wyboru. Wyboru między tym, co pochodzi od złego, a tym co od Dobrego. Przy czym ten Zły objawia się zawsze pod postacią anioła światłości.

Może egzorcyści mieli być dla niej wybawieniem? Ale ona trwała nadal przy swoim postanowieniu i na nic zdały się egzorcyzmy? Jest tyle pytań które mi się teraz nasuwają. Ale wszystkie uświadamiają mi, że wbrew temu, co głoszą niektórzy księza, dziewczyna zle odczytała 'powołanie'.

[QUOTEza Córka](...)tam gdzie jest najwiecej swietosci skupia sie najwiecej zla.[/QUOTE]
Mądra znajoma.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 marzec 25 2008 21:57   
Forum

Ja nie rozumiem dlaczego ta dziewczyne to spotkalo.

Cały film jest już na youtubie w sześciu częściach.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Dezerter
 marzec 25 2008 22:48   
Forum

Kasandro
Przeczytaj jeszcze raz krytycznie ten list i oceń sama...
"Ostatniej nocy w Halloween...
"Zapytałam ją, dlaczego tak cierpię? Dlaczego demony dziś nie odeszły?
"

Więc to nie był jej wybór?!?

"Przykro mi Emily. Demony zostaną tam gdzie są."

Decyzja "Maryji" i to w jakim celu z jakiego to bardzo ważnego powodu

"ale dzięki tobie wielu zrozumie, że królestwo duchowe naprawdę istnieje."

hm ... a Biblia i Kościół to niby czego uczy?
no ale "Maryja" jest porządku bo daje wolny wybór

albo śmierć albo "Będziesz strasznie cierpieć"

Adeen
pytasz mnie "Chcesz powiedzieć, że przez jej opętanie ludzie nagle przestali wierzyć w diabła?
Tak i to nie jest moje zdanie - prawie nikt w Niemczech nie przyzna się publicznie do wiary w diabła i nie uwierzy w opętanie - takie są fakty!
i dlatego patrząc na owoce tego tragicznego wydarzenia
po owocach oceniam tego kto za tym stoi
ale to tylko moja skromna i omylna ocena
dzielimy się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami

Link do filmu - odradzam oglądanie w nocy

here

a w wersji fabularnej - ale wiernie pokazującej fakty to jest horror "Egzorcyzmy Emilii Rose"

===

Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2008 06:34   
Forum

Pochodziła z rodziny katolickiej, modliła się, spirytualizmem się nie zajmowała.

Dlaczego Jezus, wcześniej demony z ludzi wypędzając, teraz nakazałby, aby je do siebie 'zaprosić'?

Zapytaj o to znawców tego tematu, kapłanów.
Poza tym z tego co rozumiem, to Bóg DOPUSZCZA (a nie zsyła) zło: choroby, opętania, wojny, zarazy, śmierć.
Dlaczego? To jest chyba pytanie do Pana Boga.

Maryja z reguły pociesza cierpiących i doradza im ,
lub uprasza Boga o powstrzymanie określonego zdarzenia.
Ale z reguły musi mieć wsparcie modlitewne wiernych.

Jeśli Bóg dopuścił zło na te dziewczynę z powodu braku wiary,
to strach pomysleć co dopuści,
jeśli ludzkość mimo wszystko w Niego nie uwierzy.

Przeczytaj jeszcze raz krytycznie ten list i oceń sama...
"Ostatniej nocy w Halloween...
"Zapytałam ją, dlaczego tak cierpię? Dlaczego demony dziś nie odeszły?"
...a w wersji fabularnej - ale wiernie pokazującej fakty to jest horror "Egzorcyzmy Emilii Rose"

Hm...to co zacytowałam to nie był cały list.
Ma ktoś pełen cytat jej listu?

I czy w końcu Anneliese była chora czy opetana ???
Film pozostawia widzowi obie opcje do wyboru.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2008 07:10   
Forum

Trochę światła na ten temat dają poniższe linki:

Prawdziwe zdjęcia opętanej Anneliese Michel
http://www.chasingthefrog.com/reelfaces/emilyrose.php

http://www.kulturaonline.pl/Egzorcyzmy,Anneliese,Michel,,tytul,artykul,3152.html
W filmie wypowiadają się bezpośredni uczestnicy wydarzeń sprzed 30 lat, m.in. jeden z egzorcystów i matka dziewczyny. Zrealizowano go w formie rekonstrukcji wydarzeń - początki opętania, przebieg egzorcyzmów, pojawienie się stygmatów na ciele dziewczyny i jej śmierć. Wykorzystano także fragmenty taśm nagranych podczas egzorcyzmów. Słychać na nich głosy demonów o znaczących imionach Lucyfer, Judasz, Kain, Neron, Hitler i Fleischmann. W sumie księża zarejestrowali ponad 100 godzin rozmów z Annelise.
W końcu w Niemczech sprawa Anneliese Michel w dalszym ciągu należy do tabu, a jej akta w archiwach diecezjalnych utajniono na kolejne 40 lat.

http://www.dmnt.pl/forum/viewthread.php?forum_id=46&thread_id=214

Zdumiewające było to, że w obronie egzorcystów nie odezwał się żaden z niemieckich biskupów. Co więcej, Joseph Stangl, biskup Würzburga, który sam wydał wcześniej zgodę na egzorcyzm Anneliese, opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że "szatan nie istnieje, a opętanie jest chorobą".

Proszący o anonimowość niemiecki ksiądz mówi "Ozonowi", że po tym wydarzeniu episkopat niemiecki był tak przerażony całą sytuacją, że wydał nieformalny zakaz odprawiania egzorcyzmów. Dlatego od niemal 30 lat na terenie Niemiec biskupi nie wydają zgody na przeprowadzanie rytuału wypędzania złych duchów. Zdaniem wspomnianego księdza zaniechanie tej posługi przyczyniło się do ekspansji wpływów satanizmu w Niemczech.

Ponieważ egzorcyzmy w Klingenbergu były nagrywane, Amerykanka otrzymała 51 taśm magnetofonowych, na których zarejestrowano, jak Anneliese mówi sześcioma różnymi głosami męskimi, a każdy z nich określał siebie innym imieniem (Lucyfer, Judasz, Kain, Nero, Hitler i Fleischmann). Dokładna analiza porównawcza tych głosów, a także naoczne relacje świadków pozwoliły badaczce sformułować wniosek, że zmarła dziewczyna nie była chora psychicznie, lecz znajdowała się w religijnym stanie wyjątkowym zwanym opętaniem.

Zagadką były przyczyny opętania Anneliese Michel. Kiedy niemieccy duszpasterze zaczęli prześwietlać jej życiorys, odkryli, że nigdy nie zajmowała się okultyzmem ani spirytyzmem, nie wywoływała duchów, nie chodziła do wróżki, nie korzystała z porad bioenergoterapeutów, słowem: nie było w jej życiu duchowym szczeliny, przez którą mogłyby się wcisnąć złe moce. Mało tego: była wierzącą i praktykującą katoliczką, która w jednym z listów pisała: "Boga zawsze stawiam na pierwszym miejscu w moim życiu!".

Zupełnie nowe światło na jej opętanie rzuciły prowadzone przez nią dzienniki.

Pod datą 24.10.1975 w dzienniczku Anneliese czytamy: "Zbawiciel powiedział: Będziesz wiele cierpieć w zastępstwie innych i znosić cierpienia już teraz. Twoje cierpienie, twój smutek i opuszczenie służą mi do tego, by zbawiać dusze". I dalej: "Moje krzyże są największymi podarunkami. () Wszystko jest podarunkiem mojej wielkiej miłości do ciebie".

Ks. Ernst Alt, kierownik duchowy Anneliese Michel, którego wtajemniczała w swoje największe sekrety, opowiada, że dziewczyna dobrowolnie przyjęła na siebie cierpienia związane z opętaniem jako pokutę za grzechy innych ludzi. Męczarnie, jakich przy tym doświadczała, powodowały jednak, że pragnęła końca udręk i poddania się egzorcyzmom.

Ks. Alt wspomina, że w czasie egzorcyzmów złe duchy zachowywały się nietypowo. Zwykle nie chcą opuścić opętanego, ale nakaz egzorcysty zmusza je do tego. W przypadku Anneliese było odwrotnie - głosy krzyczały: "Chcemy wyjść! Chcemy wyjść!", ale słowa egzorcysty nie były ich w stanie wypędzić. "Nie wolno nam z niej wyjść" - wyjaśniały. Ks. Alt uważa, że Anneliese więziła i pętała w sobie aż sześć demonów, które dzięki temu nie mogły grasować po świecie i niszczyć innych ludzi.

Ostatni egzorcyzm miał miejsce 30 czerwca 1976 r. W pewnej chwili dziewczyna powiedziała: "Proszę mi dać rozgrzeszenie". Ojciec Renz uczynił to, a ona poszła spać. Następnego dnia już się nie obudziła.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 marzec 26 2008 09:41   
Forum Moderator
Moderator

Pojawiła się kwestia maryjna.
Według mi znanych danych, szatan nie tyle boji się Maryji co ją najszczerzej nienawidzi.

Nienawidzi jej z kilku powodów. Po pierwsze jest człowiekiem, po drugie dała życie Chrystusowi, a więc temu, przez którego szatan utracił panowanie, a po trzecie jest preczista - jest po ludzku kompletnym zaprzeczeniem jego dzieła w Ewie.

Z tąd też właśnie Maryja w egzorcyzmach się pojawia, przy czym pojawia się jako orędowniczka i jako ta, która pojawia się za Chrystusem lub na niego wskazuje (por. ikonografia bizantyjska).

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Ewa
 marzec 26 2008 11:08   
Forum

Niesamowite, obejrzalam cz.1 czesci 2 i innych nie jestem w stanie obejrzec-zbyt bardzo mnie to przeraza.

Padly tu slowa, ze ta dziewczyna miala stygmaty? a gdzie one znajdowaly sie na ciele?-moze dziwne pytanie-bo przeciez wiem-ale chodzi mi o rece.

Nie wiem co do tej dziewczyny.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 marzec 26 2008 11:42   
Forum Moderator
Moderator

Oglądałem całość - mieszane uczucia.

Wątpliwość budzi fakt, że demony nie odeszły, a wg Pisma Świętego powinny.

Za publikacją na opoka.org.pl przychylałbym się, że dziewczyna została zwiedziona, przy czym miała prawdopodobnie szlachetne intencje.

Opętanie jest bodaj najwyższą formą poddania się złu. Bóg, którym jest Bogiem zazdrosnym nie może chcieć oddać kogoś komuś innemu.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Krzysztof
 marzec 26 2008 18:24   
Forum

I czy w końcu Anneliese była chora czy opetana ???
Film pozostawia widzowi obie opcje do wyboru.

Masz na myśli horror "Egzorcyzmy Emily Rose"; dokument "Egzorcyzmy Anneliese Michel" nie daje dwóch opcji do wyboru.

Według mi znanych danych, szatan nie tyle boji się Maryji co ją najszczerzej nienawidzi.

Z "Nowych wyznań egzorcysty" Amortha:
"Kiedy zaczyna się egzorcyzmować opętanego, jednego z tych, którzy naprawdę mają w sobie diabła, słyszymy obelgi, naśmiewania:'Ja tu się dobrze czuję, ja stąd się nigdy nie ruszę. Ty nic mi nie możesz zrobić, jesteś zbyt słaby, tracisz tylko czas...'.Ale powoli włąza się do sprawy Maryja i wtedy zmienia się ton wypowiedzi:'To Ona tego chce. Przeciwko Niej nie mogę nic zrobić. Powiedz jej, żeby przestała wstawiać się za tą osobą. Za bardo kocha to stworzenie, to już koniec ze mną..."
W książce jest cały rozdział poświęcony Maryi: "Niewiasta nieprzyjaciółka szatana". Jest tam wyraźnie pokazane, że szatan boi się Maryi. Polecam

Opętanie jest bodaj najwyższą formą poddania się złu. Bóg, którym jest Bogiem zazdrosnym nie może chcieć oddać kogoś komuś innemu.

Jednak uwięzienie demonów w Anneliese mogło być zgodne z zamierzeniem Boga, tym bardziej dlatego, że później nie czuły się tak dobrze w jej ciele i chciały wyjść. Ale nie mogły...

Tak i to nie jest moje zdanie - prawie nikt w Niemczech nie przyzna się publicznie do wiary w diabła i nie uwierzy w opętanie - takie są fakty!

Nie przeczę. Jednak nie oznacza to, że przez to opętanie przestali nagle w niego wierzyć. Po prostu nie wierzyli w niego już wcześniej. Ludzie nie wierzący w szatana są z pewnością pod jego wpływem, czego dowodem może być wynik procesu i wyśmianie przez media.

Owocem tego tragicznego wydarzenia jest to, że na pewno wiele osób przez to opętanie uwierzyło w demona. Na pewno nikt nie przestał nagle w niego wierzyć.
a w wersji fabularnej - ale wiernie pokazującej fakty to jest horror "Egzorcyzmy Emilii Rose"

Jesteś pewien, że wiernie pokazuje fakty?

Jeśli Bóg dopuścił zło na te dziewczynę z powodu braku wiary,

Proponuje obejrzeć film.

===

Jestem katolikiem!

Cytat 
Dezerter
 marzec 26 2008 22:31   
Forum

Nie wszyscy egzorcyści klaskali na stojąco
Niejaki O, Andrzej Mularczyk OMI, tym co pisze mnie przeraża
Oto próbka
here
a tutaj

o roli Maryi w egzorcyzmach - nieco z innej strony - nie znaczy że ja się z nim zgadzam! - aż taki radykał jak on, to ja nie jestem - ten ksiądz mnie przeraża ;

"Kolejny szatański wymysł...

Kult Miłosierdzia Bożego to kolejny szatański podstęp jego postawienia się ponad Boga. Zapytuję, czy Jezus mógłby zwrócić się do będącej w tańcu dziewczyny słowami, „Jak długo będziesz mnie zwodzić i jak długo będę przez ciebie cierpieć?”. Plus inne erotycznym wydźwięku, „Miła serca mego, pozostańmy w najbliższej zażyłości”. Poza tym w objawieniach tych, pojawia się bardzo wiele typowo szatańskich elementów, czy też zwrotów, jak chociażby „Co robisz?”.

Podpisano: O. Marek Mularczyk OMI - Poznań , 2006-05-16 07:45:03

Dziękuję za wydrukowanie mojej wypowiedzi. Na taki gest stać tylko portal „Opoka”. No niestety, co innego poetycka wersja miłości przedstawiona w „Pieśni nad Pieśniami”, w pismach mistyków, a co innego erotyzm w objawieniach Bożego Miłosierdzia. Proszę mi wierzyć objawienia te to kolejna próba szatańskiego postawienia się ponad centrum naszej wiary, fakt zmartwychwstania Jezusa, czego wyrazem jest żądanie, pierwsza niedziela po zmartwychwstaniu będzie moim świętem. Jeżeli chodzi o język MB to zwracam uwagę raczej nie na erotyzm, ale na charakterystyczne szatańskie zwroty typu, miła serca mego, co robisz i wybrałem sobie ciebie jako narzędzie. Szczególnie ten ostatni to charakterystyczny zwrot szatański.

Podpisano: O. Marek Mularczyk OMI - Poznań , 2006-05-17 08:40:05

Proszę bez złośliwości, a nieco roztropności...

Najwyższym wymiarem Bożego miłosierdzia jest Jego wcielenie, męka i zmartwychwstanie. Objawienia, których dostąpiła siostra Faustyna, są jedynie nieudolną szatańską próbą odwiedzenia od prawdziwej Bożej prawdy. Wielokrotnie w czasie odprawianych przeze mnie egzorcyzmów demony wyjawiały, że to właśnie oni w piekle wymyślili to nabożeństwo. Poza tym, już nawet tylko powierzchowna lektura dzienniczka siostry Faustyny dla kogoś, komu znany jest sposób działania szatana, a ja zajmuję się tym zagadnieniem zawodowo, wskazuje na to, że to właśnie on, szatan, jest autorem tych objawień.

Podpisano: O. Marek Mularczyk OMI - Poznań , 2006-05-23 14:49:45
"

W KRK są trzy opinie na temat przypadku Anneliese
1. Choroba psychiczna
2. Zwiedziona
3. Święta

- która prawdziwa jest - nie dam sobie nawet palca uciąć, a co dopiero głowę

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 marzec 26 2008 23:23   
Forum Moderator
Moderator

Sprawa wydaje się bardziej zagmatwana...

Pan Mularczyk zdaje się w tej chwili zakwestionował dzienniczek, który był jedną z podstaw kanonizacji św. Faustyny.

Pragnę przypomnieć, że kanonizacja nosi znamiona nieomylności Kościoła i papieża.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,68 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty