Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nowe grzechy
 |  Wersja do druku
Reguly
 marzec 27 2008 21:29  (Czytany 1895 razy)  
Forum

Status: offline

Jakos tak cicho czy przegapilem?

Girotti oznajmił, że grzechami śmiertelnymi są modyfikacje genetyczne, eksperymenty na ludziach, zatruwanie środowiska, przyczynianie się do niesprawiedliwości społecznej i biedy, bogacenie się w nieprzyzwoity sposób i zażywanie narkotyków.

Calosc tutaj: here

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 27 2008 22:03   
Forum

A o czym tutaj pisać?
Naprawdę uważasz, ze artykuły z Onetu, zwłaszcza te dotyczące zasad chrzescijaństwa sa rzetelne?
Że przestała obowiązywać poprzednia nauka o grzechach a ważna jest nowa nauka o "nowych grzechach"?
Że Watykan (czyli co? Państwo kościelne a nie Kosciół?) sporządził jakąś nową listę.

A może chodzi raczej o to, że teologowie starają się ludziom uświadomić, że nie wystarczy w konfesjonale wyklepać, że gniewałem się na żonę i miałem nieczyste myśli, obżeralem się w piątek czy leniłem w pracy?

Katechizmowe wymienianie siedmiu grzechów głownych ma wartość tylko katechizmową, czyli podaje w zarysie i w skrócie pewne zasady ułatwiając przez to rozumienie całości.
Siedem grzechów głownych nigdy nie było doktryną, lecz jedynie pewną wskazówką pomagającą w walce ze swoimi wadami.
(jak na przykład sztuczki mnemotechniczne: słowo SALIGIA ukrywające w sobie wszytskie 7 uznawanych grzechów głwonych)

Rózni teologowie różnie klasyfikowali grzechy w zależności od przyjętych założen psychologiczno-antropologicznych.
Przyjąła się klasyfikacja Grzegorza Wielkiego, co nie znaczy, że inne klasyfikacje są gorsze albo złe.

Teraz ludziom uświadamia się, że i inne rzeczy są grzechami, co oczywiście z jednej strony nie wyczerpuje listy możliwych grzechów, a z drugiej ma za zadanie nie tyle doprowadzać ludzi do rozpaczy, że można na tyle sposobów zgrzeszyć, lecz żeby uświadmiac sobie jaka jest istota gzechu.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 marzec 28 2008 16:31   
Forum

Quote by medieval_man: A o czym tutaj pisać?

Zgadnij... Biorac pod uwage np. to co napisales wyzej...

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 28 2008 19:28   
Forum

Quote by reguly:
Quote by medieval_man: A o czym tutaj pisać?

Zgadnij... Biorac pod uwage np. to co napisales wyzej...

No wiesz.... to są oczywistości (w dodatku oczywiste )
Naprawdę uważasz, że jest sens rozpisywać się o oczywistościach?
Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, że ktos może takich rzeczy nie wiedzieć i brać artykuł zacytowany przez Onet za dobrą monetę.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Kacper Światłowski
 marzec 28 2008 23:31   
Forum

Nadmierne bogacenie się, czy tez bogacenie się w nieprzyzwoity sposob. Ja znalazlem ze chodzi o nadmierne, a jezeli tak to sprawa tego grzechu staje sie dosc rozmyta. Kto i kiedy okresli ile jest to nadmiar? Czy takie postacie jak Salomon, Hiob, Abraham wpadliby pod gilotyne tego grzechu, bo Bog im tak blogoslwaiwl ze znani byli w swoim i nastepnych pokoleniach.

===

Cytat 
potwor
 marzec 28 2008 23:40   
Forum

Quote by swiatlo: Nadmierne bogacenie się, czy tez bogacenie się w nieprzyzwoity sposob. Ja znalazlem ze chodzi o nadmierne, a jezeli tak to sprawa tego grzechu staje sie dosc rozmyta. Kto i kiedy okresli ile jest to nadmiar? Czy takie postacie jak Salomon, Hiob, Abraham wpadliby pod gilotyne tego grzechu, bo Bog im tak blogoslwaiwl ze znani byli w swoim i nastepnych pokoleniach.

a czy grzechem jest postawienie luksusowej plebani wartej np 5-10 mln złotych za pieniądze ludzi wierzących?
plus wykorzystywanie zwolnienia z podatku by mieć różne ulgi?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 marzec 28 2008 23:45   
Forum

Quote by mathias777:
a czy grzechem jest postawienie luksusowej plebani wartej np 5-10 mln złotych za pieniądze ludzi wierzących?
plus wykorzystywanie zwolnienia z podatku by mieć różne ulgi?

Wg mnie nie jest.
Natomiast jest grzechem wtedy, jezeli ten kto tak uwaza (np. ksiadz) w ten sposob postepuje.

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 29 2008 10:45   
Forum

Quote by swiatlo: Nadmierne bogacenie się, czy tez bogacenie się w nieprzyzwoity sposob. Ja znalazlem ze chodzi o nadmierne, a jezeli tak to sprawa tego grzechu staje sie dosc rozmyta. Kto i kiedy okresli ile jest to nadmiar? Czy takie postacie jak Salomon, Hiob, Abraham wpadliby pod gilotyne tego grzechu, bo Bog im tak blogoslwaiwl ze znani byli w swoim i nastepnych pokoleniach.

Teologia moralna ustala dość precyzyjnie takie pojęcia jak nadmierność, rozsądek, słuszna miara, itp.
Więc w tym przypadku nadmierne bogacenie się to nie jest na przykład wygrana w totolotka, ale przyplyw bogactwa wynikający z niesprawiedliwych działań.
Z moralnego punktu widzenia nie chodzi więc o fakt bogactwa, ale o jego motywację i o środki wybrane dla jego zdobycia

===

Cytat 
Pastor
 marzec 29 2008 12:42   
Forum

Quote by medieval_man:
Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, że ktos może takich rzeczy nie wiedzieć i brać artykuł zacytowany przez Onet za dobrą monetę.

Co Ty masz z tym Onetem??? Artykuł pochodził z The Daily Telegraph przecież, chyba że to Onet im ten artykuł pisał

Nadmierne bogacenie się to ma być nowy grzech??? No to moje gratulacje dla przebudzonych ustalaczy zasad moralnych dla wiernych KK. Kiedyś Kościół nie występował przeciw niesprawiedliwym stosunkom feudalnym bo sam na tym zarabiał kase wiernym wszystko tłumacząc respektowaniem prawa ludzkiego które też pochodzi od Boga i wynagrodzeniem krzywd doczesnych w raju. Nowe grzechy? nie ma czegoś takiego! Jeśli ja zjaram sobie jointa to jestem wielkim grzesznikiem a Ojciec Dyrektor Nadawca Społeczny T.R. nie bogaci sie nadmiernie i nie propaguje nienawiści do Żydów bo niby czemu? Absurd.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 29 2008 13:53   
Forum

Quote by pijany pastor:
Quote by medieval_man:

Co Ty masz z tym Onetem??? Artykuł pochodził z The Daily Telegraph przecież, chyba że to Onet im ten artykuł pisał

A umiesz czytać?
To przeczytaj co napisałem: artykuł zacytowany przez Onet.
Jest tak od długiego czasu niestety, ze Onet cytuje w większości kiepskie artykuły - tanią sensację

Quote by pijany pastor:
Nadmierne bogacenie się to ma być nowy grzech??? No to moje gratulacje dla przebudzonych ustalaczy zasad moralnych dla wiernych KK.

Cbyba w ogóle niczego nie zrozumiałeś.
Nadmierne bogacenie się, rozumiane jako kierowanie się w życiu tylko dążeniami materialnymi zawsze bylo uważane za grzech, choć nazywano to może inaczej.
I nie jest to żaden nowy grzech, tylko nowe nazwanie starego grzechu mające uświadomić ludziom niebezpieczeństwo pogoni za bogactwem

Quote by pijany pastor: Kiedyś Kościół nie występował przeciw niesprawiedliwym stosunkom feudalnym bo sam na tym zarabiał kase wiernym wszystko tłumacząc respektowaniem prawa ludzkiego które też pochodzi od Boga i wynagrodzeniem krzywd doczesnych w raju.

Co za prostota interpretacji.
Czy w ogóle wiess na czym polegały feudalne stosunki spoleczne?

Quote by pijany pastor:

Nowe grzechy? nie ma czegoś takiego!

Brawo.
Nareszcie zajarzyłeś.
O tym piszę, krytykując ten dennny artykuł

Quote by pijany pastor:
Jeśli ja zjaram sobie jointa to jestem wielkim grzesznikiem a Ojciec Dyrektor Nadawca Społeczny T.R. nie bogaci sie nadmiernie i nie propaguje nienawiści do Żydów bo niby czemu? Absurd.

Poużalaj się jeszcze trochę nad sobą.
W końcu forum może tez służyć za kozetkę psychoterapeuty

===

Cytat 
Pastor
 marzec 29 2008 17:23   
Forum

Quote by medieval_man:

A umiesz czytać?
To przeczytaj co napisałem: artykuł zacytowany przez Onet.
Jest tak od długiego czasu niestety, ze Onet cytuje w większości kiepskie artykuły - tanią sensację.

To już twoja nacechowana niechęcią subiektywna ocena ale w końcu forum może tez służyć za kozetkę psychoterapeuty.

Quote by medieval_man:
Nadmierne bogacenie się, rozumiane jako kierowanie się w życiu tylko dążeniami materialnymi zawsze bylo uważane za grzech, choć nazywano to może inaczej.
I nie jest to żaden nowy grzech, tylko nowe nazwanie starego grzechu mające uświadomić ludziom niebezpieczeństwo pogoni za bogactwem.

Z tego to już nic nie zrozumiałem.
To znaczy że przez nową nazwę starego grzech uświadamia się ludziom jego niebezpieczeństwo, czyli stara nazwa nie odzwierciedlała jego prawdziwgo niebezpieczeństwa a nowa wszystko naprawia???

Quote by medieval_man:
Quote by pijany pastor: Kiedyś Kościół nie występował przeciw niesprawiedliwym stosunkom feudalnym bo sam na tym zarabiał kase wiernym wszystko tłumacząc respektowaniem prawa ludzkiego które też pochodzi od Boga i wynagrodzeniem krzywd doczesnych w raju.

Co za prostota interpretacji.
Czy w ogóle wiess na czym polegały feudalne stosunki spoleczne?.

Tak sie składa że mam jako takie pojęcie na ten temat. Wydaje mi sie że Ty też, z uwagi na twój nick powinieneś coś o tym wiedzieć. Nie chcesz mi chyba powiedzieć że w średniowieczu Kościół Katolicki nie był istotną stroną w polityce eurpoejskiej i światowej który kształtował stosunki społeczne i któremu wcale nie zależało na zmiane korzystnych dla niego(Instutucji Kościoła) panujących wówczas rozwiązań mimo iż nie były one sprawiedliwe. Już nie mówiąc o akceptacji niewolnictwa w początkach naszej ery ale to zupełnie inna historia.
Chce tylko powiedzieć, żebyś mógł mnie jak najlepiej zrozumieć, że Kościół Katolicki szczególnie w średniowieczu bardzo daleko odbiegał od ideału i nie kierował się dobrem ogółu czy w większości przypadków troską o wiernych i ich zbawienie tylko własnymi interesami, może z uwagi na zupełnie inną sytuacje w jakiej się znajdował. W obecnym czasie Kościół w większym stopniu spełnia powierzone mu przez Boga zadanie bo niestety nie ma możliwości odgrywać na arenie międzynarodowej takiej roli jak w średniowieczu.
Quote by medieval_man:
Quote by pijany pastor:

Nowe grzechy? nie ma czegoś takiego!

Brawo.
Nareszcie zajarzyłeś.
O tym piszę, krytykując ten dennny artykuł.

Tylko nie wiem czy ty wszystko zajarzyłeś o czym ja pisałem.

Należe do Kościoł ale niektóre jego decyzje budzą moje wątpliwości.
Mt 23,28
Tak i wy na zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, wewnątrz zaś jesteście pełni obłudy i bezprawia

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 29 2008 18:39   
Forum

Quote by pijany pastor:
Quote by medieval_man:
I nie jest to żaden nowy grzech, tylko nowe nazwanie starego grzechu mające uświadomić ludziom niebezpieczeństwo pogoni za bogactwem.

Z tego to już nic nie zrozumiałem.
To znaczy że przez nową nazwę starego grzech uświadamia się ludziom jego niebezpieczeństwo, czyli stara nazwa nie odzwierciedlała jego prawdziwgo niebezpieczeństwa a nowa wszystko naprawia???

Odniosę się więc do tego, czego nie zrozumiałeś, jak sam twierdzisz.

Mam jakieś takie dziwne wrażenie, że nauka o grzechach, jak kazda inna nauka rozwija się i w każdym momencie dziejów ludzkości nauka ta wyrażana być może przy pomocy różnych sformułowań czerpiących bezpośrednio z koncepcji (hipotez, teorii) w danym momencie przyjmowanych i funcjonujacych w świadomości społeczeństwa.
O ile w Średniowieczu raczej powszechnie przyjmowano naukę o grzechu wywodzącą się ze scholastycznej koncepcji antropologicznej to dzisiaj takie rozumienie jest obce człowiekowi.

To trochę tak, jak w Średniowieczu i wczesniej (upraszczając) obiegowo funkcjonowała ptolemejska wizja świata (z Ziemią jako centrum wszystkiego), co powodowało, że w życiu praktycznym i w praktycznym języku mówiono, że słońce wschodzi, albo zachodzi.

Dziś wiemy, że nie jest to prawda. Dziś powinniśmy mówić, że Ziemia wskutek swego obrotu ustawiła sie tak, że obserwator dostrzega pozorony ruch tarczy słonecznej. Ale i tak każdy z nas mówiąc o wschodzie czy zachodzie rozumie o co chodzi i nie kruszymy kopii o poprawność językową w tym względzie.

Inaczej wygląda sprawa z grzechem, a raczej z nauką o nim.
Zeby dobrze zrozumieć sens takich pojęć jak choćby gniew powinnismy znać kontekst w jakim to pojęcie jest używane, kontekst wynikający z pewnej koncepcji antropologiczno-biblijnej.
Życie pokazuje, że jej praktycznie nie znamy, bo zdarza się, że penitent w trakcie spowiedzi oskarża siebie o jakiś gniew nie zdając sobie sprawy nawet, że nie musi, bo myli uczucie (reakcję fizjologiczną) z postawą.

Nowe wizje antropologiczne zmuszają do innego mówienia o grzechu niż miało to miejsce kilkaset lat temu.
Zmiana opisu nie zmienia przecież samej rzeczy

Zresztą nauka grzechach głównych nigdy nie była nauka jednorodną. Ba, nie ma jej w Piśmie świętym. Każdy teolog Średniowiecza sam w oparciu o przyjmowaną antropologię budował swój własny katalog grzechów (głównych i pobocznych).
Szczytem zaś wszystkiego było budowanie rozwiniętych katalogów grzechów w teologii XIX-wiecznej gdy wielu zapomniało, że Bóg przychodzi do nas z Radosną Nowiną a nie katalogiem grzechów.
Dzisiaj Kosciół (katolicki) zmierza do tego, aby wskazywać pewną drogę, zamiast przestrzegać ludzi przed dziesiątkami i setkami katalogowych grzechów i grzeszków.

Natomiast to, że mniej przedstawia się dzisiaj katalogów, nie oznacza, że grzechy z tych katalogów nie sa już grzechami.
Chodzi przeciez o zmianę perspektywy.

===

Cytat 
Reguly
 marzec 30 2008 12:06   
Forum

Quote by medieval_man: Jest tak od długiego czasu niestety, ze Onet cytuje w większości kiepskie artykuły

Jak. np. z Goscia Niedzielnego, Przewodnika Katolickiego, czy Niedzieli?

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 30 2008 13:27   
Forum

fajnie, że te tytuły tez dostzregłeś. Może czasem tez Cię coś w nich zafascynuje?

===

Cytat 
MACIEJ
 kwiecień 01 2008 16:50   
Forum

coś na ten temat:
http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=314

===

Bóg też jest liberałem.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 01 2008 21:23   
Forum Moderator
Moderator

Quote by prawi_co_wiec: coś na ten temat:
http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=314

Niespójny, bardzo subiektywny (wręcz emocjonalny) tekst z błędami merytorycznymi.
I zupełnie nie ma temat

Witaj prawi.. na forum.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,80 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty