Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Śmierć Sumienia
 |  Wersja do druku
Geralt
 kwiecień 03 2008 20:51  (Czytany 2124 razy)  
Forum

Status: offline

Witam.Jestem nowym na forum i ponieważ czytałem dzisiaj o cytatach Jana Pawła II na temat że śmierć sumienia jest czymś gorszym niż grzech. No i teraz nasuwa się moje pytanie czy człowiek,którego sumienie umarło ma jeszcze szansę na wybaczenie i zbawienie?Czy to jest już grzech niewybaczalny?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 03 2008 21:15   
Forum

witam na forum
nie wiem o jakich cytatach mówisz wprawdzie, ale jak dla mnie "śmierć sumienia" jest to stan przejściowy i odwracalny (nie zawsze niestety)
Poza tym nikt nie wie co to jest sumienie i czy jest - definicji mnóstwo, różnych bardzo. Niektórzy uczenie twierdzą, że rodzimy sie jako tabula rasa (czysta tablica) i co tam zapiszemy to będzie naszym sumieniem - są opisane w literaturze przypadki dzieci wychowanych w skrajnych/niecywilizowanych warunkach "pozbawionych sumienia" w naszym rozumieniu oczywiście.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Geralt
 kwiecień 03 2008 21:18   
Forum

chodziło mi o to:

Człowiekowi współczesnemu grozi duchowa znieczulica, a nawet śmierć sumienia. Śmierć sumienia jest natomiast czymś gorszym od grzechu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 03 2008 21:27   
Forum Moderator
Moderator

Retoryka. Nie przywiązuj się do tego.
Po prostu łajanie bez jakiś następstw teologicznych. JP2 był kaznodzieja grającym pięknie na uczuciach.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
tadeusz
 kwiecień 03 2008 21:44   
Forum

Rafi F - trudno mi sie zgodzic ze to retoryka bez nastepstw . Grzech ma swoja wymowe . Atakuje sumienie. U niektorych ludzi objawia sie nastepstwami w psychice. Dlatego przebaczenie ma taka sile "Smierc sumienia" - to wolna droga dla grzechu. Malo tego - grzech bez sumienia przestanie miec wymowe grzechu, bedzie tylko odstepstwem od normy , nowa moda, ekstrawagancja . Wlasnie sumienie jest jedyna przeciwwaga dla grzechu.

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 03 2008 22:21   
Forum Moderator
Moderator

Quote by petroniusz100: Malo tego - grzech bez sumienia przestanie miec wymowe grzechu...

O grzechu możemy mówić tylko przy jego świadomości. Nie mając "sumienia" nie możemy grzeszyć

Bo co to znaczy nie mieć sumienia? Czy to aby nie znaczy mieć sumienie inne?
To zdanie JP2 jest jasne w świetle całej wypowiedzi. Jeżeli wyjmiemy i zaczniemy rozdrabniać, to wyjdzie tylko kaszka.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kazema
 kwiecień 04 2008 11:15   
Forum

Witaj Geralt.

Sama śmierć sumienia nie jest grzechem, ale jest czymś co prowadzi do degradacji człowieka.

Czym jest grzech? Moim zdaniem grzechem jest akt (czasem mysl) nie będący zgodny z głosem naszego sumienia. Sumienie to głos Boga. Ale i tu trzeba uważać, ponieważ nasze sumienie może być wypaczone. A dzieje się to wtedy, kiedy jesteśmy z dala od Boga.

[QUOTEza Rafi]o grzechu możemy mówić tylko przy jego świadomości. Nie mając "sumienia" nie możemy grzeszyć[/QUOTE]

Nie zgadzam sie(zreszta nie po raz pierwszy nie zgadzam sie z Toba). Mozna grzeszyc nawet nie zdajac sobie z tego sprawy, innymi slowy, mozna grzeszyc i nie byc swiadomym grzechu. O tym pisze sw. Faustyna: uwazajmy czy i jak grzeszymy, kazdym zmyslem mozna zgrzeszyc.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 kwiecień 04 2008 11:24   
Forum

[QUOTEza Petronisz]Wlasnie sumienie jest jedyna przeciwwaga dla grzechu.[/QUOTE]
Rzeczywiście. Cała nadzieja w naszym sumieniu.Trzeba więc dbać o jego (sumienia)czystość.

[QUOTEza Rafi]Retoryka. Nie przywiązuj się do tego.
Po prostu łajanie bez jakiś następstw teologicznych. JP2 był kaznodzieja grającym pięknie na uczuciach.[/QUOTE]

Hm. I znow mnie szokujesz.
Geralt. Ja jednak polecam zastanowić się nad wypowiedziami Jana Pawła. On nie rzucał słów na wiatr. Zresztą nie trzeba być papiezem, aby dostrzec rosnącą znieczulicę we współczesnym świecie. Problem w tym, że dziś dzieje się to pod hasłem WOLNOŚĆI i RÓWNOŚCI człowieka(błędnie zresztą rozumianej)

Pozdrawiam.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 04 2008 12:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kazema: Witaj Geralt.

[QUOTEza Rafi]o grzechu możemy mówić tylko przy jego świadomości. Nie mając "sumienia" nie możemy grzeszyć

Nie zgadzam sie(zreszta nie po raz pierwszy nie zgadzam sie z Toba). Mozna grzeszyc nawet nie zdajac sobie z tego sprawy, innymi slowy, mozna grzeszyc i nie byc swiadomym grzechu. O tym pisze sw. Faustyna: uwazajmy czy i jak grzeszymy, kazdym zmyslem mozna zgrzeszyc.

[/QUOTE]
Po pierwsze : cytuj w całości, inaczej to manipulacja. Pominęłaś emotikon "".
Po drugie : grzeszymy cały czas i świadomie i nie.
Po trzecie : maja prababcia mówiła "Żałuj za swe grzechy, wszystkich nie poznasz." oraz "Jak ktoś ci powie, ze można nie grzeszyć, to sie módl za niego".

===

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 04 2008 12:31   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kazema: [
[QUOTEza Rafi]Retoryka. Nie przywiązuj się do tego.
Po prostu łajanie bez jakiś następstw teologicznych. JP2 był kaznodzieja grającym pięknie na uczuciach.

Hm. I znow mnie szokujesz.
[/QUOTE]

Czym ciebie szokuję? JP2 był wspaniałym kaznodzieją i potrafił grać na uczuciach jak mało kto. Potrafił prostymi słowami wzruszyć, zasmucić, zmusić do refleksji. Rzadko mówił językiem teologicznym, a właśnie prostymi słowami rysował proste obrazy.
Kazema. Przypisujesz moim słowom znaczenia których nie ma. Szokujesz mnie.

===

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 04 2008 14:46   
Forum

No już sie nie szokujcie tak

Po drugie : grzeszymy cały czas i świadomie i nie.
Po trzecie : maja prababcia mówiła "Żałuj za swe grzechy, wszystkich nie poznasz." oraz "Jak ktoś ci powie, ze można nie grzeszyć, to sie módl za niego".

a te słowa to muszę sobie zapamiętać i wziąć do siebie, bo ja to taki jakiś bezgrzeszny się sobie wydaje - to źle?
Nie całkiem rzecz jasna - i myślę, że moje sumienie jest całkiem zdrowe. Tak sobie myślę, że nasze sumienie nie wie o wszystkich naszych grzechach bi nie wie ile nieraz nieświadomego bólu, krzywdy czy zwykłej przykrości sprawiamy innym. Inna sprawa o której nie wie nasze sumienie to jak często jesteśmy nieświadomie powodem czyjegoś grzechu - szczególnie siostry z naszego forum, a tu wiosna idzie, te dekolty, obcisłości...
już się nie czuje bezgrzeszny

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
matejanka
 kwiecień 05 2008 08:03   
Forum

Sumienie jest najważniejszą częścią naszego ducha i posiada je każdy. W Sumieniu odbieramy Głos Boga I POSIADAMY ZAPISANE BOSKIE PRAWO ale oczywiście i tu działa nasza wolna wola i możemy Ten głos zagłuszyć, a nawet swoją świadomością wypaczyć. Czasem Sumienie słyszymy już tylko jako niejasne uczucie dyskomfortu z powodu swojego postępowania.

Żeby dobrze usłyszeć Głos Boga w sobie, musi się wejść do wewnętrznej Świątyni i z pokorą wysłuchać tego co Ten Głos nam mówi. Lecz my najczęściej staramy się Go nie słyszeć, gdyż przeszkadza nam On w czynieniu tego co nam wydaje się dla nas "dobre" I im bardziej zagłuszamy Głos Sumienia, tym bardziej jest "martwy nasz duch" a im lepiej potrafimy przysłuchiwać się Temu który się nie myli, tym jesteśmy bliżej Boga, łatwiej i lepiej wypełniamy Prawo i jesteśmy na drodze do zbawienia.
Dzień Pana na ziemi I w zaświatach i to co my nazywamy Sąd nad żywymi i umarłymi to przede wszystkim DZIĘKI DZIAŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO W NAS USŁYSZENIE PRZEZ LUDZKIEGO DUCHA NIEZAGŁUSZONEGO GŁOSU BOGA W SWOIM SUMIENIU i Z CAŁĄ JASNOŚCIĄ UJRZENIE JAK BARDZO NASZA DUSZA W SWOIM ZIEMSKIM ŻYCIU ŁAMAŁA BOSKIE PRAWO . Dla niektórych będzie to straszny moment(gdy Dzień Pana zastanie ich w ciele) i mogą go nawet przypłacić śmiercią ciała, wtedy gdy dusza nie wytrzyma świadomości swoich grzechów.
W czasie ziemskiego życia potrafimy unikać i nie słuchać Tego mądrego Głosu, lecz po śmierci ciała spada zasłona odgradzająca nas od Sumienia(ciało jest tą zasłoną) i słyszymy Je z nigdy na ziemi nie spotykną dla nas jasnością i TO JEST WŁAŚNIE SĄD NA KTÓRY IDZIE DUSZA PO ŚMIERCI CIAŁA. GDYŻ W SUMIENIU ZAPISANE JEST BOSKIE PRAWO I TO PRAWO NAS SĄDZI POPRZEZ NASZE SUMIENIE.
To właśnie sumienie odróżnia nas od zwierząt i jest tym co czyni z nas Boskie dzieci!
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Gocek
 kwiecień 09 2008 13:18   
Forum

MATEJANKA

To właśnie sumienie odróżnia nas od zwierząt i jest tym co czyni z nas Boskie dzieci!

A po co zostały zwierzęta stworzone? Taki kaprys?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Geralt
 kwiecień 13 2008 12:22   
Forum

czyli człowiek taki nie ma szansy na przebaczenie grzechu?? bo nei rozumiem

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 kwiecień 13 2008 12:40   
Forum

Chodzi ci o człowieka, któremu 'sumienie obumarło'?Wydaje mi się, że takiego człowieka możnaby nazwać 'zbłąkaną owieczką'. A o takie najbardziej troszczy się Jezus. Więc jest duża szansa,że i taka osoba dostąpi zbawienia i uwolni się od grzechu (uwolnienie od grzechu jest konsekwencją przebaczenia)

Ale żeby nie być taką zbłąkaną owcą należy dążyć do tego, aby nie utracić kontaktu z Bogiem (ten kontakt można pielęgnować przez modlitwę).

Jeśli piszesz w czyimś imieniu, bo uważasz, że 'czyjeś sumienie jest bliskie śmierci' pomóż mu. Możesz mu pomóc rozmową. Pozdrawiam!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 14 2008 07:32   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Geralt: czyli człowiek taki nie ma szansy na przebaczenie grzechu?? bo nei rozumiem

KAŻDY ma szansę. Aż do ostatniej chwili życia. Wystarczy uwierzyć i przyjąć Chrystusa za swego Pana. Reszta to tylko konsekwencja tego kroku.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,57 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty