Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Apokryfy i inne pisma, książki. Prosze o pomoc
 |  Wersja do druku
Bartosz
 kwiecień 06 2008 02:06  (Czytany 1212 razy)  
Forum

Status: offline

Temat nie wiedziałem gdzie zbytnio załozyć. Może gdzieś pisało, ale prosze o wyrozumialość. Do jutra musze oddać bibliografie, denerwuje sie nieco bo chce zdąrzyć.

W Księdze Hymnów (których kopia znajduje się wśród rękopisów odkrytych w Qumran) mowa o "otchłani Abaddon" i "potokach Beliala [które] wdarły się do Abaddon" [por. Tyloch, Rękopisy z Qumran nad Morzem Martwym, s. 264, przyp. 32, s. 267 -przyp. tłum.]

- jak mam to odczytać? potoki Beliala? Jeśli ktoś może mi to wytłumaczyć to chetnie. Albo jak ktoś ma tekst tej ksiegi na kompie to prosze wysłać blyy87@gmail.com , czy na na necie to prosze o linka.

W apokryfie z I w., Księdze starożytności biblijnych-Pseudo-Filom, mowa o Abaddonie jako miejscu (szeolu, piekle), a nie duchu czy demonie. Jest to jednak dość niezerozumiałe stwierdzenie biorąc pod uwagę fakt, że Abaddon był Naczelnym Wodzem obrony Piekła przed atakiem Beliala.

- tego też nie rozumiem. Ma może ktoś tekst tego? czy spróbuje wyjaśnić?

Niższy rangą Belial nazywany był (w " Das Buch Belial Jacobusa de Teramo") złem po stokroć większym od Simona ("Ostatni nadszedł Belial: bardziej sprośny / Umysł nie został strącony z Niebiosów / Ni rozkochany :występniej w występku"). "Razem staliśmy na szańcu twej góry, razem odpieraliśmy hordy Michała ... bezskutecznie". Belial do Samaela gdy rozpoczynali walkę między sobą. Belial bowiem później chciał stworzyć Nowe Piekło, bez Belzebuba, Lucyfera i Samaela.

- Zaznaczyłem wers który mnie zaintrygował. Z jakiego źródła pochodzi? Czy może jest podane w tym fragmencie?

Milton wprawdzie powiada o Belialu, że "Równie nadobnej postaci niebiosa / Nigdy nie stracą, zdawał się stwozony / Do czynów szczytnych i wielkich godności", wszelako zaznacza, że "fałszem [to] wszystko i pozorem było"

- Ten podałem bo ja już nie wiem czy ten tekst raz wyżej to pochodzi z Miltona"Raj utracony" czy z Das Buch Belial Jacobusa de Teramo. Czy może jeszcze z innego źródła?

Mogę prosić o szybką odpowiedź w miare? Bo w poniedziałek musze oddać bibliografie. A zdaje mature, a czasu dużo mi nie zostało. Wlaśnie wziełem sobie taki temat który pozwala mi skorzystać z angeologii i korzystam z niej. Moge prosić o pomoc?
Dokładnie o bunt w piekle wywołany przez Beliala mi chodzi. I prosze o pomoc w odniesieniu sie do źródeł wyżej.

Za błędy przepraszam. Spiesze sie i w ogóle, dlatego

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty