Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Apostazja
 |  Wersja do druku
Yngvild
 kwiecień 16 2008 08:25  (Czytany 3905 razy)  
Forum

Status: offline

Mam pytanie. Czy przy składaniu aktu apostazji jako świadkowie koniecznie muszą być rodzice albo rodzice chrzestni? Dodam że mój chrzestny nie żyje, chrzestnej nie widziałam od 10 lat, ojciec nie żyje, a matka mieszka 80 km ode mnie.

===

.. Odyn, id est furor ..

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 16 2008 08:39   
Forum

Quote by Poganka: Mam pytanie. Czy przy składaniu aktu apostazji jako świadkowie koniecznie muszą być rodzice albo rodzice chrzestni?

Nie.

Wiecej o apostazji proponuje kontynlowac w jednym z watkow juz poruszajacym te zagadnienie: tutaj, tutaj, tutaj lub tutaj (a wnoszac po twoim nicku, po za tym forum, np. tutaj).

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
kazema
 kwiecień 16 2008 11:12   
Forum

Hej Poganko. Nie znam odpopwiedzi na Twoje pytanie. Ale mam do Ciebie inne zapytanie: dlaczego chcesz dokonać apostazji? Pytanie wydaje się trywialne, ale bardzo ważne. Czasem jak się spojrzy na swoją sytuację z boku, emocje i bunt odłoży się na bok, łatwiej podjąć dobrą decyzję.

Pozdrawiam Cię (no i mimo wszystko niech Cię Chrystus prowadzi)

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 16 2008 11:41   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Poganka: Mam pytanie. Czy przy składaniu aktu apostazji jako świadkowie koniecznie muszą być rodzice albo rodzice chrzestni? Dodam że mój chrzestny nie żyje, chrzestnej nie widziałam od 10 lat, ojciec nie żyje, a matka mieszka 80 km ode mnie.

Wystarczy dwóch świadków, nawet obce osoby. Jeżeli masz wątpliwości co do wymagań dla świadka, to przyjmij np. prostą zasadę : mogą głosować, to i mogą świadczyć.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 kwiecień 16 2008 13:57   
Forum

Quote by kazemaBig Grinlaczego chcesz dokonać apostazji?

Tez juz bylo wielokrotnie (p. linki wyzej, a szczególnie tu lub tu)... A jesli tamte argumenty ci nie wystarczaja, to ja analogicznie mam Kazema pytanie do ciebie: czemu formalnie ma dłuzej figurowac jako czlonek spolnoty, ktorym de'facto juz nie jest?

===

Cytat 
Yngvild
 kwiecień 16 2008 17:37   
Forum

Jak sama nazwa wskazuje jestem neopoganką. Od kilku lat chodzę na spotkania stowarzyszenia neopogańskiego.Więc uważam apostazję, za najlepszą drogę. Pozdrawiam...

===

.. Odyn, id est furor ..

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 16 2008 18:40   
Forum

No to jesteś poważną neopoganką - opowiedz trochę o sobie i tych spotkaniach, co tam takiego znalazłaś czego nie ma w chrześcijaństwie a właściwie w poganochrześcijaństwie

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 16 2008 20:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Dezerter: No to jesteś poważną neopoganką - opowiedz trochę o sobie i tych spotkaniach, co tam takiego znalazłaś czego nie ma w chrześcijaństwie a właściwie w poganochrześcijaństwie

Ech te dawne Noce Kupały !
Witaj na forum neopoganko.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kazema
 kwiecień 16 2008 21:10   
Forum

Reguły. Pytam się, bo interesuje mnie dlaczego ludzie odchodzą z naszego Kościoła.Co w tym złego? A na zapodanych przez Ciebie linkach-odsyłaczach nie znajdę odpowiedzi dlaczego osoba - Poganka zamierza złożyć wniosek o apostazję.Miłego wieczoru!

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 kwiecień 16 2008 21:12   
Forum

Wiataj!

Powiedz Poganko. Po co iść do tego co stare i w dodatku "Zombie". Nie lepiej trzymać sie trwałego i nieprzemijalnego?

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 17 2008 01:12   
Forum

Quote by Poganka: Jak sama nazwa wskazuje jestem neopoganką. Od kilku lat chodzę na spotkania stowarzyszenia neopogańskiego.Więc uważam apostazję, za najlepszą drogę. Pozdrawiam...

Eh..poganstwo - coz to byly za czasy swiat bez nakazow moralnych,rodziny,zobowiazan do meza. Bez swiat z wigilia i choinka,- pelny odlot Dzieci bez przykazania "szanuj ojca i matke swoja" maz- op... przepraszam partner bez tego bzdurnego "nie cudzoloz"a i w niedziele ogrodek przekopac mozna . Ale wiesz... z jednym bedzie Ci ciezko - jak jakies choroba sie przyplata...bo wtedy automatycznie jakos dziala to przyslowie "jak trwoga......" ALE mam nadzieje ze dasz sobie rade , sa przeciez Ci ze stowarzyszenia . Sprawdz tylko czy w statucie maja pomoc czlonkom w trudnych chwilach - to wazne

TO taki zart,bo przeciez Ty juz wiesz, juz Wybralas swoja droge i takich idiotycznych tekstow nie musisz czytac

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Yngvild
 kwiecień 17 2008 07:49   
Forum

Więc chciałam powiedzieć rzecz podstawową: nakazy moralne, rodzina, zobowiązania wobec męża w neopogaństwie istnieją dokładnie tak jak ,,przykazania" aczkolwiek forma jest inna. Neopoganin działa tak jak nakazuje mu serce, godnie i z szacuniem do ludzi i przyrody. Rodzina jest wartością najwyższą! To tak aby sprostować ahh i jeszcze chciałam dodać, że ja nie jestem Rodzimowiercą, więc nie świetuje Nocy Kupały
A skoro pytacie co lepszego jest w noepogaństwie to zaraz wam opowiem jak ja na to patrze...
Któreś tam przykazanie mówi ,,Jest jeden Bóg", i tak właśnie Chrześcijanie czczą Boga jako tego najwyższego. Czczą także jego syna, który oddał życie by zbawić ludzi. Czczą także jego matkę, ponieważ była dziewicą i urodziła syna, który zbawił ludzi. W pogaństwie jest jeden najwyższy Bóg, jeśli chodzi o naszą ścieżkę pogańską, jest to Bor. Bor miał syna, który swoją ofiarą dał życie wieczne umarłym. Był to Odyn. Odyn miał syna, któremu nakazał opiekę nad ludzmi słabszymi, aby swoją siłą dodawał im odwagi, i to był Thor. Więc mamy coś jak u chrześcijan ,,trójcę". I teraz chrześcijanie mają aniołów i wielu świętych, a w pogaństwie nazywa się to poprostu Bogowie. Oni są niżej rangą od Bogów najwyższych, ale tak samo oddaje im się cześć.
Proste
Zresztą Neopoganizm Nordycki bardzo przypomina chrześcijaństwo...
Pozdrawiam

===

.. Odyn, id est furor ..

Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 17 2008 09:31   
Forum Moderator
Moderator

Nie ma nic niezwyklego w tym, ze rozne ludy na swiecie maja swoje wierzenia - jeszcze mniej dziwne jest to, ze te wierzenia przypominaja jakkolwiek chrzescijanstwo. Byloby dziwnie gdyby bylo inaczej - moze jest tak dlatego, ze Bog prawde o swoim synu, ktory przyszedl odkupic swiat wlal w serce kazdego czlowieka

Szukaj dziewczyno prawdy - kiedy ja znajdziesz da Ci radosc. Jezeli wierzysz, ze jest Bog to modl sie do niego, zeby objawil sie Tobie jaki jest prawdziwy - Fajnie, ze szukasz - On to ceni

I wramach sprostowania (Chrzescijanie nie czcza matki Jezusa - robia to niektorzy katolicy )

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Yngvild
 kwiecień 17 2008 12:03   
Forum

Sprostowanie: ja już znalazłam...
Gdybym tego nie zrobiła, nie chciałabym apostazji...

===

.. Odyn, id est furor ..

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 18 2008 09:01   
Forum

To po co apostazja?
Wierzysz, że jest jeden jedyny Bóg/Stwórca?istota Najwyższa? - to po co apostazja?
Jezus, żył i umarł za nas realnie dając życie wieczne - czy jesteś pewna, że Odyn też?

Czy według ciebie mądre i rozsądne jest aby Grecy czy np Polacy wierzyli w Zeusa i Atene (patrz przez analogie twoja wiara)?...
to tak dla przemyślenia zanim odrzucisz Prawdziwe Odkupienie

===

Cytat 
Reguly
 kwiecień 18 2008 09:09   
Forum

Quote by Dezerter: No to jesteś poważną neopoganką - opowiedz trochę o sobie i tych spotkaniach, co tam takiego znalazłaś czego nie ma w chrześcijaństwie a właściwie w poganochrześcijaństwie

A moze mylisz przyczyne ze skutkiem... Moze te spotkania sa jedynie wynikiem tego co juz znalazla...

Quote by kazema:A na zapodanych przez Ciebie linkach-odsyłaczach nie znajdę odpowiedzi dlaczego osoba - Poganka zamierza złożyć wniosek o apostazję.

Pytasz i masz ...
Choc sadze, ze powod ktory podala, jak najbardziej przewijal sie juz w zapodanych wyzej watkach...

Quote by Tanczacy_KrukRazzowiedz Poganko. Po co iść do tego co stare i w dodatku "Zombie". Nie lepiej trzymać sie trwałego i nieprzemijalnego?

Po pierwsze twoje wierzenia / system wyznaniowy tez chyba nie powstal wczoraj? Po drugie czy to co stare jest z atomatu zle lub nieprawdziwe? Po trzecie - to ze cos ma swoj poczatek kilka wiekow temu nie znaczy, ze nie bylo kultywowane, podtrzymywane i rozwijane - a wiec jak najbardziej zywe (ale to juz bylo omawiane przy okazji kilku innych watkow - np. tego lub tutaj nie 13 sty 2008 00:01:09). A po czwarte - nieprzemijalne i trwale sa prawa Natury, ktora nie potrzebuje jakichs domniemanych swietych ksiag by jej prawa byly respektowane (ale o tym tez juz bylo...).

Quote by petroniusz100:Eh..poganstwo - coz to byly za czasy swiat bez nakazow moralnych,rodziny,zobowiazan do meza. Bez swiat z wigilia i choinka,- pelny odlot Dzieci bez przykazania "szanuj ojca i matke swoja" maz- op... przepraszam partner bez tego bzdurnego "nie cudzoloz"a i w niedziele ogrodek przekopac mozna . Ale wiesz... z jednym bedzie Ci ciezko - jak jakies choroba sie przyplata...bo wtedy automatycznie jakos dziala to przyslowie "jak trwoga......" ALE mam nadzieje ze dasz sobie rade , sa przeciez Ci ze stowarzyszenia . Sprawdz tylko czy w statucie maja pomoc czlonkom w trudnych chwilach - to wazne

TO taki zart,bo przeciez Ty juz wiesz, juz Wybralas swoja droge i takich idiotycznych tekstow nie musisz czytac

...Faktycznie idiotycznych bo w wiekszosci opartych na zgola niezgodnych z prawda, powierzchownych stereotypach. Wiec po kolei... Naprawde sadzisz, ze przed pojawieniem sie chrzescijanstwa w zadnej z kulur nie wyksztalcily sie zadne zasady moralne, obowiazujace normy i prawa? Nie zakladano rodzin i nie zawierano zwiazkow malzenskich (a co by nie byc zbyt ogólnym - np. u Slowian)? To przypomnij sobie np. o jakim to narodzie pewien kronikarz pisal, ze jego kobiety za niezwykle wierne mezom... lub gdzie zasada o szacunku dla przodkow, miala szczegolne znaczenie. Odnosnie natomiast swiat - a niby skad np. katolicyzm tak chetnie czerpal ustanawiajac swoje 'tradycje' (a owa choinke na tzw. Boze Narodzenie - p. Godowe, Saturnalia, Sol Invictus - to zapewne wycinali z tych byjnych puszcz i lasow porastajacych Palestyne)? Odnosnie natomiast powiedzenia 'jak trwoga...' to nie odnosi sie ona raczej do tej kwestii, szczegolnie ze w tzw. poganstwie Bostw ci dostatek (no ale tobie zapewne wystarczy jeden - zawsze wszak chyba liczyc mozesz na pomoc i zasobny skarbiec swojego Kosciola - bo czyz nie na tym opiera sie sedno twojej wiary?)... Innymi slowy, nastepnym razem zanim cos napiszesz wykaz wpierw minimum wysilku zapoznajac sie z obiektywnymi zrodlami na temat, by w przszlosci nie popelniac tego rodzaju podobnych idiotyzmow...

Quote by Dezerter:

To po co apostazja?

Bo jak sama napisala 'jest neopoganką' a tym samym nie jest np. 'katoliczka', wiec moze zgodnie ze swoim sumieniem wartoby bylo uregulowac to tez formalnie?

Wierzysz, że jest jeden jedyny Bóg/Stwórca?istota Najwyższa? - to po co apostazja?

Myslisz, ze analogicznie jest to wystarczajacy powod by (odnosnie tego co sam zacytowales wyzej) wszyscy przechodzili na Odynizm? A moze, ze nie istotne w co sie tak naprawde wierzy, tylko w ramach jakiej wspolnoty wyznaniowej trwa? Generalnie natomiast troche chyba w tym duchu bylo juz tutaj...

Ja tez wierze, ze jest jeden Bog Najwyzszy (choc nie tyle sworca, co tozsamy metawszechswiatowi, ktorey jest wieczny, nieskonczony i nieograniczony), ktorego wyznaje pod jednym z jego imion (slowianskim)...

Jezus, żył i umarł za nas realnie dając życie wieczne - czy jesteś pewna, że Odyn też?

... a przez to osobiscie wierze, ze zycie wieczne juz jest naszym udzialem.

Czy według ciebie mądre i rozsądne jest aby Grecy czy np Polacy wierzyli w Zeusa i Atene (patrz przez analogie twoja wiara)?...

...Nie mniej niż w niejakiego (za innym watkiem) "hebrajskiego JHWH vel Adonai vel prawdopodobnie egipski Aton".

to tak dla przemyślenia zanim odrzucisz Prawdziwe Odkupienie

Masz na mysli to 'prawdziwe' tzw. odkupienie ze swojego systemu wyznaniowego, ktore do niczego nie jest konieczne w moim?

===

Cytat 
Yngvild
 kwiecień 30 2008 10:29   
Forum

Powiem szczerze... Jeszcze nikt nigdy nie stanął po mojej stronie w ten sposób i jest mi napradę bardzo miło...

===

.. Odyn, id est furor ..

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 30 2008 18:30   
Forum

Nie ciesz się za bardzo bo reguly to nasz słowiański rodzimowierca a nie jakiś poganin nordycki myślisz, że zapomniał już co wyznawcy Odyna i Tora onegdaj wyrabiali z jego białogłowami i domostwem
a poza tym Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze a Odyn tylko jedną

===

Cytat 
Reguly
 maj 02 2008 20:59   
Forum

Jesli poczowasz sie w przynajmniej wiekszej czesci Slowianinem (ktorymi bynajmniej wcale nie czyni nas wyznawana wiara), to rownie dobrze analogicznie byly to tez 'twoje' bialoglowy i domostwa... Inna sprawa, że wtedy kazdy najezdzal kazdego i w tym wzgledzie np. slowianscy chasnicy wcale nie byli lepsi czy gorsi. Normanowie zasadniczo mieli natomiast znacznie bardziej atrakcyjne tereny wypraw niz poludniowy brzeg morza baltyckiego (a Wolin czy Truso nie bez powodu byly wowczas wazniejszymi osrodkami handlowymi) czy dorzecze Wisly (bo i tam sie czasem ponoc zapedzali) - no ale skala i zasieg tego zjawiska, to juz raczej temat na jakies forum historyczne...
Generalnie natomiast Poganko stanelem przeciw temu co nieprwadziwe lub po stronie tego co uznalem za slusze, starajac sie wyrazac jedynie wlasne opinie.

===

Cytat 
Yngvild
 maj 02 2008 22:08   
Forum

A i dokładnie ...

===

.. Odyn, id est furor ..

Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 03 2008 01:06   
Forum Admin
Admin

Kilka spraw i pytań pytań:

"Rodzina jest wartością najwyższą!"

A monogamiczna? Bo o ile mi wiadomo pogaństwo (przynajmniej to germańskie i słowiańskie) praktykowały poligamię, a pozycja kobiet była, powiedzmy sobie, taka sobie. I tak na przykład: "Prawa dzielnicowe skazywały kobietę przyłapaną na cudzołóstwie na śmierć. Było ono bowiem traktowane jako niezwykle ciężkie przewinienie. Mężczyzna posiadający konkubinę, bądź utrzymujący kontakty seksualne z niewolnicami nie podlegał karze. Przyjęcie chrześcijaństwa zmieniło tę sytuację"*

"Któreś tam przykazanie mówi ,,Jest jeden Bóg", i tak właśnie Chrześcijanie czczą Boga jako tego najwyższego. Czczą także jego syna, który oddał życie by zbawić ludzi. Czczą także jego matkę, ponieważ była dziewicą i urodziła syna, który zbawił ludzi."

Własciwie to żadne przykazanie tak nie mówi, że jest jeden Bóg, choć jest to obiektem wierzeń chrześcijan. Po pierwsze w myśl teologii chrześcijańskiej nie jest oddzielnie czczony Syn a oddzielnie Bóg, bo Syn jest Bogiem. W pełni tak samo jak Ojciec. Po drugie Boga sie czci ale jest to adoracja (latria) dla Boga, inna niż cześć dla aniołów czy świętych (dulia). Chrześcijanie rozróżnili to juz kilkanaście wieków temu.

"W pogaństwie jest jeden najwyższy Bóg, jeśli chodzi o naszą ścieżkę pogańską, jest to Bor. Bor miał syna, który swoją ofiarą dał życie wieczne umarłym. Był to Odyn. Odyn miał syna, któremu nakazał opiekę nad ludzmi słabszymi, aby swoją siłą dodawał im odwagi, i to był Thor. Więc mamy coś jak u chrześcijan ,,trójcę". I teraz chrześcijanie mają aniołów i wielu świętych, a w pogaństwie nazywa się to poprostu Bogowie. Oni są niżej rangą od Bogów najwyższych, ale tak samo oddaje im się cześć.
Proste "

Wcale nie proste. Pogaństwo to wiara w wielu bogów, a już napewno nie wiara w jakąś trójce pogańską. Pewne tendencje henoteistyczne są późne w pogaństwie i na ogół kształtowały sie one pod wpływem chrześcijaństwa. To co ty przedstawiasz jako swój pogląd jest w mojej ocenie jakaś formą synkretyzmy religijnego niż tradycyjnie rozumianego pogaństwa.

"Zresztą Neopoganizm Nordycki bardzo przypomina chrześcijaństwo... "

W czym? W politeizmie, w swojej mitologii, w swoim kulcie siły, magii, religijnej koncepcji niewolnictwa, ofiarach z ludzi ku czci bogów?

Także Ragnarok czy rola Odyna jest dla mnie bardzo daleka od chrześcijaństwa.

Możesz odejść do innej religii, ale może najpierw warto poznać dobrze to czego się wyrzekasz oraz korzenie tego, co chcesz przyjąć?

P.S. W opisie swojego profilu masz link do photobloga, z symbolami 14/88. Czy świadomie podpisujesz się pod ich rozwinięciami 14 - We must secure the existence of our people and a future for White children oraz 88 - Heil Hitler?

Reguly: O ile mi wiadomo to jednka słowianie uchodzili za lud dosyć ceniący wolność ale i pokój oraz lud o charakterze raczej rolniczy.m Tego natomiast nie za bardzo można powiedzieć o germanach, i ich wyprawy na słowian wcale chyba nie były takie rzadkie - vide - rurykowicze na Rusi.

*http://www.intempore.umk.pl/intempore_artykuly/2006/1.htm

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 03 2008 21:47   
Forum

Quote by hermes:A monogamiczna? Bo o ile mi wiadomo pogaństwo (przynajmniej to germańskie i słowiańskie) praktykowały poligamię,

Nie bede sie wypowiadal za germanskie, ale co do slowianskiego to twoja wiedza w tym wzgledzie, nie nalezy do najpelniejszych (chyba, ze zrzucimy to na karb zbyt ogolnego potraktowania zakresu zagadnienia jak i samej terminologii)... O ile bowiem poligamia byla dopuszczalna, to bynajmniej nie satnowila formy powszechnej (chocby ze wzgledow ekonomicznych - stad wielozenstwo poplacalo u bogaczy, szczegolnie u ksiazat, a i wtedy pierwsza zona uchodzila za glowna, zas dalsze za konkubiny, tzw. popasnice - co generalnie nie roznilo sie az tak od tego, co wyczynialo sie na dworach uwczesnych wladcow tzw. chrześcijaśńkich, a co przynajmniej bylo z formalnego punktu widzenia bardziej uczciwe...). Wiecej w tym temacie szczerze polecam pocztać np. u A. Brucknera - "Dzieje Kultury Poslkiej", t1, Krakow, s.107-108.

Quote by hermes:a pozycja kobiet była, powiedzmy sobie, taka sobie.

Z pewnoscia nie gorsza niz kobiet w chrzescijanstwie tamtego okresu...

I tak na przykład: "Prawa dzielnicowe skazywały kobietę przyłapaną na cudzołóstwie na śmierć. Było ono bowiem traktowane jako niezwykle ciężkie przewinienie. Mężczyzna posiadający konkubinę, bądź utrzymujący kontakty seksualne z niewolnicami nie podlegał karze. Przyjęcie chrześcijaństwa zmieniło tę sytuację"*

..."Jednak i ono dość łagodnie traktowało kwestię współżycia z niewolnicami." - Ibidem... Do tego dodam tylko, ze cutat dotyczy Wikingow, zaś generalnie owo surowe traktowanie zdrady* niczego tu nie dowodzi... Skoro bowiem mezczyzna posiadający konkubine [...] nie podlegał karze, to znaczy ze kobiety z takiego zwiazku tez jej nie podelgaly (o ile nie dopuszczaly sie cudzolowstwa). Innymi slowy cos za cos - skoro luzniejsza byla forma zawierania zwiazkow, to czemu mialoby dziwic tym bardziej rygorystyczne przestrzeganie zasad tych juz (szczegolnie formalnie) zawartych? Nastepnym razem natomiast, przy interpretacji tego rodzaju tresci, radze na nie spojrzec szerzej (takze uwzgledniajac realia tamtych czasow a takze czeto inne normy spoleczne).

"Któreś tam przykazanie mówi ,,Jest jeden Bóg", i tak właśnie Chrześcijanie czczą Boga jako tego najwyższego. Czczą także jego syna, który oddał życie by zbawić ludzi. Czczą także jego matkę, ponieważ była dziewicą i urodziła syna, który zbawił ludzi."

Własciwie to żadne przykazanie tak nie mówi, że jest jeden Bóg, choć jest to obiektem wierzeń chrześcijan. Po pierwsze w myśl teologii chrześcijańskiej nie jest oddzielnie czczony Syn a oddzielnie Bóg, bo Syn jest Bogiem. W pełni tak samo jak Ojciec. Po drugie Boga sie czci ale jest to adoracja (latria) dla Boga, inna niż cześć dla aniołów czy świętych (dulia). Chrześcijanie rozróżnili to juz kilkanaście wieków temu.

Zgoda... Tylko jakie teologia chrzescijanska ma miec zanczenie dla niechrzescijanina? W jej ramach mozecie na nowo przedefiniowac i rozrozniac co tylko chcecie (w koncu po cos sie mecza na tych kolejnych synodach), ale dla pozostalych bedzie to wygladac nadal tak samo... Zarzucacie poganom czczenie posogow tak jakbyscie wy analogicznie czcili posazki, figury i obrazy znajdujace sie w waszych swiatyniach. Zarzucacie poganom wiare w magie przedmiotow a sami wierzycie w moc relikwi. Zarzucacie poganom wiare w duchy zmarlych, a sami wierzycie we wstawiennictwo swoich zmarlych i swietych. Zarzucacie poganom wiare w wielu bogow i demony a sami wierzycie w ze wasz jest w trzech posatciach i zastepy aniolow...
A czy zarzucajac cos poganom, bierzecie pod uwage ich teologie?...

"W pogaństwie jest jeden najwyższy Bóg, jeśli chodzi o naszą ścieżkę pogańską, jest to Bor. Bor miał syna, który swoją ofiarą dał życie wieczne umarłym. Był to Odyn. Odyn miał syna, któremu nakazał opiekę nad ludzmi słabszymi, aby swoją siłą dodawał im odwagi, i to był Thor. Więc mamy coś jak u chrześcijan ,,trójcę". I teraz chrześcijanie mają aniołów i wielu świętych, a w pogaństwie nazywa się to poprostu Bogowie. Oni są niżej rangą od Bogów najwyższych, ale tak samo oddaje im się cześć.
Proste "

Wcale nie proste. Pogaństwo to wiara w wielu bogów, a już napewno nie wiara w jakąś trójce pogańską. Pewne tendencje henoteistyczne są późne w pogaństwie i na ogół kształtowały sie one pod wpływem chrześcijaństwa. To co ty przedstawiasz jako swój pogląd jest w mojej ocenie jakaś formą synkretyzmy religijnego niż tradycyjnie rozumianego pogaństwa.

"Zresztą Neopoganizm Nordycki bardzo przypomina chrześcijaństwo... "

W czym? W politeizmie, w swojej mitologii, w swoim kulcie siły, magii, religijnej koncepcji niewolnictwa, ofiarach z ludzi ku czci bogów?

Także Ragnarok czy rola Odyna jest dla mnie bardzo daleka od chrześcijaństwa.

Otwarcie przyznaje, ze nie podzielam w tym wzgledzie (szczegolnie az tak daleko posunietej) porownawczym opini Poganki (choc moze z innych wzgledow jako, ze analogicznie przy dosatecznej dozie dobrej woli i checi, wszystko mozna porownac ze wszystkim... osobiscie ja bym jednak nie probowal za wszelka cene godzic wody z ogniem), podobnie jak nie podzielam twojej opini na temat poznych tendencji henoteistycznych w poganstwie (prosze np. pamietac, ze pod tym pojeciem mamy zazwyczaj ukrytych wiele róznych rodzimych, etnicznych systemow wyznaniowych, czesto z dochadzacymi roznicami w obrebie ich samych).

Możesz odejść do innej religii, ale może najpierw warto poznać dobrze to czego się wyrzekasz oraz korzenie tego, co chcesz przyjąć?

A pod tym moge sie podpisac oboma/obiema (?) recami/rekoma... Podobnie jak moze najpierw warto poznac korzenie tego, czego sie wyzekasz oraz dobrze poznac to co chcesz przyjac.

P.S. W opisie swojego profilu masz link do photobloga, z symbolami 14/88. Czy świadomie podpisujesz się pod ich rozwinięciami 14 - We must secure the existence of our people and a future for White children oraz 88 - Heil Hitler?

Dolaczam sie do pytania bo zupenie nie rozumiem jak bedac Slowianinem, a tym bardziej Polakiem, mozna sie utozsamiac z ta ideologia...

Reguly: O ile mi wiadomo to jednka słowianie uchodzili za lud dosyć ceniący wolność ale i pokój oraz lud o charakterze raczej rolniczy.m

...No wlasnie - wszystko wiec zalezy od tego, o ktorych obszarach i o ktorym okresie mowimy... Generalnie natomiast jak wyzej - to bardziej temat na jakies forum historyczne, wiec dajmy temu pokuj na forum religijnym...
Pozdrawiam serdecznie - R.

* ...petroniusz100 - to tak tez troche odnosnie twojego wyimaginowanego calkowietgo braku zasad moralnych...

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 03 2008 23:24   
Forum Admin
Admin

Nie bede sie wypowiadal za germanskie, ale co do slowianskiego to twoja wiedza w tym wzgledzie, nie nalezy do najpelniejszych (chyba, ze zrzucimy to na karb zbyt ogolnego potraktowania zakresu zagadnienia jak i samej terminologii)... O ile bowiem poligamia byla dopuszczalna, to bynajmniej nie satnowila formy powszechnej (chocby ze wzgledow ekonomicznych - stad wielozenstwo poplacalo u bogaczy, szczegolnie u ksiazat, a i wtedy pierwsza zona uchodzila za glowna, zas dalsze za konkubiny, tzw. popasnice - co generalnie nie roznilo sie az tak od tego, co wyczynialo sie na dworach uwczesnych wladcow tzw. chrześcijaśńkich, a co przynajmniej bylo z formalnego punktu widzenia bardziej uczciwe...). Wiecej w tym temacie szczerze polecam pocztać np. u A. Brucknera - "Dzieje Kultury Poslkiej", t1, Krakow, s.107-108.

Nie jestem specjalista od pogaństwa słowiańskiego i się na niego nie robie. Tyle, że w podanym przykładzie akurat zarzucanie mi niewiedzy wydaje się co najmniej niewłasciwie. Kiedy piszę o praktykowaniu poligamii to rozumie się to samo przez się, że taka forma nie może być powszechna z racji a) względnej równowagi ilości kobiet i mężczyzn b) z racji tego, że jak sam zauważyłes nie wszystkich na to stać. Kiedy ktos pisze ze w wielu krajach islamskich praktykowana jest poligamia to także przecież nie ma na myśli jej powszechności ale wystepowania. Przeciętny muzułmanin ma jedno żone i nawet mu nie w głowie następne. Nie zmienia to faktu, że kulturowe dopuszczanie do poligami (w co wchodzi religia oczywiście), a nie społeczne, jest dla mnie wyznacznikiem jednak niższej pozycji kobiety wobec meżczyzn.

Aha i żeby było jasne, ja nigdzie tego nie oceniam, po prostu snuje taki wniosek, a nie wskazuje przez to na "gorszość" takiego rozwiązania.

Z pewnoscia nie gorsza niz kobiet w chrzescijanstwie tamtego okresu...

A mi sie wydaje, że dokładnie na odwrót. To chrześcijaństwo wprowadziło obowiązkową monogamie (oczywscie nie od razu i nie gwałtowie), skończyło z praktykami palenia kobiet w chwili śmierci męża. W czasach chrześcijańskiego średniowiecza nadano szereg prawa emancypujących kobiety spod kurateli męża. także rozwój intelektualny był możliwy dzięki rozwojowi szkół przyklasztornych (dla chłopców i dziewcząt) oraz samym klasztorom. Vide: chociarz by Hildegarda z Bingen. Kobiety w pewnych sytuacjach mogłybyc zołnierzami, np. łuczniczki w czasie wypraw krzyżowych.

..."Jednak i ono dość łagodnie traktowało kwestię współżycia z niewolnicami." - Ibidem...

To chyba logiczne, trudno żeby nowa religija przewracała do góry nogami cały porządek społeczny. Misjonarze, którzy tak robili, na ogół kończyli marnie.

Do tego dodam tylko, ze cutat dotyczy Wikingow, zaś generalnie surowe traktowanie zdrady niczego tu nie dowodzi... Skoro bowiem mezczyzna posiadający konkubine [...] nie podlegał karze, to znaczy ze kobiety z takiego zwiazku tez jej nie podelgaly (o ile nie dopuszczaly sie cudzolowstwa). Innymi slowy cos za cos - skoro luzniejsza byla forma zawierania zwiazkow, to czemu mialoby dziwic tym bardziej rygorystyczne przestrzeganie zasad tych juz (szczegolnie formalnie) zawartych? Nastepnym razem natomiast, przy interpretacji tego rodzaju tresci, radze na nie spojrzec szerzej (takze uwzgledniajac realia tamtych czasow a takze czeto inne normy spoleczne).

Sugerujesz, że taka konkubina nie była przypisana do jednego mężczyzny i mogła mieć ich wielu? Jaka była forma konkubinatu, masz na to jakieś źródła/opracowania dotyczące wyznawców religi nordyckich?

Zgoda... Tylko jakie teologia chrzescijanska ma miec zanczenie dla niechrzescijanina?

Takie jak każda inna wiedza. Jak sie o czyms wypowiada to choć warto znać podstawowe rzeczy a nie wypisywać wyobrażenia o danej religii. Tyczy sie to każdej religii i każdej wypowiedzi niej.

W jej ramach mozecie na nowo przedefiniowac i rozrozniac co tylko chcecie (w koncu po cos sie mecza na tych kolejnych synodach), ale dla pozostalych bedzie to wygladac nadal tak samo... Zarzucacie poganom czczenie posogow tak jakbyscie wy analogicznie czcili posazki, figury i obrazy znajdujace sie w waszych swiatyniach. Zarzucacie poganom wiare w magie przedmiotow a sami wierzycie w moc relikwi. Zarzucacie poganom wiare w duchy zmarlych, a sami wierzycie we wstawiennictwo swoich zmarlych i swietych. Zarzucacie poganom wiare w wielu bogow i demony a sami wierzycie w ze wasz jest w trzech posatciach i zastepy aniolow...

Mój drogi, jak chcesz sobie znaleśc jelenia, któremu wmówisz w co on wierzy i co sądzi a potem będziesz z nim na ten temat dyskutował to informuje Cie, że źle trafiłeś. Po pierwsze ja NICZEGO NIE ZARZUCAM poganom. Po drugie nie czce posązków, figur i obrazów, nie wierze w moc relikwi, nie wierze we wstawienictwo zmarłych (a przynajmniej ich o to nie proszę), a moja wiara w ISTNIENIE aniołow to coś diametralnie różnego od wiary w Boga czy bogów. Jeżeli ja nie będąc poganinem staram się rozróżniać różne formy i wierzenia pogańskie, to może ty też się zdobędziesz na analogiczny krok względem chrześcijaństwa?

A czy zarzucajac cos poganom, bierzecie pod uwage ich teologie?...

A dlaczego mam nie brać? Poza tym zależy co rozumiemy pod pojęciem teologii pogańskiej. Problemem w tej kwestii jest to, że nie ma ciągłości historycznej (u german i słowian bo wokoło nich się aktualnie kręcimy)

podobnie jak nie podzielam twojej opini na temat poznych tendencji henoteistycznych w poganstwie

Czy w związku z tym uważasz, że henoteizm był czymś powszechnym w religii pogan: greckich, rzymskich, skandynawskich, celtyckich, egpiskich? (celowo pomijam słowian, bo tu sprawa jest ani nie do potwierdzenia ani nie do obronienia jak wygląda z badan religioznawczych)
Po drugie, czy jeżeli słowianie pogańscy (mam na myśli zachodnich teraz) na skutek starcia z chrześcijaństwem wykształcili podobne formy religijności (stali kapłani, świątynie etc.) to czy nie wydaje sie logiczne, że mogli także zreformowac swoją wiare na podobieńśtwo trójcy - w henoteizm?

(prosze np. pamietac, ze pod tym pojeciem mamy zazwyczaj ukrytych wiele róznych rodzimych, etnicznych systemow wyznaniowych, czesto z dochadzacymi roznicami w obrebie ich samych).

Pamiętam. Tylko czy w związku z tym nie można mówić o pogaństwie jako całości?

...No wlasnie - wszystko wiec zalezy od tego, o ktorych obszarach i o ktorym okresie mowimy... Generalnie natomiast jak wyzej - to bardziej temat na jakies forum historyczne, wiec dajmy temu pokuj na forum religijnym...
Pozdrawiam serdecznie - R.

To akurat myśl zaczerpnięta z książki "W kręgu światowita" pana Grosika. Miał on o ile pamiętam na myśli te czasy na niedługo sprzed chrześcijaństwa i w
dodatku tereny i okolice historycznej Polski.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 05 2008 11:58   
Forum

Quote by hermes:Kiedy ktos pisze ze w wielu krajach islamskich praktykowana jest poligamia to także przecież nie ma na myśli jej powszechności ale wystepowania.

...Nadal jednak pozostaje kwestia skali tego zjawiska, tej powszechnosci czy moze raczej niepowszechnosci...

Aha i żeby było jasne, ja nigdzie tego nie oceniam, po prostu snuje taki wniosek, a nie wskazuje przez to na "gorszość" takiego rozwiązania.

A to OK...
PS. Wrocmy jednka do tematu i kwestii wierzeniowych...

skończyło z praktykami palenia kobiet w chwili śmierci męża

Dla jasnosci - nie byl to przymus u Slowian... Generalnie jak powyzszy PS...

W czasach chrześcijańskiego średniowiecza nadano szereg prawa emancypujących kobiety spod kurateli męża. także rozwój intelektualny był możliwy dzięki rozwojowi szkół przyklasztornych (dla chłopców i dziewcząt) oraz samym klasztorom.

Kwestia "zaslug" Kosciola dla rozwoju intelektualnego w sredniowieczu to jeszcze inna kwestia (swojego czasu zarysowana np. tutaj tak gdzies od lutego 2006), na odrebny temat...

Vide: chociarz by Hildegarda z Bingen

Masz na mysli te sama, ktora bedac "dziesiątym dzieckiem w rodzinie szlachty frankońskiej, Hildeberta i Mechthild von Bermersheim, i zgodnie z tradycją dziesięciny została poświęcona Kościołowi. W wieku siedmiu lat znalazła się pod opieką przeoryszy konwentu Benedyktynek"?

To chyba logiczne, trudno żeby nowa religija przewracała do góry nogami cały porządek społeczny. Misjonarze, którzy tak robili, na ogół kończyli marnie.

Logiczne o ile zna sie te czesc akapitu (a nie ja pomija)...
Inna sprawa - ...no chyba, ze mieli na tyle mocne wsprcie, by np. okres postow wymuszac wybijaniem zembow nieposlusznym.

Sugerujesz, że

To ty posatwiłes pierwotna teze, wiec (wg wszelkich zasad prowadzenia dyskusji), to na tobie spoczywa obowiazek jej dowiedzenia...

Takie jak każda inna wiedza. Jak sie o czyms wypowiada to choć warto znać podstawowe rzeczy a nie wypisywać wyobrażenia o danej religii. Tyczy sie to każdej religii i każdej wypowiedzi niej.

...O ile wiara to wiedza, a nie pewne wyobrazenia...

Mój drogi, jak chcesz sobie znaleśc jelenia, któremu wmówisz w co on wierzy i co sądzi a potem będziesz z nim na ten temat dyskutował to informuje Cie, że źle trafiłeś.

Gdybys raczyl odniesc sie do kontekstu calej mojej wczesniejszej wypowiedzi dostrzeglbys, ze jestem wlasnie temu jak najbardziej daleki. Wiec jeszcze raz: Otwarcie przyznaje, ze nie podzielam w tym wzgledzie (szczegolnie az tak daleko posunietej) porownawczym opini Poganki (choc moze z innych wzgledow jako, ze analogicznie przy dosatecznej dozie dobrej woli i checi, wszystko mozna porownac ze wszystkim... osobiscie ja bym jednak nie probowal za wszelka cene godzic wody z ogniem)...

Po drugie nie czce posązków, figur i obrazów

Chodzilo jedynie o ukazanie pewnej analogii ze 'poganie' tez nie...

Jeżeli ja nie będąc poganinem staram się rozróżniać różne formy i wierzenia pogańskie, to może ty też się zdobędziesz na analogiczny krok względem chrześcijaństwa?

...przez co wlasnie sie staram.

Problemem w tej kwestii jest to, że nie ma ciągłości historycznej (u german i słowian bo wokoło nich się aktualnie kręcimy)

...Moze nie ma.

Czy w związku z tym uważasz, że henoteizm był czymś powszechnym w religii pogan

Nie musial byc czyms powszechnym, by nie byl "późny" i "wyksztalcony pod wpływem chrześcijaństwa"...

celowo pomijam słowian, bo tu sprawa jest ani nie do potwierdzenia ani nie do obronienia jak wygląda z badan religioznawczych

...chyba ze na podstawie relacji pewnych kronik. No ale skoro pomijamy, to glebiej w to nie wnikamy...

Po drugie, czy jeżeli słowianie pogańscy (mam na myśli zachodnich teraz) na skutek starcia z chrześcijaństwem wykształcili podobne formy religijności (stali kapłani, świątynie etc.) to czy nie wydaje sie logiczne, że mogli?

Mogli... Co niczego jeszcze nie dowodzi...

Pamiętam. Tylko czy w związku z tym nie można mówić o pogaństwie jako całości?

Mozna (szczegolnie, ze jak widac nieraz mowimy)... Pozostaje jednak jeszcze kwestia jak...

To akurat myśl zaczerpnięta z książki "W kręgu światowita" pana Grosika. Miał on o ile pamiętam na myśli te czasy na niedługo sprzed chrześcijaństwa i w
dodatku tereny i okolice historycznej Polski.

Calkiem ciekawa publikacja popularnonaukowa ale szczerze polecalbym cos nowszego i bardziej naukowego.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,71 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty