Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Kto stworzył Boga?
 |  Wersja do druku
potwor
 maj 16 2008 23:30  (Czytany 1831 razy)  
Forum

Status: offline

Witam.

zauważyłem ze używacie często ciekawego argumentu udowadniając istnienie Boga.
Otóż zawsze na pytanie kto stworzył świat macie jedną odpowiedz: jedyny jedyniutki wszechmiłosierny wszechmocny i 10000 innych "wszech-epitetów" Bóg.
no ba, wg praw logiki musi być przyczyna i skutek zakładając ze przyczyną jest Bóg, a skutkiem świat,
to co w takim razie jest przyczyną Boga?

Uproszczając, co lub kto stworzył Boga?

pozdrawiam.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 16 2008 23:43   
Forum

Wow jakie pytanie trochę nienormalne ale myślę że odpowiem Ci że Bóg to Bóg a co to znaczy to raczej wiesz

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 maj 16 2008 23:51   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk: Wow jakie pytanie trochę nienormalne ale myślę że odpowiem Ci że Bóg to Bóg a co to znaczy to raczej wiesz

bóg to taka bajkowa postać, która ma moce. tak jak superman ma moc latania. ale bóg ma moc tworzenia świata. kto zatem ma moc tworzenia twórcy świata?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 17 2008 00:09   
Forum

Pytanie nie jest nienormalne, ale bylo juz zadawane milion razy. Zadaj pytanie sformulowane w jakis nowy sposob, pytanie ktore zadziwi przewrotnoscia, ujawni nowe "fakty", wprawi w zaklopotanie teistow, dmuchnie wiatrem w zagle ateistom. O. I tak bym to widzial...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 17 2008 08:02   
Forum

bogowie to bajkowe postacie i to nie do końca bo raczej są to postacie "pragnieniowe". Jeżeli masz na myśli Boga Trynitarnego to muszę Ci powiedzieć że jest On realnym żywym bytem i nawet był wśród nas cieleśnie JEZUS CHRYSTUS mówi ci to coś? Kultura ludzka określa Go jako Bóg, jednak zauważ że wielu mówi PAN. Jest Absolutem i nie ma nic po za nim.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 17 2008 10:29   
Forum

Pytanie z serii: pokaż mi Boga, gdzie on jest, może tu sie schował, może tam.
Ważna jest chęć zrozumienia, z doświadczenia wiem że nie ma co prowadzić dyskusji w tym temacie bo nigdy sie do niczego nie dojdzie.

Quote by mathias777: zakładając ze przyczyną jest Bóg...

.

Już założyliśmy że to Bóg jest przyczyną, pytasz o przyczynę przyczyny??? A co w takim razie jest przyczyną przyczyny przyczyny, albo przyczyną przyczyny przyczyny przyczyny albo...
Tylko Bóg JEST wszystko inne istnieje niekoniecznie nawet mathias777 i pijany pastor. Stworzenie ma swój początek, Boga nikt nie stworzył bo Bóg nie ma początku.
Ci, którzy odmówią posłuszeństwa Bożemu słowu, popadną w potężne zaślepienie.
I dlatego zsyła Bóg na nich ostry obłęd, tak iż wierzą kłamstwu.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 maj 17 2008 13:19   
Forum

Quote by pijany pastor:
Już założyliśmy że to Bóg jest przyczyną, pytasz o przyczynę przyczyny??? A co w takim razie jest przyczyną przyczyny przyczyny, albo przyczyną przyczyny przyczyny przyczyny albo...
Tylko Bóg JEST wszystko inne istnieje niekoniecznie nawet mathias777 i pijany pastor. Stworzenie ma swój początek, Boga nikt nie stworzył bo Bóg nie ma początku.

jak ja pytam o przyczynę przyczyny to mam na myśli przyczynę skutku. a skutkiem w tym wypadku jest BÓG.
każda rzecz ma swój początek i koniec istnienia
coś musiało być przed bogiem.

Bóg sam siebie nie stworzył.

Quote by pijany pastor:

teraz mnie zaczynasz straszyć czy co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 17 2008 14:14   
Forum

Quote by mathias777:

Bóg sam siebie nie stworzył.

Bo Bóg nie jest stworzeniem. Jest istieniem stworzeń. Już napisałem wcześniej że ta rozmowa nie ma sensu, bo nie pytasz "kto stworzył boga" tylko bronisz tezy że boga nie ma, nie przekonają cie żadne argumenty niestety.
Quote by mathias777:
Quote by pijany pastor:

teraz mnie zaczynasz straszyć czy co?

Stwierdzam fakt.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 17 2008 14:34   
Forum

Quote by mathias777: Witam.

zauważyłem ze używacie często ciekawego argumentu udowadniając istnienie Boga.
Otóż zawsze na pytanie kto stworzył świat macie jedną odpowiedz: jedyny jedyniutki wszechmiłosierny wszechmocny i 10000 innych "wszech-epitetów" Bóg.
no ba, wg praw logiki musi być przyczyna i skutek zakładając ze przyczyną jest Bóg, a skutkiem świat,

pozdrawiam.

czy zamienimy to forum na miejsce dziwacznych pytań?

Moja córka, ktora właśnie poszła do I komunii zna odpowiedzi na te i inne pytania.

A ty mathias zadajesz pytania i próbujesz rozpocząć dyskusję bez ustalenia definicji.

Pierwszym krokiem w takiej dyskusji jest przyjęcie definicji Boga.
Dzieci na katechezie dowiadują się, na podstawie Pisma świętego, że Bóg objawił się jako “Ten, który jest”. IHWH
Nie: Ten, który został kiedys stworzony, czy sam się stworzył i zaistniał w czasie.

Bóg "jest" co oznacza istnienie w ogóle.
Bóg w ogóle nie podlega czasowi, bo czas jest stworzony przez Boga, a nie jest tak, że to Bóg pojawił sie wskutek upływu czasu.

Pytanie o związek przyczynowo-skutkowy w odniesieniu do Boga (przejawiajacy się zawsze w czasie - bo przyczyna jest czasowo wczesniejsza od skutku) nie ma sensu.
Skoro Bóg nie podlega czasowi nie podlega też związkowi przyczynowo-skutkowemu, jako następnik w takim związku w czasie
Jest poza czasem i poza przyczynowością.

Następne nieprzemyślane pytania?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 maj 18 2008 12:38   
Forum

MEDIEVAL MAN

czy zamienimy to forum na miejsce dziwacznych pytań?

Dotąd było to miejsce dziwacznych odpowiedzi.
Ale to zrozumiałe:
Pytania rodzą wątpliwości. A tutaj na sceptycyzm nie ma miejsca. Pozostaje tylko wiara i nagroda za ignorancję oraz dogmatyzm. Zawsze tak było, jest ale mam nadzieję, że kiedyś nie będzie - taka już natura psychologiczna człowieka.

Boga stworzył człowiek na swoje wyidealizowane podobieństwo.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek
 maj 18 2008 18:47   
Forum

===

Maciek92

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz