Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Kościół
 |  Wersja do druku
Reguly
 czerwiec 09 2008 12:36   
Forum

Status: offline

Quote by medieval_man: przykro mi reguly
wykazuję ci, że mieszasz pojęcia i definicje, mieszasz słowa oryginalne z tłumaczeniami, a ty nadal się upierasz, że to ja nie rozumiem.

Przykro mi mm, ze nie jestes w stanie zaakceptowac kto tu w rzeczywistosci jest odpowiedzialny, za pierwotne powstawanie (a nastepnie podtrzymywanie) tego rodzaju pomieszanie pojec i definicji ...
...szczegolnie gdy pomijajac wszelkie niewygodne kwestie merytoryczne nadal upierasz sie przy twierdzeniach, ktore tak naprawde niczego nie dowodza (co by juz o twojej niemoznosci przyznania sie do popelnionych bledow nie wspominac).

Nie będę tłumaczył ci

Pewnie... Co naturalnie w niczym ci to jednak nie przeszkadza w udzieleniu klolejnych uwag ad'persona, ktorych zrodlo jest zapewne w twoim niezmiernie wysokim (gdziezby tam chocby porownywalnym z moim ) poziomie wiedzy o katolicyzmie...

Gdybyś przeczytał nie tylko KKK 752, ale i inne artykuły wiedziałbyś od razu.

I zapewne wowczas twoja obecnosc na tym forum bylaby zbedna?

Nigdy nie wykręcam się od odpowiedzi jeśli ktoś potrafi zadać pytanie, a jak się okazuje to niełatwa sztuka.

Ukchym... Czyli jednak po za tymi przypadkami, ktorych nie do konca rozumiesz?

Pozostań więc w przekonaniu o swej "obiektywnej" opinii.

Alez laskawco...

A ja będę odczuwał przyjemność z wykazywania innym czytającym jak się mylisz (innym, bo Ty i tak nie łapiesz takich prostych rzeczy)

W twojej opini "z wykazywania innym"... ktorzy jednak sa zapewne wstanie samodzielnie doskonale ocenic (na podstawie ninieszjego watku a nie wylacznie twoich slownych zapewnien), kto tak naprawde rozmija sie z prawda i kto nie lapie pewnych rzeczy... Zawsze tez - jesli masz watpliwosci - mozesz w tej kwestii (ze sobie pozwole zacytowac) "spytac innych o zdanie"...

Twój dręczyciel

Nie schlebiaj sobie... Musialbys sie znacznie lepiej postarac, niz ograniczac wylacznie do malomerytorycznych zapewnien, najbardziej utwierdzajacym w stanowisku samego siebie.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 09 2008 13:04   
Forum Moderator
Moderator

Kiedyś stwierdziliśmy, ja z reguly, że nie mamy żadnej płaszczyzny do dyskusji - inne wartości, inne punkty odniesienia, inaczej rozumiane pojęcia, wręcz inny słownik.
Może medieval_man i reguly przemyślicie, czy nie odnosi się to tez do was?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 czerwiec 09 2008 13:45   
Forum

Quote by Rafi F: Kiedyś stwierdziliśmy, ja z reguly, że nie mamy żadnej płaszczyzny do dyskusji - inne wartości, inne punkty odniesienia, inaczej rozumiane pojęcia, wręcz inny słownik.

Sadze, ze w przypadku MM samo przemyslenie niczego tu nie rozwiaze, gdyż w parze za tym musialaby isc jeszcze akceptacja prawa drugiej strony, do posiadania owej odmiennej plaszczyzny, swiatopogladu, czy po prostu odmiennego zdania (co w naszym przypadku Rafi mialo akorat miejsce) ... Z tego wlasnie wzgledu moja (podobna do powyzszej) wymiana zdan z MM nie jest ani pierwsza, ani zapewne ostatnia na tym forum... Warto przy tym zaznaczyc, ze wzdecydowanej wiekszosci przypadkow to wlasnie MM (zreszta nie tylko w stosunku do mnie), w najroznieszych watkach - skupiajac sie na czyims odmiennym (czesto wyraznie podkrslionym) osobistym stanowisku (zamiast raczej przedstawic i skupic nad swoim wlasnym, alternatywnym w ramach postawionego zasadniczego temtu) - prowokuje do tego rodzaju malo wyszukanej wymiany zdan (czesto przyjmujacej ostatecznie forme atakow ad'persona). Innymi slowy - osobiscie juz dawno przyjolem zasade (szczegolnie w stosunku do MM), ze jesli z reguly nie potrafie sie z kims dogadac, znalezc z nim wspolnego jezyka, to raczej sam nie staram sie z nim wchodzic w kolejne dyskusje... Niestety w przypadku MM nie dziala to w druga strone, co zazwyczaj konczy sie jak wyzej.

===

Cytat 
Matija
 czerwiec 09 2008 13:46   
Forum

Ostatnio spotkałem się z ciekawy stwierdzeniem, do tej definicji która była przytoczona na poczatku tematu, do definicji socjologicznej.
że jest w zasadzie dobra, choc brakuje jej dwóch elementów: Jezusa Chrystusa i Ducha Swietego.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 czerwiec 09 2008 13:50   
Forum

Quote by Matija: Ostatnio spotkałem się z ciekawy stwierdzeniem, do tej definicji która była przytoczona na poczatku tematu, do definicji socjologicznej.
że jest w zasadzie dobra, choc brakuje jej dwóch elementów: Jezusa Chrystusa i Ducha Swietego.

...Tylko, ze w zasadzie nie bylaby ona wowczas dostatecznie dobra, dla calej (niechrzescijasnkiej) reszty...

===

Cytat 
Dezerter
 czerwiec 09 2008 14:04   
Forum

Kościół odnosi sie do chrześcijaństwa, gdyż pochodzi do swej głowy i "twórcy" Jezusa Chrystusa - bez niego nie ma Kościoła!
Dopuszczam jednak jeszcze szersze widzenie Kościoła - obejmujące całą ludzkość, gdyż Jezus za wszystkich złożył ofiarę i wszystkich odkupił, a więc potencjalnie każdy człowiek należy do Kościoła - Ludu Odkupionago...potencjalnie

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Robert
 czerwiec 09 2008 17:48   
Forum

Quote by Dezerter:
Dopuszczam jednak jeszcze szersze widzenie Kościoła - obejmujące całą ludzkość, gdyż Jezus za wszystkich złożył ofiarę i wszystkich odkupił, a więc potencjalnie każdy człowiek należy do Kościoła - Ludu Odkupionago...potencjalnie

Oj, nie wciagaj do tego kregu wszystkich ludzi na sile... nawet potencjalnie...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 09 2008 18:14   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Dezerter:

Nikt ciebie nigdzie nie wciąga. Po prostu widzimy swierze mięsko , które się zbliżyło na odległość głosu. No to będziemy nęcic
W końcu, gdyby tobie nie pachniało, to byś tak blisko nie podszedł.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Dezerter
 czerwiec 09 2008 19:08   
Forum

Quote by suration:
Quote by Dezerter:

użyłeś niewłaściwego słowa, którego ja nie użyłem! - "wciągaj" i gdzie ty tu "na siłę " widzisz ?
ja powiedziałem - "dopuszczam"
widzisz różnicę?
Dopuszczam ze względu na niechrześcijan właśnie i ze względu na znane powszechnie Miłosierdzie Boże dla grzeszników i to co powtórzę - Jezus za wszystkich złożył ofiarę i wszystkich grzeszników odkupił, a więc potencjalnie każdy człowiek należy do Kościoła - Ludu Odkupionego...
- czy widzisz ty jakąś nielogiczność

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Robert
 czerwiec 09 2008 20:31   
Forum

Quote by Dezerter: czy widzisz ty jakąś nielogiczność

Rownie dobrze jakas organizacja religijna bogini Kali z egzotycznej czesci Indii moze zaliczyc mnie potencjalnie do swojej wspolnoty. A sio...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 09 2008 20:32   
Forum

Quote by Rafi F: Kiedyś stwierdziliśmy, ja z reguly, że nie mamy żadnej płaszczyzny do dyskusji - inne wartości, inne punkty odniesienia, inaczej rozumiane pojęcia, wręcz inny słownik.

Masz rację
Tak więc tylko wskazuję, że reguly posługuje się zupełnie innym aparatem pojęciowym, innym słownikiem, innymi definicjami niż te, ktore obowiązują w świecie uformowanym przez chrześcijaństwo.
Dodatkowo uważa, że to ja zmieniam i fałszuję pojęcia
Jako chrześcijanin mam prawo temu się sprzeciwiać, zwłaszcza gdy reguly "wtłacza" te pojęcia na forum chrześcijańskim i dodatkowo ma pretensje, że chrześcijaństwo ośmiela się myśleć inaczej (w dodatku przez całe stulecia).

I tyle.
Jesli reguly doszukuje się w moich uwagach czegoś więcej, to już jego problem.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 czerwiec 10 2008 08:37   
Forum

Quote by medieval_man:Tak więc tylko wskazuję, że reguly

I znow to samo... Zieeewwwww... MM - skup sie raczej na sobie, bo wypowiadanie sie w cuddzym imieniu nie wtychodzi ci najlepiej...

posługuje się zupełnie innym aparatem pojęciowym, innym słownikiem, innymi definicjami niż te, ktore obowiązują

...w teologii chrzescijanskiej.

PS. Przy okazji - bylbym bardzo ale to bardzo, a nawet niezmiernie, wdzieczny za podanie slownika z jakiego ty mm zaczerpneles swoja definicje... Choc znajac ciebie, to zapewne znow pominiesz niewygone dla siebie aspekty dyskusji (zawsze to latwiej atakowac i podwazac stanowisko innych, niz przedstawic i bronic wlasnego?)...

w świecie uformowanym przez chrześcijaństwo.

Chyba raczej w swiecie mm 'uformowanym przez chrzescijanstwo', ktorego teologia nie koniecznie rozciaga sie i ma zastosowanie w stosunku do wszystkich innych... Innymi slowy - uscislajac - jesli juz to w swiecie m.in. ksztaltowanym przez chrzescijanstwo, ktorego teologia nie jest jednak ani powszechna, ani tez bynajmniej wszystkich obowiazujaca, szczegolnie biorac pod uwage deklarowana swieckosc ustrojowa wiekszosci (jesli nie wszytskich - poki co...) krajow europejskich.

Dodatkowo uważa, że to ja zmieniam i fałszuję pojęcia

Co ja uwazam, zawarlem we wczesniejszych swoich wypowiedziach, ktore poki co nie wymagaja chyba bynajmniej tlumacza (a jak zaczna, to postaram sie znalezc takiego tlumacza, co bedzie mial chocby minimalne pojecie w kwestii dokonywanych interpretacji). Co do reszty, to kazdy dostatecznie uwaznie sledzacy ten watek, zapewne sam jest zdolny doskonale ocenic kto falszuje pojecia (bez potrzeby jakich kolwiek dodatkowych zapewnien z twojej strony)...

Jako chrześcijanin mam prawo temu się sprzeciwiać, zwłaszcza gdy reguly "wtłacza" te pojęcia na forum chrześcijańskim i dodatkowo ma pretensje, że chrześcijaństwo ośmiela się myśleć inaczej (w dodatku przez całe stulecia).

A sie sprzeciwiaj... Tylko oszczedz nam przy tym czytania przyslowiowych bzdur...
Analogicnzie jako niechrześcijanin mam prawo temu się sprzeciwiac, zwlaszcza gdy mm "wtlacza" te pojecia na forum dowadzac, ze sa jedynie slusznymi, dodatkowo majac pretensje, że ktos inny ośmiela się myśleć inaczej...
Innymi slowy, jak masz kolejne luki w pamieci, to wroc do poczatku naszej wymiany zdan i jeszcze raz przekonaj sie kto pierwszy zwrocil sie do kogo, wysowajac jakies absurdalne pretensje odnosnie prawa do posiadania odmiennego zdania i wyrazenia (wyraznie podkreslonej) osobistej opinii.

Jesli reguly doszukuje się w moich uwagach czegoś więcej, to już jego problem.

To ty jestes ekspertem w doszukiwaniu sie czegokolwiek w cudzych wypowiedziach i w nieautoryzowanym reprezentowaniu domniemanych stanowisk swoich rozmowcow (nie koniecznie w zgodzie z ich intencjami)...

===

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 10 2008 20:37   
Forum

miałem cię za poważnego uczestnika forum ale teraz tylko ględzisz

Nie będę z Tobą dyskutował o "niewygodnych aspektach, niekoniecznie praqdziwych tezach, rzekomo czymś gdzieś obowiązującym, konieczności tłumaczenia innym co kto miał na myśli.... itd"

To Twoja stała taktyka .... rozmywania i odbiegania od tematu.

Natomiast będę z przyjemnością wykazywał jak bardzo tak zwane "odmienne zdanie" regulego nigdy nie trzyma się kupy.

Koniec metadyskusji

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 czerwiec 11 2008 18:11   
Forum

Quote by medieval_man: miałem cię za poważnego uczestnika forum ale teraz tylko ględzisz

Ty robisz to niemal przez caly czas...

Nie będę z Tobą dyskutował

To po co te dyskusje? Nie dyskutuj i czesc...

PS. Dla przypomnienia - to nie ja (po raz n-ty) odnioslem sie pierwszy odnosnie twojego stanowiska, tylko ty mojego... Masochizm jaki czy co?

To Twoja stała taktyka... rozmywania i odbiegania od tematu.

Skup sie raczej nad swoja stala taktyka rozmywania i odbiegania od tematu (a przy okazji pomijania niewygodnych faktow, terminologi, a nawet kontekstu calych wczesniejszych wypowiedzi) czy przechodzenia do 'argumnetow' ad'persona...

Natomiast będę z przyjemnością wykazywał

A przynajmniej probowal...

jak bardzo tak zwane "odmienne zdanie" regulego nigdy nie trzyma się kupy.

Co najwyzej (i cale szczescie) - twojej "kupy"... a ta nie jest moim problemem.

PS. Sledzac inne dyskusje z twoim udzialem mozna zaobserwowac, ze nie ograniczasz tego wylacznie do mojej osoby... Moze wiec jeszcze raz zaapeluje bys skupil sie moze bardziej na sobie i probowal raczej wykazywac jak twoje zdanie trzyma sie kupy(?)...

Koniec metadyskusji

Obiecanki cacanki... Malo to juz razy przerabialismy? Zamiast o tym opowiadac, po prostu zrob to...

===

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 11 2008 20:17   
Forum

Quote by reguly:

Koniec metadyskusji

Obiecanki cacanki... Malo to juz razy przerabialismy? Zamiast o tym opowiadac, po prostu zrob to...

za to ty możesz znowu prowokować?

Napisałem: koniec metadyskusji, ale widzę, że to ty nie zamierzasz odpuścić
jak zwykle.....

===

Cytat 
Reguly
 czerwiec 11 2008 21:36   
Forum

Quote by medieval_man:za to ty możesz znowu prowokować?

Napisałem: koniec metadyskusji, ale widzę, że to ty nie zamierzasz odpuścić
jak zwykle.....

A czemu to ja mialbym odpuszczac? W koncu to nie ja zaczelem deklarowac koniec tej dyskusji (podobnie, jak nie ja pierwszy zwrocilem sie do ciebie w tym watku)... Inna sprawa, ze jak sie nie bedziesz do mnie zwracal, to ci nie bede odpowiadal... Proste...
Z drugiej strony, jak ci tak bardzo zalezalo na posiadaniu ostatenigo zdania, to trzeba bylo napisac wprost (zamiast tradycyjnie skladac deklaracje bez pokrycia) - zaoszczedzilbys sobie obecnego dyskomfortu...
PS. Skoro "jak zwykle" to kiedy w koncu wyciagniesz stosowne wnioski i dotrze do ciebie, ze nie naleze do tych co odpuszczja, szczegolnie wowczas kiedy zaczynasz ograniczac sie do 'argumentow' ad'persona?...

===

Cytat 
voyteck
 czerwiec 16 2008 13:19   
Forum

Wybaczcie, że nie czytam waszych powyższych burzliwych dyskusji, bo pytanie mam bardziej przyziemne:
Mam wrażenie, że w oczach niewierzących wiara katolicka jest często postrzegana jako nastawiona przede wszystkim na przyszłość (dla nas - na Zbawienie), trochę jakby omijając to, co dzieje się w rzeczywistości na ziemi. Nie chodzi mi jednak o takie proste tego ujęcie, które pewnie wywołuje sprzeciw w tych, którzy to teraz czytają.
Ludzie zwykli modlą się przede wszystkim o zdrowie, szczęśliwe życie, brak problemów, a nie proszą Boga o radość z każdego dnia, nie starają się nauczyć, jak poznawać Boga na co dzień. Bóg jest raczej gwarantem wsparcia w razie np.niepowodzenia.
Często słyszę na Mszy prośby o dobrą pogodę i duże plony dla rolników. Może się mylę, ale czy nie powinniśmy prosić Boga bardziej o mądrość np. w rozwiązaniu problemu głodu (bo akurat rozwój rolnictwa w krajach rozwiniętych tylko pogarsza ten problem)?
Wiem, że Kościół nie jest partią polityczną, ale czy brak z jego strony wyraźnych poglądów na temat polepszania sytuacji całego świata nie prowadzi do tego, że wierni są prowadzeni w stronę tylko posłuszeństwa nakazom wiary a nie nauki wynikającej z nich mądrości?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 czerwiec 16 2008 16:21   
Forum

Co do Medievala i Reguly to........................
P.S. Kiedy jest koniec waszych wasni??????
bo mi sie nudzi.

Voyteck
oczywiscie, w zasadzie pamietam,ze modlono sie o pokoj na calej ziemi itp. ale masz slusznosc w zupelnosci.

Wiesz to jest tak jak z "Bogiem Zywym"-mowia i mowia-Bog jest zywy!!! a oczywiscie o madrosc to do sasiada albo prawnika zasuwaja(ja tez).

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 czerwiec 16 2008 16:35   
Forum

Quote by voyteck:Mam wrażenie, że w oczach niewierzących

Niewierzacych w co?

wiara katolicka jest często postrzegana jako nastawiona przede wszystkim na przyszłość (dla nas - na Zbawienie), trochę jakby omijając to, co dzieje się w rzeczywistości na ziemi.

Moze raczej, ze traktuja zycie doczesne jedynie jako swego rodzaju droge do celu (czyt. osiagniecia domniemanego w ramach swojego wyznania zbawienia i zycia wiecznego).

Nie chodzi mi jednak o takie proste tego ujęcie, które pewnie wywołuje sprzeciw w tych, którzy to teraz czytają.

Nie... Czemu? Taki jest ich wybor i do poki nie nazucaja go innym - wolna wola...

Ludzie zwykli modlą się przede wszystkim o zdrowie, szczęśliwe życie, brak problemów, a nie proszą Boga o radość z każdego dnia, nie starają się nauczyć, jak poznawać Boga na co dzień. Bóg jest raczej gwarantem wsparcia w razie np.niepowodzenia.

No ja np. skladam obiate za okazana przychylnosc Bogow - objawiajaca sie dla mnie i mojej rodziny zarowno w formie powodzenia w zyciu i osiagnietego dobrobytu, jak tez w formie unikniecia niebezpieczenstw lub minimalizacji szkod w sytuacjach kryzysowych (tudzez w intencji tego)...

Wiem, że Kościół nie jest partią polityczną, ale czy brak z jego strony wyraźnych poglądów na temat polepszania sytuacji całego świata nie prowadzi do tego, że wierni są prowadzeni w stronę tylko posłuszeństwa nakazom wiary a nie nauki wynikającej z nich mądrości?

Zalezy co rozumiesz w tym przypadku jako 'wyrazne poglady' (pomijajac, ze one same - jesli nie idzie za nimi konkretna pomoc rzeczowa - rzadko kiedy komu kolwiek napelnily pusty brzuch)...
Generalnie natomiast odnosze wrazenie, ze Watykan (z reszta nie od dzis) zasadniczo tak formuluje swoje stanowisko/wypowiedzi aby przypadkiem nikogo zbytnio nie urazic (np. przedstawicieli poszczegolnych rzodow i ich glow, na terenach krajow ktorych KRK funkcjonuje lub ma intencje funkcjonowac) - to sie nazywa dyplomatyczne stanowisko - na zasadzie 'nie skalamc, prawdy nie powiedziec'... W koncu nie od dzis wiadomo, ze sie jeszcze taki nie narodzil, co by wszystkim dogodzil... Chcac natomiast zachowac mozliwie szerokie grono wiernych, trzeba tak formulowac swe stanowisko/wypowiedzi, by kazdy zainteresowany (od przedstawiciela zwartego mocherowego elektoratu, po absolwenta KULu z trzema doktoratami) mogl w nim znalezc odbicie wlasnego... Stad sie co prawda potem biora takie sytuacje jak ta, gdy np. Roman G. swojego czasu wiedzial lepiej niz sam JPII, co ten ostatni mial na mysli wyglaszajac swoje oredzie... Ale kto by sie tam przejmowal takimi drobiazgami, biorac pod uwage ile by sie np. moglo zmienic, gdyby Watykan na samym poczatku II Wojny Światowej przedstawil 'wyrazne poglady', np. otwarcie potepiajac rzady panst dokonujacych zbrojnej agrsji na inne kraje... Z jednej strony udalo by sie byc moze nawet zapobiec wojnie, a z drugiej strony (w przypadku gdyby jej losy potoczyly sie zupelnie inaczej)byc moze KRK przestalby istniec...
...Coz, bardzo wiele zalezy od rachunku zyskow i strat.

Quote by corka: Co do Medievala i Reguly to........................
P.S. Kiedy jest koniec waszych wasni??????
bo mi sie nudzi.

Gdybys raczyla rzucic okiem na daty to przekonala bys sie, ze byc moze juz to nastapielo...

===

Cytat 
Ewa
 czerwiec 17 2008 16:49   
Forum

Reguly

Gdybys raczyla rzucic okiem na daty to przekonala bys sie, ze byc moze juz to nastapielo...

ciesze sie niezmiernie a oczywiscie na date nie patrzylam ...bo jakos nie wierze ze to ostatni raz

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Klaara
 luty 28 2009 17:33   
Forum

Więc co nam daje Kościół?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 17:41   
Forum Moderator
Moderator

Mi daje Jezusa (w żywej namacalnej postaci) - a Tobie???

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
esteban-82
 luty 28 2009 18:04   
Forum

Quote by: Maciek92

Co robimy dla kościoła a co od niego otrzymujemy?

Co wy robicie to raczej powinieneś sam wiedzieć.
Co do mnie to NIC i co do otrzymywania to jeszcze bardziej NIC!!!

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 18:16   
Forum Moderator
Moderator

esteban wiesz co zauważyłam - podchodzisz do wiary bardzo w handlowy sposób.

Ja mu paciorek on mi zdrowie.
Tylko, że tu nie jest tak...

To tak jakbyś sobie dzieci narobił tylko po to by na starość nie być sam....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2009 18:36   
Forum

a moglibyście skupic się na jednym wątku?
Rafi_F zrób coś

===

Cytat 
esteban-82
 luty 28 2009 18:37   
Forum

paraklet muszę przyznać że masz całkowitą rację i świetną trafność spostrzeżeń.

Czy wam się to podoba czy też nike cała wasza wiara to transakcja handlowa. Może tego nie dostrzegacie (albo nie chcecie dostrzec), kiedy jednak patrzę chłodnym spojrzeniem doskonale to widzę.
Nota bene całe ludzkie życie to wymiana handlowa.
Co do jednak wiary, samo określenie się jako wierzący ma na celu zapewnić nam niebiosa (dochodzi tu jeszcze chodzenie do kościoła, przyjmowanie księdza po kolędzie itp.). A modlitwy? Ludzie modlą się by uzyskać jakieś korzyści (tak przynajmniej wierzą)- nie robią tego bezinteresownie. Nigdy człowiek nie robi nic z czego nie czerpał by korzyści- to przykra ale nasza natura.

===

"Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" "Godzenie takiej sprzeczności, jak uprawianie nauki przez cały tydzień i c

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 18:44   
Forum Moderator
Moderator

Nie ma Rafiego Big Grin
pewnie wraca z urlopu - więc korzystamy z samowolki Smile

Jutro będzie miał co robić (no już nasza głowa, żeby się nie nudził RazzRazz)

esteban - to że ty to tak widzisz to nie znaczy że tak jest....

Swoim komentarzem zaprzeczyłeś słowu - bezinteresowność!
Nie wspominając o bezinteresownej miłości....
Czy to znaczy, że kochasz żonę tylko dlatego że ona cię kocha - i gdyby przestała ci dawać to co od niej wymagasz to byś przestał ją kochać???

===

Profil   Email 
 Cytat 
esteban-82
 luty 28 2009 18:53   
Forum

Miłość to nie czynność- miłość to zjawisko.

Co do bezinteresowności to masz słuszność mówiąc że jej zaprzeczyłem ale to dlatego że nawet te czyny "bezinteresowne" mają gdzieś punkt zaczepienia w jakiejś korzyści: satysfakcja, uspokojenie sumienia, robienie sobie ewentualnego zabezpieczenia, budowanie korzystnej reputacji itp. itd.
Często słyszę ludzi "bezinteresownych" mówiących: pomagam bo kiedyś i ja mogę potrzebować pomocy, lub też pomagam bo to sprawia mi radość itp.
Spotkałaś się kiedyś z bezinteresownym działaniem które ktoś podejmował by wbrew sobie, które sprawiało by komuś dużą nieprzyjemność i sprowadzało kłopoty?
Zawsze w każdym działaniu jest jakiś cel dla nas.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 28 2009 19:06   
Forum Moderator
Moderator

Czyli jednak uważasz że miłość może być bezinteresowna...

to dlaczego uważasz, że religia chrześcijańska zawierzona na miłości i zaufaniu - jest interesowna??

Boga się kocha bezinteresownie - tak jak On nas.
Ja mu nic nie muszę dawać by być kochaną, a on nic nie wymaga ode mnie Smile On daje tylko wskazówki tak jak ty dajesz synowi rady - jak kopnąć piłkę by poleciała do bramki zamiast się z nią kręcić w kółko.

A ty zakładasz z góry - ja cię Boże kocham a ty mi daj zdrowie, powodzenie itp itp

Tak patrząc na chrześcijaństwo nie dziwię ci się że jesteś ateistą...
To tak jak ja bym mówiła narzeczonemu - ja cię będę kochać ale tylko do momentu kiedy będziesz przynosił dobre pieniądze...

I gdzie tu mowa o miłości?

Ty chyba nigdy nie "kochałeś" Boga, prawda???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 marzec 01 2009 06:14   
Forum

Quote by: esteban-82

Miłość to nie czynność- miłość to zjawisko.

Przeciwnie, miłość to czynność i to nie jedna. Miłość składa się z uczynków. Nie ma uczynków - nie ma miłości. Chyba, że mówimy o miłości według definicji rodem z Holywood. Wtedy to jest zjawisko. Holywood'zkie.

Co do bezinteresowności to masz słuszność mówiąc że jej zaprzeczyłem ale to dlatego że nawet te czyny "bezinteresowne" mają gdzieś punkt zaczepienia w jakiejś korzyści: satysfakcja, uspokojenie sumienia, robienie sobie ewentualnego zabezpieczenia, budowanie korzystnej reputacji itp. itd.
[...]
Zawsze w każdym działaniu jest jakiś cel dla nas.[/p]

Jakby to powiedzieć, aby nie skłamać a i prawdą w oczy zbyt boleśnie nie ukłuć? Spróbuję tak: Wyobraźmy sobie trzy młode osoby systematycznie pomagającą starszemu człowiekowi. Pierwsza robi to bezinteresownie, czyli jak Ty byś określił "z egoistycznych pobudek sprawienia sobie satysfakcji". Nazwiemy taką osobę świętą. Druga osoba robi to za umiarkowanym wynagrodzeniem pieniężnym. Nazwiemy ją uczciwą. Trzecia robi to tylko i wyłącznie w celu uzyskania sporego spadku po oczekiwanej bliskiej śmierci starego człowieka. Nazwiemy ją... Estebanem?

Według Ciebie każda motywacja równo zasługuje na nazwanie jej "korzyścią". I moralna ocena każdej jest taka sama. Korzyść to korzyść, każdy wybiera jaką woli? Otóż nie! "Korzyść" to nie to samo, co "motywacja". A różne pobudki do działania są zupełnie odmiennie oceniane przez społeczeństwo. I słusznie.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,54 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty