Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Pokuta
 |  Wersja do druku
Bielicka
 maj 21 2008 12:26  (Czytany 2030 razy)  
Forum

Status: offline

Czym jest pokuta?

"...pokuta oznacza wewnętrzną przemianę serca pod wpływem Słowa Bożego i w perspektywie królestwa Bożego[9]. Ale pokuta oznacza również przemianę życia zgodnie z przemianą serca..." (Adhortacja Reconciliatio et Poenitentia).

Chcialabym w sposob bardzo swiadomy pokutowac,ale nie wiem jak to sie robi.
W moim zyciu chodzac do spowiedzi nigdy nie pomyslalam, ze wyznaje moje grzechy przed Bogiem.Owocem tych wyznan czyli mojej spowiedzi byly momenty w ktorych watpilam w moc Ksiedza dajacego mi rozgrzeszenie.A czasem nawet bardzo chcialam uwierzyc w te moc by sie pozbyc tego ciezaru ale to byla tylko chec uwierzenia ale nie wiara.
Doczytalam sie ze istnieje cos takiego jak "Nowonarodzenie" slyszalam o tym od Kaplana kiedys na spowiedzi.
I natrafilam na przepiekne kazanie, w ktorym wymienia sie ze gdy dojdzie w zyciu do takiego oczyszczenia do Nowonarodzenia a pozniej je utracimy to musowo jest przeprowadzic POKUTE.
Ja nie mogac sie na tym forum Koscielnym Chrzescijanskim dowiedziec o Nowonarodzeniu mam nadzieje ze moze dowiem sie co to jest tak naprawde Pokuta.
Ja mialam zadawane za Pokute: modlitwy i wypowiadano to tak, ze "za pokute odmow..."-ale przeciez pokuta to nie jest 10 razy "Zdrowas Mario".
Czy to forum mogloby mi posluzyc do szczerej nauki o sposobie pokuty i jak ja musze czy powinnam sie czy zachowac czy co robic, jakie sa rodzaje pokuty,a moze ktos juz robil pokute i otrzymal to doswiadczenie, prosilabym -podzielcie sie ze mna swoim pokutnym doswiadczeniem i wiedza.

Chwala Panu.

===

Skarb twoj jest tam gdzie serce twoje.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 21 2008 12:58   
Forum

Quote by Bielicka: Czym jest pokuta?

"...pokuta oznacza wewnętrzną przemianę serca pod wpływem Słowa Bożego i w perspektywie królestwa Bożego[9]. Ale pokuta oznacza również przemianę życia zgodnie z przemianą serca..." (Adhortacja Reconciliatio et Poenitentia).

Chcialabym w sposob bardzo swiadomy pokutowac,ale nie wiem jak to sie robi.
W moim zyciu chodzac do spowiedzi nigdy nie pomyslalam, ze wyznaje moje grzechy przed Bogiem.Owocem tych wyznan czyli mojej spowiedzi byly momenty w ktorych watpilam w moc Ksiedza dajacego mi rozgrzeszenie.A czasem nawet bardzo chcialam uwierzyc w te moc by sie pozbyc tego ciezaru ale to byla tylko chec uwierzenia ale nie wiara.
Doczytalam sie ze istnieje cos takiego jak "Nowonarodzenie" slyszalam o tym od Kaplana kiedys na spowiedzi.
I natrafilam na przepiekne kazanie, w ktorym wymienia sie ze gdy dojdzie w zyciu do takiego oczyszczenia do Nowonarodzenia a pozniej je utracimy to musowo jest przeprowadzic POKUTE.
Ja nie mogac sie na tym forum Koscielnym Chrzescijanskim dowiedziec o Nowonarodzeniu mam nadzieje ze moze dowiem sie co to jest tak naprawde Pokuta.
Ja mialam zadawane za Pokute: modlitwy i wypowiadano to tak, ze "za pokute odmow..."-ale przeciez pokuta to nie jest 10 razy "Zdrowas Mario".
Czy to forum mogloby mi posluzyc do szczerej nauki o sposobie pokuty i jak ja musze czy powinnam sie czy zachowac czy co robic, jakie sa rodzaje pokuty,a moze ktos juz robil pokute i otrzymal to doswiadczenie, prosilabym -podzielcie sie ze mna swoim pokutnym doswiadczeniem i wiedza.

Chwala Panu.

Witaj Bielicka!
Z tego co napisałaś jednoznacznie wynika , że Twoja dusza już dawno zaczęła się na nowo rodzić.
Nowonarodzenie duszy trwa jednak dłużej niż przyjście na świat noworodka ludzkiego.
Gdyz jak wiesz z Pisma Świętego : To co narodziło się z ciała jest ciałem, a to co z Ducha duchem.
Ciało szybko osiąga swoją dojrzałośc ,lecz duch potrzebuje na osiągnięcie dorosłości dużo więcej czasu.
Moim zdaniem nie należy na siebie nakładać żadnej pokuty dodatkowej do tej, jaką jest samo życie, gdyż ludzkie życie jest krzyżem i pokutą dla każdego inną zależną od rodzaju duszy!
Wypełnieniem więc pokuty jest przyjęcie zdarzeń życia jakie napotkasz na swojej drodze zawsze z pokorą i z radością, że nawet gdy są przykre, i niosą ze sobą Twoje cierpienie, to zbliżają Twoją duszę do Boga. Nic co spotyka człowieka na jego drodze nie jest przypadkowe i wszystko służy oczyszczeniu jego duszy z tego co zbędne, co niewłasciwe, co ją obciąża i oddala od Ojca.
Tak więc, krótko mówiąc, pokutą jest postępowanie zgodne ze wskazówkami Jezusa, który jest Drogą do Ojca!
Gdy Cię uderzą inni lub Twój los w jakimś doświadczeniu w jeden policzek, nigdy nie oddawaj, a symbolicznie nadstaw drugi.
Zobacz jak najczesciej na obelgę reagują chrześcijanie nawet ci, którzy prosto wychodzą z kościoła po mszy świętej,nieraz nawet po komunii, gdy ich ktoś obrazi.
Jeszcze nie spotkałam , choć może nie miałam szcześcia ujrzenia, aby ktoś nie oddał w taki czy inny sposób!
Niestety ludzkosc nie chciała i nie chce zrozumieć na czym polega prawdziwe naśladowanie Jezusa i woli czynić często fałszywą dobroczynność(gdyż nie wypływającą z serca) i modlić sie przed krzyzami w kościołach niż widzieć, że On Jezus ukrywa się w sercu naszego bliźniego aby poddawać próbie naszą miłość do Niego!
Pozdrawiam serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 maj 21 2008 15:21   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bielicka: Czym jest pokuta?
....
...
.....

Jest troszkę pomieszania pojęć.
Z jednej strony pokuta typu "10 razy ...", z drugiej Pokuta jako nastawienie wobec Boga i siebie.
Pierwszą pominę milczeniem.
Druga polega w skrócie na uświadomieniu sobie swojej ciagłej grzeszności i przyjęcia pokutnego stanowiska wobec Pana - jak ów celnik proszący tylko o wybaczenie.
Pokuta na co dzień, to unikanie zła i pozbycia się złudzeń, że się go nie czyni. Pokuta to trwanie w Panu i przyjmowanie Jego miłości pomimo wszystko. Pokuta to życie w świadomości, że przed Panem ZAWSZE jesteśmy całkowicie obnażeni ze wszelkich wymówek, to trwanie w prawdzie.
Pokuta nie jest samoumartwianiem się, nie jest karą i nie jest zapłatą.
Ech, rozpisałem się.

A o nowonarodzeniu sie nic nie dowiedziałaś? Uwierzyłaś w Jezusa Chrystusa ? Przyjęłaś za swego Pana ? Odwzajemniłaś Jego miłość? No to się narodziłaś do nowego życia ! Witaj Siostro !

Ech, pominąłem, przepraszam. Spowiedź uszna. Przyjmij, że ksiadz jest tylko narzędziem, ze Bóg po prostu się nim posługuje jak my długopisem.

W innych wyznaniach spowiedź uszną traktuje się raczej jako pomoc duszpasterską. Na większa skalę stosowana jest spowiedź powszechna (i w kościołach starokatolickich i w protestanckich). Także w KK w szczególnych okolicznościach. Jest to więc sprawa bardziej dyscypliny kościoła.
Spotkałem sie z opinia, ze spowiedź powszechna jest lightowa. Nic bardziej mylnego, to uszna jest łatwiejsza - ksiądz często pomaga w przyznaniu się przed soba i Bogiem do własnych błędów, wyzbycia się zakłamania.
No chyba, ze to taka "spowiedź", ale wtedy forma nie ma znaczenia.

Takie jest moje zdanie i takie są moje doświadczenia.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Bielicka
 maj 21 2008 21:34   
Forum

Matejanko,

o Nowonarodzeniu -sila Bozego Slowa mozesz posluchac tu o ile moge podac Link
<a href="http://emaus.zgora.pl/index.php?strona=30">here</a>
--znajdz temat NOWONARODZENIE.
I to nie ma nic wspolnego z narodzeniem czy z ciala czy z Ducha w znaczeniu jak podalas.
Tak, sw. Pawel mowi, ze cielesny czlowiek nie moze zrozumiec tego co z Ducha Bozego bo to sa sprawy Duchowe i po to potrzebne jest to owe Nowonarodzenie.
To nie jest zwiazane z logika, z wiekiem dojrzania do pewnych rzeczy -to jest stan Laski od Pana Boga za przebyta szczera i najoddansza pokutna spowiedz? za gorliwy zal za grzechy-podczas to ktorego mozna oczyscic swoja dusze -gdy dostapi sie Lask Pana.
O tym mowil juz Pan Jezus-o Pokucie.
I Nowonarodzenie jest innym przezyciem od Chrztu Duchem Swietym.
Do wodnego Chrztu musi sie czlowiek wpierw Nowonarodzic.Tak jak mowi ten Pastor.

<b>Rafi,</b>

cytat za Rafi : A o nowonarodzeniu sie nic nie dowiedziałaś? Uwierzyłaś w Jezusa Chrystusa ? Przyjęłaś za swego Pana ? Odwzajemniłaś Jego miłość? No to się narodziłaś do nowego życia

Rafi, ja tylko raz w zyciu dostepilam tego nowonarodzenia-dokladnie tak jak opisuje to ten Pastor w wyzej podanym Linku-i ja nie wiedzialam co to jest.
Ja sie nie uczylam o czyms takim, ze tak moze sie zdarzyc.
To o czym Ty piszesz-to nie wystarczy tylko wierzyc w Pana Boga-bo ja wierze-ale to jeszcze za malo jak widzisz w mojej osobie.Ja potrzebuje pokuty,dokladnie tak jak mowi ten Pastor,ja utracilam moje Nowonarodzenie!
Dziekuje, ze prubowales mi cos wogole wytlumaczyc.
Ten Link znalazlam pod tyt."A gdzie podziala sie Pokuta" podaje: http://www.tscpulpitseries.org/polish/ts990802.htm
oraz link o Nowonarodzeniu o ile mi wolno bo sie caly czas nie wyswietla.
LInk http://emaus.zgora.pl/index.php?strona=30

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bielicka
 czerwiec 09 2008 23:11   
Forum

Powrocilam na ten watek,aby sprostowac, ze ja jednak nie mialam Nowonarodzenia, ja mialam jak to okreslil Pastor Waldemar Czerniejewski -musniecie Duchem Bozym.

Zapytanie skad to wiem?

Kiedy wierzacy otrzymuja Chrzest Duchem Swietym i zostaje On na nich wylany-zaczynaja oni mowic jezykami,wielbia Boga jezykiem AniolowSmile

Ja tego nie mialam.
Mialam ta milosc i madrosc-akurat zdazylam zdac egzaminy i wszystko zniklo.
To chcialam sprostowac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bielicka
 czerwiec 09 2008 23:23   
Forum

Rafi

o niezauwazylam Twojego wpisu.
Ach wiesz, nie wiem, moze to zalezy od czlowieka, nie wiem-przeciez nie wazne jest jak-wazne jest aby sie oczyscic i aby to zostalo wysluchane, przeciez tylko "czysci" doznaja wylania Ducha Swietego-i to sa zwykli ludzie-ale tacy ludzie ktorym najszczerzej udalo sie wejsc z Panem Bogiem w spolecznosc-jak mowi Pastor Waldemar Czerniejewski.
Mnie sie nigdy nie udalo wyspowiadac u Ksiedza na "czysto".Zawsze cos pozostalo do nastepnej spowiedzi.Bo zapomnialam-bo to nie bylo z serca a z potrzeby,tak szybko zeby zdazyc.
Te kolejki! kazdego dnia przed konfesjonalem stoi tlum ludzi i kazdy chce tylko szybko, szybko.
Ta "moc" spowiedzi zanika przy konfesjonale.
Ale nie jestem przeciw-nie, trzeba sie oczyszczac i przyjmowac komunie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 17 2008 15:25   
Forum

Czym jest pokuta?

To taki film...
http://www.imdb.com/title/tt0783233/

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 czerwiec 17 2008 16:18   
Forum

Ok , nawet urodziwi sa ci aktorzy,

a tu jest Link ...o Filmie Pokuta

http://www.kulturaonline.pl/Pokuta,stylowy,melodramat,tytul,artykul,2788.html

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email