Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Czy to nie jest chore?
 |  Wersja do druku
tadeusz
 czerwiec 10 2008 20:52   
Forum

Status: offline

To bylo uogolnienie sytuacji panujacej w relacjach wierny - kosciol, nie odnosilem sie bezposrednio do przypadku 14 letniej dziewczynki.Nie obwiniam bezposrednio rowniez kosciola - jego wina jest raczej posrednia co nie umniejsza odpowiedzialnosci. Problemem sa rodzice - uciekajacy od odpowiedzialnosci za wlasne dzieci. Jesli ktos sila swojej wiary i miloscia potrafi przekonac mlodego czlowieka ( ciekawego swiata i zagladajacego tam gdzie nie wolno)do zycia z zasadami wiary i nauka kosciola - chyle glowe z podziwu. Niestety moja wiara nie ma takiej sily przekonywania. Wyniki badan w Polsce i statystyki wskazuja jednoznacznie ze takiej sily przekonywania nie posiada takze spory odsetek ksiezy.W kraju w ktorym przyszlo mi zyc kosciol to prawie nic nie znaczaca instytucja - taki margines na marginesie. Jedna jedyna msza sw w niedziele o godzinie 10 gromadzi 12 - do 15 osob. Calkiem odmienna sytuacja jest za to w Polsce . Oczekiwac wiec mozna by bylo ze rodzice (deklarujacy katolicyzm) potrafia bez przeszkod wybierac : edukacja seksualna , albo wiara tak mocno wpojona ze bezpiecznie moge poslac corke lub syna na dyskoteke. Innej alternatywy poprostu nie ma.MOJE DZIECKO MUSI BYC BEZPIECZNE. Chodzi o jego przyszlosc o jego szczescie , o powodzenie w zyciu na starcie . Wiec wspaniale i jak ze groznie brzmi tytul tego watku
Bo wiara sprowadzajac sex do poziomu dna moralnego wprowadza automatyczna blokade rozmowy z mlodym pokoleniem u rodzicow. Zdolnosci (przekonywania mlodziezy) u kaplanow sa zenujace. Wiec czy to nie jest chore?
Wybralem edukacje.Bez przymusu: masz pytanie ? pytaj!
Tylko w tedy wszystkie wazne sprawy szly na bok. Siadalismy wspolnie i dyskutowali do switu.Nie bylo pytan nic nie wartych , glupich. Nie ma glupich pytan - sa tylko glupie odpowiedzi........

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 czerwiec 10 2008 21:21   
Forum

Kobieto szanuje twe poglądy w kwestii aborcji, ale są osoby które mają inne. Możesz nauczać, ostrzegać, zachęcać, ale nie możesz mu ich narzucać. Pozdrawiam.

Co edukacji seksualnej Petroniuszu to sie zgadzam. Myślę, że skoro religia jest obowiązkowym przedmiotem w szkołach, który wlicza się w średnią, to myślę, że wychowanie seksualne też powinno być. To dla dobra dzieci. Bo w tym wypadku, nawet jak to nie był gwałt, tylko dobrowolne oddanie. To na pewno brak wiedzy seksualnej, raczej potraktowali to jak zabawę, jaką mogą uprawiać zakochani, jak mama i tata.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 11 2008 12:27   
Forum Moderator
Moderator

Nie mam ostatnio za wiele czasu, ale temat wazny i wiedzialem, ze sie pojawi na forum Czysto z zawodowego punktu widzenia:

Planowanie rodziny...
Art. 4a
1. Przerywanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy:
3. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego

Do tego przepisu znalazlem dwa ciekawe orzeczenia, ktore odpowiadaja na pytanie kto finansowo bedzie wspieral matke jezeli ta mimo prawa do usuniecia ciazy zostanie zmuszona do urodzenia (tak na marginesie dyskusji :Uchwala SN z 22 lutego 2006 III CZP 8/2006 i Wyrok SN z 21 listopada 2003 V CK 16/2003)

I teraz z KK

115.1 Czynem zabronionym jest zachowanie o znamionach okreslonych w ustawie karnej

dalej

200 Kto obcuje plciowo z maloletnim ponizej lat 15...

Na podstawie 10 wiemy, ze odpowiedzialnosc za swoj czyn poniosl by tatko po ukonczeniu 17 lat i mamcia odpowiednio bowiem ona rowniez popelnila czyn zabroniony.

Pytanie jedyne jakie sie pojawia:
Czy osoba, ktora dopuscila sie czynu zabronionego ma prawo oczekiwac od panstwa przyznania prawa do aborcji?

Jest oczywiste, ze ten akurat konkretny przypadek przerosl ustawodawce, ktory nie wyobrazal sobie czternastolatkow w takich sytuacjach. Niemniej jednak prawo do aborcji dla tej dziewczyny wydaje sie byc faktem niezaleznie od tego czy byl to gwalt czy nie. Jezeli nie bylo gwaltu a sugerowala go matka to ewentualnie pojawai sie kwestia odpowiedzialnosci matki tej dziewczyny. Jezeli do aborcji nie dojdzie wbrew checiom matki to tej przysluguje roszczenie przeciwko osbom, ktore uniemozliwily przerwanie ciazy...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 11 2008 18:06   
Forum Moderator
Moderator

Quote by petroniusz100:Oczekiwac wiec mozna by bylo ze rodzice (deklarujacy katolicyzm) potrafia bez przeszkod wybierac : edukacja seksualna , albo wiara tak mocno wpojona ze bezpiecznie moge poslac corke lub syna na dyskoteke. Innej alternatywy poprostu nie ma.MOJE DZIECKO MUSI BYC BEZPIECZNE.

To fałszywa alternatywa, dziecko może być i uświadomione zarówno "technicznie" jak i moralnie - to się nie wyklucza. I jak zauwazyłeś odpowiedzialność ZAWSZE spada na rodziców - z tym się zgadzam bez mrugnięcia okiem.
Quote by petroniusz100:
Bo wiara sprowadzajac sex do poziomu dna moralnego wprowadza automatyczna blokade rozmowy z mlodym pokoleniem u rodzicow.

BZDURA. Faktycznie twoja wiedza i wiara jest znikoma, bo tylko to usprawiedliwia taki sąd.
Quote by petroniusz100:
Zdolnosci (przekonywania mlodziezy) u kaplanow sa zenujace. Wiec czy to nie jest chore?

Znam wielu wspaniałych duszpasterzy "nłodziezowych" różnych wyznań, w tym i KRK. Potrafią przemowic do młodziezy. Nie uogólniaj wg swego podwórka.
Quote by petroniusz100:
Wybralem edukacje.Bez przymusu: masz pytanie ? pytaj!
Tylko w tedy wszystkie wazne sprawy szly na bok. Siadalismy wspolnie i dyskutowali do switu.Nie bylo pytan nic nie wartych , glupich. Nie ma glupich pytan - sa tylko glupie odpowiedzi........

Wybacz ostre słowa : bzdurny wybór. Twoje działania powinny byc wyprzedzające. Ty uciekłes zarówno od wychowywania jak i od odpowiedzialności.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 22:03   
Forum

Czy ja czegos nie zrozumialem ? Napisalem wyraznie ze poziom i sila mojej wiary pozostawia wiele do zyczenia , kaplani nie potrafili przekonac mojego syna tak aby sama wiara byla hamulcem . WIEC CHYBA NIE WYOBRAZASZ SOBIE ZE MIALEM ZDAC SIE NA INTUICJE DZIECKA ....Liczy sie wynik koncowy a ja mialem do wyboru ryzyko albo pewnosc . Czy sadzisz ze rozmowy do switu dotyczyly tylko strony technicznej? To nie realne , to stanie na jednej nodze wrecz przeciwnie - strona moralna byla tematem dominujacym . Techniczna - pozwalajaca ze spokojem myslec o przyszlosci .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 11 2008 22:13   
Forum

Widzę tutaj wiele mądrych wypowiedzi, co mnie cieszy.

Sarution, interesuje mnie twoje zdanie w następujących kwestiach, może je wypunktuję:

1. Czemu według ciebie urodzenie dziecka przez 14-latkę i oddanie jej do adopcji jest dla niej samej gorsze, aniżeli aborcja? Sądzę, że w razie czego, jej dziecko znalazłoby nowych rodziców, bo sprawa stała się głośna. Sama aborcja nigdy nie jest w 100% bezpieczna. Może stać się bezpłodna. Wysoce możliwy jest również syndrom poaborcyjny. Warto ryzykować?

2. W imię czego warto podjąć takie ryzyko? Komu to będzie służyło? Czy jedno więcej dziecko na świecie to taki problem? Oczywiście, kwestia wychowania, utrzymania, więcej obowiązków, to poważna sprawa, ale przecież, jak tutaj wielokrotnie pisano, są ludzie, którzy pragną dzieci, a nie mogą mieć własnych. I to byłoby rozwiązaniem. Chociaż, gdyby sama chciała podjąć ten trud, to już jej sprawa, a nie nasza.

3. I czemu sądzisz, że przekonywanie jej, aby nie dokonała aborcji jest złe? Nie lepiej, żeby znała wszystkie ZA i PRZECIW w obliczu tak ważnej decyzji życiowej?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 11 2008 22:19   
Forum Moderator
Moderator

Petroniuszu, przykro mi, ze nie znalazłeś wsparcia i że poniosłeś klęskę. Ale dlaczego obwiniasz KRK (twoja wypowiedź była bardzo atakująca)?

Quote by pawvic:
3. I czemu sądzisz, że przekonywanie jej, aby nie dokonała aborcji jest złe? Nie lepiej, żeby znała wszystkie ZA i PRZECIW w obliczu tak ważnej decyzji życiowej?

Sarution, posunę się dalej w tym pytaniu : dlaczego uważasz, że przekonywanie jej aby nie dokonała aborcji jest gorsze od przekonywania jej żeby dokonała aborcję ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Bartosz
 czerwiec 11 2008 22:23   
Forum

pawvic - przekazanie temu dziecku wszystkie za i przeciw jest dobre. Ale nie w taki sposób jaki to zrobił ksiądz. Bo zaszła sie banda bandytów i media zrobiły swoje, wywierając presje na biednej dziewczynie. Nie mógł tego przyjść do jej domu i pogadać z nią na spokojnie? Wtedy byłoby cicho i nie znalazło by sie rozgłosu w mediach.

Z najnowszych doniesień wynika, że zarówno matka, jak i córka chciały podjąć sie aborcji. Tylko presja mediów, księży i ta organizacja zrobiły swoje.

Przekazywanie wiedzy, za i przeciw, zgoda. Ale bez stresu dla dziecka, niech ksiądz przyjdzie do jej domu i tam porozmawia. I mimo to, mimo wiedzy, chciałaby sie podjąć aborcji, to nikt później nie powinien w to ingerować. Wiem, że może urodzić i oddać, ale jej prawo przysługuje do tego, dlatego należy to uszanować. A nie stać ponad prawem jak dzisiaj chcą katolicy ( nie wszyscy ).

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
kazema
 czerwiec 11 2008 22:41   
Forum

Petroniuszu.

Nie wiem, od jakiego wieku rozmawiałeś ze swoim synem, ale, to że dzieci nie są przynoszone przez bociany wie się od dość młodych lat. W kwesti rodzica pozostaje zatem nauka moralności ( a nie techniki, jak poiszesz). I to od moralności człowieka, zależy jego postępowanie.

O jakim więc ryzyku cały czas mówisz? Ryzyko uczenia moralności?

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 11 2008 22:42   
Forum Moderator
Moderator

Z najnowszych doniesień wynika, że zarówno matka, jak i córka chciały podjąć sie aborcji. Tylko presja mediów, księży i ta organizacja zrobiły swoje.

Z najnowszych doniesień wynika, ze dziecko zmienia zdanie co chwilę. Cały czas jest w kontakcie z księdzem - z własnej woli.
Nadal aktualne jest pytanie: czy dobra jest presja matki i organizacji pro aborcyjnej, a presja organizacji pro live i księdza złe ?

===

Cytat 
Bartosz
 czerwiec 11 2008 22:50   
Forum

RaFi Właśnie przez media co chwile zmienia zdanie. Tego nie można nazwać dobrowolnym podjęciem decyzji.

Czy mam rozumieć, że to co zrobił ksiądz i ta pseudo organizacja jest dobre? Przez tych krętaczy właśnie sprawa znalazła sie w mediach! Mógł ksiądz w inny sposób to zrobić jak pisałem wcześniej czyż nie? A poza tym dla każdego dziecka rodzice są wzorcem, dlatego to co woli matka, dziecko tak mocno nie przeżywa w porównaniu od tego co zrobiła ta organizacja i media, ksiądz po części też bo mógł inaczej. Bo jeśli to co zrobili jest dobre, to ja mam gdzieś takie prawo i życie w Polsce, gdzie ofiary sie niszczy, a sprawców (organizacja i media) chwali.

===

Cytat 
tadeusz
 czerwiec 11 2008 23:03   
Forum

Rafi F o jakiej klesce Ty mowisz? Moj syn zdobyl wyksztalcenie ma zawod , zalozyl rodzine , ma 2 wspanialych dzieci . W zyciu licza sie fakty . Zdobyl to wszystko w odpowiedniej kolejnosci . Bez wiedzy ktora mysmy mu przekazali moglo byc inaczej ...... Tu gdzie mieszkam na szczescie dla mlodego pokolenia w szkolach prowadzona jest tez edukacja seksualna. Dokladajac nasza wiedze medyczna do teorii model wychowawczy powtorzy moj syn.
- Tato to byla zdrowa lekcja zycia , wiedzialem znacznie wiecej od moich rowiesnikow , dzieki - uslyszalem od syna , dzis 34 letniego faceta ojca dwoch synow . Wiec wybacz ale twoja ocena widziana przez pryzmat zacofanej doktryny seksualnosci w kosciele nie jest dla mnie reprezentatywna
pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 11 2008 23:17   
Forum

Quote by pawvic: 1. Czemu według ciebie urodzenie dziecka przez 14-latkę i oddanie jej do adopcji jest dla niej samej gorsze, aniżeli aborcja? Sądzę, że w razie czego, jej dziecko znalazłoby nowych rodziców, bo sprawa stała się głośna. Sama aborcja nigdy nie jest w 100% bezpieczna. Może stać się bezpłodna. Wysoce możliwy jest również syndrom poaborcyjny. Warto ryzykować?

Nie wiem, co jest dla niej gorsze. Jest za mloda na posiadanie dziecka, na przerwanie nauki, na byc moze popsucie sobie zycia. Dziecka nie rodzi sie po tygodniu, to nie jest problem, ktory sie rozwiaze szybko i bezbolesnie. Glownie chodzilo mi, ze miala prawo do aborcji i przez pewne grupy nacisku, nie mogla skorzystac z tego prawa.

Quote by pawvic:2. W imię czego warto podjąć takie ryzyko? Komu to będzie służyło? Czy jedno więcej dziecko na świecie to taki problem? Oczywiście, kwestia wychowania, utrzymania, więcej obowiązków, to poważna sprawa, ale przecież, jak tutaj wielokrotnie pisano, są ludzie, którzy pragną dzieci, a nie mogą mieć własnych. I to byłoby rozwiązaniem. Chociaż, gdyby sama chciała podjąć ten trud, to już jej sprawa, a nie nasza.

Jej sprawa we wszystkim i jej matki, bo prawnie za nia odpowiada. Po to sie ustala prawo, zeby byly rozwiazania na takie sytuacje.

Quote by pawvic:3. I czemu sądzisz, że przekonywanie jej, aby nie dokonała aborcji jest złe? Nie lepiej, żeby znała wszystkie ZA i PRZECIW w obliczu tak ważnej decyzji życiowej?

Nie twierdze, ze jest zle, ale nie w taki sposob. Nie poprzez blokowanie mozliwosci, ktore ma, a ma je tylko przez pewien czas.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 11 2008 23:20   
Forum

Quote by Rafi F: Suration, posunę się dalej w tym pytaniu : dlaczego uważasz, że przekonywanie jej aby nie dokonała aborcji jest gorsze od przekonywania jej żeby dokonała aborcję ?

Jest zle w ten sposob, jak byl opisany. Tu nie ma co przekonywac. Podjely decyzje, prawo stoi po ich stronie. Kropka.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 11 2008 23:27   
Forum

Quote by Rafi F: Z najnowszych doniesień wynika, ze dziecko zmienia zdanie co chwilę. Cały czas jest w kontakcie z księdzem - z własnej woli.
Nadal aktualne jest pytanie: czy dobra jest presja matki i organizacji pro aborcyjnej, a presja organizacji pro live i księdza złe ?

Jest dzieckiem, jest pod wplywem matki, matka pod wplywem zewnetrznych naciskow. Dziwisz sie , ze zmnieniaja zdanie? Matka za nia odpowiada, wiec ma tu glos decydujacy, a jesli ktos chce dokonac legalnej aborcji, to po to jest organizacja proaborcyjna, zeby to umozliwic.
Wybacz, ale jak widze te krzyczace glownie stare kobiety od pana Rydzyka i rydzykopodobnych, ktore pewnie nie potrafia wymienic panstw z ktorymi Polska graniczy, to rece opadaja. Tacy ludzie chca narzucac innym swoj swiatopoglad.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 czerwiec 11 2008 23:45   
Forum

Suration - popieram w 100%. Rozwinąłeś mą wypowiedź.

Całej prawdy jeszcze nie znamy, w ogóle nie wiemy co jest prawdą, a co nie z tej wiedzy jaką mamy.

Czy dzwoniła do księdza czy nie, nie ma znaczenia. To można było trochę inaczej załatwić. Nawet jeśli wzywała, to kto wzywał tą organizację? No i skąd miała info o tym?albo od kogo? Chyba nie od lekarzy, albo matki dziewczyny.

Przez tą organizacje, sprawą zainteresowały sie media. Jeśli mam żyć w kraju prawa to ja takich sytuacji nie chce. Ksiądz? Zgoda, ale by to inaczej wyglądało. Ale bez organizacji i mediów.

===

Cytat 
kobieta
 czerwiec 12 2008 00:23   
Forum

Fakty

Ciężarna gimnazjalistka z aborcyjnej propagandówki „Gazety Wyborczej” nie była zgwałcona. Zaszła w ciążę z rówieśnikiem. W domu nie spotkała się z oparciem i pomocą. Nie marzyła o aborcji, myślała, że musi zabić dziecko. Innego wyjścia nie ma. Przerażona i zagubiona, lawirowała na granicy depresji. Zawodowa aborcjonistka podsunęła matce Agaty paragraf – polskie prawo nie karze za aborcję, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa. Dziewczynka powie, że została zgwałcona, a potem trzeba tylko znaleźć szpital. W rodzimym mieście się nie udało, przywieźli Agatę do Warszawy.

Dziewczyna trafiła do szpitala wyróżnionego, o ironio, jako „przyjazny dzieciom”. Na oddziale jeszcze tylko rozmowa z psychologiem i pomimo zaleceń odczekania kilku dni, lekarz kaze dziewczynce nazajutrz być na czczo. Agata na osobności przyznaje, że aborcji wcale nie chce. Ale od zabiegu dzielą ją już tylko godziny.

Tymczasem wieść o sprawie roznosi się po kraju. Organizują się grupy modlitewne. Działacze pro-life i osoby prywatne zasypują szpital prośbami o powstrzymanie aborcji Agaty. Sprawą interesują się media i policja, która przyjmuje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Wandę Nowicką. Początkowa bierność organów ścigania ustępuje mobilizacji. Sprawa jest coraz jaśniejsza – chodzi o życie dwojga dzieci.

W ostatniej chwili przychodzą dobre wieści z sądu. Agata ma trafić bezzwłocznie do ośrodka opiekuńczego. Sąd przydziela jej zaufanego opiekuna.

Dziś Agata jest pogodniejsza. Chce urodzić nieplanowane dziecko. Jeszcze nie wie, czy odda je kochającej rodzinie zastępczej, czy sama będzie chciała je wychować. Być może zamieszka na czas ciąży gdzieś, gdzie będzie mogła się spokojnie uczyć, czekając na rozwiązanie. Albo pójdzie do rodziny zastępczej, która przygarnie ją razem z niemowlakiem.
W placówce wychowawczej podstawową opiekę ma. Z całej Polski spływają oferty pomocy od ludzi dobrej woli, poruszonych losem dziewczyny. Co najważniejsze, Agata jest bezpieczna – poza zasięgiem fanatycznych aborcjonistów. Potrzebuje spokoju, bezpieczeństwa i odpoczynku. I naszej modlitwy.(...)
Zdaniem psycholożki, która jest także szefową lubelskiego Ośrodka Ratowania Dziecka Opuszczonego, 14-letnia osoba nie jest w stanie podjąć do końca świadomej decyzji. Ponadto – wbrew twierdzeniom różnych środowisk – istnieje tzw. zespół poaborcyjny, który dotyka kobietę po wykonaniu aborcji nawet po wielu latach i jest bardzo trudny do leczenia.

Psycholożka uważa, iż ci, którzy nakłaniają 14-latkę z Lublina do dokonania aborcji narażają ją na poczucie winy, które jest do wyeliminowania. „Nie mówię już o dziecku, które zostaje zabite, tylko patrzę od strony matki. Ona nie ma żadnej możliwości, by coś pozytywnego zrobić, bo jej decyzji nie da się cofnąć, natomiast gdy się decyduje na urodzenie dziecka i oddanie do adopcji, to ma przede wszystkim świadomość, że dziecko żyje” – mówi dr Trubiłowicz.

Zdaniem psycholożki z KUL „zgiełk wokół tej sprawy pomija ogromny ból, który zostaje na całe życie i jest nie do stłumienia, choć się go zagłusza”.

Zaznacza także, że niesłuszne są oskarżenia o łamanie prawa przez osoby, które namawiały dziewczynę, by zrezygnowała z aborcji. „Z tego, co wiem, nie nastąpiło w żadnym momencie złamanie prawa” – ocenia dodając, że nagłaśnianie tej sprawy jest szkodliwe dla samej dziewczynki.

Przypadek 14-latki posłużył nowemu liderowi SLD Grzegorzowi Napieralskiemu do oskarżeń wobec Kościoła o ingerencję w życie obywateli i domagania się rozdziału Kościoła od państwa.

Historię dziewczynki opisała 7 czerwca „Gazeta Wyborcza”, podając, że jej ciąża jest wynikiem gwałtu, że dziewczyna chciała ją przerwać i że uniemożliwili jej to podążający za nią „krok w krok” działacze ruchów pro-life i ksiądz.

Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie, podkreśla, że nie ma mowy o gwałcie. O wydanie stanowiska w tej sprawie zwrócił się do prokuratury sąd rodzinny i nieletnich. Według ustawy o ochronie życia poczętego to prokurator wydaje opinię w kwestii obcowania płciowego poniżej lat 15. Jak stanowi ustawa, jest to czyn zabroniony, ale nie przestępstwo.

Prokuratura po analizie sprawy wystosowała do sądu pismo, w którym stwierdza, że wydaje się wielce prawdopodobne, iż ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, czyli obcowania płciowego poniżej lat 15. Z informacji prokuratury wynika, że sprawcą czynu był także nieletni.

W sądzie rodzinnym w Lublinie toczy się postępowanie o pozbawienie praw rodzicielskich dotyczące 14-latki. Sprawy dotyczące dziewczynki prowadzą także prokuratury w Lublinie i Warszawie, sprawdzając, czy nie doszło do nakłaniania do aborcji.

Ustawa mówi, że przerwanie ciąży może być dokonane legalnie m.in. wtedy, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W przypadku osoby małoletniej, do przeprowadzenia zabiegu aborcji wymagana jest pisemna zgoda przedstawiciela ustawowego, a w przypadku osoby powyżej 13. roku życia, również pisemna zgoda tej osoby.

W kontakcie z dziewczyną i jej rodziną są wolontariusze Ośrodka Ratowania Dziecka Opuszczonego, działającego w archidiecezji lubelskiej.

za:here

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 12 2008 00:32   
Forum

Artykul jest tendencyjny.
Wyrazenie "... fanatycznych aborcjonistów..." jak i zrodlo dyskwalifikuja informacje jako obiektywna. A w sprawie ksiedza Podstawki jest juz szykowany pozew sadowy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 czerwiec 12 2008 09:12   
Forum

Psycholożka uważa, iż ci, którzy nakłaniają 14-latkę z Lublina do dokonania aborcji narażają ją na poczucie winy, które jest do wyeliminowania. „Nie mówię już o dziecku, które zostaje zabite, tylko patrzę od strony matki. Ona nie ma żadnej możliwości, by coś pozytywnego zrobić, bo jej decyzji nie da się cofnąć, natomiast gdy się decyduje na urodzenie dziecka i oddanie do adopcji, to ma przede wszystkim świadomość, że dziecko żyje” – mówi dr Trubiłowicz

Mądra pani.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 12 2008 09:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Rafi F: Suration, posunę się dalej w tym pytaniu : dlaczego uważasz, że przekonywanie jej aby nie dokonała aborcji jest gorsze od przekonywania jej żeby dokonała aborcję ?

Jest zle w ten sposob, jak byl opisany. Tu nie ma co przekonywac. Podjely decyzje, prawo stoi po ich stronie. Kropka.

A jak był opisany? Przez kogo i w który dzień ?
Podjęły decyzję i nikt im okoniem nie stanoł, nawet przyspieszono niezgodnie z prawem. Zgodnie z prawem, dziewczyna musi sama też wyrazić zgodę, a tą cofnęła.
Od strony prawnej wszystko OK. Kropka.

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 12 2008 09:28   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Rafi F: Z najnowszych doniesień wynika, ze dziecko zmienia zdanie co chwilę. Cały czas jest w kontakcie z księdzem - z własnej woli.

Jest dzieckiem, jest pod wplywem matki, matka pod wplywem zewnetrznych naciskow. Dziwisz sie , ze zmnieniaja zdanie? Matka za nia odpowiada, wiec ma tu glos decydujacy, a jesli ktos chce dokonac legalnej aborcji, to po to jest organizacja proaborcyjna, zeby to umozliwic.
Wybacz, ale jak widze te krzyczace glownie stare kobiety od pana Rydzyka i rydzykopodobnych, ktore pewnie nie potrafia wymienic panstw z ktorymi Polska graniczy, to rece opadaja. Tacy ludzie chca narzucac innym swoj swiatopoglad.

Stare kobiety maja prawo do swego pogladu, mimo że się z nimi nie zgadzam, takie samo jak pani Szenyszyn i jej podobni - tez narzuca swój światopogląd.
Założyłeś, że to rydzykowcy, a ksiądz to był sam Rydzyk. Jak się okazuje to była bzdura.

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 12 2008 09:31   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration: Artykul jest tendencyjny.
Wyrazenie "... fanatycznych aborcjonistów..." jak i zrodlo dyskwalifikuja informacje jako obiektywna. A w sprawie ksiedza Podstawki jest juz szykowany pozew sadowy.

Zastosuj takie same kryteria do GW. Bądź konsekwentny.

===

Cytat 
Bartosz
 czerwiec 12 2008 10:10   
Forum

Rafi - Pani Senyszyn w przeciwieństwie do katolickich ruchów niczego nie narzuca, tylko daje dodatkowy wybór, a to różnica.

A odnośne tego artykułu z katolickiej strony to wolałbym przeczytać z jakiegoś niezależnego źródła które nie będzie stawało po niczyjej stronie. Bo jak na razie to wszystko sie trzeba domyślać.

Ale i tak wiem, że SLD skończy tylko na słowach jakby tylko doszło do władzy, jak przedtem. Chciałbym podziału kościoła od państwa, ale SLD tego nie zrobi. Tylko robi wokół siebie szum pod publike, niestety.

===

Cytat 
kobieta
 czerwiec 12 2008 11:02   
Forum

To nie artykuł jest tendencyjny, to prawda taka jest.
Przypomnijmy sobie jakie rzeczy wypisywały gazety:
Dziewczynka w ciąży. Osaczona.
Terror antyaborcyjny.
Obława na ciężarną nastolatkę
Odmówili aborcji zgwałconej 14-latce.
GW, Nesweek, Życie Warszawy,
Czy autorzy tych artykułów byli bezstronni ?- wszyscy ustawili się po jednej stronie w akcji "Zabić dziecko". Mają za sobą telewizję, radio, gazety. Atak jest zmasowany, a mała grupka ludzi, którzy potrafią go odeprzeć odsądzana jest od czci i wiary.
To jest zaiste tolerancja!
Organizacje anty- life chcą zabić dwoje dzieci - w tym jedno psychicznie, ci z pro-life ratują dwa życia.... i za to piętnuje się ich! Zastanówmy się w jakim zbrodniczym świecie żyjemy. Całkowite odrócenie wartości. Ale chwała Panu, są tacy, którzy się nie boją.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 czerwiec 12 2008 11:10   
Forum

Wybacz, ale ja będę stawał przy swoim i nie będę powtarzał tego co napisałem. Dla mnie to nie jest pismo obiektywne, bo zarówno GW jak i pismo z tamtej strony, broni swoich. Wole przeczytać pismo obiektywne które nie stoi po żadnej ze stron.

Bo ja wątpię by o tą organizacje sama zabiegała, a co za tym idzie o rozgłos w mediach.

Gdy moje dziecko będzie w podobnej sytuacji(odpukać) to proszę nie wtrącać w to żadne organizacje, w ramach tolerancji, jak mówisz. Bo moje dziecko nie będzie wychowane po katolicku. Oki?

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 12 2008 13:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by BLyy: Rafi - Pani Senyszyn w przeciwieństwie do katolickich ruchów niczego nie narzuca, tylko daje dodatkowy wybór, a to różnica.

Jak to nie? Żadko ją słuchasz (ja z reszta też, zbyt szybko mi sie nudzi).

Quote by BLyy:
A odnośne tego artykułu z katolickiej strony to wolałbym przeczytać z jakiegoś niezależnego źródła które nie będzie stawało po niczyjej stronie. Bo jak na razie to wszystko sie trzeba domyślać.

Niezależne, obiektywne źródło wiedzy - ech, marzyciel !
Nie czytuję GN, ale musze przyznać, ze wszystkie wiadomości przekazane w tym artykule, a które moge zweryfikować, są rzetelne.

===

Cytat 
kobieta
 czerwiec 12 2008 14:03   
Forum

Art. 38.

Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi (nie tylko katolikowi - komentarz mój) prawną ochronę życia.

Biologia życia ludzkiego

Poczęcie • Zygota • Embrion • Płód • Poród • Okres noworodkowy • Okres niemowlęcy • Okres poniemowlęcy • Dzieciństwo • Dojrzewanie • Dorosłość • Rozmnażanie (Zapłodnienie / Ciąża) • Starość • Śmierć

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 czerwiec 12 2008 14:11   
Forum

Nowa kategoria przemocy psychicznej według organizacji anty-life:

Ofiarowanie komuś pomocy finansowej i wsparcia moralnego w ciąży, celem uratowania dziecka!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 czerwiec 12 2008 14:18   
Forum

Tak Rafi_F, Pani Senyszyn zbytnio nie słucham. Nie jestem zwolennikiem SLD. Ale co do aborcji, to nie lewacy chcą komuś zabrać wybór, tylko katolicy, bo chcą całkowitego zakazu aborcji. Może politycy SLD mają rację, niech wyjedzie na jakiś czas zagranicę i tam sama podejmie decyzję, bez strony mediów. Zawsze może przecież odmówić, nawet chwile przed zabiegiem, dużo czasu by miała na przemyślanie.

Popieram SLD też w kwestii dawanie pieniędzy z budżetu na świątynie w stolicy. Niech wprowadzi sie podatek którzy płaciliby wierni, zamiast tego by płacili wszyscy. Czy to nie jest sprawiedliwe? Bo w tej chwili ja znowu jestem przymuszany tak jakby.

Rzetelne, nie znaczy dla mnie, że wszystko prawdziwe. Codziennie wychodzą na jaw nowe fakty, więc całej prawdy nikt nie zna jeszcze.

Niech nawet sie wypowie National Geographic, obojętne mi to, a nie pismo kościelne, albo lewackie.

===

Cytat 
kobieta
 czerwiec 12 2008 14:19   
Forum

Wice-minister zdrowia na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu:
zaznaczył, że w przypadku 14-latki nie doszło do odmowy wykonania aborcji. W szpitalu w Lublinie wypisanie dziewczynki nastąpiło na żądanie matki, natomiast w szpitalu w Warszawie - z powodu wycofania pisemnej zgody na zbieg.
Dodał, że większość oddziałów szpitalnych w Polsce, w tym również te, na których przebywała nastolatka, ma charakter otwarty i wstęp na nie mają również osoby odwiedzające; nie ma podstaw do ograniczania go osobom reprezentującym określone poglądy. Przypomniał, że osoba przebywająca w szpitalu ma również prawo do korzystania z opieki duszpasterskiej. To od pacjenta zależy, z kim chce się kontaktować, a na jego żądanie personel powinien ograniczyć możliwość dostępu do pacjenta osób, z którymi nie życzy się spotykać.
Wiceminister podkreślił, że zanim pacjentka wyrazi zgodę na zabieg, należy przedstawić jej wszystkie możliwości wsparcia i pomocy, jakie może uzyskać po podjęciu określonych decyzji. Przypomniał, że w przypadku odmowy wykonania zabiegu przez lekarza powołującego się na tzw. klauzulę sumienia istnieje obowiązek wskazania miejsca, gdzie zostanie on bezpłatnie wykonany.

Dziewczyna zmieniła zdanie, może jeszcze zmieni. A co będzie gdy usunie i znowu zmieni - co powie? Oddajcie mi moje dziecko!! A jak urodzi i zmieni, może oddać do adopcji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,76 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości