Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kwestie moralne Nowy wątek Odpowiedz
 Czy to nie jest chore?
 |  Wersja do druku
Reguly
 luty 12 2009 13:17   
Forum

Status: offline

Quote by: paraklet

Chcesz mi powiedzieć że nie zdziwiłbyś się gdyby Twoja żona urodziła inne stworzenie niż człowieka???

Nie - tylko tyle, ze zarodek (szczegolnie organizmow nalezacych do tej samej gromady) do pewnego etapu rozwijaja sie tak samo... U ludzi zarodek stadium płodu (kiedy to można rozpoznać cechy morfologiczne) osiąga w 8 tygodniu ciąży. Genetyk wytlumaczy ci to lepiej...

A przy okazji - slyszalas o tzw. uspionych genach recesywnych? To z ich powodu rodza sie czasem dzieci z nadmiernym owlosieniem calego ciala lub szczatkowym ogonem...

Moja znajoma w momencie gdy zobaczyła ten właśnie obraz - zrezygnowała z aborcji Smile

Jeszcze raz - aborcja jest dozwolona (przynajmniej w Polsce) tylko do pewnego okresu rozwoju plodu (nie pamiatam dokladnie czy wyjatkiem od tej zasady nie jest przypadkiem uzasadnione zagrozenie zycia matki). Plod z fotki zdaje sie natomiast wskazywac, ze ten okres zostal dawno przekroczony.

Nie wiem czy widziałeś kiedyś zdjęcia z aborcji.... pomogę ci.

Taaaa, te zdjecia sa barco obrazowe, przemawiajace do wyobrazni (bo i takie mialy byc) tylko na ile maja rzeczywisty zwiazek z aborcja, szczegolnie w swietle zagadnienia przedstawionego wyzej? Zazwyczaj do tych zdjec wykozystywane sa plody z naturalnych (przedwczesnych) poronien... Lekarz, poloznik moze ci w tej kwesti powiedziec cos wiecej...

I powiedz mi teraz że ta komórka nie czuje, nie krzyczy, nie mówi sama za siebie ... po prostu ludzie nie umieją już słuchać innych...

Kazdy zywy organizm zasadniczo pragnie zyc... Nie jestem za powszechna aborcja ale uwazam, ze obecne prawo (dopuszczajace aborje w konkretnie ustalonych, szczegolnych stuacjach) w Polsce, jest jednym z najlepszych w europie jesli nie na swiecie (i z tego co sie orientuje, nawet KRK specjalnie nie stara sie wplywac na jego zmiane - np. gdy ostatnio, chyba LPR, chcial doprowadzic do jego zaostrzenia).

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 14:27   
Forum Moderator
Moderator

Po pierwsze kto ci powiedział że moja znajoma jest w Polsce Smile Sprawa dzieje się we Włoszech Smile
Po drugie - nawet jeśli rozwijają się podobnie to znaczy, że mogę zabić?? Kot, pies, mysz - to też żywe organizmy które czują!!! Nie zabijaj - a dokładnie: nie morduj!

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 12 2009 14:57   
Forum

Po pierwsze kto ci powiedział że moja znajoma jest w Polsce Smile

Nikt - dla tego wyraznie tylko zaznaczylem kryteria wlasnego stanowiska. Po drugie - az tak roznia sie tamtejsze przepisy od naszych?

Sprawa dzieje się we Włoszech Smile

Prosze mnie poprawic jesli sie myle, ale czy tam przepisy w tym wzgledzie nie sa jeszcze ostrzejsze?

Po drugie - nawet jeśli rozwijają się podobnie to znaczy, że mogę zabić?? Kot, pies, mysz - to też żywe organizmy!!! Nie zabijaj - a dokładnie: nie morduj!

Uchym - calkowicie pomijajac, ze wasz dekalog zawiera w sobie (choc wymieniane na drugim miejscu, przed zalozeniami czysto wyznaniowymi, dogmatycznymi, majacymi zapewnic, a takze ulatwic utrzyamnie, temuz systemowi wyznaniowemu monopol) pewne uniwersalne zasady spoleczne (na, ktore bynajmniej KRK nie ma monopolu, ani nie posiada patentu), uniwersalne i obecne w wielu (czesto znacznie starszych) kulturach, to wasza ich interpretacja raczej do mnie nie specjalnie przemawia... To ze jedne zwierzeta zabijaja drugie, jest naturalna koleja rzeczy w przyrodzie... Mowiac o odbieraniu zycia innym organizmom mam np. prawo uczynic to w sytuacji tzw. wyzszej koniecznosci, jesli to konieczne w obronie zycia wlasnego lub moich bliskich, a nwet w obronie obcych, krzywdzonych ludzi (takze w obronie narodu i granic własnego kraju - wojna), a takze (to szczegolnie odnosnie pozostalych zwierzat) by zapewnic wlasne przetrwanie... Dodatkowo (wg obowiazujacego w Polsce prawa) kobieta ma prawo usunac zarodek np. jesli zagraza on jej zyciu (jw. - by zapewnic wlasne przetrwanie)...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 15:04   
Forum Moderator
Moderator

Nie widzę, żadnego powiązania - jak się ma zabicie dziecka do tego co piszesz??

Nie, we Włoszech jest dużo luźniej niż w Polsce. Ale jest inna kwestia: reguły a wiesz jaki procent aborcji jest dokonywany legalnie? (nie wliczając państw takich jak Holandia).
Jak się ma pieniądze to nic nie jest ostrego... Otwórz gazetę i zobacz ogłoszenia prywatnych klinik ginekologicznych - nikt nie napisze na papierze - ale zadzwoń do kilku i spytaj się za jaką cenę. Ciekawa jestem ile by odłożyło słuchawkę...
Nawet był taki reportaż - kobieta dzwoniła właśnie do takich klinik i żadna jej nie odmówiła, co więcej nawet prywatne pielęgniarki się na to pisały za odpowiednią cenę...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 12 2009 15:16   
Forum

Nie widzę, żadnego powiązania - jak się ma zabicie dziecka do tego co piszesz??

Jeszcze raz - zapoznaj sie z polska ustawa/przepisami w tej kwestii...

wiesz jaki procent aborcji jest dokonywany legalnie?

Coz... Wilokrotnie (przy roznych okazjach) sygnalizowalem na czym polega ronica miedzy teoria, a praktyka... Fakt natomiast, ze prawo jest lamane nie znaczy jeszcze, ze to prawo jest zle (co nie znaczy ze nie moze byc lepsze - szczegolnie w kwestii jego egzekwowania), a tym bardziej, ze powinno zostac zaraz zmienione... Myslisz, ze calkowity zakaz aborcji zlikwiduje podziemie? Smiem watpic, a podejzewam, ze byloby wrecz jeszcze gorzej...

Jak się ma pieniądze to nic nie jest ostrego...

A jak sie nie ma pieniedzy to sie prosi kolege z klasy by cie kopnol mocno w brzuch - atentyczna informacja odebrana na mlodziezowy telefon zaufania... Eek!

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 17:45   
Forum Moderator
Moderator

ty o prawie a mnie ono zupełnie nie interesuje - nie mówię, że prawo jest złe ale że nastawienie ludzi jest fatalne...

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 luty 12 2009 19:25   
Forum

Eek!

paraklet:Kot, pies, mysz - to też żywe organizmy które czują!!! Nie zabijaj - a dokładnie: nie morduj!

A kury, świnie, ryby? W sumie to i rośliny też mają czucie. Nie przeczytałam całej dyskusji. Fakt. Ale nie mogłam przejść obojętnie obok tego, co przeczytałam.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 19:44   
Forum Moderator
Moderator

jak zrywasz kwiatek to krzyczy, jęczy i płacze???

A to nowość - podaj nazwę tej roślinki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 luty 12 2009 19:57   
Forum

Paraklet. Tak dla uściślenia: uważam Cię za rozsądną młodą osobę. Ale po prostu komentuję Twoje, moim zdaniem,nieprzymyślane argumenty.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 20:16   
Forum Moderator
Moderator

no to robimy identycznie... ja nie umiałabym zabić zwierzęcia tylko dlatego że jest kotem... to samo nie umiałabym zrobić z człowiekiem tylko dlatego że ma kilka dni i jeszcze nie wygląda tak jak my...

Jestem zdania, że duszę mamy od początku i tym samym wolą wolę oraz prawo życia.
To że uważam że kot, pies, kura nie mają duszy (świadczy dla mnie o tym nieumiejętność rozpoznawania dobra od zła - samoistnie, tylko działanie schematami wypisanymi od wieków w tych stworzeniach) nie znaczy że mogę pozbawiać ich życia dla swojej zachcianki.

Ale tym samym nie postawię nawet wieloryba wyżej od zapłodnionej ludzkiej komórki...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 20:25   
Forum Moderator
Moderator

przepraszam - już schodzę z tonu...

jestem strasznie cięta jeśli chodzi o aborcję czy jakiekolwiek odbieranie życia... mam niestety ku temu powody i przyczyny.

I właśnie chciałam bardzo podziękować szczególnie potworowi777, suration'owi czy reguły'owi którzy puszczają mnie w tym temacie przodem i nie powodują podniesień ciśnienia mimo że mają inne zdanie na te sprawy...
dziękuję Oops!

ja po prostu już tak mam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 luty 13 2009 10:42   
Forum

Jestem zdania, że duszę mamy od początku i tym samym wolą wolę oraz prawo życia.
To że uważam że kot, pies, kura nie mają duszy (świadczy dla mnie o tym nieumiejętność rozpoznawania dobra od zła - samoistnie, tylko działanie schematami wypisanymi od wieków w tych stworzeniach) nie znaczy że mogę pozbawiać ich życia dla swojej zachcianki.

W Księdze Rodzaju, w zdaniu "Czyńcie sobie ziemię poddaną" zawiera się coś więcej, niż tylko swoboda działania - należy czynić ją sobie poddaną, ale odpowiedzialnie...
I tu się z Tobą prawie całkowicie zgodzę Paraklet. Tylko popatrz - zabijamy muchy tylko dlatego, że są muchami...
Dlatego ja tu widzę jakąś rozbieżność...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 13 2009 11:08   
Forum

nie mówię, że prawo jest złe ale że nastawienie ludzi jest fatalne...

Coz - fakt... I co w zwiazku z tym?...

=================

Na swoj sposob tak (co ponoc ostatnio potwierdzili nawet naukowcy)...

=================

ja nie umiałabym zabić zwierzęcia tylko dlatego że jest kotem...

A miesko jadasz? I co - smakuje? Wiecej na ten temat bylo onegdaj tutaj (moje stanowisko od wypowiedzi z sierpień 28 2007 20:15)...

Jestem zdania, że duszę mamy od początku i tym samym wolą wolę oraz prawo życia. To że uważam że kot, pies, kura nie mają duszy

Istnieja koncepcje, ze nie tylko czlowiek ma dusze, ze wszystko przenika rodzaj boskiego pierwiastka... Wiecej bylo o tym m.in. w:
Boski Pierwiastek Sprawczy - Prana, Mana, Manitou, Logos
Preegzystencja duszy
Czy zwierzęta mają duszę?
Czy zwierze posiada dusze ?
Dusza, Duch - porównanie koncepcji
Czy dusza jest nieśmiertelna i co to znaczy?
Czy jest w nas obecny duch/cząstka/iskra/promień Boży?
Duch, dusza, ciało-jedność, czy trójca?
Teoria ewolucji a dusza i grzech pierworodny.
przy czym bynajmniej nie stoi to w sprzecznosci z faktem, ze jedne zwierzeta zabijaja drugie...

świadczy dla mnie o tym nieumiejętność rozpoznawania dobra od zła

Przynajmniej czesc naczelnych ja posiada (co ponoc ostatnio potwierdzili nawet naukowcy)

nie znaczy że mogę pozbawiać ich życia dla swojej zachcianki

Tu sie z toba calkowicie zgadzam - odbieranie zycia jakiemu kolwiek zywemu organizmu dla zachcianki jak dla mnie jest co najmniej niewlasciwe, nienaturalne...

Ale tym samym nie postawię nawet wieloryba wyżej od zapłodnionej ludzkiej komórki...

Jednosc gatunkowa?...

====================

mam niestety ku temu powody i przyczyny

Czemu "niestety"? Kazdy normalny czlowiek (i nie tylko) posiadajacy instynkt macierzynski lub ojcowski, czul bedzie empatie do swoich (i nie tylko) mlodych... To naturalne... Bywaja jednak sytuacje, gdy nad tym instynktem gore bral bedzie inny (lub jak kto woli - intelekt, sila umyslu), a w konsekwecji rozni ludzie podejmowac beda rozne, czesto b. trudne, decyzje...

===

Cytat 
Rafi F
 luty 13 2009 12:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: reguly

Istnieja koncepcje, ze nie tylko czlowiek ma dusze, ze wszystko przenika rodzaj boskiego pierwiastka... Wiecej bylo o tym m.in. w:
....

Nie reklamuj tu NA. Na szczeście grunt juz nie tak podatny Cool

Czemu "niestety"? Kazdy normalny czlowiek (i nie tylko) posiadajacy instynkt macierzynski lub ojcowski, czul bedzie empatie do swoich (i nie tylko) mlodych... To naturalne... ...

No to odpowiedziałeś na tytułowe pytanie : to nienormalne i chore Big Grin

Bywaja jednak sytuacje, gdy nad tym instynktem gore bral bedzie inny (lub jak kto woli - intelekt, sila umyslu), a w konsekwecji rozni ludzie podejmowac beda rozne, czesto b. trudne, decyzje...

Czyli decyzja nienaturalna, niezgodna z naturą Big Grin

Cóż. W Polsce można dokonac aborcji do 12 tygodnia zycia płodu. I to się sprawda dla przysłowiowych 99,9%.
W rzeczywistości prawo jest takie, że dla wyższych celów można je łamać. Oznacza to, że przy bardzo dużym zagrożeniu życia/zdrowia matki lub przy całkowitej niezdolności dziecka do życia (np. bezmózgowie) tylko jakiś formalista nia mający wiele wspólnego ze swoim zawodem będzie wstrzymywał aborcję starszego dziecka. Przy ostrym wyborze : dziecko czy matka nie obowiazują i nie moga obowiazywać zadne hamulce prawne.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 luty 13 2009 13:04   
Forum

Quote by: Rafi+F

Nie reklamuj tu NA.

Np. rdzenne wierzenia Indian nie stanowia raczej NA...

No to odpowiedziałeś na tytułowe pytanie [...]

Tak - odpowiedzialem... W nastepujacy sposob... Kazdy normalny czlowiek (i nie tylko) posiadajacy instynkt macierzynski lub ojcowski, czul bedzie empatie do swoich (i nie tylko) mlodych... To naturalne... Bywaja jednak sytuacje, gdy nad tym instynktem gore bral bedzie inny (lub jak kto woli - intelekt, sila umyslu), a w konsekwecji rozni ludzie podejmowac beda rozne, czesto b. trudne, decyzje...
Innymi slowy - to co jest nienaturalne dla zdecydowanej wiekszosci przypadkow, wcale nie koniecznie musi byc tykie, w pewnych ekstremalnych, nietypowuch sytuacjach... To co sprawdza sie dla wiekszosci przypadkow, nie konieczie jest takie dla przypadkow nie przystajacych do ogolnej zasady...

W rzeczywistości prawo jest takie, że dla wyższych celów można je łamać. Oznacza to, że przy bardzo dużym zagrożeniu życia/zdrowia matki lub przy całkowitej niezdolności dziecka do życia (np. bezmózgowie) tylko jakiś formalista nia mający wiele wspólnego ze swoim zawodem będzie wstrzymywał aborcję starszego dziecka. Przy ostrym wyborze : dziecko czy matka nie obowiazują i nie moga obowiazywać zadne hamulce prawne.

Prosze swoich osobistych odczuc nie formulowac w ten sposob - prawo jasno okresla dopuszczalne przypadki przerwania ciazy zarówno do pewnego etapu rozwoju zarodka, jak i wyjatki od tego...

===

Cytat 
Rafi F
 luty 13 2009 13:39   
Forum Moderator
Moderator

Prosze swoich osobistych odczuc nie formulowac w ten sposob - prawo jasno okresla dopuszczalne przypadki przerwania ciazy zarówno do pewnego etapu rozwoju zarodka, jak i wyjatki od tego...

Proszę swoich prywatnych opinii nie przedkładać jako wyznacznik prawa.
Dam przykład : zaniechanie udzielenie pomocy ciężkiemu słabo rokującemu przypadkowi aby w tym samym celu uratowac inne życie w sytuacji zdecydowanie lepiej rokujacej.
Inny przykład : w przypadku rokujacym śmier i matki i dziecka dokonujesz aborcji dziecka aby uchronić życie matki. I tu nie obowiazuje 12 tygodni z wyjątkami czy inne ustawy prosze eksperta : wartości wyższe.

Jestem ciekaw co na to by powiedział maxurd.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 luty 13 2009 14:07   
Forum

Jeszcze raz - prawo jasno okresla dopuszczalne przypadki przerwania ciazy zarówno do pewnego etapu rozwoju zarodka, jak i wyjatki od tego...
To nie jest przedkładanie prywatnych opinii jako wyznacznik prawa...

===

Cytat 
Rafi F
 luty 13 2009 14:31   
Forum Moderator
Moderator

Jeszcze raz - prawo jasno okresla dopuszczalne przypadki przerwania ciazy zarówno do pewnego etapu rozwoju zarodka, jak i wyjatki od tego...
To nie jest przedkładanie prywatnych opinii jako wyznacznik prawa...

Owszem, prawo tak. Ustawa całości nie.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 13 2009 14:45   
Forum Moderator
Moderator

Prawnicy się znaleźli...

Prawo się zmienia - jak możemy zauważyć obecnie.
Za to prawo naturalne jest dla nas najważniejsze - prawda? Dla Regułego, dla Rafiego dla każdego... prawo oparte na czystej prawdziwej miłości...

Nie możemy go zniekształcać dla każdego wymyślonego prawa przez człowieka który przede wszystkim myślał o swojej wygodzie je tworząc...

A czy ktoś z Was zna: i zapomnij, że jesteś gdy mówisz, że kochasz....

Tego się trzymajmy - kochamy siebie no nie zabijajmy żadnej "komórki" w swoim organizmie jeśli jest możliwość jej utrzymania...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 13 2009 14:46   
Forum

Quote by: Rafi+F

Owszem, prawo tak. Ustawa całości nie.

...Proponuje spytac prawnika.

===============

Prawnicy się znaleźli...

Bylas szybsza... Wink

Prawo się zmienia - jak możemy zauważyć obecnie.
Za to prawo naturalne jest dla nas najważniejsze - prawda? Dla Regułego, dla Rafiego dla każdego... prawo oparte na czystej prawdziwej miłości...

Nie możemy go zniekształcać dla każdego wymyślonego prawa przez człowieka który przede wszystkim myślał o swojej wygodzie je tworząc...

Owszem - zmienia sie - bo czasy i ludzie sie zmieniaja... Zawsze jednak (dobre prawo) stara sie odzwierciedlac obowiazujace normy spoleczne i mozliwie najlepiej regulowac zasady wspolzycia spolecznego... I bynajmniej nie o wygode tu chodzi...

Tego się trzymajmy - kochamy siebie no nie zabijajmy żadnej "komórki" w swoim organizmie jeśli jest możliwość jej utrzymania...

To zaprzeczenie chemioterapi... Twisted Evil

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 13 2009 15:05   
Forum Moderator
Moderator

też żeś porównał...

Tak słyszałam że komunizm to jest idealny ustrój, który tworzy świetne prawo..

Podaj mi państwo gdzie prawo jest "dobre" dla każdego..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 13 2009 16:11   
Forum

też żeś porównał...

Odnioslem sie tylko do twojego... To obrazuje, ze kazdy kij ma dwa konce i powszechna zasada nie musi sie sprawdzac w doslownie kazdym przypadku...

Podaj mi państwo gdzie prawo jest "dobre" dla każdego..

Nie ma takiego... nawet o demokracji mowi sie, ze moze nie jest to dobry system ale poki co nikt nie wymylil lepszego... Nie sadzisz chyba jednak, ze anarchia czy wrecz bezprawie bylaby lepsze?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 13 2009 16:39   
Forum Moderator
Moderator

ha!!! dlatego nie sugerujmy się prawem ustanowionym przez człowieka ale prawem naturalnym które jest w człowieku!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 13 2009 16:58   
Forum

ha!!! dlatego nie sugerujmy się prawem ustanowionym przez człowieka ale prawem naturalnym które jest w człowieku!

...Sadzisz, ze anarchia bylaby lepsza?

===

Cytat 
Bartosz
 luty 13 2009 18:49   
Forum

Ja nie będę tutaj brał czynnej dyskusji tylko się wypowiem tak w paru kwestiach:

Po drugie - nawet jeśli rozwijają się podobnie to znaczy, że mogę zabić?? Kot, pies, mysz - to też żywe organizmy które czują!!! Nie zabijaj - a dokładnie: nie morduj!

Przykazanie: NIE MORDUJ, nie odnosi się do płodów. Ani Bóg, ani Jezus na ten temat nic nie mówił. A temat nienarodzonych dzieci w świecie Żydów istniał, za które zabicie płodu przewidziano tylko karę grzywny. Gdyby Jezus myślał inaczej, to by powiedział coś o tym prawie, jak o wielu innych mówił. Choćby oko za oko, ząb za ząb, kara ta nie była widziana gdy ktoś z powodował śmierć płodu.

"Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to [winny] zostanie ukarany grzywną, jaką nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie" Wj 21:22-23

Życie kobiety było ważniejsze niż życie płodu. Dlatego nie mieszałbym piatego przykazania do tego. Tak się robi tylko dzisiaj i to jest modne rzucać cytatami na lewo i prawo. Tylko gdy ten ktoś skrzywdzi kobietę na tyle, że nawet umrze, wtedy i on umrze. A do płodu nie stosowano kary oko za oko.

A około tysiąc lat później podobnie głosi Tomasz z Akwinu, gdzie uważa, że aborcja nie jest grzechem, dopóki płód nie zostanie obdarzony duszą. Nawet podano okres w którym płód nie jest człowiekiem.

A jeszcze odnośne...

Ryba też nie krzyczy gdy się ją chce walnąć młotkiem po głowie. Mrówka też nie krzyczy gdy dziecko wbija ją do ziemi patykiem. Pająk też nie krzyczy gdy mu się nóżki wyrywa. Poza tym też rywalizują między sobą, tak jak zwierzęta. Roślina walczy o jak największy dostęp do światła, przy czym zabierając je innym, nawet je zabijając. Rośliny też w czasie swego zagrożenia potrafią stawiać opór, jak widzi, że jakiś robak zjada jej liście, to wydzielić potrafi pewną substancje która jest odstraszy lub zabije itp. Wiele jest takich przykładów. A to, że roślina nie krzyczy, jest argumentem płytkim, sorry ale inaczej tego nazwać nie można.

Co znaczy prawo naturalne? Czy te prawo każdy będzie pojmował inaczej w zależności od wiary bądź niewiary oraz od rejonu świata gdzie się narodził?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 luty 13 2009 20:53   
Forum

Quote by: BLyy

Co znaczy prawo naturalne? Czy te prawo każdy będzie pojmował inaczej w zależności od wiary bądź niewiary oraz od rejonu świata gdzie się narodził?

zanim zaczniesz sie zadawać nierozsądne pytania przeczytaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_naturalne
Miedzy innymi:
Zwolennicy teorii prawa naturalnego uznają je za wspólne wszystkim kulturom. Ma ono łączyć wszystkich ludzi oraz - pomimo wielu różnic kulturowych - zakładać pewne wspólne zasady postępowania. Jest trwałe, nie zmienia się pośród zmian historycznych, zmieniających się poglądów i obyczajów

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Bartosz
 luty 13 2009 21:03   
Forum

A jak się to odnosi do aborcji? Gdy matce grozi śmierć gdy urodzi dziecko, to jeśli zdecyduje się usunąć to ma prawo do swojego życia i własnej godności. A nijak ma się to do rozwijającego się życia. Bo albo nie zostanie zachowane prawo do życia i godności albo dla kobiety, albo dla nienarodzonego dziecka. A nie dla wszystkich komórki z których powstać może nowe życie aż się nie rozwiną pewne funkcje, nie jest człowiekiem.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
kazema
 luty 13 2009 23:52   
Forum

A około tysiąc lat później podobnie głosi Tomasz z Akwinu, gdzie uważa, że aborcja nie jest grzechem, dopóki płód nie zostanie obdarzony duszą. Nawet podano okres w którym płód nie jest człowiekiem.

BLYY, a możesz mi podać pozycję, w której pada takie stwierdzenie? Zainteresowało mnie to. Poważnie.

Z góry dziękuję.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 14 2009 00:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: BLyy

Ja nie będę tutaj brał czynnej dyskusji tylko się wypowiem tak w paru kwestiach:

Przykazanie: NIE MORDUJ, nie odnosi się do płodów. Ani Bóg, ani Jezus na ten temat nic nie mówił. A temat nienarodzonych dzieci w świecie Żydów istniał, za które zabicie płodu przewidziano tylko karę grzywny. Gdyby Jezus myślał inaczej, to by powiedział coś o tym prawie, jak o wielu innych mówił. Choćby oko za oko, ząb za ząb, kara ta nie była widziana gdy ktoś z powodował śmierć płodu.

"Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to [winny] zostanie ukarany grzywną, jaką nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie" Wj 21:22-23

Życie kobiety było ważniejsze niż życie płodu. Dlatego nie mieszałbym piatego przykazania do tego. Tak się robi tylko dzisiaj i to jest modne rzucać cytatami na lewo i prawo. Tylko gdy ten ktoś skrzywdzi kobietę na tyle, że nawet umrze, wtedy i on umrze. A do płodu nie stosowano kary oko za oko.

A jeszcze odnośne...

Ryba też nie krzyczy gdy się ją chce walnąć młotkiem po głowie. Mrówka też nie krzyczy gdy dziecko wbija ją do ziemi patykiem. Pająk też nie krzyczy gdy mu się nóżki wyrywa. Poza tym też rywalizują między sobą, tak jak zwierzęta. Roślina walczy o jak największy dostęp do światła, przy czym zabierając je innym, nawet je zabijając. Rośliny też w czasie swego zagrożenia potrafią stawiać opór, jak widzi, że jakiś robak zjada jej liście, to wydzielić potrafi pewną substancje która jest odstraszy lub zabije itp. Wiele jest takich przykładów. A to, że roślina nie krzyczy, jest argumentem płytkim, sorry ale inaczej tego nazwać nie można.

Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud

to mój komentarz Big Grin skoro nie wdajesz się w dyskusję tylko przelewasz swoje mądrości to nich tak zostanie - ale muszę to przesłać pewnemu "tomiście" jeśli pozwolisz - ma ostatnio chandrę a to poprawiło by mu humor Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 luty 14 2009 01:09   
Forum

Kazema
BLYY, a możesz mi podać pozycję, w której pada takie stwierdzenie? Zainteresowało mnie to. Poważnie.

Z góry dziękuję.

Wkleję parę linków.

Na portalu o2 o aborcji
Tutaj inny link
Strona humanizm.free.ngo.pl
oraz
rozmowa na forach o tym tutaj i tutaj

Nawet artykuł na kosciol.pl
Więcej stronek myślę, że nie trzeba.

Małe tylko sprostowanie. Jeśli za czyn przez którego dopuścił się choćby mężczyzna przez który kobieta poroniła, płaci grzywnę i jest w pewnym sensie grzechem. Tylko, że to nie jest zabicie człowieka.

Paraklet
to mój komentarz Big Grin skoro nie wdajesz się w dyskusję tylko przelewasz swoje mądrości to nich tak zostanie - ale muszę to przesłać pewnemu "tomiście" jeśli pozwolisz - ma ostatnio chandrę a to poprawiło by mu humor Smile

Komentarze na forach zazwyczaj dają nam obraz inteligencji komentującego...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,86 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty